Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

blandik
18. máj 2010

Malý taky spí od mala v postýlce a od cca půl roka sám usíná, takže se spaním nemáme problémy. Občas vymrčuje, ale je to jen náznak a je třeba si být jistý svou věcí. Takže když náhodnou začně plakat při mém odchodu - tak někdy zkusím ještě utišit a znova odejít nebo když už jsem byla u postýlky déle, tak prostě odejdu, řeknu mu ještě, a't už spinká a prostě odejdu. Pak poslouchám, jestli se hned uklidní, což většinou ano. Pokud ne, tak jdu za chvilku zpátky a něco mu povídám - že pojedem další den na výlet, autem - prostě něco, co na něj zabírá. Ale dávám si bacha, abych vždycky odešla dřív než usne.
Zajímala by mě docela zkušenost s přechodem dítěte do postýlky bez šprušlí - jestli pak děti pořád necourají z postele.

chiwule
18. máj 2010

blandik, my jsme malou přesunuli do velké dětské postele a necourá, z naší velké postele taky necourala... ale třeba to přijde 🙂

bajciatko
18. máj 2010

Je zaujimave citat, ze rodic si to ma vlastne uzit ked dieta spi v posteli s nim.... No u nas je to tak, ze manze spi v detskej, lebo mala sice spinkala v postielke, ale pri kazdom jeho chrapnuti a otoceni sa, sa Danielka budila a musela som k nej vstavat len ja, takze som bola vzdy nevyspata. Danielka teraz zaspava bud pri piti mliecka, alebo ju kolisem na rukach, alebo sa hrame dovtedy kym sa nevycerpa a nie je unavena, to ostanem vzdy pri postielke kym nezaspi, inak by sama nezaspala (mali sme aj take obdobie, ale to nestoji za rec, trvalo asi tyzden), no to mi nevadi, v podstate zaspinka vzdy najneskor okolo 20-20.30. Spinka v postielke az do nocneho krmenia, co je okolo polnoci a potom si ju uz nechavam u seba vo velkej posteli. Manzel stale spi v detskej.... Danielka ma 7a pol mesiaca. Ona by v pohode spinkala vo svojej postielke aj do rana, len by sa budila castejsie a ked sa zobudi, tak vzdy chce papat, tak mi pride jednoduchsie si ju nechat u seba, vstavame rano a nemame medzibudenia.... Neviem ci je to spravne, ale takto to citim, uz ale ani neviem co je to spat pri manzelovi, a to je dost smutne .... No takto sme vsetci traja vyspati a s manzelom travime cas do polnoci 🙂, potom si ide kazdy po svojom 🙂)))

chiwule
18. máj 2010

bajciatko, důležité je udělat si to tak, aby jste všichni byli spokojení a cítili se dobře. My malou, když byla úplně maličká, taky dávali do postýlky, ale pak jsem si rozložila v pokojíčku válendu a spala jsem s ní v jedné posteli - byla totiž předčasně narozená a neudržela teplotu. Když povyrostla, přesunuli jsme jí do její postýlky a já šla do své do ložnice, no ale časem v ní nechtěla být, chtěla být s námi a i já jsem cítila, že mi chybí, když jí nemám vedle sebe, zvlášť na noční kojení/krmení. Tak jsme postýlku z pokojíčku přesunuli do ložnice, to na chvíli pomohlo, no ale pak se přestěhovala k nám do pelíšku a zůstala tam do teď. A teď dozrál čas na to, aby spinkala sama. Všechno jsme vždycky podřídili vzájemné pohodě, takže když manžel moc chrápal v noci a budil nás, taky jsme ho vyhnali z ložnice, taky párkrát spal v obýváku 😀 😉
hrozně se mi líbila poznámka jedné maminky, která v diskuzi nad tím, jestli dítě má spát ve vlastní posteli od mala nebo s rodiči prohlásila něco v tom smyslu, že v přírodě všechny samice spí s mláďaty, žádná svoje dítě nevyhodí od sebe z pelíšku, ochraňuje ho tak a dává mu pocit bezpečí. Lidi jsou jediný druh, který dítě od matky v raném věku odloučí 😉

bajciatko
18. máj 2010

ja sa tiez doslova tesim ako po prvom nocnom krmeni bude danielka spinkat so mnou, je to super, ona sa vzdy tak krasne prituli, drzim jej rucicku, ten pocit je naozaj nenahraditelny, ked bude starsia, uz nebude taka pritulna a nebude ani vhodne aby sa nami spinkala, tak naozaj si to treba vychutnat teraz 🙂

