Ako napraviť zlé spacie návyky u 4 mesačného bábätka?

casy30
14. nov 2008

Dievčatá, mám 3 a pol mesačného chlapčeka, ktorý mi prvý mesiac krásne zaspával sám v postielke ale potom sa to nejako pokazilo, takze dnes zaspávame tak, že pohopkáme na fitlopte, prenesieme do veľkej postele, samozrejme aj so mnou, ked zaspinka, nenapadne sa vytratím a po hodinke prenesiem do postielky, kde potom pekne pokračuje v spinkani. absolutne nie je možné dať ho hned do postielky...dá sa to nejako opraviť? nie som veľkým zástancom vyplakávania u takto malých babatiek...portaďte mi prosím....neviem si predstaviť, že budeme takto zaspávať ešte 2 roky...p.s. tento rituál absolvujeme aj po každom nočnom kojeni....už som z toho dosť ustatá....ďakujem za každú vzácnu radu. 🙂

stvura
17. nov 2008

Kocky, mozem sa vas spytat, ako pomalicky ste zacinali, ako casto kontrolovali medzi tym plakanim dieta, ci ste ho zvykali najprv na den a potom na noc. Moj maly totizto cez den spi krasne, problem je len v tom ze vonku. Zatial mi to nevadi, no ako udrie zima, by som aspon jednu prechadzku chcela vylucit a bolo by super keby mi v noci spal. Tuto noc sa mi budil najprv v dvojhodinovych a od stvrtej rano v hodinovych intervaloch.
Ono knizka "Najlepsie miminko..." nehovori o rozmaznanom dietati do tretieho mesiaca. Mi sa napriklad furt nosime, uz od dvoch tyzdnov a maly zboznuje satku a teraz i klokanku. Tam mi zaspi do 2 minut, pricom v kociku to trva niekedy i 10 minut.

angua27
17. nov 2008

majula, deti od určitého veku skúšajú čo docielia svojim plačom, alebo vyjadrovaním nespokojnosti. ak vám však obom vyhovuje spanie spolu, nemeň to. občas by som však asi skúsila spanie v postieľke, aby si úplne neodvikla. každé dieťa je iné a má iné potreby.

babuľky, treba skúšať rôzne veci, čo deťom vyhovuje. šatku, loptu, kočík, ruky, ak sú nespokojné. ja som to tiež robila, ale iba do určitej miery. nenechať zo seba spraviť otroka. ako som už písala, keď mal malý toľko čo vaše deti, pripadala som si už len ako stroj na kojenie a uspávanie. a povedala som si dosť. začali sme metódu kontrolovaného plaču a všetkým sa uľavilo. odporúča sa chodiť za dieťatkom každé 3 minúty, druhý deň každých 5 minút, tretí každých 8 atď. ja som to dopracovala na každých 10 minút a tak sme to držali. je však dôležité byť o tom naozaj vnútorne presvedčená, že robíte to pre dobro dieťatka a seba. a takisto s tým musia byť uzrozumený všetci čo s vami bývajú. pretože, ak sa jeden zlomí a pôjde malé vybrať s postieľky vždy, keď začne srdcervúco plakať, je to v ke.li. netvrdím, že treba túto metódu dodržiavať za každých okoľností, občas človek popustí, je to normálne. ale nie po každé. ak sa vám zdá, že dieťatko dlho plače, skúsiť dať papať, prebaliť, pomojkať a šup znova do postieľky.

saska.t
17. nov 2008

angua- plne s tebou suhlasim, tiez som uz bola otrokom svojho dietatka ale som vdacna mojmu muzovi, ktory to zvladol uplne perfektne a odvtedy sme vsetci spokojny, podla moznosti vyspaty ale hlavne stastna rodina ktoru nebuzeruje nevyspate u uvrestane baby ... 😀

cessy
17. nov 2008

angua a od kedy ste s tym zacali, teda s tou metodou?? 😒

angua27
17. nov 2008

cessy, začali sme na prelome 4-5. mesiaca môjho syna. 😉

casy30
autor
17. nov 2008

Kočky, viete čo si myslím o tom toľko spomínanom vyplakávaní? že je to úplný nezmysel.Dieťa by malo zaspávať od narodenia v pokojnej atmosfére a to sa s akýmkoľvek vyplakávaním úplne vylučuje... Veď stredobodom vesmíru pre naše bábatká sme my, mamy....Otázku či bábatku pomoct alebo ho nechat plakat mám u seba uplne zodpovedanú..Veď plač bábatka by sa dal preložiť aj ako volanie o pomoc keď nechce byt samé...niektoré bábatká pri tom musia prežívať hrôzu....skúšala som to jeden večer aj ja a poviem vám už nikdy v živote....moj maličký je večný smejko a na druhý deň sa ani raz neusmial..takže odteraz, keď sa mám rozhodnúť, či synčeka nechám plakať alebo mu pomôžem, tak mu pomôžem...keď ma chce mať pri sebe, tak ma má...som predsa jeho mama....

