Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

lovula
19. okt 2011

ukecať ho viem kedykoľvek a na čokoľvek, ale pri zaspávaní nám to nejako nefunguje, ináč by som mu sľúbila aj modré z neba 🙂

lovula
19. okt 2011

to je na tom najhoršie, že ja som si vždy vedela poradiť, dokonca za mesiac som zrušila hádzanie sa o zem a podobné voloviny, ale s týmto si neviem rady, lebo tu na neho neplatí nič, čo ináč bez problémov zaberá

matusvocik
19. okt 2011

ahojte, môžem niekoho poprosiť o zaslanie tej zazračnej knižky? skôr ako sa zbláznim 😖 monika.igazova@gmail.com

stardust
19. okt 2011

@matusvocik stiahni si ju z netu.

ofelieee
19. okt 2011

@m.i.r.i díky. Jo já pořád doufám, že je to období, ale zatím u něj žádný období nemělo víc jak řekněme 5 dní a tohle už je třetí týden... A kupodivu začínám se smiřovat. Asi je tam ta víra, že to prostě přejde, a jak už nikde moc nelítáme, tak spávám přes den víc. Jen ještě odehnat ten vztek, co se mě někdy v noci zmocňuje, a taky se nějak urovnat s vírou, že to JE období a není to tak, že bych každym dalším kojením si zadělávala na další trápení v budoucnosti...

matusvocik
19. okt 2011

@stardust veľmi rada...poradiš mi aspon ako sa vola?budeš taka ochotna? dakujeme pekne

