Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

sussanah
31. jan 2011

@bubelko asi me zrovna osvitilo 😀

bubelko
31. jan 2011

@zuzkat1 no a o tom to cele je, ze ma kazdy iny pohlad na vec 🙂 a clankov o tom, ze budenie deti od urciteho veku je normalne je tolko, kolko je o tom, ze to normalne nie je. je to len a len o tom, co kto, za normalne povazuje, kde hlada a z coho cerpa. jeden cerpa z toho, druhy z onoho.
a co sa mi paci najviac - na jednej strane mame deti brat ako dospeleho, jednat tak s nimi - pretoze to co k detom by sme si k dospelemu nedovolili (nechat ho plakat), ale na druhej strane, to co je u dospeleho normalne alebo by sme robili automaticky (isli k lekarovi, dali nieco od bolesti) u dietata neurobime - ved je to dieta. tak co vlastne chceme? 😕

ynez75
31. jan 2011

@bubelko 🙂

reruna
31. jan 2011

@evamarcel nevím, jestli vracet se ke 2 spánkům, když už 2,5 měsíce spí jen 1X, bude mít nějaký smysl... ale zase jeden spánek za den, který trvá jen 30 minut je opravdu málo... předpokládám, že přes den teda spí doma v postýlce - co třeba zkusit spánek v kočárku na procházce nebo na balkoně, možná by spala déle... docela by mě zajímalo, co poradí ostatní - jak prodloužít dobu spánku, když už teda dítě bez problémů usne, jak to udělat, aby spalo po obědě aspoń hodinu, ideálně dvě, aby pak v pohodě vydrželo do večera a ráno aby se nebudilo předčasně...

bubelko
31. jan 2011

http://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:J0W8p...

tie co viete po nj, skuste sa pozriet. celkom zaujimave clanky o spanku, o tom, ako sa prejavuje nedostatok spanku u kojencov a ake moze mat neskor nasledky 😉

tu je jedna zaujimava tabulka z toho odkazu, ktora poukazuje na poruchy spanku u kojencov a batoliat:

Hinweise auf Schlafprobleme (priznaky poruchy spanku):

Von Schlafproblemen bei Säuglingen und Kleinkindern spricht man in der Regel dann, wenn:
(o poruchach spanku u kojencov a batoliat hovorime spravidla vtedy, ak🙂
• das Kind häufig aufwacht, obwohl es weder durstig noch hungrig ist, (ak sa dieta casto budi, aj ked nie je hladne alebo smadne)
• die Schlafphasen nur kurz sind, mitunter nicht länger als eine Stunde, (ked spankove fazy nie su dlhsie ako jenda hodina vkuse)
• das Kind nur einschläft, wenn es geschaukelt, gefüttert oder liebkost wird, (ak dieta zaspi len ak je hojdane, krmene alebo hladkane/maznane)
• das Kind erst spät am Abend einschläft und früh am Morgen aufwacht. (ak dieta zaspi az neskoro v noci a zobudi sa velmi skoro rano)

tak si urobte kazdy svoj nazor, co je alebo nie je normalne 😉

@zuzkat1 ja som na internete pri hladani nasla len jednu stranku (ak neratam diskusie na roznych forach), ktora hovori, ze caste budenie sa v noci je u deti urciteho veku (hovorime o 6m a viac) je normalne ... vsade inde sa pise, ze od urciteho veku je budenie sa zlozvyk 🙂

