Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

evulik6
2. feb 2008

mata78 - jasne ze ti ju poslem, posli mailovu adresu. Jasne ze najkrajsie je ked sa k tebe drobcek prituli, ale to sa u nas uz zial nedalo. Aj ked si s nim lahnem do postele, tak vyvadza hodinu aj viac, nie a nie spat, ...stale by saskoval, trhal vlasy,....musim ho stale chytat aby nezletel z postele na zem.
Teraz od noveho roku zaspavame tak ze si lahnem ja do svojej postele a on vo svojej. Do 10 minut spi. No tento tyzden zacina spekulovat, vyhadzuje vankusik, paplonik,...nic tam nesmie byt. Vrti sa, bucha si hlavicku o mriezky,....ked vidim,ze nie a nie zaspat, tak sa s nim rozlucim a behom 5tich minut spinka.

Naozaj je dolezite iba to, co vyhovuje tebe a dietatku. Neexistuje pravidlo platne pre vsetky deti. Kazde je ine. Ja som si z tej knihy vzala to, co vyhovovalo nam...Tak vela stasticka...

simone
3. feb 2008

Nam nase mala nespala prvni rok.My nemeli problem s tim,ze by sama neusla,ale ze se v noci budila i po 20minutach 🙄 V roce sla do detskeho pokojicku a uz krasne spi.Vecer ji dam spinkat,dostane pusu a lezi dokud neusne,nekdy si na me zavola,tak tam jen prijdu,reknu hajii a ona sebou prasti a zas lezi.
Ale ucili jsme ji to tak,ze jsme ji nechavali plakat a chodili tam po intervalech.Treba prvni co minutu,po druhe uz do pet minut a tak.Pak proste zjistila,ze je vecer a ze to ma marne a spi 😉

evulik6
3. feb 2008

ahoj simone, aj my sme tak maleho ucili zaspat. Teraz som si vsimla, ze rychlejsie zaspi ked je uplna tma, nesmie vidiet ani trosicku svetla (napr.z obyvacky alebo tak), inak v postielke saskuje. 🙂)

elucinka
3. feb 2008

ahoj holky, já mám asi ohromnou kliku, ale náš malej usíná sám od 3 týdnů. Večer ho okolo 8 vykoupu, pak kojím a pak ho dám odříhnout a položím do postýlky. První 3 měsíce spal v koši na kolečkách, ten mu už začal být těsný, tak už spí v postýlce vedle mé postele. No a jak ho položím, pohladím ho, zapnu do spacáčku a udělám mu uplnou tmu. Nechávám dveře na chodbu tak na 3cm pootevřené, abych ho slyšela a jsme s manželem v obýváku. Většinou je do max 20 minut tuhej. A když hned neusne, nebrečí, jen si sám něco brouká a pak usne. Dudlíka moc nevedeme, usíná s ním jenom občas přes den, večer nikdy. Ale neusne bez svého milovaného hadrového sloníka z mikroplyše - uspáváčka. Toho miluje a občas usne tak, že mu milej slon skončí přes obličej, naštěstí je prodyšný 🙂

tajomno22
6. feb 2008

ahoj. Asi do 8. mesiacov som malú uspávala na rukách. Raz som tak ležala s ňou a pozerala telku... zaspala. Na druhý deň som ju zas položila na posteľ, ľahla pri ňu a zaspala. Úspech. Odvtedy tak spinká. Lenže mám iný problém. Spinká tak, že má v ústočkách cumlík a v druhej ruke flašku s čajíkom. Kedykoľvek sa preberie počas noci a nevie si fľašku nahmatať - plače. Podám jej ju a spí ďalej. Lenže vidím v tom problém. Ona si na tú fľašku už tak zvykla, že bez nej nezaspí. Ako ju mám odučiť od toho, aby mi toľko v noci nepila a zaspala aj bez toho?

anney
6. feb 2008

Jo tak já neměla vůůůbec problém do těch pěti až 6 měsíců.Dala jsem ho do postýlky a malý sám usnul do 10 minut.Pak se to zvrtlo a malý už neusínal v poho a bez pláče.Nicméně já ho stejně položím a odejdu.Sice pláče, ale nééé hystericky spíš jen zkouší jestli nepovolím.A do 10-20 minutek spí.Samo tam stále chodím, dám dudu, pohladím, promluvím, upravím mu dečku.Ale nevyndavám a odejdu.A opravdu usne vždy sám. 😉

mapris
6. feb 2008

elucinka,
nic v zlom, ale som zvedava, az malemu porastu zuby ... Terka spala od 2eho tyzdne do 8meho sama v pohode ... Pak zacly zuby a bolo po klude ...