carmonka
20. okt 2011

Ahoj maminky všech malých nespavců. Už dlouho jsem na téhle diskusi nebyla 🙂 Tedy, nedívala jsem se, já většinou moc nepřispívám. Ale tahle mi v určitou dobu moc pomohla, tak chci zase něčím přispět i já. Syn byl od narození nespavec. Nejprve si pletl den a noc a usínal třeba až kolem jedné. Což je normální, ale nám to vydrželo dost dlouho. A ve dne usínal na takové dvacetiminutovky, takže jsem si sotva došla na záchod... No a ve třech měsících usínal tak kolem jedenácté a budil se na kojení ve tři a pak až v šest ráno. Už jsme doma toužili po nějakém čase pro sebe a pořád jsme řešili, jak na to. No a nakonec pomohlo psát si časy, kdy spí a to jak přes den, tak v noci. Ve třech měsících jsme se tak během 14 dnů posunuli z jedenácté na půl osmou. A během dne se nám vyvrbily tři hodinová spaní. To zapisování mi asi pomohlo dodržet nějaký řád (i když jsem se o to dřív taky snažila...). Ať to bylo, jak to bylo, byl to přímo zázrak. Uspávali jsme kolem sedmé - osmé, další kojení bylo kolem jedenácté, třetí ráno a šesté. Už to byla pohoda - po prvním kojení jsem šla spát, po druhém jsem syna vracela do postýlky a po třetím už jsme dospávali dohromady. V půl roce se to hrozně zvrtlo - začal se budit tak po hodiněi častěji a to CELOU noc. Ale šlo to postupně - změny jsem si původně tak nevšimla. Nedívala jsem se v noci na hodinky a brala si ho na kojení k sobě a pak s ním usnula - a on se obsluhoval, jak chtěl. Ale když jsme pak někam vyjeli a já ho nemohla brát do postele, zjistila jsem , jak často se budí a jak na tom strašně závisí. A jak není schopný zůstat u sebe v postýlce. Bylo to hrozný období, kolikrát jsem nad ním brečela, sprostě nadávala atd. Miluju ho, ale když mě pětkrát za s sebou vzbudí po pár minutách, už mám prostě problém se ovládnout. Takže jsem zas řešila, co s tím. V sedmi měsících jsem odšoupla jeho postýlku dál od naší (měli jsme sundanou postranici, takže spal v podstatě s námi) - to bylo asi pozdě, ale během pár dnů vypadal, že to zvládnul. Přečetla jsem knížku "Každé dítě se může naučit spát" a aplikovala jsem to. Po dvou šílených nocích se to hodně zlepšilo. Přestala jsem ho kojit těsně před spaním (aby neusnul u prsa), hrála si s ním, uložila ho a odešla -a on to zvládnul, usnul sám! A v noci se dal vracet do postýlky a občas usnul i bez kojení! Jo, to fungovalo měsíc a pak to všechno rozhodily zuby... Jo a vlastně jsem taky párkrát zkusila nedat mu v noci vůbec (vynechat kojení o půlnoci) a toho teda rozhodilo neuvěřitelně -po třech hodinách řvaní jsem to vzdala. Počkali jsme tedy, až se prořežou a zkusili to znovu. Jenže tentokrát to nešlo - prostě řval a řval a bylo to při uspávání čím dál horší. Tak jsem se na to vykašlala a zůstávala u jeho postýlky, dokud neusne. A v noci si ho brala na kojení k sobě a pak u ž u mě zůstal. Ale sledovala jsem hodinky a nedávala mu častěji, jak po třech hodinách (prsa jsem musela hodně schovat, aby se neobsloužil...). A časem se to zklidnilo. Hlavně já se smířila s tím, že je nespavec, že to tak prostě je a nechala jsem to být. Když mu bylo přes rok, tak jsem neplánovaně otěhotněla. Takže jsem se postupně snažila oddalovat první noční kojení. A tentokrát to šlo celkem hladce - jsem přesvědčená, že před dvěma měsíci bychom to nedali. Tedy i ta motivace je teď jinde, to je fakt. No, teď je mu skoro 17 měsíců, chodí spát v osm - zazpívám mu tři písničky a čekám než usne, což je většinou do 20 minut. Někdy se v noci jednou vzbudí a chce ke mě, tak si ho vezmu. Někdy se vzbudí a nechce ke mě a někdy se nevzbudí vůbec. Kojím ho ráno v půl sedmé, ale když mu nedám, tak mu to nevadí. Kojím jen kvůli tomu, že se chystáme na dovolenou, tak kvůli letadlu. Pak už kojení ukončím. Proč to ale všechno píšu. Chci dodat naději těm, kteří jsou teď zoufalí a nevyspalí. A kteří mají dost rad od supermatek, které se nikdy nezlobí a nic je nikdy neštve. Já to zpětně vidím tak, že je fajn zkusit všechno možné, ale pokud to nefunguje, tak se na to zkusit vykašlat a nechat to koňovi. Ono se to časem nějak vyvrbí. Vím, že to vždycky nejde, ale mě to většinou pomohlo - zklidnila jsem se já, přestala jsem od syna něco očekávat a ono si to časem sedlo. Jestli bych udělala něco jinak - možná bych si začala dřív kontrolovat časy nočního kojení - abych zbytečně nevědomě nekojila po 20 minutách. Syn dudlík odmítal - měl přece maminku 🙂. No, ale i to se nějak zvládlo. Je mi jasné, že nějaké problémy zase budou a možná budu zase zoufalá, ale už jsem klidnější a věřím, že to nakonec dopadne dobře. I když bych byla radši, kdyby naše druhé dítě bylo spací 🙂 Tak držím palce vám všem, které v noci vstáváte a vstáváte, ať to brzy přejde a užíváte si spánku celá rodina!

carmonka
20. okt 2011

Jo a omlouvám se, za tak obšírný příspěvek - většinou nepřispívám, tak jsem si to teď vynahradila 🙂

bosacka
20. okt 2011

@carmonka - v podstate som sem nahodou nahliadla (necitam tuto temu pravidelne) - uprimne dakujem za tvoj prispevok. za to, ako si to napisala. za uprimnost. 🙂

inka070707
21. okt 2011

ja sa riadim vlastnym rozumom, intuiciou, a hlavne citom, laskou k svojmu dietatu 🙂 ziadna kniha mi nebude diktovat a urcovat, ako ma moje dieta spat, alebo zaspavat.. kazde dieta je ine, nemozno nieco aplikovat a skusat na roznych detoch.. deticky nevedia same zaspavat, musime im k tomu dopomoct a ked vyrastu, budu pekne bumbat same, tak ako my vsetci sme to zvladli 🙂 moj anjelik spinka so mnou v posteli, niekedy sa zobudi 2x za noc, niekedy 10x za noc, ja som tu vzdy prenho a pre jeho potreby... ked bude vacsi, uz ma bude inym sposobom potrebovat, tak ja si to teraz uzivam, ze mozem s nim buvat, citit ho pri sebe, jeho dych, jeho telicko, je to nadherne, nic nechcem na tom menit 🙂 mamicky, uzivajte si svoje deturence a nerieste, nestresujte sa, vsetko sa nejako poriesi 🙂

