Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

bubelko
22. nov 2010

@zuzkat1 pretze, citujem ta: myslim ze tato metoda ma pomoct hlavne chlapom, ktorych omrzelo vstavanie k dietatu - tym vstavanim nemyslim to ze lezu z postele a pomahaju matke s dietatom,ale take vstavanie ze xkrat za noc otvoria oci ze co sa deje a spia dalej...
u nas totiz k detom vstava manzel - ked je doma. nosi jonasa na kojenie, nosi ho spat do postielky, vstava k lukasovi.
tiez mi vadi, ked deti spia s nami v posteli - 1. to konci tak, ze jeden z nas z nej potom ujde na gauc do obyvky, 2. chytame jonasa aby sa z nej neskotulal, nezliezol, nevstaval a nedvihal sa o nas, 3. zistila som, ze lepsie spia vo svojich postielkach, kde spavaju od narodenia. skusala som aj spolocne spanie, kym som bola s nimi v izbe - ale vzdy som sa budila x-krat za noc - na kojenie, po kojeni na to, ze mi ostal prsnik vonku a je mi zima, potom zas na kojenie a zas na prsnik - skratka som pri kojeni zaspala ako dudok.

co sa protestov pri strave tyka - ked uz nebudes kojit a nebude ti jest, budes jej varit na obed 5 jedal, aby si mala z coho vybrat, ako to robi znama so svojim vnukom, len aby nieco zjedol? alebo budes za nou behavat s lyzickou cez cely byt? takych pripadov poznam tiez dost.
a este k tej fidorke - to, ze jej ju ty nedas, neznamena, ze si ju nebude pytat - to by si ju nesmela pustat medzi deti, ktore tie fidorky jest budu.

osobne si myslim, ze keby mamicky vedeli, k comu jednotlive metody uspavania mozu viest a vyvarovali sa niektorych chyb, bolo by aj menej mamiciek, ktore by boli nutene pouzit metodu vyplakania, pretoze niekedy skutocne uz nic ine nepomoze. a naozaj nie kazda mamicka sa s tym dokaze zmierit, ze uz pol roka, rok ci vyse roka poriadne nespala. a neznamena to, ze je zla matka. 😉
a stale som presvedcena o tom, ze radsej nechat dieta plakat, ist od neho na chvilu prec, nadychat sa, odputat sa a vratit sa, ako ostat s nim a potom ho od nervov triast ci nebodaj hodit o stenu... a to sa v extremnych pripadoch stat veru moze a uz sa aj par krat stalo, staci si pozriet ciernu kroniku ☹

vodnarky
22. nov 2010

@layla84
@bubelko -pekne ste to napisali.... 🙂

zuzkat1
22. nov 2010

@bubelko no ale to uz by som nenazvala matkou ked hodi dieta o stenu alebo nim trasie od nervov... a ani moja so mnou nespi v posteli lebo presne ako pises lepsie spi v postielke, k sebe ju davam okolo 5tej ked sa zobudi a tu poslednu hodinu spime tak ze ona je prakticky cely cas nasata🙂a veru ja poznam dieta ktore nedostava keksiky a cokoladu a a napriek tomu ze je v kolektive chorobnych pojedacov sladkosti nikdy nechcel ani kusok, radsej si da jablko🙂 a nie nebudem ju nahanat ani varit 5 jedal, ked bude hladna zje aj to co dostala... a ked hladna nie je tak nech neje... ja sama viem ze mna mama nechavala cele hodiny nad tanierom a aj tak som to nezjedla, tak nakoniec rezignovala a ked som bola hladna sama som si pytala...
a co sa tyka toho ze manzel ti nosi na kojenie tak to je dost zvlastne ze vstavate obaja... ved naco... ty aj tak musis vstat ked kojis...ale ked vam to vyhovuje..🙂
jaj a mala je s nami v izbe a skor ako 2 rocnu ju nedam inde... neviem taky blby pocit by som mala a navyse sa mi iste nebude chciet pochodovat v noci do inej izby kym sa tolko budi 🙂

