Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

veronica1
11. nov 2009

gabrielka - ja som to s tym plysakom alebo babikou skusala uz davno, volakedy -ked bola este malinka to fungovalo, no teraz uz nie. Ked to skusam, vzdy mi tu hracku odhodi daleko prec, to iste robi aj s dudlom, pri zaspavani ho nechce, no pri spani uz ano. No a na vlastnu izbicku sa mi zda este malinka.
Ona inak do tej postielky ide v pohode, aj si lahne, no potom sa vrti, prehadzuje....jednoducho nemoze zaspat, tak preto som si myslela ze ked ju nedam vobec cez den spat, mozno vecer mi zaspi v pohode. Je totiz strasne ziva a plna energie. Uz som to raz skusila a vobec jej ten spanok nechybal, bola uplne ciperna a v pohode vydrzala svieza az do vecera a zaspala mi behom 15min.

felixko
12. nov 2009

veronica ja mám skúsenosť, že keď malá nespí cez deň, potom mi večer ešte ťažšie zaspí,lebo je tak unavená a rozrušená, že má problém zaspať a aj v spánku sa prehadzuje a budí sa. my sme sa pred 2 týžd.odstavili o MM, odvtedy mi spáva cez deň 3hodiny,večer krásne sama zaspí v postielke, len musím pri nej sedieť a buď jej spievať, alebo čítať, potom ju dám lahnúť, začne sa prehadzovať až sa uhniez0di a zaspí

blumka
12. nov 2009

veronica a skusila si malu nechat vecer v postielke a odist? mozno jej vadi ze si tam... a mozno je fakt z tych co nepotrebuju uz cez den spat, aj ked si myslim ze je na to este velmi malicka...ale to treba asi odskusat. Alebo mozno ked sa zacne vrtiet tak odid a povedz jej ze sa vratis ked si pekne lazka a bude dobra...mozno zacne plakat, ale daj si tu podmienku ze sa ku nej vratis ked prestane a bude pekne lezkat...mozno zaberie...

jjaanca
12. nov 2009

blumka: sice to není určené mě, ale nedá mi to abych nereagovala na to co radíš. Ono se jde s 18m dítětem domluvit že přijdu, jen pokud bude hodná a hezky ležet? To si vůbec nedovedu představit. Buď ta moje dělá že nechápe, nebo to opravdu nechápe.

felixko
12. nov 2009

veronica a kedy dávaš malú večer spať? vždy v pravidelný čas, alebo vtedy, keď vidíš, že je unavená, že si pretiera očká a vyzerá to na spánok? my nemáme pravidelný čas na spanie ani večer, ani poobede, skrátka keď sa malá začne ukladať, vtedy si lahne aj na koberec, alebo si pretiera očká, zíva, vtedy ju uložím do postielky a ide to. ale tiež sme sa natrápili,pokým sa to naučila. mala dokonca jeden mesiac, keď mi takto dlho zaspávala. neviem prečo, možno zúbky, a tiež odstavovala som ju od kojenia ☹

veronica1
12. nov 2009

baby, dakujem za prispevky, ale ked ju necham samu a odidem tak place a neprestane kym nepridem, dokazala by vydrzat a plakat aj pol hodiny-az kym sa dusi, no a ked pridem musim ju utesovat aby sa upokojila, taka je rozrusena. Cize s tym nechat ju samu, alebo dohodnut sa ze pridem az ked bude dobra-to bohuzial nefunguje.
Davam ju vecer spavat vzdy v tu istu hodinu-presne po vecernicku, ten si pozrie, zhasneme telku a ideme spolu spat. Keby som mala cakat az bude unavena, zacne zivat alebo sa ukladat, to by som sa nedockala asi ani do polnoci. Je stale plna energie, velmi ziva, stale by len vyvadzala....a to sa ju snazim cez den unavit, dokonca na nu niesom sama, striedame sa s babkou, my uz nevladzeme a ona je stale cula(tancujeme, behame, chodime na dlhe prechadzky do lesa...). V tom kojeni to nemoze byt, lebo nekojime uz vyse pol roka, zubky jej rastu stale nejaky-zacali sme neskoro, no ostatnych sme uz dobehli, no zubky jej potieram gelikom a davam aj homeopatika, no nezda sa mi ze by to bolo kvoli zubkom-to ze sa jej neda zaspat.

