Môžem odísť od manžela s dieťaťom bez jeho súhlasu?

zorka1
27. dec 2011

dobrý deň mamičky.chcela by som sa spýtať,ak by mi vedel niekto poradiť,či môžem odísť od manžela s dieťaťom,ak otec s tým nesúhlasí.máme v manželstve problémy-týkajúca sa alkoholu-a naše ročné dieťa tým bude čím ďalej tým viac trpieť.preto by som chcela vedieť,či s ním môžem odísť.chcem odísť k rodičom-v rámci sr.a dať šancu manželovi spamätať sa.ak sa nespamätá,tam mám ďalšiu otázku.do času pred rozvodom môžem bývať aj s dieťaťom u rodičov?nemôžu to charakterizovať ako únos?ak by to teda manžel nahlásil na polícii.ďakujem za všetky odpovede,ktoré pomôžu.

aela
27. dec 2011

nemam s tym osobnu skusenost, ale pokial viem, cim skor navstiv socialnu pracovnicku vo vasom meste, ktora ti pomoze vypracovat a podat navrh na sud o zverenie dietata do osobnej starostlivosti a navrh na stanovenie alimentov, pripadne ti poradi co a ako, podla mna, ked toto spravis, nemoze ti muz nic a vsetko budes mat osetrene oficialnou cestou, dieta mozes mat zverene do osobnej starostlivosti a alimenty mu mozu byt prisudene aj bez toho, ze by si podala ziadost o rozvod, drzim palce 😉

maminuska
27. dec 2011

@zorka1 ano jednozančne môžeš urobit toto rozhodnutie, bez jeho suhlasu nemôžeš sa však vysťahovať.

tea333
27. dec 2011

@zorka1 samozrejme ze odist Mozes a musis! Je to pre dobro vas vsetkych!

mia258
27. dec 2011

Oznam to prva, preco chces odist, aby to proti tebe nemohol pouzit. Vramci slovenska je to v poriadku ale podnikni cim skor kroky, aby dieta prisudili oficialne tebe, ak sa nespamata...

zabka88
27. dec 2011

ahoj, oznam to a odiď, môžeš rovno podať aj žiadosť o rozvod - tu môžeš ešte vždy stiahnuť keby si nahodou vstupil do svedomia..

elise
27. dec 2011

treba predbežn eopatrenie so sociálnou pracovníčkou spisať na zverenie dieťaťa do predrozvodovej starosltivosti. od necho môžeš z bytu odýsť k rodičom v pohode, nemusíš to manželovi oznamovať, to je ako keby si šla na výkend alebo na prázdniny k vašim. ale konaj rýchlo ak sa ti snaží vyhrážať že nemôžeš odýsť sociálna pracovníčka ti pomôže popripade sa môže dať trestne oznámenie za týranie , čo je aj zamedzvanie osobnej slobody. alkohlik je pliaga utekaj preč kým máš zdravý rozum a neprejdeš do štádia že si to budeš dávať za vinu, nedaj sa zmanipulovať, držím ti palce🙂

wolke7
28. dec 2011

Nie je to take jednoznacne ako tu niektore dievcata tvrdia. Jedna vec je unos dietatat - o tu by som si starosti nerobila - ak si sa do teraz starala o dieta ty a bola si na mterskej, tak je jasne, ze dieta je s tebou kdekolvek sa nachdzas. Poistit si to mozes socialnou pracovnickou ako ti uz bolo radene vyssie.
Problematickejsia je otazka priciny rozpadu manzelstva - ak bez manzelovho suhlasu opustis domacnost moze prave tebe (a nie manzelovmu problemu s alkoholom!) pripisana vina za rozpad manzelstva. Na toto ti da najlepsiu odpoved pravnik. Vseobecne sa odporuca opustit domacnost az po pisomnom suhlasne partnera.

jabadaba
28. dec 2011

poradila by som sa s pravnikom. Jednoznacne. Zasa s tym oznacenim odchodu s dietatom za unos to nie je take rychle a jednoduche. Aky unos ak tvoj manzel bude dobre vediet kde ste, teda u tvojich rodicov? Ak by si zmizla, hoci v ramci republiky, ale nevedno kam a znemoznila tak muzovi vykon rodicovskych prav, tak ano, tu ten unos moze byt pouzity. Ale preber to s odbornikom, podla mna je tvoj odchod s dietatom za danych okolnosti skor tvoja povinnost, kedze dieta tym skor chranis ako ohrozujes. Tu by som na rodicovske prava mileho manzela vobec nebrala ohlady. Ma problemy s alkoholo a to je jo vazna vec. Takyto clovek nie je ani schopny rodicovske povinnosti plnit tak ako treba, v prospech dietata, cize tu Ti da podla mna pravnik plne za pravdu. Drzim palce. Dobre si sa rozhodla.

