Vysoká škola, myslíte, že nás bude po vzore iných krajín stáť nemalé peniaze?

sis789
4. okt 2018
Používateľ sis789 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sis789.

Na Slovensku sme si zvykli, že štúdium na vysokej škole je zadarmo. Trend v Európe a po celom svete je ale opačný, vzdelanie je bezplatné v čoraz menšom počte krajín a zároveň je čím ďalej tým drahšie. Ako sa pripraviť na takúto budúcnosť?

radu_lienka
4. okt 2018

@sis789 zalozit ucet a setrit...

zuzuzu3
4. okt 2018

@sis789 na to sa nemusíš pripravovať. Keď sa Tvoje dieťa rozhodne študovať v zahraničí buď mu to zaplatíš, alebo si poziada o študentskú pôžičku
a štúdium si zaplatí samé po ukončení štúdia, keď začne pracovať. Dcéra je v Anglicku a tam jej to tak ponúkli

hettinka
4. okt 2018

obe deti majú štipendijné poistenie, odkial im v čase VŠ-štúdia budú chodiť peniaze. Nebude to určite dosť, niečo im budeme ešte prispievať a ak to stále nebude stačiť, budú musieť priložiť ruku k dielu a brigádovať, vziať si študentskú pôžičku, alebo pracovať a študovať externe ... možností je viac.

beky1813
4. okt 2018

A myslis, ze to pride aj sem? Ked uz teraz stresujes?

pribinak
4. okt 2018

vzdelanie ani na slovensku nie je bezplatne, to sa len tak hovori.
kazdy vysokoskolak, ktory nema zdravotne obmedzenie by mal normalne popri VS brigadovat, praxovat, robit si platenu staz.
su rozne fondy, stipendia. akoze dospely clovek nemoze cakat, ze ho rodicia budu kompletne dotovat a platit mu aj studentsky zivot.

duun
4. okt 2018

@pribinak na niektorých školách sa nie vždy dá pracovať. Na architektúre sa dalo pracovať možno 3 ročníky zo 6tich, inak si nestíhala školu a veľa ľudí takto vypadlo. Študentská pôžička ako každá požička je krajné riešenie - začať kariéru s dlhom, treba niekde bývať - hypotéka, chcem rozbehnúť podnikanie - úver... a netrvá dlho a je v tom celoživotnom bahne mladý človek až nad hlavu :( Ja synovi šetrím, nie žiaľ veľa, tak ako sa dá. Ak pôjde študovať, dostane niečo ako pomoc, ak nie, dostane to do začiatku života. Neviem odhadnúť, ale kompletne utiahnuť vysokoškoláka asi nebudem môcť :(, hoci je štúdium "bezplatné".. ale asi tak ako naše zdravotníctvo, vlaky a obedy zadarmo :D

A iné krajiny? V USA stúpa počet celoživotne brutálne zadĺžených IBA študentskou pôžičkou, pričom sa štát postaral, aby tieto požičky prakticky nebolo možné zrušiť (prísne nastavené podmienky bankrotu).

duun
4. okt 2018

..k tým študentským pôžičkám USA - koho to zaujíma - https://www.getrevue.co/profile/Juraj-Karpis/is... a perfektná, hoci v podstate desivá kniha o dôsledkoch hesla "hor sa všetci, musíte mať vysokú školu!", ktoré sa prejavuje aj u nás: https://www.goodreads.com/book/show/9939693-in-...

xxxkatka
4. okt 2018

ked bude chciet studovat, bude musiet pracovat...

pribinak
4. okt 2018

@duun ja som bola cez prázdniny makat vonku a zarobila som si vzdy slušne, vydržalo mi to dost dlho a naši ma dotovali minimalne
V niektorých ročníkoch je to náročne, ale ked sa chce, tak sa da, spon nieco sem-tam

Radsej si zobrať pôžičku, ako zdierať rodicov, ale to je moj nazor

skatulienka_sk
4. okt 2018

pri tom bezplatnom školstve som v septembri horko zaplakala a to mám dieťa len na ZŠ, ak bude chcieť študovať na VŠ bude musieť priložiť ruku k dielu a popritom pracovať, ja som tak zvládla dve VŠ popri práci a rodine

hettinka
4. okt 2018

@skatulienka_sk nás začiatok roka vyšiel hrubým odhadom na 700€ (poplatky, učebnice, pracovne zošity, telesná, výtvarná mladšiemu, školský klub mladšiemu, staršej poplatok ta povinný kurz...) - dvaja gymnazisti na statnej škole.