kaja73
31. jan 2011

@bubelko Ono na tom niečo bude.Moj maly ked je dobre vyspaty,tak je cez den kludny,vie sa sam zahrat aj pol hodinku,v postielke vydrži sam niekedy aj 45 min,nema rad ked mu niečo nedovolim,ale ked je vyspaty ,tak sa jeduje,alebo poplače par minut a ide sa dalej.Ak je nevyspaty,tak sa nevie sam zahrat,moje "nie" absolutne neznesie-robi cirkus aj 15-20 min,v postielke sam nevydrži ani 5 min,stale ma chce mat pri sebe.A pritom neziva,ani si očka netrie,ale ja viem ,že spal menej ako inokedy.Takže u nas plati-malo spanku rovna sa nesamostatne,jedovite babo,dostatok spanku-kludne,pomerne samostatne,citelne menej jedovite babo.Pri prvom synovi som si myslela,že je proste naročny,teraz z odstupom času si myslim,že bol len chronicky nevyspaty.Do 2 rokov sa budil 15-20 krat a este aj ako 6 r sa budil 3-5 krat.Cez den od 8m spal raz po 20-30 min a od 18m nespal cez den vobec.Myslela som si,že je proste taky a spanok nepotrebuje-Bol to omyl.Teraz robim veci inak a vidim,že ak je dieta vyspate je uplne ine.Aj Patko bol totiž prechodnu dobu presne taky isty ako Petko a myslela som si, že tiež spanok nepotrebuje.Nastastie -vdaka internetu som sa včas spamatala a začala som jeho spanok riešit.Teraz spava v noci 11-12 h a cez den 2 až 3h ,ciže spi v priemere 13-15 h za 24 h a je to zrazu zlaty kludny chlapec-aj ked sa mu režu 2 stoličky a jeden rezak naraz.

layla84
31. jan 2011

@kaja73
@bubelko

kaja73 - Presne ako píšeš, skladám klobúk dolu! Ešte, koho by zaujímalo k tejto téme, teda vplyv spánku na povahu detí, charakter, ich "náročnosť" či "nenáročnosť" tak vyšiel nový článok na
http://weissbluthmetoda.wordpress.com/2011/01/2...

a spolu s krátkou diskusiou myslím, že hovorí o mnohom. Akurát, dúfam, že ani jedna z nás nie je na tom až tak zle ako sú mnohí typickí Američania - ale určite to stojí za zamyslenie. Spánok je jedným zo základných formovateľov povahy dieťaťa, jeho emocionálnej stability, mentálnych schopností, schopností učiť sa. Nie je jediný, isteže je tam genetika, vplyv výchovy, prístup rodičov, vzťahy, prostredie, ale aj spánok ako taký je jedným zo základných, veľmi významných a určite nie zanedbateľných faktorov, na čo, žiaľ, mnoho pediatrov, psychológov, učiteľov, vychovávateľov, špeciálnych pedagógov a rodičov rado v praxi zabúda.

sussanah
31. jan 2011

@kaja73 jj u nas je to taky tak. Co jsem si zaclaa maleho vsimat vic a hlavne vsimat si tech spravnych signalu, tak jsem zjistila, ze nejrpotivnejsi urvanek je prave po spatne noci nebo kdyz ma rozhozeny rezim a tudiz nespi ve svuj obvykly cas. To je s nim uplne k nevydrzei, presne jak pises, kdyz neco zakazu, tak je to tragedie nejvetsi a nasleduji sceny. Taky se na me vesi, no proste je na tecku 😀 A taky kdyz se divam zpetne, tak nase nejhorsi obdobi, kdyz jsem z neho doma opravdu silela (mezi 7-9m) bylo prave obdobi nejhorsiho nocniho buzeni, casteho kojeni a mizerneho spanku ve dne.. Ale holt clovek se stale uci 😉 🙂

