Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kaja73
7. jan 2011

@sussanah Ja len hovorim o tej nahlej zmene k horšiemu,to moja mama nepoznala a ani jej kamošky.jasne že boli deti ktore mali problemy dlhšie aj do roka,ale neslo o to, že bolo dlho dobre a potom to zhoršenie.Proste pred tymi 40 rokmi to tak bežne s pohladu mojej mami a jej kamošiek nebolo.Možno je tvoja mama mladšia a už to riešila,neviem a možno ma moja fakt selektivnu pamat 😝

sussanah
7. jan 2011

@kristiluky Knizka Nase dite, autor MUDr. Mirka Klimova-Fugnerova, vydano 1966.

sussanah
7. jan 2011

@kaja73 tezko rict. Ja si treba spis myslim, ze se to tak neresilo. Treba se dite zacalo budit a pak zase prestalo a nikdo to neresil nad kavickou s kamaradkama 😉 Knih moc nebylo a kdyz nejaka byla, tak to shrnula jako vec, ktera v podstate neexistuje, tudiz si pripadna matka nema co stezovat. Precejen byly dulezitejsi veci na starost, jako treba sehnat zimni boty, nakoupit bezne potraviny nebo treba toaletni papir 🙂
Jinak kdyz se treba moji mamky zeptam na to, jak co s nama delala, tak si spostu veci proste nepamatuje, ze to nejak bylo a my jsme vypadali spokojene, ale ze takove prkotiny proste prebily pozdeji jine vzpominky. Takze ja treba musela moji mamce ukazovat, jak ma maleho po narozeni chytat, protoze si starost o tak malinke miminko uz nepamatovala. jenom ten muj rev do 10m ji asi nejak v pameti utkvel 😀

berenika39
7. jan 2011

ahoj, pozitivně můžu tvrdit, že separační úzkost existovala před 21 lety 😀 . Akorát já to zjistila až před rokem u druhého syna 😒 .
Starší syn se přesně v osmi měsících (ne že bych měla dobrou pamět, ale mám deníček...), začal bát jiných lidí, ale tak, že jsme téměř prchali před sousedy, návštěvy nehrozily, řval, opravdu děsně, jen se na něj někdo podíval, a trvalo déle než do roka. Pochopitelně mi okolí dávalo jasně najevo, jak jsem ho vychovala, rozmazlence..... 😀 . Na spaní to vliv tedy nemělo, ale byl dobrý spáč. Nikdo mi tenkrát neřekl, proč pořád pláče, net nebyl, doktora jsem se styděla zeptat a tak jsem se trápila vlastní neschopností, že ho neumím vychovat 😀 😀 .
To jen tak pro pobavení. 😉

sussanah
7. jan 2011

@berenika39 a vis, ze jsem si na tebe vzpomnel a uvazovala, ze za tebou skocim do Rabr a zeptam se te? Diky 🙂

kaja73
7. jan 2011

@berenika39 Ja som to myslela o spanku.Strachom z ludi si mnohe deti pechadzali aj v minulosti.Len sa to tak nevolalo.Fakt by ma zaujimalo,či mate niekto v okoli zenu-zeny,čo im babao začalo zle spavat po tom, čo už dlho dobre spalo a to tak cca 40 rokov do zadu alebo este davnejšie,ked sa očkovanie len rozbiehalo,alebo este nebolo.

berenika39
7. jan 2011

Ty souvislosti se zpětně asi nedají dohledat. Ani u syna si nejsem jistá, tím, že spal od mala dobře, klidně, nic ho pak nerozházelo, prostě jsme měli kliku a spaní jsme neřešili. Ovšem to období, kdy nesnesl nikoho jiného než mě, příp babičku, to si budu pamatovat pořád. To byl extrem.
Škoda, že jsem tenkrát nedokázala to, co se děje pojmenovat, přistupovala bych k tomu jinak, než se stresem z každé další vycházky, z každého dalšího setkání s někým. Pak to byl jasně začarovaný kruh, já nervy, že bude Míša brečet - a samozřejmě to tak bylo. Stejné to bylo i posazováním, voděním za ruce, o jídle je škoda mluvit. Michal je alergik, záda nemá v pořádku, i když to není nic vážného - a já dneska zpětně vidím, že je to částečně i moje vina.
Jsem odbočila, omluva, už mlčím, vraťte se ke spaní nespaní.🙂

