Ako prinútiť dieťa ostať v posteli a spať tam?

kalamity
12. sep 2009

Ahojte mamicky. Chcela by som vas poprosit o radu. Mojho 2-rocneho syna chcem uz davat spat do velkej postele, nie do postielky. Lenze mame OBROVSKY problem - maly totiz odmieta zostat lezat v posteli a akonahle sa od neho vzdialim, zdrhne z nej a v izbe si zacne velku robit velku zabavu. Ak v posteli aj ostane, tak v nej nevie bez pohnutia lezat, ale sa vrti, nema sekundu pokoja a robi v nej kraviny.... A tak nam obedne zaspavanie trva cca. hodinu, niekdy aj viac a obcas sa dokonca nezaobide bez buchnutia po zadku. Poradte mi, prosim, ako maleho naucit, ze v posteli sa pokojne lezi a spi a nesluzi na zabavu? Dakujem!

berenika39
31. jan 2010

...no mě se už párkrát podařila taková lest 😀 😀 😀 , ale jen po obědě, večer nehrozí...vlezl si do pelíšku, a já mu řekla, že si jdu pro mobil, že chci napsat babičce....a on se zatím zabral do plyšáků, a usnul.....

lante
31. jan 2010

ria, takú silu nemá 😀 Je to normálna dospelácka kovová posteľ z IKEI. V podstate s prechodom na ňu nemal vôbec žiaden problém akoby to ani nepostrehol.

jankapiknova, máš pravdu ak nechce spať tak nezaspí, ale tak ľahko neutečie 😀

A hlavne Vili sa dosť bojí, že by spadol, takže nikdy nemal tendencie skúsiť to preliezť. No soím si povedala, že akonáhle sa o to začne pokúšať, posteľ otočíme tak ako má byť.

A dnes sme mu kúpili už veľký paplón, takže od zajtra (musela som vyprať návliečky,, keďže boli nové ) bude už chrapkať pod ním.

ria80
31. jan 2010

No moc se mi to líbí.Malá právě taky nemá snahu přelézt,takže to mi nevadí.A ani jí nevadí v postýlce být,narozdíl od jiných dětí tady.
Ale postýlka už je jí dost natěsno.Tak pomalu přemýšlíme,co dál.Časem asi přechodně zkusíme matraci na zemi,tam ji dáme a uvidíme.Když bude nějaký problém,že si bude místo toho chodit po pokoji,zkusíme tuto.Už jsem si to uložila. 😉

zuza.m
1. feb 2010

my spime ešte v malej postielke ale tak že sme dali bočnicu dole a opreli o našu postel.a maly je uplne spokojny.ked bol v postielke uvezneny tak s atam bal a nebolo možne ho tam uložit .aj vnoci ak sa zobudil už som ho tam dat nevedela.teras krasne spinka uspavam ho že som tam a potom odidem.je spokojny a aj vnoci citim ako sa prituli.ak ma neciti tak sa ozyva ale ak sa ozem je ok .ani nezlieza ale je pravda že som ho tam nenutila sameho.vždy osm pri nom.

danu
1. mar 2010

kalamity • 1d • Dnes o 15:44
Ahojte mamičky, mám dvojročného syna, ktorý posledné dva-tri mesiace odmieta poobede spať. Najskôr sa to začalo tým, že si nechcel do postele ľahnúť, stále po posteli skákal, keď už ležal, tak vykopával nohami, nechcel byť pod perinou.... Posledné dni sa zaspávanie končí plačom, nervozitou (ak sa mu nepodarí zaspať) a mojím zúfalstvom ☹ ☹ ☹ Vážne neviem, čo mám s ním robiť, ako ho opäť naučiť, ako zaspávať. Viete mi, prosím, poradiť, ak máte podobné problémy a skúsenosti? Ako ste ich riešili? Ak ste sa aj radili s nejakým psychológom, aké on dal rady? Je vôbec vhodné, aby sme dieťa nútili nasilu zaspávať? Bojím sa, že ak poobede prestane spávať, tak bude nervózny a nedostatok spánku na ňom zanechá stopy... Ďakujem za akékoľvek rady!

