Ako odnaučiť dieťa od večerného zaspávania na prsníku?

mmem
28. feb 2008

Mame taky mensi problem s vecernym zaspavanim. Maly vie zaspinkat len na prsniku. A ak sa pri prenasani do svojej postielky nahodou prebudi tak sa zacina kolotoc odznova ☹ alebo este pomoze natriasanie v kociku.
Zo zaciatku to bolo v pohode, pekne zaspal aj sam v postielke,ale asi 3 mesiace si s nim neviem rady. Metoda 3-5-7 min u nas nefunguje.

Ma niekto s tym skusenosti? Ako ste odnaucili deticky od zaspavania na prsniku a a ako dlho to trvalo?
budem rada za odpovede. A ak tu uz tato tema bola, odkaz na link potesi 🙂

martinabarak
28. feb 2008

Skus pozriet nizsie na "Kazde dieta sa vie naucit spat" 😉 , v tej knizke sa pise aj o tom....

gabrielad
28. feb 2008

Měli jsme ten samý problém (uspávání u prsu které trvalo až 2 hodiny a pak se budila a kolotoč následoval znovu) a opravdu nám pomohla jen metoda Dr. Karpa - Každé dítě se umí naučit spát. Také doporučuji si jí přečíst. Bohužel jsme před měsícem byli v nemocnici na 14 dní a celé naučené spinkání teď u nás nefunguje ☹ . Malá je od nemocnice závislák na mamince, úplně hysterická. Ale stačí dudlík a moje přítomnost. Tak se snad časem srovná a bude nám to opět fungovat.

mmem
autor
28. feb 2008

baby ja som to skusala,ale on tak hrozne place, ze sa to neda vydrzat.
Nie je to prerusovany plac, je to hodina vytrvaleho plakania az je cely mokry,spoteny a uplne vzlyka. 🙄 🙄 🙄

tak si to skusim znova precitat,ale tak dlho ho predsa nemozem nechat plakat.

martinabarak
28. feb 2008

Inac ja to len citam a este nepraktizujem. Maly zatial zaspava na rukach 😒 A zatial co som tak zbezne precitala, tak by mal maleho uspavat tato, aby nezaspal pri papani a my sa musime naucit papat menej casto ako kazde 2 hodky v noci...

katako
28. feb 2008

Mmem, a není na odnaučování moc brzo? Tady najdeš dvě skupiny maminek, jedny spí s dětma a uspávání u prsa narosto nevidí jako problém. Druhé zkouší všechny možné metody od dudlíku, přes vyřvávání a další metody, které ani nechci znát, aby jim dítě usnulo v postýlce. Diskusí na toto téma tu proběhlo hodně...

Zkus to brát, že mu je prostě u tebe dobře 🙂

martinabarak
28. feb 2008

Katako to je mile, ze je mu tam dobre, aj kamaratke tak mala zaspavala do 2 rokov a v noci min. 3x papala, tak ja by som tak dlho asi nechcela ☹ Teraz caka druhe babo, a uvazuje nad nekojenim, pretoze na UM deti dlhsie v noci spia od malicka 😒, co podla mna nie je bohvie co...

mmem
autor
28. feb 2008

katako: brzo??? myslim ze nie. mna fakt ubija kazdy vecer lezat 2 hodiny bez pohnutia kym nezaspi uplne a rano od 6.hore a cez den spi asi tak hodinku,.......... a ten teater v noci.... a najhorsie je, ze ked ja aj u mna - ked je predpoklad ze zaspi - tak len mrnci a kym mu nedam prso,alebo nedam do kocika tak je krik. Tak fakt neviem ci je problem v tom ze chce byt so mnou. Brusko ho neboli a zubky to tiez este asi nebudu 😔

urcite nie som zastancom nejakych vselijakych metod,ale toto tiez nie je v poriadku 😅

bilushka
28. feb 2008

Mmnem, my mame rovnaky problem, teda mali sme, kym som mu asi pred mesiacom nezacala davat zahustene MM s kasou do flasky, to mu dava manzel, aby nebol uplne zafixovany, ze zaspi len pri mne, inak som tiez nemala nervy na metodu 3-5-7, bolo to u nas tiez ako pises-cerveny a spoteny a ja vynervovana na maximum ☹

