Manžel v zahraničí a ja s dieťaťom doma

kaporka
18. sep 2018

Ahojte baby mate niekto podobnu situaciu? Ze manzel musel ist do zahranicia pracovat kvolk financnej situacii a vy ste s dietatom doma? Podotýkam s malým do 1 roka... ak hej ako to zvládate?? Ja asi vobec citim sa hrozne

ariannazara
19. sep 2018

@ajko2011 aj môj je kamionista už 4 roky a v pohode teraz je doma každý týždeň síce ale chodil na 4 týždne ale nemáme deti. Ale dá sa to v pohode

eva112014
19. sep 2018

@6mia6 písala som : ..."z toho dajme tomu, ak máš 6 hod. pomoc ..." Spomenula som si na susedu! Na jej príbeh. Má 3 deti. Hovorila, že s jedináčikom utekala na pohotovosť, lebo papalo granule z mačacej misky. Jej druhé dieťa sa napapalo tak isto z misky plnej granúl pre mačiatka. Vravela si, že nejde na pohotovosť, však keď bruško nebolí ... Jej tretie dieťa papalo granule tiež. Aha! Veď tá miska bola plná! Koľko z nej chýba? Hmm, nebudem robiť večeru, keď už papala toľko granúl ... 😀.Áno, deti jej vyrástli a prežili! Rozdiel, ako berie žena vážne veci, keď má jedno dieťa, či viac. Ja som mala babku, ktorá vychovala 5 detí(jedno dieťa sa narodilo choré). Nemala umývačku, automatickú práčku, kvalitný vysávač, internet, mobilný telefón, dokonca ani riadnu kúpeľňu,lebo, keď už boli deti..., vtedy stavali. A nemali ani polotovary v obchode, ba dokonca na chlieb sa čakal dlhý rad, vonku na ulici. Mali lásku a jeden druhého. Takéto babky, malo z nás viacej! Ak nie všetci! V dnešnej modernej dobe, keď si človek spomenie, tak tieto ženy boli supermamky a spidermamky zároveň. 😃 A áno, človek si spomenie, že nemá sa tak zle, ak príde ešte horšie. S odstupom času aj ja sa pozerám na niektoré veci inak.... A poviem si, že toto už ešte raz nie, alebo toto bolo skvelé ... Lebo to sú spomienky. A je na každom z nás, aké spomienky si vytvoríme ...

6mia6
19. sep 2018

@eva112014 neviem no asi neviem o com hovoríš

nerya
19. sep 2018

Ja to chápem, matka to má sama doma ťažké bez ohľadu na to koľko má deti a či má nejakú pomoc a ten chlap tiež, pretože je niekde sám a bez rodiny. Jasné je tu ten pocit že jeho rodina sa má dobre, ale ako tu už niekto vyššie spomínal, peniaze nie sú všetko. Jasné že je fajn keď človek nemusí v ruke obracať kazdu korunu... Ale keď sa obzriete za svojím životom a uvedomíte si, že vaša prvá spomienka je na to, ako stojíte ako trojročné decko vo dverách s plačom a prosíte ocina aby už nešiel preč... A že stále máte ten blbý pocit že ste tak málo času strávili spolu ako rodina... Pretože tie roky vám nik nevráti... So sestrou už máme každá svoj život, kazda v inej krajine a mne je niekedy neskutočne smutno, že už to nikdy nebudeme len my štyria... Pretože sme boli super štvorka, rozumeli sme si... Samozrejme to chápem... Obaja rodičia sa museli obetovať pre to aby sme sa mali dobre a ani náhodou im to nevyčítam. Jediné čo si z toho beriem je poučenie, že nech sa bude diať čokoľvek, nenecham otca svojich detí niekde takto odísť a vždy budem hľadať iné riešenia.
Držím však palce všetkým, ktori takto žijú ❤️ pretože to nie je jednoduché

pininka
19. sep 2018

@kikuska555 presne tak a hlavne ked ti nema kto pomoct. Ja som sa potom chcela velmi ostahovat, ale muz nie, ze on tam zit nechce, odkruti si robotu a ide domov. Nechcela som ho nutit, ale myslim ze aj on vie ze to bola chyba