monnaa
19. máj 2010

Ahojte. Ja pridám svoju skúsenosť s uspávaním- staršia dcérka bola doslova náročné dieťa a nezaspala inak ako na prsníku, po odstavení som s ňou musela ísť spať vždy ja. Spávali sme spolu tak, že k manželskej posteli bola prisunutá jej postieľka a bočnica stiahnutá. Aj som ju skúšala naučiť zaspávať samú asi od 1. roka, ale ten hrozný plač mi trhal srdce. Podotýkam, že také uspávanie trvalo 1-2 hodiny každý večer, už som bola z toho riadne unavená a to som už chodila aj do práce od jej 2 rokov. Všetko sa to vyriešilo samo, keď som išla druhýkrát do pôrodnice a za ten týždeň manžel presunul dcérku do detskej izby a do vlastnej postele, kde spáva doteraz aj s manželom ( ten má ale vlastnú posteľ ). Ja spím v spálni so synom. Vravela som si, že sa poučím a synčeka naučím od začiatku zaspávať v postieľke , ale nedá mi to ho nemať pri sebe v noci, proste som zistila, že ten pocit voňavého bábetka v noci potrebujem. A deti rastú rýchlo, teraz keď pozerám na dcérku aká je už veľká, aj mi je ľúto, že už ju večer neuspávam, že mi nehladká vlasy a tak....proste sa normálne naučila vekom a pravidelným režimom dňa zaspávať sama . Preto si vychutnávam syna dokým sa dá a v žiadnom prípade nebudem na ňom aplikovať tie rôzne samouspávacie metódy 😉 . Pri uspávaní ide podľa mňa o jedinčené chvíle v živote matky a dieťaťa, ktoré sa už neskôr nezopakujú.
A ešte niečo- dcérku sme aj stále nosili na rukách, nevedela sa sama dlho vyhrať, + to večné uspávanie, bolo to naozaj náročné obdobie, ale teraz je z nej šikovné , samostatné a sebavedomé dievčatko, v pohode zvláda škôlku, proste nemáme s ňou žiaden problém 🙂

luppita
19. máj 2010

Ahojte, moj drobec je vo vela veciach dokonaly, ci v spinkani ci v papani, ale samozrejme ze sa to moze vekom vsetko zmenit. Od narodenia spi sam, mal sice obdobie ze nechcel a tak som pri nom len sedela a pozerala sa ako zaspava a bol rad, teraz ho len polozim a idem prec, on sa tam chvilku hra, brbloce, ale vzdy zaspi ci uz cez den alebo vecer. Ked nemame tatinka doma tak spime spolu vo velkej postely a ked sa vratil tato tak uplne vpoho zvladol ze spi zase v postielke. Uzivam si ho jak sa len da. Naozaj za chvilku nam tie deti vyrastu a uz nas nebudu tak potrebovat. ☹

u2jana
20. máj 2010

... no tak to keby som vedela...
ked citam a pocuvam o tych dokonalych detoch, co ich rodicia polozia do postielky a oni spia a co pekne vsetko papaju, tak sa mi pride len luto ze u nas je vsetko akesi tazsie...
Dcerku som nekojila, takze si nezvykla pri mne zaspavat, proste som ju uspavala na rukach, potom sme presli na fit-loptu, potom par tyzdnov obdobie, ze jej stacilo hodinu spievat uspavanky...ale isli jej ocne zuby a uspavanky ani nic ine nepomahalo, tak som ju uspala na rukach ... takze sme zas tam kde boli...
skusala som na nu vselico, po dobrom, po zlom, odchadzanie z izby... ale vysledok bol len gradujuci rev.

v lete jej chceme dokoncit izbu, kupit postel, tak moja jedina nadej je, ze sa jej bude pacit a konecne pochopi, ze je velka a ma zaspavat sama, ak nie, budeme sa trapit este velmi dlho...

