Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

layla84
10. dec 2010

@jarabica

Skús napísať do spánkovej poradne na www.weissbluthmetoda.wordpress.com

layla84
10. dec 2010

jarabica - píšem ti to preto, lebo nie je vyplakať ako vyplakať - už to tu niekde písala bubelko - vyplakaním samým osebe dieťa nenaučíš spinkať - je to oveľa komplexnejšia vec - ak nechávame dieťa vyplakať, treba aj vedieť, ako to správne a citlivo urobiť, aby sme nenarobili viac škody ako osohu 🙂

layla84
10. dec 2010

@sussanah

Nie je vyplakanie ako vyplakanie, treba to urobiť v správny čas, citlivým spôsobom, a aj to len v prípade, ak je to nevyhnutné - často za dá zdravý spánok dosiahnuť úplne bez plaču.
Vyplakanie sa vôbec nemusí fungovať, a to najmä vtedy, ak sa deje izolovane od ostatných vecí, ktoré si treba na dieťatku všímať - hovorím najmä o správnom načasovaní a dôkladnom spoznaní a rešpektovaní prirodzeného biorytmu dieťaťa. Žiaľ, kniha Každé dieťa sa vie naučiť spať tieto veci opomína a nezdôrazňuje. Je to fajn kniha, ale niektoré dôležité súvislosti jej unikajú a potom sa môže stať, že niekomu to funguje, inému nie, a že rodičia sa vlastne ani nenaučia správne si vykladať správanie, prejavy svojich detí a tak ich ani nebudú môcť rešpektovať. Kniha naučí dieťa spať, ale či je to v súlade s jeho prirodzeným rytmom, to už zostáva vecou náhody alebo skutočne obdivuhodnej citlivosti a vnímavosti rodičov (- škoda len, že nie všetci ňou disponujeme....) A stáva sa aj, že ak sa tento rytmus vyslovene "netrafí" - čo si v žiadnom prípade nemôžu rodičia klásť za vinu, pretože kniha ich na to ani len neupozornila - tak táto metóda vyplakania na plnej čiare zlyhá...

sussanah
10. dec 2010

@layla84 nevim, jestli jsi cetla me predchozi prispevky, ale ja nejsem zrovna ten typ, co necha vyplakat nebo "vyplakat". Naprosto s tebou souhlasim, ze je to hoooodne o diteti, o jeho birytmu a spouste dalsich okolnosti. Proste ja uz treba dneska vim, ze u nas jde usinat i bez place a bez vztekani, jenom jsme na to holt museli dojit sami stylem "pokus-omyl". Ted uz vim, co na neho plati, vim ze nektere zpusoby "vychovy" at uz ke spanku nebo obecne se u neho mijeji ucinkem, protoze proste nekdy nezapada do skatulek (coz podle me nezapada tak dobre polovina deti). Takze se trosku priznam, ze nevim, proc to bylo adresovano me 😉

layla84
10. dec 2010

@sussanah

Och, nechcela som sa ťa dotknúť 🙂 len som chcela reagovať na to, že vyplakanie niekedy vôbec nefunguje a aj pre ostatných napísať, prečo. Spomínala si, že ani vám to nefungovalo - preto som reagovala na tvoj príspevok. A teraz úplne správne píšeš, že to ide aj bez plaču, že niečo celkom iné je dôležité ako len nechať dieťa plakať - a to naučiť sa sledovať jeho telíčko, rešpektovať signály, ktoré vysiela - tak ešte raz - nemyslela som to zle, bolo to určené všetkým mamkám, ktorým vyplakanie nefungovalo tak ako tebe. Vyplakanie sa môže byť v istých prípadoch (najmä chronickej alebo dlhodobejšej únavy) cesta k zdravému spánku, ale nie je to jediná, nevyhnutná ani základná cesta.