mischell0110
19. sep 2018

Ja som s muzom robila vo Svajciarsku,kde sa mala aj narodila.Pol roka sme boli spolu tam,ja som potom s malou odisla na SR a on ostal tam pracovat,chceli sme dom,tak finacie trebalo a ja som tam nemala ziadnu pomoct,pribuznych a mala bola upistane dieta od mala.Zili sme takto oddelene 3,5 roka,chodil domov na dovolenky tak po 2-3 mesiacoch na tyzden,max 2,viac ich nepustali domov.Tiez som to ako tak zvladala,pomahali mi nasi,s muzom sme volavali kazdy den,posielala som mu fotky,videa alej,aby bol v obraze...no boli chvile,hlavne ,ked bola mala starsia uz,ze mi ako muz a otec chybal...Mala ho miluje,no zistila som,ze jej chyba aj vychova otca.Cely cas som bola ako rodic na nu sama+nasi.a casom,ked ma dieta obdoia vzdoru a skusa ,co moze a co nie,ja ako matka som sa snazila ju ucit,co sa moze a co nie,odkial pokial su hranice,no kedze druhy rodic chybal,nahradzali ho akoby nasi a nerobilo to dobrotu-ja som zakazala,oni dovolili,ja som hresila,oni polutovali...az sme dosli do stadia,kedy sa na otca mala tesila,posluchala ho na slovo,no nechcela ako s rodicom bezne veci-aby ju okupal,nakrmil,uspal,prezliekol,bol s nou sam,viac jak 3h bez mojej pritomnosti...naucila sa len maminka a jeh trapilo,ze hoci vidi,ze ho posluchne a ma rada,ale nedokaze s nou taketo veci,lebo je zvyknuta len na mna a mna to zas obmedzuje v beznych veciach,lebo je doslova na mne zavisla a nechce s nikym inym byt len so mnou a s mojou mamou.teraz ,ked ma obdobie trucovitosti,panovacnosti a tvrdohlavosti,hoci som sa cele tie roky snazila byt tou najlepsou mamou,co aj polubi,aj zakaze a ukaze co ako sa ma,nauci,kupi...doslova mi prerastla cez hlavu-lebo podla nej som zla mama,len ju hresim,zakazem a bla bla a od 4rocnej mi to pride zacasu,aby sa tak chovala.a ocina berie ako toho,kto po nej nerobi krik,vsetko dovoli ...lebo jej je vzacny,ked ho vidi obcas,alebo nerobi s nim veci bezne,lebo najviac trucuje pri tom,co s nim robit nechce.teraz muz pracuje na tyzdnovkach,je vikendy doma,co je lepsie,no malu to nijak nezmenilo v tom,ze vidno,ze vychova otca chybala....to je len moja skusenost,moj nazor...

malinajahoda
19. sep 2018

@nerya až mi vyhrkli slzy, keď som si prečítala vetu o státí vo dverách s plačom...

mima86
19. sep 2018

Tiez si myslim,ze peniaze a veci nie su vsetko. Ja ked si spomeniem na svoje detstvo, nevynoria sa mi spomienky o super hrackach ci handrach. Vybavia sa mi spomienky na to, ako sme chodili v lete opekat, ako sme boli v zoo, ako sme chodili zemiaky okopavat vsetci spolu, ako sme spolu oberali jablka a travili vianoce, ako sme slavili narodeniny a pod... Zivot oddelene by som vedela vydrzat len,ak by to bolo docasne. Nevidim zmysel v tom, ze mam muza a predsa ho nemam a uz je to len o tom,ake ma kto priority. Lebo ked budem stara, budem kaslat na to, ci som mala najmodernejsi gauc alebo tv, ci som nosila znackove handry, chcem spominat na to, co vsetko sme prezili ako rodina.

lizardd
19. sep 2018

Existujú aj profesie, kde ten muž nejde do zahraničia kvôli peniazom. To bol aj náš prípad. Manžel má tak vysokokvalifikovaný a lukratívny odbor, že bolo nemožné nájsť prácu bez toho, aby ho firmy neposielali na niekolkomesačné turnusy do zahraničia. Keď mu lupič v hotelovom bare držal pištol pri hlave, tak to bol pre nás posledný implulz, že treba urýchlene nájsť novú prácu. Pri hľadaní práce ho zaujímalo iba to, aby nemusel cestovať.