mkr
20. máj 2010

2 letou neteř jsme naučili spát po obědě v postýlce ( před tím spala v kočárku) i večer samotnou, večer chodí spát ve stejnou hodinu s lahví mléka, pokud jí nechce, tak jí odnesu, ženská musí vydržet, ty děti to zkouší, prostě nechat je, oni si zvyknou, neteř ještě vždy pohladím po vláskách a řeknem si dobrou noc, jinak byla zvyklá usínat s matkou, i hodinu v posteli

monnaa
20. máj 2010

u2jana- neboj sa, ono to obdobie fakt rýchlo uletí. Ja viem, mne sa to hovorí, keď to už máme za sebou....ale viem ťa pochopiť, lebo i my sme mali doma večne uplakané a nespokojné dieťa, ktoré sme museli ( teda vyslovene ja ako matka ň uspávať na obed aj večer do 3,5 roka. Nie sú deti ako deti, existujú tzv. " náročné deti " a mamičky týchto detí to majú proste ťažké , okolie im často nerozumie, že čo je to za výchovu......ja som až pri druhom dieťati pochopila, že to prvé bolo teda riadne náročné. Toto druhé je také pokojné , usmievavé, pekne papká, no paráda. No a to moje predtým náročné mi už pekne samo zaspí o 20.00 hod každý večer vo svojej postieľke 🙂. tak ti držím všetky palce, možno tá nová detská izba a postielka spravia fakt svoje .

zuzube
21. máj 2010

ahojte mamicky,
tak nasa mala si zvykla zaspavat na prsniku, potom som jej to vymenila za flasu a postupne sa naucila zaspavat v izbe sama s flaskou.... no v noci sa stale budila a chcela, aby som pri nej sedela a mala som toho fakt uz dost, tak som ju zacala ucit zaspavat samu, bez flase... nechavala som ju plakat a chodila som ku nej v urcitych intervaloch...uz po par dnoch to bolo super, vedela pekne zaspat sama a spala cele noci... no asi pred 2 tyzdnami zacala strasne plakavat, proste nechce spat vo svojej izbe, co jej predtym nikdy nerobilo problemy....nerozumiem tomu, uz nevladzem, lebo place stale.... skusila som aj tak, ze cez obed ju nedam spat ked nebude chciet, ale aj tak vecer plakala...hoci bola straaaasne unavena... uz fakt neviem co mam robit a ku zaspavaniu s flasou sa nechcem vratit....poradite mi nieco??? prosiiim, dakujem

lalus
21. máj 2010

zuzu, neviem, či ti poradím so zaspávaním, ale určite viem, že Ti nepomôže, ak ju cez deň nedáš spať.....detičky, ak sú príliš unavené, tzv. "pretočené", tak zaspávajú oveľa, oveľa horšie, ako keď sú unavené im primerane...a aj počas noci spia horšie, prvé hodiny je ten spánok veľmi plytký, budia sa, mrnkajú a pod...
takže, ak drobec bežne spáva cez deň a večer potom zaspáva pol hodiny - ak ho o ten denný spánok oberieš, tak môže večer zaspávať aj dve hodiny a skutočne to bude boj a trápenie, lebo on bude príííšerne unavený, ale až tak príšerne, že nebude z toho vedieť zaspať 😝

no a k uspávaniu - máme rovnako staré deti a my sme až donedávna uspávali. Na obed mu zaspinkanie trvá tak 30-45 min., večer 1 - 1,5 hodiny...ale už sme mali aj 2hodinové excesy 😠 takýto dlhý čas na zaspatie potrebuje už ani neviem odkedy 😝 a až posledné týždne sa nám podarilo dosiahnuť, že zaspí aj sám....bez násilia, nejak na to dozrel, alebo čo...nie je to 100 %, ale každý jeden voľný večer ma poteší 😉

musko
23. máj 2010

zuz - určite dávaj spat aj cez den. Pretažené dieta zaspáva zle a spí zle, asi má teraz obdobie - prechodné - že vníma vela nových vecí a deti to spracovávajú v spánku - preto može plakat zo spania. Co keby si si ju na pár nocí vzala k sebe? Aby získala istotu, že sa nič nedeje? A k zaspávaniu - a neukamenujte ma - je to proces, to dieta nevie, zaspat samotné a nesrvová sústava dozrieva do 14 rokov, dieta sa samé naučí spat najskor v 3 rokoch - ked na to dozreje a vyplakanie nič nerieši - zaspí, lebo je vysilené a rezignované, nie preto, že pochopí, že má zaspat samotné..... my spíme všetci spolu, ja chodím spat zároven s detmi - malý zaspí pri kojení, so starším si potom čítame a rozprávame sa, alebo si pustíme CD s rozprávkou.... Nič mi neutečie - len ten čas s detmi a obávam sa, že mi za tým bude fakt smutno......