PS: Nehnevaj sa, ak som sa ťa tým dotkla - práveže som ťa chcela dať za príklad, že sa to dá (takmer vždy) aj inak!

sussanah
10. dec 2010

@layla84 v poradku, nijak jsem se neurazila, neboj 😀 Asi jsem to spatne napsala, u nas nefungovalo to, kdyz jsem se odstehovala z loznice a uklidnoval tatka. No a to jeste bylo, kdyz spaval s nama v posteli, takze ho uklidnoval tak, ze ho mel u sebe v posteli a snazil se ho presvedcit at spi. Hodne jsem slysela od kamaradek, ze kdyz neni matka vmostnosti, tak dite casto potom lepe spi, ze neciti mleko. No u nas nechtel ani tak to mleko, jak me. Kdyz jsme to potom as ipo 15-20min vzdali, prisla jsme do loznice, lehla si k nemu a on si chytl ruku a okamzite usnul 🙂 Proste ted uz vim, ze nebyl jeho cas se od maminky odpoutat, ted uz to treba zvlada mnohem lepe, ale holt na to jinak nez zkouskou clovek neprijde 😅 Jinak takove to "kontrolovane vyplakani" zalezi hooodne na diteti, my jsme to zkusili jednou (dodnes se biju za to do hlavy), vydrzeli jsme pul hodinu a zbytek noci se budil s placem a hledal me a dasli 2-3vecery byly katastrofa, nez se zase zklidnil a zjistil, ze tady proste jsem, kdyz me zavola 😔

layla84
10. dec 2010

@sussanah

Ach, nič si nevyčítaj!
Jedna moja priateľka z USA mi raz povedala: "Feeling guilty is a great part of motherhood" - vždy sa za všetko, čo nie je dokonalé, zvykneme ako matky obviňovať, ale predsa nikto nedostal na to dieťa manuál na správne zaobchádzanie. Učíme sa za pochodu - pokus-omyl - ako si napísala. Chyby sme robili a aj robiť budeme, pretože sme IBA matky, ľudia, nie bohovia. A tak je to správne, dôležité je, že sa stále učíme a že nám na tých deťoch záleží. Je správne skúsiť, či by sme niečo nemohli robiť aj inak, lepšie, aj za cenu omylu. Tie omyly majú vždy svoju hodnotu. Vždy nás niekam posunú, a tým aj naše detičky. Takže si nič nevyčítaj, bolo správne a dobré, že si to skúsila!

jarabica
10. dec 2010

@layla84 suhlasim z nazorom, ze bezduche vyplakanie dietata nie je ziadnym prinosom... keby som si to tiez tak lahko predstavovala, bola by som to uz asi urobila... avsak ovela hlbsie rozmyslam, co je vhodne pre neho, pre nas... ked bol malicky, neriesila som to, zistila som, ze je iny ako dcera a pravidelnost a ritualy mu nic nehovoria... uvedomujem si, ze je (bol) chronicky unaveny, a tak som sa snazila za kazdu cenu tisit sposobmi, ktorymi to fungovalo... doba ide, dieta je starsie, my unavenejsi a preto sa opat zamyslam ako ho "naucit" spat dlhsie a kvalitnejsie...

layla84
10. dec 2010

@jarabica
Koľko má maličký? Verím, že nebude až také ťažké pomôcť mu pekne spinkať, často stačí len pár malých trikov - lebo najťažšia vec je vždy - že rodičia si neradi priznávajú, že ich dieťa je skutočne unavené. A ty si to už urobila, a možno sa to tak nezdá, ale to je ten najdôležitejší a základný krok k zlepšeniu - že s tým chceš niečo urobiť a nespoliehať sa len na to, že "je to normálne, keď je dieťatko unavené". že "z toho vyrastie" - a dovtedy už dáko prežije aj chronicky unavený...
najlepšie by bolo, ak by si napísala priamo do spánkovej poradne, ktorú som spomínala, opísala presne vek, ako a kedy spí dieťatko cez deň i v noci, ako často sa budí, kedy sa ti zdá počas dňa unavené a či malo koliku a proste všetky informácie, ktoré sa týkajú jeho doterajšieho režimu spánku odmalička až doteraz. Za pokus to stojí 🙂

jarabica
10. dec 2010

layla, odpisala som ti do sukr. spravy...

