Musí výživné určiť súd, alebo sa stačí dohodnúť?

ncora
5. nov 2009

Ahojte potrebujem poradit.Som sama s 10mes syncekom riesim si svoju buducnost a dosla som k malemu problemu.Zhanala som informacie o prispevkoch na ktore mam narok ako slobodna mamicka.A zistila som ze vyska prispevku zavisi aj od vysky vyzivneho.Vsade sa pise ze vyzivne urci sud ale ja sa viem o vyske dohodnut s otcom svojho dietata aj bez sudu.Ak budem vybavovat tie prispevky nestaci pisomne dokladovat(pisomna dohoda medzi nami) kolko poberam vyzivne? Ak mi vie niekto poradit ako ziskat prispevky tak budem rada ak mi date info.Dakujem pekne a drzim prsty vsetkym slobodnym mamickam

dzio2
6. nov 2009

nie musis mat od sudu bez toho sa nepohnes, bude ti to treba aj do buducna bud na socialne davky alebo nanieco ine je to urcite potrebne, aby si to mala na papiery stat nezaujima ,ze ty sa viez dohodnut 😉

andzi
6. nov 2009

ncora, dá sa to aj dohodou, ale dohodu ti musí schváliť súd vo forme rozsudku, čo sa nedá len tak od stola, ale bude vytýčené pojednávanie. To však nevadí, prídete obaja na súd, poviete, že ste dohodnutí a súd nebude nič zisťovať a dohodu schváli. Záležitosť na 15 minút.

megi93
6. nov 2009

Ncora dá sa to riešiť aj mediátorom. Je to pracovník na súde, ktorý keď za ním prídete, poviete ako ste sa dohodli, ale potrebujete to mať v písomnej podobe a on vystavý papier, ktorý má váhu ako rozsudok. Je to bezplatné a rýchle. Nie je kvôli tomu potrebné dávať to na súd ako taký. A myslím, že tiež by malo stačiť, ak napríklad spíšete dohodu, kde sa uvedie, že on dobrovolne súhlasil s výškou výživného a ty tiež a podpíšete to pred advokátom, ktorý to overí a potvrdí. Aj to by malo stačiť.

andzi
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
megi93
6. nov 2009

andzi prečo by to boli bludy?

chulieta
7. nov 2009

ahoj ncora.
neviem v akom vztahu si s so svojim ex, ci sa viete dohodnut v pohode bez velkej hadky, a aj to plati na com sa dohodnete... ale bez do uvahy to ze ak nepoziadas do tretieho roku zivota maleho o vyzivne, tak neskor ak by ti prestal platit tvoj ex, ty by si s tym nic nenarobila ptom, a sud nebude zaujimat, ze vy ste boli dohodnuti.. na to je sud, kde mozete ist s rodicovskou dohodou o vyske vyzivneho, vtedy je sud len tzv formalita, ale vasa dohoda bude podlozena sudom a hlavne na papieri, ze ked by aj nahodou zacal neskor streckovať tak ty mozes vela veci poriesit sudnou cestou.
a ako pise aj dzio2 tak je pravda ze teraz mozno ani tak nie ako v buducnosti, budes musiet to mat aj od sudu potvrdene. ja som napr tiez bola prekvapena ked mi socialna pracovnicka povedala ze je dobre ked som si o to poziadala, lebo v tom pripade mi nemozu siahnut na matersky prispevok, co by vraj v tomto pripade mohli. tak s vervou do toho, drzim palce

andzi
7. nov 2009

megi, no preto, lebo žiadny mediátor na súde s tebou rodičovskú dohodu spisovať nebude. Mediácia je mimosúdne riešenie sporov, ktorú sú oprávnení vykonávať tzv. mediátori zapísaní do zoznamu mediátorov (to som napr. aj ja). Ale v praxi sa to využíva strašne málo. Mediátori však nepôsobia na súdoch!!! Výsledkom mediácie môže byť dohoda, ale táto dohoda nie je exekučným titulom a absolútnym bludom je to, čo si napísala, že "mediátor vystaví papier a ten má silu rozsudku". Rozsudky môžu vydávať len súdy, to je zakotvené aj v ústave. Na súdoch pôsobia tzv. probační a mediační úradníci, ale títo pôsobia na súdoch na trestných oddeleniach, kde vykonávajú tzv. probačný dohľad nad odsúdenými, čiže rámec ich právomoci sa úplne vymyká z rámca spisovania rodičovských dohôd. Takže prepáč, ale dovolila som si ťa opraviť, pretože niektoré dievčatá by sa možno po tvojej "rade" strápniť na súd za probačným a mediačným úradníkom.

