Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

kety80
29. okt 2009

tomika - my sme boli teraz chory a tiez na to mali zvykol tak ho chvilu pomojkam ked treba tak si ho dame aj k sebe a potom zase prelozim do postielky ked zaspi pomaly si navyka naspat ale tiez to nieje ruzove

tomika
30. okt 2009

Predstavte si,vcera zaspal v postilke. 🙂Zeby stacilo iba sem napisat? 🙂Pravdaze bola som pri nom,hlatkali sme plisovu cicusku,drzala som mu rucicku.Trvalo to hodinu,ale konecne neplakal.Dufam ze to zostane tak,a tie zlé tyzdne su koli zubkám a to sa udobri.

zorina
30. okt 2009

No máme stejný problém. Malej byl nemocnej a naučil se spávat s námi v posteli. Rozhodli jsme se to změnit metodou 3,5,7. Už jedeme pátý den, než usne pláče půl hodiny. Když jsme začínali tak plakal i hodinu a půl. Doufám, že se to brzo naučí protože je to pro mně záhul na nervy, hrozně mi to trhá srdce když ho slyším plakat, ale jinou možnost asi nemáme. Je dost těžký a kdo ho má uspávat na rukách a taky potom to spaní v naší posteli se mi taky nelíbí, protože pak nejsme vyspaní ani já ani manžel. Nejhorší je že sotva se řekne slovo spinkat tak začně natahovat, tak nevím

fermoy
31. okt 2009

Ahojte mamky 🙂 Prosim vas o radu alebo pomoc.Mam cerku ma 1rok,spava odmala snami v postely.
Skusala som ja davat do postielky,ces den tam spinka tak 1hod ale vecer ani bohovi tam nechce spat.Je zvykla sa hrat s vlasmi ked jej je nedam chitne zachvat ☹ hrozne place.Nevjem ako ju mam naucit spat samu a odnaucit ju hrat sa s mojimi vlasmi.Uzani panenky nezabyraj.a to najhorsie je ze zaspava mi na rukach inak nezaspi. 😖 Prosim o radu.Dakujem fermoy 🙂

eppik.m
31. okt 2009

Ahoj, teprve ve 20m. umí můj syn usínat sám na odpolední spánek ... myslím že musí dítě samo k tomu vyzrát aby pochopilo o co jde a že je máma nablízku ... večer ješte musím být u něj ... a teď chápu i já že ve tmě se tam asi sám bojí, logicky přes den nakonec mu to nevadí že tam nejsem a usne zcela sám ani se nehne z místa i když třeba ze začátku, brečí nebo se vzteká, já tam vůbec nejdu a on tam leží tak jak jsem ho položila, už ví že prostě jde do hajan a nakonec sám přestane bojovat a usnu vždy po tichu 😉 PS: ukládám ho i do jeho postílky i do naší, nehraje roli kde zrovna leží ...

blumka
31. okt 2009

eppik, u nas je to zasa naopak, vecer zaspi sama a cez den musim byt pri nej...ja si myslim ze to je preto ze ju vsetko rozptyluje a vecer je tma nic nevidi, tak jej nic ine neostava 😀
a tiez si myslim ze na to dietatko musi dozriet aby vedelo zaspat same...my sme tiez zacali az teraz v 20. mesiacoch...

elika
31. okt 2009

no tak toto je fajn tema, len zial univerzalny recept neexistuje. ja uspavam hanku vzdy pri mne. ked chce sa tuli, ked nie, tak sa odkotula dalej. ked zaspi, tak ju prelozim do postielky a uz cca. 2-3 tyzdne tam prespi aj celu noc a dokonca rano po prebudeni si tam este aj vylihuje a nejde hned ku mne. postielku mame hned pri manzelskej, takze kedykolvek ma potrebu, moze presplhat k nam. cez den par krat zaspala aj sama (mozno 10x) ale to boli fakt skor vynimky. vecer sama nikdy. vzdy so mnou, ani s manzelom nechce. Mozno zo 3 x s mojou sestrou, ked sme si spravili kulturny vecer v divadle al. podobne. 😉 tiez zastavam nazor, ze dieta potrebuje istotu a ked bude pripravene, same da vediet, ze uz ta na to nepotrebujem. 😀

