Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

jjaanca
8. júl 2010

kubako, já už ani nemám sílu na tohle reagovat a ty pořád trpělivě vysvětluješ.
Samozřejmě, to je přece jasný, nechat dítě uřvat "do bezvědomí" je hnus. Zrovna dneska jsem to opět čirou náhodou zase četla v knize která ani není o malých dětech. Je o psychických problémech v dospělosti a jedna příčina je právě tohle. 😝

jjaanca
8. júl 2010

Vedle v diskuzi jsem dneska napsala že usínání dcery v postýlce se neobešlo bez pláče, ale myslím že je něco jiného nechat dítě samotné v pokoji uřvat. Naše Lucka se to učila s námi v obýváku s tím, že jsem byla u postýlky, hladila jí a mazlila - jasně že se jí to nelíbilo, prso je lepší, ale myslím že jsem jí to zpříjemnila jak jen to šlo.

pupavenka
8. júl 2010

ahojte, s tym zaspavaním je to stále veselé, máme naučeného malého zaspávať na fitlopte, tak s ním skackáme každý večer :D no a teraz má 13 mes. a niečo nanho dolahlo a dožaduje sa našejj prítomnosti vedla neho pri zaspávaní, teda ležíme s ním v našej posteli bud manžel alebo ja... a dúfam že to zase prejde a bude mu stačiť "len" lopta... a čo už, chceli sme dieťa, tak sa mu musíme venovať 😝 ale skúsim ten systém pobehovania po izbe, ktorý tu niekto odporúčal, držte palce

katerina69
8. júl 2010

Taky si myslím, že tato metoda "řízeného pláče" u většiny dětí nikam nevede. Zkoušeli jsme to po poučení z literatury u nejstarší dcery, ale bez efektu nebo jsme možná "nevydrželi" a uspávala jsem ji potom dál chováním, později zpíváním. Ale každé dítě je úplně jiné. Syn usíná sám od cca 4 měsíců. Po zkušenostech s dcerami jsem ho po krmení zezačátku chovala, dokud neusnul.Jednou jsem ho v noci odložila, protože dcera začala zvracet a když jsem se k němu po cca 15 minutách vrátila, zjistila jsem že tvrdě spí. Doteď usíná nejraději sám. Ale když pláče, nejde ho nechat "uplakat ke spaní", protože to znamená ,že se něco děje a je to potřeba vyřešit.
Takže si myslím, že neexistuje metoda uspávání univerzální pro všechny kojence a batolata, každé potřebuje svůj přístup.Nakonec jednou snad budou usínat samotné všechny - nejpozději myslím v pubertě. 😀

lydusha
8. júl 2010

mam aj ja syna ktory ma rok aj osem mesiacov a mam problem zo zaspavanim pretože ho musim najskor uspat v kočiku a potom ho pr
ekladam do postielky. Som uz stoho zufala čo mam snim robit .

Vaša lydusha

kladenacka
8. júl 2010

Tak prcek už většinou usíná kolem jedné a spí cca dvě až tři hodiny, pak až kolem té deváté usíná a to musí být hodně ospalý, jinak neusne a spí až cca do půl sedmé, sedmé....občas musím být s ním u postýlky než usne, držím ho za ruku, jindy mu zpívám halí, belí..jindy usíná sám unavený . Koupili jsme mu novou postýlku z Ikei - ta se mu líbí, tak se mu v ní i líp určitě spí než předtím na té postýlce menší.

kubaka
8. júl 2010

lydusha - no a co? Vyhovuje mu to? Záleží jaké je to dítě, jaký má temperament, jak zvládá ostatní, jak je na tom vývojově, povahou atd .
Komu vadí, že usne v kočáře? Jak píše jjanca - zpříjemnit jim to a usnadnit jak to jde - pozvolna a pomalu. takhle informace vytržená z celkového kontextu nic neříká oděcku a jeho zvycích. naopak třeba si můžeš gratulovat, že jsi našla způsob, jak ho uspávat - když ostatní selhaly. třeba ho nechat usínat v obýváku u mámy na klíně - takhle někdy usíná i Marián, když je rozrušený. A co? pak ho přeneseme a dnes třeba usnul v postýlce sám. 🙂
První syn měl období v 7-10 měsíci, kdy musel usínat jen u mě v náručí. Naprosto šílený řev v postýlce. Normálně jsem ho uspávala - až se mi jednoho dne drápal z náruče ven - dala jsem ho teda do postýlky a on si tam vklidu začal hrát až usnul. Od té doby mu to zůstalo. Vydržel si tiše hrát a pak usnout úplně vklidu. Prostě to potřeboval a když to dostal, neměl už důvod.

