Nízka hladina progesterónu

momicek1
4. júl 2014

Ahojte babuľky. Potrebujem od Vás radu. Ako ste riešili nízku hladinu progesterónu? Mám 24 rokov, 5 rokov som užívala HAK, už dva roky ju neužívam. Pred a počas užívania som mala cyklus presný ako hodinky. Po vysadení nula bodov. Za dva roky čo ju neužívam, som mala mrchu asi 6, možno 7 krát, aj to len na vyvolávačku. Bez agolutinu proste nedostanem. A tak mi Dr.spravil hormonálny profil. V luteálnej fáze mám hladinu progesterónu 2,24 nmol/liter, pričom referenčný rozsah je 10.62-89.14. Jedným slovom, som na tom BIEDNE ☹ A tak som sa v tom začala šprtať a zistila som, že aby žienka otehotnela, hladina by mala byť minimálne 30 nmol/liter. MINIMÁLNE :( takže zrejme mám problém aj so žltým telieskom. Doktor mi predpísal LUTENYL, ale recenzie nie sú moc priaznívé. Vraj ak by sa mi náhodou počas užívania podarilo otehotnieť, ihneď mám ísť na interupciu. Čo je to teda za svinstvo? :( A koniec koncov, nemám chuť napchávať sa znovu chemickými hormónmi. Tak som presedlala na bylinky 🙂 Teraz už mesiac papám 40%-ný macerát FEMINA (25kvapiek x 3 denne). Ako poviem Vám, riadna strela 😀 Ako čistá vodka ;) No ale preskočila som trochu. Veľmi Vás prosím, žabky aj babky, ako riešiť ten progesterón? :( Ja možno aj otehotniem prirodzenou cestou, ale plod bohužial neudržím 😔 😔 😔 Ďakujem za každú radu :-*

siska765
4. júl 2014

@momicek1 nooooo tak ja som mala problem podobny po vysadeni antikoncepcie,ale vysoky prolaktin.2xMA a teraz mam na udrzanie plodu duphaston a snad to dobojujeme.Hentie co mas ty by som urcite nebrala ked mas ist vraj na interupciu ked zistis ze si tehu,to co je???aky humus???!!!!na tvojom mieste by som sa poradila s viacerymi gynekologmi,viem ze Duphaston sa berie aj na upravu cyklu aj na udrzanie plodu.Radsej si zaplat konzultaciu aj s inym gynekologom ,ja som to tak spravila ked som si nebola ista-uplne nezavisly gynekol.zavolala som ci ma vezme a povie svoj nazor a bolo.ale to nie ohladom tohto problemu ,ja som sa potrebovala ujistit ohladom operacie,preto som mala nazor 3 gynek. a rozhodla som sa.Akykolvek problem by som opat riesila takto keby som si nebola ista.Ved dnes je toooooolko moznosti a toooolko pripravkov ,neverim ze je len ten humus co ti predpisal 😉

momicek1
autor
4. júl 2014

@siska765 Joj, a ako? Čakáš bábo, či sa snažíte? Ja chodím k dvom gynekológom (doktor a doktorka), lebo je to jedna ambulancia, ale striedajú sa tam. Ani jeden z nich to nerieši..keďže som povedala, že bábatko chcem možno až o rok. Tak asi majú čas...ako vždy 😒 Ale rozmýšľam, že prejdem k inej doktorke. Odporučila mi ju kamarátka, ktorá prišla v šiestom mesiaci o bábatko a ona ju z toho vysekala, aj čo sa týka psychickej stránky. Ale v pondelok idem na endokrynológiu na krv a vo štvrok na vyšetko,tak uvidím čo mi tam povedia...

siska765
4. júl 2014

@momicek1 ano cakame ,som v 3.mes. verim ze to dobojujeme,to ze mas dvoch gynek.je sice pekne ale na nic, kedze pracuju v jednej ambulancii asi drzia spolu a nebudu sa podkopavat,nasla by som si uplne ineho nezavisleho najlepsie v susednom meste.Ja som to tak urobila

momicek1
autor
5. júl 2014

Supeeer...tak držím paľochy 🙂 Dúfam, že ti to dobre dopadne 🙂 Ďakujem za radu, určite pôjdem k inej doktorke.