rencata
1. nov 2009

AHoj holky!!!
Já svou dcerku každý večer uspávám a nijak mi to nevadí. Zatím ještě kojím, takže dá si mlíčko, vyčistíme zoubky, přečteme pohádku a pak zhasneme a počítáme hvězdičky - máme ty fosforeskující na stropě.... pak se většinou otočí a chce škrabkat na zádíčkách a buď u toho usne, nebo řekne: Maminko, kuli kuli /tuli tuli/, přitulíme se a ruku v ruce usneme. Domnívám se, že na samostnatné usínání ještě není připravena a nechci ji do toho nutit. Zhruba před devíti měsíci jsem se o to pokoušela metodou 3, 5, 7, 10, 15 .... ale po třech dnech jsem to vzdala. Nepřijde mi dobré nechat dítě plakat jen kvůli tomu, abych já měla klid a mohla koukat na TV nebo dělat domácí práce, či jiné věci. Představa, že dítě bude usínat vystresované z toho, že je samo, že ho maminka nechala v postýlce a defakto usne až se ubrečí mi je proti srsti. Myslím, že až bude Maruška větší, nebude samostatné usínání dělat takový problém. Konec konců, vždyŤ je to ještě mrňousek, ačkoliv v prosinci oslaví 2 roky.

tomasek06
1. nov 2009

Tak já to naštěstí neznám. Pohádku říkám od mala taky, dáme si pusu a pak jdu pryč a malý usne sám. Už od miminka usínal sám.

tomika
3. nov 2009

teraz nás mali večer zaspava v postielke,ale musim byt vedla neho.Cez den spi 2x,a to tak že ho uspim v náruči a dám do postielky.takao spi 2x 1hod.Zvikne sa budit aj cez noc,a ked nepomoze cumel,dáme ho medzi nas a ked zaspi,prelozime ho do postielky.Boli tyždne ked nechcel večer zaspávat v postielke.To bolo velmi unavujuce,lebo musime mysliet my mamičky 😵 aj na manželov.Ale chvala bohu tie tyždne prešli,myslim že to bolo koli zubkám.

casy30
6. nov 2009

Rencata....mojho malého som tiež naučila spinka podľa metódy 3_5_7...nebolo to vobec drastické, trošku si poplakal - bez slzičiek , upozorňujem...dokonca sme ho sledovali v postielke a vyzeralo to tak, že sa postavil, hlasno zakričal - akože plač a zrazu ticho a pozeral na dvere 🙂 tak sme sa nasmiali...múdre sú tie naše detičky.... 🙂 nie preto aby som mala pokoj pri telke som ho nučila zaspinkávať samého....rovnako sa s ním pred tým ako ho položím do postieľka pomaznám, poiviem mu, že ho ľúbim, dám mu pusu na dobrú noc, položím ho do postieľky a malý behom minutky spinká....podotýkam, vo svojej izbičke, so zhasnutým svetlom a zavretými dverami...išlo mi o to, aby malý vedel, že keď sa s ním rozlúčim, nejdem preč a to pochopil, preto tak kľudne a sám zaspinká....a spinká kľudne celú noc od 19.30. do 8.00. Na druhej strane, ak sú noci ako tieto, že mu idú zúbky a poplačkáva, hneď ako počujem vo vysielačke, že je hore, hneď som pri ňom....a on to vie....to je jeden z dovodov, prečo má taký kľudný a dlhý spánok....inak do 4 mesiacov som ho uspávala na fitlopte...takže ozaj nie z vlastnej pohodlnosti som sa snažila naučiť ho pekne samého zaspinkávať....netreba túto metótu odsudzovať.... samozrejme, nikdy by som nešla do extrémov, ako tu píšu niektoré mamičky, že im deti od plaču vracajú a pod....z toho mi je zle !!!

