Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

zelmirka1
26. okt 2011

@mili01take male dietatko sice by malo cez den spinkat ale je to naozaj velmi individualne, niektore deti spia vela a niektore su nespavci od narodenia a vobec sa neda porovnavat.
A tiez v prvom roku sa tie obdobia spanku velmi menia, niekedy sa im neda a je tazke poznat preco, ci ich tlaci brusko, je im teplo, zima, nepohodlne, potrebuju maminu, su hladne alebo clovek nevystihol dobry cas spinkania, ..ak dobre spi v kociku treba to vyuzit a chodit von 2x alebo dat kocik s babom na terasu, balkon, kamoska ktora ma tiez nespavca od narodenia to riesi tak ze oblecie maleho ako von, da do kocika, otvori okno a maly spi v izbe ako keby boli vonku. Niektorym detickam nespavcom velmi pomohlo nosenie v priebehu dna - myslim v tych manducach, vakoch, satkach aj ked nie kazdej mamine to moze vyhovovat. Mne maly spinkal celkom dobre v lehatku ktore som jemne hojdala napr. ale najlepsie tiez v kociku vonku.
Neboj sa casom urcite odhadnes kedy ju dat spinkat, najdete spravny rezim ale mas este malinke babo ktore si zvyka na svet. Tiez pokial prespi celu noc tak ma dobry neprerusovany spanok a moze potrebovat cez den menej spanku. Skoro kazda mamina tie prve mesiace riesi spanky a veru to da zabrat takze ta chcem povzbudit ze bude lepsie uvidis. 😉

zuzi118
26. okt 2011

@abnka a hen koho tu ja vidim. 😎

no ja som prisla tiez po radu. Mam tri deti, 2,7m a 2x7m, trojizbovy byt. Najstarsi je uplne v pohode, ten zaspava sam bud vo svojej postele, alebo aj v nasej manzelskej posteli a nema problem ked ho prenesieme. Prva dcerka, starsia dvojicka, potrebuje ku zaspavaniu kolisanie, tak zaspava v zavesnej koliske. Problemova je najmladsia dcerka. Ta proste nevie zaspat. Z kolisky nam ide vypadnut, lebo sa v nej dava na styri a snazi sa vyliezt, v postielke vykrikuje, na rukach byt nechce. Cez den spia dobre, primerane veku. Ale vacsinou zaspavaju v koliske alebo v kociku. V noci sa budia obe baby na dojcenie, cca kazde dve hodiny, najlepsie an striedacku, takze moj spanok je v hodinovych intervaloch. Som rozhodnuta skoncit, alebo minimalne radikalne obmedzit nocne dojcenie. Starsi syn je z tych noci tiez velmi unaveny, lebo mu nedaju spat. Ja ledva prezivam den a nevladzem sa im okrem nutnej "udrzby" venovat, nevladzem chodit na prechadzky, domacnost ide na absolutne minimum. Vcera som od zufalstva precitala knizku a rozhodla som sa, ze ideme do toho.

Privitam skusenosti mamin s viacerymi detmi kratko po sebe a mamin s dvojickami. Ako ste riesili deti? Vsetky naraz alebo postupne? Mam na chvilu "vystahovat" najstarsieho dobre zaspavajuceho syna z izbicky a naucit dvojcata spavat v detskej izbe? Alebo ich mam ucit spavat inde a az potom ked sa naucia zaspavat ich prestahovat nazad do izbicky?

lovula
26. okt 2011

@katrinka8 ja tiež neuznávam tú knihu, raz som to aj skúšala, bolo to hrozné ☹ malý plakal a mne trhalo srdce. A bolo to ešte horšie. Malý síce vyrevaný po dvoch hodinách zaspal, ale jeho správanie cez deň sa strašne zmenilo. Zo spokojného bábätka som mala doma ustráchaného chlapčeka, ktorý sa bál, že mama odíde. Nemohla som sa od neho hnúť ani len na krok, nemohla som sa mu ani len chrbtom otočiť, proste sa bál, že odídem a neprídem už za ním, tak ako večer.
Tak som to skončila a trápila sa s uspávaním ďalej 🙂 , mala som však doma, po dvoch týždňoch trápenia, zase kľudné dieťa.