blumka
12. nov 2009

jjaanca, nemyslela som to tak, ze to pochopi hned na prvykrat 😉 podla mna ked dieta chape ze napr. nesmie dookola otvarat skrinky, ze to je nieco neziaduce, tak pochopia aj to co pisem vyssie...jasne ze to nebude na prvykrat...mozno to robit kazdy den, vzdy ked sa zacne jasit a skakat po postielke, povedat, ze ked si pekne lahne ze sa mama vrati...podla mna to raz pochopi, ze co od nejm mama chce. Moja mala ma uz sice viac, ale pamatam si dni v lete (to mala okolo roka a pol) ked nechcela spat, tiez sa salela v posteli a presne som to urobila...zacala plakat, tak som sa tam vratila a povedala nech si pekne lahne ze budem pri nej, kolkokrat sa zacala saliet, tolkokrat som odisla...a raz to salenie prestalo...Teraz jej vzdy poviem, nech pekne spinka, ze budem pri nej ale ak sa zacne salit tak odidem...uz je sice vacsia ako veronicina mala ale raz treba skusit, ked nic ine nezabera, nie?

libela
14. nov 2009

ja som to skúsila podľa tej knihy (stiahla som ju zrach z internetu) a dosiahla som akurát to, že malá má teraz astrach z môjho odchodu. je na mne závislejšia ako kedykoľvek pred tým.

ela23
14. nov 2009

Rencata,suhlasim s tebou na 100% aj preto,ze ja som mojho maleho tiez uspavala skoro do 2 rokov a potom to prislo uplne samo,prerobili sme mu izbicku,kupili novu postielku a nechali sme to na neho ci uz v nej bude spinkat...a sami sme boli velmi prekvapeni,ale on sa rozhodol,ze uz chce spavat v novej....vtedy som si uvedomila,ze nastal ten "jeho"cas kedy,nema problem zaspinkat uz sam 🙂
A neskor to takto bolo aj s plienkami...prislo to doslova a do pismena z dna na den,hoci na noc ju este ma,ale neriesim to...pride cas aj na to...ono je to tak,cim chceme nieco skor,tym to obycajne pride ovela neskor...a su to potom len zbytocne stresy pre vsetkych.
Mamicky,skuste si este raz precitat,co napisala rencata a naozaj zistite,ze ma pravdu...zamyslite sa ked len nad prirodou,ktory pes,macka alebo ine zviera necha pred brlozkom spat mladatko....ani jedno!
Ved tie deticky sme tak velmi chceli...nebojte sa navzdy to trvat nebude a co nevidiet budu spavat s inymi...

izina
14. nov 2009

rencata,
ani já nežiji v tradičním pojetí rodiny. Bydlíme od sebe 120 km a vídáme se 1-2* do měsíce asi 3 dny. Vše si snažíme vynahradit, ale ne na úkor prcka. Je nejpřednější. Ale hlavně jsem chtěla napsat, že s tebou souhlasim. Každé mimi je jiné a také nechci, aby usínala celá uslzená a vynervená s pocitem, že je sama.

llumka
19. nov 2009

Ahojte, vidim ze niektore vase deticky vedia same spat, moj doteraz vzdy zaspi len na cicke 😅
tak som sa rozhodla ze od dnes to skusim nechat plakat kym zaspi
podarilo sa mi to po 45 min ale citim sa hrozne zla matka,neviem co mam robit
asi to znova nezvladnem pomozte mi !!! je mi do placu ten strasny pohlad ☹

llumka
19. nov 2009

precitala som vas kusok
nenechala som sameho,bola som cely cas pri tom
neviem ci mam pokracovat

jaaty
19. nov 2009

llumka, skús to ešte. Nevzdávaj sa, on neplače, pretože ho niečo bolí, on sa len hnevá, že nie je po jeho 🙂 . Vždy keˇdk nemu rídeš, pohladkaj ho, povedz mu, že ho lúbiš a že musíš napr. ísť umyť riad a potom sa prídeš na neho pozrieť. Skús ešte 2-3 dni vydržať a ak máš pocit, že zmena nenastane, až potom to vzdaj. držm palce, ozvi sa potom.

