Dieťa má panický strach zo spánku. Čo mám robiť?

anavila
13. sep 2009

ja uz neviem co mam robit. Moja 20 mesacna dcerka sa posledny tyzden sprava strasne divne a neviem si vysvetlit pricinu. Doteraz mala normlany rezim, chodila spat o 12 na obed a potom az vecer okolo 19,30. Normlane sme urobili mlieko do flasky a 5 minut som pri nej polezala a zaspala bez problemov. Teraz ked vidi ze sa len zatvaraju dvere alebo ze zatiahnem zaves, proste ked vidi akukykolvek naznak toho ze chceme aby spala tak zacne kricat ako diva a chce ist z izby prec, hoci som tam s nou. Vidno ze je uz unavena ale nepojde spat ani za svet. A ked sa v noci zobudi a vidi ze spi na posteli tak hned zacne plakat a zide z postele a hned ku dveram. Myslela som ze sa boji niecoho v izbe ale nie - robi to aj v inych izbach. Krajne riesenie, ktore sme zvolili je to, ze ju dam do kocika - nohy jej uz trcia von - a vecer o 22,00 ju kocikujem vonku ako sibnuta, a tak mi zaspi a prelozime ju do postele. Cez den je to to iste... prosim poradte mi, neviem uz fakt co dalej...

boobinka
13. sep 2009

anavila... nemam s tim zkusenost, ale neboji se tmy?

isis
14. sep 2009

Nam sa stalo nieco podobne ked mala mala asi 1 rok. Vtedy sa mala zlakla manzela (pochopila som to az neskor ako velmi), bola v izbe dost tma, este aj okolo postielky tmave veci a dostala obrovsky hysak. Uz vtedy som vedela ze je zle. Celu noc sme nespali, ked trochu zaspala dala som ju do postielky, hned to zistila a spustila strasny rev. Na druhy den uz ked sa zvecerievalo tak si nechcela lahnut vobec, ani pri hre ani pri mliecku ani pri vymene plienky, lebo sa bala ist spat...bolo to velmi velmi zle...Proste totalne odmietala leziacu polohu...Okamzite som sa zacala radit. Boli dve skupiny nazorov, ze si len vynucuje pozornost a treba ju nechat vyrevat a druha ktori malu lepsie poznali hovorili ze musela zazit nejaky sok a terba velmi opatrne, doktorka navrhla lieky na ukludnenie...Druha noc bola taka ista neznesitelna a vedela som ze nieco musim okamzite nieco ourobt ved pred tym mala zaspavala v postielke viaac menej sama a v uplnej pohode). Po dlhom premyslani som dala na moju doktorku, ktora je nasou takmer rodinou lekarkou a dala som jej ten sirup. Az kym ju tie lieky uplne neunavili randal bol rovnaky, proste robit vsetko len nie lezat no a protom zaspinkala, dala som ju zasa do postielky a ako tak tak vydrzala az do rana. Na druhy vecer som jej dala polovicnu davku. Potom uz nic, ale odvtedy zaspava so mnou alebo s manzelom ale uz bez hysakov. Trvalo potom este asi tyzden kym sa prestala bat... Doktorka mi povedala aby som sa nebala dat jej tie lieky, lebo takto mala bude uplne vycerpana, nevyspata a potom nebude spat aj kvoli tej unave a vznikne zacarovany bludny kruh a potom uz ozaj bude problem. Som velmi rada ze som dala na jej slova...

ivulinda
14. sep 2009

Bud to může být tma anebo chce být s matkou...

yanikovamamina
8. okt 2009

my sme mali zo spankom vzdy problemy, preto som sa velmi tesila, ked mi konecne bez problemov zostal celu noc v postielke. POtom prisla kamaratka a porozpravala "krasnu" rozpravocku a maly bol schopny zaspinkat len so mnou v naruci. A ked sa v noci zobudil, pomoc... Trvalo to asi 2 mesiace. Zostala som trpezlivo pri nom a potom to preslo samo od seba. Niekedy ani nevies, aka hlupost dokaze dieta uplne vyviest z rovnovahy. Aby zase ziskalo istotu, to trva...

