Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

zanetka82
21. jan 2008

ahoj mata ja bych asi byla trochu durazna a nechala ji chvili plakat v postyĺce.moji kluci to taky zkoušeli a za dva dny si zvykli. nechala jsem je plakat a když moc řvali tak sem je vytahla chvíli jsem je nosila a za chvili je položila zpatky.hlavně to chce pevne nervy 😅 ale někdy je to těžke 😉

other_side
21. jan 2008

ahoj, no mas to dost blbe, ale skus ju vlozit do postielky a daj ku nej oblubenu babiku alebo niaku mensiu hracku a povedz jej, aby na nu /na tu hracku/ davala velky pozor ci pekne spinka a aby pri nej Kristinka neplackala aby ju nezobudila, mozno bude mat pocit zodpovednosti 😉
zo zaciatku si lahnite aj spolu, mozno to zaberie. drzim palciaky 🙂

jana20
21. jan 2008

ahoj mata..
ja maleho uspavam cez den v kociku a potom ho necham spinkat v kociku alebo ho prelozm do postele..
naskusala si malu uspat v kociku?

other_side
21. jan 2008

jana20, mne sa nezda dobre ucit ju prave teraz na kocik, pretoze ochvilu jej z neho aj tak budu trcat nozky /ak uz netrcia/ 😀 a pohodlne sa tam aj tak nemoze vyspat 😒 pri prenasani z kocika by sa mohla budit a mohlo by to narusit spankovy rezim...
z narucia rovno do postele - to by som poradila ja, inac si mozes narobit dalsie problemy... 😉

lucianka
21. jan 2008

Mata, zkus ji opravdu nechat v postýlce... ne nechat vyplakat, ale vždy přijít (třeba po 2 minutách), pohladit, říct, že ji máš ráda, ale že musí spinkat sama...
My jsme takhle malého naučili spát večer. 🙂

wladka
21. jan 2008

mata, urcite byt dorazna jak vravia baby, a nedat sa.. je to tazke, mna srdco bolelo, ked som pocula malinku plackat.. ale vzdy som jej dala plysaka, ktoreho vzdy vyhadzovala, a vravela som, moja moja, macko spinka, dame mu moja moja.. a ona si k nemu lahla, aj ju som hladkala, ze moja moja.. 🙂 ..a odisla som..zase revy, a dokola som to robila.. a predlzovala som interval dochadzania za nou.. a za 2 dni to bolo ok.. dodnes nemame rpoblemy zaspavat.. urobila som to tak, ked mala 13mes.. dnes ju len ulozim, rozlucime sa, a odide z izby.. a zaspinkava sama.. bez placu.. obcas si este vyprava..

v kociku uspavat, nie je dobry napad.. 😒 .. je to sice jednoduchsie, bez namahy, dieta hned zaspi..ale bude mat problem spinkat v postielke..

mikca
22. jan 2008
vesi
22. jan 2008

ako píšu baby, pobozkať, pomojkať a potom neúprosne uložiť a nechať plakať. ked uvidí, že plač nepomôže, tak sa s tým zmieri.
moje deti odmalinka spávajú v postieľke, ale mali obdobia, kedy takto vymýšľali. toto pomohlo. chce to pevné nervy a vydržať 🙂

vavka33
22. jan 2008

Aj ja malu uspavam v kociku.Cez den tam aj spinka a vecer ju prelozim do postielky.
Tiez nevie sama zaspat,ma moc energie.Skusala som ju nechat zaspat samu,ale skoro rozmontovala postielku a strasne revala.Musime este pockat so samostatnym zaspavanim.

susika
22. jan 2008

https://www.modrykonik.sk/forum/show.php?vThrea...

tu sa rieši tiež taká téma, iba že u mladších detičiek.zaspávanie podla knižky. tiež som to skúšala, lebo malej sa nejako pokazil režim, ale nakoniec iba pomohlo pár hodín pred večerným spánkom prebdieť a išlo to aj samo. malá bola taká unavená, že zaspinká už opäť sama.no neviem, je o niečo mladšia ako vaše detičky

kukona1
23. jan 2008

ja som mala tiež s uspávaním,niekedy som ju cez den uspávala aj 2 hodiny a večer to tiež dlho trvalo,lebo sama nezaspala,ale už tento týžden som ju dala do detskej izby samú spávat-teraz sama v poho večer za 15 minút zaspí.A to som si najprv myslela,že ju budú rozptylovat hračky a obrázky na stenách,ale asi to bolo treba,asi ju to uspáva.musím si zaklopat,.....

