Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Poraďte mi prosím, vidím, že striedavá starostlivosť ničí moju dcéru, ex mi nechce prispievať.

neznama1010
2. feb 2019

Ahojte maminy, z pochopiteľnych dôvodov som si vytvorila nový nick, nerieste prosím ci je alebo nieje diskusia dôveryhodna, nakoľko nieje dôvod si niečo vymýšľať.
Som rozvedená tretí rok, z manželstva pochádza 7r dcérka ktorá je v striedavej starostlivosti, nakoľko som súhlasila. Dôvody pre ktoré som so striedavou súhlasila sú také, že sa ex dušoval, ako si zariadi v práci iba ranné a poobedne (stále pracuje na 4zmeny) a ze ma malá vybuvane uňho zázemie. Odišla som zo spoločného bytu, na ktorý sme brali hypo. Lenže situácia sa za posledný rok zhoršila. Mala sa mi začala zajakavat, chodíme k nou k logopédovi a prišla som na to, že jej neprospieva spolunažívanie s jeho rodičmi. Hádky, bitky alkohol, vulgárne vyjadrovanie. Dotoho mi dcéra priznala že na byte nebývajú, jej otec ho dal do prenájmu. Oukey, to by som predychala, ale ze mi nechce dať ani cent z prenájmu, keďže ON spláca hypo, nie tak ešte aby mi prispel na malú. A to je ďalší dôvod prečo potrebujem aby prispieval. Po rozvode som si našla známosť, po celkom krátkej dobe som otehotnela, synček je na svete, má tri mesiace a jeho tatinovi preskočilo, dôvody sa mi písať naozaj nechcú, je to ešte čerstvé a bolí to. Takže ostala som tu na dve deti sama. Každé s iným, otcovia svoj život, ja bez peňazí, v prenajatom byte a otec malinkeho posiela 100e. Moja materská činí 320e. Takže príjmy mam cca do 450e a z toho len nájom 300e. Nehovorím o šekoch, škole, strava, plienky, oblečenie, drogéria... Našťastie je malý iba dojčený. Proste začínam byť zúfalá. Moji rodičia pomôžu stravenkami z prace, ale obaja sú čiastočne invalidný a je mi veľmi trápne od nich brať, no momentálne musím. Ale začínam sa pýtať prečo by som mala? Minulý rok som podala nový návrh na súd, pričom dcérka to tak chcela. Vyjadrila sa mi, že chce byť o jej otca iba keď ma voľno, pretože neznáša jeho rodičov. Popadlo to tak, že môj návrh bol vraj neopodstatneny keďže otec prejavuje záujem. Welcome slovenské súdnictvo... Nechala som to tak teda, vravím malej, všetko chce čas a tvoj otec to pochopí. Prešlo 3/4 odvtedy a pohlo sa to takým smerom, že s dcérou chodím už aj k psychologičke, nemôže mi spávať, o jej koktani nehovorím, aj keď je to lepšie, pár krát sa mi pocikala, je rozhádzana. V rukách mam už aj papier od detskej doktorky, kde absolútne odmieta striedavo starostlivosť a dcerkin zlý zdravotný stav. Ďalej mi idú robím psychologicky na ňu posudok, myslím ze bude v môj prospech. Druhý mesiac fungujeme tak, že si dcéru brava ex už iba dva volne víkendy do mesiaca a niekedy keď ma voľno v týždni. Zavolala som si ho na kávu s tým, že nemáme z čoho žiť a musí mi začať prispievať. Nechce ani počuť, vraj nebude živiť MŇA. Dement. Ďalej požadujem sumu 3000e z bytu, to je suma ktorú preukázať nemam ako, ale to boli peniaze ktoré som ako mladá stihla našetriť a investovala som do prerabky. Vysmial ma... Pri súdnom pojednávaní dokladoval príjem 1260e v čistom. Rozum sa mi pozastavil. Roky ustupujem iba, už dvom mužom, pričom my nemáme čo jesť a oni si chodia, fitka, dovolenky, autá atď atď... Prečo to tak musí byť. Potrebujem právnika, no ja ho jednoducho nemám z čoho platiť, oslovila som na nete pár právnikov, ževraj zadarmo. Neozval sa ani jeden. Ide mi o spravodlivost, získať dcéru do svojej starostlivosti, aby na ňu platil a par eur z bytu. Deti sú moje všetko, aj keď meliem z posledného, dávajú mi silu, robia ma šťastnou. No z toho neprežijeme a už čakať nemôžme, hanbím sa v akej sme situácii a ze som toto dovolila, ale asi niesom prvá ani posledná. Poraďte ženy na akého právnika sa obrátiť, alebo co mam vlastne robiť. Možno som nejaké veci zabudla napísať, rada odpoviem. Ďakujem za akúkoľvek radu a pomoc.

pribinak
2. feb 2019

Skus centrum pravnej pomoci. Tieto centra su v každom krajskom meste a tiez pri sudoch.

http://www.centrumpravnejpomoci.sk/kde-a-kedy-n...

O pomoc mozes poziadat aj organizácie, ktire pomáhajú ohrozeným detom

https://centrumnadej.sk

Su tam sikovne baby a urcite ti dobre poradia.

