Dcéra chce ísť bývať k otcovi. Čo môžem robiť?

m_mama
28. aug 2008

moja 15 rocna dcera ktora mi bola po rozvode prisudena chce ist byvat k otcovi. najskor to bolo preto, aby nemusela cestovat do skoly, s cim som sa nemohla zmierit, ale tlak bol prilis velky, tak som suhlasila. mala tam byt od pondelka do piatku ako keby bola na intraku. lenze ona si zbalila vsetky veci a povedala mi, ze nevie kedy pride. jej otec ju chce do opatery, cize to chce dat na sud, ked tam teraz bude byvat, aby som vyzivne platila ja. neviem sa z toho spamatat, takto sa to otocilo. cely zivot sa o nu nestaral, (okrem vyzivneho) nikdy na nu nemal cas..samozrejme teraz nejde o vyzivne, ale o to, ze som krpca vypiplala a ona si len tak odide a ja vobec nebudem vediet, co je s nou. dozviem sa len to, co mi budu chciet povedat. co mozem robit ak tam chce ist? prosim poradte.. ☹

martinka17
28. aug 2008

mama
ja nie som mamina-tak Ti neveim poradiť. ale máš smutný príbeh☹
Jediné, čo ma napadá, že tvoja "puberťáčka" musela zistiť, že ocinko jej dovolí všetko čo chce....a preto tam chce byť. Dúfam, že Ti niekto pomôže a poradí, ako slečne ukázať, kto ju má rád v skutočnosti. Strašne držím palce.

mirica
28. aug 2008

mama - je mi hrozne ľúto , že sa to takto otočilo . Problém je v tom , že ak tam chce ísť - tak jej súd s najvacsou pravdepodobnostou vyhovie- má príliš veľa rokov na to , aby neprihliadali na jej názor....a keby aj nie - aj tak tam bude utekať ....a keďže je v puberte , tak čím viac budeš proti , tým to bude horšie
zostáva dúfať , že sa čím skôr dostane z puberty a pochopí ako to je .....zatiaľ sa snaž ukázať , že k tebe moôže kedykoľvek s čímkoľvek prísť .....a že jej rozhodnutie rešpektuješ , ale kľudne jej ukáž ako veľmi ti ublížila

ináč si myslím , že aj u otca bude musieť poslúchať a že rýchlo zistí , že iné je keď je u otca na víkend a iné keď tam bude bývať - a ak na ňu nemal čas doteraz , že sa to o 360 szupňov nezmení zo dňa na deň - a potom sa ešte veľmi rada vráti

emjee
28. aug 2008

m_mama rovnaky pribeh sa odohral v mojom blizkom okoli - dcera si jednoducho zaumienila, ze ide byvat k otcovi - matka sa k tomu postavila, ze ok, aj ked ma to velmi boli, rovnako sa k tomu postavila starka a starky (rodicia matky, byvaju v tej istej domacnosti) - dopadlo to tak, ze po tyzdni si to dcera rozmyslela a ziadne stahovanie nebolo, jednoducho jej doslo, kto sa jej dovtedy venoval, ze ocinko si ju sice bral na vikendy, ale ani cez tie nemal na nu cas ...
mozno to u vas nebude za taku rychlu dobu, ale nebran dcere vybrat si - uvidis, ze si vyberie to spravne 🙂 pretoze jej ukazes, ze aj ked ma len 15, cenis si jej nazor, aj ked ta to boli
drzim palce

tajga
28. aug 2008

Nezávidím Ti tvoju situáciu, bohužiaľ dnešné deti aj , keď asi to nechceme priznať sú kúpiteľné a majú svoju cenu. Nič iné ti nezostáva, bud sa porad so psychologom alebo na to príde tvoja dcéra sama. Ná chybách sa človek učí a možno to bude len taká pubertálna vzbura. držím palce 😒

