Ako to mám utiahnuť?

laurika2988
15. nov 2017

Ahojte mamičky, budúce mamicky či snazilky.

Ešte som tu nová a idem vás troška asi obťažovať neviem ale myslím si že to asi tak zoberiete, dočítala som sa v pravidlách skoro všetko netreba mi ich pripominat 🙂
Dodatočné si profil doplnim, len sa k tomu musím dostať.

To bol taký predslov a teraz trošku o mne o nás.
Som 30 ročná mamička 2 detičiek, a mám i "manžela" i keď svadbu sme ešte nemali, no žijeme spolu už pomali 7rokov, a za ten čas sme zažili aj dobre aj zle chvíle. Aj keď táto je snáď najťažšia, čo máme teraz. Máme sa radi aj napriek tomu samozrejme i detičky milujeme nadovšetko ale iba to nestaci.
Manžel pracoval v Rakúsku od apríla 2015 do predvcerajsku, kedy im skončila práca.
Všetky peniažky čo zarobil sa odkladali na účet až kým tam nebola dostatočná suma na nás síce starší no pre nás pekný domček.
V ktorom už byvame 5 mesiac.
Detičky majú všetko len teraz nastala taká situácia že sme to troška nedomysleli a kúpou farby a podláh minuli i posledné uspory.
A tu nastáva situácia kedy ziadam o radu.
Nakoľko manžel pracoval u znameho, odvody si platil sám, má nárok na !nieco?!
Nechce spraviť zo seba c***a, na úrade práce ešte nebol, len 1* len potom sa na to vyonekoval, lebo ho posielali od dverí ku dverám kde predtým už bol, zea ísť zase do dverí kde tiež už bol 🙂
Ja poberám rodičovský príspevok.
Od apríla ide manžel opäť von do Rakuska, na už 2tyzdnovky.
Rodinu ako takú máme no v nej zázraky nečakám lebo tiež majú tie svoje boje svokor má cukrovku, svokra zase nevie koly veku nájsť už práci, ja som bola vo všetkých obchodoch nikam má nevzali, inam vyžadujú prax až 1rok, atď atď...najlepšia odpoveď bola keď som vrazila do jednej reštaurácie, lebo som videla vo výklade že hľadajú pomocnicku do kuchyne, ich odpoveď nie už je obsadené ( termín nástupu dnes) a to bol ešte týždeň, pani to strhla dole predomnou a ako som vyšla von ešte som stála pri dverách tak to lepila späť :( To asi zato že mám 2deti ?
Prosím ako to mam utiahnuť, 160€ e máme réžie.
100€ mi ako na stravu stačí bohate len uz na plienky ani nie.
Neziadam nic iba radu, vykecat sa chcem.
Snad môžem ?
Ďakujem za rady, podporu či povznidenie

lindusss2016
15. nov 2017

@laurika2988
Ak si platil odvody do socialky aspon 270 dni, tak ma narok na podporu v nezamestnanosti.

kllamarka
15. nov 2017

Ten urad prace urcite treba obehat od dveri k dveram.

lindusss2016
15. nov 2017

Inak na UP sa treba zaregistrovat co najskor, nech si nemusi este aj zdravotku platit sam a nech mu rovno povedia, ci ma narok na.podporu

evittam
15. nov 2017

@lindusss2016 Na podporu v nezamestnanosti vznika narok ak mas poistenie v nezamestnanosti minimálne 730dni za posledne 3roky. Cize ak si platil odvody napr.ako SZCO tak tam sa dokonca PvN neplatí. Kde si prisla k tym 270dnom?!
@laurika2988 Ake odvody platil? Kam? Ako co-SZCO či dobrovoľne poisteny?

evittam
15. nov 2017

@lindusss2016 Na UPSVaR mu tazko povedia ci ma narok na podporu,nakolko s tym nic nemaju.

lindusss2016
15. nov 2017

@evittam
Jezis ano, pardon, to som mala v hlave kvoli.materskej 😀 mas pravdu. A pre szco fskt neplati pvn?

lindusss2016
15. nov 2017

@evittam
Viem, ze upsvar s tym nema nic, ale poradit mu vedia, ake podmienky musi splnit.

evittam
15. nov 2017

@lindusss2016 Nie, nie je to povinne,jedine,ze by sa prihlasil a to malo kto vie, bohužiaľ.

evittam
15. nov 2017

@lindusss2016 Myslis?! Bohužiaľ ti vedia prd, pardon za vyraz a cest vynimkam. Jedno vedia veľmi dobre-ako sa taco najskôr zbaviť.😉

lindusss2016
15. nov 2017

@lindusss2016
A mne na upsvar vytlacili vsetky papiere potrebne na ziskanie formularu z UK pre potreby ziadosti o pvn. Viem, ze sa to riesi na socialke, ale vsetky cesty vedu najskor na upsvar, kedze potrebuje rozhodnutie o zaradeni do evidencie.

evittam
15. nov 2017

@lindusss2016 Tak si mala stastie nq vynimku.

lindusss2016
15. nov 2017

@evittam
No to mi je jasne, ze nie vsetky prejavia taku ochotu pomoct. Ale treba skusit, snad tak by sa nedala zahanbit ziadna, ze ho odbije s tym, ze nevie.

