Slobodné mamičky v Anglicku

annabel4
3. okt 2010

Mam pocit ze moj vztah s partnerom smeruje ku koncu, coraz castejsie zvazujem odchod no na Slovensko nas asi tak lahko nepusti tak druha moznost je zostat tu a osamostatnit sa len neviem ako to zvladnut financne. Viem ze tu je to pre slobodnu matku asi jednoduchsie ako na Slovensku, stat pomoze viac no da sa to zvladnut? Platit najom, ucty, vydavky na jedlo a pod. ked robim iba na polovicny uvazok?

annabel4
autor
4. okt 2010

Poradi niekto? 😒

pancake
7. okt 2010

neboj zvladnes to. nahlas na child tax credit ze si single a aj na child benefit a budes mat counsil tax zdarma a aj polovicu najmu. len si to treba obehat a obehat a obehat a obehat. 😉

slovakia13
7. okt 2010

@annabel4 ahoj
ja som tiez zostala sama s malou v uk ...zivot po financnej stranke je tu jednoduchsi .len ta psychika 😝
neviem ako je to ked pracujes na part-time ...vsade sa pytali ako dlho som v uk ,co je dolezite ak si poziadas o dom.
vela stastia a pevne nervy 😉 neboj ,zvladnut sa da vsetko 🙂

slovakia13
7. okt 2010

az teraz vidim ,ze ty uz mamina si 🙂 tak to budes mat jednoduchsie

annabel4
autor
8. okt 2010

@slovakia13 a je pomerne jednoduche ziskat council flat? Viem ze maju poradovnik, v prvom rade dostanu byt samozrejme ti co ho najviac potrebuju tak mozno by som si musela pohladat nieco sama co by nebol problem len podnajmy v nasom meste su hrozne vysoke, za 1-izbovy byt minimalne £500, ved tolko ani nezarobim a kde su ucty za vodu, elektriku a pod. Asi by som musela byt aj na benefitoch 😒 aby sa to dalo zvladnut, doteraz som od statu nic nebrala tak nemam ponatia kde zacat ak to naozaj ukoncime. Odkedy si s malou sama? Si s nou doma ci tiez pracujes?

slovakia13
8. okt 2010

zavisi v akej lokalite v akom maste...ja som vo walese.pytala som, ked som bola v 5.mesiaci a stahovala som sa v 8. pomerne rychlo .nemam dom priamo z coucilu ale z Housing Association.presne pred rokom som sa stahovala 😵
ked mala zaspinka popisem viac ...na council house musis zit v UK minimalne 3 a londyn ziada az 5 rokov

annabel4
autor
8. okt 2010

Tak to si teda nemala jednoduche ked si zostala sama uz v tehotenstve ale niekedy mozno lepsie tak ako ked uz je dieta tu ☹ No ale my zeny sme silne a ako plynie cas urcite to budes mat iba jednoduchsie 😉 Uz som tu dost dlho tak teoreticky by som mala mat narok aj na council flat, pozriem si este aj housing association. Dakujem 😉

pancake
8. okt 2010

@annabel4 vobec nepotrebujes counsil flat ani house. staci ti poziadat na benefit na dom/byt/kde teraz byvas a budu to platit za teba. ja som to tak mala. naco si ziadat o counsil house v hnusnej stvrti ked si mozes vybrat dom aky ty chces a budu ti ho platit???? len nesmie byt drahy lebo oni maju presne urcene sumy do ktorych sa musis zmestit. 😎 😎

slovakia13
8. okt 2010

@pancake neviem ,ale moj dom je v dobrej stvrti a je naozaj pekny ..ked ziadas ,tak si urcis lokalitu ty a tiez davaju na vyber 😉
@annabel4 to je iba na tebe 🙂 ja som poziadala koli tomu ,ze uz neplanujem navrat na sk ,tak dom mi uz zostane...nikto ma nemoze vystahovat iba tak .