Teraz mu da manzel najest, ulozi ho do postielky a on si este chvilku rozprava a zaspinka 😉

martinabarak
28. feb 2008

Mmem mne tiez v noci tak krici, no pomoze len prsnik. Pocucka 2-3 minutky a spi dalej...
Teraz asi tyzden co papame okrem zeleniky aj ovocie a kase, tak mi spi cez den aj hodinu - dve. Dovtedy spal medzi papaniami min. polhodku. V noci zatial ziadna zmena ☹

gabrielad
28. feb 2008

Taky jsem byla úplně vyřízená, když jsem večer uspávala. Potřebovala jsem chvilku pro sebe jako třeba se umýt, navečeřet se, atd. Bylo to už k nevydržení, když malá usnula jen u prsu, dudlík nechtěla, když jsem se pohnula tak se hned vzbudila a mohli jsme uspávat znovu (jo jedno pozitivum to mělo - kila šla dolů i pod normální váhu, měla jsem jak na střední 🙂 ). Jeden čas to bylo i k vydržení, protože usnula v posteli, ve 23 hod. jsme jí přehodili do postýlky, ve 2 a v 6 se probudila na jídlo a opět putovala do postýlky. Jenže časem se to zhoršilo. Uspávání 1-2 hodiny, někdy byla schopná se vzbudit mezi 20-23 hodinou i 10x. Tak to už fakt nešlo. Přečetla jsem kde co. Nakonec jsem se dlouho odhodlávala a zkusila jsem výše popsanou metodu. A musím říct, že u nás se spaní hodně zlepšilo. Nakonec malá přijala i v 5 měsících dudlík, takže se ududlává u něho. A ještě jedno ohromný plus. Když není pak stále v noci u prsu a neustále se nenacpává, tak jí přestalo bolet bříško. Předtím jí trápily koliky, neustále v noci prděla, tím se budila a nad ránem hodně kopala nožičkami a byla třeba i 2 hodinky vzhůru. Tak to teď už naštěstí je v pohodě. 🙂
Jen ta nemocnice nám to teď zkomplikovala. Ale aspoň, že usnu na tu první hodinku v postýlce a pak musí k nám do postele, kde usne a pak už aspoň spí a je klid. Bude teď mít 9 měsíců a stále se v noci budí na jídlo tak 2x, ale to docela jde. Zatím jí to nechci brát. Jsem ráda, že aspoň takhle spinká. Ale uspávat na rukách, u prsu, v kočárku tak to před vámi smekám. Jsem ráda, že to u nás funguje aspoň takhle. Malý během dne stačí napít, dudlík, pohladit a za chvilku můžu jít. A v kočárku spinká taky hezky. Sice spí tak hodinku a to 3x denně, ale jsem ráda, že aspoň to. Brala bych kdyby spala už 2x denně celkem ty 3 hodinky, ale ona si to pozdně odpolední spinkání nechce nechat ujít 🙂 (chodí od 17-18 hodiny) a spinkat jí pak dávám mezi 20-21 hodinou.

mmem
autor
28. feb 2008

bilu: skusala som aj ja ale s umelym mliekom a Simko nevie papat z flasky, 2tyzdne som to skusala,ale ani za svet 😅 skusim este s tym MM dik

martinabarak: on mne prespaval celu noc a teraz som 5-6 hore 🙄 ,po prikrmoch trosku lepsie ale ziadna velka zmena

dufam ze je to len nejaka faza 😖

dakujem za rady a ak este ma niekto nejaku radu tak sem s nou, chytam sa kazdej slamky 😀