Jde o to rozlišit, kdy jde o batolecí vrtoch a kdy je fakt dítě nešťastné, jak je zralé neurologicky, psychicky. Náš mrňous třeba nemluvil skoro do tří let, nosil plíny do tří, do dvou pil v noci jednou svou láhev mlíka. Všechno přišlo samo od sebe, s lehkým pobízením a ukazováním. Ale zlomilo se to. Kdybych měla jančit, že mi ještě ve dvou letech pije Nutrilon v noci. pchá Prostě bez mlíčka a toho "nakojení" nemohl být. Zkusila jsem nedat, ale byl nešťastný a nemohl spát. Mohla jsem to vzít jako problém a jančit, nebo si z toho vzít to hezké - ještě natáhnout ten čas, kdy miminko chovám a krmím v náručí z lahvičky. líbilo se mi to a malý byl štastný jako bleška, vypil mlíko a usnul jak špalek. Pak se přestával budit až mlíko nechtěl vůbec. Tak je to se vším-prostě k tomu musí nějak dozrát.
Náš akceptoval záchod až měsíc před nástupem do školky. A třetí den si šel sednout sám na prkýnko. Prostě jsme byli vklidu. Zkuste tenhle přístup a ne vidět ve všem problém - pro koho je to vlastně problém, když uspávám dítě v náručí, nosí plíny? Problém je stresované, frustrované dítě s pocitem opuštění - to je problém, který by nás měl teprve začít děsit.
@katerina69 souhlasím - je to individuální a v pubertě bezpochyby budou spát samy a my budeme vůbec rády, když se nechají obejmout a políbti - ovšem nikoliv na veřejnosti, ale pokud možno zavření ve zhasnuté koupelně, aby nikdo netušil, jak se drsný puboš objímá s matkou 😀
takže se uklidněte a chovejte ty drobky dokud o to budou stát. 😲 😀 😝

katerina69
9. júl 2010

@kubaka - přesně tak, mně starší dcera dorůstá do puberty a někdy se na mně podívá takovým jiným pohledem jakoby říkala: co zas panebože vyvádíš? No zlaté batolecí problémy.
Jinak co se týká těch batolat a předškoláků, nějaká důslednost určitě být musí, ale čím dál častěji se snažím vyhnout vyhroceným situacím a volím raději nějaký kompromis , jen abych zachovala trochu té rodinné harmonie. Manžel mně to často vyčítá ,ale on je s těmi dětmi přecejen míň než já.

kubaka
9. júl 2010

@katerina69 náš puboš má nohu větší než táta a je vyšší než já- tak si to umíš představit. V deseti letech byj ještě chovací zlatíčko - teď jen kouká pořád -co jako panebože zase chci 😀 😀
Důslednost dobrý, ale taky se snažím nevyhrocovat a zachovat mír na bojišti. Malej je tak paličatý a živý, že kdybych bazírovala na nějaké tvrdé disciplíně a rdodržování pravidelného ežimu, tak bude u nás nepřetržitý řev , pláč a nervy v kýblu: moje i jeho - takže tak nějak co kdo snese a co se ještě snese a nebolí. Dělám co můžu,no 😀 😝 😅

lenka2304
18. júl 2010

ahoj,chcem sa vratit k teme nechat dieta zaspavat same,kedze niektore ste z toho urobili uplne nieco ine.kazdy ma svoje praktiky,ktore vie uplatnit prave podla povahy svojho dieťaťa a ako vieme aj plač dieťaťa je podľa situácie odlišný.takže to nie je žiadne nechávanie vyplakania do bezvedomia.Ide o to,že dieťaťu stále dávate vedieť,že ste nablízku,že sa nemá čoho báť,ale spinkať proste musí a samo.Aj my máme dni,keď viem,že jej niečo je a preto ju hladkám a túlim a sú dni,keď matka prsne vie,že dieťa vymýšľa.Takže nech každý volí systém pre neho a pre jeho dieťa najlepší .

tonica
19. júl 2010

Ahoj vsem.

