Slobodná matka. Aká je definícia tohto pojmu?

1982zuzka
28. mar 2012

Dobrý deň, snažím sa nájsť aktuálnu definíciu slobodnej matky. ak je už niekde takáto diskusia - samozrejme aktuálna, podľa platných paragrafov (nie z roku 2008) tak mi prosím pošlite link.

Môj prípad je nasledovný:
v máji rodím, nastupujem čoskoro na MD a s partnerom nie sme manželia ale žijeme spolu v spoločnej domácnosti - adresu trvalého bydliska máme rovnakú. Snažila som sa nájsť nejakú zákonnú definíciu toho či som považovaná z pohladu štátu ako slobodná matka alebo spadám do kategorie akoby sme boli manželia?
Ako dlho mi vlastne bude v tomto prípade štát vyplácať matersku? Vôbec nikde sa neviem dopátrať či som pre štát slobodná alebo "vydatá" mamička? ak má štát berie ako vydatú, môže si na mna/dieťa uplatnovať danový bonus?

ďakujem za pomoc a vysvetlenie

1ivanka1
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
anieli_1
28. mar 2012

no pokial viem tak ak mate spolocne bydlisko niesi slobodna matka.......... lebo prispieva do rozpoctu a ten danovy si tiez tusim moze ale to som si neni ista.......

jasminet
28. mar 2012

nie slobodna matka ale osamela matka a kedze zijete v spolocnej domacnosti a mate trvaly pobyt a pravdepodobne do rodneho listu zapiseses svojho priatela, tak osamela nie si. v cestnom vyhlaseni by si klamala keby si sa za osamelu oznacila.

zuzka38
28. mar 2012

ja si myslim ze pokial mate spolocne trvale bydlisko (neviem ci aj vlastnite tu nehnutelnost), tak ste skor druh a druzka.. takze vyhody slobodnej matky sa na teba asi skor nevztahuju. to by si len musela vyhlasit, ze spolu nezijete a vtedy by to socialka uznala.. viem ze sa dava cestne prehlasenie matky, ze s otcom nezijes, neprispieva etc. prajem vsetko dobre 🙂

viki2912
28. mar 2012

ahoj mamicka,netvrdim to na 100 percent,ale mam pocit,ze sa to kvalifikuje ze si slobodna matka.nemas doklad o tom,ze ste zosobaseni...je sice vedeny ako otec tvojho dietatka,no oficialne manzelstvo ste neuzavreli.neviem ale ako sa to berie ak spolu zijete,prispieva do domacnosti,teda netahas ju sama a tym padom neviem na co mas a na co nemas narok....myslim,ze danovy bonus si uplatnit moze...nech sa informuje u personalistu v praci.ten mu da informacie ktore potrebuje ohladne danov.bonusu.

nibiru
28. mar 2012

osamela matka je sama zijuca bez partnera sama sa stara o ucty,byvanie,stravu ocom podpisujes cestne vyhlasenie.pokial mate spolocne trvale bydlisko ti nikto titul osamela matka neuzna.

danusskaaa
28. mar 2012

Ahojik, takze je to takto: ak chces aby tvoje dieta malo priezvisko po ocovi treba to ist vybavit na matriku, v mieste kde chces rodit. Ak ten papier nebudes mat v porodnici tak male dostane priezvisko po mame. Potom ked budes mat uz rodny list, priatel si moze poziadat o danovy bonus, je na to potrebny rodny list. aj ked zijete v jednej domacnosti, stale si brana ako slobodna mamicka.

petkave
28. mar 2012

Zákon termín slobodná matka nepozná. Buď je matka žijúca v manželstve, partnerstve alebo osamelá. Nárok na materskú máš takisto, ako keby si bola vydatá, dostaneš tiež príspevok a príplatok k príspevku pri narodení, budú ti vyplácať rodičák, prídavky a priateľ si môže uplatniť daňový bonus na dieťa. Ak by si chcela štát oklamať, tak by ste museli mať s priateľom rôzne adresy trvalého bydliska. Ale na takéto klamstvo ťa nenahováram, iba podotýkam, že taká možnosť tu je.

kacenka78
5. máj 2012

tu by som len podotkla, že nie je dôležité trvalé bydlisko, ale "žitie v spoločnej domácnosti".. kým sa to nepreveruje žiadným príslušným orgánom, tak je to ok, ale osobne z pracovných skúseností môžem povedať, že podvodné poberanie dávok od štátu ( uvedenie do omylu v súvislosti so splnením podmienok na poberanie dávky) je možné riešiť aj v rámci trestného konania (tzv. subvenčný podvod)....

vinifred
5. máj 2012

čo sa ľudia boja zodpovednosti??🙂.. čo Vám bráni zobrať sa? 😀 a bolo by po probléme.. 😝 a nemusíš otca svojho dieťaťa volať "priateľ",bol by manžel...🙂

grenadinka
5. máj 2012

vinifred, myslim si ze to nieje strach zo zodpovednosti, je to rozumne riesenie. nie kazdy sa musi po dvoch mesiacoch znamosti okamzite sobasit. je to povrchne 🙄 , a brat sa kvoli mimi je podla mna tiez len na oko , aby ludia neali problem. tiez som slobodna a s mojim druho zijeme krasne , stastne a spokojne. 🙂
a co sa tyka otazky, tvoj priatel si moze uplatnit dan. bonus iba na mimi, ak je samozrejme zapisany v rodnom liste ako otec. na teba zial nie. a viac ti neporadim 😀

eri28
5. máj 2012

podla mna, ked partner sa podpise, ze je odcom dietata su tam neake formulare na to slobodna matka urcite, nebudes, on sa k baby, asi hlasi...

