Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

layla84
22. dec 2010

@zuzkat1

OK 🙂

sussanah
22. dec 2010

@layla84 chtela bych se zeptat, jaky mas nazor na pravidelny rezim ditete? Ja se teda vzdycky spis drzela toho ho davat spat v +-15min pravidelnou dobu, prave aby se naucil hezky usinat. Takze jsem asi nikdy nijak zvlast unavu nesledovala (pokud to nebylo opravdu zjevne) a davala spat, kdyz prisel jeho cas (samoze s ohledem na okolnosti) a opravdu mi usinal krasne, pres den tak do 5-10min, vecer tak do 15min max. Kdyz nad tim zpetne uvazuju, meli jsme obdobi kolem 8m, kdy byl maly pres den sileny a vecer to bylo minimalne hodinu uspavani, spis hodinu a pul. Ale paradoxne to spis bylo tim, ze spanku bylo dohromady dost a ve chvili, kdy jsme presli ze 2 spanku pres den na jeden, tak vecerni problemy zmizely. Taky myslis, ze muze byt dlouhe uspavani dedicne? Protoze ja mam s tim problem nekdy od puberty, usnout mi trva minimalne pul hodiny, obvykle do 45min usnu, vyjimecne jsem tuha do 10min. Tohle je pro me standard, nikdy mi s tim neslo nic udelat. Tak asi i proto to tak nejak toleruju i u maleho. Jo a vecerni ukladani ke spanku, proc je tak dulezite to brzke ukladani ke spanku (18-19h) nebo jde jen o to, aby bylo naspanych tech 12h? Maly totiz chodi spat kolem te pul 9 a vstava obvykle prave mezi pul 9 a 9, takze tech 11-12h temer vzdy naspi a me to taky tak vyhovuje, jsem spis typ na ranni pospani 🙂 Jako mimco spaval vetsinou do 9:30-10 rano, ale to spis dohanel noci, kdy usinal vetsinou kolem 1-2 vnoci, protoze koliky byly teda silene ☹

melanche
22. dec 2010

@layla84 a čo s dieťaťom, ktore ma reflux? neviem ci s tym mas skusenosti, ale je to dost neprijemne pre to babo. moja starsia ho mala a dost silny. proste aj hodinu, dve po napapani sa vrackala. casto ju to prave zobudilo z dobreho spanku. najcastejsie ale bolo, este v casoch ked bola novorodenec-napapkala sa a akurat krasne zaspavala a mliecko sa jej vratilo a vygrcla. palila ju zaha a uz bola hore. mam pocit ze prave to jej narusil aky taky rezim. so spanim mame preto problemy dodnes. uz vyse pol roka nespava vobec cez den. az po tvojom prispevku som si vlastne uvedomila, preco je taka nekludna aj teraz. je to presne ta dlhodoba unava. tie ktore jej oponujete, zial casom zistite ako ja - ze ma uplnu pravdu. nikdy som si neuvedomila ze spanok je fakt tak dolezity pre telo. je mozne s tym este nieco urobit? absolutne nemam sancu ju donutit k obednajsiemu spanku. poznam ju natolko, ze viem vychytit presne ten moment unavy, lahnem si s nou, ale je uz dost velka na to, aby mohla vymyslat. spi mi ale celu noc, vtedy to ako tak dobehne-spi od tej siedmej do siedmej, osmej niekedy aj deviatej. myslis ze to staci? co sa tyka mladsej, uz som skusenejsia. reflux nas zial zase neminul, ale nakolko ho ma miernejsej formy ako starsia, vygrcne max. do pol hodiny po napapkani, takze to ju drzim este na rukach a rychlo sa ukludni a zaspinka. a je to ozaj pravda-cim viac spi cez den, tym lepsie spi aj v noci. budi sa mi ozaj len na papkanie a aj v noci pekne spinka. ked su dni, ze cez den nevie kvoli niecomu zaspat, aj noci mame rusne. no hadam sa to ani u nej nepokazi casom...

layla84
22. dec 2010

@sussanah

Ahoj! Máš veľa zaujímavých otázok, na niektoré z nich by som aj ja rada poznala odpoveď, ale moje poznatky až tak ďaleko nesiahajú, napríklad, čo sa genetiky týka. Neviem ani, ako je na tom súčasná veda v tomto výskume.