pilinka1
22. júl 2014

@momicek1 ja kvoli tomu užívam v druhej polke cyklu utrogestan

momicek1
autor
23. júl 2014

A to je v tabletkovej forme? Mne pomáha tinktúra Femina zo zdravysvet.sk 🙂

kast
29. júl 2014

@momicek1 Ahojte, ja sa síce ešte otehotnieť nesnažím, avšak pri hľadaní riešenia na moje problémy my to často vyhadzuje túto stránku, lebo sa tu riešia... Momentálne to tiež u mňa vyzerá na zmenu gynekológa, nakoľko moje problémy nerieši a ani neobjasňuje... Všetko som si musela vyčítať sama na nete, až som sa od jeho diagnózy - PCO dostala po nerovnováhu estrogénu a progesterónu, čo podľa príznakov ktoré mám bude na 99% môj problém. V pondelok idem k inému lekárovi - po známosti, tak mi snáď urobí hormonálny profil a všetky potrebné vyšetrenia. Každopádne, čo sa týka nedostatku progesterónu, keďže tiež nie som za chemickú liečbu, objednala som si progesterónový krém. V zásade je to jediný spôsob, ako ho do seba prirodzene dostať, pretože v tabletách ho vraj telo nedokáže spracovať a využiť. Plus som si kúpila tinktúru alchemilky a pestreca mariánskeho (ten beriem aj vo forme macerátu - rozomelieš zrniečka, necháš min. hodinu v studenej vode macerovať a o 11:00 letného času vypiješ - je to na podporu funkcie pečene, vtedy sa očisťuje najviac a práve ňou by mali ísť von aj prebytočné estrogény). Tiež som si kúpila prírodný lecitín v prášku, aby som nemusela tablety... obsahuje vlastne inozitol a cholín, ktoré by tiež mali prispievať k hormonálnej rovnováhe. Chystám sa kúpiť ešte Vitex jahňací - asi vo forme čaju a budem aj to piť. Ale so všetkým začnem až keď mi urobí hormonálny profil, aby to náhodou nebolo ovplyvnené. Potom dám vedieť ako tieto veci zaberajú 🙂

momicek1
autor
29. júl 2014

Super, tak daj teda vedieť 🙂 ja som tiež všetko musela len z netu študovať...a kolegyňa má ten istý problém, tak sem tam prehodím aj s ňou pár slov ohľadom toho. Skús tinktúru Femina, je to macerát v 40% alkohole a po dvoch rokoch som sama od seba dostala menštruáciu. A to len po dvoch týždňoch užívania Feminy 🙂

pipape
30. aug 2014

@momicek1 Presne akoby som o sebe citala. Tiez som brala HA 5 rokov a dalsie dva neberiem. Po vysadeni mi menzes prisiel zoparkrat a potom nic. Gynekologicke sa to riesit nechcelo, povedala mi, ze ak nechcem este otehotniet, nasadi mi znovu HA, co som odmietla. Urobila mi hormonalny profil a hladinu progesteronu som mala podobnu ako ty. Tak mi pichla vyvolavacku a ked mi po nej prisiel menzes, nasadila mi na 3 mesiace duphaston, vraj aby sa mi vajecniky znovu rozbehli. Po jeho vysadeni menzes samozrejme nikde. To uz som ale s nou neriesila, lebo som videla, ze to nema zmysel. Skusala som rozne bylinne tinktury, ale pomohol mi az progesteronovy krem (ked som ho spomenula gynekologicke, len vyvalila oci, ze o takom niecom este nepocula). Ten som pouzivala 3 mesiace a odvtedy mam cyklus 28-29 dni. Uzivam teraz vitex jahnaci v kapsuliach, vitamin C a B komplex. Ale pred kazdym menzesom mam niekolko dni spinenie/slabucke krvacanie, takze tu hladinu progesteronu asi nemam este stale dost vysoku. Menila som teraz lekarku, tak som zvedava, ako sa ona k tomu postavi.

