Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

layla84
7. feb 2011

@berenika39

opýtaj sa napríklad j.cien - áno spánok sa dá zlepšiť za 1-3 dni zmenou prístupu a správnym načasovaním. Bez plaču. Dvojičky jej spia ako nikdy doteraz. Zlepšilo sa to okamžite po prvom dni po zmene, a do troch dní to je takmer úplne vyriešený problém.

PS: ja som sa tu za "odborníčku" nikdy nevyhlásila, ak radím, napíšem to tak isto ako každá iná mamička, a že vám vadí, že to, čo napíšem podopriem nejakými hlbšími zdôvodneniami, za to ja nemôžem, že hneď na mňa nalepíte slovo "odborníčka" - a tu niekde som písala, že NIE na svojom vzdelaní si zakladám, že viem mamičkám poradiť. Že ho tu píšem len preto, že sa ma naň vyslovene provokačne pýtali, nie preto, že by som potrebovala dokazovať nejakú súvislosť s tým, čo viem o spánku. Keby som študovala za automechanika a nič viac, tak to tam napíšem rovnako - ste sa ma pýtali na vzdelanie, tak som odpovedala.

Písala som doslova, že nie preto si trúfam radiť, čo mám za vzdelanie, ani preto, že sa už tri a pol roka venujem v každej voľnej chvíľke štúdiu spánku a čítam a sledujem si okolo neho úplne všetko. Ani preto, že som pracovala s deckami dlhé roky.

Ale radím s tým, že svoje rady pravidelne konzultujem, ako s pediatrami, tak s neurologičkou a inými doktormi, i s obyčajnými skúsenými mamičkami.

layla84
7. feb 2011

@berenika39

a nepísali sme "všechny deti ...už krásne v klidu spí" nemýľ si dojmy s pojmami. Písali sme, že u takmer všetkých sú v spánku už badať pokroky.

layla84
7. feb 2011

@zuzkat1

nikde som nenapísala "Ahoj, som odborník" Napísala som, čo by som poradila ja - a potom ste sa ma pýtali akým právom, či mám prax a vzdelanie, tak som napísala, čo mám a hotovo. ja nechápem čo to tu dookola prekrúcate. A vravím, že konzultujem s pediatrami,a tí majú spätnú väzbu aj po 30 rokoch. Na tom si zakladám, nie na svojej trojročnej praxi.

layla84
7. feb 2011

A už tu nebudem strácať čas, viem ho využiť lepšie, len som vám chcela poopraviť unesené dojmy, ktoré si tak zaujímavo zamieňate s pojmami až sa tu smejem.

layla84
7. feb 2011

@kaja73 díky , asi toľko by som povedala k tomu aj ja

berenika39
7. feb 2011

@layla84 tak at se ti daří , nemyslím to ironicky. věřím, že sama časem pochopíš, že na jednom doktorovi a jedné metodě nestojí spokojený vztah a spánek miminka a maminky🙂.

dlabinecka
7. feb 2011

ty jo, to je diskuze. tady se řeší jenoma @layla84. To fakt nechápu. tak bud s ní souhlasim a bavim se s ní nebo nesouhlasim a neřešim to, ne?? Jste normální???? dejte jí pokoj!!!!!!!!!

dlabinecka
7. feb 2011

@berenika39 mimochodem, já spánek své malé ted zlepšila za jeden den.

sorciera24
7. feb 2011

dlho som tu nebola, vidim, ze tu je oapt dusno.... 😒 skoda.....ja len, ze my uz pol roka krasne spime, maly aj ja🙂 celu noc🙂 aj zaspavame sami.....vdaka knizke, metoda trosku poupravena,ale slo to za par dni 😵 .....pisala som to tu uz davnejsie.....a nelutujem!!! konecne sme spokojni obaja..... 🙂

amisa
7. feb 2011

@layla84 toho si nic nerob...mi ktore sme uz mali po krk zuzkyt a podobnych zien co nas nasilim presviedcali ze sme zle mamy ked sa v teme o knizke o dobrom spanku bavime o tom ako nasim detom pomoct..sme to tu vetsinou vzdali a ten kto chce radu ci knizku si pise s nami cez IP. Ja sa hlasim k tomu ze moje dieta ma rezim spinka samo a velmi mu to prospelo. Pravdaze nieje to mozne u vsetkych deti, a pochvalili nas aj lekari.
@sorciera24 spanku zdar 🙂 ani ja nelutujem , inak tiez sme si to kustik upravili

amisa
7. feb 2011

@dlabinecka to ste boli velmi sikovni ze za jeden den, nam to trvalo 4 a druhy den bol najhorsi..

layla84
7. feb 2011

@amisa

🙂 viem... viem, díky. Ja sa len smejem, že kto chce kam, pomôžme mu tam, a ak niekto musí za každú cenu komplikovať jednoduché veci, tak ho treba asi nechať...