m_mama
autor
28. aug 2008

dakujem vam vsetkym za podporu. noo, "ocko" ma na rozdiel odo mna kopec penazi..uz som sa vyplakala (dufam..do kelu, strasne to boli..) tak som schopna trosku uvazovat a nebudem suhlasit so zverenim do vychovy. mozno sa nedostavim na sudne pojednavanie.. budem chora 😉 a potom si vymyslim nieco ine, (ak sa bude dat) nech sa to natahuje. "ocko" si mysli, ze dieta je zvieratko, ktore si zatvori do zlatej klietky a ked si na nho najde cas (mozno na chvilu raz za 3 dni) tak ho poskrabka za uskami a to je cela vychova. on nema o vychove ani paru. take decko potrebuje vkuse komunikovat s rodicmi, treba sa mu venovat, napr. aj kontrolovat co malo na desiatu, co obedovalo. ked mi mlada rozpravala, ako sa stravuju jej spoluziacky az mi bolo zle. maju sice super postavy, ale zaludky v tahu a take mladucke uz beru napr. aj lieky, fajcia - najlepsie "travu" , piju (to je teraz najvacsia zabava) a blicuju. tak kym bola doma toho sme sa zatial vyvarovali. zaujimave je, ze aj ked tam chodila na vikendy vacsinou prisla vytocena, alebo pre istotu nesla vobec. neviem, co sa zmenilo, co jej slubili..ale jedno co viem je, ze nechce aby bol sud. chce byt oficialne pridelena mne.. tak snad dostane rozum a nakluse naspat..

emjee
28. aug 2008

tak ked chce byt oficialne tvoja, mas vyhrane 😉 len na nu netlac, daj jej trochu volnosti a uvidis, ze to dobre dopadne

plasta
29. aug 2008

m_mama
vies, ono je to predsa len dievca v puberte a mozno je otecko toho dovoli ovela viac ako ty, nema pri nom take hranice ako pri teba... je to vacsinou prosty dovod, ktory sa ti vidi najmenej pravdepodobny.... a citam, ze ocko je pri prachoch, aj to moze byt dovod...
emjee ma pravdu, chce to trosku volnosti a mozno sa vsetko vrati do starych kolaji... drzim palce

luciar79
29. aug 2008

Hoci má moja dcéra len 8 už som nad týmto tiež rozmýšlala. Jej otec bol 2 roky mimo Sr teraz sa vrátil.chodí tam každý 2 vík a niekedy podľa dohody. nebránim jej.Alimnety dostávame smiešnych 1200 Sk. Ale aj keď sa jej tatko občas na Slovensku zastavil a niečo jej doniesol, väčšinou nič užitočné tak je z neho celá hotová. Má na ňu viac času ako ja teraz keď máme bábo. A obávam sa že si možno tiež časom zmyslí že jej tam bude lepšie, samej.Doma predsa len musí dodržiavať nejaké pravidlá a občas aj pomáhať. I keď ja som v jej veku doma robila toho viacej. Ona len smeti a upratovanie jej izby.Možno nakoniec zostane u mňa len kvôli tomu že bývame v meste a že tu má kamošky. Je to ťažké ale deti sú v tomto nevďačné, ale keď ma už s tým tatinkovaním štve tak jej pekne poviem čo sa dá za tých 1200 Sk kúpiť. Ale počítam s tým že keby tam chcela byť dlhšiu dobu tak ju to prejde, on je nervák a stále nemá čas a počítam že aj to čítanie rozprávok, čo praktizuje, by ho po mesiaci prešlo.
U mojej kamarátky pomohlo to keď zobrala syna na pojednávanie o zvýšenie alimentov, nejakých pár stoviek to malo byť. A keď syn videl ako sa otecko podnikateľ háda než aby dal na svojho synáčika tak mu došlo kde mu je dobre.Tiež nad tým uvažujem. Akorát či moja dcéra ešte nie je malá a či by ju tam vôbec pustili.Asi až od tých 15tich.

zanetak
29. aug 2008

luciar79: myslím, že zaťahovať dieťa na pojednávanie o alimentoch je dosť blbé pre to dieťa. Všetci sa vedia hádať aj matka aj otec, takže by som neštvala dieťa proti svojmu ocovi, ale dala by som mu možnosť vybrať medzi matkou a otcom aj keby to malo bolieť.
Veď ak Vás to dieťa má rado, tak sa vráti, či už bude bývať u otca, alebo u matky.

m_mama
autor
29. aug 2008

zanetak, hmmm..vrati sa..ale v akom stave.....?...

luciar79
29. aug 2008

Zanetak-ono to na súde nie sú také hádky ako doma. Ono to vlastne je tak že sa prečíta čo chce matka, ona k tomu ešte niečo dopovie a potom sa opýtajú čo otec nato.Hádať sa tam nesmie.Ale v tých 15tich by som to možno urobila.Neberiem to ako štvanie proti otcovi, ale nech dieťatko vidí o kom má zbytočne vysoké mienenie. Keby nebolo môjho súčasného muža tak si nemá poriadne čo obliecť a na letný tábor môže pozerať tak v katalógu.