ewula3391
26. okt 2011

ako mam 9mesacne babo naucit skocika na postielku.da sa to este.ani vedla mna nezaspi.celu noc sa kocikuje.mam ho nehat plakat v postielke a zaspi sam,

ewula3391
26. okt 2011

@ewula3391 vie mi niekto prosim poradit

ajca123
26. okt 2011

@ewula3391 ahoj a to preco ste naucila svoje babo na kocik?????
Podla mna nie je dobre nechat same babo plakat v postielke 🙂 ja by som to tak nerobila..
No ked mate pre neho izbu tak treba ho prestahovat do tej izby aj s postielkou....
A treba babo ucit na postielku cez den ked ma spat... Troska ho nechat poplakat a potom ho dojst utesit a zasa ho polozit do postielky.. A treba aj v noci tak robit aby si zvyklo na tu postielku..
Ja som svojho druheho syna presunula do izby ked mal 8mesiacov ale mam tam aj madrac a ja som tam v tej izbe spala s nim.. A postupne som sa presuvala do spalne 🙂 a teraz ma 20mesiacov a ide spat 20:30 a zobudi sa mi 7:30 rano...
Neboj chce to trpezlivost a nesmys sa stresovat ze co ked moje babo bude same tam a bude sa bat... Lebo to tvoj drobcet vyciti.... A bude si vyzadovat tvoju pozornost...

ajca123
26. okt 2011

@ewula3391 a radila som sa sama sebou a aj radim 🙂

abnka
26. okt 2011

@zuzi118 ja som si ju tiež prečítala a referujem , že som to vzdala po prvom pokuse. Vydržal 2 hodiny vkuse !!! 😲 a to som teda chodila každých 10 minút, hladkala , prihovárala sa mu, že bude spinkať a on plakal aj keď som bola tam. No tie "návštevy" ho vytáčali do nepríčetna, takmer zachrípol keď som odchádzala. Keď som nedošla 20 minút (bavila som sa so šúľancami, bolo to cez deň) tak zrazu stíchol, vravela som Marekovi, aha super, zaspal. Idem kuk že ako si on spí a on sedel v postieľke a díval sa doprázdna ako človek čo práve stratil niekoho blízkeho alebo videl nehodu - proste totálne mimo. Tak som ho zobrala z tej postielky dala prso a spali sme spolu vo veľkej posteli. Bol to preňho strašný šok a stres, bolo to pred 2ma dňami a doteraz je taký nalepenček od desu, že ma zase stratí. Takže ja to už opakovať nebudem , asi si počkám až bude väčší a bude sa s ním dať rozprávať. Proste ma potrebuje a to puto trhať nebudem........

Ale som off !!! Cez deň chodím k mame 😀 😀 tam sa aj najem, lebo variť nevládzem, a trochu si schrupnem. Až potom som schopná normálne fungovať. .....

abnka
26. okt 2011

@zuzi118 PS: daj vedieť ako si pochodila s tými intervalmi. Nám sa to nejak neosvedčilo. Ak už , tak asi za ním nebudem chodiť 😒

zuzi118
26. okt 2011

@abnka a dodrzala si vsetko podla tej knizky? Pevny rezim dna, primerane dlhy spanok cez den?

abnka
26. okt 2011

@zuzi118 pevný režim máme už dosť dlho a tie spánky, no nedonútim ho aby mi spal dlhšie ako 45- 60 minút na jeden šup.

akdarka
26. okt 2011

@abnka myslím, že tvoj inštinkt neklame! Este to chces skusat? Po tom ako sa syncek vystresoval?
Bud tu vzdy pre neho, stojí to za to 🙂 môjmu sa po roku upravil denný spánok - spinka 2 hodiny a vecer zaspi do 20min na prsniku. Dieta len musi cítiť istotu, držím palce!

