Dieťa nechce ležať na brušku. Čo mám robiť?

carodejnica
11. aug 2009

Dobrý deň,
mám malinkú 7 týždňovú dcérku, ktorá úplne odmieta polohu na brušku.
Doporučovala mi to pediatrička a sama viem, že je to dôležité pre fyzický rozvoj, cvičia sa svaly na ramienkach a držanie hlavičky a atď... v neposlednom rade ide aj o toto http://www.alinka.sk/c/aby-malo-dietatko-pekny-...

Akonáhle ju položím na bruško, okamžite sa rozplače a nie je ju možné utíšiť, začne sa spínať a kričať. Skúšam hrkálky, rozprávam sa s ňou, prihováram sa jej, jemne masírujem chrbátik... nič nepomáha... ☹

Viete mi poradiť čo s tým?
Môže sa stať, že ak ju vôbec nebudem dávať na bruško, že nebude vedieť "pásť koníčky", alebo sa to naučí neskôr, alebo skrátka môže byť s tým v budúcnosti vážny problém?
Ako by som ju to mohla naučiť?
Aká je minimálna doba denne, aby som ju na tom brušku - aj plačúcu nechala. Myslíte, že pre dobrý rozvoj telíčka stačí povedzme 3x denne na 5 minút?
Alebo ju na bruško vôbec nemám dávať?

Vopred veľmi pekne ďakujem za rady...

smily
11. aug 2009

ahoj ja som svoju naucila lezat na brusku tak ze som si lahla na chrbat a polozila som ju na brusko sebe na brucho len na chvilku.. najskor tiez revavala ale teraz mi nechce lezat na chrbte furt sa pretoci na brusko a pozoruje okolie 🙂

carodejnica
autor
11. aug 2009

Ahoj smily, aj to som skúšala, dala som si ju na hruď, ale ani to sa jej nepáči.. ☹

bershka
11. aug 2009

carodejnica. naša chcela byť na bruchu až keď udržala hlavu. predtým revala jak besná a riťku furt dávala hore. tiež sa s ňou nedalo

smily
11. aug 2009

doktorka nam este radila aby sme jej trochu pritlacali ritku (aby ju nedvihala) ked ju dame na brusko - ze sa jej lahsie bude dvihat hlavicka..

xzaje01
11. aug 2009

Ahoj, tak ja jsem naseho syna tak maleho na brisko temer nepokladala, jen vecer pred koupanim a to tak na minutu, dve max, ale nemerila jsem to, mohlo to byt i kratsi.. Koniky pase krasne a vse je s nim v poradku - jestli se male na brisku nelibi tak bych ji do toho nenutila.

fifinna
11. aug 2009

carodejnica, tusim tu uz je taka tema. Môj maly tiez nechcel lezat na brusku, dokonca sa ako pättyzdnovy, vedel aj prevalit naspät na chrbatik z tolkeho jedovania. Neskôr si zvykol tak lezat, ale potom sa uz nevedel prevalit. Ja som ho davala kazde rano na brusko, ale len chvilku. Skusaj aj ty po troske.

tytyta
11. aug 2009

Ahojky.My jsme taky nesnášeli polohu na bříšku,tak jsem jí tam ani nedávala.Ve třech měsících jí pořádně ani nešlo pást koníky.Byli jsme na rehábce(né na doporučení doktorky,ale z mého usouzení,že se mi to nezdálo) a tam nám řekli,že vývojově je jako novorozenec.Myslim že to bylo tim že jsem jí tam vůbec nedávala,tak ani neměla posílené svaly na zádíčkách.Začli jsme cvičit Vojtovku a během chvilky se všechno srovnalo a ted jí nemůžu dostat na záda 🙂 .I když pláče,tak bych jí tam chvilku nechala,at se snaží.Nebo jí zkus dát na bříško na velký gymnastický míč,tam se nám docela líbilo 😉

wsmoulinkaa
11. aug 2009

carodějka....nevím ti poradit, ale určitě si malá zvykne...chce to trpělivost. My měli to štěstí, že už v porodce ležela ráda na bříšku. Drřžím palce 😉