Ak ti mám povedať svoj osobný názor na pravidelnosť v režime spánku, mamičkám to vysvetľujem zvyčajne takto: vždy je to akýsi balans medzi dvoma zásadami, ktoré sa snažíme dodržať - niekedy je jednoduché ich zladiť, inokedy to môže byť ťažšie, sú lepšie i horšie dni - lepšie i horšie obdobia. A ktoré dve zásady to sú? Tá prvá je práve pravidelnosť. To je naša prvá zásada. Najzákladnejšia. Teda, ak sa tá pravidelnosť deje v súlade s režimom, mala by sa zachovávať ako prvá a podstatná vec. Nemalo by sa to však diať za každú cenu, myslím tým cenu únavy. Ako príklad asi bude výstižné, ak uvediem, ako to robím odmalička so synkom, teraz má dva roky. Vždy chodí na noc spinkať o 18.00 (budí sa až ráno o 6.-7.00) - túto pravidelnosť zachovávam, samozrejme plus mínus 5-10 či 15 minút, to je jedno. Ale potom si všímam aj to, ako vyzerá podvečer či neskôr popoludní. Ak mi je mrzutý, vyzerá unavene, ak mal trebárs fyzicky náročnejší či aktívnejší deň (plávanie, cestovanie a pod.), ak mi denné spánky (teraz už len jeden) nespal dostatočne alebo ak bol niektorý denný spánok príliš krátky alebo vynechaný, ak na neho lezie nejaká choroba a pod. - vtedy ho dávam spať už o 17.30. Vždy zaspí bez problémov. To je tá flexibilita, citlivosť na znaky či predpoklady únavy - a to je po pravidelnosti naša druhá zásada, s ktorou sa snažíme balansovať. Ani jedna zásada by sa nemala diať na úkor tej druhej, je to proste veľmi citlivá hranica. Ale ak by som mala odporučiť výlučne jedno alebo druhé, tak dôležitejšia je pravidelnosť.

Veľmi správne konštatuješ, že spánok dieťaťa sa vekom vyvíja, aj ty si si všímala isté zmeny. Čo sa tej dedičnosti týka, viem, že sú predpoklady že to, či denné spánky sú celkovo dlhšie alebo kratšie, je vraj dedičná záležitosť, ale či je nejaký podobný výskum ohľadom dĺžky zaspávania, to neviem. Ale 20-30 minút sa mi nezdá veľa, kým človek (dieťa) zaspí. Líši sa to, dá sa zaspať za 5 minút, a niekedy to trvá aj pol hodinku, a stále je to podľa mňa normálne, s tým by som si hlavu nelámala.

Áno, skorý nočný spánok zdôrazňujeme najmä preto, aby sa predĺžil celkový čas nočného spánku. Každý človek (dieťa) má svoj vlastný vnútorný budík a s tým my môžeme len veľmi málo urobiť, tam sa nočný spánok veľmi predlžovať nedá. Preto musíme pracovať len s večerným spánkom - tam sa dá pekne predĺžiť nočný spánok aj o dve hodiny, čo je v konečnom dôsledku závažná vec. Ak ti tých 11-12 hodín v noci prespí, nebudí sa, cez deň vyzerá byť vždy svieži a aj popoludní okolo 16.-17.00 sa správa a vyzerá približne rovnako ako ráno, keď svieži vstane - jednoducho - ak na ňom nebadať známky únavy, možno sa jeho režim vymyká z väčšiny. Treba si však dávať pozor na nenápadné hromadenie únavy - niekedy sa pri hocijakej zmene môžu zrazu začať problémy so spánkom aj u dovtedy oddýchnuto vyzerajúceho dieťaťa - ale nemusí sa to nikdy stať. Upozorňujem na to len preto, že je tu pravdepodobnosť, že tam niekde môže byť čert zašitý a raz môže z ničoho nič vyskočiť z krabice. Neviem, či som sa vyjadrila zrozumiteľne, iste ti viac povie článok
http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2010/06/1...
- toto ti nepíšem preto, že by som si myslela, že zákonite režim tvojho synčeka nejaké riziká obnáša - môže byť, že jeho vnútorný rytmus je jednoducho nastavený takto, aj keď to nie je častá schéma. Nie sme robení cez kopírák, preto ak nikdy neregistruješ nejaké problémy so spánkom, s budením, s únavou, so zaspávaním, s dennou mrzutosťou - verím, že to môže byť všetko OK, aj dlhodobo. Ak sa však niekedy z ničoho nič niečo pokazí, budeš vedieť, prečo 🙂 držím palce, aby sa to nikdy nestalo a prajem ti vždy dobre oddýchnuté dieťatko!
Nie je dôležité sledovať štatistiky či hodiny. Dôležitejšie je sledovať vlastné dieťa, to, ako sa správa, ako vyzerá, či je vždy šťastné a spokojné, dobre oddýchnuté. Akokoľvek to dosiahnete, je to dobre - len aby naše deti mali vždy dostatok zdravého spánku v súlade s ich vnútornými hodinami.

