Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

mayerka
10. dec 2009

ahoj, musim taky napsat názor - moc se mi nelíbí reakce rimmel. S naším malým jsme začali tuto "metodu" uspávání asi ve 4 měsících, nebylo to o vyřvání, za 3 dny pochopil, o co nám jde a začal krásně spinkat. Od 5 měsíců spí celou noc a všichni jsme spokojený - rodiče, že jsme odpočinutí a Jára že je vyspinkanej dorůžova 😀 Spím s malým v pokojíku, takže když rostly zoubky a nebo něco jinýho nepříjemnýho, tak jsem byla samozřejmě hned po ruce. Ale jinak fakt spí celou noc a kdybych tam nebyla, ani si nevšimne.
Rimmel - kojit 10x za noc není známka tvé obětavosti, ale známka toho, že neumíš vysvětlit dítěti, o co jde.

mayerka
10. dec 2009

a rimmel - nazvat svý dětátko "malá svině" je na mě taky trochu moc..

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

Mayerka ved to. Podla mna ta metoda nie je o tom nechat dieta dakde same v postielke. Je uplne prirodzene, ze maminka je vzdy nablizku ked treba.
Ja som taketo nieco nikdy neriesila. Nas drobcek spaval vzdy v podstate velmi dobre. Od troch mesiacov pil MM vecer pred spinkanim a potom spal az do stvrtej rano. Takze sme nemuseli nic s muzom riesit. A tiez ked mu isli zubky alebo bol chory, tak spinkal s nami v posteli a ked bolo treba tak sa pritulil bud k jednemu alebo k druhemu. Aj teraz sa sem tam v noci zobudi a chce ist k nam. Tak ho tam dame a on behom chvilky spinka s nami.
Nelubi sa mi, ked hned niektore maminky zaujmu velmi negativny postoj k nejakej metode uspavania deti a robia unahlene uzavery bez toho aby poznali co vsetko sa za tym skryva. Ale ved niekedy je jednoduchsie kritizovat. Rimel teraz nepisem o tebe. To je len take zhrnutie na niektore reakcie mamiciek co so videla.

bebulik
10. dec 2009

ahojte aj ja mam doma 🙂 nespacika xixi ja som si precitala knizku kazde dieta vie spat ... a ked mala nasa dcerka 4 mesiace tak som uz bola chodiaca matoha potrebovala som s tym nieco robit vyskusala som ju dat do postielky co pred tym nepoznala lebo mi to proste nedovolila ked som ju polozila pred tym do postielky tak doslova vrestala...
tak som ju teda podla metody dala do postielky a odisla... nevedela som co to vlastne znamena je to nase prve dieta.... bolo to strasne plakala som aj ja aj ona.... skusila som to len raz .... vlastne som nevydrzala ja
na druhy den som uz ostala pri zaspavani vecer pri nej sediet drzala som ju za rucicky povedala som si ze je lepsie ked som pri nej... par dni trosku plakala a teraz zaspinka ked som pri nej bez plakania trosku nieco porozprava 🙂 svojou recou a zaspinka

cez den je to rozne zaspinka raz pri prsniku raz ju hojdam v kresielku a tak zaspi a skusam ju pomali davat aj do postielky cez den ale to len vtedy ked je naozaj velmi unavena a vidim ze nebude prostestovat velmi... myslim ze to zena citi...

co tym chcem vsetkym povedat??? len to ze myslim si ze to zaspavanie deticiek a papkanie v noci to je skor o nasej pevnej voly .... priznavam ze ja som to zatial tak na tvrdo nezvladla ....
ja som vyrovnana a spokojna s tym ze som pri dcerke ked zaspava
mozno sa to casom zlepsi a bude vediet zaspinkat uplne sama ...