saska.t
17. nov 2008

casy - nikto tu nehovori o uplnom vyplakani dietatka, vsetko treba s mierou a nic neprehanat do extremu ...

casy30
autor
17. nov 2008

saska, to nebolo myslene osobne na tvoj prispevok...to bolo tak všeobecne... 😉

jana87
17. nov 2008

ja suhlasim s casy, my sme tiez skusali asi 3x nasho synceka uspat v postielke s placom, ale mne to trha srdce. Manzel by v tom aj pokracoval, ale ja som to zatrhla, nemozem sa pozerat na to, ako mi moj maly place v postielke a stale pozera na dvere, ci niekto pride za nim. Radsej ho budem uspavat na rukach a hopsat na fitlopte, ved je to moje dietatko a netuzim po ukazkovom dietati. Myslim, ze ci chceme ci nechceme, otrokmi svojich deti sme vsetci, len niekto viac a niekto menej. Ked bude mat 15 rokov, potom mu uz otroka urcite robit nebudem 😉 .

casy30
autor
17. nov 2008

Jani,som rada, že nie som sama 😉 ja si myslím,že v živote prejdú naši chlapci nespočetbým množstvom stresových situácií, tak nech majú aspoň teraz, keď sú maličkí pokoj...Zo začiatku som bola z toho hopsania nešťastná a ustatá, preto som založila túto tému, ale postupne som si uvedomila, aké sú tieto okamihy nádherné a jedinečné..a ešte k tomu som zistila, že to hopsanie ukľudní po celom dni aj mňa 😀 Myslím si, že tým, že sa rodičia snažia prehľušiť ľútosť nad plačom bábatka, otupujú svoju schopnosť správne reagovať na jeho potreby neskôr...a ako píšeš, snáď sa to do tých 15 tich upraví 😀 😀 😀 😉

casy30
autor
17. nov 2008

p.s.máš krásneho synčeka....moj sa narodil 5.8. a vážil 3300 a 51 cm...majú veľa spoločného 😀 🙂

annag
17. nov 2008

casy30, jana87 😉 🙂

zuza.m
17. nov 2008

ja som si tiež povedala že si svoje dieta vyplakat nenecham a predca to robim každy večer.aj ked neumyslene ale on inak ani zaspat nevie.a čim viac sa snažim ho upokojit tym viac a viac plače.bruško ho neboli,najedeny je nepopiškany tiež,nieje ani sam.je somnou držim ho v naruči budem ho hladkat držat za ruku,všetko len aby pokojne zaspinkal a aj tak kym zaspi spusti taky rev že mi pukaju bubienky.tak čo potom robim zle????? 😢

geegee
17. nov 2008

ja by som chcela len povzbudit maminky deti, ktore nevedia zaspat vzorne same v postielke...nas Matusko najskor zaspaval na rukach - hojdali sme ho ako blbci na striedacku s manzelom, stare mamy mudrovali, krutili hlavami...potom sa naucil zaspavat na prsniku...samozrejme bez hojdania a neskor prsnika rev ako keby ho na noze brali...potom som ho naucila zaspat pri mne v posteli, uz bez prsnika v puse, dalsia faza - drzali sme sa za ruku a zaspaval vo svojej postielke, no a posledna faza - zaspaval sam v postielke, teraz uz vo svojej izbicke v posteli...a to bolo mudrych, co nam vykladalli ako si zle robime, ako ho zle ucime a pod....no a vsetko sa naucil 🙂
Teraz mame dalsie babo a to zaspava tiez alebo na rukach vo zvislej polohe - hlavka na nasom pleci, alebo zaspi tak, ze lezi pri mne v posteli a cucka moj malicek. Maly nie je kojeny, papa MM z flase, inak by asi tiez zaspaval na prsniku...no a co...verim, ze raz tiez zaspi sam 🙂

ivankaalenka
18. nov 2008

Moja mala spi s nami v postielke, zaspava na prsniku, v noci sa budi aj 5-6x a aj tak by som ju v zivote nenechala vyplakat. Ziadna metoda, kde dieta place a neveri, ze za nim pridete, lebo ono az do urciteho veku si mysli, ze ostalo opustene a preto ostane plakat, tak si jednoducho myslim, ze ked place, asi ma dovod a to nie taky, ze chce s vami kyvat, to nie, boze, ved je malicke, a tie vase - 3 mesiace a pod.....je nezmysel nechavat deti plakat, ja som zasadne proti. A vazne, do 18 to robit nebude, tak mu dajte pocit istoty a uvidite, vyplati sa to. Ja to na malej vidim, ze chybu nerobim.