mapris
23. jan 2008

mata,
s tim uspavanim jak pisou tady holky neco na tom je. My jsme to taky tak zkouseli. Ale nepomohlo to. I jsme si naridili minutnik na 5 minut, ale byl sileny rev. Nejak se to zlepsilo, co zacala spat jen jednou denne. Jak totiz spi po 17ty hodine (vetsinou venku v kocarku), tak vecer je krize ji uspat. Jinak my jsme koupili male od narozeni takovou promitacku hvezdu - muzes ji nastavit na 5-10 minut. Je to tahle:
http://www.babywelt.cz/cs/produkt/hvezda-hra-sv...
a teď občas, když malá nechce spát někdy v noci, tak jí na 5 minut zapnu. Ale teď nám bohužel rostou stoličky, takže nepomůže nic. Jinak já jsem malou na posteli nemohla nechat spát, v momentě, kdy jsem jí položila na postel, tak slečna viděla, že se může pohybovat a byl konec ... Takže jedině v postýlce. Jinak kočárek bych taky nedoporučovala. Už je docela velká a měla by se naučit, že se prostě spí v postýlce a v kočárku jen venku. A nebo můžeš udělat to, chodit s ní v tu dobu - co má spát - ven ... Tak týden a pak se to třeba zlepší .. Já dávám v poledne po obědě spát jen když vidím, že je unavená. Jinak v postýlce taky stojí a řve.

macejka
23. jan 2008

mata78

já mám podobný problém jako ty,ale s večerním usínáním.Syn spí jednou denně po obědě a usne celkem bez problémů.Dám mu mlíko a on se převaluje a pak usne.Ale večer je to horší,když mu dám mlíko a odejdu tak pak brečí a brečí dokud nepřijdu.Chce z postýlky ven,ale když ho vyndám tak dělá blbosti a je čilej takže ho strřim zpátky do postýlky,ale zase pláč.Tak někdy zabere pohádka a někdy mu zpívám a to usne,ale musím být s ním.Asi jsem málo důrazná nebo nevím čím to je,nechce se mi nechat ho brečet,ale asi to budu muset zkusit a jak tady píšou nějaké holky,chodit v nějakých časových intervalech třeba pohladit a vysvětlovat.... 😖

denik
23. jan 2008

mata ja som malú učila na samostatné zaspávanie ešte keď bola v perinke.. to znamená,že sa napapala,odgrgla, zaspievala som jej uspávanku, položila do postieľky, dala jej anjelika (plyšového) a odišla som.. iste, prvé dni to bolo ťažké, trvalo jej aj hodinu, kým zaspala (raz jej vypadla dudka, raz anjelik, vždy ju niečo "vyrušilo") aj si poplakala, aj som ju pomojkala, ale vždy som musela byť silná a dôsledná.. teraz smena tom tak, že spapá kašu, pokýve pá-pá, zaspievam uspávanku (ešte na rukách), položím do postieľky a odídem.. už si sama vezme anjelika a zaspí do niekoľkých minút..

cez deň spinká len raz, podobne ako večer, ale bez uspávanky, aby vedela, kedy je deň a kedy noc.. keĎ bola menšia, nechávala som ju spinkať v kočiari, ale to bolo skôr preto, že bývame v poschodovom dome a spálňu máme hore,tak kým zaspala, ulietala by som sa po schodoch.. časom si ale zvykla na zaspávanie v postieľke aj cez deň..

myslím, že najdôležitejší je rituál a presné opakovanie činnosti, vtedy nadobudne istotu a aj vĎaka stereotypnému rituálu bude vedieť, čo nasleduje a to ju upokojí a usití,že je všetko v poriadku.. určite to nebude zo dňa na deň, ale ty si tá,ktorá určuje pravidlá a čím skôr si na nemalá zvykne, tým lepšie pre teba,ale aj pre ňu, zvlásť keĎ čakáte druhé bábenko.. skús jej napr.prečítať rozprávočku alebo zaspievať, stále tú istú pesničku (ja keď začnem uspávanku, malá si už oprie hlavičku a hmká si so mnou) alebo jej pusť rádio (ja nechávam poobede dcérke pustené detské CD, opäť stále to isté, aby vedela, že nasleduje haji)..

vyskúšaj a hlavne vydrž, aj keď bude spočiatku plakať..

vesi
23. jan 2008

denik, úplne súhlasím 🙂 u nás to bolo podobne, ale stalo sa mi pri obidvoch deťoch, že mali také obdobie, že robili "cirkus". pri prvej dcére to bolo cca v tom veku ako je teraz tvoja malá a pri druhej, len nedávno. ked chcete niečo dosiahnuť musíte byť dôsledné, aj ked vás to "cuká" ukončiť ten plač. dieťatko skúša pokiaľ môže zájsť. sú veľmi dôležité rituály. ked sa mi narodila druhá dcéra, tak som ju chcela kúpať každý druhý deň ako radili lekári, ale zistila som, že nemá žiadny režim. tak som to potom robila ako pri prvej, večer o 19.00 okúpať, mlieko, uložiť do podtieľky - to už bola hotová, ked podrástla, tak aj pomojkať pokiľ mi neodkvecla pri pití mlieka 🙂 .