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

bebulik podla mna to robis dobre. vyhovuje to obom stranam. neviem preco by si nemohla byt pri malej, ked zaspava. nas maly zaspaval sam iba ked mal tak od 5-7 mesiacov, potom vyzadoval nasu pritomnost pri zaspavani. fungujeme tak doteraz a nevadi mi to. vsak preco by aj malo, ze? takto zaspi po par minutach a ja mozem potom v klude robit ostatne veci co potrebujem. nie vzdy sa musi vsetko praktizovat ako je to niekde napisane. niekedy je lepsie zvolit kompromis 😉

bebulik
10. dec 2009

som rada ze ma chapes cestovatelka andrea 🙂 milujem svoju dcerku tak ako vsetky mamicky
ked som videla dcerku tak plakat ako nikdy pred tym myslim ze to rozhodlo....
teraz mam domka zlatucke dievcatko vysmiate a vyrovnane a aj ja som v pohode

Dcerka sa nauci postupne ze som pri nej a ze sa nemusi bat lebo je tu niekto pri nej ...

inak postreh ku spinkaniu ked je sama v postielke... pred tym ked vstala hocikde v postielke
alebo u mna v posteli a bola sama velmi plakala...
teraz ked sa zobudi obzera sa okolo seba a neplacka trosku rozprava a ja pridem ku nej
ked ju zacujem ako si blabotka - ten usmev ked pridem k nej zobriem je neopisatelny

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

bebulik ja viem velmi dobre o com pises, tak ta chapem. hlavne je, ze mas spojne dietatko 😉 a ty nie si na druhu stranu unavena.

rimmel
10. dec 2009

mayerka co je teba do toho ja neviem...

mayerka
10. dec 2009

co je mi do toho? Je to tu snad diskuze, ne?

rimmel
10. dec 2009

do toho ako volam svoje dieta.

mayerka
10. dec 2009

nemínim se tu s tebou hádat. Nelíbilo se mi jak útočíš na maminky, který se snaží naučit dítě usínat. Děláš ze sebe supermámu, ta poznámka k "jménu" svýho dítěte byla mimo téma, uznávám.

rimmel
10. dec 2009

prosim ukaz mi kde presne utocim??

mayerka
10. dec 2009

strana 174
rimmel • 1d • Dnes v 11:12
no jasne ze to pomoze..maly sa naucil ze za nim neprides, ze tam pre neho niesi.
Houby víš. S tebou nemám zapotřebí se dohadovat.

rimmel
10. dec 2009

toto moja mila je faktom....dieta zaspi prave preto lebo sa "nauci" ze aj ked bude plakat, nikto nepride....z coho vyplyva ver tomu ci nie, ze sa tymto dieta uci ze sa na matku nemoze spolahnut, a predtym nez ma odsudis, chod si o tejto problematike precitat poriadne, jejpre aj proti 😉

rimmel
10. dec 2009

a tym ze vyjadrujem vo verejnej diskusii FAKT, neznamena to ze na niekoho utocim preboha.

beatrice100182
10. dec 2009

ahojte, mohla by som aj ja poprosit - poslal by mi niekto knizku na mail babulko@yahoo.com? dakujem
aj ked mi az take problemy nemame, teda az na to, ze mame problem zaspat skor ako pred polnocou, ked uz zaspi, je to OK. A to je tak, ze proste nechce spat, chce byt hore a pozerat, nemusim ju nosit na rukach alebo co, staci jej, ze je s nami v jednej miestnosti.
Ked tak citam, ake to mate niekedy tazke, tak neviem, neviem, ci by som to ja tak vydrzala. Chvilu sa nam to horsilo aj v noci - pospala hodku - dve a potom sa chcela hrat a bola dve hodiny hore. Nastastie ju to uz preslo, lebo to je fakt o hubu.

cestovatelkaandrea
10. dec 2009

No tak toto som nasla na stranke baby-web.sk a je to dost zaujimave. Tiez je to jeden z navodov ako pomaly babatko naucit po pol roku aby spinkalo v noci samo a nemusite ho za kazdym kojit.
No a teraz uz ten clanok:

Nočné kŕmenie
Do šiestich mesiacov veku býva nočné kŕmenie nutnosťou. Postupne môžete nočné kŕmenie skracovať, takže dieťa vypije menšie množstvo a vy ho hneď po odgrgnutí uložíte do postieľky. Ľahko sa to píše a radí, horšie robí.
Po šiestich mesiacoch je potom dieťa často schopné spať až do rána bez kŕmenia. Individuálne rozdiely sú však veľké. Zvlášť dojčené deti často vyžadujú 1-2 nočné kŕmenia i v staršom dojčenskom veku. Odopierať im ho za každú cenu by bolo nesprávne. Koľkokrát sa staršie dojča v noci zobudí, záleží i na výchove. Dieťa obyčajne zaspáva medzi 19. a 21. hodinou večer a budí sa ráno medzi 5. a 7. hodinou.