sussanah
22. nov 2010

No ja ted pridam vlastni zkusenost. Muj maly je ted nemocny, ma anginu a opet jsem zacala kojit v podstate plne. Kazdopadne, jak mel horecky a bolaky v krku, tak se zacal silene v noci budit a ja ho kojila, kdykoliv se vzbudil, plakal od polesti, sotva polykal a kojeni mu trochu pomahalo zase usnout. No a dnesni noc jsem ho kojila snad 15, ani sama nevim. V podstate od minuleho Ct je to tak kazdou noc, maly moc nespi, porad se budi a ja ho mam v podstate na prsu porad. No proc to ale pisu je, ze teda je to docela zahul, uz je to 3 noc a ja jsem naprosto nevyspana troska. Takze teda za sebe rikam, kdyz ma nekdo takhle super nespave dite a trva to takhle uz nejake mesice, tak myslim, ze je potreba najit zpusob, jak ukazat diteti, ze se musi naucit spat samo. U nas je to ted doufam jen prechodove obdobi a az se uzdravi, bude to zase v pohode, ale hodne jsem si uvedomila, jak takove kvalitni nevyspani (nemluvim o 3-4 kojeni v noci u miminka) dokaze zamavat s psychikou 😔

sussanah
22. nov 2010

@zuzkat1 to si jeste povime, jeslti ji nedas do vlastniho pokojicku driv jak ve dvou letech 😉 Ja si to nedokazala ani predstavit, ze bychom ho dali z loznice a ted o vikendu se chystame malemu udelat pokojicek, zjistili jsme totiz, ze ho v noci rusime a on se zbytecne budi (teda pred nemoci, ted je to katastrofa..)

bubelko
22. nov 2010

@zuzkat1 ale ono to su matky - len sa z nejakeho dovodu dostali do skratoveho jednania ☹
ja poznam deti, ktore doma sladkosti nejedli a potom na prvej narodeninovej oslave mimo domu pojedli co videli 😉
co sa toho vstavania tyka - nie je to vyhovovani, ale kym ja najdem okuliare a postavim sa z postele, je manzel uz aj naspat a v podstate sa zobudi skor na plac. pravdepodobne ma lepsie vyvinuty materinsky instinkt ako ja 😕
lukas je vo svojej izbe od ukonceneho 6.mesiaca, jonas od ukonceneho 7.mesiaca a nemam vobec blby pocit. teda lepsie povedane, oni nikdy neboli u nas v spalni - od zaciatku spali vo vlastnych izbach, akurat ja som tam mala vzdy velky roztahovaci gauc. ked mal lukas okolo 20mesiacov casto krat sa nam stalo, ze sme ho nasli v obyvacke si kreslit,. ani sme nevedeli, ze je hore. ked som bola tehotna, tak zacal zaspavat u nas v posteli - ale sam, s tym, ze sme ho prenasali do jeho. ale to trvalo len kym sa narodil jonas. teraz obcas v noci pride, ked sa mu zle sniva, ale to konci tak ako som pisala vyssie - ja alebo manzel skoncime v obyvke. ale to tiez neriesim. keby to vsak robil noc co noc, tak by to zacal riesit manzel - nie ja - to som si ista 😉

arrett
22. nov 2010

Ahojte baby
Natrafila som na tuto temu. Velmi zaujimave citanie.
Moj syncek spinka sam vo svojej izbe od troch mesaicich. Od 6 mesiacoch mi prespal celu noc. Od 10 mesiaca nekojim, nakolko mu mliecko prestalo chutit, lebo ked mal 5 mesaicov tak som otehotnela. Davam ho spinkat vecer o siedmej a spinka do rana do siedmej. Je krasne vyspinkany nielen on, ale aj ja. no musim priznat, ze som isla na neho naozaj "tvrdo". Nebezala som za nim hned pri zaplakani. Pretoze stacilo ze sa buchol, alebo rucku mal medzi tyckami.. stale sa sam ukludnil a naucil sa sam zaspinkavat. Vecer ked ho ulozim do postielky, otoci sa na brusko, zhasinam svetlo a odchadzam prec. Je uplne uzasny aj rano. Otvori ocka a zacne sa rozpravat a ked ho to prestane bavit, co je niekedy aj po pol hodine, zacne kricat mamamama.
JA len dufam, ze aj moje druhe dietatko naucim takto pekne spinkat.
Drzim vsetkym mamkam palceky, aby naucili svoje dietatko spinkat. Pretoze spokojna maminka rovna sa spokojna babatko🙂

zuzkat1
22. nov 2010

@sussanah no moja sa nebudi kvoli nam...hocikedy ideme spat az o polnoci a ona sa dovtedy v pohode 2-3 krat zobudi🙂

zuzkat1
22. nov 2010

@bubelko ale coby lepsi instink, slabsi spanok😀 no u nas by to ani manzel neriesil prve noci tam spaval dobrovolne lebo mala velmi plakavala...ale teraz ked uz len mrnka tak to neriesi a prespi to ako nic🙂

bubelko
22. nov 2010

@zuzkat1 moze byt 🙂 u nas manzel hned ako lukas dojde ho sikuje do vlastnej postele - obcas sa mu to dokonca podari. neviem, nam to obom fakt dost vadi, ak je tam 🙂

