Ako naučiť dieťa samé zaspávať?

mata78
21. jan 2008

určite nie som jediná čo tak robila, a preto by som chcela poprosiť mamičky o radu. naša malá ma 15 m . večer mi zaspí takmer vždy sama počas krmenia, ale počas dňa je to horšie. uspávam ju na rukách. davam ju spať v tedy ked už vidím, že je veľmi unavená. položim ju do našej postele a ľahnem si k nej, ale ona začne zliezať a behať po izbe. skusala som ju položiť rovno do postieľky, ale tak plakala, že som ju musela vybrať. ale ked ju vezmem na ruky a parkrať počičíkam tak v priebuhu 5 min. mi spí. už mi je ťažká a som aj tehotná takže ju už takto nemôžem uspavať, ale zase ked ju necham iba ležať vedľa nma na posteli tak nikdy nezaspí. ona je hore a ja spím. čo robiť?

diviska
25. jún 2012

tak moje usíná u prsu, zatím celých 11 měsíců je to do 5 minut hotové 🙂 Párkrát už se taky stalo, že usnula sama, když už bylo hodně pozdě. Zatím to neřeším, ale doufám, že to pak nějak zvládnem. Rozhodně nechci používat rady typu nechat vyřvat v intervalech 3,5,7 atd... já sama mám z podobných praktik psychické problémy..

edie63
25. jún 2012

ahojte. necitala som celu diskusiu, nemam na to ani cas. dcera ma 21 mesiacov a este stale ju uspavam na rukach, uz som z toho zufala, vsetko ma boli, ale inak to nefunguje. poobede to este ujde (vtedy zaspi do 15min.), ale kazdy vecer uspavanie trva min. 3/4 hodinu, niekedy aj hodinu. skusala som ju dat do postielky, ale tam sa len mrvi, alebo chce sa hrat, prip. chce aby som ju odtial vybrala (a ked tak neurobim tak spuspti neskutocny rev) a nepomaha ani rozpravanie, spievanie, hladkanie a pod. (uz som snad vsetko vyskusala). a robi to aj v noci. ked sa zobudi 10krat, tak 10krat sa s nou prechadzam po izbe kym zaspi (nesmien sa zastavit ani si sadnut, nic). 2krat sa mi stalo, ze zaspala sama v postielke, ale to uz bola totalne KO. problem je ale v tom, ze ona vydrzi byt hore velmi dlho (chodi spat okolo 23.00), cize na to, aby sama zaspala bez pomoci a bez sceny, by som ju mala ulozit okolo polnoci (to ale neprichadza do uvahy). inak si myslim, ze je to moja chyba, ja som ju takto naucila, len nedavno som si uvedomila, ze som ju nosila na rukach uz v porodnici, aby zaspala (a samozrejme fungovalo to). ☹ mozete mi niekto poradit, prosim? co mam este skusit?

nicolettka
26. jún 2012

ahojte edie63, dcérka má 26 mesiacov a od roka spinka len raz za deň, od dvoch ročkov niekedy cez obed áno niekedy nie ( viac ako hodinku nespí, ale aj za tú som vďačná 🙂 ). Nepatrí medzi veľkých spáčov. Večerné uspávanie vyzeralo ako u vás, tak som zrušila obedňajšie spanie, keď je unavená ľahne si aj sama, a spinká. Večer prečítame rozprávku , ležím pri nej a nie je problém. Máme už aj druhého chlapčeka, ale on je iná povaha. Od narodenia zaspinká pri prsníku alebo sám.
A čo sa nočného vstávania týka, tak keď to prešlo samé. Pár týždnov sa v noci budila, a potom to naraz prešlo samé. Možno pomôže len vydržať, ale určite nenosiť na rukách. To nie je dobré ani pre teba ani pre dcérku 😉

