Čo potrebujem k vybaveniu výživného?

zelenydudlik
20. mar 2018

Mamičky poraďte prosím...idem si požiadať o výživné na dieťa, čo k tomu potrebujem a ako dlho trvá vybavenie? S otcom dieťaťa sme dohodnuty na sume. Ďakujem za odpovede

sissy27
20. mar 2018

@zelenydudlik ak ste dohodnutí, tak si nájdite právnika, ktorý vám spíše dohodu o úprave rodičovských práv a povinností. Ono to musí mať nejakú formu, nestačí tam len, že výživné bude toľko a toľko, musí to byť všetko v prvom rade v záujme dieťaťa, nie v prospech jedného z rodičov. Ak vám to spraví právnik, tak by mal presne vedieť čo a ako napísať, aby to súd hneď aj schválil. Takúto dohodu treba podať na súd, počkať na stanovenie termínu pojednávania, obaja sa tam musíte dostaviť s potrebnými dokumentami (súd napíše v predvolaní čo všetko treba - spravidla občiansky, rodný list dieťaťa, výpisy z účtu, prípadne potvrdenie od zamestnávateľa, v prípade ďalšej vyživovacej povinnosti doklad...), sudca prečíta vašu dohodu, spýta sa, či súhlasíte, prípadne dostanete priestor na nejaké vyjadrenie sa, ak nikto nič, tak o 20 min ste na ceste domov. Ale aj dohodu je potrebné schváliť súdom, inak nie je právne vymáhateľná. Nestačí to spísať u notára, u právnika, u susedy, musí to ísť cez súd.

shanti_7
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
trinneo
20. mar 2018

Ak ste dohodnutí, tak ani tú dohodu nemusíte mať spísanú, stačí ak jeden z Vás podá návrh a druhý, sa k nemu vyjadrí v tom zmysle, že súhlasí s navrhovanou výškou výživného a chce na súde schváliť rodičovskú dohodu. Tá dohoda je len medzi Vami a aj tak musí ísť cez súd, takže zbytočný krok...ale ak chcete mať doklad, že si to ten druhý rodič nerozmyslí za nejaké 3-4 mesiace, kým bude pojednávanie, tak je určite lepšie ju mať. A celé konanie od podania návrhu po schválenie? To je individuálne podľa kraja, mesta a konkrétneho súdu - niekde to môže trvať celé 3-4 mesiace, niekde pol roka a niekde aj rok, takže to ťažko odhadnúť..

veronikastrickova
20. mar 2018

@zelenydudlik ked ste dohodnuty staci podpisat rodicovsku dohodu u mediatora,

veronikastrickova
20. mar 2018

@zelenydudlik a je to aj najrychlejsie dat tak schvalit sudu

sissy27
20. mar 2018

@veronikastrickova akurát že keď ju podpíšeš len u mediátora, tak nemá žiadnu právnu vymožiteľnosť... to znamená, že pokiaľ ju jedna strana poruší, tak druhá strana sa nemá s čím obrátiť na súd, iba ak nanovo požiadať o určenie výživného atď.

veronikastrickova
20. mar 2018

@sissy27 on to da potvrdit na sud 🙂 ja som zacala riesit tak vyzivne, len ex radsej pravnikom da tak sme sa sudili a aj tak skoncil tak ako som ja navrhla

sissy27
20. mar 2018

@veronikastrickova mediátor je na to, aby našiel "zlatú strednú cestu" ak sa dvaja nevedia dohodnúť. Oni dohodnutí sú, právnik im to hodí na papier v takej forme ako to má byť a podá sa to na súd. V princípe je jedno, či to bude pripravovať mediátor, právnik, alebo skúsia sami, tak či tak tá dohoda podlieha schváleniu súdom, ak má byť platná a právne vymožiteľná.

veronikastrickova
20. mar 2018

@sissy27 mediator spravi to iste co pravnik za menej 🙂

veronikastrickova
20. mar 2018

@veronikastrickova len neobhajuje na sude, ale vsetko tam zanesie a ku dohode na schvalenie na sude uz treba iba rodicov mozno kolizneho tam nebude uz sud skumat vydavky pokial su dohodnuty

mondolina
20. mar 2018

Rodičovskú dohodu som si napísala sama, súd ju len schválil, veď na nete je plno vzorov, treba upraviť a hotovo.

katusska248
20. mar 2018

@zelenydudlik určite to podaj na súd a existuje aj centrum právnej pomoci na internete ich vieš kontaktovať vedia ti pomôcť so zmluvami a pod. Daj si to na súd nie iba cez mediátora. V budúcnosti budeš rada ver mi. Napr pomohlo mi to aj pri hypoteke brali mi do úvahy aj výživné - následne som tam nemusela nikoho dávať ako spoludlžníka.

veľa šťastia :*

veronikastrickova
20. mar 2018

@katusska248 mediator to da potvrdit na sud, nieje to iba dohoda na papiery

sissy27
20. mar 2018

@veronikastrickova každý má iné ceny takže nemusí to byť lacnejšie u mediátora.