evadek
8. okt 2015

@pipape
@momicek1 babeny ako ste pochodili s tym progesteronom...?..ja mam tiez v lutealke hodnotu 2...posledne dva mesiace som spinila uz od ovu az po menzes...ale menzes vzdy prisiel...teraz nic.(...Zacala som brat vitex-tinktura,b-cko,c-ko....a kupila som si aj progesterenov. krem...
Zabrali vam prirodne veci???

momicek1
autor
8. okt 2015

Baby, užívam Duphaston...pol roka asi...A len vďaka nemu mám cyklus presný. Doktor sa vyjadril,ze uz nikdy bez neho mrcha nepríde. Teraz sa snažíme s priateľom o bábätko,tak som veeeelmi zvedavá, či sa zadari... Začali sme v auguste,máme na to pol roka. Ak sa nám nepodarí otehotnieť do 6 mesiacov,tak mám prísť na gyndu a že sa to bude riešiť.

ivca88
8. okt 2015

@momicek1 pocuj ... skus radsej utrogestan ... on je to iste co dufík ..len je prírodny ... je zhodny s tym co tvori tvoje telo ...
Mne ho gynda dala ked som otehotnela ( namiesto dufiku => mne sa oaradoxne podarilo mat ovulaciu a otehotniet az ked som ho vysadila ) ... a utroš som brala az do 13 tt ..
Jedina nevýhoda ze si ho vkladas do pošvy na vecer ... a rano zvyknes byt mokrejsia ...
Ale mne robil 100 x lepsie ako dufik
Pri dufiku migreny ... dokonca menzes mi zacal uz v strede cyklu na 14 dc ....od 15 dc som ho brala a 25 vysadzala a zase menzes na 29 dc ....
No hruza ...
Skus sa na to dr aspon opytat 😉

momicek1
autor
10. okt 2015

@ivca88 Fakt? No však uvidím ci sa zadari do toho januára... Aj keď to čakanie je strasneee!!! Ale menzes mám vždy presne... Začínam s duphastonom na 16.ty deň, končím 28. a na 31.dostanem... Ovulaciu si určim len na základe plodneho hlienu. Milujeme sa vždy keď máme chuť,nielen keď musíme, takže dúfam,ze bude všetko ok.

ivca88
10. okt 2015

@momicek1 viem ... my sme tiez tak cakali... i ked u nas sme mali velmi vela problemov ...a ani muz by nebol idealny spermodarca 😀
ale dockali sme sa 🙂 treba skusat 🙂
ale u nas to vyslo az ked sme zatlacili na pílu .. a sledovala som vsetko ....a pravidelny sex ! 😀
I ked to bolo asi stastie 🙂

momicek1
autor
10. okt 2015

@ivca88 No veď my máme chuť stále...takže tiež máme pravidelný 😂

pipape
16. okt 2015

@evadek Momentalne neviem, aku mam hladinu progesteronu, ale doktorka prisla s teoriou, ze to spinenie mavam preto, lebo mavam skor ovulaciu (potvrdenu ultrazvukom uz na 9. den cyklu). Teraz sa chystam na prehliadku a chcela by som si vyziadat hormonalny profil, lebo sa snazime uz par mesiacov a stale nic.
Mne osobne najviac pomohol na obnovenie cyklu ten progesteronovy krem a uzivam zinok, vit. D, E a pupalkovy olej a kys. listovu. Vitex som prestala uzivat, lebo mi sposoboval krvacanie mimo cyklu. So spinenim mi ale este nic nepomohlo a to mi uz fest lezie na nervy. Drzim palce nech sa ti to cim skor upravi 🙂

evadek
16. okt 2015

@pipape ja som brala tento cyklus macu a vitex...obe vysadzujem..nesadlo mi to..mam progesteronovy krem..takze zacinam buduci cyklus...vitaminy beriem uz par mesiacov....aj e,d-cko,b-cka,c-cko...
Len teraz som musela ist na vyvolavacku..36 dc a menzes nikde....a to mavam 25 dc:(
toto som nikdy nemala...este chcem nasadit matersku kasicku..Ďakujem....aj tebe drzim palce..🙂

keira
15. dec 2015

nieco nove niekto?