samik2008 • 2d • Dnes o 16:21
ahoj kalamity,já ti moc neporadím...dcerka nespávala od roku a půl,vůbec to nepotřebovala,zkoušela jsem si s ní lehnout do postele a zavřít oči jakože spím,nepomohlo to..odešla jsem pryč z pokoje a nechala ji samotnou,taky to nepomohlo...zkoušela jsem ji uspat v kočáře taky nee..takže jsem to po čase vzdala a nechala ji být....nevím v kolik ti syn večer chodí spávat,dcerka chodívala o půl 7 a probouzela se mezi 6 a půl 7..no patřila do té skupiny kdy se jim nechce moc spávat,takže pokud tvůj syn nechce tak neusne....
syn má rok a 5 měsíců a usíná po obědě úplně v pohodě sám,takže každé dítě je jiné

neuděláš s tím nic

ria80 • 1d • Dnes o 16:38
Když už to trvá tak dlouho,tak už asi odpolední spánek skončil.Třeba ho dávej večer trochu dřív spát.

kubaka • 2d • Dnes o 16:38
no tak ať nespí - večer bude víc unavený. Když prostě neusne sám a dobrovolně, násilím to nejde. To by z toho měl větší trauma než z toho nespaní.. Proč z toho dělat kovbojku. Moji kluci nespali od roka a půl. Prostě to nepotřebovali a žádná síla je k tomu nedonutila. Trochu víc věřit dětskému instinktu. Ono nejlíp ví...

soanpe • 1d • Dnes o 17:11
a kde je problém? 😅
jednoho dne by stejně přestal spát. a jak píše kubaka, může se stát, že nucením k odpolednímu spánku mu znechutíš i večerní spaní 😉

aurecon • Dnes o 17:24
kalamity: Jak jsem to řešila? Nijak. Nenutila jsem děcko ke spaní. Nespí od roku a půl a bylo zbytečné nějak kvůli tomu hysterčit.

artuse • 1d • Dnes o 17:27
kalamity, některé děti po obědě nespí už dvou let nebo třeba i dřív, bohužel pro nás mámy 😀 dcera taky od dvou let po obědě někdy neusne, ale většinou ano, ale zato večer neusne dřív než mezi 22-23 hodinou 😅 tak to už si člověk teď moc nevybere no...ale já vidím, že pro ni je lepší, když si zdřímne po obědě a jde potom večer teda později než když jede až do večera, to je potom pozdě odpoledne docela protivná a unavená...a kolik hodin ti spí v noci? já si myslím, že si nemusíš dělat takové starosti, je to fakt běžné v tomto věku, a třeba zase začne zaspávat...dejme mu to postele třeba knížky ať si prohlíží, násilím bych ho ale nenutila 🙂

luciauk • 3d • Dnes o 17:36
kalamity, nenúť ho, zbytočne ho stresuješ. vela detí nespí zhruba od roka a pol až dvoch. nájdite si nový režim, skôr večer, dlhšie ho nechaj ráno...hlavne sa nestresujte obaja, je to zbytočné 😉

pucik • 1d, 26tt • Dnes o 18:20
ahojky, tak náš Daník taky přestal spát. děláme to teď tak, že si jde po obědě odpočinout a buď usne nebo,leží tam, já mu pustím pohádky na CD (večer čteme pohádku z knížky), jakou si vybere a on tam leží,povídá si, buzeruje plyšáky 🙂 až se musím smát, když ho slyším a pokud neusne, tak mu pak po hodince dovolím vstát.A nebo když vidím, že je třeba hodně unavenej, tak si jdu lehnout a sním, většinou teda usnu taky, nebo on uns e za chvília já pak můžu vstát a jít si něco dělat. Vzhledem k tomu, že jsem te´d těhu 6.měsíc, tak jsem i ráda a donutí mi to víc odpočívat. Tak zkus něco z toho,co my, třeba něco zabere 😉

lukinkowa • 1d • Dnes o 18:39
Nuž čo..nie každé dieťa poslušne spáwa poobede, dokonca ani w škôlke.. 🙂 aj môj malý prestal chodiť okolo toho druhého roku spať ..Jednoducho už nepotrebowal toľko spánku, radšej si pospal 12 hodín w noci a tak je to doteraz, uvidíme wšak, či sa to náhodou nezmení s nástupom do škôlky 😉 všimla som si to aj podľa toho, že keď som ho ešte na začiatku nútila , aby poobede zaspal a on si potom potiahol asi hodinu a pol, tak ešte o jedenástej w noci bol čulý a jeho nočné zaspáwanie bolo pre nás nočnou morou 😒 a to nespomínam, čo si o tom mysleli susedia.. teraz je wšetko tak ako má byť..ráno o ôsmej wstane a wečer o ôsmej ho ukladám spať. Stačí mu dať trochu čajíčku a už spinká 🙂 Newrawím, že je to takto stále. Niekedy prídu aj také dni, keď ideme napríklad na wýlet alebo sme wkuse na čerstwom wzduchu, že zaspí aj sám poobede 🙂 a pred tým powie: "maminkáá, ja som uwawenýýý, cem pinkať!"