evabelk
11. aug 2009

Kde začít...i my sme po narození řešily hrozný řev naší malé na bříšku. Podle pasení koníčků však lékař posuzuje dobrý vývoj miminka.Dostala jsem od odoktora dost vynadáno, že malé ustupuju, když na břiše pláče, a proto ji tam nechávám jen po nezbytně dlouho dobu. A pokud ji pasení koníčků nepůjde, tak nás pošle do neurologické ambulance. Obrečela jsem to a zároveň jsem na něj byla naštvaná, že byl na mě tak nepříjemnej, asi měl zrovna blbej den. Nevěděla jsem, jak ji zaujmout, aby neplakala. Poradila mi pak až kamarádka fyzioterapeutka. Jak psaly holky už před tím- je výborné si lehnout na záda a položit miminko na vlastní hruď- většině dětí se to líbí, protože slyší srdíčko maminky+je jim teploučko. Až bude o trošku větší je fajn dávat do zorného pole mimča oblíbené hračky. A taky je fajn si miminko položit a kleknout si nebo stoupnout před něj, aby na tebe vidělo, obličej maminky pozná dřív než tu nějakou hračku a smát se na něj. Teď nám už táhne na 5.měsíc a malá pase koně jak o život + se nám z nich začala krásně překulovat na záda 🙂 Držíme palečky....PS: už od narození by mělo mimičo na chvíli s hlavičkou vydržet nahoře. Postupně ji začně pěkně držet. Ve 3. měsíci už to má umět, nám doktor neurologem hrozil už ve 2., co ž bylo dosti brzo. Jo a chce to dělat několikrát denně, třeba jen po chvilkách...

ssiska
11. aug 2009

My sme mali ten isty problem, maly na brusku plakal ako o zivot, davali sme ho preto vzdy len na chvilku, kym nebol velmi podrazdeny, myslim, ze to nijako neovplyvnilo jeho vyvoj, ako 3,5 mesacny sa sam otocil na brusko a odvtedy je to jeho najoblubenejsia poloha, asi nastal ten spravny cas pre neho-a hlavicku ma krasnu 🙂 .

kasis
11. aug 2009

Tiez mi dcera nechcela byt prve dva mesiace vobec na brusku, tak som len na chvilku davala,ale hlavicku vobec nedvihala, postupne sa to zacalo zlepsovat, ale plakala pri tom, tak som len na par sekund davala tak 5-6x denne. Pred 2t dvihla hlavicku a drzala dlho a dnes sa sama prekrutila na chrbatik okamzite, takze sme aj skoncili s polohou na brusku.

jmisa
11. aug 2009

Náš taky nechce být moc na břiše. Když je na mně, tak to jo, ale když ho položím samotného, tak se mu to nelíbí, vzteká se a že by se tím donutil k nějaké akci typu pasení koníků na to v tu chvíli můžu zapomenout. Navíc po probuzení chce hned jíst a najedeného na břicho nepoložím. Takže je na břiše jen u koupání a když má náladu, tak si hlavu zvedne krásně a když nemá, tak ji zvedá jako opilec. Nijak to nehrotím, doktorka se ani neptala, jestli dávám na břicho.

zuzikmeduzik
11. aug 2009

náš tiež neznášal byť na brušku, lebo som ho ako maličkého tak nedávala, bála som sa drobca vôbec chytiť. s koníčkami mal problémy, pediatrička kázala lákať ho hračkami, hlasom...haha, nič nepomáhalo....nechcela som ho veľmi nútiť, lebo mal stále koliky a keď cchvíľku nebol plač, nechcela som ho opäť vyvolať. nakoniec mu pomohlo, keď ako 5,5 mesačný začal chodiť na cvičenie do materského centra na fitlopty. v prvý deň sa rozhýbal a ako 6 mesačný sa konečne prevalil z bruška na chrbátik alebo opačne, už neviem presne....ale neboj, detičky si všetko dobehnú. dnes sa mi sám posadí a sám postaví v postieľke 🙂
asi nám najviac pomohli tie filtopty, na tých bol na brušku rád. držíme palce a hlavne sa neboj, nebude do 10 rokov ležať na chrbátiku (výrok môjho muža 🙂 )

carodejnica
autor
11. aug 2009

Veľmi pekne ďakujem všetkým maminkám za rady.. 🙂
Sú to cenné skúsenosti zo života, pravdou je, že každé dieťatko je iné, ale každá mamička sa snaží urobiť pre dieťatko čo najviac, veď to poznáte.. 🙂

Skúsim si ju teda zabaliť do teplúčka a dávať na hruď, aj keď ani to sa jej moc nepáči, ale určite je menej nespokojná, ako keď ju pretočím na posteli. Inak, keď je na brušku a plače, tak sa hlavičku snaží dvíhať a aj ju udrží niekoľko sekúnd, tak dúfam, že to bude v poriadku.
Veď sa ohlásim ako postupujeme.

nikollette
11. aug 2009

Ani nás velmi nehcel lezat, tak cca do 2 a pol mesiaca.. skor sa iba jedoval..
a nedonutila som ho nijak, proste hned ocervenel a bol mrzuty, tak som ho netrápila...
ale teraz miluje byť na brušku, sám sa tam otočí, a stále by bol iba na bruško..