Tak ja metodu 2,5,7,10 min taky zkusila, ale proste bez uspechu. Bylo to jeste horsi, brecela i dve hodiny, zadne zlepseni. Uspavam tak, ze s ni sedim u postylky. Nekdy to jde rychleji , nekdy hure, takze od 20min do 1,5h. Pres den mi nejlip usne v kocarku nebo aute, ale pokud ji potrebuju uspat doma, je to opet problem. Jedina moznost je pustit pisnicky na youtube a ona mi pri nich na kline postupne usne, jeste lepe, kdyz s ni tancuji. Taky mi to uz neprijde uplne normalni, porad doufam, ze se to zlomi. Zatim jsem neprisla na jiny figl, tak uvitam kazdou radu.

sunea
20. júl 2010

@lenka2304 @tonica @kubaka Suhlasim, ze dieta musi na urcite veci jednoducho vyzriet...nas maly ma vyse roka, skoro 10 kg, ale inak, ako v naruci, nezaspi...skusali sme, vysledok bolo hystericke dieta a nervni rodicia s vycitkami svedomia - nestoji to za to. Snazim sa to brat tak, ze do puberty ho snad v naruci uspavat nebudem... 🙂 Je zivy, velmi motoricky zdatny, sikovny, cez den si ledva spomenie, ze ma nejaku mamu, ale vecer sa chce proste pritulit a basta...od 7,5 mes. prespi celu noc, spava v postielke. Teraz je ale v takej faze, ze sice v postielke tak polku noci spi, ale potom putuje k nam do postele. Nie je to komfortne, nevyspim sa, lebo som dokopana od hlavy az po usi, ale decko sa mi budi spokojne, s usmevom a v dobrej nalade. Preco teda v takomto pripade trvat na nejakej studenej vychove ("je dost stary na to, aby usinal sam" a podobne). Chce to cas.

sunea
20. júl 2010

@pupavenka myslim, ze pises o nasom synovi. U nas to nefungovalo (nechat v postielke, ale v pritomnosti rodica). Proste ho to este viac "vytacalo". Uspavanie na posteli z poslednych sil sme mali pred par dnami, ked boli take horucavy, nedalo sa dobre spat ani jemu, ani nam a pri uspavani na balone sme boli obaja mokri ako mysi...

zuzin78
20. júl 2010

@sunea suhlasim s tebou. moja ma dva roky, a zaspava so mnou ,kojim ju este 😉 a potom ju prelozim do postielky.a sme obe kludne . ja by som ju mohla nechat plakat kolko len chcem, neprestala by. uz to mam odskusane, a vtedy mam zarucene ,ze spanok ju presiel ako plakala. raz pochopi, ze musi sama spinkat. 😵

jankapiknova
20. júl 2010

ja tiež nemam na to žaludok nechat ho vyplakat,ked som si ho tak nenaučila od narodenia tak teraz ho trapit nebudem 😉 nemusim ho pestovat,zaspi na posteli ale musim ležat pri nom,naštastie to netrva dlho,vačšinou zaspi do 15-20minut,niekedy aj skor 😉
Pride zachvilku vek a nedovoli ani aby som si pri neho lahla,tak si to teraz treba vychutnat,lebo čas ide rýchlo 😉

meleri
20. júl 2010

ahojte malý mi začal spát v postýlce sám, akorát v noci se někdy vzbudí a pláče, vezmu si ho k nám. on spal s námi od narození a ted nedávno takto začal vyžadovat tu svoji postýlku která tam vždycky stála...holky myslím že tak do tří let se to spraví, zrovna nedávno mi kamarádka říkala, že ve třech letech a něco už ji malý poslal "do háje" že chce spát sám ve svém pokoji... 😀 ještě nám to jednou bude chybět!