casy30
6. nov 2009

A ešte doplním....okrem toho, že som chcela aby malinký kľudne spinkal, a to sa nedá medzi rodičmi, v posteli ,mám aj manžela , ako tomika píše....takto keď malinký zaspinká máme čas výlučne pre seba 😉

jajak
8. nov 2009

ja má tiež ten problém, že mi malá nevie zaspať sama. cez deň vôbec, začne zliezať z postele a je po spánku 😨 večer chodí spávať v tú istú hodinu, dokonca sa sama zoberie, pošle všetkým pusu a ide na poschodie, kde máme spálnu a kupelnu, každý deň ju kúpem a dávam jej potom fľašu mlieka, ľahnem si k nej, ale ona zaspí až za hodinu a hodinu a pol. a tiež si myslím, že nechať ju revať by pri nej nebolo najlepšie riešenie. potom by duplom nezaspala. do troch mesiacov s nou nebol ziadny problém, zaspala vždy sama, ale teraz je to horšie a horšie

michaella834
9. nov 2009

ahojte. ja mam tiež takýto problém so spinkaním ako tu píšete. Môj malý ma už 19 mesiacov a stále musím pri ňom ležať aby zaspal. čo sa týka postieľky ani náhodou ho tam cez deň nedostanem....ešte sa len blížime a už začne plakať, že tam nechce. Ukladáme sa na posteli. Večer to je podobné zaspí na posteli asi po hodinovom vystrájaní, keď konečne zaspí tak ho prekladám do postieľky ale tiež je to niekedy aj na dva-tri krát pretože sa stále preberie. Keď sa mi to konečne podarí tak tam spí cca do tej 1 hodiny v noci, potom ho vyberiem uspím na posteli ale späť sa mi ho do postieľky nepodarí dať lebo sa mi zakaždým preberie. Poraďte mi ako ho mám naučiť aby zaspával sam a tiež aby spal v tej postiľke, pretože keď spí s nami na posteli nikto sa nevyspí lebo on strašne kope. ďakujem

jaaty
9. nov 2009

Casy30 ja som tu už písala, tiež som išla podľa tejto metódy a zvládli sme to za 3 dni 😀 . Tiež vravím, že sa toho netreba báť, že detičky sú strašne šikovné a strach majú rodičia, nie ony. U nás všetky nové veci, ktoré sme začínali s obavami Hanka zvládla ľavou zadnou. Mamičky nebojte sa 😉 😉 😉

ingulka
9. nov 2009

ahojte, moja mala zaspinka vecer v pohode, hlavne musi byt ozaj unavena, ale ozaj 😉... vecer zaspinka, ale okolo polnoci uz je hore, vyda take ze "aaaa" a ked k nej niekto nepride, tak zasa vyda ten zvuk... a potom s pravidelnostou jednej hodinky sa to opakuje az do rana...
Malu aj s postielkou sme tento vikend prestahovali do jej vlastnej izbicky, ale tieto "kontrolne" zvuky vydavala aj ked spala v postielke s nami v spalni...

Ako ju od toho odnaucit? Poradite? 😒

jana3
9. nov 2009

reakcia na to, ze dieta si same povie, kedy chce zaspavat samo... mozno niektore, alebo vacsina ano...
ale ja osobne, hanbim sa inak za to, som spavala s rodicmi v posteli do 10 rokov.... a to som mala vlastnu izbu...
takze aj taketo pripady existuju...
Chvalabohu, moja dcerka zaspava, bud sama v postielke, alebo ak je moc roztatarena, tak si k nej lahnem. A ako som prestalaasi pred mesiacom kojit, tak prespi aj celu noc.

katinka2323
9. nov 2009

ahojte mamicky.mam taky problem byvame u svokry z manzelom sme v jednej izbicke mame tam vsetko mozne aj telku...sme ako sardinky,v tej izbe sa hrajeme,spime... ale sme tu cely den.Ked bola Elluska este v perinke tak pekne zaspavala vo svojej postielke,ale ked mala 3mesiace ochorela,isli sme do nemocnice.Nemohla som byt s nou,taktiez som bola chora,nevidela som ju tyzden,tak ked prisla domov bola mi taka vzacna ze som si ju dala k sebe do postele a od vtedy spinka s nami.Skusala som ju davat do postielky ale ona do nej nevleze ani cez den,fakt neviem co mam robit,ked ju necham plakat tak svokra alebo jej deti budu lamentovat,preco place.Ellinka je zviknuta teraz ze ma drzi za ruku a zahaja,neviem co mam robit.nie ze ma to nebavi s nou zaspavat,ale uz je velka a chcem aby bola trosku samostatnejsia

