Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

ejuska79
2. dec 2011

@kikuskkka ahoj, no my to mame podobne...v postielke nespi od 5 mesiacov, budila sa na kojenie aj 15 krat a nevladala som ju stale vyberat..viem, asi som to mala riesit vtedy... a teraz? uplna katastrofa...moja zase nezaspi inak ako na "vlaciku", t.j. lahne si na deku, pustime jej pesnicku ide, ide vlacik a tahame ju po byte, zaspi do 10 minut max. a inak? place ako besna, bije ma, kope, utecie z postele a zacne sa hrat a takto dokola aj 2 hodiny (mozno aj viac, ale uz som neskusala)..a ja s bruchom ju uz nevladzem stale nahanat a drzat v posteli ked tak ziape a uteka..a to mame casto aj v noci, zobudi sa o 3-4 rano a chce sa hrat, tak sa hrame aj 2 hodiny a potom ju zas musim dat na "vlacik", chore, ja viem... ja rozmyslam, ze zacnem natvrdo, do postielky a necham ju tam, budem k nej chodit po urcitych intervaloch, nech vie ze som tam, ze som ju neopustila...ale bude hrozne plakat..lenze inak to nevidim, o ttri mesiace sa nam ma narodit babo a dovtedy to musime zvladnut, nech sa nauci zaspat sama...len ci to zvladnem, neviem...ten plac, az srdce trha..nechcem aby trpela... velmi sa toho bojim, tak to stale posuvam...

zlatiak
3. dec 2011

@tamocka neviem kolko ma tvoja mala mesiacov ale my mame to iste, uspavame sa na fitlopte ci je noc ci vecer ci den a uz mam tak chrbat zniceny ze dovi, nevladzem uz... ale neviem ju nijak odnaucit od toho...som zufala, ked ju dam do postielky tak nepalce ale vydrzi byt hore aj 4 hodinky (viac som neskusala) a nezaspi :( so mnou na posteli ani nahodou...uz neviem co mam robit :( neviete mi niekto prosim poradit ako na to? dakujem

bokorova
3. dec 2011

U nás je to podobné. Dcérka má 2 roky a 3 mesiace a ešte stále nespí sama.Najprv spávala s nami, lebo som ju kojila...Potom sme ju uspali vedľa nás a prehodili k nej do postieľky.A to sme vždy robili aj viac krát za noc. Teraz spí síce u seba, ale musíme ležať vedľa nej na našej posteli a dať jej ruku do postieľky.Ona ju hladká a škrabká.A opäť to robíme aj niekoľko krát za noc.Nechce sama spať ani za nič.Začne plakať, kričať a príde za nami.Ak jej poviem, že musí byť postieľke tak to divadlo dokáže robiť hodinu aj viac.No naše nervy to nevydržia a opäť ideme s ňou spať.Dokonca sme ju dali aj do jasiel, že sa sama naučí spať a nie.Povedala učiteľke, aby si dala dole hodinky a náramky a musela aj ju škrabkať, aby zaspala.Takže sme stále na tom istom.Ak vie niekto radu budem mu veľmi vďačná, bo ide čoskoro do škôlky a tam musí spať sama.Len neviem ako to spraviť.

tamocka
14. dec 2011

@zlatiak ja som zrusila fit loptu. momentalne uspavam tak, ze ju mam na rukach, chodim s nou po izbe a spievam jej Tichu noc 🙂 po 5 minutach zaspi. ine riesenie sa mi zatial nepodarilo najst. ma 7 mesiacov. najnovsie sa zobudi o polnoci alebo nad ranom a nechce spat. musime sa hrat aspon hodinu, aby zaspala. vobec si s tym neviem rady. budem skusat vsetko mozno, kym sa nenauci zaspat sama.

zahadka
15. dec 2011

ahojte, moj maly ma 9 mesiacov a akosi zabudol zaspavat sam, niekedy zo zufalstva ho uspim v nasej posteli a prenesiem do postielky, ale uz sa mi parkrat stalo, ze sa mi pri prenasani zobudil a potom nie a nie zaspat. Ked ho necham sameho v postielke, tak on sa tam hra aj dve hodiny a nezaspi. Place malokedy, skor len mrnci. Ako ho naucit spat sameho, bez toho, aby sa mi po par sekundach v postielke posadil a hral sa???? Uz tyzdnem mame strajk od dojcenia, mozno aj preto je s tym problem. Dufam, ze sa mi podari zachranit aj spanok aj dojcenie

gizela181
1. feb 2012

ahojte
moze mi niekto poradit.mam 14mes.syna naucili sme ho uspavat na rukach a teraz mu ktomu idu este aj zubky a to je strasne uspavam ho min.1h.a ked ho polozim do postielky zacne plakat to iste vecer a v noci.neviem co mam robit.nechapem to na rukach spi a ked ho polozim zacne plakat ale doteraz to nerobil.mam ho nechat vyplakat?