lg1
20. júl 2010

Dievcata, ak Vase babatka nevedia sami zaspavat, casto sa budia a to tak cez den ako i v noci, odporucam vam precitat si knizku od Tracy Hogg - The Baby Whisperer.

lg1
20. júl 2010

Necitala som si historiu, takze neviem, ake metody pouzivate na to, aby ste ich to naucili. Len chcem povedat, ze v tej knizke, ktoru som vyssie odporucila su metody v zavislosti od veku dietata, pri ktorych ste stale s babom, neodchadzate od neho ani na minutu a nenechavate ho vyplakat. A u nas funguje. ;)

lily80
21. júl 2010

Malý mi spával pekne sám od 1,5 vo svojej izbe trvalo to však asi iba dva týždne, potom sa permanentne budil aj 10x za noc tak som skúsila rady z knižky každé dieťa sa naučí spať a zabralo to jeden deň a potom to bolo horšie a horšie začal mať panický strach zo slova spinkať od jedu zvracal pokakal sa a reval - dva týždne som ho davala do poriadku aby sa nezľakol pri slove spinkať, celkom pomohol odvar z kamiliek bol kľudnejší. Takže ak môžem poradiť na každé dieťa platí ničo iné ak nezaberajú rady čo platia na deti opisované v knihách nič sa nestane, nerobiť nič nasilu keď chce zaspávať s vami a po prebudení vas potrebuje zase pri sebe je to úplne normálne (viem z vlastnej skúsenosti že niekedy to pekne ide na nervy) a treba to vydržať. Dnes syn zaspáva niekedy sám niekedy chce zaspávať so mnou a hlavné je že už nehysterčí pri slove ideme spinkať - a tiež treba brať ohlad na individuálne potreby diťaťa nie každé potrebude spať 12 hodín denne a nie každé je schopné zaspať večer presne o ôsmej lebo tak je to v knižke alebo preto lebo kamoškyn tak zaspáva tak bude aj to moje lebo inak to nie je ok. Každé dieťa je iné a hlavne aj všetko potrebuje svoj čas či už odúčanie od pliekok či zaspávanie bez mamy.

pepibubu
21. júl 2010

ahoj, vím že jsem si "zadělala za boty" sama, ale nevím jak z toho ven...

Malej bude mít v srpnu dva, od letošního ledna spí v pokojíku ve velký posteli (v postýlce je Martin). A problém je, že u nás uspávání vypadá tak, že u něj dřepím, dokud neusne. A jakmile chci odejít než usne, je to povel že může ven z postele a táhne za mnou. Prosím, poraďte, klidně i zaklínadlo 😀 U Martina už to takhle dělat nebudu, ale jak teď to změnit?

dicinka1
26. aug 2010

ahojte..ešte pred 2 mesiacmi som 13 mesačnu dcerku uspavala na rukach hojdanim cca pol hodky..a uz sama zaspava..z ničoho nič sama začala zaspavat v našej manželskej posteli..ja som sedela za pc a zrazu pozeram a ona spinka..odvtedy zaspava sama takto,alebo si k nej lahnem a chytim ju za ručku a zaspinka do 10-tich minut....a ešte chcem pripomenut,že zaspavala na rukach ale s plienkou pod rukami..ruky mala "priputane" k telu..chcela tak zaspavat stale,inak sa budila..ked ludia videli ako ju uspavam,tak ma az zamrazil ich pohlad..ano vyzeralo to surovo,ale malej to tak vyhovovalo... 😉 😵