cibulkas
9. nov 2009

Ahojte, moja Kristinecka zasapvala tiez len na rukach. Skusala som metodu 3,5,7... ale jedine, co som dosiahla je, ze zaspava sice sama v postielke, ale musi ma vidiet. Cez den i vecer. Vacsinou spi do 2 minut ale obcas jej to trva i 30 minut. Najnovsie skusam vecer, uz ked zatvori ocka, odist a ked zisti, ze tam nie som, tak sa vratim k nej pusinku, postiskam, a zase odidem. Pokrok je v tom, ze ma necha odist. Predtym rvala hned ako som sa postavila.... k zmene doslo samo od seba. Mozno to bude aj tym, ze som dala dole prednu cast postielky a ona zide dole a moze prist za mnou ked bude chciet. Ale v noci sa zobudi a beriem ju k sebe, lebo ani za pana tam nechce ostat, ale to zatial neriesim, nevadi nam to.
tak prajem vela pevnych nervov : )))))

merinkag
9. nov 2009

ahojte baby.ja mam 8mesacnu dceru,ale uz som v koncoch.stale ked ide spat musim ju uhajkat a to 2krat denne v kociku alebo na rukach.nesmiem ju zlozit,lebo okamzite je hore a samozrejme ked spi v kociku tak s nim nesmiem prestat hybat.vecer zaspava tak isto uhajkanim,vsatavam k nej min.3krat.uz som neskutocne unavena.nic na nu nefunguje,aj vyplakat som ju skusala,ale revala tak ze sa skoro zadusila....prosim pomozte

jaaty
9. nov 2009

Merinkag, skús si prečítať (aspoň v rýchlosti) tú knižku Každé dieťa sa vie naučiť spať a skús to podľ nej. A neboj sa, keď Ti noc, dve, tri bude plakať. Sú deti, ktorým to trvá aj 2 týždne. Neboj sa 😉

felixko
10. nov 2009

my sme sa tiež museli naučiť zaspávať v postielke, do 8,5 mes. sme zaspávali skoro každý večer v kočíku s plačmi. potom som skúsila postielku, ale štýlom, že sme sa tam hrali, malej som tam podávala hračky, čítala som jej, ukazovala na veci, ktoré by ju mohli zaujímať, až zrazu si unavená ľahla a zaspala. takto to praktizujeme doteraz, až na to, že už sa nehráme,lebo drobec vie, že sa ide spinkať, chvíľku si posedáva v postielke, ja jej spievam, alebo jej potichu rozprávam, niekedy ju dám lahnúť, ona sa ešte povrtí a o chvílu buvká. chce to len veľkú dávku trpezlivosti merinkag

jankapiknova
10. nov 2009

AHojte,nas maly mal pred 2 tyzdnami rok, a uspavam ho tak ze lezkame vedla seba a musim snim kyvat 😀 , zaspi tak ale v noci sa dost zacal mrvit a musim ho kyvat viac krat za noc ale nerobieval to. Neviem ci to nieje aj kvoli zubkom,nemoze sa mu prerezat 8 zubok , tak mozno nespi tak tvrdo a budi ho to. Dufam ze sa to vrati k normalu.
Spinkavva okolo11 hodin ale stale 2 krat papame v noci. Inak obdivujem vas,lebo ja by som nedokazala nechat plakat maleho aj hodinu aby sa naucil spat sam, nemam na to povahu. Ale ci mam alebo nemam povahu ani nechcem,pride mi to trochu nefer voci malym detom. Zachvilku vyrastu a vyspime sa vsetci.Ide to strasne rychlo a nechcem ma v buducnosti pred ocami jeho strasny plac a strach z toho ze je sam. Som sice nevyspata aj ja niekedy ale chcem si ho uzit a mat pri sebe. 🙂