kaja73
7. jan 2011

@sussanah moj prvy syn mal tak obrovske problemy so spankom,že na to ani o 50 rokov nezabudnem a druhy syn mal to obdobie od 6-8 m,ked to bola hroza a des a to tiež nikdy nezabudnem.takže pre mna to nikdy nebude prkotina.keby mali len male problemy to by bolo ine,asi by som tiež zabudla.A moju mamu som tiež musela všetko učit odznovu a aj tak ma problem prebalit atd.Ale ked mas ozaj problemy na to nezabudnes a mnohe baby čo sem prispievaju maju tiež pomerne velke problemy s detmi a ich spankom a asi tiež nezabudnu.

sussanah
7. jan 2011

@kaja73 rozhodne jsem to nechtela zlehcovat, to jsem nemela v zadnem pripade v umyslu, jen jsem tim chtela rict, ze clovek casem hodne veci zastrci v hlave nekam dozadu a proste hodne veci se tenkrat opravdu neresilo, ne proto, ze by nebyly, ale jak pise Berenika, proste by se taky matky mohly dozvedet, ze jsou neschopne, kdyz jim dite nespi. Co se tyce souvislosti s ockovanim, to fakt tezko rict, ja treba vim naprosto presne, kvuli cemu zacaly zmeny se spankem u nas s vrcholem v 8m.

kaja73
7. jan 2011

@sussanah 🙂

januarova
7. jan 2011

@marcelkap, no to ti teda mala spi strasne malo ☹ ja by som povedala ze uz moze mat aj chronicku unavu. poradit asi neporadim, mne mala este v tom veku spala pekne, zato teraz je hore aj 6x za noc. neviem mozno by sa zislo preseknut ten bludny kruh nespania, lenze ako, ze? 😒 a ako ti spi cez den? este ma napadlo, pisala tu pred vianocami nejaka kocka, nick layla s nejakym cislom a to bola nejaka odbornicka na spanok deti a pod. skus di to vyhladat spatne a napisat je do IP. mozno ti poradi.

evamarcel
7. jan 2011

@krasnasvadba ahoj aj ja chcem vediet ako si ho naucila dakujem za odpoved

januarova
7. jan 2011

inak baby ste tu rozvinuli zaujimavu diskusiu o spani v minulosti. 😵 ja som sa tiez pytala aj mojej mamy aj svokry a napr. mama mi povedlaa ze postielku som nechcela ani vidiet na spanok, iba cez den som sa v nej hravala. tak ze som potom spavala s nou v posteli. to bolo pred 30 rokmi, ale ona ma nekojila. a svokra ta mi povedala ze ona detom uz po 6 tyzdnoch zacalo davat kravske mlieko zriedene s cajom, lebo udajne kojenie uz nebolo potrebne, cize kojila iba nejake 2 mesiace. a v 3 mesiacoch sa zacala davat detom na noc krupica, aby spali, a ked sa budili, tak sa robila krupica silnejsia 😅 cize dieta podla mna bolo tak prejedene ze radsej spalo. 😔
a este ma napadlo ze tiez si myslim ze zaciatkom minuleho storocia aj skor, ked mali ludia viac deti, tak proste vzdy tam to dieta bolo v spolocenstve ludi, novorodenec bol v koliske, a potom vsetci spolu v posteli. to mi hovorila aj moja mama, ze si pamata ze spavala s rodicmi do nejakych 8 rokov a potom sa trochu fin. pozbierali, tak mala vlastnu postel so sestrou.

marcelkap
7. jan 2011

@januarova Přes den to vypadá tak, že se probudí ráno v 8:30 (musí dospat tu probdělou noc), pak po 2 hodinách musí jít zase spinkat, pak mezi 14-16 spí. Když na ní vidim, že se jí moc nechce, tak usne jedině v kočárku, ale někdy usne během chvilky i v postýlce.
Dneska jsme poprvý vyzkoušeli Estivilovu metodu. Nejdřív jsem byla proti, ale řekla jsem si, že to zkusim a maximálně to prostě nevydržim a vykašlu se na to. Chodila jsem k ní po 1, 2, 3, 4, 5 a v tuhle chvíli usnula. Nevim jestli to bylo tou metodou nebo to byla náhoda, každopádně to nebylo až tak drastický jak jsem si myslela.
A děkuju za tip na tu laylu, zkusim to najít.