6mia6
19. sep 2018

@mima86 to ze mame mužov preč neznamená ze žijeme v luxuse. Trosku krátkozraké myslenie. Môj muž je napríklad vonku preto, že za 5 rokov sa stalo jediný jedenkrát, že mala meškať výplata jeden deň. Vedenie sa ospravedlnovalo týždeň dopredu, že maju nejaký IT problém. Nakoniec prišla výplata v normálnom termíne.
Kdezto tu je bežné, že sa nevypláca ju faktúry a keď Ti niekto nezaplatí tri po sebe začneš mať veľký problém

eva112014
19. sep 2018

@mischell0110 Aj môj začal robiť vo Švajčiarsku. 😃 Len ja som mala presne opačne ako ty. Rodila som v SR, zostala v SR do 1,5 roka malej. Ale kvôli tomu aj, lebo na dome vždy niekto pracoval. Ak nie murár, tak vodoinštalatér, samozrejme vždy sa aj niečo dokafralo. A zase čakať ..On chodil domov asi po 2 mesiacoch. Ja som mala tiež pocit, že som ja, dcéra a ďaleko preč je aj otec. Vyslovene, že vychovávaš ty a ja zarábam. Rád by som vychovával aj ja, ale som preč ...Proste som mala pocit, že nežijeme ako rodina, a pocit, že som sama ako slobodná mamička. U nás bolo tiež, že malá sa šla zblázniť, keď prišiel ocino domov. A ja som bola vzduch. Všetko, len ocino.😃 My sme tiež dokončili nový dom, tiež sme potrebovali peniažky. Ale veríš, či nie, išla som s malou do zahraničia, do Švajčiarska. A teraz má aj ocino rešpekt vo výchove! On vyhreší tiež, keď slečinka, neposlúcha. A babka tu nie je, aby rozmaznávala. Ja som zakázala čokoládu, babka dovolila za mojím chrbtom. Malá, prezradila. Ale, keď ideme na Slovensko, tak babka je proste všetko. A vtedy sme vzduchom obidvaja. 😃 A moja je tiež panovačná, tvrdohlavá a papuľnatá. Možno je to chyba vo výchove a možno v povahe dieťaťa. Je dieťa, ktoré položíš a tam aj je!Ja som mala tiež prácu pred pôrodom, ale chcela som aj Swiss. Skúsenosť, práca, jazyk.. A ťažko sa mi odchádzalo z dobrej práce, z nového domu, od príbuzných, kamarátky ... A malá navštevuje Kindergarten teraz, u nich je od 4,5 roka (zadarmo). Ty si nad Swiss neuvažovala, teraz keď je väčšia?

6mia6
19. sep 2018

@eva112014 tiež myslím ze skoro každé dieťa tým prejde. A mne sa potvrdzuje aj to ze dieťa je úplne iné pri rodičoch (horšie) ako pri "cudzích"

mima86
19. sep 2018

@6mia6 luxus je subjektivny pojem. To,co sa tebe zda ako standard,bez ktoreho si nevies predstavit zivot, sa mne moze javit ako luxus,bez ktoreho prezijem uplne v pohode alebo naopak. Samozrejme teoreticky,kedze jedna o druhej nic nevieme.

maciatkolulu
19. sep 2018

@eva112014 dakujem za opytanie,pri dvoch dispelych detoch a jesnim malom ciem uz co to o zivote😉

nerya
19. sep 2018

@malinajahoda 🙂 mne ešte niekedy dodnes ale taký je život, naposledy som ho tak odprevadzala v máji 2017 kedy konečne dal vypoved. Konečne nie s plačom ale s vedomím že konečne nastane nejaká zmena 🙂 ja som síce teraz od našich stále ďaleko ale aspoň sú rodičia po toľkých rokoch a trapeniacn a dokonca aj rozvode konečne spolu kazdy deň ako normálny pár a snažia sa znovu vytvoriť nejaký ten domov, aj keď už len sami pre seba 💙

mischell0110
19. sep 2018

@eva112014 bola som tam 7rokov a jaksi ked sa mala narodila ma to viac a viac tahalo domov-rodina,znamy....co sa zivota tyka-ano je to tam ine ako tu,iny pristup ludi,ine peniaze ina mentalita-tazko sa mi odchadzalo,ale uz som doma a muz tiez a viem su predstavit sa tam vratit,no uz len ako na dovolenku,nie ostat tam zit.