ynez75
31. jan 2011

@sussanah
@kaja73 ja som tiez strasne rada,ze som tu toho vela nasla a precitala.keby som bola hned na zaciatku tolko toho vedela,co viem teraz,nemusela som dnes chodit ako kostlivec,ktory nemal cas ani jest,o spani uz ani nehovorim.tolko stresu,co u nas bolo,ked mala spavala z 24 hodin,3-4 dokopy...fuuuuuuu.ale ako sa vravi,nikdy nieje neskoro.aj ked mi mala krasne spava v noci,uvazujem,ze tie mini spanky cez den su asi problemom toho,ze furt na mne visi.ked som pri nej,je dobra.ale potrebujem aj varit,oprat,upratat,musim sa aj vzdialit a nastane neskutocny plac.staci,ze urobim kukuk a uz je dobre.byvaju aj dni,ked neviem,ze je doma.pekne sa sama hra v izbicke ale vacsinou musim byt pri nej,lebo ked ma nevidi,mrnci...alebo to nema so spankom nic spolocne a je na mne zavisla? ☹

sussanah
31. jan 2011

@ynez75 ma 8,5m, takze bych rekla ze u vas hraje urcite roli i bezna separacni uzkost 😉 Tahle zavislost a kontrola matky v tomhle veku neni nic zvlastniho a jeslti te potesim, u nas to trvalo dlooooouuuho a bylo to fakt narocne, ale taky to preslo a uz mame i slecnu na hlidani, kterou maly zboznuje a kdyz ji vidi, tak uz mi mava a zavira za mnou dvere, at uz jdu pryc 😀

ynez75
31. jan 2011

@sussanah no dakujem 🙂 ale potom nechapem tie jej vecerne zaspavania.mna nepotrebuje.vystaci si sama.akurat ju musim chodit pretacat na chrbatik,lebo sa hodi na brusko a je nervna.tak nezaspi a strasne sa zlosti...a pekne zaspava sama...len tie dni su hrozne ☹ ja sa tesim,ze noci su fajn,ved cez den nepotrebujem ani spat 🙂 ale nerada by som bola,aby nechcela byt okrem mna,s nikym inym ☹

sunea
31. jan 2011

U nas bola situacia taka, ze do 2 mesiacov veku nemal syn nejaky extra "rezim" (co sa pravidelnosti tyka). Trapila ho kolika, trapili sme sa s kojenim-nekojenim-dokrmovanim a tak dalej, clovek sa ucil za pochodu... Po dvoch mesiacoch som si viac zacala vsimat jeho plac, a celkove spravanie. Zistila som, ze po 2 hodinach bdelosti si bezpodmienecne potreboval aspon pol hodinku pospat. (Musim podotknut, ze zo zaciatku som naozaj nevedela, ze dieta moze tak velmi plakat z unavy - pretazenia.) Toto mi z dietata urobilo dieta nove, spokojnejsie. Dve hodiny bdelosti, a sup spat. Spaval mi 4x denne (vzdy 1-2 hodinky) az do veku asi 7-8 mesiacov a vsetci boli spokojni. Syn bol pokojny, dobre naladeny, uz v 6 mesiacoch sa zacal plazit, bol velmi vnimavy.
Chcem povzbudit mamicky, ktore citia zufalstvo - naozaj je dobre robit veci pocitovo ("mala by som ho vziat na ruky, ale ostatni vraveli, ze bude rozmaznany"...atd.), male dieta ma len vas, mamicku, najblizsiu osobu.

sussanah
31. jan 2011

@ynez75 jakoze denni spanek ti poradne nezaspi ani v kocarku na prochazce nebo podobne? My s tim meli taky prolemy, ani nevim, jak jsem to nakonec vyresila, nejak se podarilo 😅
To, ze ted chce byt jen s tebou je fakt normalni, nektere deti jsou typu "jdou s kazdym" a jine jsou holt mamanci. Pokud je vsechno ostatni ok, tak me se opravdu osvedcilo vydrzet byt jen pro neho (varila jsem zasadne s malym v nositku) a ono to fakt preslo bez revu a zacal se ode me sam odpoutavat (kolem 10-11m) a vzdalovat a dneska je samostnatny tak, az se sama divim, kdyz si vzpomenu na situace pred pul rokem.