januarova
7. jan 2011

@marcelkap, no tak uvidis ako sa vam bude darit. ale fakt tak malo spanku na take dieta, to uz sa jej musi aj tazko zaspavat. cez den to nemate take najhorsie. moja mala v tom veku spavala este 3x, ukladala som ju uz po 2 hod. od posledneho spanku. drzim palce aby sa to zlepsilo. 🙂

petronelas
7. jan 2011

@evamarcel nevadí mi to,že se na to ptáš.i já jsem strašně zvědavá jak to dělají ostatní maminky.
No včera večer usnul okamžitě v 19.30hod.Ale asi proto,že byl unavený a nespal přes den.
Dnes pooběde zase křik jak blázen,tak nakonec jsem ho vzala protože jsem viděla, že to zase na spaní není.Jeli jsme s manželem nakupovat,tak spal pak 2 hodiny v autě.To usne vždycky.
No a teď šel do postele v 20hod a usnul až před chvílí.Brečel skoro hodinu.
No a zjistila jsem,že musím u něho stát,jsem první u postýlky a pak asi půl metru od postýlky.No a to zabírá.Pak se otočí a hned spí v momentě.
No ale není tomu tak hned.Tu půl hodinku musí vždycky proplakat a hned se postaví na nožičky.
No nevím jestli to zvládneme.Já jsem hrozně podrážděná,nervozní protože nevím jak tohle dopadne.
Snad to vydržím. ☹No v knihe psali,že úspěch tak 3-4 den.Ty horší případy až 14 dní.Já mám pocit že jsme ten těžší případ.Jestli to tedy nebude trvat i víc. 😒

cicimon
7. jan 2011

tak moja uz 4ty vecer po sebe po vlozeni do postielky usmev od ucha k uchu a ze podme sa hrat... pritom poobede spala len do 15tej a vecer pri kojeni uz zaspala... ja fakt neviem, co to ma byt