veverca
28. feb 2008

Ahojte. Náš skoro 6ročný Gabko bol vždy uspávaný, nikdy som ho nechcela nechať plakať. ale potvora, on nezaspí sám ani teraz. Musí pri ňom ležať tato alebo ja- a väčšinou spíme skôr ako on 🙄 . Pri druhom dieťati by som to nechcela opakovať. Tánčku večer okolo siedmej (po kúpaní ) nakojím, nechám odgrgnúť a uložím do postieľky a idem preč. Niekeky sa ešte preberie, ale hneď zaspinká. Občas pomrnká, ale len chvíľku. Začala som s tým pred 2 meciacmi, prvé 2-3 dni plakla dlhšie, manžel to chcel vzdať, ale vydržali sme. Budí sa mi potom až ráno okolo 5-6, v noci si nepýta. A to je len kojená, cez deň papá raz ovocie a raz zeleninku. Horšie je to so spaním cez deň, 3x po pol hodinke v kočíku, alebo na prsníku- to si užíva... 😀

bihan
28. feb 2008

Mon, snaž sa v prvom rade odbúrať to, aby si Simon spájal jedlo so spaním. Dieťa by malo ísť spať cca pol hodinu po poslednom jedle, takže u nás je to napapať - okúpať - rozprávka a spať... Zo začiatku sme ju nechali v postieľke plakať ale ak s týmto začnete, fakt musíš vydržať, lebo dieťa si povie, že ak bude plakať dostatočne dlho, rodičov sa dočká... No ten šok a plač po zaspaní a prípadnom prebudení je kvôli tomu, že dieťa zaspí na inom mieste ako sa zobudí a to ho frustruje... navyše vie, že keď zaspáva mame na rukách, tak vlastne "nemôže" zaspať, lebo potom sa preberie zase v postieľke a bez mamy... (toto je z "Každé dieťa sa vie naučiť spať")

U nás to funguje a všetci traja skvele spíme, dokonca Sára lepšie spí aj cez deň - položím do postieľky, trošku si pomrnčí a o 5 minút je tvrdá 😉

jaduska
28. feb 2008

Veverca, to o tvojom synčekovi akoby si o našej staršej dcére písala. Tiež donedávna nezaspala sama,bude mať o chvíľu 5 rokov. Ale teraz jej už stačí, že na druhej posteli spí malá sestrička a už nemusím ja, ani nikto iný.
Čo sa týka druhej dcérky, tak som si tiež povedala, že ju naučím zaspávať samú a úspešne to išlo do jej 5 mesiacov. Večer som ju nakojila, uložila do postieľky, občas zaspala pri dojčení, občas si trošku pokecala a spala celú noc. Potom asi dva mesiace mala také obdobie, že som pri nej musela ležať, akoby mala zapnutý nejaký radar, cítila, že vedľa v izbe ide PC a ja sa k nemu ešte chystám, tak nespala, kým som si neobliekla pyžamo a nevypla počítač. Teraz sa to už ukľudnilo, večer ju nakojím, ona zaspinká a ja môžem pracovať. V noci sa zobudí asi 2x-3x na dojčenie, ale už ju nenechávam pri sebe v posteli ako staršiu, má posteľ pri našej manželskej, takže je na nej sama.

ssissi
28. feb 2008

Ahoj, naša malá je rovnaká závisláčka, najhorších bolo prvých 6 týždňov - bola som s ňou sama doma a malá cez deň vôbec nespinkala, zdriemla si vždy len pri prsníku, nebolo možné ju proste položiť, nasledoval neprestávajúci krik, z ktorého celá ofialovela a bola mokr, až zachrípla (tak po pol minúte vždy). Nemohla som ani na záchod, o sprche som iba snívala keď manžel nebol doma (pri večernom zaspávaní nedokázal učičíkať ani manžel - bez prsníka to skrátka nešlo a trvalo to vždy celé hodiny). Čo trocha zaberá na našu malú je FIT LOPTA, položím na kolená a "vyskáčem ju" až sa unaví. Ale úplne ťa chápem, každá akokoľvek veľmi milujúca matka má sem tam aj základné vlastné potreby - jedlo, spánok, záchod..... Kto to nemal doma v takej forme, nepochopí. Držím palce