ankava
5. feb 2012

@gizela181 mé dcerce je 13 měsíců a do roka bylo uspávání horor. Je stále kojená, takže večer po kaši jsem ještě kojila, pak u ní třeba hodinu seděla a musela jí držet za ručičku a jakmile jsem vstala, tak byla okamžitě vzhůru a kolotoč nanovo. V noci byla několikrát vzhůru a k ránu končila u mě v posteli. Vlastně jsem se za ten rok pořádně nevyspala. Mezi svátky jsem už toho měla dost a po jedné takovéhle hodinovce jsem řekla dost, nechala jí další hodinu řvát a od další dne jsem začala s Estivollovou metodou. První den řvala dvakrát třičtvtě hodiny a pak se to zkracovalo, trvalo to asi deset dní a od té doby jí dám do postýlky, řeknu dobrou a jdu. Vylepšilo se tím i noční buzení, vzbudí se tak jednou, dvakrát, dostane dudlíka a spí dál. Kojím jí nejdřív v pět a pak ještě hodinu spí. Nevím jestli to bylo tou metodou nebo prostě nastal ten správný čas, ale usíná sama a spí.
Určitě ale první je to, že se musíš sama přesvědčit, že jdeš do téhle řvací metody a že vydržíš, jinak je to k ničemu.
A druhá věc asi byla, že začala spát už jen jednou denně, takže je večer už asi opravdu unavená.
Přeju všem hodně úspěchů a sobě, aby nám to vydrželo 🙂

radecica
7. feb 2012

Vrelo odporúčam knihu "Každé dieťa sa vie naučiť spať".
My sme podľa nej naučili malú zaspávať samu bez toho aby sme boli hodinu pri nej, dokonca sme ju presťahovali do detskej izby a spí tam sama od 13 mesiacov. cez deň mi spala len v kočíku a to ajv byte, bolo to na nervy, už bola v ňom dlhá a musela som ju hojdať niekedy krátko a niekedy dlhšie. Prvý deň ke´d som ju namiesto kočíka dala do postieľky, revala asi hodinu kým zaspala, postupne kratšie, o pár dní sa to upravilo a teraz má 15,5 mesiaca a spí v postieľke aj cez deň.

ankava
7. feb 2012

@radecica já jsem zkombinovala Estivilla - Dětská nespavost a tu knihu, kterou připomínáš a taky to u nás zafungovalo. Ony jsou to dost podobné metody. Taky jsem malou do roka vozila i přes den doma v kočárku, aby vůbec usnula, a od roka spí i přes poledne v postýlce a domácí kočárek je uklizený 🙂

yokralovnayo
7. feb 2012

@radecica to sa vam ako podarilo? 😵 nasa mala spi s nami v splani- lae je v postielke... prespi pekne celu noc.. len vzdy pri zaspavani jej musime držať ručičku... ale to trva len tak 5 minut.. pred tym STALE zaspavala sama.. zavrela som za nou dvere a ona si lahla.... toto robi asi posledny mesiac... zda sa nam ze sa boji tmy 😕 daj nejake dobre rady 😉

radecica
7. feb 2012

@yokralovnayo my smemalu od malickadavali do postielky anechavali sme ju v splani samu, za dverami bolo svetlo z obyvacky. pokazilo sa to az okolo 8.mesiaca, to sme pri nej niekto museli lezat na posteli, niekedy 30minut, niekedy vysehodinu s tym, zevyhadzovala vsetkoz postielky, skakala, rehlila sa a vsemozne sasnazila robit v postielke vsetko mozne okrem spanku. po precitani spomenutej knihy sme sa na par dni odstahovali s manzelom do obyvacky, vecer po kupani, rozpravke puse sme ju ulozili do postielky, aj kojenie predspankove som posunula o pol hodkuskor, abynebolo spojene so spanim. prvy vecer bola prekvapea, hlavne asi z toho kojenia azesme odisli, aj si poplakala, ale potom sa to upravilo. ostali sme v obyvacke asi 3 noci, mala prespala samaaj zaspavala sama bez problemov, 4.noc ked sme sa potichu v noci vratili do spalne, tak sa to zase pokazilo, o polnoci sa zobudila a zacala revat ako noci predtym. tak smeodisli ausudili sme ze sa rusime. druhy den sme ju prestahovali do detskej,aj ju v noci pocujeme ked malahsi spanok, ze rozprava alebo mrnci, ale dokaze zaspat zase sama.
skus mrknut do tej knihy, a odporucam byt trpezlivy.
kedsi myslis ze saboji tmy, nezatvaraj jej dvere anechaj za dverami niekde svietit.s tymproblem nemame.

