Dieťa nechce ležať na brušku. Čo mám robiť?

carodejnica
11. aug 2009

Dobrý deň,
mám malinkú 7 týždňovú dcérku, ktorá úplne odmieta polohu na brušku.
Doporučovala mi to pediatrička a sama viem, že je to dôležité pre fyzický rozvoj, cvičia sa svaly na ramienkach a držanie hlavičky a atď... v neposlednom rade ide aj o toto http://www.alinka.sk/c/aby-malo-dietatko-pekny-...

Akonáhle ju položím na bruško, okamžite sa rozplače a nie je ju možné utíšiť, začne sa spínať a kričať. Skúšam hrkálky, rozprávam sa s ňou, prihováram sa jej, jemne masírujem chrbátik... nič nepomáha... ☹

Viete mi poradiť čo s tým?
Môže sa stať, že ak ju vôbec nebudem dávať na bruško, že nebude vedieť "pásť koníčky", alebo sa to naučí neskôr, alebo skrátka môže byť s tým v budúcnosti vážny problém?
Ako by som ju to mohla naučiť?
Aká je minimálna doba denne, aby som ju na tom brušku - aj plačúcu nechala. Myslíte, že pre dobrý rozvoj telíčka stačí povedzme 3x denne na 5 minút?
Alebo ju na bruško vôbec nemám dávať?

Vopred veľmi pekne ďakujem za rady...

samayka
2. sep 2009

carodejnica - super ze problém máš z časti vyriešený.. ja som mala podobný. naša sýkorka doslova neznášala všetky deťmi oblúbené polohy - na brušku, na ramene, cez ruku - ako tyger na strome... skrátka nič všeobecne oblúbené jej nebolo milé.

bruško som vyriešila náhodou. keďže máme refluxáčika, musí byť velmi dlho po jedle vo vzpriamenej polohe a potom sa tiež nemôže len tak uložiť na rovnú podložku. kúpila som si baby šatku. zaspala mi po dvoch minútach na hrudi. spotená ale spokojná. keď som ju zo šatky vyložila do postielky, akonáhle jej vychladlo bruško začala sa mrviť a bolo po spánku. tak som ju jedného pekného dňa uložila zo šatky rovno na bruško a čuduj sa svete, spala ako po práškoch. a spokojnááááá... ja som si k nej postavila dosku na žehlenie a požehlila troj dňový koš... spala asi 2 hodiny v kuse. od vtedy má polohu na brušku rada, dokonca si sama prehodí hlavičku na stranu ktorá ju baví. a hajá ďalej... v tejto polohe si aj sama pridrží dudloša keď ho náhodou má...

s pasením začíname len teraz, lebo som si netrúfla dávať ju na bruško kým to nemala rada. teraz si zas dávam pozor aby sme nepásli napapaný, vždy až tak 2 -2,5 hodiny po jedle... ale to je zasa už čas ďalšieho jedla tak je hladoš a dlho sa s nami nebaví... ááách jo.. musíme to nejak zvládnuť 🙂)

inka1903
3. júl 2012

mamicky ja by som k tejto teme len tolko ze kazde babo je ine a mislim naco nanich tlacit ved sa pomalicky vsedko naucia jasne ze s nasov pomocov. ale nie nasilim.ak babo chce byt na brusku tak ok a ak nie kludne staci po kupany ked -) h masirujeme a ole jcekujeme taka chvilka,ale je vzdy lepsie sa r adcej popitat ak o nasim dropcom 😢 ☹ nechtiac poskodit

ewka200
6. máj 2014

Takze babeny, dnes sme mali 3 mesiace a boli sme v poradni a aj na prvom ockovani. Ked dala Dr. maleho na brucho, tak nas sprdla pod ciernu zem, ze je ako novoodenec. len lezal a hlavku nedvyhal. nerobi to ani doma, pretoze ked som ho dala past, tak velky krik , vydrzala som tak 5 minut a naspat. hned nas chcela poslat na rehabilitaciu, ze vraj to uz musi vediet, lebo sa mu dobre nevyformuje chrbtica....dala nam sancu, takto doslova to povedala, takze musime za 3 tyzdne vsetko dobehnut ☹