maryem
28. feb 2008

mmem, my sme,ako pise ssissi, fungovli tiez na fitlopte..ked som jej dala papat, skusala som ju dokolisat az do spanku. Ale..netrvalo to 5 ani 20min..velakrat 40min. a zas sa prebudila. Tiez sme skusali vselico, inak v podobnom veku,ko ste teraz vy..Nepouzivala cumlik,ale nechala som jej ho na oklamanie, ked som ju dala z prsnika, hned isiel cumela drzala som jej ho chvilu v puse, kym sa neukludnila. Potom som skusila metodu, kedy si zapyta,vtedy jej dam. Takze-vecer nakojit, pootm spala 10min. zas nakojit a zas...dokola. po 4razoch uz zhruba na 2-3hod.zaspala. No jedine,co bolo asi najucinnejsie, bol ten cumlik. hoci som nikdy nechcela, aby ho mala..No rychlo sa aj odnaucila. Neviem,co by som ti este poradila, asi stale skusat neico nove, kym sa to nezlepsi. Nam sa to podarilo,mozno v 7-8mes.. Drzim palce.

lenik51
28. feb 2008

To mne taky usiná u prsíku a pak spí se mnou v posteli. Přes den spí v posteli, ale v noci ani náhodou. a že by chodil spát v sedum, tak o tom si můžu nechat tak leda zdát. Obvykle chodí spát tak v devět, ale někdy i v jedenáct. zkoušela jsem na to jeho mručení nereagovat, párkrát usnul ale většínou začal brečet a já kojila daleko déle než obvykle, aby se uklidnil. přes den se už tolik kolik nechce. ale v noci je to ďáblík 🙂

mata79
3. mar 2008

Mmem, mne maly zaspava na prsniku doteraz. Teda uz pomaly s tym prestava sam.
Skusali sme to pred casom s metodou 357. Super to islo, zaspaval mi sam tyzden. Potom to psychicky nezvladol, velmi sa mi povracal, tak sme s tym hned skoncili. Aj cely ten tyzden plackaval, nez naspal, a stratila sa mu z ociek iskricka.
Tak sme znova zaspavali na prsniku. Uz ho ani neprenasam, lebo je tazky a ako si pisala, ked sa zobudil, zacalo to odznova.
Teraz v poslednych dnoch sice pije z prsnika, ale odvracia sa mi potom na opacnu stranu na bok, potom si znova pocucne, znova sa otoci a zaspinka sam. Myslim, ze o chvilu sa nauci aj sam zaspat. Asi bude stacit pri nom len lezkat. Uvidime.
Asi som Ta moc nepovzbudila, ale pre mna je dolezite, aby bol spokojny. Ale som rozhodnuta, ze ak sa nenauci zaspat sam do roka, tak ho od kojenia odstavim (rano a vecer budem odstrekovat a davat mu mliecko z pohara), aby nebol na prsniku psychicky zavysli. Mne totizto zaspava na prsniku aj cez den.

martas123
3. mar 2008

naše malá usíná skoro vždy taky u prsu, nebo v kočárku, tam to jde i bez něho 😉 někdy je to boj, vydrží cucat klidně hodinu, jen se pohnu, už řve. v noci se budí tak 2x-3x a řekla bych, že potřebuje na to pití čímdál víc času. usíná mezi 20-21h u prsu a vstává kolem 6h. ☹ čím je starší, tím je to snad horší. taky nevím, jak ju to odnaučím.

lusil2005
3. mar 2008

mmem tak PRESNE toto iste sme mali aj my! do troch mesiacov zaspinkavala krasne sama v postielke okolo osmej, potom akoby utal,LEN v kociku! ani nie na prse. a to tak ze o jedenastej... uz som z toho bola na nervy. nejak sa mi podarilo zkresat to na desiatu hodinu ale hojdanie v kociku ostalo. ked som ju nechala cez den dlhsie hore takze bola vecer skor unavena, zaspinkala skor ale po hodine sa zobudila a najblizsie dve hodiny bola cula. no a pred mesiacom som skusila metodu 3-5-7, ale nevydrzala som to. teda - dala som ju do postielky, po troch min. mrncala, po piatich plakala a po siedmich revala jak tur. tak som to napoly vzdala a isla som k nej. lahla som si vedla jej postielky, chytila ju za ruku a utesovala. plakala sice dalej (nevybrala som ju z postielky) ale uz nie tak strasne a po pol hodine zaspala. na druhy den som ju ulozila, a ona zaspala bez pipnutia. odvtedy zaspinkava o pol deviatej uplne sama v postielke. dokonca niekedy aj cez den.
drzim palec - mozno to chce este trosku cas a mozno vydrz. a mozno nejaky kompromis medzi tym co chce malicky a co chces ty 😉