jabadaba
28. dec 2011

tu som este nasla link, pojednavajuci o unose dietata jednym z rodicov. Tyka sa to vsak vyhradne premiestnenia dietata mimo hranice statu bez suhlasu dalsieho rodica. Preto ja sa domnievam, ze pokial sa len premiestnis v ramci krajiny a navyse na muzovi zname miesto, predpokladam, ze vie kde tvoji rodicia ziju, tak toto by sa za unos nemalo oznacovat.

http://www.tvtip.sk/zaujimave/tema/4164-ke-deti...

maminuska
28. dec 2011

"Vseobecne sa odporuca opustit domacnost az po pisomnom suhlasne partnera"

@wolke7 toto je v mnohých príapdoch nerealizovatelné pýtať si suhlas od partnera ktorý je nejakým spôsobom patologický a keby aj nebol patologický len spolu nevychádzate, jeho suhlas nepotrebuješ na to aby si sa vzdialila a odišla s dietatom zo spoločnej domácnosti.
Pri vine a nevine na rozpade manželstva sa prihliada aj na mnohé iné a významnejšie skutočnosti ako to kto opustil domácnost, ale predovšetkým prečo ju opustil.

simisi
28. dec 2011

pokial ste manzelia,ziadny unos to nie je....mate rovnake rodicovske prava...kamoska isla na policiu lebo jej manzel,s ktorym nezila v spolocnej domacnosti zobral maleho do ciech ,kde zil on a policajti jej povedali,ze bohuzial,oni nemaju dovod nic riesit,kedze su manzelia ☹ 7
jedine ze by boli rozvedeni,alebo by mala maleho zvereneho vo svojej starostlivosti
takze smelo mozes odist k rodicom

zorka1
autor
29. dec 2011

dakujem vsetkym za odpovede.uvidim,co budem musiet podniknut.
a vedel by mi niekto povedat ohladom tej socialnej pracovnicky.tu najdem bezne na urade prace soc.veci a rodiny?no nechcem sa pytat kadekde v hocijakych dverach-kedze vela ludi tu pozna svokru.aby sa jej to neprinieslo do usi skor,nez nieco vybavim.je tam nejake specialne oznacenie tej osoby,ktora sa tymto zaobera?

lili777
29. dec 2011

Ja sa v týchto veciach nevyznám a veľký pozor. A nemáš dieťa zverené do starostlivosti, máte obaja rodičia na neho rovnaký nárok. V praxi to znamená, že ak by si mu ho dala a on ti ho nevráti, nič mu nemôžeš. Príklad z môjho okolia. Matka odišla s deťmi, otec si ich však počkal pri škole, vyzdvihol ich a už jej ich viac nedal. Kým sa nedosúdili, ich nevidela. Na jeho dom mohla trieskať, ani za pomoci polície sa k nim nedostala. Takže na toto pozor. Určtie sa poradiť.

zorka1
autor
30. dec 2011

@elise vedela by si mi poradit ohladom tej soc.pracovnicky?kde ju najdem?nechcem sa kadekoho na urade prace soc.veci a rodiny vypytovat a vysvetlovat.ako som spominala vyssie,tu poznaju moju svokru a hned by sa to dozvedela.

elise
30. dec 2011

@zorka1 treba isť na ten urad práce oddelenie sociálno právnej ochrany dole býva vývesná tabula na ktorom poschodi alebo na ktorých dverách sa nachádza, skus si najskôr zavolať ale ak chceš môžeš vyhladať aj sociálnu pracovníčku v inom okrese tam ti to spíšu a spis posunu v mieste bydliska. väčšinou bývaju na rovnakom poschodi ako tie ktoré vybavuju rodičovský príspevok.

lili777
30. dec 2011

@zorka1 Ináč myslím si, že návrh na zverenie detí do výchovy sa dáva na súd - predbežné opatrenie. to by malo byť do mesiaca. Tam stanovia aj predbežné výživné, nejaké určite navrhni, tam zatiaľ ale neriešia príjmy - až pri rozvode a úprave práv a povinnosti

elise
30. dec 2011

@elise ak má dieťa do 3 rokov tak si pýtaj výživne aj na teba

dankamg
30. dec 2011

predbežné opatrenie môže súd vydať aj do 24 hodín. Ja som to mala tak, že som išla na UPSVAR, tam mi napísali návrh na súd a obratom mi prišlo predbežné opatrenie o zverené do opatery na mesiac, potom som musela podať riadny návrh na zverenie.