michaelak.
19. nov 2009

llumka:a velmi ti vadi,ze zaspi len na ciciku?Ak ti to neprekaza,tak ho dalej uspavaj tak a skor zaspi takto ako ked ho nechas vyplakat.A bude aj on spokojny aj ty.Aj mne to niekedy prekazalo,ale vzdy to bolo skor na prsniku a aj ten spanok bol potom kludnejsi.A ked mala Lucka uz okolo 2rokov a trosku inak chapala veci,tak som jej vysvetlila,ze ja este musim umyt riad,pozbierat pradlo z balkona a ze potom ku nej pridem,nech ma pekne caka v postielke.A vacsinou do 10min.zaspala.A takto to mame dodnes.Lazka si a mna posle prec. 😉

rencata
19. nov 2009

Ilumka: A Ty chceš přestat kojit nebo proč Ti usínání u prsa vadí? Večer kvůli čitění zoubků? Maruška mi usínala u prsa do 18 měsíců (ale my měly první zoubek teprve v 16 měsících a v těch 18m jsme měli teprve pět, takže jsem to nijak nehrotila). Při odpoledním spánku usíná u prsa doteď, večer nakojím, vyčistíme zoubky a pak si čteme pohádky. Když je čas spát, řeknu zazvonil zvonec a pohádky je konec a zhasnu, dáme si pusinku a ležíme v objetí, nebo jí škrabkám záda, dokud neusne. Pokud se dožaduje mlíčka, tak jí říkám, že už všechno vypila, že další bude až ráno. Ale bude jí za chvílí dva roky, takže to pochopí a nepláče. Stačí jí, že se k sobě přitulíme.

majky1612
21. nov 2009

taky si myslím že bys měla zkusit jí nechat vybrečet, oni vycítí co si můžou dovolit, co jim projde.Já malou nechávala usínat samou od 3 měs ve vlastním pokojíčku a nemám s tím problém do dnes, žádný uspávání jenom pusu na dobrou noc a jdu pryč a to už spí ve velké postely a ani za mnou nechodí, zavřu dverě a ona spí , nebo když se jí nechce tak sedí za dvěřma ale když vidí že jí nikdo neotevře ,vrátí se do postele.Měli jsme trochu problém na roce když jsem jí zrušila noční mlíčko, to jsme teda 2 noci nespali, první noc řvala 5 hodín , a já brečela v ložnici, manžel mě musel držet abych tam nešla ale vydrželi jsme a vyplatilo se 😀 třetí noc už se ani nevzbudila .

juliagregor
21. nov 2009

Ahojte ,
mám tri deti a napíšem moju skúsenosť.
Najstarší syn mal odmalička ukážkové zaspávanie. Nakojila som ho, položila ešte bdelého do postieľky, pohladkala a išla preč. Zaspinkal sám. Keď mal asi 11 mesiacov mal vysoké horúčky, tak som si ho nechala v našej posteli a už som sa ho nezbavila. 🙂 Popravde ani som sa nesnažila.......Doteraz spí s tatinom, lebo ja spím v druhej izbe s dvojičkami. Zaspáva sám...Už mu chystáme na Vianoce novú posteľ.
Dvojičky majú 15 mesiacov. Aďko spí odmalinka len so mnou. Akonáhle som ho položila, tak vždy spustil taký cirkus, že zobudil aj bratov. Tak zaspáva na cicíku. Šimon spí v postieľke, ale pri zaspávaní ho musím držať za ruku. Je prilepený tesne pri mne, ale v postieľke. Uspávam ich na raz, poloha letiaci superman 🙂 . Jeden na cicíku a druhého držím za ruku-
Samozrejme, že som skúšala pri dvojičkách aj zaspávanie podľa knižky ,ale vydržala som to len raz. Kričali tak, že ich bolo počuť až do vedľajšieho baráku, tak som to vzdala.
Mám tri detičky a každý je úplne iný. Kým ma potrebujú nebudem nič meniť, aj keď sa chystám ich odstaviť ☹
Každé dieťatko má svoje potreby a záleží len o maminky ako sa s tým vysporiada.
Júlia

