Ako utíšiť a uspať bábätko?

verus
28. júl 2006

Babulky, mate dobre tipy, co zabera a mozno by to na prvy pohlad nenapadlo?

Nam sa napriklad osvedcilo hojdanie babatka v prenosnej taske z kocika, ale uplne najviac sedenie na fitlopte s babatkom na rukach a "skakanie" na nej. Je to celkom pohodlne a bezpecne to zabera, aj ked ma maly bolesti bruska alebo treba trosku vydrzat, kym bude papat. Len uz som cela uskakana a hladam dalsie tipy ;o) V babyvaku sa malemu nepaci...

jessica25
29. júl 2006

Moj maly vecer zaspava uplne v pohode, zato rano je uz od siestej hore a tie svoje styri hodinky si vybera doobeda. Zaspavanie poobede je niekedy dost komplikovane, inokedy zaspi hned. V tomto teple je to horsie. Vcera som ho nemohla uspat a prisiel manzel, vlozil ho do skrupinky a trirat pohojdal horedole a maly spal ako drevo dve a pol hodiny. Ani na prenesenie do postielky sa nezobudil. Za to na cerstvom vzduchu vie zaspat hned a to aj v kociku aj ked sa mu tam moc nepaci.

sunny6
29. júl 2006

ahojte,
moj najlepsi a najosvedcenejsi recept je rutina,babetka ju potrebuju,je to pre nich ochrana,citia sa iste co pride,a nemeni sa to.
Moj drobec spi celu noc od 2 mesiacoch [nekojim],pred tym ma vzdy vanu okolo 19.30-po kupeli olejcekovu masaz,obliect,prebalit nachovat a dat do postielky.Zapnut muzikoy kolotoc,dat pusu,poprida cumel [moj ho vypluva]zhasnut a odist.Zatial sme nikdy nemali velky problem,obcas sa stane ze sa este rozrava alebo zamrnci,ale nikdy nie do hysterickeho placu.Robili sme to od jeho narodenia,tak to asi pomohlo 😵
Tiez je dolezite aby si po kupeli s nim nebehala z izby,do izby do kuchyne a tak.Kepel v jednej izbe a potom uz len do jeho izby [popripade kde spite]a flasa tam.
Viem ze kazde babetko je ine,a co zabera u mna,nemusi u teba,chce to len trpezlivost a cas to sam vyriesi 🙂 ale za skusku nic nedas 😉 vela stastia 😎

co sa tyka poobdnajsieho spanku,maly zaspi dobre,ale ked nechce nedavam ho-nemam rada ed vrieska,tak ho vyberem,a vecer ho dam skorej spat 😉

sylvie
30. júl 2006

moj maly zaspava pravidelne na prsniku.. takze neviem co budem robit, ked prestanem kojit.. 😒 obcas sa mi ho podari uspat ked mu strcim cumlik do pusinky a plienocku do rucicky.. a tiez najprv o 19 kupel, 19,15 papa a zaspi medzi 19,30-20..

verus
autor
30. júl 2006

dakujem za rady 😉 uz sme vykusali masaz, davnejsie som mala kupeny olejcek, len som to este neskusala, malemu sa pacilo.

aj moje babo rado zaspava na prsniku, ale vydrzi mu to tak 10 min a potom uz pozera, co je nove a ked zisti, ze nebodaj ostal sam, je vresk. a ani ho velmi nechcem zvykat takto stale zaspavat, aby nebol zavisly len na mne.

maly je dost akcny, stale si vyzaduje pozornost, treba sa s nim hrat a skusat stale nieco nove. Rezim mal aj on pekny na zaciatku, no teraz zacal omnoho viac vymyslat... Kolotocik nad postielkou funguje asi tak, ze ked ho pod neho polozime a zbada ho, nahodi sirokansky usmev stylu "jeeej, moje zvieratka", pyta si ho pustit, vytesuje sa z neho a potom ho to zacne nudit a zas sa zacne rozculovat, kde je kto a preco sa s nim nik nehra ;o)

tak stale hladam, cim ho ukludnit a uspat vtedy, kedy by spat mal... napr. ta fit lopta by ma nikdy nenapadla, to tu raz ktosi odporucal na stranke...
ale skusime byt doslednejsi aj v presnej hodine kupania, mozno to pomoze.

ak vas este nieco napadne, dajte vedet... dik 😎

sylvie
31. júl 2006

verus, minule mi sranda poradila, ze mam maleho prstom jemne pohladkat na koreni nosa.. celkom to zabera, zatvaraju sa mu ocka z toho..

sue
31. júl 2006

Sylvie, to robila aj mne maminka 😀

ervotoc
31. júl 2006

to sme aj mi na zaciatku robili,ale fungovalo nam to veeeelmi kratko

sylvie
31. júl 2006

sue a zaberalo to na teba ?

verus
autor
1. aug 2006

prstom po koreni nosteka? vyskusame...