evi3 • 1d • Dnes o 21:06
kalamity, ako už kočky napísali, nespravíš tým nič 😉. Spať ho neprinútiš, len si na nejakú dobu pokazíte náladu. Dcéra začala sporadicky odmietať spať cez deň okolo 1,5 roka. Pred 2 rokom sa mi ju podarilo zahnať do pelechu už málokedy. Od 2rokov chodí do jasličiek, kde vzorne spí. Asi sa tam viac unaví a hlavne, spia ostatné deti, tak spí tiež 😀 . Doma cez víkendy ale nechce. Teda minulý víkend spala, ale len preto, že vstávala o pol piatej 😅 . Inak bežne vstáva pred šiestou, v jasličkách si dá hoďku, večer zaspí okolo osmej. Cez víkend keď nechce spať cez deň, o siedmej napochoduje do pelechu a my máme večer voľno 😎

juliagregor
3. mar 2010

ahoj,
syn prestal spať na obed, ked mal dva roky. Prišla som s dvojkami z pôrodnice a on nemal kľud, nevedel zaspať a odvykol si...snažila som sa aspoň o kľudné hranie, aby si sadol, prečítal knižku, pokreslil alebo som mu pustila rozprávku. Po roku nastúpil do škôlky a tam dokonca spí bez problémov. Nenúť ho, je to úplne zbytočné.

knobloska
1. apr 2010

Ahoj,
já řeším totéž. Klidně bych jí vynechala odpolední spaní, kdyby šla večer spát v nějakou normální dobu, ale ona chodí kolem 22. Od 17 je unavená, otravuje, nechce být venku, ale spát prostě nebude. Pak ožije a trdluje do 22. Prostě když poo nespí, celé odpoledne stojí za prd a večer taky. Takže bych potřebovala poradit co s tím. Ráno vstává před 7.

martinka79
8. apr 2010

malej byl prímovej na spaní asi do roku a půl usínal sám a co jsme se přstěhovali do domu a koupili mu větší postel je to konec. ☹
nejen, že nechce usínat sám,ale i po hodně spaní přeleze k nám do ložnice a když ho přenesu bu´d se vzbudí a jde automaticky nazpět k nám nebo zase po nějaké té hodince chrupe s námi .- 😢
Nějak nemám sílu ho stále odnášet...
Jsem rozhodnutá mu udělt pokojík a učit ho tam... jestli to bude k něčemu.... 😝
domnívám se, že někoho u sebe potřebuje jelikož s dcerou spí na velké posteli dvojlůžko patrové a to usne a chrupe, ale je to nebezpečné tak ho přenáším do své...
Jsem z toho naštvaná nejen na něj i na sebe... jak na něj. ☹
ležet u něj je tedy někdy náročné, když mu usnutí trvá od 5min do 50min., jak kdy. průměr je ta půlhodinka.

bzucinka2
11. apr 2010

jeeeeeeeeeej, ako by ste pisali o nasom malom 😉 my sme so spanim nikdy problem nemali vzdy krasne zaspinkal sam v postielke, asi od 1,5 roka spaval vo velkej posteli, tiez bez problemov, polozili sme ho a zaspal, ale posledne 2 mesiace stale vybiehal, tak sme si k nemu vzdy lahli, aby zaspal, cez den je to celkom v pohode zaspi za 10-15 minut, to ma netrapi, ale vecer mu to trva aj 1-1,5 hodiny a nepomaha ani ked sme mu posunuli spanok, uz mam z toho tiez niekedy nervy ale neviem kde sa stala chyba a preco sa mu spanie taktto pokazilo, nehovoriac o tom, ze v noci k nam pribehoval uz okolo polnoci a nie a nie znovu zaspat, teraz sme sa dopracovali aspon k tomu, ze pride az okolo 5-5,30 ale uz nezaspi, este chvilku polezi a to je vsetko 😒 tiez neviem co mam robit s tym vecernym zaspavanim 😖 ked mu rozpravam rozpravku , tak je to este horsie, lebo on so mnou potom komunikuje a hodinove zaspavanie zacne az po rozpravke 😖