fem
31. jan 2011

@evamarcel ak sa ti zobudi rano a ulozis ho spat naspat, tak ukrajujes z denneho spanku
nocny suvisly spanok trva cca 11,5 hod pre vas fyzicky vek...
ak napokon spi na dalsie ukladanie dokopy dlhsie ukrajuje ti z toho denneho spanku, narusuje sa pravidelny rezim, rytmus, preto nemoze zaspat
dolezite je rozvrhnut celu potrebu spanku za 24 hodin rovnomerne, nocny a denny spanok , aby sa predchadzalo prestimulovaniu a frustracii
dolezity je prave suvisly nocny spanok a navyk dietatko na to
cize ak on sa po noci , rano zobudi, a ty das papat a zase ide spat..to v dietatku ostava...spanok, jedlo, spanok...
podla toho, kedy zaspava, si vypocitaj, nutit dieta spat 13 hod v tomto veku je neprirodzene, preto sa narusuje aj denny rozvrh spanku
tvoj malicky je schopny byt bdely od 2,5 hod az 3 hod. bez prestimulacie
cize ak sa ti zobudi rano skor \vypocitaj, je to pre neho skoro, alebo pre teba ?/, ak vstane zacni den, mlieko ranajky, hra, na prvy denny spanok ho mozes ulozit cca po 1,5 hod alebo po 2 hod. , prvy denny spanok prichadza skor..., kludne do postielky... moze ti pokojne spat aj 1 a pol a ty tiez...
na druhy spanok by som isla podla potreby aj von, uvidis...ako radila reruna
z druheho spanku by sa mal zobudit najneskor do 15 30
nocny spanok na 7 hod, ukladanie 15 az 20 min pred
ak si zvykne na 7 hod zaspavania bude sa ti budit cca o pol 7, 7 hod, co je primerane...
ale musis zohladnit, aby bol fyzicky zrely na 1 denny spanok..prechod z 2 na 1 trva aj 3 mesiace...
ak davas dietatko po zobudeni z nocneho spanku este raz spat...tak akokeby si mu prvy denny spanok vzala..popr. z neho ukrajovala...
spanok, jedlo, aktivita...
nie spanok, jedlo, spanok...
lebo sa utvara v dietatku urcite zautomatizovanie, hovori sa zlozvyk, ty ho tym sposobom upevnujes a narusuje sa potreba suvisleho spania vseobecne ci uz vnoci alebo cez den..dietatko

fem
31. jan 2011

@evamarcel
vysledkom je, ze budes upevnovat suvisly nocny spanok (to znamena, nie ze dieta je hodinu a pol hore v noci, ale len prebudenia, kedy pohladis, ucicikas a dietatko spi dalej)
a po druhe budes upevnovat zvyk denneho spanku...
ono sa to pomalicky bude casovo posuvat na neskor, blizsie k nasim casom dospelych
bude sa to rozsirovat prirodzene na zaklade schopnosti dietatka suvisleho nocneho spanku podla veku a na zaklade jeho schopnosti byt bdelym dlhsi cas bez negativnych emocii a unavenosti...ono sa to upravi, dolezity je dobry spankovy navyk bez zlozvykov (spanok, jedlo, spanok)...drzim palce

ynez75
31. jan 2011

@sussanah no,v kociku zaspi ale o polhodku je hore.no,uz neviem,ako to riesit...a ako pises,aj ja som s malou vkuse v kazdej izbe.este aj ked sa sprchujem,ci sedim na zachode.lebo ani to nevydrzi 🙂 ale verim,ze to prejde.maznak maly 🙂 my mame problem s tymi dennymi spankami.to je to,co ma trapi najviac.lebo je chudiatko,mrzuta