jsem na tom ted podobne jako anney, polozime, vypije mliko, odejdeme. Zaknoura, nechame chvili, prijdu, nabidnu ji cajik, jestli nema zizen, pak zase odejdu. Pokud se to opakuje, tak uz tam nejde, protoze neplace, spis nadava :o)) do 10ti minut je klid.... Pokud dite strasne place, tak je podle mne na tohle uceni brzo ...

tajomno22,
budem sa ti snazit poradit a nebyt mudra. Vies, nasa mala bych povedala, ze uz celkom chape, takze sa jej snazim povedat, ze ma spinkat, ze budem vedle v obyvacke .. Nasa mala ked odideme, tak spusti rev, ale to je tak 1-2 minuty, pak sa ukludni. Mozno by som to pomalicku zkusala tak, ze by som jej tu flasu proste nedala ... Ak mate nad postielkou niekde treba policu, alebo skrinu, tak tam tu flasu dat a vzdy jej povedat, ze uz je velka na to, aby zaspavaal s flasou, ze ked bude mat smad, tak prides a das jej napit - ale zasa by som sa mozno snazila nechodit tam kazdych pet minut. Alebo ak ma neakeho svojho oblubeneho plysaka ci babiku, tak ho/ju polozit k nej do postielky a povedat, ze aj plysak zaspava bez flase a je mensi ako Viki :o))) Za zkusku nic nedas ...

tajomno22
6. feb 2008

mapris - 🙂 skúsim. Dík.

tidymaid
7. feb 2008

ahoj Mata78, moja mala ma skoro 11 mesiacov, vzdy zaspavala na prsniku, rozhodla som sa s tym prestat. Precitaj si temu "kazde dieta sa moze naucit spat". Najdes to na babatkach. Maca

jezecek
27. mar 2008

já si myslím, že je to čistě jenom na mamině. Ta ví nejlíp jak na své dítě.
Souhlasím s názory, že nechávat děti "vyřvat" není to pravé, zvlášť jestli jde o citlivé dítě.
Já mám dvouletého syna a od porodnice mi chodil spinkat v pohodě.. dala jsem ho do postýlky a spal.
Asi od roka začal ukazovat z postýlky na mojí postel a plakal. Tak od té doby chodím spát s ním, důležité jsou rituály, vykoupe se, nabaští a jdeme do postýlkyl. Povyprávím mu pohádku - pořád tu stejnou a on je během 5 minut tvrdý,záleží jen na tvém úsudku. Taky jsem se pokoušela nechat ho plakat,ale jemu se pak o tom zdálo,stále se budil. děti ve spánku prožívají to, co zažili přes den a když usnou s takovou křivdou- nevím nevím.
Nejde o to je rozmazlovat spíš citlivý přístup- to se vrátí. mám 12tiletou dceru a dělala jsem to stejně a do žádných 10 let se mnou nespala, od třech let se obložila plyšáky a spala sama. Většímu dítěti přeci snadno vysvětlím jak to je a má být ! V 10 letech už pak jde o rozmazlenost. Ale pokud nás naše malinké děti potřebují buďme s nimi,
ty chvilky kdy se k tobě ten tvůj poklad přitulí a spokojeně usne už ti nikdo nevezme a taky se to nevrátí, doba kdy tě nebude potřebovat přijde za chvilku....a pak budeš jen vzpomínat....

ikuska26
27. mar 2008

jezecek, uplne s tebou suhlasim, som sa tu zacala rozpisovat a zmizlo mi to ☹ tak teraz strucnejsie..... u nas maly zaspal do 3 mes. len na rukach, potom sme skusali nechat par min plakat a tak, ale nepomohlo, nakoniec pomohlo zaviest harmonogram a nedavat ho spat hned ked ziva ale unavit ho tak, ze ma spinkat iba 2 - alebo 3x cez den a to potom zaspal potom ako som ho polozila do postielky, a potom sa naucil, ze chodi spat doobeda napr o 10tej a poobede o 15stej....a zaspaval krasne s krteckom....no potom prisli v 8 mesiaci prve zubky a odvtedy chce spinavat len pri niekom, najlepsie rodicoch....a nam to nevadi, radi s nim spinkame, je to krasne a vychutnavame si tie chvile, a tiez dufam, ze to vacsiemu dietatu pojde lepsie vysvetlit...kedy sa s nim mam maznat a hyckat si ho ak nie teraz? .... v puberte asi tazko 😖 takto sme spokojny vsetci a nemusim ho trapit plakanim... ale nenecham ho aby mi zase skakal po hlave, vie aj pocuvat ked chce ale je to velky nezbeda 😎