@arrett tvoj syn mi pripomina nasjo lukasa 🙂 drzim palce, aby to aj s druhym islo tak dobre. u nas to tak easy neslo, ale to bola hlavne moja chyba - som ho budila kvoli zapalu v noci na kojenie a tak som mu spanok rozhadzala, ze som ho potom musela davat dokopy 😀

sussanah
22. nov 2010

@zuzkat1 no ono se tohle ale taky hoooodne meni. Sama jsem tomu neverila. Kdyz mel maly 10m, tak vecerni usinani slo jakz takz, v noci se budil nekolikrat, kojila jsem tak 3x. Budil se sam bez ohledu na to, jsetli jsem spala v loznici nebo ne. Ale ted uz mam zase jiny spanek a ted uz na nem opravdu vidim, ze ho rusime. Jen jsem tim chtela rict, ze deti se tak pekelne rychle meni, ze ja uz si teda precevzeti tohoto typu nedavam, protoze fakt nevim, jaky bude maly za mesic 😉

layla84
22. nov 2010

@bubelko

Veľmi dobre! Úplne súhlasím!!!!!

layla84
22. nov 2010

@arrett

Jasám, keď čítam, aké šikovné sú niektoré mamičky. Mám z vás radosť! Podľa mňa to, čo píšete je úplne skvelé, aj ty, aj bubelko - nič nie je krajšie, ako dobre vyspinkané, spokojné a milované deti a dobre vyspinkané spokojné mamičky a ockovia ktorým nechýba materinský cit ale ani zdravý sedliacky rozum! Hurá, trikrát hurá!

zuzkat1
23. nov 2010

@sussanah ved hej ale my navyse mame dvojizbac a teda nebudeme to menit nejak skoro (nie byt ale zariadenie) a navyse ja som rada ked je s nami a nech si len zvyka na ruch lebo chceme este jedno a to s nou bude potom uz stale v izbe🙂... planujem az do 3 rokov ale mozno dame uz ked bude mat 2🙂

zuzkat1
23. nov 2010

@bubelko no tak manzelovi hanka nevadi v posteli dokonca ked sa raz za cas stane ze sa jej podari zobudit aj jeho tak sam hovori nech ju s nami necham🙂 inak tuto noc bola hore len 2x🙂 ale z toho raz 2 hodiby😀 stale sa smiala a rozpravala a nie a nie zaspat 😝

sussanah
23. nov 2010

@zuzkat1 o tak to jo, ve dvojpokojovem byte je to o necem jinem, to v podstate ani nemate moc na vyber 😉 A s tim spanim v posteli, to mame asi podobne, maly tez spi vetsinu noci s nama, vzdycky se u me nakoji, pak se ke mne otoci zady a prituli se k manzelovi a oba spokojene spi 😀 Sama jsem zvedava, jak mu novy pokojik sedne, ale nedelam ztoho nutnost. Kdyz mu to sedne a bude klidne spat, tak to bude supr, kdyz ne, tak pujde k nam zpatky do loznice a postele 🙂

zuzkat1
23. nov 2010

@sussanah moja spi v postielke len vtedy ju k nam dam ked je dlho hore a neviem ju uspat lebo sa chce hrat🙂 a nad ranom n tu poslednu hodinu...a na vyber mam🙂 ved jej ostane casom spalna a my budeme v obyvacke a uplne casom (daleka buducnost) chceme prerobit ten byt na trojizbovy, ma velku halu tak by sme chceli dat kuchynu ale to az ked sa podari nasetrit a bude uz aj druhe mimi a staci az ked budu v puberte🙂

lily1983
23. nov 2010

@vodnarky ja nehovorim, ze otec môjho dietata nieje citlivy, ale nikajemu chlapovi sa tak neotvori v sebe to (ty vodnaka vies čo myslim, neraz sme o tom hovorili), čo sa otvori v matke..že chlap mozno hlada spôsob ako zlepšit situaciu doma, aby sa všetci dobre mali, lebo budu vyspinkaní do ružova, ale mama hladá asi to , čo je pre dieťa najlepšie a to s citom..každy ma na to svoj nazor, už sa opakujem..
ale to že to napisali chlapi je pre mňa len jeden z dalšich dôvodov, že to určite nikdy môjmu dieťaťu nedoprajem, aby muselo pocitiť že ma vola a ja nepridem, presne vtedy, ked to moje dieťa potrebuje, a nie ked mi to povie nejaka metoda z knihy, ktoru napisal ešte k tomu aj chlap!