jarabica
10. dec 2010

@kristiluky este som zabudla reagovat na vasu noc, supeeeeer 🙂 pomaly sa blizi dalsia, tak nech to takto pekne ide.... a ked mu v noci nedas mliecko, pohladkas ho, alebo ako ho opat presvedcis aby sa snazil zaspat? ja by som si hrudnik musela previazat asi obvazom a bez strasneho revu by to neslo, nekojit sa...
manzel je pripraveny, zavisi odo mna, ja to stale odkladam... pre ostatne citatelky, nemam na mysli, nechat ho bezducho plakat, ale praktizovat regulovany plac... lebo viem, ze bez tisenia to bez placu nepojde... alebo tak, ze by si manzel k nemu lahol a aby mu stacila jeho pritomnost a aby sa maly ukludnil a zaspal...
a co potom s je ho kratkymi spankovymi intervalmi?

kristiluky
10. dec 2010

@jarabica vďaka, inak ano uhladkáme ho až k spánku 😀 zatial to je jediný sposob čo naňho platí, nosit sa nejak nechce tak je to aj pohodlnejšie ale zas na druhú stranu máme čo robit aby sme nezaspali skor my ako on/čo sa teda stáva tak hladkáme na striedačku 😝 /
dúfala som že budeme takto pekne pokračovat ale obávam sa že dnes sa to zrúti nakolko malý má teplotu/asi zuby, aspon dúfam že nie choroba/ no uvidíme , dáme panadol a prinajhoršom sa k tomu vrátime za pár dní

sussanah
10. dec 2010

@kristiluky ja teda osobne bych se vubec nebranila tomu usnout driv nez on , pochopila jsem, ze ho mate v posteli ne? Urcite bych nesla do noseni, prece jen, je uz dost velky, mel by zacit chapat, ze v noci se prinejmensim lezi v posteli, kdyz uz ne nespi 😉 Ale znam, taky mnohdy mam natazenou ruku k malemu a usnu a on jak zjisti, ze spim, tak se posadi a opet vyzaduje mleko. tak ho zas polozim a dam mu ruku a pohladim a zase usinam 😀 mozna, ze kdyz uvidi, ze usinate vy, treba usne taky. Priklady tahnou 🙂 Jinak ano, pokud by byl nejak nemocny, tak se na to vykaslete a zacnete zase pozdeji. Kdyz byl maly ted nedavno nemocny, tak to se kojil i co pul hodiny 😔
@jarabica Ja myslim, ze jak se vam podari ho parkrat uspat, aniz by dostal mleko, tak si ty intervaly prodlouzi sam, alepson castecne. Ono fakt plati to otrepane, zese mu neoplati vstavat, kdyz to mleko stejne nedostane 😀 A zkus to, kdyz to nepujde, treba zase zkus za 2-3 tydny, jednou na to pripraveny bude 😉

misha_
11. dec 2010

Ahoj, prave jsem docetla tu knizku, tak se rovnou pridam k vasi diskuzi 🙂 Podle toho programu uspavame malou presne tyden. Prvni den byl hrozny - pul hodiny rvala, az mi z toho bylo hodne spatne. Pak se to postupne zlepsovalo a ted treti den usnula absolutne bez problemu. Nejsme uplne dusledni, protoze ji zatim nechavame dudlik, ale i na ten brzy dojde. Ale jeste se nestalo, ze by prospala noc v kuse. Budi se tak dvakrat, kdy ji musime dat na zachod, pak dostane trochu vody z lahvicky a vetsinou bez problemu usne. Nevite nekdo, odkdy je dite schopne vydrzet celou noc bez curani? Myslim fyziologicky. A taky nevim, jak odbourat tu lahvicku - mam ji zas nechat chvili vyplakat? Nebo ji mam nechat? Za celou noc vypije maximalne 100ml.