jankapiknova
23. máj 2010

Mne sa tiež osvedčilo že čim je maly viac unaveny tym sa tažšie uklada večer ale spava cez den vždy raz cez obed a tak bez par minut dve hodinky. Ale nezaspi sam ani cez den ani vecer, ale čo som rada že zaspava tak 10minut. Takže nieje to boj...
A čo sa tyka samotneho zaspavania,ja si naopak myslim že sa naučia deti same zaspavat ale ked ich k tomu vedieme od narodenia a čim maju viac mesiacov tym sa to horšie uči. Čiže ja to neriešim a nechavam to na nahodu 😉

chiwule
23. máj 2010

musko, naprostý souhlas 😉

pilotka2
24. máj 2010

ahojky, tak musím přidat svoji zkušenost, náš adámek spí za dem minimálě 3x, někdy ještě usne v kočárku i v 17h, ale to jenom na púl hodky. chodí spát 18,30 protože díl to nedá a usíná sám. když přez den nespí to svoje, je to sním těžší. ale žádný problém z usínáním. dofám že to tak i zůstane 🙂

chiwule
24. máj 2010

potřeba spánku se s různým věkem dětí mění 😉 je to čím dál méně 😒

ekonaja
25. máj 2010

Ahoj maminy. Pridám sa aj ja, nakoľko som trávila pri zaspávaní s mojou dcérkou neskutočne veľa času. Má 15 mesiacov a donedávna si cez noc žiadala 2 - 3 krát mliečko z fľašky. Tak som začala riešiť problém cez info linku myslím, že to bolo Hami. Pani mi poradila, že vôbec nie je hladná, len si žiada pozornosť, tak sa mi podarilo stiahnuť v noci dávku na jednu a čo sa týka toho zaspávania poradila mi metódu zaspávania samej v miestnosti a po intervaloch ju chodiť kontorolovať. To sa mi moc nepáčilo, jednoducho ju nedokážem nechať samú plakať v izbe, hoci mi pani vravela, že aj tak si dieťa v tomto veku nič nepamätá 🙄 . Spravila som to po svojom, našla som si strednú cestu, okolo siednej večer vypije mliečko, ešte chvíľu sa pohrajeme a potom ju odnesiem do postieľky, ktorú mám hneď vedľa svojej postele. Pomujkáme sa a potom sa snažím pri nej neležať, ale chdím po izbe, skladám bielizeň, tak aby ma počula, že som v izbe, v prvý večer vyliezla z postieľky asi desťkrát, no vždy som ju trpezlivo vrátila, dala pusu a zasa sa vzdialila. Postupne som zo spálne na chvíľočku vyšla a zasa sa vrátila, tak mala pocit, že vždy keď ma bude potrebovať budem tam. A teraz je to tak, že nám zaspávanie trvá len chvíľočku, no nemusím byť pri nej. Pokazilo sa nám to až vtedy, keď jej išli zúbky, to sme sa zasa museli vrátiť k maminkovaniu, lebo mala teploty a bolesti, ale zasa zavádzame tento systém a funguje nám a zdá sa mi nie tak drastický. Vyskúšajte to, možno sa to uchytí aj u vás doma.

lucika09
3. jún 2010

ahojte, možno mi budete vedieť pomôcť, ako drobca naučiť cez deň zaspať samého v postielke. Má skoro 7 mesiacov, večer pekne zaspí sám v postielke aj v noci spinká, len cez deň ho musím uspávať v babyvaku, aby vôbec spal. Donedávna spával aspoň v kočíku, no posledný mesiac ani počuť. Skúšala som cca týždeň ho dať do postielky a ten istý postup, ako pri večernom zaspávaní, ale buď mrnčal, alebo si len rozprávala a o spaní nemôže byť vôbec reč. Budem vďačná za akúkoľvek radu 🙂

jankapiknova
4. jún 2010

jaaaaaaaaj lucika čo by dali mamičky za to aby im večer deti zaspavali same a spali pekne celu noc...
bud rada a uživaj si denne uspavanie v babyvaku 😉
ja doteraz musim byt pri malom ked zaspava aj cez den aj v noci(naštastie mu to dlho netrva)... 🙂

lalus
4. jún 2010

lucika, veď ty máš ešte maličkého drobca....my sme uspávali donedávna a aj teraz ešte niekedy spustí cirkus, keď odchádzam z izby...no a zaspáva od nepamäti hodinu 😖
buď rada, že Ti aspoň večer zaspí 😵