anta
11. apr 2010

Ahoj holčinky, tak to mě teda docela děsíte ☹ , panč nám malý teď 14 dní pěkně usíná ve své postýlce sám a ke druhému ročku jeho mu chceme koupiti normální postel, to chcete říci, že nám z ní jako bude utíkat a bude po romantice? No to teda mu asi koupíme postel až k 18.tinám 😀 😀 😀

mumu12
11. apr 2010

Ahojte, ja som sa tiež musela rozlúčiť s poobedňajším spánkom keď mala malá asi tak dva roky. Niekedy sa to stávalo len občas raz do týždňa, potom pravidelne. Zaspávala niekedy aj hodinu, nepomáhalo nič ani ked som bola pri nej v izbe. Nakoniec som mala z toho ja veľké nervy, čo mi bolo neskôr aj ľúto, hlavne keď som na ňu aj nakričala a niekedy aj capla po riťke. ☹ Teraz to už neriešim, nechce spať- nejde spať, pôjde večer skôr.
Najprv mi to aj vadilo, že ja sama si neoddýchnem poobede alebo ako som zvykla variť kým spala. Teraz sa to už dá aj keď je pri mne a hrá sa alebo varím večer keď už spí.
Teraz mi to niekedy aj vyhovuje, o osmej sedím na gauči a relaxujem 🙂 a nemá problém spať až do rána do osmej, čiže prespí 12 hodín vkuse. Normálne sa aj ja vyspím aj keď chodím spávať dosť neskoro. 😀
Viac mi vadí keď sa stane výnimka a poobede spí, lebo to potiahne aj do štvrtej poobede a potom je aj desať večer ked ideme spať, minule sme šli o polnoci. Skôr som sa ani nesnažila.

mumu12
11. apr 2010

Ešte to môžte riešiť tak, že keď nespí tak nech aspoň oddychuje na gauči pri nejakej rozprávke, aj to niekedy pomôže.
Veľa detí v tomto veku nechce doma spávať a keď prídu do škôlky tak im to nerobí problém, ale cez víkend zase nespia.

lubina
11. apr 2010

AHojte maminy.citam diskusiu a pridam sa s mojimi kockami.Starsia prestala popoludni spavat ked mala 2 roky.Vydrzala mi stat v postielke aj hodinu a spanie ziadne,ani si nelahla a ak som ju polozila za chvilu uz zasa stala,tak som to vzdala.Odvtedy chodi spavat o pol siedmej vecer a to aj teraz ked ma uz 4 a pol roka a spi do 7 rana ked ju budim do skolky.Proste jej tych 12 hodin v noci uplne staci.Zo zaciatku tiez boli vecer problemy lebo uz byvala unavena,ale davala som ju spat pravidelne otej pol siedmej a teraz je to uz zvyk. Mladsia ma 15 mes a este popoludni samozrejme spinka,ale vecer aj tak ide spat tiez o tej pol siedmej a spi ako ta starsia,do tej 6:30 - 7:00 rano. Dalo to zabrat,kym sa to takto ustalilo, hlavne ked malinka este v noci pila mlieko,ale to prestalo,ked mala 10 mes a to vam poviem,ked ich vecer ulozim som hotova.Ale zasa mame volny vecer....drzim palce pri uceni sa spinkat a drzte aj vy,nech mi ta mensia spi popoludni co najdlhsie.......

anta
12. apr 2010

Nám malej spinká dopoledne tak od 10,30 do 12,00 hodin, do 11. hodin je většinou tuhej, spí tak hodinku a půl, takže tak do 12,30 spí jakoby nejdéle, no a večer ho dáváme v 18,45 a on si pak usne sám. Nejdéle usne do 19,30 😉 Na tu velkou postel se už tolik netěším 😀 Máme takový zvyk, že ho většinou ukládá manžel, no a já se jdu ještě na něj podívat v 19 hodin - to ještě většinou nespí, pěkně ho upravím, protože usíná na břiše s nahňácanou peřinou pod sebou, tak ho otočím zpátky na záda, zamáváme si, ještě se směje a vždy ho pohladím, řeknu "papa ráno" a do pěti minut usne 🙂

jankapiknova
12. apr 2010

Ahojte
No naš maly cez den spinka od 11 do 12.45,priblizne teda ,sem tam ide aj skor než o 11. A vecer chodi spavat okolo 19.00
a spi tak do 6-6.30. Vsetko by bolo v pohode až na to že ešte v noci papka mliečko 😖 ,chcela by som aby sa už odnaučil 😉