bobocka
12. dec 2010

zdravim maminky.ja som jedna z tych stastnych vyspatych maminiek,no nebolo to tak vzdy,moj misko sa do osmeho mesiaca budil aj vyse 10x za noc,no od osmeho mesiaca sa to zlepsovalo a teraz mi krasne celu noc prespi a spinka do deviatej desiatej rana.ja teda poradit nepotrebujem,ale moja kamaratka.ja som jej pozicala tuto knihu,lebo ona je uz chuda zufala.malicky ma buduci tyzden rok a ona sa este nevyspala.mala velmi narocne tehotenstvo a syncek je fakt vytuzeny,vymodleny,no tie noci bez spanku su pre nu fakt strasne.velmo schudla a uz je ako na baterky.uz tyzden funguje na tejto metode a zatial nejaky extra uspech to nemalo.stale koji a snazi sa nekojit cez noc.na druhy den zobrala malemu aj dudlik,ktory dovtedy pouzivali len na spinkanie.tam nie je problem s tym prvotnym zaspatim,jej malicky celkom fajn zaspi,no potom v noci sa velmo casto budi.a zatial sa stale tie intervaly medzi budeniami v noci nezvacsili.co myslite?cim to je? je normalne,ze uz tyzden je na tejto metode a stale nejake vacsie pokroky nenastali?ako dlho to trvalo vasim detickam kym to na ne zacalo ucinkovat?jedna moja kamaratka to na syna skusala,prvu noc sa jej pozvracal od placu 😖 ,no ostatne noci boli stale lepsie a lepsie a teraz nevie co je to problematicky spanok.ale ta moja druha kamaratka je uz chuda z toho na prasky a stale sa jej nedari naucit maleho spinkat.ako hovorim,to prvotne zaspavanie je ok,ale to caste budenie v noci ju strasne o energiu obera.akukolvek radu privitam.vopred dakujem 😉

benne
12. dec 2010

@bobocka s tým budením, to je strašné, to mám doma to isté... ja som uvažovala, že použijem tu metodu, ale zatial musím byť fit pre 2 deti, tak si neviem predstaviť ako by som fungovala, keby som mala absolvovať niekoľko prerevaných nocí... môj miško, ten teda vie revať dlho a intenzívne... Kamoške asi toľko by som poradila, že ak sa jej darí dodržiavať presný denný režim (čo mne sa nie) a v noci teda asi praktizuje kontrolovaný plač... tak nech vydrží ešte týžden (ved tam aj píšu, že to trvá max.2 týždne) a ak sa to nezlepší ani trošku, tak skúsiť o mesiac zas. Mne malý tiež krásne večer zaspáva (zväčša), ale je naučený v noci na čaj a myslím,že preto sa aj potom budí, ked sa pociká a znovu pýta čaj a potom plná plienka a prebaliť... no proste dokola... lenže už sa nad ním kruh uzatvára. Vždy ma povzbudia také príbehy ako tvoj, že sa to vie napraviť aj samo 😉 ale asi s tým čajom už bude potrebovať radikálne riešenie.

benne
12. dec 2010

@misha_ dcéra má 3 roky a budí sa v noci na záchod 1x. Raz som tu dala aj takú otázku, že komu sa budievajú deti na cikanie a boli tam aj rodičia 5-ročných... ale aj takí, ktorým sa nebudia vôbec od 2r. Je to individuálne. S vodou neporadím, ja by som asi nechala, je to úplne minimálne množstvo, ale zas z toho potom asi ciká..

bubelko
12. dec 2010

@bobocka ak sa uz dala na tu metodu, tak vydrzat este tyzden, ako pise benne. lebo ak teraz zmeni postup, jedine co dosiahne bude totalny chaos pre dieta. tiez skusit zaviest pravidelnost - ak ju nema. a tiez pozriet ako a kolko je cez den. moze byt, ze je fakt hladny. tiez moze byt prestimulovany, moze byt, ze ho dava skoro alebo neskoro spat. ak to chce fakt riesit, treba pozriet cely den a aj stravu 😉

brumka
12. dec 2010

ahoj mamicky, nevedla by mi daktora poradit, moja dcera posledne 2 mesiace sa budi v noci cim castejsie a uz o tuto noc bolo 10x ked nie viac a uz pomali nepomaha uspavanie na ciciku. cez den ma rezim od 2 mesiaov 2 spanky, prvy dlhsi a druuhy kratsi, vecer mi zje pekne celu kasu a konece chodi vecer spavat medzi 8-10. ze uz to nieje o jednej rano. Rozmyslala som nad umelim mliekom na noc, dudel nechceme. dakujem