dlabinecka
7. feb 2011

@amisa my jsme zvolili jinou taktiku, než podle knížky, ale vyšlo to. Záleží na povaze každého dítka. navíc - kdoví, co bude dneska v noci 🙂 Ale na dnešek jsme spali nejlíp od porodu 🙂 Nejsem zastáncem ani odpůrcem nějaké metody. Ale některé názory tady jsou trochu mimo kotel. Malou jsem kojila předevčírem 5x za noc a stejně nespala, pak jsem řekla dost a v noci nekojim, světe div se, to dítě spí mnohem lépe. Malé je 8 měsíců a já jsem znovu těhotná, takže kojit tisíckrát za noc a nespat mě poněkud dost vyčerpávalo...

babulinkab
7. feb 2011

ahoj holky, mám sedmiměsíční dceru. Ještě před 14 dny spala hrozně, budila se co hodinu, byla často v noci vzhůru i několik hodin.
Jednou večer když usínala, tak se přetočila na bříško a světe div se spala celou noc.
Od té doby i když usne na zádech, tak ji potom přetočím na bříško a spí krásně celou noc a teď se už i občas otočí zpátky na zádíčka a spí stále.
Kdyby mi to někdo před 14 dny někdo řekl, nikdy bych tomu nevěřila.

amisa
7. feb 2011

@dlabinecka jeeej gratulujem..aj mi chceme teraz druhe bejby.. V kolkom si tyzdni? ako sa to da zvladat?
K tomu kojeniu, aj mi sme obmedzili a prospelo to kojim o siedmej vecer a potom az o 3.40-4.30.. ale neviem si predstavit ako sa toho vzda to bude asi posledne kojenie ktoreho sa zbavime ked ju budem odstavovat
@layla84 kaslime na to..mi sme dokonca malu odstahovali a to pomohlo velmi. je vo vedlajsej miestonosti, takze vsetko pocujeme, ale ona nas nevidi a tak nastal koniec nocnym hisakom.

amisa
7. feb 2011

@babulinkab to je rozkosne 🙂 to je oblubena poloha ja nasej bambuly

dlabinecka
7. feb 2011

@amisa Děkuji 🙂 bylo to neplánované a nečekané, jsem uplně na začátku. Nevím, asi 6tt. Podle MS se řídit nemůžu, ukáže to až ultrazvuk. Zvládat se to nechá, když si odpočinu, když jsem spala dvě hodiny, tak to moc teda nešlo. Rozdíl mezi dětmi bude 16m, docela si to teda nedokážu představit, ale snad to nějak přežijem. Snad druhé mimi nebude takový dábel jako Eliška 🙂 Jinak já kojím ve 20,30 a pak v těch 7-7,30 . šlo to, bez velkého řevu a trápení... Jinak malá taky spí na břuchu 🙂

kalifa28
7. feb 2011

@evamarcel no niekedy je už večer umrnčaná, predsa len, je to na nu ešte dost od tej druhej do osmej do večera, ale ked mame nejaký dobrý program, (teda robit hocičo, hocikde, len nebyt doma 🙂 ) tak vtedy v pohode vydrží byt aj zlatá, dobrá... Ale zase ked tvojmu synovi stači 11 hodín spánku, tak prečo nie?? či býva nespokojný, ked tak malo spinká?

layla84
7. feb 2011

@amisa

veď aj náš spáva vo vlastnej - vari odkedy v noci prespí celú noc (8 mesiacov) tak išiel do svojej izby. Keď spíme v jednej izbe, strašne sa navzájom budíme. Aj teraz sme u babky a tu spávame spolu z priestorových dôvodov, a zase bol od 4.30 hore a už nevedel zaspať, pýtal sa k nám do postele, tak som ho vzala a ja som ešte zadriemala, on už nie... celý deň bol potom mrzutý,nepríjemný, a obedňajší spánok zaspával s hysterickým záchvatom - taký bol už unavený... našťastie to máme skutočne zriedka takéto stavy.

amisa
7. feb 2011

ono obcas sa stane ze je u nas plac i to zaspavanie cez den na prsicku ci nocne cicikanie ale to su krizove stavy..zubky tesne pred prerezanim inak aj tie zvladame v pohode

evamarcel
7. feb 2011

@sorciera24 ahoj mozem vediet ako poupravena? A ako spite cez den?

sorciera24
7. feb 2011

@evamarcel tak, ze nenechali sme maleho sameho plakat v noci, ale bol tam len manzel, ja nie, aby ma necitil....
cez den som to riesila az neskor,kedze sme vtedy prechadzali z 2.spankov na jeden, ale teraz si pekne k nemu lahnem o pol12 a on zaspinka do 10minut a spi tak 1,5 az 2 hodky.....

