Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kacka123
14. dec 2009

ahojte,

My mame len dva mesiace a zatial zaspavame vecer len na ( . ) ale cez den zaspime aj v kociku alebo na rukach a spime v postielke. vecer ale ani za nic na svete, to sa najlepsie spi na mamininych ruckach a hned zisti, ked ju prelozim.
Zatial urcite nebudem nutit spat samu v postielke a pod, ale vobec neodsudzujem mainy, ktore to na svoje ratolesti skusaju od pol roku. Nemyslim si, ze ste zle matky alebo pod je to vec vychovy a nazorov, podla mna to dietatku neuskodi. drzim Vam vsetkym palce a aby vam deticky robili len radost 😅

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

rimmel ale nie kazda mamicka moze dat prso. taka co dava UM moze davat mliecko kazde 3 hodiny. co potom ak babo place uz po hodine a pol. normalne keby bolo kojene, tak by si mu dala prso ale s UM sa tak casto babo krmit nemoze.

rimmel
14. dec 2009

tak da dudel..alebo da prsno aj ked z tade mliecko nepojde sak co 😀

mayerka
14. dec 2009

rimmel, ty tvoje rady vážně nejsou pro každýho

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

rimmel 😖 dufam, ze to pises zo srandy, lebo predstavit si dieta tahat z prsa z ktoreho netece je pre mna brutal.
a nie kazde babo chce dudel.
nie kazde dieta mozes ukludnit prsnikom alebo dudlom.
niektore babatka musis proste v noci naucit ako sa ukludnit, ci uz ich na chvilu zoberes na ruky, pohladis, alebo drzis za rucku v posteli... ale za kazdym odporucat bezhlavo prso, prepac, ale to je blbost.

rimmel
14. dec 2009

andrea jasne ze zo srandy..sama si to predstavit neviem ale co ja viem..dalo bysa 😀 moj napriklad v noci 70% casu by mu nevadilo kebyze z tade nic netecie.. 🙂

paja2180
14. dec 2009

Holky, nektere z vas to s tim nocnim kojenim vazne prehani. Myslim, ze nejlepsi je zachovat trochu zdraveho rozumu. Uvedomte si, ze nekolikamesicni miminko ma strasne maly zaludecek, ktery nemuze v noci zpracovat tolik mlicka, kdyz ho pokazde co zaplace prilozite k prsu. Potom se v zaludku mixuje nestravene mlicko s tim novym a to muze nadelat vic skody nez uzitku. Zkuste si prostudovat poradnu na webu: www.maminka.cz/poradny/1
Jsou tam rady od detskeho lekare MUDr. Kargera. Napriklad tam pise, ze dite ma vytvoreny reflex, ze usne jen po kojeni a jinak ne. Proto je lepsi diteti vecer po kojeni precist pohadku, zazpivat mu apod. Take neni dobre napr. 9mesicni dite kojit v noci 4x - je to pro telo velmi nefysiologicke, v podstate diteti delame v zaludku peknou paseku, dite to mlicko nepotrebuje. Je to opravdu jen a jen o zvyku.

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

no ja si to u mna neviem predstavit, ze by tahal len na prazdno 😒 ved by ma ubuchal s rukami a dokopal od jedu. a ako bonus by som bola dokusana. sice som kojila len dva tyzdne ale vzdy ked mu netieklo, tak sa strasne jedoval a kusal s dasnami ako divy. preto som mala aj prsia dokusane a ubolene a nakoniec som skoncila pri odsavani mlieka co bolo pre obe strany prijatelne. preto si myslim,ze je viac takych maminiek ako ja, co prsnik len tak davat nemohli.

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

paja mas pravdu, ale nie kazdy to pochopi.

campi
14. dec 2009

Pajo: tohle byla věc, které jsem bohužel uvěřila taky, že pro dítě není zdravé jíst častěji než po dvou hodinách. Bohužel jsme strávily 10 dní v porodnici, pak byly dvě hospitalizace v šestinedělí a všude mě nutili (a dokonce i hlídali), abych nedávala jíst častěji. Paradoxně: když jsem byla v té nemocnici, tak jsem si povídala s anglickými mediky, kteří tam byli na praxi. A ptala se: "Jak často se u vás doporučuje kojit? Mě pořád lékaři přesvědčují, že musím dodržovat tříhodinové intervaly". A odpověd? "Světová zdravotnická organizace doporučuje, kdykoliv si dítě řekne!". A jeden černoch dodal: "moje máma by vám řekla, že máte mít dítě u prsu přilepený klidně celej den.."

campi
14. dec 2009

Kamaradcina holcicka usinala nejdrive jen na mici, potom jen pri kojeni (taky se kamaradka trochu bala, ze ji to zustane), potom stacilo si ji brat do postele a hladit a v 10 mesicich usina sama. Proste ma naučené, že usínání je příjemná věc.
Stejny priklad je nase mala, uz jsem to psala: míč, sama (přiznávám, že na to jsem byla pyšná🙂), ale pak se naučila v 6 měsících stoupat v postýlce a nějaká vyšší moc ji nutila neustále šplhat nahoru, tak jsem uspávala u láhve, teď už to zvládá zase sama (pokud nemá rýmu nebo nerostou zuby, to nosíme a nestydíme se za to). Myslím, že základem je vypozorovat, kdy se chce dítěti spát. A jakmile si člověk řekne: "budeš usínat přesně v 7 večer, JÁ se chci koukat na zprávy", tak je něco špatně - nenarážím tady na nikoho, ale tohle už jsem slyšela..