6mia6
19. sep 2018

@mima86 ty píšeš o najmodernejsom gauči, značkových handrach a neviem com všetkom. Z toho som usúdila že toto je tvoja predstava o luxuse. My napriklad robíme všetko čo sme robili v detstve aj my. Opekacky, stanovačky, zoo, hrady, vyoravame zemiaky atď.

mima86
19. sep 2018

@6mia6 ano,to bol len priklad,lebo mnohe tu pisu,ze muz je v zahranici,aby mohli mat to ci ono. aj ja som chcela dom a mam ho,ale ak by to malo znamenat,ze pislem muza na roky prec,tak ho radsej nechcem a uspokojim sa aj s bytom. o tom tu pisem.

sisaka
19. sep 2018

Drvivá väčšina ľudí žije takto koli peniazom, čo si tu budeme nahovárať. Vždy je to o tom MAŤ. Niektorým ľuďom sa priority vyjasnia až na staré kolena, niektorým asi ani vtedy nie. Nikdy by som s takýmto životom nesúhlasila, Slovensko nie je rozvojová krajina, kde ľudia robia za 50 centov na deň a deti nemajú čo do ust a jednoducho jeden v rodine sa obetuje, aby rodina neumrela od hladu. Ak nie som spokojná so životnou úrovňou, ktorú mám na Slovensku, tak ideme cela rodina niekde, kde ju budeme mat vyššiu. Bud všetci alebo nikto, kašlať na barák a značkové handry, keď dieťa nevie, čo je normálna rodina a s otcom sa baví cez Skype.

inulienka29
19. sep 2018

@kaporka Ja som sama s dvoma ;) manžel pracuje v zahraničí už roky 🙂

zuzanapjat
19. sep 2018

Manžel v zahraničí cca 5 rokov. Som doma s deťmi 14r, 3r, a o pár dní mám termín pôrodu tretieho dieťatka. Rodičov už nemám a som v dome.

zuzanapjat
19. sep 2018

@sisaka že dieťa nevie, čo je to "normálna" rodina? tak môj syn má s otcom nádherný vzťah, milujú sa... a máme viac aktivít spoločných, ako niektoré rodiny ktoré sú spolu nonstop a max si tak lezú na nervy a nemajú spoločné koníčky, alebo peniaze na to aby trávili víkend i inde než zatvorení doma. A nie nechceli by sme žiť v zahraničí... ani ja, ani deti, ani manžel. Vážime si viac čas, ktorí trávime spolu a práveže voči sebe pociťujeme lásku s narastajúcou tendenciou, než klesajúcou... alebo "zo zvyku". Stačí si prečítať, ako sú tu ženy nespokojné na fórach, ako sa im rozpadajú manželstvá a to majú mužov doma..... nie 1500km.

6mia6
19. sep 2018

@zuzanapjat to nepochopia tie co tak nežijú. Stále tu hovoria o baraku a značkových handrach. Vzdy sa pri tom pousmejem.

@sisaka priorita je u nás istota. Nie sme rozvojová krajina ale keď ti niekto tri mesiace nepošle výplatu rsp. Nezaplatí faktúry a tebe dlhý narastajú potom napíš aké máš priority. Niektoré profesie sú bohužiaľ také. Aj keď muž nebol v zahraničí aj tak chodil na týždňovky, turnusy - stavbarcina. Firma robila zákazky po celej SR, pripadne ČR.
Žijeme normálne s hypotékou na krku. Keďže je muž stavbár porobil si veľa na dome sám a mame hypo tak ako aj ti co kúpili byt.

eva112014
19. sep 2018

@mischell0110 Rozumiem. Ja som si myslela, že manžela máš ešte vonku. Ale ste už aspoň spolu a ste jedna rodina! 😃

6mia6
19. sep 2018

@lizardd a našiel alebo ako to teda dopadlo?

lizardd
19. sep 2018

@6mia6 áno, našiel. Sedem rokov ho už máme doma a nikde necestuje 😊

eva112014
19. sep 2018

@maciatkolulu Super! Aj ja sa chcem dožiť+aj vnúčatá! Tak poraď tej autorke! Ty by si jej, čo poradila?(myslím to vážne).

mihula
19. sep 2018

ja žijem v zahranicí spolu s partnerom par rokov a mame okolo nas vela slovakov-mladých,ktorí prisli bud spolu,alebo si tu vytvorili vztah,alebo prisla manželka za manželom spolu s detmi im vytvorili zazamie,viem,že na to treba troska odvahy,ale viem tiež že koli detom,by som to urobila,pre ich lepsiu buducnost,pre kvalitnejsí život,pre lepsí start do života a 1000km dnes nie je koniec sveta

galioska
19. sep 2018

@kaporka bude to tazke, my sme sli do sveta spolu s dcerou, zvladli sme to, neviem si predstavit to odlucenie a ani nechcem😒 rodina ma byt spolu

bibyke
19. sep 2018

@ajko2011 aj moj rovnako,ja som doma s dvomi detmi (1rok a 4rocny)