yokralovnayo
7. feb 2012

@radecica vdaka za radu... skusim pozret tu knihu.... kupila si ju normalne v obchode ci si ju objednala cez net?? my sme ju uz skusali dat do jej izbicky, ale to boli strasne place... a niekedy ked ju skusime nechat zaspat samu ona vydrzi plakat 4 hodiny!! pred tym nebol nikdy problem, neviem co sa zmenilo... chceme jej kupit velku postel, ta sa da uz do detskej.. tak hadam potom si zvykne lepsie sama.. uz na novom... 🙂 planujeme tento rok druhe baby a boli by sme radi keby babika uz pekne zaspavala sama 😉

radecica
7. feb 2012

@yokralovnayo knihu mam stiahnutu z netu, ked zadas do vyhladavaca nazov, hned ti ju najde. a da sa kupit aj brozovana v knihkupectve.
Ono sa to bez placu asi nezaobide, ale ked si pozries knizku zistis, ze princip je v tom, ze dieta musi zistit, ze placom nic nedosiahne. ani kratkym ani dlhym. Tazko sa plac pocuva z vedlajsej izby, ale treba vydrzat. Drzim palce nech zaspavate co najskor v klude🙂

yokralovnayo
7. feb 2012

@radecica vďaka 🙂 vy ste živý príklad že sa to zvládnuť dá 😀 my niekedy plačeme až tak že sa uplne zajakáva, tak dýcha že sa až trasie... ked to trvá dlho ☹ tak mi to nedá a zoberiem si ju von, nech sa trošku ukludní, celá mokrá, upotená ☹ ... ale ked sme pri nej ako zaspáva tak je klud ... skusime to .. ešte raz vdaka

radecica
7. feb 2012

@yokralovnayo nemas za co, daj potom vediet ako ste dopadli.

yokralovnayo
10. feb 2012

@radecica ahooj 😉 takže dávam vedieť ako sme dopadli... a malá už zaspáva sama !!!!!!!!! 😵 😵 😵 ja som taka rada... včera a predvčerom si trochu poplakala.. tak 5 minut- ale to bolo len mrnčanie, nie plač 😀 a dnes úúúúúúplne ticho... za chvílu ju pojdem skontrolovať... Zobrala som si macka s ktorým spáva a hovorila som jej že on chce jej ručičku keď spinká 🙂 a najprv stále že nee neee... a potom som povedala že macko plače tak si ho pekne zobrala a aj poobede s ním spinká v objatí... malú lapičku pri posteli má stále zapnutú a nechávam jej otvorené dvere 🙂 vďaka za rady 😵 to je kráááááása teraz 😎

radecica
10. feb 2012

@yokralovnayo No slava - vidis, ani to nebolo take dlhe. Uvidis ako sa to utrasie. nasa mala tiez spi s macom den-noc. Ked bola este v splani, za presklenymi dverami sa svietilov obyvacke, teraz ma detsku v zadu v byte, tam ide len luc svetla z obyvacky a v noci nesvietime. mozno casom budes moct aj lampu vypnut. isla si podla knihy? a kolko ma mala mesiacov?

yokralovnayo
10. feb 2012

mala bude mat rok a pol .... vieš čo na knihu som nemala teraz vobec čas... ale muž ma prave poobedne a ja som uplne nervozna ked mam pri nej sediet pol hodinu a uspavat ju... - ked je doma, tak ju uspava on 😅 tak som si povedala že to pojde a hotovo!! a ide 😀 malej to stale vysvetlujem, ze sa moze aj na hlavuz postavit.. proste všetky deti teraz spinkaju tak musi aj ona... a chááápe 😉 moje šikovné dievčatko... ešte je s nami v spálni... buduci mesiac chceme kuitposchodovu postel do detskej... tak sa zacne ucit zaspavat tam... len sa bojim že ked bude vo velkej posteli, tak nám bude od tial utekat... 😒 ty mas ako staredietatko??a uz spi vo velkej ci este v malej posteli?