jaaty
10. nov 2009

jankapiknova- ja somtak učila zaspávať Hanku (metóda 3,5,7) a prvú noc plakala 10 minút, druhú asi 8, tretiu 5 a od štvtej noci spí sama krásne a celú noc. Takže, ak si to neskúsila, ťažko povedať, že Ti bude dieťatko hodinu plakať a Ty sa na to nechceš pozerať. 😉

veronica1
10. nov 2009

Potrebujem pomoc, som uz uplne zufala, mam 18mesacnu dcerku, uz od zaciatku som spravila chybu lebo som ju uspavala vzdy tak ze som si k nej lahla do postele, musela som jej spievat, hladkat ju po hlavicke, jemne buchat po ritke...atd., no vzdy mi zaspala behom takej pol hodinky. V poslednej dobe to uz trvalo okolo hodinky, no stale som to nejako neriesila, posledny tyzden dokonca 1a pol hodiny. Dnes uz ale moj pohar trpezlivosti vykypel-lahli sme si spolu o 19.15hod a zaspala az 21.45hod. Skusala som to vselijako, uz som ju aj polhodinku nosila na rukach-to cez den zabera. No nic, stale sa mi v posteli vrtela, prehadzovala, rozhadzovala rukami...a ked som ju nasilu chytila tak 15min plakala, no a viac som nevydrzala tak som ju pustila.
Moja mamina hovori, ze by som ju uz nemala davat spat cez den, no mne sa zda ze 18mesacne babo by este tu hodinku-hodinku a pol spinkat cez den malo. Inak cez den vzdy zaspi bud v kociku alebo po polhodinke na rukach.
Dakujem za kazdu radu, vsetko vyskusam, len aby uz toto "trapenie" skoncilo.

gabrielkabj
10. nov 2009

veronika ja som tiež ľahala k svojej staršej dcérke keď bola asi tak stará ako tvoja a potom sme to zmenili a kúpila som jej posteľ do detskej izby a obliečky macka Pooh to bol jej obľubenec a zabralo to pustila som jej pesničky alebo rozprávku dala pusu a povedala som že pridem ju o chvíľku skontrolovať a jasné že ta chvíľka bolá dlhšia a ona zaspala sama skś alebo jej kúp nejaký plišák na spanie a maznanie
😉

ukmima
10. nov 2009

Moj Samko bude mat dva roky, zaspava s nami, nevadi nam to..Zaspi za par minut.
Naobed zaspi za 5 minut. Vecer to trva dlhsie...par minut, vsetko musi povedat co ma na jazycku...
Zacal skoro rozpravat, povie vsetko.
Len ma strasne stve jedno, nezspi skorej , kym ma nevykvaka...
Aby som to vysvetlila..taha ma za vlasy, od korienka a taha po konce...ide ma slak trafit...zo zaciatku mi to nevadilo, ale teraz ma aj silu v ruckach a drzi ma aj 20 minut, nahodou sa pohnem, tak mrnci a hned je hore..
V noci sa niekedy zobudi a kym ma nevykvaka nezaspi.
Niektore deti maju v ruckach maznacikov...skusali sme vsetko, plienku, macka...nezabera nic..potrebuje moju hlavu..
poradte mi co mam robit...
uspi ho aj mm aj toho musi drzat za vlasy...
Zaspava rychlo, ale ten jeho ritual....je na zblaznenie.
Tomasko je starsi syn, spaval s nami do 3 rokoch a z dna na den sa pytal do detskej izby. Odvtedy zaspava sam, nepotrebuje nas..
Oblecie pyzamko, povie dobru noc a ide...

rencata
10. nov 2009

casy30 a jaaty: já jen popsala vlastní zkušenost. Maruška nedělala, že pláče, nevztekala se... opravdu plakala....slzy jak hrachy, štkala.... to opravdu nebylo nic pro mě....PRostě byla malinká a chtěla mámu.To je pro mě zcela pochopitelné, ona je takové tulítko.... prostě to má v povaze... teď už je větší a už mi 3x sama usnula. Samozřejměm, uspávala jsem, četla pohádku, po zhasnutí jsme se tulily a počítaly hvězdičky.... pak pomalu usínala... když jsem odcházela, vzbudila se a řekla: "maminko? Maminko tady, spinkat s Majuškou!" A já na to:" Spinkej, maminka přijde později, budu vedle, kdybys něco potřebovala, zavolej, přijdu.Dobroiu noc. " A ona na to: "Maminka pide, dobou nos." Otočila se na bok a objala Fanynku (maňáska).