zelmirka1
31. jan 2011

tak som si precitala ten novy clanok weissbluthova metoda ale to je uplne extremny pripad a nie som si ista ci to bolo sposobene len nedostatkom spanku. Tiez sa mi nezda to urcovanie kolko musi dieta spat v tom veku.Potreba spanku je velmi individualna a kazda mamina postupne by mala zistit kolko spanku potrebuje jej dietatko.
Napr. ja som pripad ze som od roka cez den vobec nespala, mamina ma nastastie nenutila, v noci som spala vyborne ale proste cez den som to nepotrebovala. Naopak moj brat cez den spaval velmi dlho a rad. A to sme surodenci, keby ma mamina nutila asi by to bolo boj kazdy den a naopak brata budila tak by mozno bol mrzuty. Takze by som bola velmi opatrna v radeni kolko ma dieta spat a hlavne kedy. Ukladat 4 rocné dieta o 17 hod. je zaujimave, preco nie pokial to vyhovuje vsetkym, ale ta metoda preferuje uplne rovnake principy, casy pre kazdeho co nemusi fungovat. Velmi zalezi od individualnej potreby spanku, celkoveho rezimu tej ktorej rodiny. Napriklad ja som maleho ukladala od zaciatku medzi 19-20 hod. ale medzi 1 a 4 rano sa mi nikdy nebudil ako tam pisu.

"Napokon, nezanedbateľný je aj fakt, že zavedenie skoršieho nočného spánku vytvára v režime rodiny štruktúru, predvídateľnosť, plánovateľnosť a rutinu pre ich spoločný život" - to predsa nesuvisi so skorším ukladaním ale so stanovenim rezimu ako takeho, ktorý vytvára štruktúru a je jedno ci je to o 17 hod. alebo 21 hod. Aj spánky cez den ako si spominam tak sme kocikovali viacere maminy rovnako starych deti a kazde spalo v iny cas.
Može byť fajn, že ked maminy potrebuju že dostanu radu od niekoho, ale ked sa nad tym zamyslim tak mamina najlepsie pozna svoje dieta a pokial dokaze respektovat jeho potreby tak to je dolezitejsie ako rozne metody.

Co sa tyka toho ze dieta visi na mamine, to je uplne normalne, tiez som bola nervozna preco maly place okolo 9 mesiaca ked idem na zachod alebo sa stratim z dohladu, mrzi ma ze som nevnimala citlivejsie, bolo uplne zbytocne sa bat ze nebude chciet byt s nikym inym. To pride uplne samo a prirodzene ako dieta rastie. Dnes ma odstrci ked nechce aby som ho rusila pri niecom. 😀

sussanah
31. jan 2011

@ynez75 no chozeni na zachod, to maly se mnou chodil dobre do toho roku 😀 Ted mu reknu, ze jdu na zachod a bud jde se mnou a on si jde na nocnik, nebo mi zamava a zavre dvere 🙂 Tohle fakt prejde, jste presne ve veku "zavislosti na mamince". S dennimi spanky asi moc neporadim, ja to tenkrat resila docela na silu, opravdu jsem ho na tvrdo ucila spat doma, protoze tenkrat byly ty 30 vedra a ja za prve nechtela, aby mi spal v tom vedru v kocaru a taky ja extremni teploty nesnasim (kvuli stitne zlaze), takze u nas byly dobre 3tydny revy a revy, ale nakonec spat zacal (teda uz jen jeden spanek od 9m, v tom byl u nas taky hlavni problem, ze uz 2 spanky byly na neho moc).