annabel4
autor
8. okt 2010

@pancake to som nevedela ze platia aj normalny najom, to potom nemusi byt az take strasne. Mala som obavy ze ak by som mala poziadat o coucil flat a cakat nan... kam zatial ist a tak. Teraz som trochu kludnejsia 🙂 Nevies asi aky maju limit? Lebo ako som pisala tu u nas su najmy strasne palky, obcas sa da najst aj nieco prijatelne no treba mat stastie.
@slovakia13 je pravda ze council byt/dom ti uz zostane? Mas to fajn ze byvas v dobrej stvrti, co by slovenske slobodne mamicky dali za to keby bolo o ne takto "postarene". Napokon to nemusi byt az take zle ako som si predstavovala. Clovek ma dost stresu z rozchodu a nieto sa este obavat ci bude mat strechu nad hlavou 😒

mikailla
8. okt 2010

Ahoj,pridam skusenosti z mojho okolia..... moja znama si nasla sama byt kde bolo uvedene ze je akceptovany DSS,nadherny,novostavba dobra lokacia za 600 libier (nie som z Londina takze,u nas to je norma) a council jej preplaca cely najom (ona nepracuje ) asi by si sa mala lepsie keby si nerobila 😅 no druha znama z Londona,ma deti 2 a council jej dal 5 izbovy dom (poziadala on po 3r co tam zila) uz tam zije v tom dome 3 roky(platia jej energie) a odmietala aj pracovne ponuky,len aby neprisla o tie vsetky vyhody,dokonca aj chlapa odkopla. Prenajima izby v tom dome (na cierno) a zije z benefitov a pridavkov. doslova sa ma tak dobre ako nikto ! 😉

annabel4
autor
9. okt 2010

Keby som aj ja chcela mat take stastia a nasla si/dostala pekny bytik/domcek 😉 postacil by aj 2-izbovy. Doteraz som od statu nebrala nic okrem materskej a ani to nechcem zneuzivat, ked na to tvojej znamej pridu tak bude mat "po chlebe" 😖 ale ved kazdeho osobna vec. Ja som taka poctivka 😀 ze by som nevedela robit nic na cierno, stale by som mala strach ze by to niekto odhalil.
Dakujem vam za vsetky rady a postrehy, som teraz o nieco kludnejsia lebo som si myslela ze sama by som to nezvladla (financne) no zda sa ze to nie je az take hrozne 🙂

fracle
9. okt 2010

@annabel4 pozri si tuto stranku http://www.turn2us.org.uk/benefits_search.aspx vypocita ti presne co mozes dostat a kolko. Taktiez su tam telefonne cisla a odkazy, kde co ziadat. Dalsia velmi dobra stranka je http://www.direct.gov.uk/en/MoneyTaxAndBenefits... . Myslim, ze to su dve ktore som vyuzila najviac - uz par tyzdnov som slobodna mamicka 😖. Ak zijes v UK uz zopar rokov a pracovala si tu, nemala by si mat problem. Treba ale pocitat s tym, ze ak si pocas svojho pobytu vycestovala do zahranicia na dlhsie ako 2 mesiace, tvoj pobyt sa pocita od prichodu po tych dvoch mesiacoch! Ja som o tom bohuzial nevedela, som tu dokopy 14 rokov, pracovala som, odvadzala dane a pocitam sa ako novousadlicka, kedze som bola cez leto na Sk 2 mesiace 😠. Kedze ma klasifikovali ako 'No right to reside' zatial mi nepriznali ziadne benefits, buduci tyzden si musim poziadat o appeal.