Když jsem pak po chvilce ji přišla zkontrolovat, spinkala... ale nebylo to už tou metodou 3, 5, 7... prostě když už je teď velká, tak se spolu domluvíme, víc věcí chápe.

Každé dítko je jiné, některé usne v pohodě už v půl roce samo a mámu nepotřebuje, jiné se prostě rádo mazlí a maminku vedle sebe bere jako pocit jistoty dlouho.

Holky, ruku na srdce, vždyť celá řada z vás přece taky usíná v náruči svého milovaného muže... a je vám hezky, no ne? Proč by ten drobek měl usínat sám? Vy spíte celou noc s partnerem, manželem.... dítko samo. Já to prostě tak vnímám. Nemáte divný pocit, když jsou vaše protějšky na služebce nebo mají noční? Nechybí vám v posteli? A to nemyslím třeba jen k hrátkám....

VždyŤ mimísci byli s námi celých devět měsíců maximálně spjati, vnímali tlukot našeho srdce, každý náš pohyb.... tak není divu, že nás chtějí mít nablízku i při usínání. A to do různého věku.

Prostě každé dítko je jiné. Některé chce spát samo brzy, jinému to trvá dýl. Já neodsuzuji apriori metodu 3,5,7... pokud to jde hladce, ale nelze prostě aplikovat na každého drobka.

Proto jsem to sem napsala. Některá maminka by si třeba mohla říct, jo, je osvědčená, vydržím brekot, zvládly to jiné, zvládnu to taky.... ale ne, prostě já to cítím tak, že to tak být nemá. Ne za cenu plačícího a vystresovaného děťátka.

rencata
10. nov 2009

jo a ještě bych teda pro úplnost měla doplnit, že já žiji s Maruškou sama, ačkoliv je u nás ťatka téměř denně pečenej vařenej.... a odchází až dlouho poté, co Májuška spinká, pokud tedy nejdu rovnou spinkat s ní a už rovnou nehlásím, že se nevrátím. Vždyť ono jde přece se partnerovi věnovat i mimo ložnici a možná je to i pestřejší 😉 Ale to je jen tak na okraj, abyste věděly mou situaci, bo není zcela standartní a proto třeba i můj pohled na věc může být trochu jíný, než pohled těch, které žíjí v "tradiční rodině".

blumka
11. nov 2009

rencata, vcera som si precitala tvoj dlhy prispevok a musela som sa usmievat aku mas pravdu...neznasam ked musim ist spat skor ako manzel alebo ked s nami vobec nie je...jednoducho sa vtedy ani neviem dobre vyspat....
Ja som moju dcerku chcela naucit aby zaspavala sama, lezala som pri nej 15 minut, potom som odisla, neplakala ale vzdy za mnou kricala asi take 2 minutky a potom zaspala....to by bolo fajn, ale som si vsimla zmenju jej spravania pocas dna. Ona bola vzdy spolocenska, nehanbila sa nikoho, nerobilo jej problem ostat doma s niekym inym, nemusela som to byt ja....ale odkedy som ju takto uspavala, cez den bola cely cas nalepena na mne, nemohla som ist ani na zachod, dokonca odmietala byt s ockom, ktory ju od prveho dna kupe sam, bezo mnaa....radsej sa nekupala akoby mala byt bezo mna. Cez vikend bola chora, tak som pri nej ostala lezat az kym nezaspi a vratilo sa mi to bezproblemove, splocenske slniecko...Myslim, ze sa cez den bala, ze od nej odidem, ked aj vecer odchadzam....Viem ze raz to musi pochopit a naucit sa ze mama sa vrati, ale asi este nie je ten pravy cas 😉
Takze my sa zasa uspavame tak, ze pri nej lezim dokym nezaspi....zatial nevyvadza, pekne si lazka a zaspi za pol hodku...ked zacne vyvadzat, budem to riesit potom 😉