sussanah
12. dec 2010

@brumka a proc chces dat um na noc, to nejak nechapu? 😕 Myslis, ze ma hlad? Pokud se normalne nabasti vecer a pres den ji v pohode, tak s nejvetsi pravdepodobnosti to hlady nebude, nehlede na to, ze pokud jsi doted jen kojila, tak je taky mozne, ze um ani chtit nebude 😉 kojis ji pokazde, kdyz vstane? Spis bych se totiz priklanela k tomu, ze mala zacina mit z toh vseho trochu rozum no a mm ji proste chutna a kdyz maminka da, tak proc by si nevstala 10x za noc 😀 Zkusila bych postupne nektera kojeni v noci vynechavat, snazit se uspat jinak, uhladit, alenedat pokazde MM. Proste ty intervaly prodlouzit. Ted to tu resi i @kristiluky, tak se muzes kouknout 2stranky dozadu 🙂

zuzkat1
12. dec 2010

@brumka UM urcite nie, to radsej vynechaj nocne kojenie ak nevladzes uz vstavas, mozno ked zisti ze nedostane mliecko tak bude spat lepsie, ze sa jej neoplati vstat... ja inak neviem ci to bude fungovat..len napad to je, moja vstava tiez aj 8x niekedy len 4x ale bezny priemer je 6x od 5teho mesiaca... ale UM urcite nie...naco ked mas mliecko pchat umeliny 😝

layla84
12. dec 2010

@brumka

Nepíšeš, koľko má mesiacov... treba! Nepíšeš ani, ako dlho trvajú tie denné spánky a kedy sa vyskytujú a ani kedy sa malá ráno budí, čo je škoda, takto ti zatiaľ môžem poradiť len veľmi všeobecne.

Umelé mlieko problém so spánkom samo osebe nevyrieši, len pekne dojči ďalej, ako dlho chceš. Na tom, čím dieťatko kŕmiš, spánok nezávisí, závisí len na tom, či dieťa chodí spinkať v súlade so svojím vlastným biorytmom alebo nie.
Čo treba, je sledovať, kedy je dieťa na začiatku únavy - a pri prvých náznakoch únavy ju dávať OKAMŽITE spinkať. Mnoho rodičov si mýli prvé náznaky únavy s tými signálmi, ktoré hlásia, že už je príliš neskoro. Trenie očí a umrnčanosť, nespokojnosť či dokonca hyperaktivita a nabudenosť sú znaky, že je už doba dávno prešvihnutá a dieťa malo dávno spať. Chce to trochu cviku, ale dá sa to naučiť odsledovať tak, aby si nikdy neprešvihla dobu, keď malej proste treba spinkať. Bubelko to volá nádherne: spací vláčik. ten na stanicu príde, a ak ho omeškáš čo len o pár minút, ďalší už môže ísť až o niekoľko hodín a dieťa bude mať veľké problémy doň potom nastúpiť (a zaspať).
Ide o to, len si dieťa dobre všímať a naučiť sa "čítať" signály, ktoré vysiela jeho telíčko, v tom je celý trik zdravého spánku.

A kde zistíš, ktoré veci si to máš na malej všímať?
Odporúčam článoček http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/08/1...

a ešte jedna vec: neviem síce vek dcérky, ale nočný spánok neskôr ako o 20.00 môže byť - a obvykle aj býva - pravou a jedinou príčinou pričastého nočného budenia. Veľká väčšina detí však do roka alebo do dvoch má spať najneskôr o 18.00 - max. 19.00 večer, záleží, kedy tvojej dcérke ide spací vláčik - to si musíš sama odsledovať. Sú deti, ktorým ide tento nočný spací vláči dokonca o pol šiestej večer.
Ako sa v tom naučiť orientovať, to ti pomôže spomínaný článok, musíš si všímať a rešpektovať prvé prejavy-náznaky únavy a nikdy nedopustiť, aby dcérka prekročila hranicu zdravej únavy - lebo toto je začiatok takmer všetkých problémov so spánkom..