layla84
22. dec 2010

@melanche

Som rada, že si všímaš, ako detský spánok skutočne funguje: nie je to logické, ale je to biologické: spánok podnecuje viac spánku, nespavosť spôsobuje ešte väčšiu nespavosť, únava na seba nabaľuje ešte väčšiu únavu..
Napíš mi do súkromnej správy presný režim - kedy vstáva, kedy chodí spať, históriu ako spávala, napíš mi vek dcérky a ak budem mať ešte viac otázok - budem sa informovať priebežne, ale na ten reflux si netrúfam odpovedať sama, ani na to, ako presne riešiť problém so spánkom tvojej dcérky. Zaručiť ti však môžem a mám pre teba jednu dobrú správu a to: Riešiť sa to vždy dá!! Akurát, v tvojom prípade sa radšej poradím priamo s doktorom Weissbluthom, pediatrom zo Chicaga, lebo sa necítim kompetentná sama na to odpovedať a riešiť tvoj problém.

melanche
22. dec 2010

@layla84 no skvele, zase musime byt extra pripad 😀 oki, neskor ked mi mensia zaspi, napisem...

johanka.
22. dec 2010

@layla84 asi sme sa neporoumeli. Aj ked si citam po sebe svoj prispevok, nevidim, ze by som niekoho nabadala, aby nedbal na spanok dietata. Naopak, pisem stale uspavat, uspavat, uspavat. Naozaj s tebou suhlasim, ze treba dieta dat spat hned ako je unavene a nenatahovat to. Sama mam tu skusenost, ze ked malu uspavam hned, ako zacne javit znamky unavy, da sa uspat omnoho lahsie. No stale nezaspi sama a stale jej musim dost pomahat. Vsetko co pises, poznam, kedze spanie bolo u nas vzdy dost biedne, pozhanala som si vsetky tieto informalcie velmi rychlo, no nefungovalo to tak, ze by zaspala sama, vzdy som musela dost pracne uspavat. Ty potom tiez pises, ze vlastne nezalezi na sposobe uspavania, treba len urobit vsetko preto, aby malo dieta dostatok spanku. Tak potom si asi rozumieme.

Preco som pisala: lebo je podla mna dost frustrujuce pre mamicky, ktorych deti jednoducho same nezaspia, ked citaju, ze spravne unavene dieta staci polozit do postielky a zaspi samo. Niektore deti mozno ano, no zdaleka nie vsetky. Pre niektore mamicky je strasne tazke dieta uspat, aj ked pocuvaju vsetky rady, ukladaju dieta v spravnom okamiku a ono napriek tomu nezaspi. A namiesto podpory a povzbudenia sa im dostane vycitiek, ze to robia cele zle a ze su ony na vine, ze je to take tazke.