m_mama
autor
9. sep 2008

ahojte, emjee, no neviem, ci si to dcera nerozmysli aj s tym sudom. u "ocka" zije v luxuse, bola doma "na navsteve" a uz po takom kratkom case je dost arogantna ☹

potrebuejm pravnu radu prosiiim. nenajde sa tu niekto s pravnym vzdelanim?...teraz plati na dceru vyzivne byvaly mne, (aby bol kryty) ja ho samozrejme nechcem, tak mu ho mienim posielat naspat na ucet. on bude mat doklad, ze mi ho poslal ale ja? kedze chce dat na sud navrh aby mu dcera bola zverena do vychovy a vyhoveju mu, moze odo mna ziadat vyzivne spatne. postaci pred sudom vypis z uctu, ze vyzivne som mu posielala naspat??

kukona1
9. sep 2008

tak sa s ním skús dohodnút.Mužov syn ked prišiel bývat k nám tak jeho ex nám posielala-vlastne automaticky ani sme jej to nemuseli hovorit...nečítala som si všetko čo si písala neviem aký je tvoj bývalý muž...tak mu posielaj ty-bud na účet alebo poštou a všetko si odkladaj,lebo ked náhodou pojdete na súd,tak to budú vyžadovat...myslím že robíš dobre že si od neho peniaze neberieš...ale ty by si mu mala poslat...aby sa to niekedy neobrátilo proti tebe...inak toto isté spravil aj mužov syn...býval s mamou,s nou sa stále hádal...ona sa mu nevenovala..bol je na obtiaž,stále po nom kričala...teda tvrdil on...a na jeho 15 narodeniny ho vyhodila s igelitkou ...ešte že vteda bývali asi 10 minút peši od nás...tak býval u nás dva roky...ona posielala peniaze...a zároven si kupovala syna...a samozrejme my sme nemali a nemohli mu dat to čo mu dala ona-podnikatelka ...nemala tolko výdavkov ako my s malým dietatom...tak sa jedného dna rozhodol teda že ide k mame...a dnes už je tomu skoro 2 roky čo býva u nej nám vypisuje že si nevážil čo mal u nás a teraz si to uvedomil...chcel by to vrátit spat a tak...ale to sa jednoducho už nedá....
poslala som ti IP

m_mama
autor
9. sep 2008

kukona, no neviem z coho mam posielat vyzivne. moj mesacny prijem je rodicovsky prispevok 4560,- + 540,- rod.pridavky. (tie davam dcere kazdy mesiac ako vreckove) dcera k otcovi a jeho manzelke vobec nechcela chodit ani len na vikendy, este do poslednej chvile tam nechcela ist. hold, ale prachy su prachy...

titkovamiriam
9. sep 2008

fu to je tazko radit-otec mojich starsich deti sa o ne uz 10 rokov nezaujima tak nehrozi ze by chceli odo mna prec,no keby si aj s otcom vychadzali a chceli byt radsj u neho velmi by ma to bolelo ☹ ,no ak by to zasa bolo ich zelanie a citili by sa tam lepsie asi by som zvolila,ale musela by som vediet ake tam maju podmianky a co vstko mozu robit-asi by som castejsie zasla do skoly ci im zmena naozaj prospieva a casto sa s nimi stretala alebo aspon s nimi volala ci mailovala-neviem proste co by som robila ine.Marek je maly a keby sa nieco vyskytlo ze by mal byt s otcom tak by som sa o neho bila ako lev.Neviem si opredstavit pocity maminiek co im deti unesu niekam na druhu stranu zemegule ☹ 😠 .

elise
9. sep 2008

chcem len reagovať na ´dalšiu možnosť ohľadom platenia výživného čo súd schválil jednym známim. ex jej posielal penize na zvlášť učet na dcérino meno takto to išlo fakt dieťaťu ale dohodli sa na tom že výživné bude dcérine a dcére sa tak neako šetrili peniažky ked bude plnoletá bude tam mať peknu sumu aspon bude mať na školné. 😉

martinka17
10. sep 2008

mama
teraz ma napadlo, skús o právnu radu poprosiť na porada.sk
sú tam machri, fakt odborníci, teda ako právnici...poradia Ti iste..možno tam aj taká téma už existuje.
Je to dobrá stránka, ja som si ňou už tiež pomohla.