bzucinka2
12. apr 2010

anta, to je dobre, ale tak u vas to tak nemusi byt 😀
mumu, nas pri telke nevie len tak lezkat, ani v posteli, u nas je paradox, ze on nakoniec zaspi, len mu to dlho vecer trva 😒
no my sme zacali vcera s oducanim zaspavania v nasej pritomnosti, lebo by som to asi popri druhom nezvladla 1-1,5 hodinu tam lezat s nim, ak by ma aj mladsie potrebovalo, tak si to neviem predstavit co by som robila, ak by som bola doma sama 🙄 tak uvidime ci to pomoze, vecer bol teda lepsi ako tie predchadzajuce, len noc mal nepokojnejsiu, tak drzte palce a ked to zaberie hodim vam postup 😉

geegee
12. apr 2010

U nas proti utekom z postele pomohla rozpravka. Mame virtualneho kamarata Denisa a tomu sa kadeco stava - obycajne take ako vyvedie Matusko a potom domyslim koniec /ked Matusko mal maniu pri sedeni na WC odkrutit cely toaletak do misy, tak to iste robil aj Denis, az sa zachod nahneval a odisiel a Denis nemal kde cikat ani kakat a bol smutny a tak.../ No a tiez sa mu stalo, ze utekal z postielky, a postielka bola smutna, nechcela byt sama, tak si zavolala ineho chlapceka...a raz ked Denis z nej usiel do obyvacky nieco povedat rodicom - tak to robil Matusko 🙂 - a potom sa chcel do nej vratit, lezal v nej iny chlapcek. A Denis nemal kde spat. Na druhy den, ked isiel spat, uz z nej neodisiel, aby tam zase nahodou ten chlapcek neprisiel 😉

bzucinka2
12. apr 2010

geegee super napad, ale u nas takyto pribeh nepomohol, tiez som si taketo vymyslala a nic 😒

geegee
12. apr 2010

no ja neviem, ci pomohlo prave toto 😀

quika
14. apr 2010

tiez sme toto riesili u 22mes. dietata. stale vyliezal von, behal po byte a nie a nie ho dostat naspat. coskoro som zistila, ze jedine co s tym mozem urobit, je ratat s tym 😀 takze ho ulozim s tym ze mi je jasne ze bude este hodinu behat, mozno prebehne do nasej postele a zaspi tam, mozno nakoniec skonci vo svojej... podstatne je, ze nakoniec zaspi. asi 3 tyzdne boli "vesele", potom sa mu uz okukalo ze moze vyliezat, tak to prestalo byt zaujimave a nevyliezal takmer vobec. a hlavne ked som s tym ratala, tak ma to nestvalo, takze to stratilo na atraktivite.
este mi pomohla zasada "3x a dost" - 3x ho necham vyliezt ale vzdy ho upozornim ze ma uz zostavat v izbe, lebo inac budem musiet zavriet dvere. ked vylezie aj tretikrat, tak ho odnesiem naspat a zavriem mu tam dvere. neznasa to, takze ho necham nech sa chvilu stve ze ma zavrete, aby mu bolo jasne ze to myslim vazne, potom pridem, zazelam dobru noc a poviem mu ze dvere zostanu otvorene ale nesmie to zneuzit. kedze uz vie ze dalsi pokus by skoncil trvalym zavretim dveri, tak v posteli zostane, len treba byt zasadovy a naozaj to dodrzat (moj si to musel 2x vyskusat, ze to myslim vazne, viac nebolo treba).
a samozrejme, najucinnejsie je ukladat dieta vtedy, ked je uz dost unavene a lahko zaspi - ak ho ulozis preto ze je prave podla teba cas ist spat, ale on sa tak este neciti, tak jasne ze sa bude nudit a vyliezat. takisto ked je nevybehane.

bzucinka2
14. apr 2010

quika, aj ja to takto teraz skusam, len ja mam problem s dverami, mame odsuvacky, tak v pripade nudze ich musim drzat 😉

anta
13. jún 2010

Ahoj holčinky, oživuji tak trochu toto téma, náš drobek bude mít za pár dní 2. narozky, tak jsme toho "využili" a koupili jsme mu dětský pokojíček včetně postele. Dnes ve velké posteli spí poprvé, usnul před chviličkou, tak nám držte palečky, ať moc nepadá, má to vedle postýlky pěkně vystlané kdyby náhodou něco 😉

scandya
16. jún 2010

@geegee to je zlate, ked bude mat moja Linduska ten vek, tak virtualneho kamarata pouzijem aj ja 🙂