sussanah
22. dec 2010

@melanche jj s refluxem jsme taky bojovali silene, prvni 3m jsem ho nemohla polozit do postylky dokud nebyl uplne vytuhly, usinal zasadne na rukou temer ve svisle poloze. POkud jsem ho dala do postylky driv a on se trochu probral, tak okamzite zvracel ☹ Nastesti se to zacalo lepsit a s tim potom i usinani. taky u nas hodne dobre zafungoval dudlik, kdyz dudlal, tak blil mene.
@layla84 diky za rozsahlou odpoved. Je to holt tak, ze na prvnim diteti se clovek uci, je to takovy prototyp 😀 Vim, ze byly doby, kdy spanek u nas ani zdaleka nebyl idealni, ale mam pocit, ze jsme to nejak dali dohromady a ted je ok. Zadne velke vykyvy se nekonaji (kdyz nepocitam tlacici se 4, ktere jdou vsechny najednou 😠 ) On to ma prave ze kdyz vstane kolem te 9, tak jde potom spat kolem pul 2 a spi cca 2h. Tesne po probuzeni je vetsinou rozmrzely, ale staci nakojit, on se poradne probere a pak uz je to vysmate dite 🙂
Uz jsme to resila jinde, maly se mi totiz hodne casto budiva s placem, hlavne v noci. Zda se mi, jakoby mel spatne sny, proste z nicehonic zadne uplne silene kricet, jakoby ho na noze brali, dokonce posledni tyden tak krici i ze spanku. Vetsinou staci jen pohladit, dat mu dudlik, polozit do postylky a okamzite zas usne. Nekdy se mi budi takhle i po odpo spanku, ale to neni pravidlem. Rano se to nestava, na posledni 2-3h rano spi u me v posteli. Myslis, ze to je proste jen nejake nocni desy nebo neco podobneho?
Jeste k tomu usinani, kdyz usinam ja nebo maly tech 30min, tak to je myslim ok, ale me se stava tak skoro v polovine pripadu, ze koukam do stropu vic jak hodinu, rekord mam, kdyz jsem koukala do zdi do 3 do rana 😒 Tak jen doufam, ze to dedicne neni 😅

layla84
22. dec 2010

@sussanah

🙂 ach to poznám aj ja, najmä keď je spln a ja sa nedajbože prebudím v noci okolo jednej, tak do štvrtej nezaspím, nech robím čo chcem. 🙂

No, to nočné budenie s plačom býva často zo skrytej únavy. Rodičia nám často opisujú stavy, keď si myslia, že dieťaťu niekto ublížil, tak v noci začne plakať: Myslia si, že ho niečo musí strašne bolieť alebo sa mu muselo niečo hrozné snívať - a často prax ukázala, že stačilo len poposúvať režim a problémy boli fuč. Nechcem ťa strašiť, ale presne to, čo opisuješ a rodičia si to často zamieňajú so zlými snami či desmi, je zvyčajne len prejav únavy. Takže by som predsa len zvážila posúvanie nočného spánku na skoršiu hodinu, a skoro by som sa stavila, že keď dosiahneš istý "správny" čas, že tie budenia prestanú.
Pôvod budenia môže byť aj inde, môže ísť aj o nočný des, a je aj veľa ďalších vecí, ktoré to môžu spôsobovať... ale ak nevylúčime túto základnú možnosť, ťažko sa niekedy dopátrame ďalej, v čom je pes zakopaný. Aj keď z takého (laického) hľadiska z toho, čo o tomto fenoméne nočného desu viem, mi to skôr nahráva k tej skrytej hromadiacej sa únave.. nerada kuvikám, ale porozmýšľaj, či predsa len nie je ten "netradičný režim" tvojho synka trošku posunutý na neskôr ako by možno mal.

sussanah
22. dec 2010

@layla84 no posledni tyden o tom posouvani na drivejsi hodinu dost uvazuju, resp snazim se ho vice vsimat, ale prvni, kdy se mi zda, ze je unaveny je fakt az kolem te 7 - 7:30, resp tesne po veceri. Takze ted uz po veceri poctive s mm sledujeme a kdyz se zacne tak jakoze tvarit ze je cas, tak jdou koupat. On si teda o koupani dneska rekl primo sam uz po pul 8, takze pred 8 byl v posteli. To nocni buzeni s placem, nebyva to vylozene kazdy den, ale tak 2-3x do tydne jo (ze se tak v noci s placem vzbudi 2x, ne ze by to bylo co pul hodiny nebo neco takoveho). Jedine co jsem zjistila, ze je to teda vetsinou po dni, kdy byly nejake vetsi akce, navstevy, proste se neco delo, takze to v podstate muze by tz unavy uplne stejne jako z toho, ze proste ten den zpracovava 😕 A je to teda lepsi nez to byvalo, rekla bych ze tak polovina noci je takova, ze se vzbudi kolem 11-12 na vycurani a pak az kolem 5-6 na prvni kojeni. To si ho vezmu k sobe a po kojeni hned usne a spime do tech 9. Ja si totiz zase uprimne nedokazu predstavit davat ho spat treba uz v 7. Za prve by pravdepodobne brzy zapomnel, ze nejaky tatinek existuje a taky bychom museli posunout cely rezim, ktery mame v podstate stejny uz asi od 8-9m, kdy zacal spat jeden spanek.