alenka600
21. okt 2011

@inka070707 To mas fakt super, ak sa Ti podarilo tu situaciu zariadit tak, ze si v konecnom dosledku spokojna aj Ty aj Tvoje babo🙂
Moja sestra k obom detom pristupovala tak isto s laskou, citom, intuiciou a vlastnym rozumom ale viedlo to len k totalne traumatizujucim zazitkom pre obe strany(ci uz deti davala spat ona, alebo ja, alebo stari rodicia). Zhruba do dvoch rokov ani jedno z deti nebolo schopne zaspat bez (minimalne!!) 30 min placu, alebo ak nie plac, tak museli byt kocikovane (a nie ze iba kyvat kocik, ale sa s nim aj prechadzat a to aj tak stale po minutke, dvoch otvorili jedno ocko a kukli, ci je vsetko ok). To bolo na nervy aj pre deti, aj pre nas.

inka070707
22. okt 2011

@alenka600 viem si to predstavit a musi to byt velmi neprijemne, ked dietatko nevie zaspat.. nas Samko je niekedy dlhsie hore (hlavne v poslednej dobe, neviem, ci zuby ci co mu brani spat), ale neplace, praveze ma dobru naladu, hra sa, "rozprava", nie je este unaveny k spanku, hoci od posledneho ubehlo trebars aj 6 hodin, ale co uz, nemozem ho nutit spat... idealne chodi spat okolo 20-21.00, neidealne aj o 22.30.. uvidim, ako s tym spanim so mnou v posteli, hadam ho od toho raz oducime 😀 inak, u nas ho uklada tatino, lebo mne sa vzdy prebral po ulozeni 🙂 prvu fazu spanku spinka v svojej postielke a potom si ho uz beriem k sebe, nenachodim sa tolko a je aj dost tazky uz na prekladanie, takze je to tak pohodlnejsie pre obidve strany.. ale vsetko pominie, deturence vyrastu a budu spinkat a zaspavat bez problemov 🙂

alenka600
22. okt 2011

@inka070707 Juj to si viem predstavit, to musi byt super, ked je taky zlaty a mojka sa pred spanim 🙂

rainee
23. okt 2011

@inka070707 a nebojis sa s nim spat v posteli, ci mate zabrany? lebo ja mam s tym dost problem, bojim sa ze mi mala v noci odleze a v polospanku spadne z postele alebo ju pripucim a tak....
my sme doteraz nemali az taky problem so zaspavanim, ale posledne dni mala zaspi jedine v nasej velkej posteli a ked ju prenesiem spät do postielky hned sa zobudi a zacnu revy. tiez neznesie akukolvek prkryvku na sebe, ale to je uz ina kapitola... ja nie som vobec zastanca spania v posteli s rodicmi, jednak nepride mi to bezpecne a nie vzdy sa da ist spat s nou a tiez ju tam nemozem nechat samu lebo vymysla. nejake tipy ako ju naucit spät na postielku bez revov a nervacenia? chceme jej pomaly aj spravit detsku izbu, takze to budu urcite dalsie revy kym si tam mozno zvykne.....

inka070707
23. okt 2011

@rainee vobec sa nebojim, my mame obrovske letisko a manzel teraz s nami nespava, cize my so Samkom si tam kralujeme 🙂 z jednej strany mame zabranu, z opacnej strany som zabrana ja, z dalsej je stena a celo postele a z dalsej strany mame zabranu z paplonov a vankusov, takze zatial by to malo vydrzat, hoci tiez ho niekedy v noci napravam z roznych krkolomnych poloh, v ktorych sa ocitne 😀 este nestvornozkuje, zatial mi neujde, ale keby sa to malo diat, musime tiez nacvicit spanie v postielke, co tiez zatial nevieme, tak ta potom rainee poprosim o radu, ked si to vy nacvicite 😀

li_la
23. okt 2011

Ahojte!
Tak kniha nám úúúúúúúúúúúúúúžasne pomohla! 🙂 Neviem si ju vynachváliť a všetkým doradu ju odporúčam. 🙂
V poslednej dobe však máme akési potiaže s denným spánkom. O 14:30 sa mu nechce spať. Keď som ho dala do postieľky, hral sa, síce tam má iba jednu hračku - maznáčika, ale začal rozväzovať hniezdo a pod. Potom po 20 - 30 minútach ho to prestalo baviť, potom poplakal a až potom niekedy zaspal... Niekedy som ho teda nechala spať trošku dlhšie ako bolo zvykom... Teraz sme to posunuli na 15:00, no aj tak to je také... no nemám pocit, že by bol zrovna veľmi unavený.
Nie som si istá, aký postup by bol najvhodnejší. Má len 8 mesiacov, nemyslím, že by mu stačil už iba jeden spánok. O 10:00 zaspáva úplne v pohode, Keďže väčšinou vstáva okolo 6:30, je už dosť unavený.
Čo si o tom myslíte? Mali ste podobnú skúsenosť?