barborato
1. sep 2010

Ahojte - mam problem mam uz coskoro 11 mesacneho Mateja. Uspavam ho tak ze ja sedim na fitlopte a hopsam. Mozem si za to sama chcela som mu dobre a spravila som sebe zle. Ked bol malinky krasne sam zaspaval ale maval koliky a ja som citala na internete ze proti kolikam je dobre natrasat dieta na fitlopte. Tak som to skusala ani neviem ci to tym kolikam pomohlo ale on vzdy pri tom zaspal az si na to zvykol. Zo zaciatku dve min a spal a cim je vecsi a starsi tym su jeho naroky vecsie rychlejsie skakanie uz nestaci mat ruky na kolenach ale musim ho mat vo vzduchu na rukach buchat mierne do zadocku a natrast hlavicku a za 20-30 min mozno niekedy zaspi. Mam strpnute ruky nevladzem ho tak uspavat strasne ma to znervoznuje a viete co znamene nervozna mamina - nervozne dieta. Dnes som sa rozhodla spravit tomu koniec spava dva krat za den do obeda a pobede ked spal malo uspim aj treti ako kedy. Do obeda som ho dala do postielky s flaskou cajiku polozila som pri neho jeho plysacika dudlik zakryla deckou pustila na CD volaku detsku rozpravku s pesnickami zavrela dvere a odysla. Vydrzal asi 30 min sem tam zamrncal aj driemal chodila som spehovat pri dvere ale zrazu plaaaaaaac jaj srdce mi islo puknut manzel sa rozbehol on ho tak nenecha ja som ho zastavila ze musime nieco vydrzal len on plakal tak ze az stracal hlas no dostala som strach tak som ho zobrala pritulila a uspala znova na lopte spal do 5 min. Po obede to iste vydrzal 15 min a zas plaaaaaaac nechali poplakat zas to bolo az take ze som sa bala nakoniec zas uspavanie na lopte spanok do 5 min. Vecer po okupani som ho isla dat tak isto do postielky len ked som ho tam polozila zacal strasne plakat uz vedel co ho caka nechcel ma pustit no strasne rozplakla som sa ako male dieta viem to som nemala zobrala na ruky a zas uspala na lopte. Horsie je ze sa teraz budi s takym placom ze utekam co sa bojim ci sa mu nieco nestalo a ani moc nechcel papat. Bojim sa ci sme mu nesposobili volaku traumu alebo co prosim o radu uz neviem co mam robit strasne ho chcem naucit spat sameho ale bojim sa ze to nezvladnem. Za vsetky rady budem moc vdacna. Dakujem

zuzul1310
1. sep 2010

@barborato Ja by som tomu na tvojom mieste nechala voľný priebeh, maximálne to pomaly usmerniť, ale takéto spôsoby odvykania s plačom sa mi nikdy nepáčili a vystresuje to nielen to chúďa dieťa, ktoré nevie čo sa deje ale aj rodičov. Ja som malého od narodenia uspávala v kočíku cez deň (chodila som s ním von) a na rukách večer, keď bol väčší a už sa mi ho nechcelo natriasať na rukách tak išiel aj večer do kočíka a bol zvyknutý, vedel že v ňom spáva, tak zaspal pri kočíkaní, pozerala som telku a pritom som pohybovala kočíkom,keď zaspal preložila som ho do postieľky. Poobede tiež zaspával v kočíku už aj vtedy keď spával vnútri, na mieste som pohybovala s kočíkom a keď zaspal som ho tiež preložila. Neskôr mi večer ani za svet nechcel zaspávať a zistila som že preto lebo mu vadí že sa kočík hýbe, tak som ho dala do kočíka, zaparkovala a keď zaspinkal preniesla do postieľky. Teraz má 22 mesiacov, zaspáva v zaparkovanom kočíku a po zaspinkaní ho uložím do detskej do postieľky. Tiež by som bola rada keby som ho už mohla dať rovno do postieľky, ale asi to chce čas. U mňa fungovalo aj to keď som si s malým ľahla a mohol zaspať pri mne, to ma ale rýchlo prešlo,hlavne preto že sme väčšinou zaspali naraz 🙂. V každom prípade by ťa mal malý cítiť pri zaspávaní pri sebe ak na to bol doteraz zvyknutý, len zmeň spôsob uspávania za pohodlnejší pre teba a postupne ho upravuj .

