Na aké príspevky má matka nárok, ak je otec neznámy?

miriam1983
25. aug 2019

Ahojte,prosim vas,na ake prispevky ma matka dietata narok,ked je sama,byva sama a otec je neznamy,nie je zapisany ani v rodnom liste. Patri tam aj vyzivne od statu?

loginexistuje
25. aug 2019

nie nepatri treba napisat vek dietata do troch rokov je narok na RP a pridavky pripadne prispevok na jasle namiesto RP ak pojde mama pracovat

miriam1983
autor
25. aug 2019

@loginexistuje este nenarodene. Ale zistujem,na co vsetko budem mat narok.

miriam1983
autor
25. aug 2019

@miriam1983 to akoze ked je mama sama,tak nema narok nanic? Ani prispevok na byvanie,ci nejaky prispevok na dieta?

loginexistuje
25. aug 2019

@miriam1983 mas narok na rovnake davky ako ine maminy nic navyse tj materske ak splnas podmienky ak nie tak rovno RP pridavok na dieta a jednorazovo kocikove
davky na byvanie a pod co spominas pri poberani RP nedostanes

nice202
25. aug 2019

Nemá nárok na nič navyše

miriam1983
autor
25. aug 2019

@loginexistuje aha,tak to sa asi od minuleho roka nieco zmenilo. Kedze kamaratka je sama,otec neznamy,a viem ze distavala prispevok na byvanie...

xxxkatka
25. aug 2019

@miriam1983 nic sa nezmenilo od minuleho roka, stale je to rovnako. Prispevok dostanes len ak si v hmotnej nudzi (cize kamaratka uz nemohla byt na RD a poberat RP, inak by jej to nevyslo). Hmotnu núdzu pri poberani RP prekracujes. A este dodatok, ak dieta nema zapisenehop otca v rodnom liste nemas narok ani na nahradne vyzivne.

elisskah
25. aug 2019

Máš nárok o 3 týždne dlhšiu materskú ako neosamelé matky. https://tehotenstvo.rodinka.sk/prirucka-pre-rod...

xxxkatka
25. aug 2019

@elisskah ak ma narok na materske...

elisskah
25. aug 2019

@xxxkatka samozrejme tak. Ak má len rodičovský, tam to neplatí.

janickacrazy
25. aug 2019

@miriam1983 veru nemáš nárok na nič iné ako ostatné matky, preto je lepšie dať otca dieťaťa zapísať do RL a potom budeš mať nárok na výživné od neho a bude ti musieť prispieť aj na výbavičku pre dieťa

mondolina
25. aug 2019

@miriam1983
Prečo by mal štát platiť za niekoho iného?

dopolbokaodrata
25. aug 2019

@miriam1983 bohužiaľ, štát nemôže za to, že si zle vyberieš partnera, to by sa potom štátny rozpočet už nadobro rozsypal.

sissy27
25. aug 2019

@miriam1983 na žiadne extra. Klasika rodinné prídavky cca 23€ mesačne, materská ak si zamestnaná / spĺňaš podmienky, rodičák, “kočíkové”. Že je “otec neznámy” nie je chyba štátu a nebude ti kvôli tomu niečo platiť. Mimochodom, do RL sa nepíše “otec neznámy” ale “neuvedený”, pretože známy pravdepodobne je aspoň tebe...
Príspevok na bývanie len ak si v hmotnej núdzi, čo nie si keď poberáš rodičák.
A aby som nezabudla - môžeš ísť do práce. Byť tri roky doma nie je povinnosť, iba možnosť a myslím, že dosť luxusná možnosť. Štát ti bude prispievať na jasle až do 280€.

miriam1983
autor
25. aug 2019

@janickacrazy a ked sa zapise,na co vsetko bude mat narok? Musi sa aj dieta po nom volat?

miriam1983
autor
25. aug 2019

@sissy27 su situacie,kedy toho cloveka uz vidiet nechces! A nikde som nenapisala,ze by som bola tri roky doma.