megi93
7. nov 2009

no andzi ja viem čo je probačný aj mediačný pracovník. O probátoroch som nepovedala ani slovo, hovorila som o mediátoroch, ktorí väčšinou pracujú na trestných veciach, ale pracujú aj v rámci rodinného práva. Viem, že ide o mimosúdne vyrovnanie a dohodu, práve preto som o tom hovorila. Možno ty si mediátorka v trestných veciach, ale rodinné právo je tiež súčasť právneho systému nášho štátu a preto sú mediátori, ktorí sa zaoberajú aj týmto. A ak si mediátorka, tak vieš, že po dohode vydávaš zápis o dohode či ako sa to volá, ktorý má rovnakú váhu ako rozsudok. Nepovedala som, že mediátor vydáva rozsudok, ale "papier" (nie je to vytlačené na medenej tabulke) ktorý má takú váhu ako rozsudok a je rovnako použiteľný a ak dve strany sa vedia dohodnúť, je zbytočné, aby chodili na súd, mediátor im pomôže jednoduchšie a rýchlejšie. Takže až taký blud to nie je.

andzi
7. nov 2009

megi, škoda reči, škoda s tebou diskutovať. Prečítaj si zákon č. 420/2004. Zákon hovorí jednoznačne:

Na základe dohody, ktorá vznikla ako výsledok mediácie, môže oprávnený podať návrh na súdny výkon rozhodnutia alebo návrh na vykonanie exekúcie, ak je táto dohoda podľa podmienok ustanovených v osobitných predpisoch
a) spísaná vo forme notárskej zápisnice,

b) schválená ako zmier pred súdom, rozhodcovským orgánom.

Čiže ak rodičovská dohoda o výživnom nie je schválená súdom, tak exekučným titulom NIE JE. Už rozumieš?

A aby sme sa rozumeli, ja nie som probačný a mediačný úradník (ty píšeš, že vieš, kto to je) ale mediátor podľa vyššie citovaného zákona. Probačný a mediačný úradník je úradník v štátnej službe.

kristintie
16. nov 2009

jednoznacne podat navrh na sud, bud sud schvali dohodu o vyske vyzivneho, alebo urci vyzivne ROZSUDKOM, ktory ako pise andzi je vykonatelnym exekucnym titulom. Zialbohu mediacia sa vyuziva v nasej justici asi na 7 percent...

perlivka
2. mar 2012

Ahojte co je lepsie urobit dat ex na sud alebo sa s nim radsej dohodnut o vyzivnom??dakujem

alexandra
2. mar 2012

@perlivka Najlepsie je sa dohodnut a Vasu dohodu dat potom potvrdit sudom.

bambuliatkom777
27. mar 2012

@ncora
Ahoj.Ja nemam na rodnom liste uvedeneho otca a uz 9rokov mi plati na malu,hoci ju nikdy nevidel len na fotke.Plati mi mesacne 60eur,ale v podstate na cierno.Keby som to mala cez sud tak davku v hmotnej nudzi mi znizia o tych 60eur.V tom je vyhoda,ale inac neviem,mozno o nieco prichadzam.Ale mne to takto zatial vyhovuje,

miska2311
10. aug 2012

da sa to dohodou medzi pravnikmi podpisane sudom

perlivka
17. nov 2012

@alexandra Alexandra odpisujem az teraz🙂)) dakujem za odpoved nechodievam tu ale asi zacnem tak som sa chcela podakovat za davnejsiu odpoved

monika6813
15. jan 2015

Ahojte baby !
Prosím vás koľko vás stálo spísanie dohody u právnika ? A aj na súde na niečo platí /kolky ? /

quepasa
30. mar 2015

poprosim a co ak chcem podat navrh na sud ak mi neda vyzivne kedze s ami tym vyhraza byvaly partner ...a co sa posudzujena sude kedze mam priatela ale mame volnejsi vztah tj.ze ked potrebujem strazit dieta /brigadne iba a obcas sme iba spolu/co sa vsetko matke posudzuje kedze som na predlzenej materskej a aby som stihala platit musim brigadovat...posudzuju aj priatela terazjsieho ked s nami nezije ale iba mi strazi dieta ked on nemoze zarabat a je na urade...mal havariu a vybavuje velmi zdlhavy invalidny v zahranici....takze mi financne neprispieva ale pomaha aspon tak ako sa da...lenze ak by som dla nabyvaleho partnera navrh eposudzuval by ho sud tiez kedze sme spolu ci len mna moj prijem?? pripadne nemozu ho brat ako prizivnika ako hovori moj byvaly co nie je pravda kedze co mi dava peniaze este zatial davam na dieta vsetko....a na ostatne si hradim s rodicaku cast a zarabam malicko a akurat to mam vse na jedlo ale ak mi prestane davat byvaly tak nebudem mat ako platit malemu...a ani uver... ☹ diky 😉