radecica
10. feb 2012

@yokralovnayo No vidis, aj bez knihy si to zvladla. Aj tak je tam princip ten, ze sa dieta musi naucit, ze placom nic nedosiahne a ze vie zaspat samo vecer, aj ked sa v noci zobudi - ze nepotrebuje na topomocky ako cajik, kojenie, nosenie a pod. A este pisu, ze ked ju ulozis a place, je presne schema jedlotlivych dni, po kolkych minutach mas k nej ist. 1. den najskor po 3, potom 5, 7 minut a kazdy dalsi plac po 7 minutach, dalsi den tusim 5-7-9 minut, dalsi 7-9-10 a kazdy dalsi den po 10 minutach. A zeked tam aj ides v tych intervaloch, v ziadnom pripade nevyberat z postielky, len ukludnit a byt tam max. 2 minutky. zo zaciatku som stale pozerala na hodinky🙂 A odporucaju zobrat aj taku uspavaciu pomocku ako dudel, ale to som malej este nechala, toniekedy vdruhom kole, co sa bez vykrikov asi tiez nezaobide.
Nasa ninka ma 15,5 mesiaca a spi v postielke malej, ona v noci dost putuje, este by som sa ju bala dat do postele klasickej. A s tou poschodovou i to rozmysli poriadne, kamoskataku kupila 2rocnej dcerke, hore postel a dolu herna,malo to aj nejaku latku ako zabranu, ale bala sa ju tam nechatsamu v detskej aby nespadla, tak nakoniec stalespi s nimi v posteli.

abbey1
10. feb 2012

@yokralovnayo To myslíš úplne vážne, čo si písala v predchádzajúcich príspevkoch, že necháš dieťa plakať a ž sa zajakáva a spotí, alebo, že vydrží chúďa plakať aj 4 hodiny? Je mi vážne do plaču, čo musia niektoré deti podstúpiť pri niektorých rodičoch. Je mi jej vážne ľúto. Nikdy by som niečo podobné nedokázala urobiť svojmu dieťaťu. Jedno sme po ťažkej chorobe stratili a tak si veľmi vážim , to čo mám! ☹

yokralovnayo
11. feb 2012

@abbey1 ja nenechám plakať dieta 4 hodiny.... myslela som to tak ze place ked sme pri nej, lebo nechcela zaspat ani o 21-22-23 vecer. nechcela byt v postielke... tak sme ju potom nedavali spat poobede a hned sa to upravilo, zacala zaspavat normalne o 20-20.30... my vela cestujeme... zijeme v zahranici a ked prichadzame rodine tak spava asi 2 krat do mesiaca na inom mieste.. .vzdy jej chvilu trva kym sa adaptuje... 😉 a to ze place 4 hodiny bolo myslené obrazne.... boli časy ked sa bala byt v izbe sama... a zacala sa zajakavat za malu chvilu.... teraz zaspava pekne sama 🙂

yokralovnayo
11. feb 2012

@abbey1 a ja si takisto vazim ze mam krasnu zdravu dcerku.... je velmi šikovná a je mi luto že si zle pochopila čo som písala, resp. to tak vyznelo... ☹ ale muz je niekedy cele dni v robote a ked ma 12 tky som občas totálne unavená... ale to asi poznáš.... ☹

krovka9
1. apr 2012

@yokralovnayo
ahooj mohla by si aj mne skusit poradit, mam 7 mesac chlapceka, ktory sa v noci neustale budi, pred spanim vypije flasu s kasou 220, pri tom zaspi no za 2-3 hod je hore a place a pyta znova papat, dam mu, no potiahne si len trochu mozno 60, niekey 100, a zaspi potom opat za 2 hodiny je hore, zase si trochu potiahne odo mna z cicika, no a dokola to iste. nemyslim si , ze sa budi na hlad, ale ksor na to , ze chce cicik alebo flasu, dudku ma, ale nepomaha. som zufala, davam e si ho aj ku nam do postele, lebo v postielke uz po druhom prebudeni nechce spinkat. a dost casto sa stava ze sa zobudi okolo tretej a vie byt aj hodinu hore a stale lozi medzi nami, stava sa na nohy. v postielke ho nemozem nechat lebo stale sa stava na nohy a bojim sa, ze padne a udrie sa . vdaka za radu