kacka123
14. dec 2009

campi, rimmel

baby neviem preco tak strasne presviedcate ine maminy aby kojili od nevidim po nevidim ked vam to tak vyhovuje tak kojte ale za to, ze ine maminy to robia inak ich neodsudzujte. Niekedy mi pripada, ze ked niekto koji menej ako vy alebo robi nieco inak ako vy je zla a nanic matka, ktora trapi svoje dieta.
neurazte sa nieje to v zlom ale veci niesu len cierne a biele

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

campi ja neviem ale ja zijem v NL a mne to iste ako pise paja, hovorila aj porodna sestra, porodna baba, domaci doktor a aj doktorka na poradni. vraj nemam kojit skor ako po dvoch hodinach. idealne by bolo po troch hodinach. lebo drobec moze mat z toho len problemy s bruskom. on si nastastie pytal mliecko kazde 3-3.5 hodiny cez den.
no a s UM by to malo byt minimalne s 3-hodinovym rozostupom, lebo UM je tazsie stravitelne ako MM.

paja2180
14. dec 2009

campi - jasne, pokud se bavime o malem miminku. Ja jsem mela taky malou prilepenou porad na prsach prvni 3 mesice. V sestinedeli je to nutnost kojit kdykoliv si dite rekne ve dne i v noci. Ja mam na mysli starsi miminka od pul roku a vic, ze kojeni v noci vickrat nez 3x je jen zvyk a dite to nepotrebuje. To mi rikala i moje dr.

paja2180
14. dec 2009

Jinak ja nemam nic proti nocnimu kojeni, at si nereknete ze jsem proti. Moje mala ma 5 mesicu a kojim ji v noci 1 az 3x. To opravdu aktivne saje. Ale protoze v sestinedeli trpela na koliky a ted nekdy taky miva boleni, tak vim, ze pokud bych ji v noci prilozila vzdy kdyz zaplace, tak by mela chudinka opravdu obrovske bolesti briska. Proto si myslim, ze castejsi prikladani nez 3x neni dobry pro mini zaludecek.

campi
14. dec 2009

kacko: asi jsem to spatne napsala, ja chci podporit mámy, co měly to štěstí a rozkojily se (protože je to fakt někdy těžký), a chci jim říct, ať se této výsady nevzdávají. Že nemají poslouchat názory: "každé dítě se umí naučit spát", ale důvěřovat svému dítěti a nezklamat ho, když je potřebuje jen proto, že jim někdo řekl, že není normální ho brát v posteli v době, když normální "dospělý" člověk spí.

Ja bohužel plně kojit nemohla, při druhém pobytu s malou v nemocnici jsem chytla nějaký střevní virus a doma měla 40st. horečku, to jsme nasadili hypoallergenní umele mleko, aby mohl krmit manžel. Pak jsem kombinovala umělou a kojení do 7 měsíců. Moc mě to mrzí, rozkousané bradavky, kvůli kterým jsem brecela bolestí asi týden, jsem překonala..

A taky si myslim, že se nemá jíst v noci, my dáváme jídlo nejdřív ve 4 ráno. Do tý doby hladím, vracím dudlík, dávám cucat čaj, chovám v náručí, beru do postele. Někdy je to i 7x za noc, jindy se nevzbudí celou noc.. Podle profesorky Illnerové, která se zabývá výzkumem spánku, se děti naučí přirozeně a nastálo spát až kolem 3. roku, proč to nemůžou mámy vzít jako fakt a prostě to vydržet a volí drastické metody, podle kterých se dítě nenaučí spát, ale jenom "držet hubu" a ani nepípnout, protože nemá smysl na mámu zavolat, máma totiž nepřijde.

campi
14. dec 2009

pajo: tak to jo🙂. Ja tu spíš reagovala na holky s menšíma dětma, že se nemají bát závislosti a nebát se mimíse přitulit i v době, když by každá máma potřebovala spát. Musím přiznat, že od doby, co jsem přestala dokojovat, je ze mě závislák na kafi, jinak se nedá den přežít🙂)).

Ono se pak nema davat tem vetsim jist ani kvuli zoubkům, ze kdyz se vecer vycisti, tak ani zadnej čaj..