tatranka86
16. mar 2016

Ahojte, je tu niekto, kto uspesne bojoval s nizkou hladinou progesteronu prirodnymi prostriedkami? 🙂

keira
17. mar 2016

@tatranka86 aky mas pls konkretny problem

jeanka86
18. mar 2016

Asi sa ozyvam neskoro,ale predsa, ja som presne typ

tatranka86
19. mar 2016

@keira no mam, zial malo progesteronu a potrebovala by som ho zvysit
@jeanka86 aky typ? 🙂

elviku11
19. mar 2016

ja som mala malo progesteronu. Doktor mi predpisal Utrogestan (to je cisty hormon progesteron) a hned sa nam zadarilo 🙂 Ci vy sa nesnazite o dieta?

tatranka86
19. mar 2016

@elviku11 casom by sme chceli 🙂, ale hlavne by som bola rada, keby sa odstranila pricina nedostatku

jeanka86
19. mar 2016

@tatranka86 prepac,skor sa to odoslalo,a potom mi uz drobec nedovolil odpisat 😀 nuz,tak ja som teda typicky priklad nizkej hladiny progesteronu,ale pekne poporiadku 🙂 cize moj problem trval roky, menstruaciu som nemala kludne aj pol roka, a moja ex gynekologicka to vzdy riesila len vyvolavackami,az ma to prestalo bavit,a odisla som k mohej terajsej.. Hned na prvom stretnuti ked som jej opisala moj problem to tipla ze to bude progesteron ale pre istotuspravila z krvi hormonalny profil a bolo vravela ze zeny v lutealnej faze mavaju tak cca hodnotu 50 a moja hodnota bola 1,5 😀 nasadila mi lutenyl a bolo po probleme.. Od vtedy s menzesom ziadny problem..dokonca hoci sme to ani vobec neplanovali, necakane som min.rok otehotnela a uz 2 mesiace som mamou 🙂 takze netreba vesat hlavu a lutenyl mozem len odporucit 🙂 ak mas nejake otazky kludne napis,ked bude trocha casu odpisem 🙂

keira
20. mar 2016

@jeanka86 a nie je to chemia?

jeanka86
20. mar 2016

@keira je to hormon progesteron,takze urcite je to chemia.. Prirodny si ho neciem predstavit 🙂

tatranka86
20. mar 2016

@jeanka86 dakujem Ti za vycerpavajucu odpoved 🙂. Mne prisiel na to doki na zaklade krvnych testov, problemy s menstruaciou ako takou som nemala. Javila sa normalne, az na to, ze sa dlhsie rozbiehala. O vysledkoch testov ma informovala sestricka a doki mi vraja chce nasadit Utrogestan, z coho mam skor pocit, ze neriesi pricinu nedostatku ako taku, ale len samotny dosledok. V kazdom pripade som objednana a chcem sa s nim este o tomto porozpravat 🙂. Brala si ten Lutenyl aj v tehotenstve alebo Ti upravil hladinu a potom sa uz progesteron drzal vysoko? 🙂 P.S.: Vzdy som tvrdila, ze najlepsie veci su necakane 😎 😉 .

chorucka
10. okt 2016

@evadek
@pipape Prosim vas baby kde ste si kupilu progesteronovy krem Bojim sa len tak kupit bez niecijej skusenosti Dakujem za pochopenie

keira
10. okt 2016

@jeanka86 a nejake vedlasjie ucinky? a musis ho brat stale?