Manžel si berie pôžičku na dlhy. Ako zrušiť bezpodielové spoluvlastníctvo?

emyly
2. jún 2009

ahojte babenky, obraciam sa na vás s prosbou o radu... môj muž s nami už dva mesiace nebýva, snažím sa to nejak teraz neriešiť, snád časom, musím na to správne rozhodnutie asi dospieť...ale vraj muž pomýšla vziať si uver, a kedže sme ešte manželia, akoby sme ho vzali spolu....chcem sa opýtať, ako sa mám zabezpečiť, aké kroky mám urobiť, aby som jeho dlhy nezdieľala spolu s ním? nemám teraz čas čítať, či tu je podobná téma, ak ano, poprosím o link... a dakujem za každú radu a odpoved.

tin007
2. jún 2009

ahoj emyly, bsm je mozne zuzit notarskou zapisnicou (iba takto, iny sposob - napr. zmluva medzi vami s overenymi podpismi neplati). co sa tyka brania uverov, tak pri sumach nie zvycajnych/beznych (viem,z e to znie zvlastne) je potrebne na uverovej zmluve podpis oboch manzelov. tie sumy na zmluvach, kde sa musia podpisat obaja manzelia, byvaju okolo 2000 eur (pisem o postupe bank).

arieska
3. jún 2009

ako píše tin, treba spísať notársku zápisnicu, kde sa konkrétne určí na čo bezpodielové spoluvlastníctvo manželov neplatí. napriklad ak bude brať úver a kúpi si zaň byt, na ten byt nebudeš mať nárok ale ani nebudeš musieť splácať hypotéku...

andzi
3. jún 2009

BSM za trvania manželstva môže zrušiť len súd a to len z dôvodu, že druhý manžel začal podnikať. Žiadnou notárskou zápisnicou sa zrušiť nedá. V prípade, ak by jeden z manželov vzal úver bez súhlasu druhého manžela, tento manžel je chránený tak, že zmluva je tzv. relatívne neplatná, to znamená, že druhý manžel môže na súde napadnúť neplatnosť zmluvy z dôvodu, že bol urobený právny úkon bez jeho súhlasu a tento právny úkon nie je bežnou vecou v zmysle Občianskeho zákonníka. Na to sa prihliada aj pri vyporiadaní BSM, ak by medzitým manželstvo zaniklo rozvodom.

arieska
3. jún 2009

andzi, to nie je pravda, ja som kupovala byt ako vydatá, neboli sme ani v rozvodovom konaní. prišli sme k notárke, podpísal, že súhlasí, že byt bude iba môj, v banke som to predložila, že byt kupujem iba na seba, tým pádom ho oni ani nepočítali do výšky príjmu. platila som za zmluvu cca 6000 sk na staré peniaze, aj na katastri figurujem iba ja

tin007
3. jún 2009

andzi arieska, asi pisete kazda trochu o inom, andzi pise o zruseni a arieska o zuzeni. pokial viem, tak da sa zuzit bsm toho, co budu este len manzelia nadobudat, ale nie toho, co uz maju spolocne

emyly
autor
3. jún 2009

babenky každej dakujem za príspevok... my toho moc nemáme, a to čo máme, si rozdeliť dokážeme...lenže ide o to aby nebral nejaké úvery,pôžičky... a ked zoberie, aby som ja s tým nemala nič spoločné...chcem sa iba zabezpečiť, aby som popri výdavkoch na deti nemala ešte aj výdavky na splácanie jeho dlhov....

tin007
3. jún 2009

emyly, zabezpecit sa proti tomu, aby tvojmu manzelovi neposkytol niekto pozicku sa neda.ako som uz pisala, do istej sumy tvojmu manzelovi napr. banka vyda kreditnu kartu s limitom 1500 eur, alebo poskytne precerpanie uctu - povoleny debet napr. 1000 eur. ale spotrebak nad tych cca 2000 eur, ci hypoteku mu ziadna banka neda bez tvojho suhlasu a spoludlznictva. neviem vsak, ako postupuju nebankove subjekty

andzi
4. jún 2009

arieska: presne ako píše tin, BSM sa zrušiť za trvania manželstva nedá. Ak si kupovala byt na seba, u notára ste podpísali zápisnicu a keď tvoj manžel súhlasil, znamená to, že si ho kúpila za peniaze v tvojom výlučnom vlastníctve, nie za spoločné peniaze.