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko no hej ked kazdy ma na veci iny nazor🙂 inak keby mala zdravotny problem idem k dr🙂 ale ona sa nebudi kvoli zdravotnemu problemu a ani nema z toho budenia ziaden zdravotny problem...
inak aj o tom ci je to zlozvyk sa da polemizovat, lebo napr. u mojej by si mohla povedat ze je "pokazena" kojenim a zaspavanim na prsniku a podobne (mimochodom cez den zaspi aj bez prsnika) ale kamoskin maly co nebol kojeny a bol hore do tri a pol roka kazde 2 hodiny teda nebol nicim "pokazeny" lebo kamoska uz vyskusala vsetko rozhodne ho nijakym extra sposobom neuspavala, nechala ho aj poplakat aj ho ignorovala ked uz bol vacsi a vedela ze mu nic nie je... a stale sa budil kazde 2 hodiny...nicim ho nepokazila ziadnym rozmaznavanim (co sa spanku tyka, inak sa s nim jasne ze mojakala atd) a predsa sa budil... takze preco si vybudoval ten zlozvyk...
ja som necitala na nete... popravde ja malo surfujem..jedine ak niekto hodi daky link tak pozriem, vacsinou citam casopisy a knihy v tlacenej podobe... ale je mozne ze menej zdrojov vravi ze je to OK, ale uprimne mne je jedno ze kolko ludi to dalo na papier... ja kym kojim tak mala dostane mlieko kedy len chce... ked uz pride cas na odstavenie (co si urci dufam sama o take 2 roky) tak potom zacneme aj odburavat to kojenie v noci... este je hrozne mala🙂 a navyse mam pocit ze ona z toho zije... myslim z mm... dnes napriklad zjedla polku jogurtu na obed asi 3 lyzicky rizota, na olovrant asi 20ml vyzivy a na veceru asi 50ml krupicovej kase...
cele je to vlastne o tom co vyhovuje matke aj dietatu, nam obom to takto vyhovuje, odmenou za neprespate noci je mi jej usmev a pusa ktoru sa naucila davat 😀
ja sem ale nechodim pisat aby som niekoho presviedcala ze ma vstavat xkrat za noc... ja tu len chcem prezentovat ze sa to da, len treba trochu obetovat zo svojho pohodlia a najst si akytaky system v tom nespani, samozrejme respektujem a chapem aj tie maminy ktore nevladzu a neodsudzujem ich ked hladaju riesenia (ako si mnohi myslia) len si myslim ze metoda tejto knizky nie je dobra to je cele

zuzkat1
31. jan 2011

@bubelko teraz som si vsimla ze si to tam aj prelozila z tej nemciny (ja neviem po nemecky tak som tomu najprv nevenovala pozornost) no tak mozem povedat ze moja nema poruchy spanku🙂 ale to je zas len o tom ako si kto tie body vylozi🙂

bubelko
31. jan 2011

@zuzkat1 tie body si tazko mozes vylozit inak ako su napisane - bud na ne odpovies ano alebo nie 🙂
co sa kojenia a jedenia tyka vo vasom pripade - myslim, ze preto ti tak malo je, lebo sa vela koji. ale ty si to vysvetlis tak, ze preto sa casto koji, lebo malo je. cize vzdy si to vies odovodnit podla toho, ako ti to vyhovuje. ty si presvedcena, ze je vsetko ok - akurat kedze to tak casto obhajujes, ze mala nema problem, ze je spokojna atd - presviedcas nas alebo sama seba?

zuzkat1
1. feb 2011

@bubelko seba presviedcat nemusim, ja ked mam problem tak mi nerobi problemy ho pomenovat (ako si mohla vidiet v teme o vzdore) ale asi nema zmysel niekoho presviedcat o tom ze aj to ako zijeme my moze byt normalne napriek tomu ze ani moja dr s tym nema problem (vie za sa mala budi na kojenie a vie aj to ze malo papa a vie aj to kolko sa koji a vie aj to ze nechce nic ine pit) lebo ja jej tie veci hovorim, ... ja si sice myslim ze je vsetko OK ale ked mam trosku daku pochybnost tak sa zvyknem opytat doktorky ze co na to hovori a este na nic mi nepovedala ze je to zle, tak bud je velmi benevolentna alebo to fakt nie je problem 😉 ale koncim🙂 nebudem obhajovat to ze mi vstava v noci a to ze xkrat kojim - nam obom to vyhovuje tak menit to iste nebudem🙂

marky27
1. feb 2011

Tak se taky šťastně hlásím k těm, kterým metoda 3,5,7 min.... zabrala. Malá se budila za noc i třeba 8x, což teda bylo v 10 měsících dle mého dost. Pak třeba půl hodiny brečela, než usnula. Takže jsme zkusili tuhle metodu a asi za 3-4 dny usíná v osm večer bez dudlíka a spí bez něho až do 7 ráno. Občas se teda ještě vzbudí kolem čtvrté páté ráno, to je ale schopná za chvíli sama usnout bez mého zásahu. Doporučuju všem vyzkoušet.