Budem k tebe úprimná, pochybila si aj ty s zial teraz za to tvrdo platis

pribinak
2. feb 2019

Na syna si daj sudom určiť vyzivne, ak ma oteplenia toto jedno dieta a ma riadny prijem ( nie je invalid, nezamestnaný, alebo patri do nízkopríjmových skupín) tak 100e je malo.

pribinak
2. feb 2019

@pribinak nie oteplenia, ale odporca ( Boze tento mobil si pise co chce)

zuzinapipina
2. feb 2019

@neznama1010 tak to ma velmi mrzi co di musis prežívať. Ale nechápem, súd ste mali ohladom dcerky, a ako to ze neurcili výživné?

neznama1010
autor
2. feb 2019

@zuzinapipina to by aj mňa zaujimalo

deti95060810
2. feb 2019

právnika zadarmo na nete nezískaš...aj keď bez neho veľa neurobíš resp. neurobíš nič....
Určite by som zašla za právnikom - hoc aj za požičané peniaze....a nie hoc akým....na súde vyhráva väčšinou ten kto má lepšieho právnika - vlastná skúsenosť....
dala by som na určenie výživného pre dieťa - dcéru, vysporiadanie bytu -aspoň sa poraď s právnikom čo a ako postupovať, určenie výživného pre druhé dieťa, určenie výživného na teba od druhého chrapúňa - boli ste mm? ....
poňuraj po katastrálnom portáli či niečo nevlastnia....aj to by ti pomohlo....

zuzinapipina
2. feb 2019

@neznama1010 tak treba zavolať centrum právnej pomoci a informovať sa, podla mna sa da žiadať aj o nahradne výživné, ktoré ti bude určené skor nez bude súd, preroze ti nic neplatí. A to by malo byyt rozhodnutie do 30 dni, ak nebude platiť 3 mesiace, podať na neho exekúciu. Ak dobre hovorím, no nie som si istá.

pribinak
2. feb 2019

@zuzinapipina náhradné vyzivne????

pribinak
2. feb 2019

@zuzinapipina poriadne si to prečítaj!!!!!!!!!!!!!

Najskor musi byt sudom určená vyživovacia povinnosť a az potom moze ziadat o náhradné vyzivne, za predpokladu, ze povinný si neplní svoju povinnosť !!!!!

Zakladateľka temy nikde nepíše, ze sud určil vyživovaciu povinnosť

11mirka22
2. feb 2019

@neznama1010 bsm ste si nevysporiadali? Stále si spoluvlastníkom bytu?

zuzinapipina
2. feb 2019

@pribinak nechápem tých tisíc ❗? Akože co sa tu na mne odbavujes? Snazim sa len pomôcť. Mne tak bolo povedané, preto som aj napisala, ze neviem ci to tak je. Ked si podas na sud, ze chceš ziadat o vyzivne, ak ti neplati nic, vobec nic, moze žiadať o predbezne rozhodnutie, co je do 30 dni. A keď bude mat to rozhodnutie, moze požiadať o nahradne vyzivne. Neviem to na 💯 percent, aj som to tam napisala.

pribinak
2. feb 2019

@zuzinapipina neodbavujem. Pozri si podmienky vyplácania náhrad.vyzivneho, to je jedna vec a druha vec je, ze otec dietata toho druheho plati, dobrovoľne
Otec prvého dietata - nemame vobec info ake je rozhodnutie sudu. Urcite je nejak upravená vyživovacia povinnosť, aj pri striedavej starostlivosti.

zuzinapipina
2. feb 2019

@pribinak ak si všimneš trochu vyššie, pytala som sa uz ako je možné, ze nie je urcene vyzivne. Otec prveho dieťaťa teda neplati nič, preto by na predbezne vyjadrenie zo sudu mala narok si myslim.

nikaeli
2. feb 2019

Vyzivne na dceru otec neplati, pretoze maju striedavku. Dva tyzdne matka, dva tyzdne otec. Cisto teoreticky by mali mat na dceru rovnake vydavky. A nahradne vyzivne na seba si moze od ex ziadat tusim do 2 rokov od rozvodu.

nikaeli
2. feb 2019

@neznama1010 nie som si ista, ci sud uzna zavery a odporucania tvojej psychologicky (samozrejme, ze napise posudok v tvoj prospech). Je mozne, ze nariadia vysetrenie ich psychologom, ktory by mal byt nestranny.