Neboj aj u vás to príde 😉

wsmoulinkaa
11. aug 2009

pomáhá když si je položíte na vyvýšený polštář nebo koják a nebo z boku na stehna, tak se naučila první dcera. dr nám to poradila a pak to šlo samo, ale ne hned.... 😉

gabrianka
11. aug 2009

zajimave tema..ja ted nedavno zas slysela ze se to zase zakazuje lezeni na brisku..zas si lekarstvi protireci no comment uz...pokud tak lezet nechce tak ji tak nedavej mimco si samo urci jak je mu fajn a lezenim na brisku nicemu dobremu nepomuzes ale ani spatnemu...

henri001
11. aug 2009

carodejnica ,kocky ti krasne radia... na chvilku a postupne ako bude srtarsie cas predlzovat , nic netrba silit , dolezite je aby si to skusala pravidelne 😉 moj maly to uuuplne neznasal na zaciatku tiez, ale postupne si na to zvykal ...no a po case, ked sa zacal sam pretacat, hral sa na brusku dobrovolne sam 😉
gabrianka , nemame na mysli spinkanie na brusku 🤐 ide o cvicenie pocas dna...

chiwule
11. aug 2009

Anetka nechtěla ležet na bříšku na podložce docela dlouho, asi do 4m, do doby než udržela sama hlavičku nahoře. A to jsem si jí dávala na hruď, ležela u mě ráda, taky jsme cvičili na gymnastickém míči na bříšku, to se jí taky líbilo, při koupání nebo po koupání se jí na bříšku taky líbílo, ale jen ležet na něm nechtěla 😉 Změnilo se to v době, kdy se dokázala sama přetočit z bříška na záda a opačně. Teď v noci spí v podstatě jen na bříšku s vystrčeným zadečkem a je spokojená.

gabrianka
11. aug 2009

henri aha ja si to zrejme nedocetla cele not o zmatkuju 🙂 tak potom bych poradila to ze ja svou prvni dceru taky tak nedavala protoze tez zacala hned histercit sotva jsem ji tak polozila...ono pry lezenim na brisku nejlepe utikaji vetry taky ale ja bych to nedramatizovala

mamutka
12. aug 2009

nesil to, on si to zamiluje postupne. bud rada, ze je spokojne na chrbatiku. pride cas, kedy ho budes chciet prebalit a uz ho ani parom volov na tom chrbte neudrzis, hodi sa na brucho, odtial na styri, alebo sa rovno postavi, no a prebaluj take daco 😀
staci chvilonka, nam Dr.tusim povedala, ze 2x za den na chvilocku, nesilit to ked sa mu nepaci. ono zo zaciatku sa im zle udrzi rovnovaha, ritka vyletuje hore, jeduje ich to ked robia take lietadlo a nepohnu sa nikam.

ibolia
12. aug 2009

Ahoj carodejnica, moje malá nechtěla ležet na bříška ani omylem. Vždyčky řvala jako bych ji zabíjela. Ale alesppoň 2x denně jsem ji na to bříško na chviličku položila. Pak se začala obracet ze zadíček na bříško a bylo to v pohodě. Neboj se, nijak se jí tím vývoj nezpomalí (v 10měs. mi začala chodit). Takže klid, ono to příjde samo.

kubaka
12. aug 2009

holky - miminka se vůbec nemusejí nechávat na bříšku Jen pár minut denně, ale určitě ne spát na bříšku!!.
Fakt stačí 5 minut denně jako cvičení pasení- a jen za dozoru . Nebude mít žádný problém s motorikou. Naučí se to sama, jakmile se začne pohybovat, obracet, vzpínat na ruce. K tomu dospěje. Poloha na bříšku není pro novorozence přirozená - až do doby, kdy na něj otočí samo a bude chtít tak spát.

Vážný problém by měla, kdybys ji posazovala dřív, než si sedne, vodila ji za ruce dřív než začne chodit sama, dávala do chodítka, obouvala tvrdé a nepoddajné botičky (doma je nemusí mít vůbec)
Já malého nedávala vůbec na bříško, nějak jsme zapomněli 🙂 , ve třech měsících mu padala hlava, 😀,(jenže to dělal i schválně a bavil se tím) doktorka mi vynadala, já na ni kašlala, protože jsem věděla, že čilý je dost - během dvou dnů se to naučil krásně 😀 , ve třech a půl se otáčel na bříško, za chvíli i zpět, v pěti se plazil, v šesti lezl po čtyřech, v sedmi se stavěl a ušel pár kroku kolem stolu a v 11 chodil sám. První syn byl to samé, přestože úplně jiná nátura. Nejlepší je nezasahovat a nechat jim prostor pro jejich přirozený vývoj.
Když řve na bříšku, stačí dvě minutky a vrátit. Takhle třeba 2-3 x denně -přesně jak jsi psala. A hlavně klid, žádný nervy, dítě ví, na co stačí a dělá to, co je schopno - pokud mu v tom někdo nebrání. 🙂

dm1
12. aug 2009

baby asi to tu nepatri ale potrebujem radu. Nasemu malemu sa tiez nepaci moc na brusku ale davam ho tak 4x denne nachvilu nech trenuje a zdviha hlavku. Inak ju uz drzi pekne ked ho mam na rukach iba obcas ju povoli ale na brusku ho to nejako nebavi. Tak ho nosim na predtlakti na brusku tak hlavku pekne drzi tak skusam dalej. Doktor mi na poradni povedal ze nevadi ze mam aspon pritahovat za rucicky - ako do sedu. To ho strasne bavi hlavku aj drzi ale neviem ci je vhodne to robit casto. Samozrejme ho nenechavam sediet len pritiahneme a polozime a tak dokola.