mapris
22. apr 2008

ahojte holky,
ted potrebuji poradit nejak ja ... Jsem na mrtvici. Rozhodlli jsme se s manželem od neděle zkusit malou "naučit" spát zase samotnou, vysvětlujeme jí, že jí máme rádi, ale že se musí naučit zase spinkat.... Řve jak tygr - má výdrž. Chodili jsme tam každých 5 minut, ale je to čím dál horší, v neděli to vydržela 1,5 hodiny, včera 45 minut, dneska spustila v půl 4tý ráno poté, co vypila mlíko ... Drásá nám to nervy. Rozhodli jsme se "vydržet" do středy, pak holt zase najedem na to, že si k ní sednem a hodinu budem sedět, dokud neusne ... Zrovna před chvílí se probudila po 35ti minutách spánku - to je sakra málo, tak tam zas řičí .. Už jsem volala kamarádce, jestli s tím nemá zkušenosti ... Máme dost, ale když jsme se do toho "pustili", tak nechceme jen tak skončit ... Našla jsem na internetu tzv. Estivillovu metodu - tzn. chodit tam po určitých intervalech, třeba 1,3,5 - první den, druhý den 2,5,8 - ale čím častěji tam chodíme, tím je to horší ... Máte s tím někdo zkušenosti???

kukulik30
22. apr 2008

ahojte, napisem vam ako to bolo u nas: od narodenia nebol so samkom ziadn yproblem, zaspaval sam v postielke, jednoducho sa napapal s prsnika, polozila som ho do postielky, dala pusinku, krizik na celo a odisla z izby- o chvilku spal. Ale krasne casy pominuli a od kedy mu sli zuby, hlavne tie zadne, museli sme zaspavat na posteli a potom som ho prekladala, ale v noci sa budil s placom, tak som ho vzala zase k nam a tak sa to opakovalo. Skusala so ho po case nechat v postielke plakat / ved sa snad unavy a zaspi/, ale kdeze, plac sa stupnoval a potom sme mali nepokojnu celu noc, akoby sa bal, ze niekde odidem, stale chcel byt pri mne v posteli, uplne si ma pritisne k sebe a tak zaspi / musi ma citit 😉 /a tak som po case rezignovala a pritiahla som postielku k posteli, dala dole bocnu cast, cize sme spojeni matracmi a spi ovela pokojnejsie a je vo svojej casti 😉 postele, kedykolvek sa moze pritulit, ak to potrebuje. Mozno robim chybu, ale musim si priznat, ze nedokazem inak 🙂 😉 🙂 Boli ma srdce, ked pocujem ako place, ale nemyslim si, ze bude preto rozmaznany, jednoducho teraz je cas, kedy sa chce tulit a potom to samo prejde, dufam 😉

adetka
22. apr 2008

ahojte... Mirka zaspavala az do 15 mesiacoch sama... obcas mozno zamrnkala... ale neplakavakla... vyse mesiaca vsak nie je schopna sama spinkat... a ked nahodou odidem z izby... tak spusti strasny rev... a zo dva razy zvracala (ked som sa snazila nereagovat)... a odvtedy zaspavame spolu (spavam s nou v detskej izbe)...

posledne tri dni sa to este trosku zhorsilo... zistila, ze ked zaspi... ze odidem... a tak sa boji zaspat... a aj hodinu sa mrvi... placka... chce ist na ruky... a upokoji sa az ked vidi, ze aj po tej hodine vedla nej lezim (a aj skutocne zaspim)... a zaspinka aj ona...

manzel tvrdi, ze ju mam nechat revat... aj ed zvracia... to je urcite nechcem... ved vidim, ze to nie je ciste vydieranie... ze ide skutocne o strach... a tak sa jej prisposobim.. manzel, ze ju rozmaznavam... ale nech 😠 ... raz snad dospeje do veku, ze bude chciet ako velka spinkat sama... a dietatu mladsiemu ako 2,5 roka sa to aj tak neda vysvetlit...

majada
22. apr 2008

adetka:moj Adamko tiež nechce sám zaspavať tiež ho musím držať v naručí. Ja ho kojím tak v noci sa mi viac krát zobudí na papanie alebo len tak aby zistil či som pri ňom. Ani v kočíku mi nechcel byť Plakal až do vyčerpania až tak zaspal každý mi hovoril že dieťa si musí aj plúcia posilniť podľa mna je to blbosť nenecham si v kočíku dieťa zaľaknúť,
Podľa mňa keď chce byť pri mame prečo by nemohol byť. Však pride čas keď už nebude chcieť byť len pri mne.

