17 ročná dcéra máva návaly zlostných výbuchov

yvon82
12. feb 2018

vie mi niekdo poradit som uz zufala...priatel robi na turnusi byva prec aj niekolko mes. mame 3 detvaky dve baby 17,15 a 4,5 r chlapca. Najstarsia je dost problemova,mava navali zlostnych vybuchov,vsetko jej spravanie kopiruje maly....zachadza to dakedy az do takych extremov....aj dnes rano,pekne vstal,obliekli sme sa a sli do skolky,uz pred branou maly chytil amok brutalneho hnevu, ktory vyvrcholil aj v triede,kopal krical,vrcal,hadzal na zem oblecenie,takto niekedy reaguje agresivne aj doma. Je v pohode,zrazu z nicoho nic cho chyti naval zlosti,posiela ma prec,hneva sa a ked sa pokusam ho upokojit,alebo sa ho opitam preco sa hneva je to este horsie... doma sa este da ho nechat kym vychladne,ale v skolke nie,bola som uz aj u psichologicky,ze vsetko je v poriadku,ze je vnimavy,inteligentny. snazim sa ,ale vzdy ked je par dni klud,starsia vyvola vzdy hadku,maly reaguje podrazdene....prosim poradte mi niekdo....uz som skusala skoro vsetko DAKUJEM

sissy27
12. feb 2018

@yvon82 porozprávať sa s najstaršou, o tom, čo ju trápi, prečo vyvoláva hádky, čo by chcela zmeniť... a existovať aj pre ňu, nie len pre najmenšieho. To, že si ona vie sama uvariť a oprať veci ešte neznamená, že nepotrebuje mamu a najmenší nie je zas tak malý, aby potreboval mamu len pre seba...

katharines
12. feb 2018

@yvon82 a ten priatel je aj otec tej najstarsej? Mozno, ze len prejavuje vzdor, alebo sklamanie, mozno sa citi sama a nepochopena. Skus ju pevne objat a skus jej povedat, co si na nej cenis a tiez ako ta jej spravanie zranuje (vzdy treba odsudit zle spravanie, ale nie cloveka), ale i ublizuje malemu a vyjadri jej, ze ju lubis. Moze sa citit sama a nepochopena. Opytaj sa jej v tom objati, co ju trapi a co by chcela zmenit a co ju tesi.
S malym, mozes postupovat obdobne. S autoritou, ale i velkou laskou.
Ked pride priatel domov, je s tebou vo vychove za jedno? Drzi ti tvoju autoritu, alebo ju podkopava?

dominika6
12. feb 2018

@yvon82 psychologičku potrebuje najstaršia,nie najmladší..ak sa ona nevie zmestiť do kože tak jej daj najavo kde sú hranice a nech sa páči,môže ísť do roboty,vziať si podnájom a starať sa o seba..pokiaľ študuje a býva doma,tak platia tvoje pravidlá..toto dusno robí zle všetkým len preto že no pleska puberta..sem tam nezaškodí vziať obil,tablet a dať zaracha

rucka77
12. feb 2018

Baby majú pravdu v tom, že je treba riešiť správanie staršej dcéry a nie syna, pri nej to všetko začína, od nej odkukal, ak to prestane robiť a nebude to u nej vidieť tak je ešte šanca ho to odnaučiť ale pokiaľ ho vy budete za to hrešiť a ona to bude stále robiť tak si povie, že keď môže ona tak môže aj on. Ja by som to ale asi tiež najprv skúsila riešiť po dobrotky, porozprávať sa s ňou, možno ju niečo trápi, nemá sa o tom s kým porozprávať, je z toho nervózna a preto má tie výbuchy

deti95060810
12. feb 2018

a čo tak vyhľadať psychiatra....možno predpíše niečo , popr. poradí...
dcéra mala podobné problémy - dostáva lieky...

libawet
12. feb 2018

@yvon82 asi tam chýba aj vzor otca, ktorý, ako píšeš, býva aj celé mesiace preč. Ak je doma, ako sa k deťom chová on? Nemôže tam byť problém? Ty ako vychádzaš s partnerom, keď je doma ? 17 ročné dievča by už malo " mať rozum " a vedieť predsa, že nemá zapárať do mladšieho brata a nie keď ten má len 4,5 roka a nevie to spracovať inak, len zlosťou a výbuchmi hnevu. Tam sa mi zdá, je trošku hlbší problém, čo sa týka dcéry, akoby si tým niečo kompenzovala....