duracelko
23. okt 2011

@carmonka dobre že si napísala.presne toto isté mám aj ja doma. ja si ale tie tri hodinky dobre počítam a skôr mu prsko nedám radšej ho ponosím na rukách aby znova zaspal aj ked to dlhšie trvá. budí sa za noc 5x aj viac môj timko má reflux takže odgrgujeme a grckáme. veľmi málo spi každý druhý den pospi v kuse 2 hodiny inokedy len tak po 20 minút ako dnes nespal vôbec. chcela by som aby zaspával sám ale nejde to. sme predčasne narodený máme aj zdravotné problémy. niekedy si prajem aby som nekojila ale dávala UM. moja staršia dcerka bola taká podobná, prestávať spávať cez den začala v 20 mesiacoch, teraz doma nespí a v škôlke sa jej občas podarí, dho jej trvá zaspávanie, tak je hned po obed.sieste. aj ja držím palce všetkým mamám nespavcom 😝

abnka
23. okt 2011

Ahojte. Prosím, skúste mi poradiť. Môj takmer 10 mesačný syn posledné 2 mesiace veľmi veľmi zle spí. V noci sa obaja budíme aj viac ako 10 krát.
Predtým som bola tiež názoru, ako má dieťa spať s mamou, najlepšie pricucnuté na prse, alebo blízko, aby sa vedelo obslúžiť. A fungovalo to ! Ja som prespala od jeho 2 mesiacov celú noc, a synček si pocucal kedy chcel. Teraz ak chce prso tak urobí randál že zobudí aj mňa a nezriedka aj muža. Má to z toho že začal cestovať po celej posteli a vytláčať nás, takže nemá bradavku blízko úst, ako keď bol menší. Musím sa zobudiť , správne ho umiestniť, dať mu prso a ..... o pár minút sa to opakuje. Zaspáva večer v pohode, uspávam na prse o deviatej zavrie oči a spí. Až cca do jedenástej - a potom začne vyvádzať. Ja už zomieram z toho. Cítim sa ako na mučení, len čo privriem oči, už ich musím rozliepať. Často si aj poplačem alebo ponadávam, je to nezvládnuteľné. Cez deň som ako mátoha, iba vrčím a nervujem. Syn takisto. Nevyspatý, iba by sa nosil na rukách , večne nespokojný.
Poradte mi , čo mám robiť v noci aby spal ? Ak ho večer uspím prsom, nevadí, funguje to, ale v noci vlastne už nie. Len čo stratí bradavku je zle. Ešte sa dá niekedy v noci uhojdať ale to si tiež poprotestuje niekedy. Rozmýšľam, že mu, starému capovi , kúpim kolísku, lebo to je ešte jediné, čo naňho funguje. Najlepšie takú s automatickým hojdaním. Ale bude to fungovať ? Alebo máte lepšiu radu ? Proste by som si želala aby pochopil že večer sa nakojí zaspí a šmitec. Možno ešte jedno kojenie v noci by som zvládla.....
PS : zubov má plné ústa takže to asi tým nebude 😒