evamarcel
7. feb 2011

@kalifa28 no to praveze nestaci tolko spanku lebo aj po spani je taky akoby unaveny len som neprisla na to aky rezim mu mam vytvorit. V noci spi vkuse 10hod. potom sa zobudi tak dnes som ho nakojila a polozila k sebe do postele a spal dalsiu hodinu a pol takze tato noc bola povedzme 11.5hod. a rano vyzeral tak na spanok okolo 9tej tak som ho aj polozila aj sa ukladal nebojoval proti spaniu ale po pol hodine akoby si oddychol a pritom nespal a uz som nevedela uspat tak som ho dala az na 11tu a to som musela celu jednu hodinu pri nom lezat aby spal aspon hodinu ked nie som pri nom po pol hodine sa zobudi. No a vecer ho opat dam spat na 17.30 lebo uz o 17tej bude umrncany. Takze zatial ozaj nemam nejaky dobry rezim.

evamarcel
7. feb 2011

@sorciera24 a kedy presiel na jeden spanok? Lebo ja mam presne taky problem ze neviem ci dva ci jeden spanok a ked spi jeden tak stale po pol hodine sa zobudi.

evamarcel
7. feb 2011

@sorciera24 este o ktorej davate vecer spat a po akom case od zobudenia cez den?M

j.cien
7. feb 2011

Zdravim vespolek 🙂 ,nemam moc casu,ale prece o mnoho vice,nez jeste pred par dny 😉 Obe me deti totiz sladce spinkaji a troufnu si rict,ze to tak bude celou hodinu 😵 !Jeste pred par dny to bylo sci-fi,spaly pouhych 20min...nekdy jen 15min...byly unavene,mrzute cele dny.O nocich ani nemluve,budily se x krat za noc a protoze nemam povahu nechat je plakat,tak jsem doposud-celych 9mesicu-nespala a nespala,protoze mne moje deti potrebovaly-tj.plakaly v noci,budily se,budily jedna druhou...vstavali jsme bezne ve 4,40 rano ☹
Kdo nezazil,nepochopi,jake to je nespat tolik mesici vic,nez mizerne 3.4hodiny a to jeste roztrhane!!!
Byla jsem na pokraji zoufalstvi a sil.
Cele noci jsem konejsila,hladila,septala,kojila.
Nejsem primitiv,abych skocila po prvni "metode"na kterou narazim ...ani nehledam na netu "odborniky",aby mi vyresiliy moje problemy!!!Ale samozrejme hledam informace,jak nasi situaci resit!
Ze zde uvedenych chytrych knih jsem cetla vse,vcetme Konceptu kont.,Nejspokoj.mimi v okolli od Karp..atd atd...a taky samozrejme knihu "kazde dieta...atd".
Podotykam,ze me deti nemely zadne spankove "zlozvyky"tj,usinaly samy,bez place,po nasem ritualu,ktery trva uz celou hodinu pred ulozenim vecer...stejna cinnost,jidlo,koupel,mazleni,kojeni,modleni.ulozeni,pohlazeni ..a pote odchazim.
NIkdy jsem je nemusela nechat plakat,usinaji spokojene samy.
Nicmene uz po hodine po usnuti se budily s placem,prakticky kazde jejich probuzeni bylo placem,nikdy jsem nezazila ,ze by se probudila a povidaly si jen tak,byly vesele..nidky!Ani pres den ani rano...vzdy jen plac!
Casto jsem si kladla sama sobe otazku,zda je to normalni,proc se budi s placem?
Az Layla mi dala odpoved na tuto a taky na mnoho dalsich otazek ohledne spanku deti,ZDRAVEHO spanku deti.
Ohromne se tu do ni navazite,vysmivate se jejim zkusenostem a jejimu vzdelani,coz nechapu.
Osobne si myslim,ze je to jen a jen zavist...jinak si to neumim vysvetlit.
Nic,co by Layla tady napsala nebo rekla,nic z toho neobsahuje zadne nasili vuci diteti,zadne drezurovani,zadne vyplakani!!!
Jen proste odborny pohled na vec,urcita rezimova doporuceni atd atd.
Strasne jste se tu smali na ji doporucovanou dobou "skoreho nocniho spanku"tj.17,30.
Uprimne rikam,ze dnes je to 3dny,co me deti spi od 17,30 a verte nebo ne,spi do rana bez place!!!!!!!!
Tj.zaciname den cca 5-5,30,takze me deti maji delsi a kvalitnejsi nocni spanek a automaticky to SAMO O SOBE poresilo i nase kratke denni spank!!!!Delam nadale vse stejne,nic jineho se nezmenilo,zuby jim samozrejme rostou dale,dale kojim,ale deti v noci proste SPI!!!
A ja,konecne po tech mesicih prestavam byt troska a SPIM!!!!
A verte nebo ne,holky se rano probulily BEZ place a povidaly si,smaly se!!!!
Takze pokud za neco nekomu vdecim,tak jen a pouze Layle,za jeji laskavy pristup,empatii a jeji doporuceni ohledne spanku.Bohuzel nikdo jiny z vas,co tady ohromne prezentujete sve rady,sve pocity,nikdo z vas nenapsal nic,co bych uz nezkousela,nedelela,jsou to jen prirozene rekace kazde matky,co tady tak hajite,laska,neha,ochota naslouchat miminku,byt s nim,kdyz potrebuje....a to presne jsem celou dobu delala a presto me deti nespaly !!!
Takze jen prosim ty,kteri ve skutecnosti nic takoveho nezazili,kteri netusi,jak se citi matka rano po naspanych 2hodinach...ne jednou,ne dvakrat...ale x mesicu noc co noc!!!Prosim vas ,kteri to nemate odzite,prestante se navazet do nekoho,kdo na rozdil od vas,UMI skutecne i pomoci!!!!