lily1983
23. nov 2010

A čo sa tyka spania s nami..malá zapsí, šup do postielky, ked sa v noci zobudi, šup k nám a spíme pekne do rána..nikomu to nevadi..ked to niekomu vadi, tak radsej ho necha vyplakat, a hotovo?? nechapem ☹ a myslim, že ked už niektorá matka pristupi na metodu, vyplakania dietatka, lebo je tak vyčerpaná, a má sklony k tomu, že by sa mohlo stať, že jej rupnu nervy a šlahne dieťa o stenu..tak potom sa dá prižmuriť jedno oko, ked si to mama v sebe takto uvedomi, ze radšej ho necham vyplakat, lebo to nezvládam...ok..to je zdá sa byt lepšie pre dietatko..ajked radšej by mala skočit k psychiatrovi....ale su aj mamičky ktore to robit nemusia, lebo nehrozi, že by sa to mohlo stať..a ani nieje taky velky problem, že by sa dieťaťko budilo, alebo stávalo x-krát za noc..je to len o tom, ako si to mama urobí, že čo považuje za lepsie pre seba a pre dieťa...alebo... pre seba alebo pre dieta.

bubelko
23. nov 2010

@lily1983 prepac, asi som natvrdla, ale nechapem, co si chcela svojimi prispevkami povedat...
ako ja neviem - chlapi su niekedy daleko citlivejsi a vnimavejsi na deti ako my zeny. maju castokrat vacsi odstup a vidia aj to, co my uz kvoli tomu, ze sme stale spolu s nimi, nevidime. neviem, preco by kniha napisana muzom - a ked uz sme pritom, tak na tej v nazve temy spominanej spolupracovala zena - nemohla obsahovat nieco pravdive? a odporucania ohladom kojenia od dr.newmana ti nevadia? lebo to je tiez chlap, tak ako tomu moze rozumiet? to je troska od veci, nezda sa ti, takto skatulkovat? to ked tvoj partner / manzel pride s nejakym napadom pre dieta, tak to svojmu dietatu nedoprajes, lebo je to od chlapa ? ako fakt nechapem...
ja musim povedat, ze keby moj muz mohol kojit, tak by aj kojil. a nevidim na tom nic zle. lubim svoje deti, nedala by som ich za nic na svet, ale zdravie mam len jedno. a spanok je aj o zdravi - nielen deti, ale aj rodicov. a radsej dam spat deti same do postielok a pripadne necham vyplakat (co som nerobila, lebo nebolo nutne, nakolko sa od mala ucili zaspavat same bez placu), ako chodit po psychiatroch a cpat sa liekami. to je ako riesenie - vsetko pre dieta a ja skoncim na psychiatrii a na liekoch? to je tomu dietatu ta matka skutocne na uzitok. a podla mna to nie je ani tak o zvladani deti, ako o nedostatku oddychu a moznosti nacerpat sily. nezvladat deti je o uplne inom - na to casto nepotrebuje matka psychiatra ale socialnu pracovnicku alebo specialnu pedagogicku, ktora jej ukaze co a ako.

bubelko
23. nov 2010

@zuzkat1 ved ked nevadi, tak je to ok 😉 tam nemusis nic riesit. a myslis si, ze je to naozaj pre nu ok, ked je v noci 2 hodky hore? lebo ja vidim na jonasovi, ze ked zle spi v noci, tak je cez den mrzuty a zly. ako teraz, ked bol spln - on spal, mal zavrete oci a pri tom si tak mraucal a neporiadne spal, a vcera bol cely cas umrncany, lebo musel este s nami aj odviest lukasa do spielgruppe - sice isiel este v pyzame a spacom vaku - ale aj tak na nom cely den bolo citit, ze mu ten spanok chyba. 🙂