petja
9. okt 2009

něco se děje v ní nebo okolo.Hodně by vám pomohla homeopatie.Taky by mě zajímalo,zda jste nebyli v té době očkovat?

jiank souhlas s yanikovamamina. Co to bylo za pohádku?

schwarzovka
9. okt 2009

přesně to samé se nám stalo teď, když jsme byli týden u našich...taky mu je 20 měs. a začal šíleně vyvádět, když měl jít spát...k tomu ještě vždy ve tři ráno kakal, třeba i třikrát...myslela jsem, že mu něco je, ale hned jak jsme přijeli se všechno vrátilo do normálu a spát zase chodí s úsměvem...
myslíme si, že to bylo proto, že jsem první den, co jsme k našim přijeli musela pracovně pryč a musel ho uspávat manžel...tím to začalo...pak už se prostě asi jen bál, že zase odejdu....
takže zkus popřemýšlet jestli se nestalo něco takového...hodně štěstí, doufám že to brzy přejde 😉

lindda
9. okt 2009

ahojky moj maly spava zle od narodenia,ale ja som myslim, ze proste uz prichadza do veku vzdoru a proste vymysla ,ako by nemusela ist spat.. a moj maly zaspava u nas potom ho prenesiem a o 2-4 hod je hore s revom a sup ku nam proste chcu byt pri nas 😉 podla mna je to normalne ja som sa pytala aj lek , a ona vravi ,ze to je uplne v pohode ,ze jej dcera ma 11 r a robi to stale klud chce byt iba pri tebe nechaj jej malinku lampu v izbe aby v noci ked sa prabudi vedela kde je pa

kulimka
9. okt 2009

Mě malý taky chodí spát s křikem. Neusnul jinak než na rukách. Půjčila jsem si od dcery postýlku pro panenky vzala jeho oblíbenou hračku, spolu jsme ji uložili k spánku a když viděl, že pipinka spínká chvíli seděl v postýlce pak si vzal dudel a taky si lehnul a za chvíli usnul. Tak snad to bude fungovat i nadále. Měli jsme rožnutou lampičku a já ležela v posteli vedle. To pomalu odbourám a doufám, že za chvíli bude usínat zase sám a potmě.

sammy
9. okt 2009

Aj my sme toto prezili - dcera mala 20 mesiacov, stahovali sme sa a prechodne sme museli byvat tyzden u nasich. Prve 2 noci fajn a potom to zacalo - isla som ju vecer uspat a ani za svet, rev a krik, utek z postele. Cez obed to iste, trvalo to vlastne az do konca. Akonahle sme prisli do noveho bytu (ktory predtym videla len 2x na navsteve), uz bola pohoda a zaspavala s kludom.
Tie deti proste niekedy nieco napadne, zlaknu sa cohosi a problem je na svete. Skus prist na to, ci sa nemohlo nieco stat, preco tak reaguje, pripadne uspavat v inej izbe, ci sa to tam nezlepsi.
Mimochodom, dcera uz u nasich spat nechce, ani ked tam prideme na obed, proste ani za svet v tej posteli neostane, nieco jej tam vadi 😒

yanikovamamina
9. okt 2009

Este ma napadlo, ze raz ked sme cestovali a museli spat mimo domu, ho to velmi ovplyvnilo a potom tiez mal problemy.

petja, nic hrozne len sa potopila lodka a bolo treba postavit novu. a strasne ho vzalo, ze sa nedala opravit, dokonca ani nas tatino ju nemohol opravit, myslim, ze dovtedy bol presvedceny, ze tatino dokaze vsetko a toto bol dost brutaly sposob zistit, ze otec nie je vsemohuci. Tak je to s nasimi citlivymi detickami, nevies, cim ho zranis. Ale odvtedy som davala dobry pozor a rozpravocky len s mojim suhlasom. Ale to bolo uz pred rokom a teraz sme dokonca v televizore zvladli vlk a 7 kozliatok, to je riadny vykon.