evittam
15. nov 2017

@lindusss2016 Ale kdeze. Vacsinou maju "čarovnú formulku", ze nie su povinni podávať informacie.😁😉

lindusss2016
15. nov 2017

@evittam
Aha, no ja velku skusenost s upsvar nastastie nemam. Pvn som vybavovala len raz po navrate z UK a to bola pani v pohode.
Tak to je mile,ze nie zu povinni, tak.nech potom nepomahaju ani spoluobcanom, za ktorych vypisuju cele formulare, videla som to.na vlastne oci.

evittam
15. nov 2017

@lindusss2016 Ani ja nie. Nastastie. Bola som nedávno prvýkrát po 20tich rokoch práce na podpore po RD. A pani ma pri žiadosti o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie chcela presvedcit preco nejdem ma neplatenu RD ked mam male dieta...jasneeeee,necham tomuto štátu max.podporu,ktora mi patrila. Ma pobavila.
Stacia mi vsak aj pribehy mojich známych. Skor mám negatívne skusenosti s SP az na pár výnimiek-tam maju dokonca zakazane poradit.

lindusss2016
15. nov 2017

@evittam
😀 no a preco si nesla na neplatenu, ked si na nu mala narok? 😝
Boze, to snad ani nemyslela vazne...

bale1rinka
16. nov 2017

@laurika2988 závisí čo presne si platil do sociálnej poisťovne, na to aby mal napr. PN musí mať platené-aktívne- nemocenské poistenie (koľko-mu povedia v sociálnej poisťovni na jeho konkrétny prípad) ak chce OČR na vaše dieťa keď bude choré-môže,ale to zasa musí mať platené-aktívne nemocenské poisteni-treb asa opýtať v sociálnej poisťovni, ak chce ísť na UP-môže aby mu po zaevidovaní štát platil-viedol ho ako zdravotne poisteného a nemusel si platiť do zdravotky tých 62 e mesačne (ak sa nemýlim-cca) ja na jeho mieste by som išla na PN najskôr ak teda platil nemocenské-to sa musí opýtať v sociálnej poisťovni a potom po PN by som šla na UP a ak si ako samostatne zárobkovo činná osoba platil poistenie v nezamestnanosti, tak nárok na dávku v nezamestnanosti má, ale pozerajú 3 roky dozadu ak si platil ako dobrovoľne poistená osoba ten jeden balík v ktorom sú 3 poistenia-je tam aj poistenie v nezamestnanosti-tak podporu dostane ale tiež pozerajú 3 roky dozadu...všetko je to o vybavovaní v sociálnej poisťovni a nenechať sa odbiť, stále sa pýtať a otravovať, oni sú povinný ti všetko aj z PC vytlačiť aby si si skontrolovala ako ti napr. zamestnávateľ platil odvody - od kedy dokedy-...veľa šťastia💃

katarinamarkova
16. nov 2017

@laurika2988
1) manžel je snáď zdravý normálny chlap, to fakt mieni do apríla sedieť doma? prečo nejde pracovať?
2) to že máš dve deti nie je dôvod na to, že ťa teta v reštike takto vypoklonkovala, tomu jednoducho neverím, mám 3deti a nikdy to nebol dôvod prečo by ma od dverí poslali kade lahšie. By ma zaujímalo ako presne si tam vletela, čo si mala oblečené, čo si im hovorila?
3) ? ak má manžel na niečo nárok, tak sa toho jednoducho vzdá, lebo sa mu nechce behať od dverí k dverám???? nech sa uvedomí láskavo, ak niečo od niekoho chcem, tak pre to aj niečo spravím a nie ako urazené malé decko, že ma poslali ešte raz do tých istých dverí, kašlem na to!
4) si ešte na materskej? rodičovskom? prečo si prácu nehľadala skôr?
5) prečo si prácu nehľadá manžel?

tanalyn
16. nov 2017

Neviem ako si to predstavoval, že ho na jednom mieste hneď vybavia. Možno to tak v Rakúsku je, no nie tu u nás.. Treba si tam zájsť a ak si tých 270 dní platil odvody, tak isto má na nejakú podporu nárok..

oskvarka
16. nov 2017

@laurika2988 ak je zivnostnik a neplatil si tie dni za posledne tri roky ci kolko to je dost vela co je dost mozne ze to neplatil lebo to nieje povinne takze ak nebol socialne poisteny proti nezamestnanosti tak nic... ... ale ma moznost ist eeste na PN (hlavne ludia co takto sezonne pracuju odkladaju zdravotne problemi je to dobre si to vybavat v tomto case do 7 dni od skoncenia prace ma ochrannu lehotu a narok) alebo na MD ak je nejake z vasich deti este do 3 rokov (asi lehota tiez do 7 dni takze netreba cakat) a vsetky tieto veci co sa vybavuju na socialnej a urade prace sa vybavuju zlozito a dlho u nas je to zial tak netreba sa dat odbyt...materska minimalna je sice len o nieco viac ako rodicak ale ani 50 eur nenajdes na chodniku... inak ak by isiel na MD tak musis ty zdrusit rodicak... drzim palec,,....
@bale1rinka nemusi mat platne aktivne poistenie do 7 dni po ukonceni prace je este v ochrannej lehote
a pozor OCR je tiez dobra varianta ale je to len na 10 dni.. aj ked sa viac oplati ako PNka (plati sa od prveho dna vysie percenta)

evittam
16. nov 2017

@tanalyn Este raz aj pre teba-narok na podporu vznika ak mas 730dni PvN za posledne 3roky. Žiadnych 270dni mu tu nepomoze.