elise
30. dec 2011

@zorka1 to čo som si dala odpovedať sama sebe, zle som klikla malo to byť pre teba🙂

elise
30. dec 2011

@zorka1 veľmi ti držim palce a neboj sa existuju ešte azilove domy aj o tom by ti mohla dať info sociálna pracovníčka kde sa môžeš v prípade nejakých utokov aj s dieťaťom ukryť.

danya222
3. jan 2012

@zorka1 samozrejme ze mozes.......to je moj pripad neni to unos.....vobec nie

maria200981
6. jan 2012

ak ste rozvedeni a sudom je urcene ze dieta je zverene tebe ....mozes sa odstahovat kde chces v ramci SR , ak je to mimo SR potrebujes suhlas otca.,,,inac by sa to bralo za unos.....ak ti suhlas neda mozes poziadat sud aby vo veci rozhodol on......neviem ako to je ak ste manzelia ...ale ak odchadzas len v ramci Slovenskej republiky nemas sa coho bat.....
ja planuejm dist mimo SR tak som si to overovala..ale nastastie sme sa dohodli na suhlase takze nebudu natahovacky po sudoch....

simona36
8. jan 2012

Dobry vecer,
Chcela by som sa spytat, ci je mozne, aby zena zijuca s manzelom v zahranici len tak odisla s dvojrocnou dcerkou na Slovensko a uz sa nevratila? Nepovazuje sa to za unos?

vvia
8. jan 2012

@zorka1 kontakty najdes aj na nete. na rozne zdruzenia. a mozes aj anonymne sa informovat o roznych veciach

vvia
8. jan 2012

@zorka1 a neboj sa. ja som jedno z takych rodin kde ako dieta som tym trpela. ako dospela som pomahala ziskavat taketo info. mam aj kontakty na nejake zdruzenia a tak. len zalezi od mesta kde byvas, alebo lepsie zavolaj do okrsu kde sa chces prestahovat. unos to nie je

elise
9. jan 2012

@simona36 na sk si daj predbežne patrenie o zverenie deťaťa do tvojej starostlivosti , zabezpeč mu pediatra na sk, len pozor sud bude počítať dni kolko bola dcera v zahraničí a podla toho bude rozhodovať kde bude dieťa žiť ak prejavi o dieťa záujem otec. kontaktuj centrum pre medzinárodnu ochranu deti.a hlavne zabezpeč aby dieťa malo slovenský rodný list a občianstvo

simona36
10. jan 2012

@elise Ahoj, to nie ja chcem odist od muza 😀 ....ale moja svihnuta sesterka. Lebo si zmyslela, ze sa o nu muz malo zaujima. To je dlha historia...Su spolu 10 rokov...z toho 8 ziju v zahranici. Mala sa im tam narodila. Ma SK obcianstvo ale trvaly pobyt na Sk nema. Na Slovensku bola dokopy asi mesiac....aj to mala rozkuskovane na 3x. No jasne, ze sa otec o dceru zaujima. Ja by som povedala, ze je celkom dobry rodic.... normalny chlap.... i ked ona je mi rodina som skor na strane jej muza.... Moja sesternica planuje ist na Sk asi niekedy v lete aj s malou pozriet rodicov. A zmienila sa, ze ak sa jej podaria vybavit iste veci uz sa nevrati ☹

katy318
22. jan 2012

Ahoj mamicky, oteckovia,
ak by ste mali zaujem podelit sa so mnou o skusenostiach v rozvodom konani a o uprave prav voci detom (a o úlohe kolizneho opatrovnika), posielam Vam link na moj anonymny dotaznik.
Píšem diplomovú prácu, v ktorej sa zaujímam o názory ľudí, ktorí prešli rozvodovým konaním a riešili aj úpravu práv a povinností k ich deťom.
Anonymny dotazník - Úloha sociálneho pracovníka v rozvodovom konaní, je zamerany na skusenosti a nazory na rozvodovu problematiku. Dotazník je anonymný a bude slúžiť len pre účely mojej diplomovej práce.
Veľmi by ste mi pomohli.
Dakujem, Katarina

Link na dotaznik:
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...