katrinka8
26. okt 2011

@mili01 - no, mozno sa jej neda zaspat preto, ze ma vela podnetov a je z toho rozrusena. Este je malicka. Babatka do 3 mesiacov by nemali byt hore dlhsie ako 2 hodiny. Takze skus vypozorovat niektore z tychto signalov unavy: bud ziva 😀 , sucha si ocka, menej sa hybe, nejavi zaujem o "hru". Ale vraj existuje aj drazdivy typ deti, ktore maju prejavy unavy opacne, cize su nepokojnejsie, viac sa hybu ako obvykle... Napr. nasa mala ked bola unavena, tak si chytala uska. Niektore deticky si zacnu cmulat prsteky, nalada sa im zhorsuje aj po podnete, ktory by inokedy vobec nevnimali... Urcite si si vsimla, ako sa Vasa malicka sprava, ked je unavena.
Takym malickym detickam vadi aj privela podnetov, ktore ich mozu unavit, rozrusit. Preto skus pred tym, ako uplynu tie cca 2 hodiny bdenia (cize ak vstane napr. o 8:00 hod, tak okolo 10:00 hod ju sleduj, ci nejavi znamky unavy) dat ju do "pokojoveho" stavu, skus ju dat prec od hrazdicky este predtym, ako zacne mrknat. Na take upokojenie potrebuje asi 20 minut pred spanim. Tu su rady, co mozes skusat robit: ticho sa jej prihovarat, nosit na rukach, hojdat, hladkat, proste co vies, ze zabera. Ale musis to urobit skor, ako bude uz uplne vycerpana, cize skor, ako zacne mrknat, lebo to uz je asi prilis unavena a rozrusena a preto ked ju hladkas aj od unavy zaspi, ale kedze mala mozno predtym vela podnetov, znovu sa zobudi o chvilku ...
Napr. u nas zabera pri zaspavani uz od narodenia hudba, mame taku nocnu lampu, co sviti hviezdickovo a hra upokojujucu hudbu (vari Mozart, ci Bach, ci co to je, zvuky prirody atd.), pocuvala som to este ako tehotna. A od narodenia to dcerke pri zaspavani pustame.
Vies, ono je to tazko zistit pri tychto detickach, co na ne zabera. Obcas treba dlhsie hladat. Ale tie intervaly som nasla v tej knizke, aj niektore rady, ktore u nas zabrali. Najdolezitejsie je asi najst ten spravny okamih ulozenia na spanie. Skus ju len pozorovat, co robi pod tou hrazdickou napr. Ked zbadas, ze uz nereaguje na hracky, tak ju daj prec odtial. Alebo jej skus nedavat tam vela hraciek, stacia mozno len zo 2. To je tazko povedat, takym malickym detickam skoro vsetko vadi. Ale neboj sa, urcite to vypozorujes a vekom sa to zlepsi 😉 Drzim paste, nech sa to podari. Neviem, ci Ti tieto moje rady pomozu, daj potom vediet 😉

katrinka8
26. okt 2011

@abnka .- napr. nam ked nechce niekedy vecer zaspat (raz za cas sa proste stane, reaguje niekedy na spln, niekedy proste len nema svoj den a vymysla, je to zriedkave, ale stane sa...), tak vzdy ked place, pridem. Nikdy ju nenecham plakat. Mame vysielacku, takze ked pocujem, ze len mrnka trosku, tak chvilku pockam, ci to nie je zo sna. Ked zistim, ze nie (co je obvykle tak do minuty), tak tam idem. Ukludnim, ulozim, odidem. Niekedy pomoze hned, niekedy musim ist aj 5x po sebe, ale vzdy idem (lebo ona sice po ukludneni "zaspi" ale znovu sa "zobudi" - to je taky plac zo sna, tak zacina a obvykle sa zobudi uplne). Vzdy ukludnim, ulozim a odidem, aby vedela, ze ma spat. Nenecham vyplakat, lebo viem, ze to nerobi naschval, proste sa jej neda spat a je z toho "zufala". Vtedy robim vsetko preto, aby som ju upokojila, ked treba, aj z postielky vyberiem a trosku ponosim, pohladkam, aj necham na rukach zaspat ci nakojim. Lebo viem, ze taketo uspavanie bude trvat kratsie ako nechanie vyplakat. Iba by som ju vynervovala este viac a budila by sa celu noc z toho. Cim je babo mladsie, tym je mensia pravdepodobnost, ze placom vymysla. Proste place, lebo daco potrebuje.
Obcas aj nasa proste len vymysla a trepe sa, smeje, proste vystraja. Ak je to cez den a vidim, ze nejavi teda fakt znamky unavy, tak ju vyberiem z postielky a necham ju sa este par minut sa hrat. Obvykle do 15 minut zacne zivat a potom ju ulozim a zaspi do 5 minut. Bez cirkusu 😉
Ak vidim, ze vymysla a javi znamky unavy, tak robim to, co aj vecer - viem, ze je to len jej hra na hranice, lebo zarucene je unavena (sucha oci, ale nebude spat ani co by bolo). Vtedy neustupim, vystiskam, ulozim, odidem. A ked tam len sedi a hra sa, (cize je ticho a´ nevykrikuje), tak ju necham, obvykle za chvilu zaspi sama. Ak vykrikuje, prip. mrnci, tak tam idem, vystiskam, ulozim, odidem - vzdy dodrzujem ten isty postup, vzdy na zaver odidem, aby vedela, ze spat bude. Obvykle staci prist 2-3x a zaspi do tych 10 - 15 minut. Keby som ju nechala vyplakat, tak by som ju iba co viac rozrusila.
Nefunguje to asi u kazdeho, kazde dieta je ine, ale u nas taketo postupy funguju. Musim povedat, ze kym som na to prisla, tiez sme si svoje uzili - resp. neuzili sme si veru cez den dlho spiace dieta 😉
Mne viac v spani pomohla knizka z Baby bagu Od narodenia po 1. rok. Tam som nasla vela uzitocnych rad 😉