aurorag
25. jún 2012

Ahojte, tak ja som do toho spadla uz 2x, vobec ma nepoucila prva dcerka..... Mam 9 mesacnu malu a ta zaspava len na rukach a len u mna! najprv to bolo super pohodlne, lebo takto zaspala do 5 min, ale intervaly sa predlzuju a ja uz to fakt nevladzem a nechcem! vcera som ju uspavala hodinu a pol, vecer som vypenila a povedala dost, nezobrala som ju na ruky a jedovali sme sa 3 hodiny..... manzel povedal, ze sa jednoducho musi naucit, ze s placom nic nedosiahne, ale ja ju neviem tak dlho pocuvat revat a ona ma riadnu vydrz.... S prvou dcerou sme skusali tu metodu postupneho predlzovania intervalov, ale vobec to nepomohlo, sice asi tyzden zaspavala sama, ale potom znovu zacali cirkusy a bolo to este ovela horsie, navyse zacala byt hystericka a mrzuta aj cez den, takze tuto metodu na druhu skusat nechcem.... neviem, co urobim..... 😝 😝 😝

lubika39
25. jún 2012

baby skuste si precitat tuto knizku, http://www.mamadar.sk/fotky8875/Kazde-dieta-sa-...
moja dcerka tiez mala problem a po 2 dnoch uz zaspava sama 🙂)) a uz ani cumel nepotrebuje pri zaspavani 🙂)))

zuzanockamt
25. jún 2012

@aurorag len vydrzat, aj uspavanie na rukach skonci, len dieta nemsies vystresovat - co uz v podstate robis ... casom sa nauci spat same - osobna skusenost

aurorag
25. jún 2012

posledne, co chcem, je stresovat ju...... len ked si predstavim, ze starsia ma uz 5 rokov a este nechce spat sama, musime sa pri nej striedat 🙂 ..... dokedy? a malicka vyzera byt este tvrdohlavejsia..... sa tesim 😎 na najblizsich 5 rokov.....

zuzanockamt
25. jún 2012

@aurorag moj syn sa naucil zaspavat sam, ked mal cca 18 mesiacov, ale ja som ho to neucila, proste som to neriesila, dovtedy bol vyhradne uspavany na rukach od narodenia takmer ... nemal pocit, ze je do niecoho tlaceny, tak to proste jedneho dna prislo ... ale uspim ho este aj teraz na rukach, ked vidim, ze tazsie zaspava, nemam s tym problem

mia551
25. jún 2012

@aurorag aj ja som moju malu od zaciatku uspavala len na rukach, zo zaciatku zaspala takmer okamzite, postupne sa to predlzovalo a cca okolo 10 mesicov uspavanie trvalo uz aj 1,5 hodiny - presne ako pises Ty... nemam ziadnu radu, ako to urychlit, ale chcem Ta len povzbudit, casom sa to zase zlepsi... teraz moju stále síce uspávam na rukách, ale poučila som sa v tom, že je pre mňa aj pre ňu jednoduchsie ist spat neskor... Ak uz nema naladu na "behanie", tak si ju zoberiem k sebe do nosica (ergonomicky nosic, nie klokanka) a nieco si porobim. mala sice nespi, ale je unavena, takze ani neprotestuje 🙂 alebo spolu sedime a citam jej knizku, jednoducho, nedavam ju spat "nasilu". zistila som, ze sa musi zvolit vhodny cas na zaspanie, inak to nema zmysel... verim tomu, ze raz sa nauci spavat sama, len ten cas este neprisiel... a to, ze tvoja starsia nezaspava sama, neznamena, ze to tak bude aj u mladsej... ved ked uvidi starsiu sestricku ako zaspava sama (raz), isto nebude potrebovat teba, najmä ak budu mat spolocnu izbicku... a urcite ju nenechavaj vyplakat... Metóda "nechať dieťa vyplakať" je „výhrou“ len z krátkodobého hľadiska (ak funguje), ale dôsledky tohto "nácviku" si dieťa (a jeho okolie) ponesie celý život... jednoducho tie naše deti nas ešte stale potrebuju... 😉

aurorag
25. jún 2012

no ved, u starsej som sa presvedcila, ze tie zarucene metody nefunguju u kazdeho 🙂 a moje deti su zjavne tvrdohlave..... aj s tym spavanim neskor mas pravdu, nema zmysel sa s nou natahovat o hodinu dlhsie..... dnes poobede som ju uhupala, sice si porevala, ale nic drasticke a zaspala..... a teraz vecer to islo az podozrivo hladko, tiez hupanie v postielke, tak tu sedim a cakam, ci nezacne cirkus 😝 majte sa krasne zatial!