Po zaspatí väčšina detí spí 3 hodiny tvrdým spánkom, ktorý strieda ľahší spánok a z ktorého sa dieťa ľahko zobudí. To je čas, keď sa niektoré deti pomočia alebo sa zrazu zobudia a dožadujú sa pitia alebo iného prejavu pozornosti. Väčšinou sa za tým skrýva túžba po bezpečí, po matkinej láske. Zvlášť časté sú takéto prebudenia v období odstavovania dojčeného dieťaťa od pŕs. Keď sa dieťaťu začnú rodičia venovať, stáva sa budenie pravidelnejším a obdobia nespavosti sa predlžujú. Dieťa, ktoré bolo najprv len nepokojné, neskôr kričí a silno sa dožaduje pozornosti. Keď ho rodičia upokoja, začne po položení do postieľky znovu plakať.

Ako u dojčaťa v druhom polroku života obmedziť budenie v noci a prekonať ťažkosti so spaním?
Ak dieťa neplače, ale len mrnčí, nereagujte na to. Počkajte, či samo znovu zaspí.
Keď sa rozplače, skontrolujte, či sa nepocikalo alebo nepokakalo, vymeňte plienky, prehovorte k nemu pokojným hlasom, pohladkajte ho, krátko sa s ním poláskajte, ale opäť ho vráťte do postieľky.
Ak plače naďalej, skúste sa mu znovu prihovoriť, po niekoľkých minútach vstaňte, ale nechajte ho ležať v postieľke. Keď ani to nepomáha, vracajte sa k dieťaťu v postupne sa predlžujúcich intervaloch, kým nezaspí.

Ak si počíname takto dôsledne a dieťa sa nedočká našej väčšej pozornosti, ktorú vyžadovalo, upokojí sa a prestane sa budiť. Znovu však treba povedať, že vykonávanie týchto rád nie je jednoduché a nebýva hneď účinné. Pre rodičov to môže znamenať veľa bezsenných nocí, keď je ťažké rozhodnúť, či dieťa plače, lebo je choré, alebo si len vynucuje našu prítomnosť.

Asi dve hodiny pred ranným prebudením sa opakuje návrat k ľahkému spánku a niektoré deti sa znovu budia. Ani v tomto prípade by sme nemali vychádzať dieťaťu v ústrety a mali by sme postupovať ako v noci. Dieťa inak bude ospalé a bude doháňať nedostatok spánku predpoludním. Niektoré deti s nízkou potrebou spánku už nezaspia, ale nie je dobré dávať im najavo, že vieme, že nespia. Stačí k nim prehovoriť vľúdnym hlasom a nechať ich v pokoji. Niektoré deti ešte zaspia, iné nie. Väčšie batoľatá môžu mať v období ľahkého spánku desivé sny, pri ktorých sa zobudia a plačú. Upokojte ich, ale dajte pozor, aby sa vašej pozornosti nezačali dožadovať pravidelne.

luthien.k
10. dec 2009

andrea, moc hezky je to popsané v tom článku 😉 Je to v podstatě ta "metoda" a velmi podobně to radí i laktační poradkyně z kojeni.net, nemám co dodat. Jinak mě docela šokovalo, jak to s dětičkama chodí v NL 😕 To jsem opravdu netušila. 😕
rimmel, to co Ty považuješ za fakt, tak na to se právě ty názory různí, takže obecně platná pravda to zřejmě nebude, záleží na úsudku každé mámy, bez ohledu na všechny psychology světa.

cestovatelkaandrea
11. dec 2009

luthien neboj aj mna to sokovalo. a som dost prekvapena, ze aj napriek tomu maju deti s rodicmi krasny vztah. takze to asi nie len o tom ci dam dietatu v noci prsnik zakazdym ked chce... inak by boli takmer vsetky NL deti frustrovane a citili sa osamele, ze sa nemozu na rodicov spolahnut.