johanka.
1. feb 2011

@fem odkial to mas, tieto informacie? Nikdy som sa s takym nestretla, akoze v knizke, na webe a tak, ale naozaj to potvrdzuje moje skusenosti, dost ma to prekvapuje. Raz si tu spominala nejaku knihu, "baby whispering" alebo tak nejak sa to volalo, to je odtial?
@evamarcel mozem potvrdit, co pise fem, 13 hodin nocneho spanku moze byt naozaj privela. Miska mala niekedy v druhom polroku take stadium, ze sa rano stabilne budila o siestej, bez ohladu na to, kedy vecer zaspala. Ale ak som ju vecer ulozila prilis skoro, pred siestou povedzme, tak mozno den-dva spala do rana (s prebudeniami, ked som ju kojila a hned spala dalej, co je podla mna v poriadku, to som nikdy neriesila), ale potom jej to uplne rozbilo noc, ze uprostred zrazu mala dve hodiny, ked bola bdela, chcela sa hrat a nedala sa uspat. Skratenim nocneho spanku na 11 hodin sa to vzdy rychlo vyriesilo. Tych 12-13 hodin bolo naozaj dlhodobo neudrzatelnych. Vyhnut sa tomu ale uplne nedalo, hlavne pri zmenach rezimu, ked sa vynechaval jeden denny spanok, take prechodne obdobia. Je mozne, ze naozaj to ranne dospavanie je uz prvy denny spanok, ten aj u Misky prichadzal prekvapivo skoro. Vravela som si, ze je to divne, ved po noci by mala byt dobre vyspata, az tu raz fem napisala, ze presne tak to funguje, prve obdobie bdelosti je velmi kratke.

evamarcel
1. feb 2011

@fem dakujem za super odpoved, no naucili sme ho na suvisly spanok od 18-4rana t.j 10hod. to znamena ze zatial je zrely len na takyto cas? Co potom robit po tej 4 tej rano uspavat ho bez papania aj ked uspavanie napr. trva 1,5hod alebo vobec nezaspi a zobrat ho z postielky povedzme po tych 12hod, co by mal spat? teda o 6rano?A az potom nakojit a zacat den? Ja som si myslela ze zrejme je po tych 10hod. uz hladny a preto som kojila a uspavala aby mal odspatych aspon tych 11hod. kedze hodinu ho po kojeni uspavam niekedy aj dlhsie. Aj by som ho dala spinkat vonku do kocika ale on ani za svet ze nechat ho lahnut on chce vsetko vidiet takze u nas jedine spinkanie v postielke. Takze mam opat skusat dvakrat za den ci nepotrebuje? To uspavanie nad ranom vobec nie je z mojej strany aby som ja spala myslim len na maleho aby bol vyspaty takze ja som uz aj zvyknuta ze som od pol 5rana hore🙂