Ak si nie si istá, daj ju radšej spinkať skôr ako neskôr.
Ak sa toto naučíš, môžem ti zaručiť, že sa uprace denný aj nočný spánok do takej podoby, aká je prirodzená pre tvoju dcérku, no chce to trpezlivosť, cvik a čas. Viac info na blogu, alebo priamo u mňa.

layla84
12. dec 2010

@brumka

Aha, už som zistila, že sa tu dá kliknúť na tvoje meno, a koľko má dcérka sa tam dozviem - teda 9 mesiacov. Jedno z niekoľkých prelomových období dieťatka. Takže o to nevyhnutnejšie bude naučiť sa sledovať, kedy malej idú spacie vláčiky (dva denné a jeden nočný) 😉 a viac ich nepremeškávať - lebo to, že sa budí toľkokrát znamená, že veľa vláčikov vám ušlo. Čo si nemusíš vôbec vyčítať, je normálne, že svoje detičky sa celý život učíme sledovať, spoznávať lepšie a lepšie, a vždy sa budeme mať čo učiť. Nie sme roboti, ale rodičia, ktorí sa musia celý život učiť... a tak je to správne, hor sa do toho - a spinkajme zdravo!

bobocka
12. dec 2010

@bubelko @benne dakujem vam za rady kocky.no u nich je to tak,ze malicky jedava velmi malicko.ona mu fajne vari,fakt skusa kadeco,on zje par lyziciek a basta.a je jedno ci mu da varene,ci kupovane,proste par lyziciek a uz viac nechce.sem tam nejaku kukuricnu chrumku spapa,ale na to,kolko malo papa,tak krasne prospieva.je tak akurat.ta kamaratka nechce prestat s tou metodou,je jej jasne,ze by tym nic nedosiahla,ja som len chcela vediet ako je to s inymi detickami,ako dlho im trvalo si na to zvyknut a tak.doteraz mal maly dva denne spanky,ale uz to zmenila na jeden.snazi sa ho davat spat okolo obeda a dost.a sanzi sa dodrziavat tu istu hodinu.clovek by povedal,ze ked je to dieta cez den teraz viacej hore,tak bude v noci unavene a nic.zaspi pekne,no budi sa stale casto. 😒 no uvidime ako im to pojde dalej.pevne dufam,ze sa maly nauci lepsie spavat.keby sa zobudil 2-4x za noc,tak by to bol obrovsky uspech,ale on sa budi aj 10x 😖 .ona stale koji a sa snazila ho naucit na um,ze mozno potom bude lepsie spavat a um jej nechce,tak sa koja nadalej.
@benne moj misko sa v noci strasne casto budil,a vzdy ked sa zobudil,tak som mu dala cucnut.stale som si myslela,ze je hladny.tuto knizku som mala precitanu,bola som odhodlana to na neho skusit a ako keby to vedel a zrazu v noci prespal 3 hodiny cele.potom sa prebral a ja som mu proste nedala cucnut,len som si ho pritisla,dala som mu dudku,pohladkal a polozila naspat a on zaspal.a tak to bolo stale,v noci som ho uz nekojila,len som ho pohladkala,dala pusku,dala dudku a bolo. a tak sa tie intervaly medzi budeniami zvacsovali a teraz zaspava okolo deviatej vecer a zobudi sa mi okolo siedmej osmej rano,to si ho beriem k sebe do postele,kojim ho v lahu a spime do deviatej-desiatej.niekedy sa okolo jedenastej zobudime,stalo sa nam,ze aj o dvanastej sa zobudil 😀 ale ked sa zobudil o dvanastej,tak som ho uz cez den spat nedala.inak spava len raz poobede okolo druhej.dake 1,5-2 hodinky.zaspava pri kojeni,co samozrejme nie je dobre,ale je to take male zlo,velmi rychlo mi tak zaspi a ja ho rada kojim,nemienim nejak skoro prestat,takze mi to nevadi. a na spanie mu davam dudku,cez den nema dudku vobec.to tiez nie je najidealnejsie,no ja sa spolieham na to,ze ked bude starsi,tak mu tu dudku vyhovorim.iste,ze to zaspavanie pri kojeni,ci cumlik nie je idealne,ale ja to beriem ako mensie zla.ja sa krasne vyspim,rychlo ho uspim a teda mam potom cas aj na muza,doobode spime spolu a ja milujem spavat doobeda a aj malemu to vyhovuje...ja aj misko sme spokojni.je to velmi individualne a kazdy si nauci tak ako chce.zimu chcem este takto potiahnut a na jar a v lete chcem najneskor o deviatej rano vstavat,aby sme mohli aj von chodit,nejake aktivity mat.teraz v zime sa poriadne ani neda nikam chodit,tak spime 😀