este mi napado - ked maly spi a nieco ho vyrusi - napr. nahly hluk z ulice - a uz-uz sa ide naplno zobudit a plakat, zaberie, ked mu jemne polozim ruku na lice. nie hladkat, len tak polozit a chvilku nechat, aby citil, ze je vsetko ok. alebo este druhu ruku na brusko. vacsinou ho to ukludni a spinka dalej...

a ked bol uplne malilinky, pouzivali sme takeho macka, co mal vnutri nahrate zvuky, ake pocuje babo v maternici, najma tlkot maminho srdca... na obale pisali, ze to pouzivaju porodnice vo svete a vraj novorodeniatka do 5 min. spia... celkom tak to nebolo, ale pomahalo to dost, casto pritom lahucko zaspal. ale teraz uz to nefunguje... 😉

barunka
1. aug 2006

u nás ešte zaberá, keď Simi totálne odmieta spánok hladkať ju po hlavičke. od temena smerom k očkám. nie tlakom, len tak jemne a druhou rukou jej držať ručku.
alebo druhá varianta je tlapkať jej po plienočke stále v rovnakom rytme... ale teraz je Simi taká, že zaspinká hneď len musí byť vo svojej postieľke. inde ani za ten svet.

sylvie
1. aug 2006

tak u nas je to teraz tak, ze aj hodinu sa snazim uspat maleho v postielke.. hladkam ho, davam mu cumlik, aj plienocku.. potom ma to prestane bavit.. dam si ho na prsnik a neprejde ani 5 min. a spi ako dudok.. 😉

ervotoc
1. aug 2006

no mi uz zaspavame,jezisi to bolo ale teraz,bol nepokojny,ono mu nevysiel jeden ale hned dva zuby a derie sa von dalsi 😒 ach jo,nam teraz tri dni zaspava na boku,cucne si,otoci sa na bok a spi,ja ho potom ale prevratim na chrbatik,nerada by som este na brusko,cez den ok ale v noci sa este bojim ho tak nechat spinkat

sylvie
2. aug 2006

Dieťa do dvoch mesiacov má vraj prirodzený reflex – ak ho viackrát jemne hladíte po čelíčku smerom od vlasov až ku koncu nošteka, prinúti ho to zavrieť očká a zaspať. Pozor – účinkuje to hlavne vtedy, ak je dieťa už upokojené, ale dokáže to vraj i zmierniť plač či dokonca ho úplne zastaviť. (skopirovane z clanku uvedeneho vyssie)

ked bol mensi, tak sa mi ho podarilo tak par krat uspat.. teraz to uz nejde..nepaci sa mu to.. tak skusam hladkat len na tom koreni nosa..

mercy
2. aug 2006

Riško zase zaspáva na rukách,alebo položený na manželových kolenách, pri prsníku nikdy a po kúpeli je taký čulý, že som ho v záujme zachovania mojej duševnej integrity a aspoň trochy nočného spánku musela začať kúpať ráno🙂

barunka
2. aug 2006

sylvie, nie len do dvoch mesiacov. na nášho krpca to zaberá stále 🙂 možno sme si ju dobre vytrénovali.... 😀
ale v podstate, ako som písali, Simi nemá so zaspávaním väčšinou žiadny problém. stačí ju položiť do postieľky (jej) a hneď ako sa poobzerá, zloží hlavu a spí 😀

sylvie
3. aug 2006

barunka, to som len skopirovala z toho linku, kt.uviedla jessica25..
na kazde babatko plati asi nieco ine.. niekoho kupanie uspi a niekoho povzbudi.. a pod.. treba zistit, co plati na to tvoje babo..

jessica25
4. aug 2006

u nasho maleho to vobec nepomaha, skor naopak otvori este vascie oci ze co sa to deje, ale musim si zaklopat, po kupely o 19.00 ho nakojim a zaspi na mne behom 10 minut, to si akurat pozriem spravy a uz je v postielke. cez den sa musi najprv vycerpat aby sam zaspal, ale vonku mu je najlepsie

elesa
11. aug 2006

Sylvie,
aj moja mala zaspavala vylucne na prsniku. Mala som obavy, co bude ak prestanem kojit. Preslo to samo. Napapala sa, polozila som ju, hladila po hlave a zaspala. Nase nespanie malo suvis s tym, ze nebola dost syta.