tonicka
22. apr 2008

mapris, mrkni do temy..."každe dieťa sa vie naučiť spať"
inak Karolinka tiez spi s nami, od pol roka mavala zle sny...,ale nam to s manzelom nevadi, zle sny pomaly ustupuju a vidim,ze sa zlepsuje celkovo jej spanie...takze az ked bude vacsia ju dame do jej postele 😉 Ona ma totiz rozne obdobia, meni sa to cca kazdých 7 týzdnov...aj sposob zaspavania,aj spanie..tak myslim,ze zase pride postielkove obdobie 🙂

adka696
22. apr 2008

Ahoj, som tu nová, ale chcela by som vás poprosiť o pomoc. máme doma 17 mesačnu slečnu, ktorá večer zaspava tak, že pri nej ležím niekedy aj dve hodiny. zaspava okolo pol desiatej. je to dost vycerpavajuce a chcela by som docielit aby zaspavala sama. poobede zaspi hned, ale tiez musim pri nej ležať, ale to trva tak 5 minut.
ďakujeeem

beli
22. apr 2008

Ahoj adka696 neviem ci to zaberie ale u nas to fungovalo ja som malemu dala malinky vankusik z oblieckou zo zvieratkami a vzdy ked ideme spinkat pustim mu rozpravku.Vzdy to nefunguje ale vecsinou zaspinka sam lebo si moze tulkat vankusik pocuva rozpravku a nemusim pri nom stat.Nam to tiez takto trvalo niekedy sme isli spat aj o polnoci a to som uz nezvladala teraz zaspinka sam.Vecsinou okolo 20.30hod no pre mna je to obrovsky uspech tak vyskusaj a daj vediet ci u to u vas zabralo drzim palce

mapris
23. apr 2008

adka696,
ahoj, zrovna zkoušíme od neděle metodu - nechat vybrečet. Napřed jsem našla tzv. estivillovu metodu, ale přišla jsem na to, že čím častěji tam chodíme, tím je to horší ... Takže od včera jsme dali interval na 15 minut. První dva večery to bylo strašný ... Jsem myslela, že to nevydržím a bylo mi jí líto. Včera se to začalo "snad" zlepšovat. Intervaly pláče se zkracují, tak doufám, že to nezakřiknu. Jen teď máme problém zaspat přes poledne, takže u ní budu muset asi být. Naše malá je na UM, a měla v noci mlíko, teď ho v noci nevyžaduje. Ale vzbudila se kolem páté a to jsem si k ní musela jít lehnout - máme u postýlky sedačku. A ještě ráno spolu spíme tak hodku ...

beli,
ty máš u malého v pokoji nějaký přehrávač?? Taky o takovém něčem přemýšlím. Máme sice hvězdičku - promítačku s medvídkama, ale nějak nezabírá ..

mapris
24. apr 2008

taaak holky .... první den bez pláče ... I dopoledne, odpo spala v kočáru a večer sice fňukala, ale pohladila jsem jí párkrát po tváři, řekla jí, že je naše hodná holčička a že si budeme zítra hrát jako dneska - půjčila si od jednoho chlapečka motorku a malovala křídama. A normálně usnula do pěti minut - byla hodně utahaná, tak doufám, že to není jenom tím.
Hezký večer.

mapris
25. apr 2008

no tak ja to asi zakrila.
Terka usnula vecer i pres den uplne v pohode. Jenze pred 1dnou v noci zacala 😠 😠 ☹ ☹ a s prestavkama spani a revu skoncila ve 3 po tom, co jsem se odstehovala k ni do pokoje a na chvili ji pochovala, protoze to byl jinej plac - mne uplne drzela zoufale kolem krku. Ona jak ma rymu, tak ji to jde na prudusky a kdyz ji neni dobre nebo ji neco nejde, tak je vztekla, a to mi v noci prislo ze je ... Takze ted fakt babo rad, co dal ...

jankaholubekova
27. apr 2008

ahojte baby ja mam 11 mesacneho dominika vzdy zaspaval pri kojeni ale trvalo toasi 2 hodinky teraz praktizujeme uspavanie pusinka a sup do postielky sice tam place a mne puka srdiecko ale za takych 20 minut spinka treba pevne nervy teraz je touz super prve dni to bolo strasne reval asi 2 hodinky proste dominik ma vydrz ale zase su dni ze zaspinkaasi za 5minut niekedyasi za 15 minut podla toho ako ho ustvem cez den ale aj tak je to moje zlaticko

mapris
27. apr 2008

janka,
ahojky, vydrz ... U nasej Terky to trvalo pet dni ... Prve dva dny revala tak, ze nam to trhalo srdce, lebo volala mne. Teraz uz zaspi sama a place max tak tri minuty. Za to je cez den viac zavisla na mne ...