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

Campi ja som tu zkopirovala jeden clanok ako babatka ucit spinkat tak po pol roku. nebolo to tak, ze ich mas nechat vyrevat a ty si pozeras telku. normalne ked je babo unavene, pekne ist s nim, pohladit alebo chytit za rucku a dat ho spinkat. Mozes si to precitat je to par stranok dozadu. Lenze ani toto sa rimmel nelubilo. Ona odporuca tvrdohlavo prso. Ale to nie je riesenie na vsetko. V podstate ja fungujem ako ty, len uz tolko v noci nevstavam, lebo drobec dobre spinka.

campi
14. dec 2009

andy: juju🙂, mrknu na to, ja fakt nemyslela, ze nekdo z vas dite uklada v konkretni hodinu kvuli telce🙂
A jak to delas, kdyz Damianek spinkat nechce a hlazení ho neuspokojuje? Lada by v postýlce pořád cvičila, někdy pomůže, když ji tam nechám řádit, ona si stoupá a kleká a lehá a vykřikuje, dokud sama nezaspí. Někdy je ale neunavitelná a pak začne křičet, že chce společnost, pomůže vytáhnout z postýlky, chvíli si pohrát a napodruhé už usne.

Mně se líbilo vysvětlení prof. Prekopové, 80leté paní, která působí pracovně v Německu. Že tato nespavost dětí je věcí poslední doby, kdy mají všichni doma svoji postel (případně svůj pokoj). Že dříve chrněli všichni v jedné posteli a to lidské teplo bylo tak příjemné i pro mimina, že buď spala nebo nemusela pokřikovat v noci, aby se "dovolala", páč měla mámu (potažmo prso) na dosah..

campi
14. dec 2009

Jeste k tomu WHO (jestli jsem to spravne pochopila, tak jde o výlučné kojení do 6 měsíců):
•breastfeeding should be "on demand", as often as the child wants day and night;
zdroj:
http://www.who.int/features/factfiles/breastfee...

campi
14. dec 2009

Nam jednu dobu, kdyz byla L. hodne aktivni a chtela procvicovat nové pohybové dovednosti ve dne v noci, pomohlo spani na zemi, tam jsem u ní pospávala a nemusela se bát, že spadne z mojí postele..

Omlouvám se za tak časté příspěvky, jsem u rodičů, moje máma si užívá vnučky a já si "užívám" na netu, jinak na koníkování nemám čas.

mayerka
14. dec 2009

rimmel, tak až zase budeš "radit ze srandy" tak to k tomu připiš 😠

paja2180
14. dec 2009

mayerka 😀 😀

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

campi ja ho do postele neberem ked je este aktivny. vzdy chodi spinkat ked uz na nom vidiet unavu. potom vypije flasku mlieka a do nejakych 15 minut spinka. staci mu, ze som vedla neho a hladkam ho. v poslednej dobe to byva okolo 19 hod. ked bol mladsi tak to bolo medzi 20-21.30 hod.

cestovatelkaandrea
14. dec 2009

mayerka chapem ta. niekedy sa niektore rady zo srandy omylom zoberu vazne a mozu narobit problemy 😉

lamarika
14. dec 2009

Paja s tím spaním a nočním kojení máš pravdu 😉

amy14
16. dec 2009

campi plne s tebou súhlasím....naša si tiež stanovuje vlastnýrežim nočného času spania...ale niekedy je už taká unavená,že nevie zaspať tak vtedy už ani plač v posteli nezaberie,aby som ju vzala,lebo vtedy si už potrebuje trošku poplačkať pár minút a potom zapsinká....ale nie je to často....my sme na UM a v noci sa krmí ešte dvakrát okolo polnoci a nad ránom okolo 4,5h čo si myslím,že je pohoda....a to fakt mliečko vypije....čajík nedávam veľmi rada,lebo toho niekedy vypije viac a potom sa jej vráti počas spánku do nošteka a to je potom hurónsky plač a musíme noštek odsať...takže bud cumlík,trošku čajíku,ak potrebuje a ptom hladkanie alebo rúčky....no je to pestré...aj ked boal by som rada,ak by zaspala o 20h a spinkala,ale teraz mapotrebuje stále pri sebe...dnes som vyskúšala ju pri zaspávaní a v noci ak plačkala otočiť na bok a pritúliť a zabralo....pekne spinkala...ale ja mám problém ani nie tak s nočným spánkom,to som si už zvykla,ale s denným....v kočíku spinká aj 2-3h,ale doma je to problém...max 45min aj to ked už je veľmi unavená....dnes som ju aj nechala samú uložiť sa,aj na bruško,kde zaspinkala,tak som ju nechala,ale to tiež vstala o 45min....vy ste toto ako riešili...a nezaberá ani mlieko,ani bok,ani ruky....

rimmel
16. dec 2009

mayerka sorry, ja predpokladam ze tu vacsina ludi ma zmysel pre humor 😀

luthien.k
16. dec 2009

rimmel, když u Tebe člověk nikdy neví 😉 😀

andika10
16. dec 2009

u mňa bol problém s Oliverom. len tak chcel spať keď som ho ťapkala po zadku, Sofi mi od narodenia sama zaspáva v postielke, len s Oliverom bol problém. Potom som si začala čítať vaše príspevky a to ma povzbudilo, pritlačila som Oliverovu postielku Vedla sofinkinej a nechala som ho, prvý večer plakal a chodila som ho po par min. ukludňovať, ale na druhý večer bol už v pohode. A odvtedy mi pekne zaspia obydvaja, sice Oliverovi to trvá dlhšie ale zaspí Takže ďakujem všetkym maminám