Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

lucinkalu
24. apr 2012

@zuzanockamt skús sa nad tým zamyslieť ... Polhodinový plač jednorazový stojí za to aby dieťa už ostatné noci krásne spinkalo.... Nepochopím zmýšľanie niektorých matiek! Za to že ty nemáš odvahu poradiť si s dieťaťom tak nekritizuj druhých! V tejto téme sú dva typy maminiek: jedny čo chcú pomoc a vedia že toto je jediná možnosť a druhý typ maminiek ktoré závidia odvahu a odhodlanosť maminiek ktoré to dokázali ... Každú jednu maminku bolí keď vidí dieťatko plakať, aké je to pre ich dobro aby bolí naspinkané a oddýchnuté! Nie pre svoju POHODLNOSŤ kritizovať druhých! Zlé návyky pri zaspavaní u detí má za následok zlé návyky u dospelých!

zuzanockamt
24. apr 2012

@lucinkalu ja neviem, ale mne dieta pekne spi kazdu noc - pri mne v posteli, od roka a pol prespi komplet celu noc ... nebudi sa vobec uz ani na mlieko ... dosiahla som to bez placu a stresu ... s vlastnym dietatom si teda poradit viem 🙂 ... a vobec nic nezavidim matkam, ktore nechavaju deti vyrevat - nemam im co zavidiet ... moje dieta nikdy neplakalo dlhsie ako 5 - 10 minut, celkovo plakaval velmi malo - vdaka metodam attachment parenting, ktore sa snazim vyuzivat co najviac

lucinkalu
24. apr 2012

Tak mas velke stastie... pozri ja mam svagrinu ktora ma dieta take ze je neskutocne uzasne dobre... spinka od narodenia cele noci a cez den sa hra same je neskutocne spokojne... Kazde dietatko je ine ... A kazda maminka robi to najlepsie co vie. Ja som si so svojim tiez poradila a sme obidve velmi spokojne. Ja som vsak nemala navyber a nelutujem to ze mi tri dni plakala. Ja som tuzila po tom aby spavala pri mne v naruci... to je take krasne... ale pre nu existoval iba kocik a pri mne nevydrzala v posteli ani sekundu... Bolo to priserne. Teraz je to uzasne a som na seba hrda.

lucinkalu
24. apr 2012

Tak mas velke stastie... pozri ja mam svagrinu ktora ma dieta take ze je neskutocne uzasne dobre... spinka od narodenia cele noci a cez den sa hra same je neskutocne spokojne... Ale prve dietatko mala pravy opak. Kazde dietatko je ine ... A kazda maminka robi to najlepsie co vie. Ja som si so svojim tiez poradila a sme obidve velmi spokojne. Ja som vsak nemala navyber a nelutujem to ze mi tri dni plakala. Ja som tuzila po tom aby spavala pri mne v naruci... to je take krasne... ale pre nu existoval iba kocik a pri mne nevydrzala v posteli ani sekundu... Bolo to priserne. Teraz je to uzasne a som na seba hrda. A ty si tu prečo v tejto teme ked mas skvele dieta a nepotrebujes vyriesit spinkanie ??? a ked tak odsudzujes tuto metodu??? Ale ja sa vam maminky necudujem, ved pred par mesiacmi som mala rovnaky nazor ako vy 😝

zuzanockamt
24. apr 2012

@lucinkalu moj syn nespaval tak uzasne od narodenia a sam sa uz vobec nezahra, len obcas, ale to co som dosiahla s nim je len vdaka chapavemu pristupu - v spanku a jedeni respektujem jeho potreby a nie moje zelania a samozrejme vela urobilo aj nosenie v satke a nosici takmer od narodenia 🙂

lucinkalu
24. apr 2012

V nosici a v satke nosim aj ja... Ja neviem aky chapavy prisup by som mala zvolit... Precitaj si este raz co som pisala v prom svojom opise ako to vypadalo u nas. V noci sa budila kazdych 15 minut a zasa chcela prekladat do kocika... manzel skrabkat ja hojdat a spievat... Ja som bola znicena psychicky a fyzicky bola som stale chora co som nespavala! Tak mi tu nepis ze respektujem svoje zelania. ... Moj manzel tuzil aby sme boli stastny moja dcera potrebovala naucit spat ... Ja nechapem co si myslis... ze mne kazdy vecer hodinu place a tak zaspi? Dam ju do postielky chvilku ju hladkam dam jej pusu a odidem... Myslis ze place? nie, nieco si zamrmle a krasne zaspinka s usmevom a v dobrej nalade. Vysvetli mi co je vtom sebecke?? Myslis ze ked dietati splnis aj nezmyselne poziadavky ze urobis spravne??? co z takych deti vyrastie? Ja ti vobec nerozumiem!