Drzim prsty!

majkeel
3. feb 2019

Dve deti, s dvomi otcami, byvanie v podnajme, sama, ziadne uspory. Ked nemas stastie pri vybere partnera, ani v nacasovani dalsieho dietata, v planovani a setreni do buducnosti, zarabani si na seba, to je dost tazka kombinacia dlhodobo zlych rozhodnuti a bude sa tazko riesit. Hlavne to neriesit tretim tatinom, tretim dietatom, ... tretim rozchodom.
Ocividne ked prvy otec zarobi na 4 zmeny 1250 eur, plati hypoteku a stara sa o dieta v striedavej, pripadne ma dalsiu partnerka, tak ma dost svojich problemov a nezaujimaju tie Tvoje - rozhodnutie mat dalsie dieta s dalsim partnerom a ze vas opustil. Bude sa Ti tazko dokazovat, ze dcera naozaj nechce byt s otcom, ci ju neovplyvnujes, len aby si si vyriesila momentalnu komplikovanu zivotnu situaciu.
A co druhy otec, nemoze prispievat viac?
Riesenia? Dohodnite sa, ze budes mat dceru aspon 40:60, nech Ti byvaly manzel posle na nu aspon 100 eur, druhy otec aspon 150 eur a ked sa bude dat, tak do prace. Svet nie je maskarny bal, clovek ma mat tolko deti, kolko zvlada uzivit sam aj v pripade straty partnera (umrtie, rozchod). Ked su dvaja sebestacni a vedia potlacit svoje ego v zaujme dietata, tak nie je problem uzivit dieta aj po rozchode. Tazko mozes ocakavat, ze exmanzel si zacne odtrhat od huby, necha Ti dieta, zacne posielat 500 eur a ustupovat Ti, lebo sa mas po rozvode zle.

nikaeli
3. feb 2019

@majkeel to, co si napisala, znie kruto, ale uplne s tebou suhlasim..

neznama1010
autor
4. feb 2019

@majkeel áno hanbím sa ze som sama s dvomi deťmi a každé s iným. Vieš presne okolností prečo to tak je? Rozviedla som sa, lebo bol muž alkoholik, neskôr sa dal liečiť, no nedokázala by som s nim už fungovať. A druhy priateľ? Zvolil si slobodu, kamarátov, ženy a bary... Mam ho prosiť? Prečo odcudzujes, keď nevieš podstatu mojich problémov?

neznama1010
autor
4. feb 2019

@11mirka22 áno stále je na mňa polovica úveru a som spoluvlastník bytu

11mirka22
4. feb 2019

@neznama1010 neuvazovala si nad vysporiadanim bsm? Máš právo užívať ten byt, ak ho dal do prenájmu, mala by si figurovať aj v nájomnej zmluve a máš nárok na polovicu zo zisku s prenajimania. Ako dlho sa spláca hypo? Možno by ti pomohlo, keby ste v rámci vysporiadania bsm byt predali, vyplatili zostatok hypo a rozdelili si peniaze. Ak tú hypotéku spláca on sám, ešte ti môže narobiť problémy, ak bude žiadať, aby si mu polovicu vyplatila.

nikaeli
4. feb 2019

@neznama1010 preco ste sa po rozvode nevysporiadali? podpisala si zmluvu o prenajme bytu, ked si stale spoluvlastnik? suhlasila si s tym? vedela si vobec o tom, ze ho chce prenajat?

11mirka22
4. feb 2019

@neznama1010 a na výživné pre dcéru by si mohla mať nárok aj napriek striedavej starostlivosti v prípade že vaše prijmi sú veľmi rozdielne.

11mirka22
4. feb 2019

@nikaeli na jednej strane strane by on mohol tvrdiť, že s prenájmu uhrádza náklady za byt a hypo, na druhej strane, ona musí s tým súhlasiť ako spolumajiteľ.

baklik
4. feb 2019

joj, to sa az zle cita ☹ prajem vela sil a spravnych rozhodnuti! 🍀🍀🍀

nikaeli
4. feb 2019

@11mirka22 ved prave, ze ona s prenajmom spolocneho bytu musi suhlasit.. tak bud suhlasila a on za tie peniaze plati energie a spol, plus hypo, alebo .... ?
tazko je vsak radit niekomu, kto neodpoveda na otazky a v podstate sa k vlastnej teme moc nevyjadruje..

baklik
4. feb 2019

@nikaeli vsak pisala, ze sa o prenajme dozvedala az od dcery a z prenajmu jej nechce nic dat lebo plati hypo. Ten byt treba predat,je predsa spolocny a nech si prenajima ten,co bude vylucne jeho

baklik
4. feb 2019

@neznama1010 a nemohla by si ist aspon na nejaky cas byvat k rodicom? Vsak nemas ten podnajom z coho platit a aj na deti by ti ostalo viac...

nikaeli
4. feb 2019

@baklik podla mojho nazoru - ako on prenajima ich spolocny manzelsky byt bez jej vedomia a podpisu na zmluve, moze to tiez napadnut.. nemala by byt taka zmluva neplatna? ja by som mozno do toho bytu zasla a porozpravala sa s najomcom.. a povedala mu fakt, ze ten byt je aj moj a ja o tom neviem, nedala som suhlas..

mne to pride divne.. hlavne to, ze nie su vysporiadani.. ja som tiez rozvedena a ao vstupil rozsudok do platnosti, hned na druhy den sme podpisali zmluvu o BSM a bodka, dovidenia.. viem, ze nie kazdy sa dohodne hned, ale aj tam je predsa nejaka ochranna lehota? 2 ci 3 roky od rozsudku.. ci?

baklik
4. feb 2019

@nikaeli urcite prenajima nacierno, takze moze na neho poslat aj danovu kontrolu, ked bude chlapec streckovat

Tu začni písať odpoveď...

Odošli