vesi
23. jan 2008

dnes si automaticky obehne všetkých, dá pusu na dobrú noc, pozbiera mackov s ktorými spí sama ide do postieľky 😀

other_side
23. jan 2008

denik, tak to je presne nas pripad, od troch tyzdnov som davala Ivusa uz do postielky, ktora je hned vedla nasich posteli, zhasla a odisla. a tak to robim dodnes a vsetci sme spokojni )) moja teta si svojho syna tak blbo naucila spavat, ze do asi jeho 10!!! rokov spaval s nou v manzelskych posteliach... 😖 to je uz chore, nie? 🙂

danulka2
24. jan 2008

my sme tiez maleho naucili spavat od narodenia sameho. On ani vela neplakal. Ked bol vacsi a zacal lozit po posteli, tak som mu usila vak na spanie. Ma to dve vyhody:1. neodkope sa a neni mu potom zima. 2.ked sa mu neda vyliezt z vaku, tak pekne lezi a zaspi do dvoch minut. Do 1,5roka spaval 2x denne, ale od 7.1.08 spava uz len cez obed take 2-3hodiny. My mame taky riual: umyt ruky, tvar a zuby, ucesat 😵 a hajde do vaku.Vecer este + kupanie a o 19tej je ticho. V nasej posteli nespal nikdy,svoju postel ma 20cm od mojej.

mapris
24. jan 2008

No, je pravda, ze nase mala spala od druheho tydne celou noc. Od cca 10teho mesice spi ve svem pokoji. Zacala zlobit ted, jak byla nemocna a rostou ji zoubky. Tez koupeme kazdy vecer. Ma nauceny ritual, ze dostane mlicko, zapneme hvezdu a jdem pryc. Nekdy usne hned, nekdy tam jdem - kdyz jo hodne knoura - bud ji vypadne dudlik, nebo ji nabidneme vodu. Pohladime. A jdem pryc. A kdyz to nezabere, tak ji chvili hladime po rucicce a pak usne sama. Mam pocit, ze chce citit blizkost nas a nechce usinat sama - chystame se jeji pokojik nejak vyzdobit. Pres den spi vetsinou taky jednou denne, a to ji davam do postylky, az kdyz je unavena, a to vetsinou zaknoura a usne hned ... Pak spi v kocarku, ale to jak kdy... A do postele jsme si ji vubec neucili. Kdyz je opravdu krize, tak v detskym pokojiku je rozkladaci sedacka, tak ji nekdy pochovam a spime spolu tam, a nebo ji tam jen uspim a pak dam zase do postylky. Jen jak mame chuvicku, tak je to nekdy az moc "slyset" jak knoura ...

macej,
nemyslim, ze jsi malo durazna. Podle mne maji obdobi, kdy nechteji byt sami. Mala nekdy usne bez nasi pomoci a nekdy tam taky musim stat 10 minut a hladit ji treba po ruce...

riusik
25. jan 2008

jaaaaj, musim sa smiat - vsetko, co ste napisali o ritualoch, je pravda. plne s tym suhlasim a mam to odskusane. ale vysvetli mi niekto, preco zrazu napr. v nasom pripade po 20. mesiacoch sa ten ritual prestal dietatku pacit? tomas chodil spavat sam, bez uspavania, nosenia na rukach a pod. odkedy zacal chodit, vzal medvedov, postavil sa ku kupelnovym dveram a cakal na svoj ritual... aj teraz sa postavi, ale ritual uz nekonci tak ako kedysi, ze polozim dietatko do postielky, ono mi da papa a ja musim odist. prave naopak, ked odidem, tak spusti. a nie je to len take "knourani"...
jednoducho, kazde dieta je ine, kazde dieta sa neustale vyvija a nikdy nevieme, cim nas prekvapi.
tak vsetkym nam prajem co najviac prijemnych a milych prekvapeni a uzivajme si tych nasich krpcov, pokial sa len da... 🙂

milhaus
25. jan 2008

ja som malu predtym uspavala klopanim po zadku ale teraz si k nej sadnem a som tam kym nezaspi, ked odidem skorej a ešte nespi tak sa postavi v postielke a plače

milhaus
25. jan 2008

pevne nervy, ja jej neustupim ale potom sa so mnou manžel pohada ktory to neznesie