jankaholubekova
27. apr 2008

dnes tobol celkom fajn plakali sme asi 20 minut a potom uz bolo tichucko ale je problem ze on sa postavi v postielke stoji a place zachvilku dojdem a spika v takej polohe ze az kukam ako sa tak posklada. ale mame este jeden problem, ze ked nieco v izbe suchne tak je hore, alebo ked ho prelozim do postielky z postele hned je hore kolko krat ho prekladamaj 10 minut ved aj manzel z malou sa odstahovali dole do obyvacy aby som sa aspon trosku vyspinkala. neviem co uz mam robit

mapris
28. apr 2008

janka,
my jsme meli to same ... vzdy bola hore .. pak sa to zmenila na sedenie, a teraz uz zaplace tak dve minuty a lazi a zaspi. Vzdy jej urobime (ked ju davame spat) nieco legracneho. Treba posleme vzdusny polibok a zamavame, a slubime jej nieco na zajtra ... Kupili sme taku nocnu lampu s motivom obrazku, tak bud dnes alebo zajtra ju tam dame, aby lepsie zaspinkala... Citala som, ze deti sa musi na nieco zabavit - trebas na obrazok na stene a tak .. Terka vzdy usinala bud z knihou, plysakom alebo s niecim ...

rybecka
28. apr 2008

Ahoj kukulik,
presne aj my to tak mame zariadene ako vy a je to super vsetci sa vyspime a je nam fajn tiez to dalej neriesim.
pekny den 😎

ladybird1l
1. máj 2008

ahojte, pridavam moju "starost" a prosiiim o radu. Moja 15 mesacna Nikol zaspava vecer ( a vlastne aj cez den ) pri mne v manz.posteli, pije mliecko, to mame v izbe uz bububu a zapnute sladaciky, ked dopije, tak si este dzavoce a zaspinka, po cely ten cas musim byt pri nej, inak by sa prebrala, alebo strasne plakala, ked zaspi, potom ju prelozim do postielky. No v noci okolo jednej robi taky strasny ramus, ked zisti, ze je v postielke zachvaty placu, ze si ju musim prelozit k sebe. Cez den mi do postielky nechce za ziadnu cenu.
Uz boli pokusy vzdialit sa, ked papala mliecko, nech ju to uspi a zaspinka sama, boli pokusy nechat ju v postielke, no ona ma strasny strach z postielky. A to ked mala 11 mesiacov, tak take 2 mesiace pekne sama zaspala pri piti mliecka v postielke, ani sme pri nej nemuseli byt. Ako ju naucit opat zaspavat samu?

zuzna.z
2. máj 2008

Ahoj, ladybird1, my sme mali rovnaký problém a už je po ňom. Moja malá Veronika robila presne to isté. Susedka ma zaviedla do klubu lilly v Petržalke a poradila mi tam jedna pani, ktorá sa tým zaoberá. Mala som malú uspávať a v polospánku, kedy jej už klipkajú očká preložiť do postielky a byť pri nej. Veronika tiež veľmi plakala keď sa zobudila v postielke v noci a my sme z postielky najprv museli urobiť kamaráta, potom som ju v polospánku, tak aby vnímala zmenu priestoru,ale už nevládala protestovať vložila do postielky a bola ešte pri nej, hladkala ju a tak. Samozrejme, že niekoľkorkrát som ju tam dala skôr a spustila krik, ale po mesiaci mi krásne a bez problémov začala zaspávať v postielke. Ešte sa niekedy v noci zobudí, ale už je to v podstate do pohody

miss.niki
2. máj 2008

ahoj zuzna, dakujem za radu, dnes skusime, ale mam z toho strach 😒 no ved uvidime, napisem,ako sme dopadli.

beli
4. máj 2008

Ahoj mapris mam prehravac a vzdy ked ide spat mu pustim jeho oblubenu rozpravku o drakoch a on pocuva tulka si vankusik a vecsinou zaspi niekedy tam musim ist ale uz je to fakt len zriedka.Mi sme si tiez vytrpeli pri tom spani krik zuril potom sa zvykol povracat takze som musela prist na inu taktiku a rozpravky fakt zaberaju tak drzim palce nech sa to aj vam podari.A este jedna rada ja som si tiez myslela necham ho vyplakat zaspi ale stalo sa ze ked plakal dlhsie sa dovracal a bolo po spani.Ja som sa bala on bol razlutostany radsej treba nieco vymysliet aby nemuseli plakat takze este raz drzim palce!!!!!!!