Čistenie maternice po samovoľnom potrate. Áno či nie?

janie80
17. jan 2011

Ahojte, chcela by som sa opýtať na váš názor na čistenie maternice po samovoľnom potrate.

Ja som potratila v 6tt tehotenstva. Keďže som krvácala už tretí deň a moja doki mi povedala, že maternica je čistá, tak ma pre istotu poslala do nemocnice, aby vylúčila podozrenie na mimomaternicové tehu. Aj v nemocnici mi povedali, že maternica je čistá, ale nechajú si ma na pozorovanie HCG. To bolo v pondelok. Všetko išlo OK, HCG klesalo, takže sa potvrdil samovoľný potrat. Krvácanie samo ustupovalo. Lekári sa ale rozhodli, že ma vo štvrtok budú silou-mocou čistiť. V pondelok mi dvaja lekári povedali, že maternica je čistá a vo štvrtok sa na základe pondelkového ultrazvuku rozhodli, že ma budú čistiť. Tak som sa pýtala, či to je nutné, keďže mi už pred štyrmi dňami povedali, že všetko je čisté. Až na základe toho, že som "vymýšľala" (to som sa dozvedela na nemocničných chodbách) ma primár poslal na opätovný ultrazvuk, kde samozrejme zistil, že všetko je čisté a poslal ma domov.

Aké máte skúsenosti, príp. názor vy? Je potrebný aj v takom prípade zákrok? Čítala som, že u nás sa to robí stále, vraj "pre istotu" a v zahraničí radšej nechajú organizmus, nech sa vyčistí sám. Samozrejme, ak je predpoklad, že to zvládne.

evka1984
17. jan 2011

Ahoj ja s týmto skúsenosť nemám.... ja som mala zamlknutý potrat, čiže som nemala ani jeden príznak potratu...ako napr. bolesti, krvácanie, špinenie a tak.... takže mňa čistiť museli.... ale moja kamoška mala tiež takýto spontánny potrat ako opisuješ, ta začala krvácať a potratila priamo v nemocnici na posteli.... ju ale poslali na vyčistenie zrejme to z nej nevyšlo všetko...
Ale ja osobne si myslím, že ak máš maternicu raz čistú, že ti to samo odišlo, tak ti tam na tom nemajú čo čistiť... nie? ved to je logické.... nepoviem keby ti tam ostali zvyšky placenty alebo čoho, ale ked na utzv bola čístá tak nechápem čo by ti na tom čistili...
Uvidíš ked príde mrcha a potom choj na utzv k svojmu... 🙂

monkka21
17. jan 2011

@janie80 ahoj.ja som samovolne potratila.bolo to sprevadzane silnym krvacanim.ja zijem v anglicku a je pravda ze ma nechali samovolne vycistit.pustili ma na zaklade dobrych vysledkov ale o dva tyzdne som si musela spravit taky test,chvalabohu bol negativny takze som nemusela ist na docistenie.

janie80
autor
17. jan 2011

@evka1984 Ahoj, ja som bola na kontrole pred tyzdnom v utorok a den predtym mi brali krv. HCG mi nadherne klesla na hodnotu 3,8. Ak by tam este nieco bolo, tak by to asi takto nekleslo... Ja som sa na to pytala aj mojej doki a aj este jednej, ktora ju cez sviatky zastupovala a obe mi na to povedali: "A co vam tam chceli cistit? Ved by zistili, ze vam narkozu pichli zbytocne a nemaju co robit."
Ja som prekvapena hlavne pristupom lekarov... Za 4 dni mi nic nepovedali... co sa bude robit, co sa stalo, co ma caka, ako dlho budem v nemocnici... Aj ked som sa pytala... Vsetky tie dni som "od polnoci nejest, nepit," potom sa nedialo nic, len mi povedali zaroven s obedom, ze sa uz mozem naranajkovat. Na treti den rano uz bolo rozhodnute, ze idem na zakrok, nikto mi na otazky neodpovedal a na dalsi den rano mi poslali chudaka medika, nech mi povie, ze idem na zakrok. Bol hotovy z mojej otazky, aky zakrok, kedze sa nikto neobtazoval za celu tu dobu ma informovat o nicom. Som znechutena z pristupu vsetkych zucastnenych. Ved tam lezali zeny po potratoch, s onkologickymi ochoreniami a ten pristup... Troska ludskejsi by sa zisiel... A navyse to bolo prave na Vianoce, kedy sme k sebe vraj milsi a lepsi... 😒