soffi
11. aug 2006

ahojte dievcata, chcela by som poradit, nejde o mna ale o moju sestru.Narodilo sa jej babatko, Sofinka, vcera mala 1 tyzden a bola som u nich na navsteve.Vsimla som si ze sestra je uplne hotova, mala ked nespinka, tak ju prebaluje alebokoji.Koji ju niekedy aj kazdych 15 minut, pretoze inac nemoze zaspat, a ak spi, tak nanajvys polhodinku.Sestra vie ze tonieje fajn, ked ju koji tak casto , cele bradavky ma skrvavene, proste chudinka.Nevite mi nieco poradit ako malu naucit na pravidelny 2-3 hodinový rezim kojenia, a ako ju inac uspinkat,alebo aspon aby neplakala?ona totiz vobec nelezi len tak ze nespi a tisko lezka, ak nespi, tak place. ☹

sylvie
11. aug 2006

elesa, si ma ukludnila.. aj ked ja som to tusila, ze to nespanie suvisi asi s tym papanim.. lebo minule mi vecer neslo mlieko, tak som vybrala z mraznicky mlieko a to som mu dala z flasky, za chvilu ju spraskal celu a ked ju dopil, tak sa uz ani nevladal pohnut.. manzel ho polozil do postielky, asi minutu mal otvorene oci a potom zaspal ako dudok..
on sa chudatko pri tom kojeni poriadne narobi.. celu hlavicku ma vzdy spotenu.. ale vcera zaspal sam v postielke, aj ked predtym sa musel par krat poprevracat, ale zaspal sam..

soffi, neviem poradit tvojej sestre.. ale ja som na zaciatku tiez dost kojila.. jedno kojenie trvalo hodinku, dve, niekedy aj tri.. postupne sa to zacalo skracovat.. teraz vela krat kojim len 5 min.. tak dufam, ze aj tvojej sestre sa to postupne upravi.. drzim palce..
na bradavky som pouzivala masticku od Aventu, ucinkuje rychlo a netreba ju zmyvat pred kazdym kojenim.. ale kravave bradavky som nemala.. kamoska pouziva klobucik na krvave bradavky..

ervotoc
11. aug 2006

mozno je nahltane vzduchu,ked tak casto az priklada,na zaciatku sa casto priklada to hej,ale necha bábo aj odgrgnut?ktovie ci aj koliku nema,co nejde k doktorke,preco jej neskusi zavolat?

elesa
11. aug 2006

ervotoc,
asi je z toho cela tak mimo chuda, ze nevie co ma robit. Urcite skusi aj zavolat, alebo ist k lekarke. Poznam to z vlastnej skusenosti. Si rada, ze babo je na svete, snazis sa kojit, aj tak place, skusas vsetko mozne a nakoniec zavolas aj lekarke...asi tak..

elesa
11. aug 2006

soffi,
ak smiem poradit:1. pribera babatko na vahe?
2. ma sestra dostatok mlieka? (naplnaju sa jej prsniky)
Ked koji tak casto, pravdepodobne sa ani naplnit nestihnu.
To co pises, akoby si pisala o mne. Ako som aj v inych diskusiach spominala, moja mala mala jednoducho hlad. Tiez som ju kojila skoro stale, nespala, plakala. Ak spala, tak strasne v kratuckych intervaloch. Ja som to takto tahala 3 mesiace. Nakoniec som ju jednoducho zacala dokrmovat. Nic ine mi nezostavalo, hoci som chcela kojit co najdlhsie. Moje mlieko jej nestacilo. Bola chuda hladna ako tiger. Samozrejme, po kazdom kojeni a krmeni treba nechat babo odgrgnut.
Ak ma sestra dostatok mlieka a babenko pribera, nechava odgrgavat, mozno ma problem malinka s refluxom. Zaludkovy zvierac este nie je dostatocne vyvinuty a tak sa jej moze kyselina vracat do hrdla. Jednoducho ju pali zaha. Nech skusi dat do postielky pod matrac nejaku knizku, aby Sofinka mala vyvisenu hlavicku.
V kazdom pripade vsak nech kontaktuje lekarku a poradi sa s nou.

elesa
11. aug 2006

soffi,
este k tym bradavkam...je dobre si ich natiret svojim vlastnym materskym mliekom a nechat volne uschnut. Mne to pomahalo.

ervotoc
11. aug 2006

staci aj k 😉 alciova mastička

soffi
14. aug 2006

dakujem vam za rady, sestra s lekarkou hovorila, vravela ze je to v prvych tyzdnoch normalne, myslim ze sa to uz trochu zlepsilo, len mala skoro vobec v noci nechce spat, a cez den tak 2-3 hodinky.

ervotoc
14. aug 2006

waw ze len 2-3hod,to nas nespal tolko ani za tyzden,ved to je super,

elesa
14. aug 2006

soffi,
no nevienm ci je to az tak super..viem si predstavit, aka si unavena. Ale ak sa to lepsi, uz by horsie byt nemalo🙂 Aj babatko si potrebuje osvojit rytmus dna a to chvilu trva. Niektoremu staci prvych 6 tyzdnov, inemu pol rok a su babatka, ktore budu spat malo asi vecne..🙂
Len pokracuj v tom co doteraz a ono pochopi rozdiel medzi nocou a dnom. Nic nemen. Uvidis, bude to dobre..len treba vydrzay..🙂

elesa
14. aug 2006

soffi...
vlastne je to tvoja sestra...takze toto jej odkazujem🙂