mondolina
25. aug 2019

@miriam1983
No bude mať nárok predsa na dieťa, keď sa nebudete vedieť dohodnúť určí súd,

janickacrazy
25. aug 2019

@miriam1983 dieťa sa po nom volať samozrejme nemusí, nárok budeš mať na výživné plus musí ti prispieť na výbavičku pre dieťa, postieľka, kočík, oblečko, je dobre mať odložené doklady o kúpe, ale tým pádom musíš počítať s tým, že otec sa s ním bude chcieť aj vídať a musíš mu to umožniť, zo začiatku v tvojej prítomnosti, ked bude dieťatko ešte bábo

miriam1983
autor
25. aug 2019

@janickacrazy :( a prave toho sa bojim... mne bolo povedane,aj ze sa musi po nom volat,vraj ked bude platit a to nechcem. To mozem udat jeho meno ako otca,ale dieta po mne a len podat na sud kvoli vyzivnemu a oni ho budu kontaktovat?

sissy27
25. aug 2019

@miriam1983 keď uvedieš otca dieťaťa do RL bude mať dieťa nárok na výživné, ak platiť nebude, potom po splnení podmienok vzniká nárok na náhradné výživné (ale je potrebné mať právoplatný rozsudok o výživnom), ty máš nárok na úhradu časti nákladov v súvislosti s tehotenstvom a pôrodom. On bude mať právo sa s dieťaťom stretávať. Právo, nie povinnosť.
Priezvisko môže mať dieťa bez problémov po tebe. Na zmenu budeš potrebovať jeho súhlas alebo rozhodnutie súdu (ak by si sa napr vydala a zmenila priezvisko).
A zbytočne sa teraz rozčuľuješ, že ty ho už vidieť nechceš. Mimochodom - keď sa dieťa narodí a ty ho neuvedieš do RL, môže si kľudne on podať žiadosť o určenie otcovstva a bude mu vyhovené, neurobíš nič.

miriam1983
autor
25. aug 2019

@sissy27 ja sa nerozculujem. Po dlhorocnom vztahu som totizto necakala,ze sa zachova tak,ako sa zachoval. Dakujem za vysvetlenie.

sissy27
25. aug 2019

@miriam1983 nie, nemôžeš len tak udať jeho meno a žiadať peniaze. Buď pôjde s tebou na matriku a dobrovoľne prizná otcovstvo a následne budete riešiť výživné (či už dohodou schválenou súdom alebo požiadaš súd o určenie výživného), alebo ak nebude chcieť dobrovoľne, tak žiadosť na súd o určenie otcovstva a výživné.

veronikaszabova
25. aug 2019

@miriam1983 ale to nefunguje tak, ze "mozem udat jeho meno" -- on musi otcovstvo potvrdit. Ci pred porodom, alebo po nom. Ak neuzna, musis to riesit sudom.

A k tomu menu - moze mat priezvisko po tebe, aj ked bude mat otca v RL

veronikaszabova
25. aug 2019

@sissy27 pozeram, ze sme rovnak pisali 🙂

miriam1983
autor
25. aug 2019

@sissy27 ano,tak som to myslela. On somnou na matriku nepojde,tak ze ci to ide takym sposobom,ze dam ziadost na sud ohladom otcovstva a vyzivneho. A jeho ako otca uvediem aj ked on s tym nebude suhlasit? Alebo dam,ze neudany a az potom dam ziadost na sud?

veronikaszabova
25. aug 2019

@miriam1983 otec neuvedeny, nasledne sud o urcenie otcovstva.

miriam1983
autor
25. aug 2019

@veronikaszabova dakujem za informacie. Myslela som,ze ked dam neuvedeny,tak potom uz nemozem nic ziadat.

jenny257
25. aug 2019

@miriam1983 jediný nárok máš na dlhšiu materskú o pár týždňov. Nič viac . K tomu potrebujes cestné prehlásenie, že si sama .

janickacrazy
25. aug 2019

@miriam1983 nie, musíš normálne uviesť jeho meno v porodnici ako otca, potom súd ho predvolá, nedávaj že otec neuvedený, to dajú do RL len dokým sa neurobia testy DNA, potom to zmenia, ja hovorím z vlastnej skúsenosti

miriam1983
autor
25. aug 2019

@janickacrazy takze v porodnici dam jeho meno a potom ziadost na sud,ano? A na matrike sa to uvadza kedy?