amisa
26. jún 2012

ahoj chcem sa trosku postazovat a opytat sa ako to riesite ak ame podobny problem. Mam dve deti, starsiu dcerku som naucila samu spinkat a aj na rezim dna asi ked mala nejakzch 7-8 mesiacov. Ale moj syn si zo mna spravil uspavaci prostriedok pri kazdom malom prebudeni.. nechcel dudel a naucil sa zaspavat od narodenia na prsiku ( bolo to pre mna pri dvoch detoch velmi pohodlne). Lenze teraz ako mu sli zuby sa stale budila zrazu nam to nejak ostalo a som hore kazde dve hodiny a musim uspavat na prsiku aby nevrieskal ako priskripnuty moncicak a nezobudil celu rodinu aj so susedmi. Som ako chodiaca mrtvola kazde rano a to nieje veru sranda pri dvoch detoch. Ked som si ho zobrala do postele tak bol zas problem ked si chcela starsia dcerka nadranom k nam lahnut.. to sme potom vsetci museli odpovedat na jej otazky co tam robi babo uz od piatej rana..no a vyskusali sme rozne varianty ale asi najrozumnejsie bude oducit ho zaspavatna prsiku ..a naucit ho pekne zaspinkat v postielke s maminkinou uspavankou.. no hold zavarila som si.. tak asi tak tyzden bude u nas doma rodeo.. .. a asi najlepsie bude ked uz nebude v noci papat.. ved papkac je to riadny.. aj lekarka ma upozornovala ze ked sa casto v noci tak vzpina ze ho asi boli brusko ze sa prejedol..no jemu to nebrani dudlat si dalej. Drzte nam palce..dnes zaspal naobed sam..reval..ale bola som za nim ho pomojkat..a zaspal tak za 7 minut..

amisa
26. jún 2012

@edie63 ahoj aj ja mam problemy ale s maldsim u starsej ma dva roky a 4 mesiace ..mozem povedat ze velmi uspesne zaspava a spi dokonca asi dva ci tri mesiace bez plienky. Zaspavanie na rukach u nas sme nepraktikovali..nepokladala som to dobre ani pre nu ani pre moj bolavy chrbat. Riadila by som ti zavadzanie ritualov a rezimu dna, ale takeho dost pevneho. Mozno bude aj taky ten protestny zduty rev, ale ona sa s tim zmieri .. Proste musis s tim seknut a zaviest nieco ine ako hupanie..napriklad drzanie za ruku.. ci nieco podobne len by som chcela varovat pred zaspavanim s maminkou spolu v posteli.. toho sa potom tazko zbavis aj ked bude mat tri roky.

susanne5
26. jún 2012

ahoj @adie63 s tym vecernym zaspavanim mame problemy aj my, Ondrik ma 2 roky a 3 mesiace a tiez zacal zaspavat az o 23. 00 najnovsie pretoze chodi neskoro spavat poobede a spi aj 3 hodky. a vecer to je kalvaria. nanestastie spi s nami v posteli, donedavna som ho kojila a zaspaval tak, potom sme presli na mlieko z flase, teraz zaspi sam po uspavanke, ale musim byt pri nom. a to je kamen urazu. casto krat to trva aj hodinu a pol kym takto zaspi. stale sa prehadzuje, da sa na 4, a keby som ho nechala v posteli sameho tak z nej asi vylezie a pride za nami. v postielke nespal od pol roka. neviem co s tym urobime neviete niekto poradit? dakuejm

mia551
26. jún 2012

@amisa jednou z hlavných funkcií dojčenia je práve uspávanie. a koniec nočného dojčenia preto často býva koncom dojčenia ako takého... nerozumiem, prečo je taký veľký problém spať s malým v spoločnej posteli, príp. aj s oboma deťmi v spoločnej posteli... ja spávam s malou na manželskej posteli (manžel spí vo vedľajšej izbe), kojí sa v noci tiež veľmi často (resp. kojila sa veľmi často najmä v období 7-12 mes.), potom sa to postupne znižovalo... a nikdy som nebola ráno ako chodiaca mŕtvola, práve naopak, tým, že spíme spolu, sme boli obe krásne vyspaté... keď sa totiž v noci zobudí a ja ležím vedľa nej, často sa nestihnem ani poriadne prebrať, len jej ponúknem prsník a ona sa napapá a pritom krásne zaspinká. ak má niekto obavy o môj manželský život, nemusí, ten sa týmto naopak zlepšil, keďže nie sme každý deň "spolu" a sme si tým vzácnejší 😉 odporúčam aj nasledovnú stránku:
https://sites.google.com/site/blogodojceni/cast...
prípadne toto fórum: http://forum.dojcenie.eu/index.php

mia551
26. jún 2012

@susanne5 neskusila si zrušiť poobedný spánok...? 3 hod. je dosť, sa nečudujem, že večer nechce spať... i keď neviem, koľko hod. spí v noci...

susanne5
26. jún 2012

@mia551 no ani neskusala, lebo mam pocit ze male deti by si mali poobede pospat, aj ked zas potom nema ten zdravy spanok vecerny do polnoci.. teda ho ma tak od 22.00 alebo od 23.00 v horsom pripade tak neviem ci je to lepsie, ale sme uz tak nauceni, aj ja si oddychnem, porobim.
v noci spi tak 9hodin.