blumka
23. nov 2009

predvcerom som odisla z izby ked som uspavala malu..musela som...rozplakala sa tak, ze sa mi cela pogrckala a uspavanie sa mi tym padom predlzilo o dalsiu polhodinu...tak som dospela k zaveru, ze to fakt nejdem silit...raz pride jej cas ked bude chciet zaspavat sama

veverica
23. nov 2009

Ahojte, co poviete na tento clanok? http://duchovno.wordpress.com/2009/11/10/vyprev...

zuzikmeduzik
25. nov 2009

napíšem sem moju skúsenosť. tiež som skúsila malého nechať samého trošku vyplakať, aj sa mi to asi týždeň darilo. nechávala som ho vždy 10 minút samého, potom som prišla. v momente zaspinkal. bola som spokojná a hrdá mamina 🙂 po týždni sa mi stalo, že sa po mojom príchode neutíšil a postupne už ani na rukách a celé to prerástlo aj do hodinového hysaku + budenia v noci každú hodinu..dopadla som tak, že teraz nemôžem odísť ani na sekundu bez toho, aby to spôsobilo ten hrozný hysak. takže som si s tým skúšaním nepomohla ☹ nevadí, veď on raz z toho vyrastie.

zitaje
25. nov 2009

Podla mna je vyplakavanie uplne nespravna metoda - bud sa dieta zmieri s tym, ze nanho mama kasle, cize nepride aj ked ju vola, cize rezignuje (zvykne si? 🙄 ) alebo ak je to bojovnik, tak bojuje. 😀
Ja som pri starsej dcere robila kadejake experimenty, bola som neskusena prvorodicka, mnohe z nich dodnes lutujem - napr. jeden cas pravidelny plac v kociku pred dennym zaspavanim. Dlho som sice nevydrzala, ale aj tak je mi to luto.
Pri druhej dcerke som uz taketo experimenty nerobila a vysledok je ovela lepsi: teraz ma 21 mesiacov a nikdy v zivote nezaspala po placi, ale vzdy len v pohodovej atmosfere. Donedavna som ju uspavala tak, ze som jej dala cucnut, zatial si zmolila dudle, potom dudel do pusy, nejaky cas sa este vrtela, potom ticho lezala az kym sa nakoniec otocila k stene a zaspala. Cely cas som pri nej lezala, lebo starsia bola taka, ze som sa od nej nemohla ani pohnut. V poslednej dobe ale staci ze jej dam cucnut, minutku s nou este polezim, poviem ze idem ulozit starsiu dceru (co je aj pravda) odidem a ona zaspi uplne bez problemov.
Mozno bude niekto namietat, ze v 21 mesiacoch je to uz dost velke dieta, aby zaspavalo same, ale kedze aj tak spi hned vedla mna na matraci, mne to take nepripada, teda je mi to viac-menej jedno a hlavne mne sa maximalne osvedcili tieto neagresivne metody. 😉

draga
25. nov 2009

majky trochu drsný...není ti divně, že malá sedí za dveřma a vlastně se bojí přijít?