janie80
autor
17. jan 2011

@monkka21 Ahoj, to som uz niekde citala, ze v zahranici to chodi inac, ako u nas... Ak sa mozem opytat, ako dlho ti kazali cakat s dalsim tehu? A ako dlho po potrate sa ti podarilo otehu? 😉

evka1984
17. jan 2011

@janie80 ja som čítala že v zahr. lekári vravia, že netreba na nič čakať a skúšať hned od začiatku.... a u nás omielajú len tých 6 mesiacov úžasných.... mne dokonca povedali 3 verzie...6,4,3 mesiáce ... a ty si vyber do kelu, ktorá je tá správna... 😀

janie80
autor
17. jan 2011

@evka1984 Mne v nemocnici sestricka povedala, ze 6 tyzdnov bez styku, nic viac som sa od nich nedozvedela... Jedna doki, co ma vysetrovala, ze ona by na mojom mieste pockala 3-4 mesiace. To bola ale teta doktorka uz v dochodku, takze stara skola... No a moja mi po vysetreniach a vsetkych vysledkoch povedala, ze mozeme aj hned, ale ze by bolo fajn pockat do prvej mrchy... A vyber si... 😀 Tak asi pockam na prvu mrsku a potom... Ak sa nam nezadarilo uz teraz... Co dufam, ze nie... 🤐

janie80
autor
17. jan 2011

@evka1984 Moja sefka potratila cca pred 20 rokmi a jej vtedy vraveli, ze cim neskor sa budu snazit o dalsie, tym je mensia pravdepodobnost, ze sa to podari... Ale aj to, ze najskor mozu o 6 mesiacov... A hned sa to aj poradilo... Ktovie, co je na tom pravdy... Citala som aj to, ze po potrate je maternica akoby "pohnojena" a vacsinou sa podari rychlo... Ja len... Hlavne nech je vsetko v poriadku... A nech sa to neopakuje... 😒

evka1984
17. jan 2011

@janie80 no a toto je další kamen úrazu... sex... mne doki povedal že 10 dní nesmieme ale nepovedal nič že či potom môžme smelo alebo čo... tak sme na vydržali horkoťažko tých 10 dní a ked som prestala špiniť tak šup sem šup tam 😀 lenže po prvom styku som do rána začal silno špiniť, takže som sa aj zlakla že či sme dačo nespravili zlé... ale odvtedy fungujeme normálne (samozrejme si dávame pozor) a už je to ok... ale prvé 3 razy to bolo blbé ...Ja uvidím že čo mi povie dok. na kontrole po mrche ale máme v pláne čakať 3 mesiace a potom sa snažilkovať.... neviem či mám odvahu začať s tým tak skoro...aj ked niektoré kočky sú už tehu po prvej mrche.... no ale zase zažiť to znova už nechcem ... ale to vieš, to si tiež nevyberieš môžeš čakať aj 6m a môže sa to stať zase a tie otehu hned skoro tak bude všekto ok...

janie80
autor
17. jan 2011

@evka1984 A ty už máš detičky? To, čo sme stratili bolo naše prvé a ja už mám 30, manžel 31... Nechceme už veľmi čakať, lebo by sme radi stihli ešte aspoň minimálne jedno... Ja aj preto uvažujem, ako dlho čakať a či vôbec... 😒

evka1984
17. jan 2011

nie nemám, to bolo tiež naše prvé... no keby som ja mala 30 tiež by som nečakala, ja mám 26 takže vek je to jediné čo ma netlačí no... mm má 28 takže v poho...ja by som možno na tvojom mieste nečakala vobec tie 3 mesiace, mne jedna dokina v nemocke vravela, (ked som bola na urgente po kyrete) že mne odporúča čakať 6 m ale ženám po 30 -ke vravia len 3 mesiace, pretože sú staršie na tehotenstvo...
Ale ja určite 6m čakať nebudem, podla mňa je to dlhá doba, pokial ti dok. povie že si ok tak je len tebe a tvojej psychike či si schopná ísť do toho znova...
Ja som 4tt od kyretu a od soboty mám také bolesti predmrchovské že idem skapať, tak som zvedavá kedy dorazí... 😒