kristiluky
12. dec 2010

@sussanah
@brumka priklánam sa k sussanah, skúšam tú metodu predlžovania času medzi kojeniami a zatial to funguje, posledné dve noci teda moc nie lebo malému idú zuby a včera mal 39,5 horúčky ale dokonca ešte aj teraz sa v noci zobudí na kojenie menej často ako predtým ked bol zdravý, uvidíme ako to bude pokračovat ked zúbky vylezu, snád sa nám podarí nadviazat tam kde sme skončili. Inak s tým večerným spánkom ako radí @layla84, možeš to vyskúšat, dat ju spat skor ale napríklad toto u nás teda vobec nefungovalo, malý teda chodí spávat kolo osmej, ale niekedy chodil aj o deviatej-desiatej, ked sme prišli z porodnice bežne zaspával až o jedenástej ale vtedy spával pekne, budil sa len na jedno kojenie,čas si postupne upravil sám ale ja ked som malého skúsila dat spat skor, ako mi viac ludí radilo tak si z toho spravil denný spánok, o deviatej už bol vyspatý a do polnoci aj dlhšie mal mecheche takže toto tiež nemusí byt práve problém. Do mna moja mama hučala nech mu dám večer UM že bude lepšie spat ale na to som nepristúpila ani zatial nechcem, neviem to záleží na tebe, ja to nemienim skúšat pretože toto mi vraveli aj ked som ho ešte len plne kojila a v piatich mesiacoch mi začali nosit domov kaže nech mu dám že bude lepšie spat, stejne som mu ju dala až v pol roku a teda nič z toho nebolo, po mlieku mi vydrža spat trebárs aspon dve hodiny, po kaši len hodinu takže tadial myslím cesta tiež nevedie, ked sa v noci zobudí, skús mu proste nedat mlieko skor ako napr. po dvoch hodinách ale uspat ho nejak inak-u nás funguje hladkanie, ale možno bude chcet ponosit, zaspievat...a každý druhý den skús pol hodiny pridat, u nás to naprvý pokus nešlo-to mal asi kolo 6 mesiacov ale teraz to fungovalo..

sussanah
12. dec 2010

@layla84 s tim usinanim kolem te 18-19h, to ale opravdu neni pravidlem. mame to jak @kristiluky , kdyz usne kolem 18-19h, tak to ma jen zdrimnuti navecer a pak je cily jeste dobre 3h. Takze u nas jezdi vlacek mezi 20:30-21:00, ale je to taky tak, ze kdyz nestihame a presvihneme, tak potom se jeste mrvi v postylce nejmin do 22h a ne a ne usnout. My ale zas uz nevytahujeme z postylky,proste tam je nekdo s nim dokud neusne, on se tam toci jak kure na rozni a hleda spravnou polohu (hrozne mi tim pripomina me, ja bezne usinam zhruba tu hodinu 😀 ) a pak vytuhne. uz jsem kolikrat premyslela, ze to posunu na driv, ale proste mu to sedi tak, jak to mame. Chodi spat pred 9 a pred 9 rano zase vstava, takze tech 12h (+-) vetsinou naspi.
@kristiluky to je uz ale hooodne velka horecka 😕 urcite to jsou zuby? Pokud to bude trvat dele, tak pozor, nejde vsechno svalit na zuby. Nas ma sice taky takove silene horecky, kdyz mu jdou zuby, ale jednou se nam z toho nakonec vyklubala angina 😔