mia551
26. jún 2012

@susanne5 rozumiem Ti, aj ja by som to videla rovnako 😉 ale každe dieťa je iné, to je to jediné, čo viem naisto, takže u každého platí niečo iné a všeobecné pravidlo v podstate neexistuje. švagriná má dvojičky, jedna spávala krásne poobede až do 5 rokov a v noci v pohode spala tiež, druhá prestala spávať poobede už ako 1,5 ročná, jednoducho ju bolo treba uspávať 1,5 hodiny a večer robila riadny cirkus... keď poobedný spánok zrušili, bola zrazu oveľa pokojnejšia cez deň a aspoň v noci si pekne pospinkala... teraz som našla aj toto - 3ročne dieťa by vo všeobecnosti malo v priemere spať 12 hodín - ale ako som povedala, podľa mňa žiadne všeobecne PLATIACE pravidlá neexistujú 😉

amisa
27. jún 2012

@mia551 no nesuhlasim , mne to nevyhovuje a ani nevyhovovalo. My sa pomazname az ked sa zobudi.. Aj ja by som ti mohla odporucit stranky ci knizky.. ale tak proti gustu ziadny disputat... ak ti to vyhovuje OK no mne nie.

susanne5
27. jún 2012

@mia551 dakujem za tabulku, no on si presne tie vecerne hodiny odspi uz poobede 🙂. najnovsie sme s manzelom rozmyslali ze ho proste nechame spat len hodinu poobede aj ked som vzdy bola proti budeniu ale inak sa asi neda. dufam len ze potom nebude z neho nervozne dieta..

mia551
27. jún 2012

@amisa jasne, kazdemu vyhovuje nieco ine...

mia551
27. jún 2012

@susanne5 🙂 snad nie, ved vyskusaj a uvidis podla mna uz po par dnoch, ci mu to (a tebe) vyhovyje...

susanne5
27. jún 2012

@mia551 dakuejm, vyskusame🙂

inka1903
28. jún 2012

ak mvozen k tejto teme nieco dodat tau len tolko ze nase deturence su uz od utleho veku velmi mudre a prefi 😒 😒 kane. a skusaju koko mvnzu a kolko mamka dovoli.a vedia ze s placom docielia co chcu. preto ak mvozem tak dnwporucujem hned este ked drobci zacat s prvimi krokmi.ja mam 4mes chlapceka. a pekne mi zaspava sa zaciatky pomrnkaval vzdy som sa mu len ukazala pohladila a odisla dnes uz pekne zaspava sam.
radim hned ale pomalicky deti ucit co a ako. a potom to ide lahksie. naprikad moja susedka ktora uz o detoch cosi vie ma uz 70 rok mi radi z vlastnej skusenosti ze je dobre mat mat serbel stale pred ocami babetka a sem tam ho tam posadit a ze sa ho nebude potom neskvor bat a skoro bude don chodit ja mam serbel uz v izbe a ako nahle bude mali sedkat budem ho tam na chvilku davat hacat.a uvidime ako to potom neskvor pojde

mamavera
29. jún 2012

@mia551 mne tiež nevyhovovalo spanie s dieťaťom v jednej posteli, nezažmúrila by som oči. Mám to vyskúšané, keď im išli zúbky, alebo boli choré, ja som proste nezaspala. A chcem sa v posteli túliť k mužovi, nezniesla by som, keby spal v inej miestnosti, samozrejme sú výnimky, choroba a tak.Kojila som dlho, ale v noci len pár týždňov, deti si zvykli a prespali celé noci. Koniec nočného kojenia neznamená koniec kojenia, u mňa a mojej švagrinej ani náhodou. Ja som deťom pred spaním tichučko spievala, rozprávala rozprávky, držala som ich za rúčku, hladkala, škrabkala, ale ležali v postieľke.

frick
29. jún 2012

@inka1903 to robíš podľa mňa dobre s tým nočníkom.Ani nejde o to či tam čosi urobí iba o to aby si zvykol že nočník úplne normálna vec a nemusí sa báť.A druhá vec keď začne sedieť ešte nebude z nočníka utekať a pekne si zvykne. Ja som toto pri prvom nevedela a mali sme s tým problém ale teraz som to presne takto riešila a malinký má 11 mes. a presne vie čo tam má urobiť keď ho posadím. Nepýta sa ale keď sa mu dá tak urobí keď nie tak sa ťahá preč.A ešte je dobré vymyslieť nejaký výraz na kakanie a cikanie aby vedel ako naznačiť. Napr. My vždy povieme sprav o-óóó 🙂 a on začne tlačiť .