layla84
23. dec 2010

@sussanah

Uvidíš... sleduj si ho, ty sama vieš najlepšie, čo a ako. Ja by som to skúsila, len tak, zistiť, či by to mohlo byť tým. Veď vždy sa to dá o pár týždňov či mesiacov zase posunúť naspäť a fungovať na starom režime - vždy si v takých situáciách hovorím: nevyskúšam = neviem.. Skúšať sa však nedá jeden deň tak a druhý inak, teda pravda je taká, že ak by ste sa rozhodli nejako to posunúť (alebo postupne po 20-30 minútach každý deň poposúvať) o niečo skôr, bolo by to nie na dva tri dni, ale na dlhšie. Cca niekoľko týždňov - mesiac, minimálne...

Ešte jedna vec: niekedy stačí posunúť spánok na skorší čas len dočasne, kým sa znova nedobehne stratený spánok, nezredukuje únava. Skúste porozmýšľať, či by ste boli ochotní možno len niekoľko týždňov alebo mesiac dávať ho na noc skôr aj na úkor toho, že by bol s tatinkom. Ďalšie riešenie, ktoré existuje je - striedať to. Výkyvy by nikdy nemali byť drastické alebo priveľké - kvôli našej zásade pravidelnosti, ale určité posuny (týždeň o siedmej, druhý týždeň o ôsmej) by sa možno dali tolerovať, no to závisí na dieťati, či by to vedelo akceptovať...
Alebo je možnosť dávať ho spinkať skôr, aj keď nebude s ockom, a dva dni do týždňa si vybrať, kedy by ste ho nechali hore dlhšie, aby bol aj s oteckom. Ocko iste nerobí sedem dní v týždni, takže dokopy by mal malý cca dva večery s otcom plus trebárs víkend.

PS: je možné, že by sa s tatinkom mohol hrávať ráno, kým neodíde do práce - ak by trebárs vstávali o 7. alebo o 6. ? To je len čisto hypotetická otázka... je to vždy problém, ak sa jeden z rodičov neskoro vracia z práce, a chápem, že vtedy je skoro na noc viac menej nanič rada. Navyše, neviem, v akej ste presne situácii, ale tie návrhy, čo tu sú - možno by sa z nich dalo niečo vybrať aby bol aj vlk sýty aj ovca celá 🙂

sussanah
23. dec 2010

@layla84 diky, akorat jsme o tom dneska s mm mluvili, ze to zkusime posunout na tu pul 8 - 8 (coz uz tak je o hodinu driv nez byval jeho cas) a uvidime. Kazdopadne diky za pohled z venku, ono je to fajn, kdyz nekdo nezaujaty da svuj pohled na vec 😉
A vsem tady preji krasne svatky a prospane noci 🙂

misha_
23. dec 2010

Ahoj, chtela jsem procist vasi diskuzi, ale nemam na cas ani energii, tak vas rovnou poprosim o radu. Vecerni uspavani jsme zvladli v pohode, celou noc neprospi, budi se tak dvakrat a to mi celkem vyhovuje. Spi od pulosme do pul sedme. Prolem mame se spanim pres den. Usina mi jenom u kojeni nebo v kocarku a i tak nespi moc dlouho. Vetsinou pul hodiny dopoledne a pul odpoledne. A obcas si jeste zdrimne navecer. Zkousela jsem stejny postup jako vecer, ale vubec to nefungovalo. Poradite co s tim?

layla84
23. dec 2010

@sussanah

🙂 ďakujem a prajem tebe aj všetkým podobne! Užite si to v kruhu svojich rodín!