anta
17. jún 2010

Takže výsledek je ten, že se mu v postýlce moc líbí a to tak, že mám problém ho z ní přes den dostat, jak se pořád válí 😀 😀 😀

bzucinka2
23. jún 2010

@anta tak to je super, ze sa mu tam paci, len nech mu to aj vydrzi 🙂

anta
24. jún 2010

Bzucinka2 - tomu se tam tak páčí, že ho nemůžu vypáčit 😀 😀 😀 Doufám, že mu to vydrží, jinak ho dám do cestovní postýlky 😀 😀 😀

slovakia13
9. sep 2011

ahojte
tak hlasim podobny problem 😅 zrusila som postielku a teraz velky problem so zaspavanim. doteraz som to nepoznala.milionkrat vybehne ,skace a ked mam uz dost ,tak chce cikat. herecka vie ,ze to zaberie a pridem.(zrovna aj odplinkovavame) zaspavanie trva tu 1-2 hodinky a uz mam nervy nadranc 😝 baby poradte nejaku fintu
@quika skusim podla teba 😉

lucikatn
13. sep 2011

@slovakia13 tento problem sme mali aj my ked sme presli na velku postel. Ale riesila som to tak ze som si dala stolicku vedla postele a bola som pri nom pokial nezaspal. Trvalo to asi mesiac a potom som postupne odchadzala skor (ale stala som medzi dverami aby ma videl). Teraz to uz je ok. Sice su chvile ked nie je velmi unaveny ze mu zaspavanie trosku trva ale ked pocujem ze suchoce (pripravuje sa na schadzanie z postele) tak sa postavim medzi dvere (na par sekund) a ukazem mu ze sa ma vratit ale nerozpravam sa s nim. Proste som to chapala tak ze ked prisiel za nami tak chcel by s nami a nechce zaspavat sam. A pomohlo to. Uz nema problem.

rainee
23. okt 2011

ahojte, my sme doteraz nemali az taky problem so zaspavanim, ale posledne dni mala zaspi jedine v nasej velkej posteli (aj to trva dost dlho, niekedy sa mrvi aj hodinu). ked ju prenesiem spät do postielky hned sa zobudi a zacnu revy (ale take ze je schopna zobudit cely dom a revat vkuse minimalne pol hodinu - viac som neskusala nechat vyplakat). nie som vobec zastanca spania v posteli s rodicmi, nepride mi to ani bezpecne (mala sa dost stahuje po posteli a sa bojim aby mi z nej v noci v polospanku nespadla) a nie vzdy sa da ist spat s nou a tiez ju tam nemozem nechat samu lebo vymysla. nejake tipy ako ju naucit spät na postielku? chceme jej pomaly aj spravit detsku izbu, takze to budu urcite dalsie revy kym si tam mozno zvykne..... tiez sa chcem spytat kedy ste dali dieta do normalnej postele bez zabran. my mame taku postielku ktora je dost velka (tipujem tak 0-4roky), bocne mreze sa daju odmontovat a je z toho normalna postel s celom. myslim ale ze tie zabrany su lepsie aby nevypadla,nie? dakujem za rady.

berenika39
23. okt 2011

@rainee ahoj, určitě pomalu a postupně. Dvouleté dítě už je dost rozumné na to, aby pochopilo, že tohle je jeho pokojíček a jeho postýlka. Funguje pomalé zvykání za tovjí přítomnosti. Nebo tatínka 😉 . Každý večer by měl být stejný, přibližně 😉 . Rituál, koupání, večeře, zoubky, pohádka třeba. Pak si první dny k ní lehni. Ujistí se, že tam není sama, že se tam nemusí bát, ppochopí, že usínání je příjemný prožitek. Po pár dnech bude stačit, když zůstaneš u ní jen sedět, někde vedle, sama si číst...po další době zase můžeš nechat otevřené dveře, aby věděla, že ji někde blízko, třeba můžeš někde vedle něco dělat, aby věděla, že tam jsi. Až si zvykne, že jí nikam neutíkáš, že usínání není zavřít dveře a klid, nebude se tomu bránit. ALe na sílu to nefunguje.
petra jsem dala do velké postele ve 14 ti měsících a měl tam nejdříve taakovou tu sundáváací bočnnici, pak jsme mu dali vedle potele peřinu, kdyby spadl, ale nebylo to potřeba.
Ve dovu letech to už zvládne, s tvojí pomocí.