A čo sa týka spánku ja som už bola bezradná z hodinového uspávania 3x denne a tak sme sa riadili metódou kontrolovaného plaču ale on ani silno neplakal len tak pomrnkával s prestávkami a takže to nebolo až také hrozné a konečne zaspáva bez problémov sám a pospí si pekne pred tým sa budil a spal max. hoďku v kuse a zaspí do 10 min.

kamilka22
23. júl 2012

mamicky, ziadam Vas o radu. Mam 2,5 rocneho synceka a aj 5 rocnu dcerku. S prichodom leta si vyposuvali vecerne zaspavanie a ja ich nedokazem uspat skor ako o pol jedenastej vecer. Syn vie spat aj 3 hodiny poobede, dcerka uz nespi. Nemalo ziaden efekt, ked som syna zobudila po hodine spania, a ani ked som ho nedala spat vobec. To sice zaspal skor, ale bol cele poobedie mrzuty. Prosim, len mi neradte nechat ho vyplakat. On vie prejst zo vzdoru az do amoku, minule som ho dala takto vytrucovat do postielky a vyskocil mi z nej. Zrazu bol pri mne v kuchyni. Pritom ked je kludny tak to nedokaze. Ani pomysliet nechcem, co by sa mohlo stat. Donedavna mi zaspaval sam v postielke, len s prichodom leta sa to uplne pokazilo. Neviem, idu mu aj posledne zubky, mozno je nervozny aj z toho, ale potom je uz vecer taky unaveny, ze sam zaspat nedokaze a ja neviem, ako ho udrzat v postielke, aby sa to zaobislo bez jeho zaspavacich nervov. Bit ho nechcem aj tak by to nic nevyriesilo. Som z toho uz unavena. Asi to znie sebecky, ale ak mate niektora zlepsovak, ako dietatko upokojit a ulozi sa rychlejsie, tak sem s nim.

timbouctou
24. júl 2012

@kamilka22 jí ti neporadím, ale svezu se s tebou 😅 Taky máme s tím dvouletým staronový problém, dnes usnul asi před 10 minutama, ráno se zas vzbudí před 6 a odpol včera spal 3 hodinky, dnes pro změnu hodinu s tím, že jsem ho do té postele nacpala. Někdy vydrží nespat, ale na to musí mít náladu a nesmí vstávat tak brzo, jinak je na pěst. Takže, dobré rady sem 😀 Mimochodem, za týden má narozky a dostane velkou postel, takže se děsím toho, že z ní bude zdrhat. Ale v ohrádkové postýlce je situace neudržitelná, je velký a hrozně se v ní mlátí a po obědě si vyřvává bráchovu postel.

timbouctou
24. júl 2012

@frick
@inka1903
s tím nočníkem to není tak úplně pravda. Starší na něm ochotně sedel od doby, co sedět uměl, mladší s náramným řevem odmítal s nočníkem mít společného cokoliv, co se zrovna netýkalo aut v nočníku, takže na hraní ano, na sezení nee. Až kolem 20 měsíce si najednou sám začal říkat a sám si sedal a za týden byl bez plen.

zuzanockamt
24. júl 2012

@kamilka22 moj syn zaspaval dlhu dobu medzi 19-tou az 20-tou a tiez s prichodom leta zaspava neskor (najneskor zaspal asi o 22-tej), ale rano vstava klasicky skoro ako predtym, takze si zase predlzil denny spanok zo 45 minut na 1,5 - 2 hodiny 😀 ... ja to zatial nesilim, ked vidim, ze je uz unaveny, tak ho ulozim, lezim pri nom, ked zaspava, kedze spava s nami a nie v postielke 🙂 ... verim tomu, ze s prichodom jesene a zimy sa to znova zmeni

krpcok
25. júl 2012

Ja mám 4,5 mesačnú dcérku a od narodenia som ju učila zaspávať samú v postieľke a teraz nemám problém, položím ju do postieľky a krásne zaspinká sama.

angelblue
26. júl 2012

@edie63 awoj...ja mám ten istý problém len s tým,že ja ešte kojím...naša kočka je zas naučená na kolísanie....keď bola menšia zapsávala v kočíku ale od toho som ju odučila a teraz ju musím na rukách kolísať aby zaspala popritom ešte musí mať prsník....keď ju dám do postieľky tak ten cirkus by si mala vidieť..včera som ju dávala spať hodinu...ale to až vzlykala od revu 😒 a viem veľmi dobre že sme urobili riadnu chybu ,že sme ju naučili takto zaspávať....na postieľke má namontované také ako na kolísku lebo bez hojdania nezaspí..už si fakt neviem rady...lebo už chcem prestať kojiť a chcem ju naučiť aby sama zaspávala... 😢