barborato
1. sep 2010

@zuzul1310 - dakujem ani mne sa ten sposob odnaucania s placom moc nepaci ale povedala som si ze to skusim ked pisu ze to za tri dni pomoze ze to nebude take hrozne ale to co bolo dnes uz skusat nebudem. Ja som uz skusala vselico len mne mali v kociku nezaspi ani na prechadzke ked si vedla neho lahnem zachvylku sedi a vystraja ked mu citam to ani nevnima on sa hra v postielke ked ho necham dlhsie hore nech sa viac unavy ma to opacny efekt on sa prebere. neviem co s tym keby bol aspon ten sposob pohodlnejsi tak ma to tak nestve len takto to ja uz dlho nevidrzim.

zuzul1310
1. sep 2010

@barborato asi by som na tvojom mieste skúsila odložiť loptu aby ju malý nevidel, sadla si s ním do kresla a trošku ho kolísala na rukách pohodlne opretá v kresle (30 minút skákať s takmer ročným dieťaťom na fitlopte ti poviem máš dobrú kondíciu, klobúk dolu 😵 ) alebo zo začiatku síce byť na tej lopte ale prestať skákať a postupne ho od toho odnaučiť. Je to ťažké, maximálne ťa chápem. Čítanie nezaberá ani u nás, ale malý pri mne síce najprv poskakoval a prehadzoval sa, ale potom si ľahol a zaspinkal (ja som sa tiež musela tváriť že spím, aby to bolo účinné)

barborato
1. sep 2010

@zuzul1310 - no ja nieco skusim asi aj tu loptu sfuknem a schovam lebo ked budem na nej sediet budem skakat uz len zo zvyku asi by som na nej nevedela sediet len tak. dakujem moc za radu dufam ze sa mi nieco podari.

sorciera24
2. sep 2010

@barborato moja skusenost...dieta sa to nauci za 3 dni,ale musis mu dat sancu, nie hned ked chvilku place, za nim utekat a nakoniec to aj tak vzdat.....proste len si ho zmiatla a nakoniec placom dosiahol,co xcel...teda fitloptu 😉 mozno mnohe nesuhlasia...ale treba naozaj postupovat tak,ze ho nechas plakat.....ale chodit za nim po par minutach a ubezpecovat ho,ze si hned vedla.....my sme takto chodili striedavo s muzom za malym, vzdy sme mu povedali.....buvaj, sme s ockom hned vedla.....prvy vecer bol najhorsi,plakal asi 10minut dokopy....to mrncanie pomedzi neratam...ale po 3 veceroch, som ho polozila do postielky, povedala tu istu vetu,pohladkala a zaspal sam do 5 minut....ani nemrnkol....nech si kazdy hovori, co xce....ale ja som uz naozaj nevaldala uspavat na ciciku, v kociku,kade tade....bolo to zle pre mna, aj pre maleho....takze chce to len odvahu a podporu manzela....mne velmi s tymto pomohol.... 😉

sorciera24
2. sep 2010

@barborato a skusk najprv len s jednym uspavanim,odporucam vecerne......nie hned vsetky spanky aj denne,aby tak zaspaval....treba asi postupne...

babulina
2. sep 2010

metodu nechat vyplakat sme skusali len raz, chodili sme sice za malou asi v takych 3-5minutovych intervaloch, a ona iba plakala a plakala, po 45minut som to vzdala, ze takto trapit svoje dieta nebude, v roku a tristvrte sme ju dali do svojej izbicky a novou postelou, najprv sme pri nej sedavali pri posteli potom na kresle vedla postele, nakoniec uz iba na chodbe ze na nas videla a potom uz sa naucila spat sama, trvalo to asi cele mesiac ale ten postup bol u nas bezbolestny a bez placu
nasa inac tiez mala zlozvyk - hladkania na chrbatiku az kym nezaspala, co niekedy bolo aj hodinku hodinku a pol

sorciera24
2. sep 2010

samozrejme kazde dieta je ine,kebyze mi maly place tak dlho,tak ho nenecham,ale zjavne to pochopil....lebo u nas to bolo dot ych 15 minut a to sa zvladnut da.....