casy30
autor
18. nov 2008

Annag/Anička, vitaj spat....Gratulujem k dcerenke 😉 Nech ste obe zdravučké...a co sa kojenia týka, tak s tým problemy mat urcite nebudes 😉 😀 Inak ja som daľšia šťastna, čo koji vďaka tebe 🙂 moc dakuuujeeeem. A co malicka? ako sa má? Aká je? Spinká dobre? 🙂

angua27
18. nov 2008

babuľky, ja som tiež patrila medzi vás, čo nesúhlasíte s vyplakávaním. ale človek mieni, život mení. samozrejme, že som môjho syna nenechávala vyplakávať do nepríčetnosti a chodila som k nemu každú chvíľku. ja si stojím za tým, že som urobila dobre. pre neho, aj pre seba.
každá máme na to iný názor a ja neberiem vám ten váš a prosím o neútočenie na názory iných ľudí. 😉 každému človeku, každému dieťaťu vyhovuje niečo iné, tak to prosím rešpektujte. 😎

casy30
autor
18. nov 2008

Angua, máš pocit, že keď človek vyjadrí svoj názor tak nerešpektuje názor iných? alebo inak, v ktorej časti mojich príspevkov na niekoho útočím? ? ? ? ?

angua27
18. nov 2008

casy, prepáč, asi som to napísala trošku tvrdo. nebolo to myslené v zlom. 😎
už som sa raz totižto zapojila do podobnej diskusie a vyšla som z nej ako zlá matka. nerada by som, aby to tu vyzeralo rovnako ako tam - osočovanie a pod. 😔

annag
18. nov 2008

casy, ďakujem veľmi pekne, malá je dobručká, krásne priberá (za týždeň 400 g), spinká zatiaľ dobre, občas si aj trošku poplače, ale viem celkom dobre vystihnúť, čím to je a preto sa zatiaľ ešte nevynerváčila natoľko, že by sme ju nevedeli rýchlo utíšiť. Lebo veľmi dobre viem, že čím viac je dieťatko nepochopené a uplakané, tým horšie bude spinkať a dokáže si pokaziť celý deň či noc. Samozrejme, dosť sa aj hojdáme a nosíme. A hneď od príchodu z pôrodnice ju učím spinkať na balkóne a v kočíku na prechádzke, dnes už prespala v kuse 2 hodiny. Ak je bábo kľudné a dobre vyspinkané cez deň, tak aj noc je pokojná. 🙂

casy30
autor
18. nov 2008

Angua, neboj, dokažem rešpektovať aj názory iných ľudí....úplne v pohode...takže všetko ok, neboj 😉

casy30
autor
18. nov 2008

Anička, 400 g týždenne to je paráda 🙂 už sa teším keď pridáš nejaké fotečky malinkej 😉 Moj malý má studený odchov od narodenia...v podstate celý deň spinká v kočíku...doobeda 3 hodinky na záhrade a celé poobedie / s prestávkami na kojenie/ sa túlame po vonku...myslím, že pre ich vyvíjajúcu sa imunitu nie je nič lepšie...a ani zima nás nezastaví 😉