sanmari
23. okt 2011

@lovula
My sme mali podobny problem ale mala mi spi v detskej a zaspava sama.Takze bojovy plan som nasadila a zabral.Rano vstava medzi 7:00-8:00, obmedzila som vsetko z coho by mohla mat nejaku energiu cize sladkosti a somariny., normalne mame ranajky, potom nejake ovocie a potom obed a spat. Obedny spanok max. 1,5 hodiny potom budim. A poobede sa snazim stihnut ist vonku, potom nejake zamestnanie doma, snazim sa ju unavit aj psychicky, nielen fyzicky, cize sa nieco ucime, potom nieco spolu robime.Menim aktvity psychika , fyzika, bezne spolu citame knihy a necham ju nech mi cita -myslim rozprava co vidi. Snazim sa ju unavit a vecer je dolezity ritual. Kazdy vedec to iste. Sprcha , mliecko, rozpravka, zaznut premietacku a dobru noc.Moja dcera ma 2 roky a 4 mesiace .Neodporucam ani sladke vody, dzusy, sirupy, my pijeme caj ochuteny minimalne . Neodporucam nejake zazitky velke lebo to detska psychika ma problem spracovat.Neodporucam uplacanie formou slubou, ak ano tak len to co mozes splnit. .Tiez sme riesili problem ze zrazu z dna na den zaspala az o 23:00 a dovtedy zaspavala o 20:00 -20-30.Takze hned na druhy den zmena rezimu a basta. Predtym mi vstavala okolo 9:00 teraz ked ide manzel do prace na 7:00 tak mu vravim ze nemusi byt potichu, ze nech len vstane princezna ale on okolo nej ako okolo malovaneho vajcia.

kethrin771
24. okt 2011

Ahojte vsetky...tak aj my mame problem ale taky ze nas maly sa v spanku otaca na bruch hned sa da na styri a uz sme hore.potom mrnci.samozrejme ho vezmem na ruky a dalsi problem je ze ked ho polozim do postielky a zaciti rovne a nie moje ruky tak sme zas na zaciatku.

lovula
24. okt 2011

@sanmari ďakujem za radu, väčšinu čo si napísala, máme doma zaužívané aj my. Pije len vodu, čaj mi nechce, sladkosť je len jedna malinká po obede, ináč len ovocie. Vonku sme doobeda hodinu a poobede 3 - 4 hodiny, veľakrát som unavená jak kôň, lebo ho nútim stále behať alebo proste hýbať sa, takže mám fitnesko zadara 🙂
Tiež máme večerný rituál, večera, sprcha, rozprávka na dobrú noc, pusa a spať. Lenže spánok mu nejako neprichádzal.
Pokiaľ ide o sľuby, vždy čo sľúbim mu aj splním, takže si dávam pozor, že čo sľubujem. A áno aj to som už zistila, že keď niečo zažije, tak je rozrušený, vtedy ho ani nejako nenútim aby spal.
Ale neuveríš moje dieťa už samé zaspáva asi 5 večerov !!!!!
Urobila som to takto - z vonka chodíme domov o šiestej, hneď ho osprchujem, dám do pyžama a až potom je večera a už len kľudné hranie sa, žiadne behanie, skákanie, proste si len čítame alebo sa hráme s autíčkami. Zistila som totiž, že tá sprcha ho asi preberá, takže som ju posunula.
Potom som mu kúpila autíčko po ktorom túži už asi pol roka. Dávam mu ho do postele, aby sním spinkal, plus dostal nad postel nočnú lampičku, ktorá mu tam jediná svieti.
Uložím ho, dám mu pusu, poviem mu, že som vedľa v izbe a že mám vééééľa roboty. Tiež mu poviem, že nemusí spinkať, môže sa chvíľu hrať s autíčkom, ale nesmie na mňa vykrikovať, lebo mu to auto zoberiem a vrátim do obchodu.
Každý večer na mňa vyskúša finty - kakanie, cikanie, smäd a podobne, všetko vybavíme v tichosti a bez zbytočných emócií.
Skúšal na mňa aj vykrikovať, tak som zobrala auto a išla preč, bol hneď plač, auto som vrátila a viac to neskúšal.
Moje dieťa zaspáva samo a to o 21:00 - 21:30 už spinká. Nevadí, že tak neskoro, ale je hlavné, že zaspáva SÁM !!!!!!! 🙂

sanmari
24. okt 2011

Jej super, inak aj my sme kupili lampu teraz.Si iste super mamka...tak len nech to tym nasim detickam vydrzi...a my nech aspon vecer mame chvilu casu pre seba a svojich blizkych...