@misha_

ak napíšeš do súkr. správy vek a presné časy odkedy dokedy spinká, tak ti skúsim napísať, čo s tým, ale skôr ako po sviatkoch to asi nebude, lebo nebudem mať teraz prístup na net. Ak by si mala čas skôr, v tejto diskusii podľa mňa na posledných stranách nájdeš odpovede na to, čo potrebuješ vedieť, alebo ti poradia aj ostatné dievčatá, ktorým som radila buď v diskusii alebo v súkromných správach či emailoch, ony už vedia, čo a ako. A ešte www.weissbluthmetoda@wordpress.com - no keďže si neuviedla vek, neviem ti teraz napísať presné odkazy na konkrétne články, skús sa tam pohrabať, keď budeš mať čas.
Inak nejako po sviatkoch (možno aj skôr ale to nesľubujem) sa skúsim ozvať a odpovedať ti poriadne.

skaiqy
23. dec 2010

ahoj layla a ostatne baby..
citam tu tak zbežne vase tazkosti so spanim.. aj my mame problem.. no taky som tu nenasla cize ani nierenie.. moja Hanka má 7 mesiacov, nekojim, krasne sama zaspinka vecer okolo siedmej no okolo polnoci sa to zacne, kazdu hodinku je hore, pyta si mliečko alebo vodu alebo cumel.. a place az kym jej nieco nedam do pusinky.. ako sa tohto zbavit..? dakujem za kazdu radu.. cez den pekne spinka, doobeda hodinu a pol aj poobede hodinu a pol..

weirdo
24. dec 2010

@layla84 - ahoj. Prave prechadzam Tvoje stranke a potom by som sa chcela na Teba obratit, mozem? Viem, ze si teraz mimo netu, ale potom ak sa bude dat, tak do IP by som Ti napisala potrebne fakty, hm? Dakujem vopred 🙂

layla84
28. dec 2010

@weirdo

Môžeš, napíš do súkromnej správy ! Dúfam, že čoskoro budem mať viac času venovať sa vám, dievky moje... 🙂

agenturaberuska
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarcel
30. dec 2010

ahojte mamičky, robim si taký prieskum ako mamičky uspavajú svoje babätka a ako potom v noci spia. Potvrdzuje sa mi že ak odmalička si babatko naucime same v postielke zaspať prespinka celu noc resp. sa budi max. dvakrat.

Ak je tu nejaka mamička ktora si učila dieťatko spinkať v postielke samé teda metodou vyplakania ked sa už dvihalo z postielky tak by som bola rada keby sa mi ozvala a dala nejake rady resp. povzbudila ze sa to da....

misha_
30. dec 2010

@evamarcel Povzbudit te muzu ja. Nase mala se behem prazdnin naucila usinat jenom u kojeni, behem podzima se to jeste zhorsilo a s usinanim byl docela boj. Kojila jsem ji rovnou v posteli a pak jsem se musela hodne potichu vytratit a hlavne s ni nehybat. Tak jsme zkusili vyrvavaci metodu. Prvni vecer kricela pul hodiny a jeste se naucila postavit, asi abysme ji lip slyseli. Druhy vecer to byla ctvret hodina, pak deset minut a od pateho dne usina uplne v pohode po usinacim ritualu. Obcas tam jdu jeste jednou, dam ji dudlika a uz o ni nevime. Budi se vetsinou jednou, semtam dvakrat. Drzim vam palce, at je to u vas taky tak rychle.

raona
30. dec 2010

u nas tato metoda nezabrala.. dokaze revat hodinu a pol v kuse, potom ju z toho napinalo, tak som rezignovala... vobec ale vobec ju ten plac neunavil... ☹

raona
30. dec 2010

@evamarcel jooj, no mozno sa to da.. nasa spavala sama a zaspavala sama do stvrteho mesiaca.. potom sa to skazilo a vie zaspat len na prse, v postielke spi malokedy, a ak aj sa mi ju do postielky podari dat tak sa v noci zobudi a reve a musim ju zobrat k sebe .. no ked nie som doma tak zaspi hocikomu a hocikde...

evamarcel
30. dec 2010

@misha_ dakujem za povzbudenie, skusali ste metodu uplneho odchodu z izby alebo ste chodili podla tych stanovenych casov 5,10..atd. a ak sa vam v noci zobudi raz alebo dvakrat tak ju kojis? Cize ste ju naucili samu zaspavat a odvtedy sa nebudi casto a neziada prso. My so zaspavanim v postielke problem ani nemame nakojim ale uspavam ho v postielke tak ze mam na nom ruku a tak za max. 20min zaspi ale najhorsie je potom cela noc zobudi sa po max.2.5hod. postavi sa v postielke a krici a ked pridem a nenakojim len uspim klasicky ze mam na nom ruku tak za 20min zas je hore a robi to dokial nenakojim a potom opat za 2 hod. hore a to trva celu noc takze kojim niekedy aj 6krat co si myslim ze je uz vela.
najviac sa bojim toho ze ked sa postavi v postielke a ja za nim nepridem ci si lahne alebo tam bude stat celu noc aspon keby sa nedvihal stale z tej postielky.