mamutka
13. aug 2009

dm1, ja som vsade zase citala, a aj od Dr.pocula, ze pritahovat do sedu sa nema, to je len raz zac cas vhodne urobit na kontrole doktorom aby ten videl co a ako. pre chrbatit a krk to nie je dobre.
nema tvoj dr. cez 50 a doma deti ani raz neprebalil, nepopestoval a tak a len co zo skoly vysiel, prestal sa vzdelavat? lebo na nasej dr.vidim ze je stale zazrata do novych info a toto by mi neradila........preco ta neposle radsej na kontrolu neurologovi, ten posudi ci mate cas alebo poradi dajake cvicenie a je to, nie taketo babske recepty

kubaka
13. aug 2009

mamutka - mě taky na neurologii řekli, že přitahování do sedu je jen diagnostická metoda pro doktory a že to nemáme dělat. Občas jsem ho ale takhle pro kontrolu zvedla, hlavu pěkně držel a děsně se tomu smál. Ale ne jako cvičení. Stejně po 3. už se otáčel na bříško a vzpíral se na ručky sám.
Nosti na předloktí "na tygra" bříškem dolů je bezvadné.

vikina74
13. aug 2009

@kubaka
Uplne s tebou suhlasim, mne sa fakt zda, ze to niektori slovenski a ceski pediatri prehanaju, miminka sa vyvijaju sami a ak nemaju neurologicku poruchu, tak skor ci neskor vsetky dospeju tam kam maju, neda sa ich nic "naucit". Nas pediater (v Nemecku) vzdy skusal, ci malicky uz zacina zdvihat hlavicku na brusku, ale v ziadnom pripade sme nemali nakazane davat ho na brusko len aby to cvicil. Proste ak to babo toleruje, tak sa to robi, ja som ho davala vzdy na par minut, kym sa zacal stazovat, hlavicku zacal na dlhsie zdvihat az v 5tich mesiacoch, teraz sa pretaca bez problemov, hlavicku drzi ako ma. A predpisovat Vojtovku ak babo v dvoch mesiacoch nedrzi na brusku hlavicku, tak to je teda sila, ja poznam Vojtovku ako metodu pre deticky s neurologickymi poruchami, spasticke alebo hypotonicke.

deniskajakubko
13. aug 2009

nášmu Filipkovi sa tiež nepáči na brušku. Ak je na brušku, tak vie pekne dvíhať hlavičku ale je dosť nepokojny tak ho dlho nenechávam na brušku

carodejnica
autor
1. sep 2009

Tak tu po dlhej dobe píšem, aby som napísala ako som dopadla, keďže som zakladala túto tému.
Robila som tak, ako ste mi tu radili. Malú som dávala pravidelne na bruško tak, že som si ju položila na hruď a bola som v takom poloľahu/polosede. Keď som si všimla, že začína dvíhať hlavičku a ramienka, tak som ju skúsila dať na bruško na prebaľovací pult, a podarilo sa. Mala 2 mesiace a 3 dni, keď začala prvý krát nesmelo pásť koníčky.. 🙂 Ručičky má však zaťaté v päsť, môže to byť nejaký problém?
Odvtedy v zásade nemám žiadne problémy s ležaním na brušku, ležanie na brušku sa jej páči, avšak len dovtedy kým vládze držať hlavičku hore, akonáhle si ju má položiť, to sa jej prestane páčiť.

germik
1. sep 2009

čarodejnica, to,že má malá ručičky v past je zatial v poriadku,ona si ich časom začne uvolnovat /moja malá ich mala zataté tak do konca 3-tieho mesiacaaa/
My sme s pasením na začiatku nemali vobec žiadny problém, máme ho teraz - v pol roku -ale to sa nám kvoli zubkom nepáči ani pasenie,ani na chrbátiku,ani hranie...no niekedy na zbláznenie 😵
A ak ti možem poradit,nám aj celkom pomáhalo cvičenie na fitlopte - bruškom na lopte a gúľaš malou hore,dole. A ak je tvoja malá taká zvedavá ako moja,bude stále dvíhat hlavičku dohora a tým posilovat svalíky 😎