evamarcel
1. feb 2011

@fem Este by som poprosila o radu ako zistim ci potrebuje jeden ak ano asi po akom dlhom bdeni sa ma ukladat na spanok? (4alebo5hod. bdenia?) alebo este dva spanky( tiez ako je to myslene ze asi po 3hod. bdenia v jeho veku by mal spinkat to jest uz po troch hodinach ma spat alebo este len zacat uspavat?), som z toho uz znicena neustale uspavam a povedala by som ze viac hodin travim uspavanim ako vobec spi. Dnes som skusila opat dat spat rano o 9tej po 3hod. od zobudenia vstal o 7ale urobila som tu chybu ktoru si mi vytkla po nadojceni som opat uspala. No ale spanok po 9tej sa nepodaril sice on je kludny a snazi sa zaspat ale nezaspi a tak po hodine uspavania som ho zobrala a sli sme vonku a potoms som to opat skusila o 11tej takze tiez po pol hodinovom zaspavani zaspal teda o1 1.30 ale zial spal ibaaaa 45min. tak ja uz neviem ci zas ho mam o dve a pol hodiny uspavat ci co vlastne robit.
Najhorsie ze co sme ho naucili vkuse spinkat 10hod. tak mam pocit ze z toho tazim iba ja konecne sa vyspim ale maly co predtym spal aj ked sa casto budil tak dokopy 12hod. v noci a 1,5hod. cez den. teraz je to vsetko nejake divne s tym spankom ale mozem jednoznacne povedat ze na nom vidim ze je unaveny.

zuzkat1
1. feb 2011

vyborny clanok o spankovych treningoch vo februarovom cisle casopisu Dieta...

layla84
1. feb 2011

@fem

21.29

fajn príspevok! Fandím.

olifcek
1. feb 2011

@zuzkat1 nic neobhajuj veru. my sa tiez veeela kojime ale i kraasne papame. prsnik je pre Oliv stred vesmiru a ja si to uzivam, tu blizkost 😵 😵 raz sa i my vyspime, nic neboj 😉 teraz nas nase baby potrebuju, a tesim sa, ze ma vo mne taku doveru, nemenila bych za nic .. ale ved my vieme x;o)

ayshka
1. feb 2011

Ahojte maminky, rada by som tiez prispela do diskusie na temu nasich malych nespavcov. Tiez som niekedy riesila spanok svojho drobca aj teraz si obcas pozalujem, ale uz som to prestala riesit. Maly ma nieco cez rok, je stale kojeny cez den aj v noci a nevadi mi to vobec, nasli sme si metodu ''tu nasu'' ktora vyhovuje nam obom. Sama nie som zastancom tej metody ze kazde dieta, mozeme, ked sa my rozhodneme (nezalezi na tom, co chce ono samo a ci je na to vyzrete) nasilne donutit spinkat same a zaspavat same v postielke podla nejakej knizky. Ved to nie su stroje, ale zive bytosti, navyse bezbranne a uplne naviazane na nas.

Doktor R. Sears v jednej zo svojich knich pise: ''Jednym z najlepsich sposobov vychovy je nedrzat sa informacii od inych, ale pocuvat svoj instinkt''. Ja sa toho instinktu drzim. Radi mi pritulit si ho ked place, hladkat ho po vlaskoch, nosit ho na rukach, kojit ho ked si o to poziada. Chcem pre neho len to najlepsie.
A pre mamicky, co si myslia, ze im tu niekto poradi: Nikto nepozna lepsie tvoje dieta ako ty sama. Nehladaj rady u inych mamiciek, co je najlepsie pre tvoje dietatko vies najlepsie ty sama len treba nasledovat svoj instinkt.

Zo svojho vlastneho pozorovania, mozem napisat, ze aj nas denny spanok, ktory som tolko riesila (spaval mi cez den len 20-30 min a uz bol hore, navyse som musela byt ticho ako myska) sa po roku zlepsil a nie je to zasluha ziadnej knizky ani metody, ale toho, ze jednoducho prisiel cas a on sa to sam naucil. Teraz cez den spi 1-1,5 hod. a ja mozem i vysavat ci buchat hrncami. Velmi nam pomaha kojenie, v noci skoro kazde prebudenie prebieha bez placu a rano ked sa ma manzel opyta kolkokrat bol maly hore, tak ani neviem povedat 🙂

@zuzkat1 ten clanok som prave dneska citala 🙂 tak som sa len utvrdila v tom, co mi bolo vzdy prirodzenejsie