no nic...u nás metoda vyplakání neprošla, protože na to nemám nervy...do dneška ho uspávám, a asi ještě dlouho budu... 😀 vyprávíme si co jsme všechno dělali, co budeme dělat zítra a do půl hodinky usne... 😉

angie14281
26. nov 2009

ja uspavam maleho tak,ze si lahnem snim a trosku snim kyvam a on je otoceny vzdy chrbtom ku mne a tak zaspi,sice niekedy pozera do steny dost dlho,ani nechce vstat len pozera a pozeraa,oci ledva drzi otvorene ale drzi 😀 .Tu metodu s plakanim neprefeujem,osobne si myslim ze je to masaker nechat dieta plakat 5 hodin,ako ze....po pravde na toto nemam ani slov,ved 5-10minut je vecnost ked dieta moc place a nie 5 hodin. Sem tam je dobre ked si dieta trosku aj poplace mozno ale trosku.... no comment 😠

knobloska
26. nov 2009

Já jsem také trvale neúspěšná, včera jsem si připadala jako pitomec, od 12 do 14 jsem u ní ležela, jen si hrála v postýlce a spaní nic. Pak se začala nudit, řvala, to už mi tekly nervy, nakonec jsem jí vzala do kočárku a v 15.30 usnula. Dneska opět hrůza, už jsem to nevydržela, po 2 hodinách jsem odešla a usnula. Jak já bych si přála, aby to šlo bez uspávání, je to ztáta času, pořád dokola, v poledne, večer, pořád boj se spaním. Vyřvat jí ale nenechám, s tím nesouhlasím a nemám na to nervy.

bublinkajasminka
26. nov 2009

moja malá sa podľa knižky Každé dieťa sa vie naučiť spať naučila zaspávať ked mala necelé 2 mesiace a teraz má 20 mesiacov a neviem si predstaviť ju uspávať...nám to funguje - klop-klop...od 10 mesiacov spinká sama v izbičke, lebo noc prespala dávno ale vždy ju budil manželov budík ráno do práce - tak sme sa odsťahovali 🙂 🙂 🙂 je to úžasná knižka ale pochopila som že nie všetky tuto metodu akceptuju..mám kamarátky ktoré to skúšali a nešlo to... 😒

blumka
26. nov 2009

vcera som odisla z izby tak,ze ma Terezka nepocula odchadzat...zaspala sama, lebo si myslela ze tam lezim...teraz uz len naucit sa lietat aby som nesuchotala po podlahe 😀 😀 😀

saska.t
26. nov 2009

blumka toto sme aj my robili ale nakoniec som dosla na to ze to nie je az take spravne mala nas prekukla a aj po pol hodke co uz spala sa zobudila a hladala nas v izbe kde sme, takze sme sa s nou zacali v izbicke lucit pusinka papa a dobru noc a ona vie ze z izby odideme a ma spinkat a napodiv to funguje a odvtedy nas v izbe nehlada 😀

pancake
26. nov 2009

nas maly sa budieval viac krat v noci aj na mlieko ale aj ze chce ist k nam do postele.tak sme mu spravili detsku izbu a ked sme ho tam dali prvy krat spat sameho tak sme zasli ze nas vobec nepotrebuje, neplace a dokonca prespi celu noc krasne a ani mlieko nepotrebuje. spi 12 hodin a rano ked sa zobudi zakrici mama a uz viem ze ho musim ist zobrat. inak cely den postielku nevidi. iba ked ma ist spat. on sa dokonca tesi ze ide spat. ked sa ho na obed spytam ci ideme buvat, tak sa rozbehne ku dveram a poslusne caka kedy ich otvorim aby mohol ist do svojej izbicky buvat. 😉

blumka
26. nov 2009

saska, ja viem ze to nie je bohvieco...v lete mi to mala nezozere, ked bude vidno...mne je len smiesne ako som sa zakradala 😀 😀
pancake, nasa terezka napr. nema skoro vobec problem so spanim cez den, tiez sa na spanie tesi, dokonca sa sama pyta ked je unavena a zaspi do 15 minut, ale vecer no comment...akokeby sa nevedela upokojit alebo spracuvava info z celeho dna, hadze sa na posteli ako ryba na suchu aj 40 min

pastuska
28. nov 2009

No tak mi sme sa uspávali najprv na cicíku, potom, keď sa nedalo s ním spať v jednej posteli, tak na fitlopte, a najnovšie ho uložím, zaborí si hlavu tak, aby nič nevidel a ja môžem ísť a spí sám...ale žiadny špeciálny trik nemám, on to tak proste jedného dňa začal robiť a zaspáva sám...asi každé dieťa má svoj čas.