janie80
autor
17. jan 2011

@evka1984 Ja som akurat 23 dni po. A tiez take mrchobolesti... Uz niekolko dni... Ale kedze som sa doteraz nijako zvlast nepozorovala, tak mi baby v inej teme vraveli, ze to kludne moze byt aj ovu... A samozrejme kazdym tehotenstvom, aj takymto malickym, sa moze v organizme nieco zmenit... Uz nech len mrcha rychlo pride... Tak sa na nu tesim... 😉

monkka21
17. jan 2011

@janie80 3 -4 mesiace sme mali pockat.druhy krat sa mi podarilo otehotniet po 4mesiacoch a to hned na prvy krat ako sme sa zacali snazit.a uz o chvilku budem mat moje malinke pri sebe.drzim palce aj tebe.

janie80
autor
17. jan 2011

@monkka21 Nám sa podarilo na prvý krát teraz... 🙂 My sme si povedali, že počkáme do svadby a potom... Môj mužíček chce mať všetko pod kontrolou a naplánované. 😕 Hneď sa podarilo, čo som až nečakala... Ale potom sa stalo toto. Tak sme si z toho vzali to, že otehotnieť vieme, tam problém nie je... 😉 No a keď doki povedala, že je všetko OK, tak nechceme čakať... Ešte by sme potom radi stihli aj súrodenca... 😉
Silno držím palce, nech ste v poriadku a nech drobček rastie a prospieva tak, ako má... 😉

bubelko
17. jan 2011

@janie80 ja som mala samovolny potrat v 7t, bola som na pohotovosti a dali mi na vyber - nechat to vycistit samo a potom testy, alebo kyretaz a bud celu narkozu alebo len spinal. ale tiez zijem v zahranici. osobne som si vybrala cistenie s plnou narkozou - skratka som chcela spravit hrubu ciaru a nie este o 2 tyzdne chodit na nejake testy a pod.
inak mi kazali cakat 3 mesiace 😉 kamoska, co ma 40, tej povedali, ze moze zacat hned. takze tam asi nejaky ten vekovy suvis bude.

janie80
autor
17. jan 2011

@bubelko Mňa sa nič nepýtali, jednoducho rozhodli... Len mi nedalo neopýtať sa, či je to nutné, keďže mi niekoľkí lekári povedali, že 4 dni dozadu tam už nič nebolo... Aj snímky mali vytlačené a prázdnota... No a moje doki povedali, že by to bolo zbytočné, lebo už sa maternica vyčistila sama... Tým pádom som ani na žiadne testy nemusela, lebo HCG klesla za týždeň z 68 na 3. A aj 68 je strašne nízka hodnota... Takže ktovie kedy sa to u mňa začalo, keď v deň potratu som tam mala hodnotu ako v prvé dni tehotenstva.
Tebe sa to stalo este pred chlapcami? Ak áno, otehu si potom bez problémov? Lebo to je to, čo mňa momentálne najviac trápi... Či nebudú nejaké problémy pri ďalšom tehu...

katum
17. jan 2011

@janie80 tiez som mala samovolny potrat v 6tt: prvy den zacalo spinenie, vecer uz krvacanie, druhy den poobede som bola u lekara, hcg 68 a maternica prazdna, isla som domov, piaty den kontrola - hcg 25 - uzavreli to ako mikroabort. takze tiez bez cistenia a dokonca bez hospitalizacie, odvtedy ubehli uz tri mesiace, cyklus pekne nabehol, ale s dalsim snazenim este cakame 😉 drzim palce!

lucka1987
17. jan 2011

ja som mala MA v 10 tt.. urcite bolo potrebne cistenie... ale ak potratis tak skoro ako do 6 tt.. krvacas a ides na sono ze si cista myslm ze nic nehrozi.. cistenie je dost velky zasah do tela aj ked je potrebny.. ak by sa zle vycistilo, moze ti to sposobit zapal a podobne.. ale to uz vidi doktro na usg a povie ti ci ti doporuci cistenie alebo nie..