siska53
6. máj 2014

@ewka200 mate,fitloptu? Ak ano,tak daj na nu plienku,poloz babo,drz,za nozicky a jemne posuvaj prihovarajuc sa mu dopredu,dozadu,nalavo a napravo. To som nasla na,nete,lebo nasa mala tiez nechcela,byt na,brusku,ani zdvihat hlavicku poriadne. A pomohlo to. No a neskor plavanie,kebyze viem,zacnem s nou chodit hned,ako to bolo mozne,nie az v roku.

shania31
6. máj 2014

@ewka200
Nas jeden maly mal ten ist problem- dala som ho na brusko a do 5 sekund plakal (doslova ziapal). Ja som sukromne isla na konzultaciu k rehabilitacnej s nim - odporucila na doma 3 cviky a za dva tyzdne pasol koniky jedna radost 😅

siska53
6. máj 2014

@ewka200 jaaj a este mi pedina kazala tak specialne,masirkovat chrbticu -medzi ukazovakom a prostrednikol mas chrbticu babatka a ides od krcnej chrbtice az dole ku kostrci,to sme mali tusim 50x opakovat kazdy den.

jana_eyre
6. máj 2014

@ewka200 moj syn nedvihal hlavu do 5teho mesiaca a tiez neznasal byt na bruchu.. ale neposlali nas na rehabilitacie, ale k neurologovi.. vsetko mal v poriadku, ale neurologicka vravela, ze bude pomalsi v hrubej motorike vdaka silnej novorodeneckej zltacke.. plus nam ukazala taky cvik - ked bol na chrbte, treba ho zobrat za rucku a za nu pretocit na brusko.. tym padom mal tu rucku pod hrudnikom, ked uz bol na bruchu a tak hlavu pomaly zacal dvihat.. ked ju uz poriadne dvihol - uz sa mu taky pohlad pacil.. ale neurologicka mala pravdu - bol pomalsi - nelozil, stvornozkovat zacal az v roku a chodit az v 16tich mesiacoch.. ale inak je uplne zdravy aj ked teraz pekne nervny.. 🙂

stormie
6. máj 2014

@ewka200 ja som sa snazila davat moju na brucho ale zakazdym taky rev ze az a to ona vobec nezvykla plakat tak som sa na to vykaslala a az ked sa naucila pretacat na brucho (5 mesiacov) tak sa sama rozhodla ako bude lezat. Teraz ma 16 mesaiacov, chrbticu ma normlane vyformovanu a chodit zacala sama v 11 mesiacoch.... A nemyslim ze ma z toho nejaku ujmu ze nepasla konicky skor 🙂

domi1988
6. máj 2014

@ewka200 no moja to zozaciatku neznasala, po minute krik.. ale davala som ju niekolko krT denne ked aj n tu minutku a dnes to uplne zboznuje, hned uuuusmev aj ked tK do 5 minutka h je uz unavena vidno to na nej, ale hlavicku drzi pekne.. davJ ho stale, ked an na par minut za den 😉

ewka200
7. máj 2014

Joj baby dakujem za rady, vcera sme boli na ockovani, tak nam neodporucala hned zacat ale za take 2 dni budeme cvicit o dusu. su na to rozne nazory, tiez si myslim, ze dieta same vie, co kedy a ako dokaze. lenze ona nas hned nastrasila vojtovkou a ked si predsatvim kazdy den chodit na rehabilitacie... och az ma mrazi. dakujem za vsetky cenne rady od vas 🙂

ewka200
7. máj 2014

jana_eyre tiež sme mali dosť silnu novorodenecku zltacku no mohla ma doktorka upozornit, ze to moze mat nejaky vplyv na jeho vyvoj. proste nemusela nas hned nastrasit, zeby som zmenila dr? 😖 nuz uvidime...