lovula
26. okt 2011

@ewula3391 ja som mala syna naučeného na podobnú hovadinu 🙂 my sme zase spali všetci traja spolu v manželskej posteli, čiže ja s manželom na krajoch a milord roztiahnutý na celej posteli. Tiež som si raz povedala stop, pretože sme sa s manželom budili totálne dolámaní.
Naučila som ho na postieľku takto - uložila som ho do našej postele a keď už zaspával, čiže akonáhle zavrel oči, tak som ho jemnučko a pomaličky preložila do postieľky, samozrejme on hneď oči dokorán. Zobrala som ho naspäť do postele a zase uspávala a zase som ho preložila do postieľky. Nakoniec bol taký unavený, že síce otvoril v postieľke oči, chytila som ho za ruku a on ich zavrel a spal. Takto sme sa hrali tri noci a tri dni, ale vyhrala som a od vtedy aj v postieľke zaspáva, ale musela som ho uspávať a musel ma držať za ruku. Čiže som ho naučila ďalšiu blbosť, ale aspoň som sa v noci vyspala 🙂
Len každé bábo je iné, tak možno na tvoje takéto odvykanie fungovať nebude, ale za skúšku nič nedáš.

annie13
27. okt 2011

vedeli by ste mi niekto poslat vo worde tuto knizku??

zuzi118
27. okt 2011

@abnka a aky mate rezim?

My sme vcera intervaly dodrzali.. ale zakazdym ked sme prisli, tak sa strasne ruzzurili. Trvalo to cca 2 hodiny, v noci uz bolo dobre. Celkom dobre spali.

abnka
27. okt 2011

o pol osmej zobudiť, raňajky, trochu hra, o deviatej k mame, tam má "desiatu" a hru , o jedenástej spí do cca dvanástej, potom ideme nakupovať alebo len tak von , o jednej obed a o druhej spí do tej tretej potom ideme domov, o štvrtej dojde marek , tak sa spolu hrajú ja niečo klohním v kuchyni , to má potom okolo piatej, pol šiestej večeru potom zase hra alebo "výbeh" v kočíku o ôsmej kúpať , pár minút maznania a spať. Predtým sme ešte mali o šiestej spánok a po kúpaní kašu , ale odkedy som tieto dve veci vysadila, spí neporovnateľne lepšie...... ťahám ho od tej tretej až do nočného spania a kašu buď dám na večeru alebo vôbec, nejak ju nepostráda.
No a po každom jedle a sem tam aj inokedy kojím.

Hej, to prijdenie aj môjho strašne rozzúrilo..... Ja som dnes zistila že ani vycikať sa v noci nemôžem ísť . Panebože to bol rukot !......

abnka
27. okt 2011

@akdarka Nie , už to nebudem skúšať, hoci teda dúfam že do osemnástky pri mne spávať nebude 🙂 takže jedného dňa , či už touto metódou alebo ináč , bude musieť pochopiť že má svoju postieľku a možno už vtedy aj svoju izbietku. Ale zatiaľ cítim že je naozaj veľmi maličký a veľmi závislý.....