krasnasvadba
7. jan 2011

@evamarcel ahoj. Rozhodla som sa pre tuto metodu, ked sme maleho v deviatich mesiacoch uspavali na rukach a to bol uz od narodenia dost tazky. Podrobne som si precitala ako ta metoda ma fungovat. A zacala som takto: 1.ponaucenie:Cez den som ho davala spat vzdy v ten isty cas, kazdy den. Vzdy to bolo dvakrat do dna a tak, aby pred vecernym zaspavanim bol hore minimalne 4 hodiny. Vecer potom lahsie zaspaval a v noci spal 12 hodin - samozrejme s dvoma az tromi prestavkami na kojenie. Ked sa tak obzriem spatne dozadu, najvacsia chyba bola asi v tom, ze sme ho vecer uspavali na rukach. Zakazdym, ked sa potom zobudil, tak chcel znova na ruky a samozrejme aj na prsnik. Z tej metody som si vzala 2. ponaucenie...akym sposobom dieta uspis, takym istym sposobom chce zaspat aj najblizsie. A tomu som chcela urobit koniec. Tak som ho dala vecer spat do postielky s tym, ze som davala pozor aby sa nepostavil. V 8.mesiaci sa uz totiz vedel postavit v postielke. Spal na brusku, tak som ho tak dala lahnut a paploncek som drzala pritisnuty na matraci tak, aby nemohol zdvihnut zadocek a hned nato sa postavit. Mozno sa to zda drasticke, ale nebolo. Zo zaciatku plakal, lebo nebol uspavany na rukach, bolo to pre neho nieco nove a strasneeeeeee. Prve dva dni sa riadne spotil, tak sa zlostil ze sa nemoze postavit. Ale nakoniec zaspal. Kazdym dnom sa zlostil menej a menej. Bola som stastna ze som nasla novu metodu ako ho uspat, a ze to nie je mimo postielky. Asi to pochopil, ze kde je jeho miesto a teda vynechal prve nocne kojenie. Nasledovalo 3.ponaucenie: Ak raz vynechal nejake kojenie, nikdy sa uz k tomu nesmieme vratit. Boli noci ked to tak nebolo, a zobudil sa. Bolo to vzdy pred polnocou, tak som si povedala ze susedia to musia vydrzat. Aj mna to vycerpavalo, bala som sa ze to cele vobec nefunguje. Ale vydrzala som a nechala ho plakat. Toto uz nebola pre neho taka drasticka zmena zeby plakal ktovieako srdcervuco. Vzdy zaspal. Po case uz vstaval len raz, niekedy okolo tretej-stvrtej hodiny nadranom. To jedno nocne kojenie mi ani tak nevadilo, ako mojej dr., ktora mi neustale pripominala ze od pol roka ma dieta spat celu noc, nech mu dam cajik. Cajik nepomahal, stale chcel tu cicu. Tak som ho este dlho dojcila raz za noc. Tak po dvoch mesiacoch od zacatia tejto metody sa mi stala uzasna vec. Maly rano dlhsie pospal az do pol deviatej. Potom mi uz nepasovalo dat ho spat 2x za den, tak som ho dala len raz. To mal nieco okolo 11 mesiacov. A nasledujucu noc bol asi tak dobity, ze PRESPAL CELU NOC. Nemohla som tomu ani uverit. A opat to stare zlate pravidlo: Ak raz vynechal nejake kojenie, nikdy sa uz k tomu nesmieme vratit. Opat som ho nechala plakat, ked sa aj zobudil, ale nakoniec si vzdy lahol a zaspal. Po par dnoch ho to prestalo bavit. Tak to uz funguje vyse mesiaca, ze maly spi celu noc. A pred tyzdnom som sa rozhodla pre dalsiu zmenu. Uz ho vecer pri zaspavani nepridrziavam, ale poprajem dobru nocku, poviem ze ho lubim a odidem. Prvy den plakal, ale zaspal. Tak to trva uz 6 dni a posledne dva dni place len pol minutky, ked vidi ze odchadzam. A po minute je tuhy. Sama by som tomu predtym neverila. 3 mesiace a je po probleme. Ked bude spat uz len raz cez den, tak to takto urobim aj s dennym spankom. Ta metoda ma nieco do seba, ale u nas na to trebalo ist pomaly.

krasnasvadba
7. jan 2011

@kristiluky pozri moju odpoved o 21:33 hod, nevie mi niekto poradit, ako odpovedat viacerym naraz?

sussanah
7. jan 2011

@krasnasvadba jj vidim, ze jsme si z knizky vybraly podobne poznatky. Myslim, ze je maji pravdu v tom, ze jak dite usne, tak stejne se bude potrebovat uspat, kdyz nahodou v noci procitne a cim mene impulsu z venku, tim lepe. Taky s tim kojenim se toho snazim drzet, ale davam mu +- hodinku 🙂 Je fajn, ze se vam maly naucil tak hezky usinat 🙂

petronelas
7. jan 2011

@krasnasvadba dodala jsi mi odvahy.Fakt po tvojem přečtení článku je mi líp.Myslela jsem,že úspěch se musí dostavit po týdnu.....ale jste trpělivý.Já nevím jestli to vydržím tak dlouho. ☹

petronelas
7. jan 2011

@krasnasvadba poklikáš na jejich mená a to sa ti tam hned bude vkládat.