sussanah
23. nov 2010

@bubelko ja myslim, ze je to i o zvyku, kdyz je dite zvykle se v noci budit pripaden byt chvili vzhuru, tak mu to problem nedela. Ale taky to vidim na malem, ze kdyz ma naruseny svuj rytmus, tak je to fakt silene, je protivny cely den 😖 Je fajn, ze se tvoje deti naucily tak hezky usinat samy, muj maly to taky umel jako miminko, od 3m usinal sam a spal celou noc az do rana. Potom jsme se v jeho 5,5m prestehovali a od te doby (na noc presne) prestal sam usinat a zacl se v noci budit a kojit a bojovali jsme s tim hooodne dlouho, nez jsem se s tim smirila 😀 Tak doufam, ze druhe dite bude taky takoze sikovne od narozeni, stehovat uz se nikam dal nebudeme 😝

bubelko
23. nov 2010

@sussanah moze byt. my sme sa stahovali, to mal lukas 9 mesiacov a kedze uz bol pred tym sam v izbe, tak sa mu vlastne prestahovanim nic nezmenilo a fungoval dalej rovnako ako pred tym. a v podstate stale funguje.
jonasovi som sama narusila noc (nie zaspavanie) pri zapale prsnika a potom som bola hore noc co noc kazde 2 hodky vyse mesiaca a to ma tak rozhadzalo, ze akurat v jeden, ked som si aj sama pvoedala, ze takto to nejde, som zaroven bola na kontrole u detskeho - a aj on sam povedal - ze takto nemozem fungovat a poradil co a ako. a zabralo - bez placu sme presli z x kojeni v noci na 1.
a co sa toho zvyku tyka - moze byt - akurat si nemyslim, ze je to dobry zvyk 😕

sussanah
23. nov 2010

@bubelko ja myslim, ze casem ty deti z toho vyrosotu a nauci se pekne spat a usinat, az prijde jejich cas. A do te doby, pokud to rodicum nejak zasadne nevadi, tak je to v pohode. taky kdyz je jen jedno dite, tak to je relativne pohoda k nemu vstavat a kojit x krat v noci, ale kdyz jsou deti dve, tak to by uz taky mohli maminu odvezt 😀 Ted jsme zase zacali pomalu davat zpatky to usinani a nocni kojeni (jak byl nemocny, tak jsem kojila v podstate celou noc) a myslim, ze to jde i bez toho, nechat dite vyplakat a taky, kdyz je mimco starsi, ne jen par mesicu, tak je to mnohem jednodussi, ledacos se da uz vysvetlit.

bubelko
23. nov 2010

@susannah no neviem, nejako si to neviem predstavit, ze to moze byt pre dieta dlhodobo ok, ale budiz 😉
a urcite sa niekedy naucia sami zaspavat, najneskor ked sa im nejake dieta v skole ci skolke vysmeje - deti vedia byt velmi krute ☹
inak som ale rada, ze malemu je lepsie a prajem rychle uzdravenie 😉

layla84
23. nov 2010

@bubelko

Nemôžem nič len súhlasiť s každým tvojim slovom. Do bodky. Stoj si vždy za tým, čo vieš, je to správne. 😉

sussanah
23. nov 2010

@bubelko diky, vyridim mu to 🙂 Jinak sice deti jsou krute, ale zas nejsou blbe, aby se chlubily s necim, o cem vedi, ze to ostatni deti nedelaji a tudiz by se mu mohly smat 😉

bubelko
23. nov 2010

@susannah 😉 deti nie, ale maminky ano a potom to nahodou ta druha maminka spomenie manzelovi, ako : predstav si drahy, xy spava este stale s rodicmi, a nahodou to zapocuje syn, ktory chodi s xy do skolky a ani sa nenazdas, uz to vie cela skolka alebo skola. ale nevravim, ze to tak musi byt, ale ako sa vravi - nahoda je blbec 😉 takto sa cele susedstvo dozvedelo, ze moja sestra pije ako 6rocna z flase kakao - a zrazu ti ho prestala z tej flase pit 🙂

sussanah
23. nov 2010

@bubelko nojo, ale s tim uz clovek nic nenadela, ze proste lidi potrebuji resit odlisnosti druhych.. Deti jsou v tomhle o to hur, protoze jen sebenepatrna odlisnost muze zpusobit to, ze se mu nekdo bude smat. Na druhou stranu nebudu delat z ditete naprosto radoveho cloveka, ktery dela jen to, co ostatni, aby se vyhnul vsem konfliktum a nikdo si na neho neukazoval. Ale to uz je o necem jinem nez o spanku 😉

bubelko
23. nov 2010

@susannah suhlas, s tym uz nic nenarobis 😉 a suhlasim aj s tym, ze netreba z deti robit radovych ludi, len aby sa vyhli vsetkym konfliktom. 😉