lucika09
4. jún 2010

Ďakujem 🙂 Ja sa na to večerné zaspávanie nehnevá, aj keď mu to trvá niekedy hodinu, ale aj tak vďaka, budem musieť vymyslieť niečo iné, lebo takýmto tempom prídem čoskoro o kríže 😠

klaudia74
4. jún 2010

@lucika09 Z vlastnej skúsenosti ti poradím toľko, že ja som môjho uspávala cca. do roka - najskôr v šatke a potom v nosiči. 🙂 Až potom sme postupne prešli na to, že zaspával sám. Zdôrazňujem, že ten prechod bol hladký, bezproblémový, žiadne cirkusy - aby niekto nenapísal, že sa na nosenie naučil, lebo to tak vôbec nebolo. Jednoducho potreboval moju blízkosť a ja som to rada rešpektovala. 🙂
Podľa mňa si kúp ergonomický nosič (keď sa ti šatka nechce viazať) a budeš mať po probléme. 😉

blumka
5. jún 2010

baby, ja vam poviem srandu....moja starsia dcerka ma 2 roky a 4 mesiace, zaspava tak ze musi pri nej niekto byt, uz na nu skusame rozne finty preco by mala sama zaspavat ale nic nepomaha. nedavno som jej uz povedala ze je velka, ze velke deticky uz spi same, ona na mna kukla a vravi ze Julinka spinka s mamkou, a ja jej vravim ze Julinka je babatko to preto, tak mala vydzubana, sa kukla na mna tymi velkymi ocami a vravi a mamka spinka s ockom a neni babatko 😀 😀 no to som sa otocila a zacala sa smiat aby ma nevidela...preslo mi cez rozum 2 rocne dieta...
nastastie nam to spolocne uspavanie nevadi..ja uspavam malu, manzel velku a maju vtedy spolu taky spolocny cas, kedze on je dlho v praci..cez den uspavam ja ale cez den zaspi do 10 minut 😉

a aby som bola k teme...ju som na rukach uspavala do roka, potom stacilo ze som lezala vedla nej a zaspala...ked som bola v nemocnici na rizkovom, mm ju naucil bez plakania zaspat samu, lenze ako som sa vratila z porodnice s malickou a ona videla ze ju mam na rukach a zaspava tak, zacala si vyzadovat pri zaspavani ocka...a my sme jej vyhoveli...ved raz to pride ze ma vyzenie z izby 😉

kladenacka
17. jún 2010

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu. Prcka "jsem si naučila" usínat u prsa,
jelikož bylo to příjemné ho mít u sebe, když by malý měl hodně
bolení bříška, bylo to snadnější, ale hlavně , samotnému se
nikdy nepodařilo hned usnout. Když jsem viděla, že je unavený,
vzala jsem ho k sobě, napil se z prsa mlíčka a hned anebo za chviličku
usnul.
TeĎ je mu kousíček přes dva roky. Kojení už odbourávám - mlíčko
mu dávám jen, když se k ránu probudí - jinak hrozně řve a pláče
- nemůžu si to dovolit - máme malý byt - manžel spí vedle v ložnici.
Dříve u mlíka usínal dopoledne, odpoledne i večer. Teď ho dávám
lehnout do jeho postele kolem třinácté hodiny - vůbec nemůže zabrat,
běhá po bytě, hraje si s hračkami, pláče - nechce spát. Pokud
je hodně unavený, tak po delší době usne, ale jinak ne. Stejně
tak večer po večeři, koupání, večerníčku ho dávám do postýlky,
ale to samé - běhá po bytě, vyhází hračky, kt. si pochopitelně
pak neuklidí, dělá vše možné , jen nespí, pak až konečně ve
dvacetjedna hodin anebo kolem půl desáté se mi ho podaří přesvědčit,
že je nutné si lehnout do postýlky a to už konečně v klidu leží,
zavírá očíčka a pak konečně usíná (i bez držení ruky). Kdybych
mu dala večer mlíčko z prsa, tak určitě hned anebo za chvilku zabere
- ale to mu nedám. Už toto trvá cce pět dní. Nemáte prosím nějakou
radu, co dělat, jak mu pomoci, aby usnul a vůbec usnul třeba dříve.
Jinak každý den vstává kolem půl sedmé či sedmé.