babush
7. feb 2011

Ahojte,
nebudem sa zapajat do debaty, ktoru spominate vyssie. Len som sa sem prisla s vami podelit o svoju skusenost so zaspavanim s mojou dcerkou.
Uz dlhsi cas mala problem zaspat a mali sme obdobie ked cez den ani oko nezazmurila, lebo stale striehla, aby som len od nej neodisla. A ked sa v noci budila len preto, aby nas kontrolovala a kym som ju po natlaku nezobrala ku nam do postele a trvalo to uz dost dlho a zobudzala som sa cela dolamana, lebo mala spala samozrejme krizom cez celu postel, alebo sme malu uspavali hodinu a pol aby si potom pospala celych 20 minut, tak som si povedala, ze uz s tym musim nieco urobit.
Tak som si na nete precitala tuto knihu a pochopila rozdiel medzi nechat vyplakat a nechat vyplakat. Samozrejme som presvedcena o tom, ze moja dcera bude z tohoto mojho rozhodnutia benefitovat.
Dnes je 4. den od toho, co som zacala aplikovat tuto metodu namiesto uspavat a drzat za rucku a musim povedat, ze som rada, ze som sa nakoniec takto rozhodla.
Zo zaciatku som sama nebola privrzenec tejto metody a zdala sa mi drasticka. Ale sama som bola prekvapena, ako malo moj drobec realne plakal a ako rychlo pochopila, ze je to zbytocne. Dokonca uz dnes v noci prespala celu noc bez prebudenia a vystrajania.
Chcem len podotknut, ze nemam problem si ju v noci pritulit a aj s nou spat, ked to bude potrebovat, ale uz viac to nebolo udrzatelne ako standard. Dnes uz ma tak ani hlava neboli, ako som mala zalezanu krcnu chrbticu a aj mala
je viditelne v lepsej nalade (mozno to nema so spankom nic spolocne, ale ja myslim, ze ma).
Tak drzim palce tim, ktori sa chcu osmelit a dopriat sebe ale hlavne svojim detom lepsi spanok, ktory je podla mna naozaj dolezitejsi ako navyk 🙂

valika_val
7. feb 2011

@j.cien 😵 😵 😵
@babush tebe dakujem za pozitivny priklad a konecne za navrat k teme 😉 parada.
a presne ako pises: je rozdiel medzi nechat vyplakat a nechat vyplakat. sice to layla neradi, ale v zasade to neodmieta. v podstate to neodmieta nikto, kto ma napohlad neriesitelne problemy so spanom svojho dietata.

ja som strasne rada, ze sa nasiel niekto, kto do mna nehucal, aby som bola obetavejsia a trpezlivejsia. kto mi nemal za zle, ze uz nevladzem kazdu hodinu vstavat a kojit, alebo ze neviem spat na posteli so svojim (hyperaktivnym a fyzicky velmi zdatnym) dietatkom. som rada, ze som konecne nasla pochopenie a ulavu vdaka tej spravnej ceste.
ak si niekto mysli, ze kojit nonstop celu noc je prenho lepsie, ok, nech to robi! ale nech mi nerozprava, ze je to lepsie pre moje dieta, alebo zdravsie, alebo ze tym nekojenim ho tyram a som zla matka, ked s nim neviem spat. taketo reci su fakt absurdne. 😉

kaja73
7. feb 2011

@valika_val 😵 😉 🙂

sorciera24
7. feb 2011

@evamarcel na jednom spanku je od 14.mesiacov....vecer chodi pavat medzi 19.30-20.00....do osmej vzdy spi....a poobede sa budi okolo 13.30.....