mmem
autor
15. mar 2008

dakujem vam za rady 🙂
ja zatial skusam tyzden zaspavanie s mojim pyzamom 😎 nechcem to zakriknut ale celkom to zabera, este nemozem hovorit o uspechu,lebo to nerva dlho,ale je to snad na dobrej ceste

este raz vdaka 😎

mata79
30. mar 2008

Maminy, tak my uz druhy tyzden zaspavame bez prsnika v pusine.
Vecer ho nakojim a ostanem pri nom lezat. Trva to dlhsie, lebo s prsnikom zaspal hned. Lezime, vala sa po mne az nakoniec zaspinka. Spievam mu uspavanku.
Viem, ze sa takto naucil zase na moju pritomnost, ale sam v postielke sa velmi bal, takto aspon zaspava kludne. Len horsie je to v noci, ked sa zobudi. Odhadnut, kedy ma hlad - smed a kedy nevie zaspat. Papat mu davam az nad ranom, a ak sa zobudi skor, tak si ho pritulim a o chvilu zaspi. Ale poplace si, lebo este by chcel prsnik.
Ale uz je dost velky, musi sa naucit sam zaspinkat.
A teraz, ked uz ma zubky, je to niekedy bolestive....

lamia
30. mar 2008

No u nás teda pomohlo jen vyřvat...je to hrozný takhle napsat a ještě horší to bylo zažít,ale Anička od asi 8.měsíce začala hrozně špatně spinkat a když jsem si jí vzala k nám do postele,vzbudilo jí i když jsem se zavrtěla,navíc manžel chrápe...takže začla být pořád vzhůru a prso by potřebovala nonstop,navíc přes den to pak dospávala,já byla nevrlá a nevyspaná...no vyzkoušeli jsme všechno,ale nakonec pomohlo jen dávat spát do vlastního pokoje,kde jí nic neruší a nebudí se,večer má svůj rituál s koupáním,pak jí nakojím,zazpívám,pomazlíme se,pusinka na dobrou noc,má pořád ty samé plyšáčky v postýlce a nic jí tam neměním,aby se tam cítila dobře,no ze začátku samozřejmě po uložení plakala - řvala ,takže týden za ní vždycky chodil manžel,pochoval jí,dal jí trochu napít vody,když řvala moc a měla žízeň. Taťka si na to teda vzal dokonce dovolenou,když viděl,jak obě vypadáme,pochopil,že to chce radikální změnu...no po týdnu se naučila usnout sama,v noci jsem jí pořád kojila tak po 3 hodinách (to bylo tak mezi tím 9-11.měsícem) a to usínala dobře,i když někdy plakala,snažila jsem se jí dát do postýlky bdělou,ale ne pokaždé to vyšlo...po 11.měsíci jsme nakonec odbourali stejným způsobem i noční kojení a to už šlo docela dobře,zvykla si po asi 3 dnech,teď se teda budí kolem 5 ráno ještě na prso,tak to jí dopřeju a pak chrupe tak do půl 7 nebo 7. Pokud by byla dobrý jedlík,tak bych jí asi učila spát celou noc už hned jak jsme začli,bez nočního kojení,takhle to bylo o to delší,ale Aničce trvalo docela dlouho,než začla přes den jíst tolik,aby v noci neměla hlad...