macaeliska
20. nov 2008

No kočky, sledujem, že každá máme určité problémy so spánkom. Ja som Elišku naučila spať, keď mala 3 mesiace. Tri noci plakala a potom pochopila, že to nemá význam. Všetko bolo o.k. Potom sme ochoreli a od vtedy sa nám to všetko pokazilo. Zvykla si zaspávať na prsníku, ale nevadilo jej, keď som ju potom preložila do postieľky, potiahla večer od tej 20.00 to tej 2-3 ráno. Potom sa najedla a krásne spinkala ešte do 6.15 h. Takto to fungovalo asi
1,5 mesiaca. Teraz sa mi budí podchvíľou a ja som zúfala. Zaspáva stále okolo tej 20.00 a budí sa o 23.00, potom o 2.00 a to nespí do 4.00. Stále debatuje a nedá nikomu spať. Potom opäť papa a zaspí. Budí sa opäť okolo 7.00 a papa. Ešte zvykne potiahnúť do tej 8.30-9.00 a koniec. Takže ja som už zúfala. Je pravda, že aj napriek tomu, že predtým zaspávala na prsníku, teraz sa naje a sama sa odtrhne a myká sa, pokiaľ ju nedám do postieľky, kde zaspinká, ale musím byť pri nej. To je síce super, ale prečo potom to časté budenie? Prosím, máte niekto podobný problém, alebo mali ste? Neviem, či to má opäť len prechodné obdobie, alebo to tak bude už stále? Mám ju opäť učiť spať? Som nevyspatá a nervózna, tak mi niekto poraďte.

fifinna
20. nov 2008

maceliska, ja som sa dnes tiez zamyslala nad mojim malym preco do polnoci krasne spi a po pol noci sa kazdu chvilku budi na cici. Nemyslim, ze je hladny. Aj som rozmyslala, ze mu nedam, ze ho necham poplakat, ale som taka unavena, ze mi je pohodlnejsie mu to cici dat. Urcite nerobim dobre. Ja som zvedava, ked prestanem kojit, ako bude spat. Ak si si ista, ze vies svoju malu naucit znova spat , tak to skus.

fifinna
20. nov 2008

maca, a ako ti spi cez den ? Ked je v noci tie dve hod. hore tak to vyzera tak, ze sa cez den poriadne vyspi a v noci uz tolko nepotrebuje.

macaeliska
21. nov 2008

no zvykla vstavat o tej 6.15 a potom byvala hore do tej 8.00. to si pospinkala najviac do tej 9.00 a potom az okolo 11.00 v kociku vedela potiahnut aj do 13.00. Dalsie spanie bolo o 15.00 najviac na hodinku aj to nie vzdy tak dlho a malo kedy si zdriemne na tatovi, ked s nou ideme von este okolo tej 17-18. To ale spi nanajvys 20 minut. Doteraz jej to vsetko vyhovovalo. Krasne prespala a bola spokojna aj ona aj my. No teraz aj ked uz mi napriklad o tej 17.00 nezaspi, tak je sice unavena, ale aj tak sa zobudi okolo tej 23.00 a potom okolo tej 2-3 ráno. A chce debatovat a ani za nic spat. No ja neviem, kolko by tieto deticky mali cez den spavat, ale aj ked moc nenechavam cez ten den, tak mi v noci stale vstava.

zuza.m
21. nov 2008

maca podla mna to bude len prechodne a myslim že sa ti budi po 3hod.na jedenie nie?tak že to by vadit nemalo.a ked je hore dve hodky tak si myslim ž je vyspinkana aj ked cez den vela nespi.ked sa ti v noci zobudi tak to by si si ju nemala všimat.iba potichučku nakrmit,prebalit ak treba a to je všetko.žiadne nahlas rozpravanie a už vobec nie hranie.lebo ked sa na to nauči tak si može pretočit den.

casy30
autor
21. nov 2008

Macaeliska, 4 mesčné bábo by malo cez den spat na obed 2-3 hodinky a poobede aspon 2 hodinky...Je dost moťné že ak si to neodspí, je taká unavená, že by v nociaj spinkala ale nedá sa jej...Babenká sú iné ako my...My, ked sme unavení, zalomíme a je vybavené, ale bábenká, čím vic sú ustaté, tým majú vacsie problémy s nočným spánkom....moj názor...

macaeliska
21. nov 2008

kocky vdaka za rady, ale to sa v noci neda si ju nevsimnut, pretoze potom spusti taky rev, ze zobudime cely dom. inak ja sa s nou nevypravam ani nezazinam svetlo. ale aj tak to nepomaha. dnes kecala opat 2 hodiny, ale pre istotu uz od polnoci. Moze to byt aj kvoli zubkom? Ako sa vtedy deti chovaju? Myslim okrem slintania, vsetkeho pchania do ust, hnaciek a tak. Ono to narusa aj spanok?

fifinna
21. nov 2008

maca, podla mna ti na stvormesacnu spi cez den akurat. Ta noc je zahada. Aj nam sa par krat stalo ze bol maly v noci hore, ale nikdy nie nejak pravidelne. Mozno ju jeduju zubky a prebere sa na to a uz nemôze zaspat. Ak jej dasna nenatieras, tak skus. Ale myslim, ze to prejde za par dni.