evulienka300
24. okt 2011

ahojte som tu nova ties mam problem s malym ohladom zaspavania aj mne by ste poslali tu knizku dakujem vam evulienka300@azet.sk

lovula
25. okt 2011

@sanmari dík za pochopenie a povzbudenie, dobre sa to číta, keď o tebe niekto napíše, že si super mamka 🙂

nanulik
25. okt 2011

trochu sa pripojím aj ja do diskusie.
náš malý zatial len na rukách zaspával. ale už boli aj pokusy aby sám. no lenže mm ten neznesie ked malý plače tak hned na ruky, tak som to robila tak že ked bol v robote (napr. cez den ked ešte 2x spí) idem ho pred spaním prebaliť dám mu dudel a jeho oblúbenú vreckovku. to je taký malý rituál. asi týžden trvalo kým sa naučil, to som sa len k nemu vracala ho utíšiť.
no a potom som si všimla ked je mm doma tak malého chce hraním a šteklením unaviť. hmm haha on vtedy dostane ešte viac energie. tak pred večerným spaním je už len také pohodové hranie, čítanie a tak
a večer máme taký rituál že po 18. sa ide kúpať o 18.30 ešte mlieko a potom je s nami v obývačke a pozeráme správy, o 19.20 ide do postielky, zaspí za pár minút. ked vidím že je rozbláznený iba ho na rukách utíšim aby sa ukludnil ale zaspať ho nechám samého
teraz už malý v pohode zaspí sám, a moje kríže spievajú od radosti

katrinka8
25. okt 2011

Ahojte, aj ja sa pridam o tejto knizke. Ked som bola tehu, tak som si ju zabezpecila. Zdala sa mi fajn. Ale ked sa narodila dcerka, zmenila som nazor na nu. Nedokazala som si predstavit, ze by som mala dietatko nechat vyplakat a tak ho naucit, ze ma spat. Jednoducho som pochopila, ze malicke deti, kym nevedia este komunikovat, placu. Svojim placom nam davaju najavo svoju nepohodu, davaju nam najavo, ze im nieco chyba. Zdalo sa mi prinajmensom zvlastne naucit svoje dieta to, ze ja jeho nepohodu ignorujem preto, ze chcem, aby sa prave naucilo, ze ma spat.
My sme mali s dcerkou problemy s dennym spankom - spavala iba 20 minut, obvykle po dlhom zaspavani. Jedinym problemom vsak bolo to, ze som ju proste na ten spanok ukladala v zlej dobe. Bud unavena este nebola, alebo bolo unavena az prilis a od unavy proste zaspat nemohla. Zaspavat nas naucila knizka z porodnice z baby bagu - od Mama a ja. Bez placu a za cca tyzden. Stacilo nastudovat si spankove rytmy babatiek podla prislusneho obdobia a pozorovanim ho prisposobit dcerke. Do tyzdna sme nasli spravny cas na ukladanie k spaniu. Dcerka zaspala do 10 minut a spala vyse hodiny - hodinu a pol, niekedy aj viac.
Zaujimave je, ze vecerny spanok mala a aj ma dcerka od narodenia bezproblemovy, okupat, nakojit, pomaznosit, dokonca dakedy aj pojasit sa, ulozit a spat 😉 Bez knizky Kazde dieta sa vie naucit spat 🙂

katrinka8
25. okt 2011

@abnka - a on v noci aj pije, alebo len cuca naprazdno? Lebo ak pije, tak s tym asi nic nenarobis, ak ho nechces odstavit - mozno by som skusila hladat radu u dakej laktacnej poradkyne. Skus tuto pozriet: http://dojcenie.wordpress.com/

mili01
25. okt 2011

@katrinka8 Máme rovnaký problém - naša malá večer zaspáva bez problému, dokonca už vačšinou prespí celú noc - cca do 4-6 ráno (bohužiaľ okrem kojenia i dokrmujeme, UM prevažuje).
Cez deň ale máme problém zaspať - dokážeš mi poradiť, ako "vypozorovať" kedy ju mám dať spinkať? Malá má necelé 3 mesiace a cez deň spala možno prvé 3 týždne.. odkedy vníma, nemá o spánok záujem... Vačšinou sa hrá pod hrazdičkou s hračkami a keď začne mrknkať a už nepomáha ani moje hladkanie a podobne, tak ju vezmem do náručia, kde vačšinou zaspí.. dám ju do postielky a o 10 minút je hore ☹ plač... nepomáha ani ukľudňovanie, hladkanie, nič... takže ju zas vezmem von... spí akurát poobede v kočíku, cca hodinu, niekedy dve... neviem, či je to vobec normálne, aby takto malé dieťa cez deň poriadne nespalo, myslím, že i to bezproblémové večerné zaspávanie je skor z toho, že je úplne hotová a unavená... ďakujem za každú radu

abnka
26. okt 2011

@katrinka8 Pije. Za noc vypije aj 8 pŕs. A to večer dostáva kašu, a celý deň zje 3 krát tuhé jedlo.