sissy27
12. feb 2018

@dominika6 hm, nezvaľovala by som to všetko hneď na pubertu, nepoznáš pomery v rodine... možno sú to rodičia, resp. matka s partnerom, kto by potreboval pomoc psychológa... to, že dám dieťaťu strechu nad hlavou a teplú stravu ešte neznamená, že viac netreba...
Napísala tu veľmi málo na to, aby sa to dalo nejak objektívne zhodnotiť, v podstate len toľko, že malý sa nevie správať a kopíruje najstaršiu sestru... Ale to už je len dôsledok nejakého problému, nie problém samotný...

harmona
12. feb 2018

@yvon82 Skusila by som s psychologickou konzultovat aj spravanie najstarsej

dominika6
12. feb 2018

@sissy27 kedže priateľ skôr nemá ako má,kedže je pár mesiacov mimo domu,chýba otcovská ruka a vzor..kedže je na to sama,to neznamená že nemôže mať tvrdú ruku vo výchove a zároven mať s dcérami priatelský vzťah..ona sa upjala asi iba na najmladšieho a tým majú dcéry pocit že ich zanedbáva...to je celé...ale to neznamá že bude do mna dieťa ziapať,búchať dverami a robiť teatrálne výstupy..čo pochytil syn..🙂

sissy27
12. feb 2018

@dominika6 ako nechcem tu vytvárať nejaké scenáre, ale ak najmladší je dieťa iného otca, s ktorým dajme tomu najstaršia nemá ideálny vzťah a matka sa upne na najmladšieho a možno aj vyžaduje pomoc od najstaršej, tak holt niekde sa to odzrkadliť musí... Každopádne ako matka by som nehľadala chybu hneď v najstaršej, pretože tak, ako najmladší je zrkadlom najstaršej, tak najstaršia je zrkadlom rodičov...
Mám doma puberťáčku, síce mladšiu, a aj keď (klop-klop-klop) zatiaľ žiadne extrémy nezažívame, ale z času na čas sa vyskytne nejaký zádrhel a veru zostala som prekvapená, keď mi nastavila to pomyselné zrkadlo a zistila som, že robím pár vecí zle a ani si to neuvedomujem. A nie, nie som z tých predposratých mamičiek, čo skáču ako dieťa píska a ofukujú ho do dospelosti. Ale aj taký puberťák je človek a má právo od rodičov dostať viac, ako len základné životné potreby.

dominika6
12. feb 2018

@sissy27 ano v tomto máš pravdu..iný otec,žiadny vzťah,každý si vydobýja pozornosť..ale je na nej,aby to ukočírovala a nie sa spoliehať že ked má deti dospelé,končí výchova a rezignovať..nemyslím to v zlom,že dať im základné potreby aby čušali..oni tie základné potreby majú a majú si to vážiť,..o tom hovorím..

sissy27
12. feb 2018

@dominika6 ano, ukočírovať, ale nie spôsobom, že ak sa jej nepáči, nech si nájde robotu podnájom a stará sa sama... keď sú problémy či už s partnerom alebo dieťaťom alebo hocikým iným, tak to chce v prvom rade komunikáciu, rozhovor a nie len "tu sú moje pravidlá, ber alebo nechaj tak a odchod" ...

yvon82
autor
15. feb 2018

dakujem za odpovede...ale nie,nedavam prednost iba malemu,snazim sa rozdelit cas a pozornost medzi vsetky deti rovnako.Zabudla som spomenut,ze najstarsia mala nabech na schizofreniu,ked bolla mladsia bola iecena,psichologicky,sedenia atd....uz je to v poho,len sem tam ma vybuchy hnevu a maly to tak isto vadsinou riesi...je tazke 4r dietatu vysvetlit,ze jeho sestra nie jje uplne v poriadku preto sa sem tam takto sprava.... sissy27....sice bude mat v aprili 18r,ale nevyhadzujeme ju z domu,nie je pripravena byt sama,svojim sposobom je to este dieta,vek je iba cislo.Praveze priatella respektuju,vychadzaju s nim obe baby,lipnu na nom....moj ex sa malo zaujima o ne....

yvon82
autor
15. feb 2018

@rucka77 ...rozpravam sa s dcerou,ma priatela,nie vzdy je to medzi nimi ruzove,vtedy zvykne byt nervava....a je jej jedno na kom sa vyburi....vtedy je podrazdena na vsetkych a na vsetko,stoji ma to dost energie udrzat vsetkych v klude a v pohode,sice nie stale je to tak...