lenka2304
26. jún 2010

holky,chcem prispeť so skúsenosťou ,ako sme naučili malú zaspávať samú.Mám z toho bohovú radosť,donedávna sme totiž uspávali síce klasicky v postieľke,ale striedali sme sa pri nej-aby neplakala,obaja sme ju nastriedačku hladkali a podobne,až kým nezaspala.Strávili sme tam niekedy aj hodinu/viem -naša hlúposť/,a tak sme si povedali,že stačí.Rozhodli sme sa pre uspávanie osamote,s pribežným vracaním sa po 5,7,10...minútach a stále rovnakej vete-spinkaj,sme hneď vedľa,tak,ak aby vedela,že musí spať,ale že sme pri nej. 🙂 prvý deň-des!revala asi hodinu a pol,potom od únavy odpadla,v noci sa ešte trocha strhávala.na druhý deň to bolo o niečo lepšie a postupne sa to zeliminovalo úplne.Po 1 týždni tejto metódy,malá nielen že zaspí sama-absolútne neplače,proste kuká a čaká na spánok.Keby som to nezažila,v živote neuverím.Ide fakt len o to vydržať ten plač a uvedomiť si že pravidlá určujeme my 😉

jankaw
6. júl 2010

@lenka2304 Ahoj Lenka,
my sme nasho maleho naucili zaspavat presne tak isto ako ty, zo zaciatku to bolo na nervy, ale po tyzdni to bolo ine dieta 😀 Sam zaspi aj cez den aj vecer. Dokonca teraz nechce zaspat ked som v izbe, napriklad dnes som vesala v spalni pradlo a videla som ze si uz drhne ocka, ale ako ma videl tak stale mrncal, isla som do kuchyne a ked som sa po dvoch - troch minutach vratila tak uz spal.

nefertitka
7. júl 2010

ahojte,myslite ze tato metoda funguje aj pre velmi zive dieta,ktore nevie inak lezat,nez priputane v kociku?mame dieta,ktore len beha,fakt nesedi asi ani 10 minut za cely den,ked ju dame do postielky,ze hajat,tak koniec, to tam robi take rosambo,ze az,beha tam hore dole,chvilu sa hra a potom rev jak keby ju na noze brali,nefunguje ani zaspavanie,ze si lahneme s nou,ona inak nezaspi ako hojdanim v kociku a to uz ma rok a pol! uz nam to pripada celkom divne take velke dieta takto uspavat,ale ked ono to inak nejde:(

jajak
7. júl 2010

ja sa neviem nejak odhodlat, aby som ju prinútila zaspávať samú. Proste si myslím, ze ten plac, ktorý by spustila by nikdy neskončil, aj ked viem, ze vsetko je to zvyk a ona by si musela zvyknut. Ja ju proste nedokazem pocuvat ako hrozne plače. Je mi to ľúto. Teraz zaspávame tak, že si lahnem vedla nej, niekedy to trva hodinu, niekedy menej, ci viac. ☹

kubaka
8. júl 2010

🙄 tuhle surovou metodu určitě nedoporučuji pro žádné dítě. Pro matku, která si neví rady pěkný a pohodlný výsledek, ale pro dítě je to traumatický zážitek - ano, je to "jiné" dítě - protože rezignuje. To rozhodně není žádoucí motivace k učení čehokoliv. usnout z vyčerpání a pláče až do úmoru. Mám nesmí být ta, co ho nechá na holičkách.
😠
dítě se nedá násilím naučit nic - prostě ho pozorovat a chtít po něm jen to, co snese, aniž by ho popadala hysterie, zoufalství, nešťastný pláč. Tudy cesta nevede.

@kladenacka hlavně utni už to kojení úplně a rychle. Je to zbytečně dlouho a on si to pořád pamatuje, že je možnost dostat.. Sejde z oči, sejde z mysli. Potom zkus omezit spaní přes den - naši třeba od dvou let nespali vůbec a večer padli v sedm. Někteří jsou prostě méně spavé.
nefertitka zase uspává houpáním v kočárku - každý nakonec vypozoruje to, co jeho dítě dělá spokojeným. jsem toho názoru, že nic není divné, pokud je dítě v pohodě a nikomu to neškodí. Přejít na obvyklé stereotypy se i tak dá pomalu a po krůčcích - nejdřív usínat v kočárku jen s menším a menším houpáním, pak bez houpání apak do postýlky... Každé dítě dřív nebo později k těch obvyklostem dospěje. Je nutné mu pomoci, ale ne ho lámat nějakými surovými metodami, které si "kdosi" vymyslel. to je moje pravidlo a vždycky se nám vyplatilo se ho držet.