denisekkk
31. dec 2010

ahojte...spanie je obcas aj nas problem..mala je prefikana a sice mam postielku prirazenu k posteli ale ked ma chut proste musi spat s nami...tiez sa bojim ze ju prilahnem ale aj tak spim volako prirodzene v krci a chranim ju pred nasim psom a priatelom vlastnym telom 😀 niekedy zaspi sama v postielke, inokedy na pleci a potom ju vlozime do postielky ale v noci ju kojim posediacky s nohami z postele a vacsinou zaspinka pri prsniku a ja ju iba ulozim do postieky len mam vycitky svedomia ze ju nemozem prebalit a dat odgrgnut....niekedy ju aj poleziacky krmim a to vzdy zaspime 🙂 ...casto zaspava aj tak ze ju hladkam po hlavicke brusku alebo drzim za rucku...urcite by som ju nenechala plakat a odisla z miestnosti proste mi to neda...som jej otrokom 😀 a rada zaspava na tatkovej hrudi , len to sa bojim ze sa mu zosunie a prilahne....

evamarcel
31. dec 2010

@denisekkk
tiez hladam odvahu na vyplakanie ale pravdupovediac po ročnom neustalom uspavani a boji o spanok dieta mrzute vidis ze by spalo a nebude lebo nie je podla neho a neustale sa dobre nevyspat byt v krci ci ho neprilahnem alebo co...ja by som to urcite od malickeho babatka skusila jednoducho naucit spat same v postielke v noci sice este treba kojit je malinke ale urcite naucit same zaspat ono sa to po dvoch mesiacoch este optimisticky hovori ze nenecham plakat ale ked bude aj po roku zle spat tak potom skutocne to musi byt velka obeta....a najdolezitejsie je aby dieta bolo vyspate

denisekkk
31. dec 2010

@evamarcel no moja spinka sama v postielke...ale ona si sama urcuje ci chce nasu spolocnost a kedy a my jej ju poskytneme...no ja dufam ze spavat bude ale ja len hovorim podla seba...placu je u nas dost kedze mame koliky cize staci...babo aj podla doktorky ma dobre a zle dni tak raz spinka a raz nie...neviem...

sussanah
1. jan 2011

@evamarcel nez se pustis do vyplakani, tak fakt doporucuju si minimalne precist tu knizku. Neni vyplakani jako vyplakani a v knizce je i spousta rad ohledne spanku ditete obecne, takze urco to neni zbytecny cas. Precejen, at to nezpusobi vic skody nez uzitku. Tvuj uz je pomerne velky, tak by to snad mohlo jit, ale taky bude o to vce vyzadovat svoje. Jinak k tomu, ze kdyz se to uci od malicka, ze je potom klid, u nas to nepodarilo. Maleho jsem zacala uspavat v postylce kolem 2,5m (do te doby mel hodne silny reflux, takze jsme uspavali temer ve svisle poloze), naucil se velice rychle a bez problemu usinat sam a spaval mi celou noc. No a kolem 5,5m (prestehovali jsme se) se mi zacal v noci budit, nejprve 1x, 2x, kolem 6m uz usinal sam jen v polovine pripadu a od 7m bylo uspavani a nocni spanek peklo.. Ale nejak jsme to ustali, nasli novy rezim a uz fungujeme zase ok (budi se tak 1-2x za noc, ale vetsinou staci pohladit, dat vycurat a spi dal). Urcite je dobre od zacatku budovat dobry spankovy rezim ( i kdyz ja jsem teda proti vyplakavani, pokud to uz fakt neni jina cesta), ale bohuzel ani to neni vsespasitelne.