Ale zrušiť BSM sa nedá, jedine súd ho môže zrušiť z dôvodu, že jeden manžel začal podnikať. Inak nie.

emyly: proti tomu, aby muž zobral úver ťa nikto neochráni, ale ako vravím, môžeš takú zmluvu napadnúť z dôvodu, že si nedala s ňou súhlas.

denisa17
3. júl 2009

Aké doklady a dôkazy treba k návrhu na zrušenie BSM z mojej strany, nakoľko môj "ešte manžel" je živnostník a vyhrážal sa mi, že polovica dlhov jeho dlhov je a moja. Počas nášho manželstva sme nenabudli žiadny majetok, len nejakú tú elektrotechniku (počítač, práčku, mikrovlnlu atď.)

andzi
3. júl 2009

denisa: výpis zo živnostenského registra manžela

Dlhy, ktoré narobil však už neporiešiš a si zaviazaná z nich aj ty, bohužiaľ

ada32
3. júl 2009

my sme BSM zuzovali o urcite veci ale nerusili.
bolo to pocas manzelstva.

denisa17
3. júl 2009

Aj tak sa o to pokúsim, lebo si myslím, že z každej stránky som to ja a môj syn čo sme ukrátený. Ja sa trápim a on si užíva svoj život? To v žiadnom prípade nie je fér. ☹

servismenka
7. júl 2009

Ahoj som tu uplne prvy krat a chcela by som nejaku radu moj manzel chce prejst so zivnostnika na s.r.o. a ma byt pritom spravene zrusenie BSM na firmu ktoru mame takpovediac na dvore a makame na nej obaja ale ja niesom zivnostnik co v pripade ak nastane zrusenie BSM a my sa nahodou po nejakej dobe budeme rozvadzat nehrozi ale clovek musi mysliet na vsetko. Ja z BSM mam narok iba na tuto firmu nakolko dom aj zo zahradou manzel dostal do daru od svojich rodicov. Ako sa mam zabezpecit v pripade ze by sme sa casom nepohodli resp chcely rozviest na co mam narok potom ja? dakujem 😉

eniko
28. sep 2009

denisa17, emyly...ziadny problem...napisat navrh na zrusenie BSM, poslat na sud a je to...emyly, ak manzel nepodnika, zaloz si zivnost ty a podaj navrh n asud. ide to, bez problemov...ja som tak robila 😵

alexandra
29. sep 2009

Az na to ze navrh na zrusenie BSM moze podat manzel toho, co ma zivnost. Cize ak si ju zalozi manzelka, manzel moze poziadat o zrusenie BSM a naopak.

eniko
29. sep 2009

ale nieeeeeeee, moze podat navrh aj ten, ktory podnika...

andzi
30. sep 2009

eniko: ale len v prípade, ak podnikajú obaja. Ak nie, platí to, čo napísala alexandra.

tilly
30. sep 2009

len rozhodnutie súdu...

katecameron
3. feb 2012

aky je posptup pri zrusení Bezpodieloveho splovlastnictva ? ake doklady su potrebne je tam potrebny podpis manzela? mam v tom hokej prosím o radu z manzelom vlasnime on je zivnostnik chcem aby byt bol prepísany len na mna kto ma podat ten navrh na sude? prosím poradte

jolly84
4. jan 2015

@emyly ako si dopadla?

emyly
autor
5. jan 2015

@jolly84 je to už dosť dlho čo som túto tému zakladala...toho času som šťastne rozvedená 😵 písala som to v júni 2009, vtedy niekedy som podala dva návrhy na súd. Jeden ohľadom výživného a zverenie detí do starostlivosti, druhý návrh o rozvod. Prvý súd bol v auguste 2009, a rozviedli nás vo februári 2010. Takže BSM sa zrušilo vtedy. Teraz po rokoch, som sa rozhodla o anuláciu...no je to beh na dlhú trať. Ale to rozhodnutie z toho roku 2009 neľutujem, žijeme pokojne a bez strachu 🙂

natalym
5. jan 2015

@emyly Wow tak o si hrdinka. Prajem všetko dobré.

emyly
autor
5. jan 2015

@natalym dakujem 🙂 ono to nie je ľahké rozhodnutie, hlavne ked sú malinké deti, ale niekedy inej cesty niet... neľutujem nič z toho čo som spravila pre pokoj a dobro mňa a detičiek, akurát teraz po čase ľutujem že som takto nepremýšľala už oveľa skôr, veľa sĺz a trápenia by som si ušetrila....no čo už, radšej neskôr ako vôbec. 😉

jolly84
5. jan 2015

@emyly super, gratulujem,, áno, viem, že je to staré 🙂

mamulka211
8. feb 2015

@andzi nie je pravda, ze sud zrusi BSM len v pripade zacatia podnikania jedneho z manzelov, sud moze zrusit BSM aj vtedy, ked jeden z manzelov svojim neuvazenym konanim, ktory je v rozpore s dobrymi mravmi, ohrozuje spolocny majetok manzelov, vtedy moze poskodena strana dat navrh na zrusenie BSM.

ootaznik
20. apr 2016

ja by som sa chcela opytat, v akom casovom horizonte od ziskania zivnosti (ako dlho ju nechat bezat) je mozne podat navrh na zrusenie bsm na sud? mozno trebars aj na druhy den od zalozenia zivnosti?