katka76
31. mar 2008

ahoj maminy, tak u nas je to obdobne, pred kazdym ulozenim si pocucka, je jej jedno, ze obedovala, prip. pred par minutami zlopotila celu kasu....proste sa potrebuje napit este mojho mlieka. nenecham ju vsak na prse zaspat, este jej zaspievam a polozim do postielky a odchadzam. ked zacne plakat, chvilu pockam a potom idem k nej, pohladkam, prip. vezmem na ruky a pomojkam a opat ulozim. takto to funguje, idem max. 3x - terezka vie, ze pridem, tak nevymysla.
no zial, to mojkanie potrebuje aj v noci. skusala som rozne metody od 3-5-7, cez hladenie, silne privinutie, nosenie po byte...., no ten vresk nikomu neprajem. trepe sa , jaci, zuri, cela sa spoti a uspanie po takomto boji - mozte zabudnut. takze sa mojkame a kojime 3-7x . takze hlavu hore, nie ste v tom same 😅

mikynka
3. jún 2009

Ahojte. Aj ja mam problem s kojenim moja malinka ma uz 2 rocky a stale chce didiu aj ked ju vnoci uspavam aj cez den je stale prisata a mna to nehorazne nici a boli ma prsnik kedze mam mlieko iba v jednom prsniku je to znicujuce. Niekedy mam chut vziat nozik a odrezat si prsnik 😀 . ked ide hajat poobede musim cicat pocas dna sa namna nasaje, vratime sa odniekial a nasaje sa. V noci ju uspava len dudkanie prsnika. Budi sa aspon 3x vnoci na prsnik. Ako ju mam odnaucit prosim o radu

annag
3. jún 2009

mikynka, trpezlivo vysvetľuj, že mliečko nie je a najlepšie by bolo,ak by si na pár dní odišla preč. Za deň - dva by si na prsník ani nespomenula. Možno by sa napr. babka potešial, keby ju mohla mať pri sebe jeden -dva dni, alebo dámska jazda a nech ju má manžel ... čosi také vymyslieť ....

fifinna
4. jún 2009

mikynka, ja som maleho, ked mal 1,5 roka odnaucila tak, ze som si dala na prsnik klobucik na kojenie a povedala som mu, ze mam bo. Samozrejme ho nechcel. Uspavala som ho tak, ze som si lahla s nim do postele a rozpravala mu rozpravku. Ked si spomenul, ze chce prsnik, tak som mu povedala, ze uz je velky chlapec a velky chlapci nepapaju cici. Ked zacal pomrnkavat, tak som mu povedala, ze nech si place kolko chce, ze ho nedostane , tak dalej plakat ani neskusal. A od nocneho kojenia sa odstavil sam. Z nicoho nic sa v noci zobudil a namiesto prsnika si vypytal jogurt. Teraz uz prespi celu noc.

mikynka
12. jún 2009

tak babi konecne som ju naucila hajat bez prsniku trosku dlhsie to trva kym zaspi ale vyslo to uz asi 5 vecer mi zaspala krasne bez prsnika 🙂 . Sem tam zahaja aj z cumlikom ale len obcas 🙂 taka som nanu pisna🙂

fifinna
13. jún 2009

mikynka, aj môjmu trvalo dlho, kym zaspal bez prsnika. S prsnikom to bolo za 5 minut. Ale uz mu to tolko netrva, aj tvoja mala sa nauci zachvilku zaspat ryhlejsie.

lucinka4
8. apr 2010

ahojte,obnovim troska temu...potrebujem sa trochu vyrozpravat a sna dmi budete vediet poradit...mala je naucena zaspavat na prsniku lenze posledne dni si zvykla bradavky vecer natahovat,pripadne zaspi akoby napoly a potom si par krat znova potiahne a potrebuje odgrgnut..lenze malokedy si odgrgne zo spanku a ked ju polozim do postielky tak je za chvilu hore lebo nie je odgrgnuta a kolotocide odznova...ja trpim lebo ma bradavky uz sialene bolia a toto trva aj 2 hodiny...tak vcera aj dnes skusame ju uspat inak lenze samorejme reve ako keby ju z koze drali...mne to trha srdce a najradsej by som ju dala na prso lenze potom hrozne trpim od bolesti,a pomaly uz aj chrbta...je este malicka a mne nevadi uspavat ju na prse len keby nenatahovala bradavky...nechcem ju traumatizovat a uvedomujem si,ze ma chce proste citit pri sebe ale ta bolest je strasna... 😖 nemate niekto podobnu skusenost?