evamarcel
1. jan 2011

@sussanah no tak aspon ze sa zobudi iba dvakrat ale s mojim je to niekedy desne uz po hodine od zaspatia stoji v postielke a vola si ma a sam ani nahodou a ked je dobre tak sa zobudi a dvihne z postielky iba 4krat no ja tiez nie som moc za vyplakanie ale fakt to asi niekedy je nutne ak chcem aby mi drobec bol aj vyspaty ..zatial som sa na tu metodu nedala len sa odhodlavam a preto by som aj potrebovala pocut mamicky ktore s tym maju skusenosti a ako to funguje teraz, knihu som si precitala. Dalsia vec ze urcite napr. cez den by pospal aj dlhsie ale jednoducho nevie spat sam a preto ked sa zobudi a tam nie som uz je po spani

sussanah
1. jan 2011

@evamarcel jj, mas pravdu v tom, ze dite se opravdu musi vyspat. Nas mel taky hodne budici obdobi, i jsem v noci hodne kojila, ale pak jsme na tom nocnim kojeni trochu zapracovali a i buzeni trochu ustoupilo. Ted ho proste necham v postylce, jen k nemu natahnu ruku a spi se dal. I kdyz asi 2 dny zpatky byl vzhuru v noci asi 2h a to byla jizda, ale dalsi noc zas ok a vzbudil se az v 6. Asi pravdepodobne kdyz se nauci usinat sam, tak si potom usne i v noci pri probuzeni sam ( v te knizce je tohle docela popsano, coz jsi urcite procetla). Ja to na mojem taky vidim, delame male pokroky, ale nekdy uz me ani nemusi drzet za ruku a i v noci nekdy staci jen ze na neho promluvim a uz uz se jen prevali a spi dal. Kazdopadne jestli se vydas touhle cestou, tak drzim palce, at to dobre dopadne a konecne se vyspite cela rodina 🙂

misha_
1. jan 2011

@evamarcel Nevim presne, jestli jsme ji driv odnaucovali nocnimu kojeni nebo uspavani, asi to bylo tak nejak soucasne. Hlavne to byl snad treti pokus. Asi na to nejak dozral cas. Chodili jsme za ni v intervalu 1, 2, 3 a 5 minut. Na tech peti jsme uz zustali. Kdyz tam ted musim jit po peti minutach a stoji, chce na zachod.Ttakze ji dam na nocnik, odejdu a myslim, ze usne jeste nez za sebou zavru dvere. Jak psala @sussanah obrovsky vyznam ma ritual. My ji kazdy vecer vykoupeme, pak v obyvaku nakojim (kdyz chce), jdeme do pokojicku, tam ji dam na nocnik, polozim do postylky, prectu ji kousek knizky, vetsinou znovu polozim 🙂 dam ji dudlika a pod kazdou ruku jednoho plysaka a u toho ji rikam basnicku (porad tu samou) prikreju ji dekou, dostane pusu, zapnu ukolebavku a nocni svetlo, zhasnu a jdu. Kdyz to ted vidim - seznam na tri radky, ale dohromady to vsechno trva maximalne pul hodiny. Delku cteni uzpusobuju tomu, jak je unavena. Nekdy nectu vubec, jindy ctvrt hodiny (to je maximum). V noci spi mnohem lip, ale stejne se aspon jednou budi na curani. Kojim ji az po paty, jinak dostane jenom lahvicku. V tom se angazoval mm - tyden jsem spala v jinem pokoji (to byla nadhera) a on k ni vstaval. Pry to docela slo. Ale porad je rychlejsi, kdyz k ni de v noci on nez ja, potvurka vi moc dobre, kde ji mlicko a ze maminka dlouho nevydrzi :-P Sestra se ted chysta naucit usinat syna, ktery je stejne stary jako tvuj a mnohem narocnejsi nez Beatka, tak dam kdyztak vedet, jak se jim to podarilo.
@denisekkk U takoveho mrnouska bych usinani snad jeste neresila. Skoro vsechno ma podminene biologicky a jeste si veci nevynucuje jenom tak. To se meni az kolem sesteho mesice. Nasi potvurce uz koukaji rarasci z oci, jak vymysli kulisarny. Verim tomu, ze mame i my biologicky dane, ze svoje mladatka nezalehneme - urcite se budis pri kazdem jejim zavrteni. Ani jsem neslysela o nikom, kdo by svemu diteti takhle ublizil, pokud nebyl pod vlivem ... Spani na hrudniku je asi rizikovejsi, ale i u nas se takhle spalo rado.