Kedy mám nárok na náhradné výživné?

pillerka
25. mar 2020

Ahojte maminy. Neviete náhodou poradiť ako je to s náhradným výživný teda kedy mam nárok a ci vlastne mam keď bývam u rodičov?

alenah31
25. mar 2020

@pillerka nárok máš vtedy pokiaľ máš výživné určené súdnym rozhodnutím - a otec dieťaťa preukázateľne neplatí. Najskôr musíš ty využiť všetky právne možnosti na vymoženie - čiže osloviť exekútora a políciu nech skúsi vymôcť - ak nevymôžu dostaneš papier, že oni nič nezmohli a s tým ideš na úpsvar podať si žiadosť o náhradné výživné.

pillerka
autor
25. mar 2020

@alenah31 ďakujem za odpoveď. Áno viem ze najskôr treba obehat policajtov a exekútora to už riešim. Len neviem ci aj keby naďalej neplatí ci mam šancu dostávať to náhradné od sociálky nakoľko nežijem z deťmi sama

alenah31
25. mar 2020

@pillerka ale áno - výšku už potom určia úrady podľa aktuálnych výdavkov, ak nežijete sama zohľadňuje sa aj príjem rodičov.

pillerka
autor
25. mar 2020

@alenah31 toto som myslela. Takže asi veľké šance nemám keďže obaja rodičia sú zamestnaný

pillerka
autor
25. mar 2020

Ďakujem pekne za odpoved

veronikaszabova
25. mar 2020

@pillerka a nezabudni, ze ked budes dostavat nahradne vyzivne a otec doplati nedoplatok, musis NV vratit

alenah31
25. mar 2020

@pillerka ale to nevadí - tam ide len o to, že sa to berie do úvahy kvôli tomu, že napr. náklady na domácnosť nehradíte len vy (nájom a energie). ALE výdavky na deti - to je iné - nemajú prečo zohľadňovať príjem rodičov či niekoho iného žijúceho s vami v spoločnej domácnosti.

pillerka
autor
25. mar 2020

@alenah31 rozumiem 😊

pillerka
autor
25. mar 2020

@veronikaszabova áno to mi je jasne ze to treba vratit

aneta04
25. mar 2020

Ahojte, aké papiere treba zobrať na políciu keď toto chcem riešiť.. bohužiaľ aj ja budem musieť..a ešte som to nikdy nerobila ale už sa naplnil pohár.. ďakujem

draik
25. mar 2020

@pillerka
@aneta04
Ak máte určené výživné, tak jediné, čo potrebujete urobiť, je podať návrh na exekúciu. Následne, ak exekučné konanie trvá aspoň dva mesiace, budete môcť podať návrh na priznanie náhradného výživného (prílohou je potvrdenie exekútora o trvaní exekúcie). Trestné oznámenie už podávať nemusíte , to za vás vybaví úrad.

pillerka
autor
25. mar 2020

@aneta04 doma som si spísala trestné oznámenie plus treba rozsudok a rodný list dieťaťa 😊

pillerka
autor
25. mar 2020

@draik ďakujem pekne pozriem si to

aneta04
25. mar 2020

Ďakujem pekne