cairka
25. jan 2008

a poraďte nejakú fintu, ako ju udržať v posteli. Malú som uspávala, až kým mi jedného krásneho dňa nepovedala, že mama preč a začala zaspávať sama. Asi po troch týždňoch samostatného zaspávania sa raz pokakala a vybehla za mnou a odvtedy stále vybieha z postele aj 5-6 krát, až kým si k nej nejdem ľahnúť. Má postieľku bez jednej strany priloženú pri mojej posteli, takže není zavretá. ale aj tak sa za mesiac sťahujeme a už jej chcem dať veľkú posteľ

mapris
25. jan 2008

cairka,
no, tu je rada asi tazka. Ja som teraz o 8mej ulozila malu spat. Chvilu si "stazovala", po 15ti minutach to zacalo zesilovat, tak som tam isla - mala naberalan a vyssi plac a sedela v postielke. Tak som ju polozila, dala na nu ruku, a usla do 2 minut. Nikedy chcu proste nasu pritomnost. Moja kamaratka zo slovenska - mame stejne stare deti, malu uspava tak, ze u nej musi byt, kym nezaspi...

danulka2
25. jan 2008

cairka proti tomu vybiehaniu z postele sluzi ten vak na spanie 😀 😀 😀 .Pokial bol Tomaskovi velky,tak vytiahol rucicky,vyliezol cely, behal po posteli a robil vylomeniny 😀 .Potom som trochu zuzila otvor okolo ruciciek. Aby ich nevytiahol,ale aby ho to ani netlacilo. A je po probleme a ked ho dam do postele, tak za 2minuty zaspi 😉

cairka
25. jan 2008

danulka, len neviem, či by ňom vedela spať 😒 nikdy v tom nebola a nemá rada ani deku, keď má pevnejšie obkrútenú, ale skúsime od niekoho požičať a vyskúšať. a už sa vie komplet povyzliekať

mapris, veď ja som tiež pri nej bola a som zasa, radšej budem pri nej, ako ju naháňať do postele každé 2 minúty 😅 ale celkom sa mi páčilo tých pár dní, kedy zaspávala sama 😀

mapris
25. jan 2008

cairka,
no tak to verim. Tiez sme s manzelom stastni, ked zaspi sama a my si mozeme v klidu sadnut, ale ak som uz pisala, kazdy vecer je iny, aj noc. Nam vela zlobi v noci, ale nechala som ju trosku "knurat" a zaspala. Nasa mala tiez neznasa nic na prikryvanie, stale je odkopana. Tiez som uvazovala o tom vaku, ale neviem, ci by v nom bola.

drichmos
25. jan 2008

Ahojte kočky, Maťka môžem ti povedať, že určite nie si jediná a úplne ťa chápem, my to máme tiež. Martinko má 15 mesiacov večer zaspí do 15 minút, aj keď ležím pri ňom (ale oproti tomu, čo sme zažívali, je to malina). Cez deň mi jednoducho doma nezaspí, jedine v kočiari, a tak sním krúžim aj 2 hodiny po vonku (paráda v tejto kose) alebo tiež doma na rukách, sedím na fitlopte a hopkám. A také rady, nechaj ho vyplakať, aj to som skúšala, potom mi vzlykal ešte hodinu, možno na niektoré bábo to platí, ale na moje nie, to by ste mali počuť ten rev. A tiež nemyslím si, že je vhodné, nechať dieťa pred spánkom plakať, čo je to potom za spánok. No asi som ti neporadila, ale držím nám všetkým palce.

maca793
26. jan 2008

ja by som to nedovolila, aby mi behala a zliezala z postele. jednoducho nemá režim zaspávania. mne to robili dvojičky, ale jednoducho som ich dala do postele, a aj keď vrieskali, tak som ich nechala tak, a oni sa po čase ukľudnili a zaspali. robím to aj teraz, keď Karolínka nechce spať poobede, jednoducho u dám nasilu do postieľky a nechám ju tak pol hodinu, a vždy zaspí. nikdy som nezaspávala s deťmi lebo viem že odnaučiť od toho je dosť ťažké. moja sestra zaspávala každý deň skoro do 10 rokov s mamou. 😵

marorlinko
26. jan 2008

moj maly tiez nezaspi sam, iba somnou alebo s manzelom cez den v noci ho uspavame s nami na posteli aj to trva zacne chodit chutat vsetko , potom,ked sa s nim nerozpravame a drzim ho zaspi,ale nie sam, v postielke sam zaspat ,to nerhrozi on tam bude dudrat si kricat a potom plakat,ale nesaspi nech je unaveny akokolvek, tiez mi zasdpi rychlo v kociku alebo na rukach, tiez by som chcela aby zaspal sam,