slovakia13
9. okt 2010

@fracle a ja ze preco sa ma vsade pytaju ci som neopustila krajinu na viac ako 2mesiace 😕 ja som tiez bola naSK 7tyzdnov....mala som stastie

annabel4
autor
9. okt 2010

@fracle, diky za stranky, obzriem to 😉 Nastastie som nebola vycestovana na dlhsie ako 3 tyzdne, to mas teda blbe. Dufam ze ti vyjde appeal, drzim palceky 🙂

annabel4
autor
19. dec 2010

@fracle ako ti dopadol appeal? Ja som sa este stale neodhodlala ukoncit to, stale sa bojim ze to nezvladnem. Zvyknem pozerat inzeraty na byvanie no takmer vsade je no DSS 😒 snad sa nieco postasti.

fracle
19. dec 2010

@annabel4 prave vcera mi prislo vyrozumenie, benefity mi neuznali, takze neviem ako to 'iste osoby' nielen slovenskej narodnosti robia, ze sem pridu a zmykaju UK system 😕, kedze som tu 14 rokov legalne pracovala a koli 2 mesacnej dovolenke stracam vsetky 'rights'. Ale uz to neriesim, kedze sa manzel po dvoch tyzdnoch vratil, pracujeme na svojom vztahu a zatial to klape lepsie ako kedykolvek predtym 😵 😉.

annabel4
autor
19. dec 2010

Tiez neviem ako to podaktori dokazu, mam pocit ze obcas sa postasti tym co si to vobec nezasluzia/nemaju narok a ti co by to mali dostat odidu naprazdno. Blahozelam ze sa vztah obnovil a klape to, dufam ze bude aj nadalej 😉 Mozno obcas chlapi potrebuju iba nakopnut a trochu pohrozit 😀

annabel4
autor
20. dec 2010

Este som sa chcela spytat - kamaratka mi tiez hovorila aby som isla na citizen advice bureau a tam by mi poradili a vyratali na co mam narok a pod. Budu potrebovat aj partnerove udaje, zarobok a pod. lebo ten moj nezaraba kazdy mesiac taku istu sumu tak aby som vedela co im povedat 🙂 Diky

danach29
23. jan 2011

ahojte ja som v 8 mesiaci tehotenstva a chlap ma opustit takze na vsetko som sama moja psychika je strasna neviem ako to bude s benifitmi pretoze som pracujuca na full time a mam viac ako min ale vobec netusim ci vlastne mam narok na nejake benefity ako slobodna mamicka....

alanniy
14. feb 2011

Ahojte, vidim že máte velké skúsenosti s byvaním v UK s detmi.
ja by som potrebovala naozaj poradiť, môj problém je trocha opačný, ja žijem na SR ale rozvadzam sa, mam 3ročného syna a silno uvažujem nad odstahovaním sa do Londýna. Bola som tam ako slobodná takmer rok a rok som bola v blízkosti Darlingtonu, čiže nejaké tie skúsenosti s UK mám. No po tejto stránke ´´oficiálnej´´ neviem vôbec ako to funguje. pracovala som ako aupair neskor ako stuff vo fast food v Lodnýne. Tu na SR to nemá nijakú budúcnosť, aspon ja to tak nevidím, štát ludí skor potápa ako podrží, takže s touto almužnou materskou že 180eur robia výsmech. nejde ani tak o peniaze ale o to že ako slobodná mama tu nemám šancu vôbec a ak tak velmi velmi o nicom je ten zivot. Jednoducho, potrepovala by som vediet ci mám aj ja nárok na nejaký ten Council House alebo nejake benefity ak budem normálne pracovať. jediné čo sommala vybavené ked som pracovala v Londýne bolo to Insurance Number, ale pravdupovediac ze uz ani netusím na co to bolo 😖 budem vám vdačná ak by ste mi dali pár informácii, vdaka moc 😉