1janina2
28. okt 2011

Ahojky, taky strašně bojujeme se spánkem naší skoro 4měsíční dcerky. Už od narození jsme měli velké problémy,neustále plakala, vůbec nespala, trápilo jí moc bříško a prdíky, takže jsme pořád nosili a nosili,kolikrát malá nespala přes den i 8 hodin, byly noci, které jsme probděli a nešli jsme spát vůbec, prostě strašné, postupně jsme se snažili vybudovat nějaký režim, povedlo se začátkem 3. měsíce, ale se spánkem a ukládáním stále bojujeme. Večer to jde, po koupání nakojím, při kojení zhasnu a nechám svítit jen baterku, malá už u kojení usíná, ale snažím se jí budit, pak jí nechám odříhnout a takovou polospící ukládám do postýlky, kouká na mě po očku, dám jí dudlíka, k tomu plínku a skoro hned spí, někdy zřídka se ještě po nějaké době probudí,když jí vypadne dudlík, v noci se budí s 3-4 hodinovým intervalem, většinou hned po kojení spí dál (kojím po tmě) někdy se trochu vzteká a když nepomůže dudlík, musím jí zvednout a uchovat. Ale přes den je to hrůza, vůbec nechce být v postýlce, nechce být sama, tak ji máme v obýváku v pelíšku z kojícího polštáře, snažím se jí uspávat po 2 h co je vzhůru, ono to i tak i vychází, že už si mne očka a zívá, ale prostě jí uložim a ona sama neusne, jedině u mě v náručí s dudlíkem, nemusím už s ní chodit, jako dřív, ale sedět, pevně objímat, lehce pohupovat nebo jen poplácávat po zadečku, to se uklidní a spí za chvíli. Jinak spí dobře v kočárku, ale jen venku, na čerstvým vzduchu jí to prospívá. Jak jí, ale naučit usínat bez chování? Takhle mi jí nikdo kromě mě neuspí ☹ Někdy se podaří, že usne v pelíšku s plínkou a dudlíkem bez toho, abych jí chovala, ale to je velmi zřídka. Zkoušela jsem jí nechat vyplakat, ve 2 případech nakonec sama usnula, ale jinak jsme to nakonec po půl hodině nevydrželi a zase jsem jí vzala do náručí usnula ihned. Když u mě usne, tak jí pak odkládám do pelíšku a tak z 80% spí dál, někdy se probere a musím znovu. Tak jak na ní? Pomozte, poraďte....

akdarka
28. okt 2011

@1janina2 take malé miminko si nechala vyplakat? Ani sa mi veriť nechce ☹ deticky ukludnuje prítomnosť mamičky, nejaky rytmus (sanie na prsniku, pohupovanie v náručí) a to nie je vymyslanie zo strany malickej ale jej legitimna potreba. Mamickam často pomôže ergonomicky nosič alebo satka, kde malicku pohupovanie pri chodzi alebo domácich prácach/ nakupoch uspi a ty máš volne ruky... Nezaspi ti pri kojeni? To je pre deti najlepsi pocit a je to rýchle 🙂

zuzanockamt
28. okt 2011

@1janina2 len vydrzat, casom sa to upravi samo ... moj syn bude mat 14 mesiacov a az teraz mi vecer zaspi bez problemov - ale samozrejme na rukach ... este sa nestalo, ze by zaspal sam, ani to neskusam ... a spi s nami v posteli ... ale zaciatky boli tazke, uzili sme si kadeco

1janina2
28. okt 2011

@akdarka Vím, že na to vyplakání má spoustu lidí takový názor jako ty, ale když miminko pořád pláče, vzteká se a člověk se od ní nemůže hnout, aby něco udělal, tak zkusím prostě všechno, to se nedá....nechci jí ale samozřejmě ubližovat, nedělám to často, ale někdy to už jinak nejde... Nosič jsem zkoušela, usnula v něm ale co pak, stejně když jí v tom mám, nemůžu skoro nic, žehlit, vařit,když jí mám na břiše a ještě si myslím, že v tom si křiví záda...Při kojení mi přes den vůbec neusíná, spíš bojujeme, vzteká se, kroutí se (bolavé bříško), někdy musím i dokrmovat, takže to taky u nás nefunguje, jen večer, když už je hodně unavená.

berenika39
28. okt 2011

@1janina2 ještě napiš, kde je problém, at ti může někdo odpovědět.
V noci spí a budí se jen na kojení po cca 4 hodinách. přes den spí v pohodě v kočárku, nebo u vás v obýváku v pelíšku. Když je nejhůř, chvíli ji pochováš a usne. Nosit ji za pochodu nemusíš, cituji: ale sedět, pevně objímat, lehce pohupovat nebo jen poplácávat po zadečku, to se uklidní a spí za chvíli.
!!!Vždyt to je to nejpřirozenější a nejhezčí, co pro ni můžeš udělat.