pancake
26. júl 2012

@kamilka22 skús im to posúvať kazdy tyzden o pol hodinu skôr . myslím večer. a cez obed ja budím syna ale on je flegmoš a ešte sa smeje. lebo ja mu pri tom zobúdzaní robím srandičky. inak ti nepomôžem,lebo ja mám to isté s dcerou. skúšam ju odúčať spať s nami v posteli uz pol roka a sme stále na tom istom skoro 😖

pakin
26. júl 2012

Moj maly prespí celú noc od 1,5-2 mes. Od narodenia sme snazili aby zaspal sám a je to v pohode. Ked uz vidím, ze trosku je unaveny, dám ho do postielky, este trosku zahrá s hrackami a spí. 🙂

krpcok
26. júl 2012

@pakin tak máme rovnako zlaté deti. Aj ja keď vidím, že je už unavená dám ju do postieľky pustím naťahovacieho sloníka a krásne zabuvká 🙂

edie63
26. júl 2012

@angelblue ahoj. hodinove uspavanie je u nas bezne. ale keby to bolo "iba" uspavanie na rukach, aj to predycham, lenze nasa slecna v poslednom case robila take sceny pocas tej hodiny (chcela hudbu, inu pesnicku, potom ine cd, chcela ist do postele, tam sa hrala alebo skakala, potom von z postele a uz ani nebudem radsej pokracovat), ze som sa kazdy vecer bala, co bude zase vymyslat. ona je tiez schopna velmi dlho plakat, niekedy sa pozvracia od hnevu a pod. takze mame doma veselo. ja som akurat vcera zmenila sposob uspavania (este stale na rukach, ale inak), a vcera vecer zaspala za pol hodinu, som bola stastna ako blcha. uvidime ako to pojde dalej, ale ak nezaberu nezne sposoby, tak to budem musiet riesit radikalne. ver mi, ak s tym neprestanes, stale dlhsie a dlhsie ju budes uspavat a ona bude chciet stale viac a viac. ja viem, ze je tazke sa odhodlat, ale musis to urobit, aj kvoli sebe, vsak aj ty si clovek. drzim palce. 🙂

angelblue
26. júl 2012

@edie63 ďakujem....aj moja robí scény až až.....tiež stále ničo vymýšľa....napr. to potom to...až jej poviem,že pôjdem preč a nechám ju samú tak to trošku na nejakých min. zaberie a potom zas....neviem čo sa s ňou deje ..ale niekedy už nevldázdem...a verím,že ani ty lebo je to ťažké s nimi..tak držím aj tebe pršteky nech nám to nejak výjde a nech sa už naučia spať samé... 😉

martinahost
30. nov 2012

Ahoj, pozeram že už tu dlho nikto nepisal do temy, ale neviem ako mam naučit večer samu zaspavať skoro trojročnu dceru. 😒 Už mi to trošku lezie na nervy, ne dost že mi nechce poobede spat a skušala som to asi 100 krat a už ma prešla trpezlivost, skušala som všelijak že som akože spala aj ja, že som ju davala spat z hračkami, no nič nezabera, nechce a hotovo!!! A teraz neviem ako ju mam odnaučit večer zaspavat samu, aby som pri nej nemusela ležať, velmi dlho som ju kojila a zvikla si že stale počas kojenia zaspala a ked sme prestavali kojit, tak som pri nej musela ležať aby zaspala. Ani nechce ležat sama v posteli, už som skušala ju dat lahnut a povedala som jej že idem na WC a za chviločku pridem a ked som 5 minut za nou neprišla tak vyliezla z postele že kde som. Dneska ked som ju davala spat, tak som mislela že už spi, tak som odišla a ani dvere som nestihla zatvorit do izby a už kričala mamiiiiii, a už bola dole z postele. Potom som ju tiež raz oklamala že idem niečo urobit, nech pekne leži, no myslela som že zaspala lebo tam bolo ticho, tak som sa po špičkach išla pozriet a ona sedela na posteli a čakala kedy pridem. Hovorim jej, pekne ležkaj a spinkaj mamka ide k TV a necham otvorene dvere ani z izby som nevyšla a ona už bola dole z postele. A ešte ked ju davam večer spat, tak nedost že poobede nechce, tak ešte aj večer v posteli vystraja a vymišla si blbosti len aby nemusela spat, no neustupim. Cez den, všetke hrački čo ma, podava zaradom do našej velkej posteli , zakryje ich aby spinkali, ale ona nezaspi. Budem rada ak mi napišete ake kolvek rady. 😉 Ďakujem.