petronelas
7. jan 2011

musím končit zítra se zase ozvu.papappapapa

ivetkab.
7. jan 2011

Ahojte, prečítala som si vaše viaceré príspevky a žasnem čo ste niektoré dokázali. Ja som dosiahla u môjho synčeka, že mi zaspí v postielke aj večer a tiež cez deň ak je unavený. Ale ... v noci sa zobudí po dvoch hodinách a plače. Nedá sa utíšiť ani hladkaním ani ničím. Nakoniec to skončí tak, že ho zoberiem k sebe na posteľ a takto zaspí. To by ani nebol problém, ale to, že spinká veľmi nepokojne. Stále sa budí, pričom už nekojím. To isté je cez deň. Padne v postielke ani ho nestihnem uložiť a po hodine je hore, unavený a vkuse len plače. Aj by chcel spať, ale nevie sa ďalej uložiť. Už sme robili s manželom to, že sme ho večer po dvojhodinovom spánku nechali plakať 3 hodiny a nič. Akože nie vkuse, aj sme k nemu občas šli. Fakt už neviem čo, ale som z drobca totálne vyčerpaná ... poraďte čo s mojím "drobcom" ... vďaka ...

krasnasvadba
7. jan 2011

@petronelas neboj bude dobre, tiez som necakala zazraky. Ale ked som uz k veceru mala bolesti zaludka ze co zas bude v noci, tak som si povedala dost. Potom som sa tesila z kazdeho pokroku ale ze to dojde do uspesneho konca ma ani nenapadlo. Drzim ti palce. Pa

valika_val
7. jan 2011

@krasnasvadba
velmi dobry prispevok, poucny 😉 nieco by sa u nas dalo praktizovat, nieco nie.
ale tie bolesti brucha kazdy vecer, to mam aj ja... niekedy sa mi ani spat nechce, ked si predstavim, ze ma o 20 min zobudi a takto dookola celu noc 😒 gratulujem vam 😉 😵

slavkah
8. jan 2011

od kdy si myslite, ze mimi vydrzi bez nocniho kojeni? nam malej od 3 mesicu spaval celou noc, pekne nas tim rozmazlil, ale pak mu zacli rust zuby a od te doby je kazde 2 -3 hodiny vzhuru, kojim ted tak 3x za noc, je mi lito ho nechat brecet v postylce, rikam si co kdyz ho zase chudacka boli ty zuby, jenze pak jsem chudak ja rano uplne vyrizena ☹

carodejnica
8. jan 2011

Paplón držať pritisnutý na 9-mesačnom dieťati, ktoré leží na brušku tak ,aby sa nemohlo postaviť, dieťa plače od zlosti až sa spotí a nakoniec od únavy a plaču zaspí. 😕 😕

Ja viem, že každá z nás je citlivá na to, ak nás niekto kritizuje, čo kritizuje - ak niekto iný čo i len komentuje naše metódy rodičovstva, nech sú akékoľvek, takže to asi riadne schytám... ale toto snáď nie - prosím, to je už aj na mňa veľa. ☹ Skúste si prosím - všetky mamičky, ktoré sú nešťastné, z toho, že ich detičky sa v noci budia - naštudovať tieto články.

http://www.kathydettwyler.org/detsleepthrough.html
(Je to v angličtine, ale v skratke - dr. Dettwyller - antropologička Texaskej univerzity - tvrdí, že je fyziologicky NORMÁLNE a ZDRAVÉ pre ľudské mláďa do 3-4 rokov v kuse nespať.)
http://dojcenie.wordpress.com/2010/10/22/nepres...
(je tam aj diskusia, veľmi rozsiahla, tak si urobte vlastný názor)

dyba
8. jan 2011

ahojte dievčatá
hľadám po internete informácie a rady, ktoré by mi pomohli.
mám 5 týždňovú dcéru a už 4 dni máme problém,ktorý ma veľmi trápi.
dcérka sa pri zaspávaní strašne trhá,zľakne sa,zobudí a plače. po chvíli prestane plakať, snaží sa zaspať,znovu sa strhne a tak dokola. trvá to niekoľko hodín až celý deň, kým zaspí. je vyčerpaná, chce spať ale tie zášklby jej to nedovolia.
keď potom od vyčerpania tuho zaspí,má tie zášklby sem tam tiež, ale je tuhá, takže ju nezobudia.
nemali ste podobnú skúsenosť? ešte by som nechcela ísť k neurológovi. keď si predstavím, čo tam s ňou budú robiť 😢
ďakujem

dlabinecka
8. jan 2011

@slavkah No, třeba taky do té doby dokud budeš kojit!! "oficielně" od 6ti měsíců dítě vydrží celou noc bez kojení, realita bývá mnohem jiná 😉