Je jí pár měsíců, nic víc nepotřebuje než tebe, když usíná.

zebra41
28. okt 2011

@akdarka @1janina2 no ja som tiez ostala zhrozena, ze nechat vyplakat taketo babatko...to je male babatko a z toho co citam tak ti spinka uplne v pohode. ja chapem situacie, ked treba babo uspavat hodinu a ono potom 30 min spinka a budi sa s placom,lebo je nevyspate. ale pokial ju 10 minut uspavas a ona potom v pohode spinka,tak ja by som to u 4.5 mesacneho babatka vobec neriesila. a nezaspinka ti ani na posteli ak si k nej niekto lahne? musis ju hupat vzdy len ty?

zuzanockamt
28. okt 2011

@1janina2 ked mas spravny ergo nosic, alebo satku, tak chrbat dietata je v poriadku, nic sa mu nestane ... ja som s malym v satke bezne zehlila, varila, upratovala ... nebol nikdy problem, kym bol maly - do cca 6. - 7.mesiaca som nosila velmi intenzivne ... a nosim este aj teraz, ci uz vonku alebo aj doma ... a velmi dobre je pre taketo deti spanie spolu s rodicmi, neviem si to vynachvalit, budi sa menej, ked sa trosku pomrvi, som hned nablizku, takze ho utisim a neprebudi sa mi celkom

1janina2
28. okt 2011

@zebra41 No o tom to taky je, že dost často jí uspím, odložím a ona se pak dost často budí, má neklidné spaní a pak musím uchovat znovu, takže pokud chci mít zaručeno, že bude spát, tak jí musím nechat na ruce, bojím se abych jí tahle nechovala ještě za rok, už takhle je dost těžká 😉 a problém je to, že kromě mě jí nikdo doma neuspí, ani manžel, ani moje máma, tchýně, takže se od ní nemůžu hnout.

zuzanockamt
28. okt 2011

@1janina2 ja som dost dlho s malym fungovala tak, ze som sedela a mala ho na rukach pocas dna, lebo inak nespal, potom som zacala nosit a mala som po probleme ... a este aj teraz ma v noci take chvile, ze sa zobudi, mrnci, kym ho nevzme na ruky, tak chvilu chodim po izbe alebo hopkam na fitlopte, kym zase nezaspi ... a obcas to je aj niekolkokrat za noc 🙂 ... to casom prejde, nebude to trvat veky 🙂

peta268
28. okt 2011

@1janina2 ahoj, ja si myslim, ze ti spinka uplne v pohode, a aj to zaspavanie je v pohode...nas maly ma 1 rok a 2 tyzdne a stale si vyzaduje len moju pritomnost pri zaspavani, zaspava jedine pri kojeni, vecer ked zaspi dam ho do postielky, ked sa zobudi tak uz ide k nam do postele, nech nas ma nablizku 🙂 ...a to sa este v noci niekolkokrat kojime 5x a viac a este od narodenia mi neprespal viac ako 3 hodiny...niekedy chce prsnik aj kazdu hodinu 🙂

akdarka
28. okt 2011

@1janina2 no poviem ti to takto : moj má 14 mes a ešte spí cez den v satke ( ak nespi v kociku) uviazem ho do takej kolisky k prsniku, on zavrie oči a spí...odviazem, zložím na postel a fungujem...alebo mi spaval na chrbte v manduci (hlavicka sa da krasne fixovat kapucnou co tam je) pri upratovani. no podľa mna si koledujes takýmto prístupom k jej spánku o veľké problémy v budúcnosti. Ja idem cestou (áno, teraz sa zda, že som sibnuta ale viem čo robím 🙂 ), že mu vypestujem pocit, že spánok a zaspavanie je prijemne, skvele a v budúcnosti to bude u nás tak ako väčšina mamičke sníva v 2mes dietata: uložim a spí! Moj maly nemusi "bojovať" o prežitie pri kazdom zaspavani čo vlastne deticky pri vyplakani robia chudatka...a čo poznám a viem porovnat deti v okoli (uz su velke) ktorých rodičia aplikovali oba prístupy - no vyplakanie je veľmi kratkozraka metoda, ktora spôsobí neskôr veľa problémov v spani, chorobnom naviazani na matku (neistota dieťaťa, že stratí matku sa moze prejavovať dllllho po týchto vyplakacich pokusoch)...ja len aby si zvazila tieto aspekty!

@zuzanockamt ja som evidentne masochistka, že do tejto témy vždy vleziem...ty máš ake pohnutky? Tiez chceš spasit všetky deti sveta? 😅 dufam, že moj príspevok chápeš tak ako ho myslím 😀