aliza
14. feb 2011

@alanniy ahoj, tak na Council House zabudni, musela by si mat rok odpracovany a aj to ta daju do poradovnika. Ine je, ked uz tu zijes par rokov, normalne robis a odrazu zostanes bez prace, vtedy sa o teba postaraju, ale len tak, prist si zo Slovenska na hotove? to by sem prislo cele Slovensko 😀. Najprv musis niekde byvat. Mas tu nejakych znamych? Lebo najom nedostanes bez prace, resp. dostanes, ale iba ak ti da niekto referencie z predchadzajuceho najmu, co ty nebudes mat.. da sa aj mimo agentur, ale to by som s malym dietatom neodporucala. 'Ak budes pracovat? ' Cize chces ist len tak na blind a potom tu si priamo hladat robotu? Odvazna si!!! No, ono to tu uz nie je, co byvalo, takze pochybujem, ze sem prides a automaticky podostavas benefity. Ja som na Child benefit na dceru, ktora sa narodila na SK, cakala 9 mesiacov! Uz teraz ludi preveruju a trva to dost dlho. Bez Child Benefitu nedostanes Child tax Credit, takze treba byt na tie prve mesiace financne zabezpecena. Dalej treba brat do uvahy, ze tvoj syn zrejme pojde do statnej skolky a ta je v jeho veku iba 3 hodiny denne! neviem, aku pracu si na taky cas najdes, este ho treba zaviest a vyzdvihnut, cize mozes robit tak cca 2-2.5 hodiny, podla toho, ako daleko je skola, resp. v akej skolke dostanete miesto. V sukromnej skolke maju miesto vzdy, ale ta stoji okolo £600 mesacne.
Ja ta nechcem vystrasit, ale nie je to tu take, ake si myslis a najma bez prace. Vela Slovakov odchadza spat domov a to tu mali celkom dobru robotu.

annabel4
autor
20. feb 2011

@danach29 Asi by bolo najlepsie zajst na Citizens Advice Bureau a tam by ti poradili, teraz sice mas viac ako minimum no ked budes na materskej tak to bude omnoho menej tak predpokladam ze by si mala mat narok na nejake benefity, zalezi ako dlho si tu.

danach29
21. feb 2011

@annabel4 ja som tu uz 4 roky ale dakujem hned zajtra tam zajdem.... 🙂

annabel4
autor
28. feb 2011

@pancake, @slovakia13 mozno sa crta bytik, najom okolo £550 mesacne, viete poradit kolko by som asi dostala pomoc "towards" najmu, uctom; predpokladam ze council tax by som platit nemusela a potrebuju aj landlordove detaily?, to som nasla sukromne, nie cez agenturu.

pancake
1. mar 2011

okolo 400 eur zvysok si musis doplatit z vlastneho. hladaj nieco lacnejsie. to nezvladnes platit. ja som mala krasny domcek 2izb. a platila som 450 eur. teda council mi to platil.

annabel4
autor
1. mar 2011

Lenze v nasom meste asi nic lacnejsie nenajdem, pod 500 urcite nie ☹ mozno tak za 1-izbovy no to by bola asi "tlacenica", u nas su najmy drahe 😒

pingwinek
20. jún 2011

@annabel4 ahoj,momnetalne mam asi taky problem ako ty chcela by som to uz ukoncit ale zaroven sa aj bojim o to vsetko vybavovacky a sama tu byt uk tiez nieje sranda,uz sa ti to podarilo ukoncit?uz byvate same?kde ste v uk?

annabel4
autor
20. jún 2011

@pingwinek ahoj zatial som este nic neukoncila, skusam dat tomu este sancu, hlavne kvoli malej. Ale bola som si pozistovat par veci pre pripad ze by sa to skoncilo a zistila som ze by to asi ani nebolo take zle co sa financii tyka. Robim sice no vyplata by mi na najom a ucty nestacila ale s pomocou housing benefitov, tax creditov a pod. by to malo byt celkom v pohode. Len tie vybavovacky okolo toho ale ked sa to poriesi tak by to uz malo byt "easy". Je mi luto ze aj ty si na tom podobne ☹

pingwinek
20. jún 2011

@annabel4 no co uz ... ☹ otom to je ludia sa schadzaju a rozchadzaju .... a ako sa dari vasm vztahu zatial je to ok?kde v uk ste?kolko ma mala?