kristiluky
12. dec 2010

@sussanah viem že to nejde zvalit vždy len na zuby, on pri prvých dvoch nemal ani teplotu tak som sa aj bála ale včera mal hore v dasnách úplne dieru a dnes už mu kúsok jedného zúbka vyšiel tak dúfam že to bude len ono, zatial teda žiadne iné príznaky nejakej choroby nemá ale vdaka za upozornenie, snád to bude za pár dní v poho, keby nie tak sa doktorke nevyhne /aj ked tam nechodí rád/

sussanah
12. dec 2010

@kristiluky tak at je maly brzy v pohode 🙂

benne
12. dec 2010

@bobocka ja voči cumlíku vonkoncom nič nemám, akurát, že dcéra si ho dala vyhovoriť ako 2,5 ročná... to už ale sme mali pravidlo, že cumel len doma a von ani za svet a držala sa ho... susedia ani nevedeli, že ona si doma pokojne dudle. Vzdala sa ho, prekvapujúco, ked som domov doniesla miška 😉 asi si uvedomila, že ona nie je také malé čudo, čo kaká, ciká... 😀 😀 Kedže mám druhé dieťa, tak pravidelne každé ráno trielime do škôlky. Mne zaspáva pekne, o siedmej večer, ja som kojila len veľmi krátko, nikdy mi pri fľaši nezaspal (ale to že tebe áno, ved to je super)... dopije koľko chce, ani toho nie je nejako extrémne veľa, väčšinou kašu (150-180-200), položím ho do postieľky, on sa skrúti do svojej polohy, dostane cumlík, plienočku-mojkátko, zavrie oči a... v ideálny večer takto hned zaspí... inak sa musím minimálne 1x vrátiť a dať mu napiť ... potom spí v pohode cca 2-3 hod. a začína nočné budenie... Ešte pred mesiacom mi v noci normálne raz pil mlieko, ako mu vyšiel zub, tak z noci na noc odmieta fľašu s mliekom, s čajom, s vodou, to si dá... Takže som mlieko v noci odstavila úplne, ale stále sa dožaduje sladeného čaju... skúšala som vodu, ale to on spozná a plače. Včera sa mu začal rezať druhý zub... vypil v noci už len 1 fľašu (180)namiesto 2, tak počkám asi kým sa celkom von dostane a skúsim ísť podľa metody. Staršiu práve v tieto dni chystám naučiť na spanie v samostatnej izbe- aspon sa budem mať kde uchýliť, ked malý spustí 😉 a urobím to asi cez sviatky, aby som sa mohla dospať... Najhoršie je, že ja nezvládam dodržiavať presný denný režim. Niekedy zaspí v kočíku, cestou do škôlky/zo škôlky, potom spí kratšie, ako ked zaspí až ked sme doma. Má stále 2 spánky. Druhý má doma, ale to málokedy, väčšinou opäť vonku cestou-necestou do škôlky. Oveľa lepšie a dlhšie spí doma v postieľke už od malička, než v kočíku. V noci mi spáva 10 hodín, či ide skôr, či neskôr, stále sa to pohybuje v takomto čase. No a kedže sa tak často budí, tak ked si lahnem, dávam si ho k sebe do postele...

bubelko
12. dec 2010

@benne denny spanok mate ako u nas 🙂 raz tak, raz onak, to sa pri dvoch ani inak neda. skratka ked musim do skolky pre starsie dieta, tak to mladsie musi so mnou a niekedy ho kvoli tomu musim zobudit - hlavne rano. 😉
ale chcela som k tomu caju - skus ho postupne riedit vodou, najskor viac caju a menej vody a postupne vody pridavat a caju uberat. sladeny caj nie je z flase dobry aj kvoli zubom, aby sa mu neznicili 😉 ja som takto maleho oducila od caju, sice bol nesladeny, ale voda je predsa len lepsia. tak skus a uvidis 😉