namakuz
7. máj 2012

Je potrebne rozlisovat pojem slobodna matka a osamela matka.. to su dva rozdielne pojmy. Slobodna matka je zena, ktora ma dieta a neuzavrela oficialny manzelsky zvazok...Ci je otec dietata v rodnom liste alebo nie, to na veci nic nemeni.. Vacsiu sprostost ako to, ze ak ma dieta v rodnom liste oboch rodicov, zena nemoze byt povazovana za slobodnu, som fakt este nepocula... Zaujimalo by ma, ako sa da na taketo nieco prist....
Osamela matka je zena, ktora zije sama s dietatom, ktore sice otca ma, avsak neziju spolu ako partneri, nepodielaju sa na nakladoch na spolocnu domacnost...
A ako uz pisala petkave,zakon pozna len pojem osamela matka.

gabrielatomino
7. máj 2012

Ahoj tak pokiaľ viem, alebo som počula, tak si považovaná za slobodnú mamičku a daňový bonus si môžeš uplatňovať aj ty aj priateľ :D

lucka1987
7. máj 2012

pojem slobodna matka je uz zabudnuty. teraz sa pouziva osamely rodic, pripadne" nevydata matka". V tvojom pripade ta stat neberie ako osameleho rodica, nakolko zijes v spolocnej domacnosti s priatelom, ktory bude aj pravdepodobne zapisany v RL ako otec.
na danovy bonus ma narod RODIC tj. musi byt zapisany v RL , ktory zije v domacnosti spolu s dietatom. ak splni podmienku, a to prijimy v zdanovacom obdobi min 6 nasobok minimalnej mzdy.

hajanka
7. máj 2012

slobodna matka je zena ktora ma dieta ale nie je vydata = je slobodna = nie je zosobasena (bez rozdielu ci s niekym zije alebo nie)
osamela matka je zena ktora ma dieta a zije sama (navyse moze byt aj slobodna, ale nemusi) 😀

podla mna budes podla toho co pises slobodna matka - ale nie osamela 😀 😀 😀 😀

lili_mia
7. máj 2012

ja som sa pri pojme osamelá matka stretla aj s tým, že musí bývať sama s deťmi, bez jej rodičov, či u niekoho v nájme, neviem presne, tuším to bolo v papieroch na hmotnú núdzu, kde sa zaujímajú aj bytové pomery

usiko
7. máj 2012

si slobodna ale nie osamela, kedze zijete v spolocnej domacnosti, bude ti materska chodit tak dlho ako ostatnym vydatym matkam zijucim s manzelom...ak by si mala trvaly pobyt inde ako priatel a iba ty, nikto iny iba ty a dieta vtedy by si mala narok na dlhsiu matersku,..ja som to tak riesila...

something
16. jan 2013

Mna by zaujimalo, ako je to , ked sice mame trvaly pobyt rovnaky ale aj tak spolu nezijeme a teda priatel nijako neprispieva na domacnost. Skuma sa to alebo automaticky nemam narok na dlhsie vyplacanie materskej?

petkakv
27. jan 2013

čaute baby, zapojila by som sa do tejto debaty a rada by som zistila ako to je so mnou. S priateľom čakáme bábatko, malo by sa narodiť za týždeň, alebo za dva. Chcem sa spýtať na čo všetko mám nárok, keďže spolu bývame, ale máme odlišné trvalé pobyty. Do rodného listu bude vpísaný ako otec. Mám teda nárok na PREDLžENU MATERSKU DOVOLENKU o tie spomínané 3 týždne alebo nie? A keď áno, kde sa to prosím vybavuje alebo čo k tomu potrebujem.
Daňový bonus si môžem uplatniť rovnako ja ako partner a kedy je to výhodnejšie??Či z mojej materskej alebo jeho výplaty.
Dúfam, že mi stihnete odpovedaď než porodím dakujeeeeeeem Peťa

sosovica
27. jan 2013

Ahojte chcela by som sa zapojiť do diskusie.Som slobodna matka s bilogickym otcom mojej dcery nežijeme nemame spoločne bydlisko len je uvedeny na rodnom liste ako otec malej ale priezvisko ma pomne.žijem u maminy.o mesiac budeme mať sud o vyživne na našu spoločnu dceru.Mam narok na niaky prispevok alebo niečo take?Ďakujem

olifcek
27. jan 2013

dlzku MD budes mat v tomto pripade taku, ako vydate zeny a to 34 tyzdnov. kebyze si osamela, tak mas narok na 37 tyzdnov. zakonu je jedno, ci si slobodna, alebo nie, on rozlisuje osamelu a vydatu zenu.

slobodna je taka, co nie je vydata. ale to len na margo Tvojej otazky na definiciu slobodnej matky. ale na naroky, na ktore sa pytas, sa na Teba divaju ako na nie osamelu.

samozrejme, danovy bonus si uplatnovat moze. da u zamestnavatela rodny list a mozno cestne prehlasenie, ale to uz zalezi na postupe zamestnavatela, ale narok ma.

kamilakin
Autor odpoveď zmazal
Zobraz