veronikastrickova
20. mar 2018

@sissy27 mna navrh stal 30€ u mediatora, nakoniec som pravnikovi dala 2000€ takze myslim ze rozdiel riadny. 1stretnutie 100€,navrh tak isto

sissy27
20. mar 2018

@veronikastrickova ešte raz a pomaly, lebo vidím že pomaly chápeš. Každý mediátor má iné ceny, každý právnik má iné ceny. Nemôžeš porovnávať jeden úkon mediátora s bohviečím u právnika. Ale už sme mimo tému.

veronikastrickova
20. mar 2018

@sissy27 ja sa s tebou nepotrebujem hadat, ja som si tymto vsetkym presla, teraz som toto vsetko riesila rok, pisem z mojho pohladu co je najvyhodnejsie, co som mala pozistovane, navrh dohody mozu spisat aj sami, ale treba davat pozor na slovicka. A urcite vyde drahsie spisat dohodu u pravnika ako u mediatora 🙂

zelenydudlik
autor
20. mar 2018

a viete mi este poradit,ze kde by som nasla nejaky vzor ako vypisat tu rodicovsku dohodu? Akosi neviem najst :/ a kolko priblizne by mohol stat ten pravnik?

zelenydudlik
autor
20. mar 2018

@mondolina mozem poprosit o vzor,ako ste to vy spisali?

veronikastrickova
20. mar 2018

@zelenydudlik pravnici maju naozaj individuane ceny, ale ten navrh u nich cca 100€

katusska248
21. mar 2018

@sissy27 vyskúšala by som najskôr toto platia ti všetko obhajobu a úkony s tým spojené - samozrejme ak budeš spĺňať podmienku príjímu http://www.centrumpravnejpomoci.sk/

sissy27
21. mar 2018

@katusska248 toto asi nepatrilo mne 🙂

trinneo
21. mar 2018

@zelenydudlik Každý právnik má iné ceny... a záleží na akého natrafíš, resp. a s kým máš skúsenosti, z akého mesta si a pod....Strašne nerada počúvam, že nás všetkých hádžu do jednej kopy, aj keď to chápem pri tej medializácii. Ja robím takéto dohody za 100 eur aj s návštevou klienta, príp. oboch v kancelárii, ale vždy bud ezáležať na koho natrafíš... pretože niekto za takúto dohodu môže vypýtať aj 1 000 eur a nebude sa rozpakovať... skús napísať pár právnikom maily v okolí a či ti odpíšu a koľko a budeš vedieť...

katusska248
21. mar 2018

@sissy27 nie zlatko prepáč 🙂 @zelenydudlik písala som ti vyskúšala by som najskôr toto platia ti všetko obhajobu a úkony s tým spojené - samozrejme ak budeš spĺňať podmienku príjímu http://www.centrumpravnejpomoci.sk/

vierka401
21. mar 2018

ahoj ,som tu nova takze neviem ako to tu funguje ale mam jeden problem, byvala manzelka mojho manzela chce ziadat zvysenie vyzivneho na ich spolocne dieta , mozete mi poradit ako si to mozem ja vyratat o kolko nas moze obrat ? ja mam z predosleho manzelstva tri neplnolete deti a s druhym manzelom mame 5 rocnu dceru , obaja pracujeme za mininalnu mzdu a byvame v podnajme , byvala sa stale vyhraza ze si moze zapytat aj polovicu manzelovho primu ,zoberie sud do uvahy aj to ze pokial by jej vyhovel tak zostaneme s detmi na ulici pretoze nebude z coho platit najom , a to len preto lebo jej sa robit nechcce

cecilia68
21. mar 2018

@vierka401 To je taká dvojsečná zbraň...ty neťaháš z bývalého peniaze na deti? Tak isto sa snaží aj ona...

trinneo
21. mar 2018

@vierka401 Podľa mňa sa len vyhráža, pretože ak je to tak, ako píšeš, tak súd bude skúmať, koľko mu zostane, ak by sa zvýšilo výživné, ale ak ste manželia, tak sa môže posudzovať aj tvoj príjem.. ale každopádne je to jej právo dať návrh na súd... druhá vec je, ako sa k tomu postaví súd a odporúčala by som zohnať si právnika, ktorý by Vám pomáhal a chránil Vás..... pretože on bude najlepšie vedieť poradiť, keď uvidí, čo tvrdí exmanželka a čo tvrdíte Vy a aká je reálna Vaša situácia... Takže tu nikto nepomôže, pretože konečné rozhodnutie bude na konkrétnom sudcovi...

ukulela
22. mar 2018

@vierka401 sud nema preco zohladnovat to, ze ty mas z predchadzajuceho vztahu tri deti - tie mas zivit ty a tvoj ex. tvojmu manzelovi musi zohladnovat vyzivovaciu povinnost na jeho dve deti ...
ak ma jeho prve dieta nejake specialne naroky (myslim zdravotne) a s tym spojene vyssie vydavky na starostlivost, tak sud moze vyzivne zvysit. boli uz aj pripady, ked sud jednoducho odovodnil, ze otec si ma najst lepsie platenu pracu ... je jasne, ze v orvom rade nyslis na svoje deti, ale manzel ma zodpovednost aj za to prve. kolko plati nan? pokryje to polovicu nakladov na zivot toho dietata? to musis vidiet.

vierka401
22. mar 2018

No to ste mi pomohli