janie80
autor
17. jan 2011

@katum presne toto iste som mala aj ja... a este aj tie iste hodnoty HCG... Kedy nabehla prva mrcha? Bola ina ako tie predtym? Zopar nas ma uz zopar dni bolesti v podbrusku ako pred mrchou a stale nic... Ale stale sme v tom limite 4-6 tyzdnov, tak este obavy nemame... 😉

katum
17. jan 2011

@janie80 na 35. den (ako normalne, ja mam totiz dlhsi cyklus) a bola normalna ako vzdy ani silnejsia ani bolestivejsia... takze telo sa tvarilo, akoby sa ani nic nestalo, psychika na tom bola trochu horsie... ale ide sa dalej 😉

janie80
autor
17. jan 2011

@lucka1987 Ked ja mam niekedy pocit, ze dievcata na konikovi vedia viac pomoct ako lekar... Hlavne psychicky, lebo v nemocnici ta maju len ako cislo izby a hotovo...
Ty sa ako citis? Uz si bola pocas tohto tehu u lekara? 😉

bubelko
17. jan 2011

@janie80 stalo sa mi to pred chlapcami v 2005, tyzden pred vianocami. otehotnela som potom dalsi rok v septembri. dali sme si dobrovolne dlhsiu pauzu ako nam odporucali. tehu bolo v poho, hned na ziaciatku som si povedala, ze viem, co sa moze stat, ako to prebieha a co v tej situacii robit a viac som sa po pravde nad tym nezamyslala. k lekarke (kedze bola chora) som na prvu kontrolu isla relativne neskoro v 9tt. prvy trimester mi bolo velmi zle, ale inak bolo cele tehu ok. a druhe to iste. tak drzim palce 😉

lucka1987
17. jan 2011

@janie80 ahoj no hej niekedy to tak aj je... kazdej lekar povie nieco ine a tu sa to podozvedame jedna od druhej a nasledne sa na to pytame nasich lekarov... to je fantasticka vymena info... zajtra idem na prve sono.. tak som zvedava.. mala by som byt zajtra 5tt+6 dni.. ale z pasu som si to zatial yymazala... dozvedeli sa to osoby s mm rodiny a my sme to cheli do proveho trimestra tajit 😒

janie80
autor
17. jan 2011

@bubelko nam sa to stalo presne 25.12. Takze sme mali krasne sviatky... ☹

bubelko
17. jan 2011

@janie80 to ma mrzi...

janie80
autor
17. jan 2011

@lucka1987 Tak drzim palce, nech ste obaja v poriadku... Potom napis, ako ste dopadli. 🙂

evka1984
17. jan 2011

@janie80 to mi je luto že akurát na sviatky, mne to doktor oznámil 20.12. takže tiež pred sviatkami... a na druhý den po kyrete som dostala horúčky, takže vianoce som si prespala... 😒

janie80
autor
18. jan 2011

@evka1984 To mi je luto... Tiez ste to mali vesele... 😢 Ale uz to mame za sebou, sme o cosi silnejsie a uz budeme mysliet len pozitivne... Svoju davku nestastia sme si uz vybrali... 😉

evka1984
18. jan 2011

@janie80 dnes sme sa posunuli o krok dalej.... došla mrcha presne na 28D po kyrete 😀 sama som z toho uveličená, lebo takto presne ako hodinky som ju teda nečakala... aj ked mi je zle od soboty strašne som si myslela že dakedy tento týžden dojde a ona šup už je tu... som zvedavá aká ide byť zatial je to len také slabšie 😒

tamaja
18. jan 2011

@janie80 ja som potratila v 9tt, tyzden ma nechali, ci sa maternica nevycisti sama, potom som sla na kyretaz. Ono su na to vraj rozne nazory, predsa to potratene tkanivo, co mas v maternici, Ti moze sposobit zapal a vznik zrastov v maternici, co by mohlo sposobit problemy pri dalsom otehotneni. Zapal ale moze vzniknut aj po cisteni, preto by nemal byt 7- 10 dni sex, aby si si dnu nieco nezaniesla. Potom by to malo byt ok. Pockat so snazenim aspon na prvu ms sa ma zas preto, lebo ta "zoskrabana" sliznica po potrate je este dost nizka, cize by sa Ti embryo nemuselo udrzat a mohla by si zase potratit. Ale ak nemas po potrate ziadne komplikacie, po prvej mrche mozes ist na to. Telo je po predchadzajucom tehotenstve "nazhavene" na dalsiu tehotnost, tak drzim paste 🙂 Tieto info viem od Dr. v CAR

janie80
autor
18. jan 2011

@evka1984 To je super... 😀 Ja mam tiez bolesti uz niekolko dni, tak tiez dufam v jej skory prichod... 😉 Pripadam si uplne sisi... Chcem babo a tesim sa z mrchy... 😀