kutcher
9. okt 2009

Malemu bude 15 mesicu a taky ma des ze tmy, tak jsem v Lidlu koupila senzoricke svetylko do eletriky - samo se zapina i vypina, ma velmi tlumene svetlo a spime s nim celou noc, dokonce bych rekla, ze ho i unavi 🙂 Jo a jen se podelim o takovy pribeh: Prisel manza a rikal, ze slysel v televizi o nejake male holcicce, ktere zemrela babicka a kdyz se rodicu ptala, kde je babicka, tak chteli byt setrni a rekli ji, ze babicka naveky usla a ze uz se neprobudi - od te doby nechtela jit spat, aby taky takhle neusla - bojkotovala spanek, dokud vylozene nepadla unavou, a tak se to opakovalo... tomu ja rikam problem s usinanim!

dudasik
12. okt 2009

Ahojte.
Aj my mame podobny problem.
Natalka nam velmi zle zaspava aj poobede aj vecer, v poslednom case. Trva to strasne dlho a zaspi potom uz od vycerpania,lebo vidim na nej,zeby spala ale proste jej nieco neda.
Ja si myslim,ze tou pricinou je tiez trauma,ktoru si zazila, lebo pred spanim stale opakuje to iste a teraz uz dokonca aj zo spania. Tyka sa to nasho psika,ze ocko drz silno lili a stale to opakuje. Ale ja si stale neviem vysvetlit,ze co take sa stalo,ze sa boji, sceny robi aj vzdy ked ideme von vencit. Najhorsie je ,ze nevie este povedat,ze preco sa boji a co sa stalo, iba place a krici.
Takze anavila aj ja sa pripajam k nazoru,ze dietatko moze mat problem so spankom aj kvoli stresu co si prezilo.
Len teraz je otazka ako to zlepsit ? Ktore homeopatika by boli dobre ? Poradte

berus222
17. jan 2010

ahojte. Mam 8 mesacneho syna, ktory sa boji spat. Cez den uz nevladze a je na nom vidiet, ze chce spat, ale hned, ako ho polozim alebo zmeni polohu, zacne strasne plakat. Staci ked vidi, ze ideme k posteli. Takto sa "uspavame" asi hodinu az kym "nepadne mrtvy" . Nenutim ho spat ked nechce, ale ked vidim, ze sa mu chce spat, tak mu chcem pomoct. V noci je to ine. Vecer krasne zaspi sam, ale kazdu hodinu k nemu vstavam, lebo strasne place, ale pritom spi. Trosku ho pohladkam, otocim na druhy bok a zase na hodinu mame pokoj. Toto robi doma, u babky a aj ked je v kociku. Uz neviem co mam robit.

ined77
17. jan 2010

ahojky 🙂 .

náš malý také špatně spinká vlastně od narození.ale v poslední době se naučil usnout večer v klidu sám,akorát že...
na silvestra jsme byli u babičky a dědy-předtím nikdy nespal jinde než doma.tam jsem ho uspala v obvyklou dobu,musela jsem s ním teda zůstat,ale vypadalo to v pohodě.vzbudil se asi za 3h s tak strašným křikem,že jsem se až lekla. a zaboha už nechtěl v tom pokojíku zůstat,ani když jsem si s ním šla lehnout já.pořád hrozně křičel,ukazoval že chce pryč-děs ☹.usnul někdy až nad ránem po lahvičce mléka,kterou neměl v noci už půl roku 😅 .
od té doby je večer co večer křik,teda byl by...vždy si s ním na chvilku lehnu a usne,ale sám už ne.
prostě ho něco vyděsilo a hotovo ☹ .tak snad to jednou zase přejde 😅 .

dudasik 🙂 ...a neptala jsi se tatínka jestli o nějakém takovém zážitku něco neví?

anavila 🙂 ...taky bych to tipla na strach ze tmy.nebo i...může mít živější fantazii...to je těžké ☹ .
hodně štěstí