kamik29
11. dec 2009

Tak máme za sebou tretiu noc. Bola super, prvýkrát som musela vstať o 00.30. Kojili sme sa o 2.30 a o 6.15.
Večer sme zaspali za 15 min. mrnčania, nie revania ako prvý deň. Chcem zagratulovať všetkým maminám, ktorým deti spinkajú samé bez námahy. Viem aj to, že je veľa neprajníkov - "nechať dieťatko plakať", to čo je za mamu!!!
Ani pre mňa to nebolo také jednoduché ako sa to zdá, keď sa to píše. Prvý deň som aj plakala, chcela som ho zobrať do náručia, ale manžel bol neoblomný, pohádali sme sa, ale teraz vidím, že to je na dobrej ceste. Ani pre dieťatko nie je dobré, keď sa v noci zobudí 10x.
Ešte by som sa chcela spýtať, na spinkanie na brušku, lebo malý tri dni spí len na brušku, alebo tak divne na boku. Iba keď ho nakojím tak ho dám na chrbátik, pohladkám a zaspinká aj na chrbte. Ale do rána sa tak mrví, že je aj tak na brušku. Mám ho prehadzovať, alebo mám ešte vydržať??

rimmel
11. dec 2009

luthien mas pravdu...no nikto z nas nemoze povedat ako to na dieta zaposobi a v akom rozsahu, ci prave nase dieta si z toho nezobere daco zle do zivota..a ja ten risk koli tomu ze sa mi nechce v noci 3-4krat vstat urcite nezoberiem a tiez sa spolieham na materinsky instinkt ktory mi hovori ze to neni spravne.

rimmel
11. dec 2009

a pojem "vynucuje nasu pritomnost! ktory sa vyskytol tu v tom clanku je sokujuci...len co mozgy tento clanok oblbuje

cestovatelkaandrea
11. dec 2009

asi taky sokujuci rimel ako pojem mala svina 😉

ten clanok nie je o tom ako dieta nechat niekde same. nic na tom nie je zle ak rodicia nechaju babo v postielke a len su vedla neho a su poruke ked treba aby babo upokojili.

rimmel
11. dec 2009

nechapem co to komu ma co vadit mala svina...mala svinka, svinusak a co? niekto hovori lasocka niekto svinuska aby ste sa vsetci nepos....i 😕

rimmel
11. dec 2009

ale tak ano, aj to je lepsie ako ziadny argumrnt 😀

cestovatelkaandrea
11. dec 2009

no vidis, a tak je to aj s tym ze deti si placom vynucuju si pozornost. ako inak by to robili, ked hovorit nevedia. alebo poznas babatko co v pol roku povie "mama pod sem, nechcem byt samo"? preto jednoducho place.
preto nechapem, co je na tom take pre teba sokujuce. babatka sa takto dozaduju pozornosti od narodenia.

rimmel
11. dec 2009

ano jasne..ale to slovo ze vynucuje....prosim ta ved to je hrozne, babatko si nic nevynucuje,uprimne nechce byt samo je to prirodzene a nie vychcane od dietata. pre mna ako matku je prirodzene ist k dietatu ked place a pomoct mu, ulavit mu, objat ho, ci dat cecok..pre mna je to jedno a to iste..a to ze sa mi to nepaci, holt je moj problem..patri to k materstvu ale uz koncim tu ma nikto nepochopi.

momin
11. dec 2009

rimmel.. zase se hadas? 😀 😀

cestovatelkaandrea
11. dec 2009

ale ved ja ta chapem rimmel. ja tiez lietam k synovi ako ruska strela ked zaplace. len ty sa tiez snaz pochopit ostatne mamicky ked jednoducho nerobia vsetko tak ako ty. kazdy ma pre to co robi svoje dovody.

a moja skusenost, nas drobec zacal s nami cvicit ked mal 10 mesiacov. zrazu sa chcel v noci hrat. keby sme tu s muzom nestopli, tak sa s nim musim hrat doteraz takmer kazdu noc nejaku hodinku, dve a potom by som rano isla do prace ako mrtvola. rada vychadzam drobcovi v ustrety ale nie vo vsetkom.

rimmel
11. dec 2009

no ved ano..ked to napriklad mamicke ide na zdravie jasne ze treba zakrocit ale napriklad len preto lebo sa niekomu niechce iba 3krt vstat tak to je o inom. 😖 😉

momin jasneee 😀