nelinka1187
27. nov 2015

Ahoj mam 14r dceru a mam ju zverenu po zozvode.Nikdy to medzi nami nebolo idealne vždy bola cera svojska.Ako sme s ex rozvedeny stale ju chcel teda len sa vyhražal ale nič nerobil.Je kaminysta a vozi do zahraničia tak na nu nema čas len jej balamuti hlavu .Ake teras je to horšie ako ma 14r v škole vrušuje triedna si nevie dať rady,Mna nepočuva nerešpektuje odvrava neviem ju donutiť k poslučnosti.Ked jej niečo zakažem malokedy dodrži a vziat jej mobil je nemožne.chyti hysteriu a neda ho nepusti ked chcem vziat na sylu sa nan natahujeme kriči hodi sa ozem vykrikuje neby ma ! no divadlo a ked už nevie tak mi ujde von tak ako je ! sice sa vrati ale hadka pokračuje. 🙄

wewika1
27. nov 2015

Rozvod je pre dieta tazsi ako pre partnerov a tvoja dcera je v beztak zlozitom veku, hlada samu seba a nateraz svoj domov. Nepoznam ju, mozno sa rozhodla z vypocitavosti, mozno koli niecomu inému...ale jedno viem isto. nenut ju zostat, nech si ide, ked si mysli, ze s otcom, ktory sa o nu cely zivot nezaujimal jej bude lepsie. aj otcovi jeho predstierany zaujem vydrzi len chvilu (ked ho nemal doteraz, nebude ho mat ani potom) a tvoja dcera si uvedomi, s kym jej bolo naozaj lepsie...vlastna pubertalna skusenost 😉

luciola
27. nov 2015

@nelinka1187 ahoj no verim že to niako zvladneš ja mam 7 ročneho syna a tiež vymyšla niekedy a chce byť s otcom ktory ked bol menši o neho ani nezakopol a opustil nas pre inu a niekedy mu tiež balamuti hlavu. Vieš čo ale najlepšie je asi ked dieta pride nato samo nebran jej ked chce byť s otcom nechaj ju aj ked neviem ako sa u postara ked pišeš že je kamionista. ja by som skusila niečo take dobre v poriadku rozhodla si sa že chceš byť s otcom v poriadku ja ta lubim vždy budeš mať domou pri mne ale ak chceš byť pri otcovi je to tvoje rozhodnutie skus tam byť 3 mesiace a potom sa dohodneme ako.
V prvom rade jej daj oporu a dvuhom rade ju nechaj sa rozhodnuť ale nezabudni ked sa rozhodne a otec na nu nebude mať čas nebeš hned na pomoc nechaj ju aby si niesla za svoje rozhodnutie aj nasledky. Neviem dufam že ti to dobre dopadne odchod dietata a že ho ty lubiš najviac na svete je to najhoršie ked chce isť preč ja to tiež niekedy preživam a potom plačem niekedy po večeroch ked je maly u otca ale snažim sa s tym niako vyrovnať dufam že to niako zvladneš mne aj pomohol online psycholog kde cez net mu napišeš problem Richard Grof sa vola skus ak chceš ale prajem vela sil a dufam že to obe zvladnete. držím palce

timea7
6. dec 2015

@nelinka1187 rieš to s psychológom. Neexistuje, aby sa 14 ročná slečna hodila o zem, keď jej berieš mobil. Jej prejavy sú už na pokraji zvládania....

pupavka123
18. dec 2015

@m_mama Ahoj,teraz som natrafila na tvoju temu,dost zaujimave..ako to nakoniec cele dopadlo?dakujeeem

majaxy
18. dec 2015

Fu, máš to asi ťažké. Dcéra v puberte vidí u otca možno to materiálne zabezpečenie čo jej ty evidentne nevieš poskytnúť. U teba mala určite striktný program, ktorý jej ako puberťáčke nevyhovuje a u ocka zrazu volnosť peniaze. Ja si myslím že by si s nou mohla skúsiť hodiť rozhovor, ved lásku ktorú si jej dala nezahodí ani puberťáčka, možno na chvíľu v tom ošiali pozlátka. V každom prípade by som jej dala najavo že u mna má dvere vždy otvorené, že ju príjmem s láskou, aj ked ma teraz jej chrbát bolí.