Ako prinútiť dieťa ostať v posteli a spať tam?

kalamity
12. sep 2009

Ahojte mamicky. Chcela by som vas poprosit o radu. Mojho 2-rocneho syna chcem uz davat spat do velkej postele, nie do postielky. Lenze mame OBROVSKY problem - maly totiz odmieta zostat lezat v posteli a akonahle sa od neho vzdialim, zdrhne z nej a v izbe si zacne velku robit velku zabavu. Ak v posteli aj ostane, tak v nej nevie bez pohnutia lezat, ale sa vrti, nema sekundu pokoja a robi v nej kraviny.... A tak nam obedne zaspavanie trva cca. hodinu, niekdy aj viac a obcas sa dokonca nezaobide bez buchnutia po zadku. Poradte mi, prosim, ako maleho naucit, ze v posteli sa pokojne lezi a spi a nesluzi na zabavu? Dakujem!

rainee
23. okt 2011

@berenika39 jasne ritualy mame,cas spania a unavu tiez stiehneme, len to zaspavanie..... tiez sa chcem spytat ci si sa nebala nechat maleho sameho v detskej a v otvorenej posteli. vies ja by som ju mala este rada pod dozorom, ona je velky spekulant 😉 kym ma zabrany na postielke aspon nikam v noci neodlzie a nedojde niekde k urazu alebo nieco neporobi doma. fakt aj cez den musim mat oci na stopkach a eliminujem kazde riziko, toho sa dost bojim ze ked bude mat volne pole posobnosti ze nieco vyvedie....

berenika39
23. okt 2011

@rainee čím větší důvěru jí dáš, tím je menší pravděpodobnost, že něco vyvede. opravdu se neboj. kdyby jí byl rok, rok a kousek...ale ve dvou letech už je slečna! určitě bych eliminovala takové to běžné nebezpečí - aby neměla při usínání na dosah nějaké blbé hračky, které by se daly spolknout nebo tak. ale jinak jí nech volnost. překvapí tě, uvidíš. i když vstane z potele, nic strašného se jí nemůže stát. i kdyby spaadla - stát se to může, lekne se, nic víc. tou zkušeností se učí.
K tomu eliminování rizik - někdy to může být kontraproduktivní, oni se potřebují na svých karambolech učit, jinak to nejde. Když bys před ní pořád zametala cestičku, neosamostatní se a bude pořád hřešit na to, že jí ochráníš. dej jí svobodu, omez tu eliminaci na to nejnutnější - zavřené nebo zajištěné okno, horké věci na sporáku....ale ostatní ji nech zkoumat. Opravdu budeš moc překvapená, jak je šikovná 😉

rainee
23. okt 2011

@berenika39 nuz ona uz mala par urazov (padla zo stolicky na hlavu tak sme boli v nemocke na pozorovani), pri pade na podlahu si zas odbila zo zubkov, proste akoby to pritahovala, takze preto som asi trochu paranoidna. 😖

berenika39
23. okt 2011

@rainee tak jasně, jestli je akční, pozornost je na místě, ale prostě večer, v noci, to určitě nebude vyvádět nějaké extra nebezpečné akrobatické kousky, ne? zkus se od toho oprostit. jinak - fajn je taková zábrana proti spadnutí - která se jen nasadí na bok postele, používala jsem ji jen asi dva měsíce, dítě může samo z i do postele, ale když se překulí, nespadne
http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/3009...