bleee
24. apr 2012

@zuzanockamt Polhodinovy plac, z toho len 10min intenzivny sa mi vidi viac nez v pohode. Rozhodne stoji za to, predtym ho manzel uspaval na rukach a strasne ho zacali boliet krize, maly sa navyse nevedel na tych rukach uz nijak ulozit. Ak by ho rovnakym systemom uspaval este par mesiacov, bol by zrely na operaciu chrbtice. Oplatilo sa to na 100%

lucinkalu
24. apr 2012

@bleee Ano skus to o mesiac.... Alebo nieco este vymyslis cim mu das najavo ze aj cez den sa spinka v postielke. A je to pravda co pises aj o manzelovi... Na tom ze nevladzete uspavat svoje dieta neni nic sebecke... Drzim ti palceky

bleee
24. apr 2012

@zuzanockamt Mozno sa pytas, preco sme ho naucili spat takym blbym sposobom- nosenim na rukach, ale maly mal do 3 mesiacov take silne koliky, ze inak sa nedalo. A plakaval denne ovela viac nez len 30 min. Co by sme vtedy za to boli dali, keby nam denne plakal len tolko! Nastastie koliky pominuli, ale uspavanie na rukach ostalo. Co s nim? Ja viem, kto nezazil, ma plno lepsich rad, ako sa to da bez placu. A nech sa tesi s toho, ze mu na jeho dieta zaberaju. Ale ked to na ine deti nezabera, nech ich ani ich rodicov neodcudzuje a nech sa nevyvysuje skyvanim sa za pekne znejuce pojmy ako attachment parenting a spol.

zuzanockamt
24. apr 2012

@bleee ja som uspavala na rukach 18 mesiacov a som tu ... a to mam pomerne tazke dieta ... problemy so zaspavanim som velmi dobre poznala ... ale nikdy som sa neuchylila k metode vyplakavania ... poctivo som uspavala kazdy vecer a aj pocas dna na rukach, kym to syn vyzadoval ... a oplatilo sa ... ked mal cca 14 mesiacov, odmietol vecerne uspavanie na rukach a v 18.mesiaci aj denne uspavanie ... uz zaspi sam, len pri nom lezim ... kym bol malicky, mavala som ho na vsetky denne spanky v satke - vtedy mi spal aj 3 hodiny v kuse, inak ledva 30 minut ... takze viem, co to je ... staci si precitat moj clanok ohladom uspavania

bleee
24. apr 2012

@zuzanockamt Kedze si uspavala maleho do 18. mesiacov na rukach, tak potom sa necudujem preco pises do tejto temy. Musi byt tazke citat, ze tak lahko sa da toho navyku zbavit a ze sa to kope ludi podarilo ovela skor. ..

lucinkalu
24. apr 2012

@zuzanockamt prepac ze vam tu do toho kecam ale ja mam taky pocit preco si v tejto teme ... ze lutujes to obdobie co si sa natrapila... lutujes to ze si si aj ty neurobila poriadky s dietatom skor! Preco inak by si tu bola???? Poznam deticky co do 4 rokov svojho zivota spali katastrofalne! Nesud podla seba inych! Ja si myslim ze fakt zavidis 😠

zuzanockamt
24. apr 2012

@bleee ja som ho nechcela od toho nasilu a so stresom oducat, toto nikdy nerobim, do coho nemozem zsiahnut, do toho nezasahujem ... spanku sa neda naucit, na to musi dieta dozriet, ale to zase kazdy nepochopi, ja mam trosku ine metody a sposoby a nie hned dieta stresovat ... som velmi hrda a stastna, ze som svojmu dietatu umoznila, aby na urcite veci dozrel
@lucinkalu jasne, zavidim 😀 ... ja uspavanie na rukach milujem, nosenie a satkovanie je moja zavislost , bolo mi velmi luto, ked sa syn od toho odstavil ... ja sem chodim robit osvetu, aj ked asi zbytocnu, lebo nadalej budu mnohe deti tyrane vyplakavanim a zvysovanim stresovych hormonov v krvi a uplne zbytocne ... a urcite nenazyvam toto obdobie trapenim

zuzanockamt
24. apr 2012

inak spojenie "urobit si poriadky s dietatom" mi pride ako zo stredoveku 😕

lucinkalu
24. apr 2012

@zuzanockamt Príd sa pozriet na ten stresovy hormon do nas 😀 aka je mala spokojna cez den a ako pekne spi aj v noci 😀 Si uvedom co tu pises. Ved nase deti plakali chvilku! A pred tym? Ved moje dieta bolo mrzute nechcelo sa hrat na nic nemalo chut... a robila som vsetko len aby bolo spokojne! Uvedom si co tu pises!

zuzanockamt
24. apr 2012

@lucinkalu nema zmysel nieco tu riesit ... iste veci nie kazdy dokaze pochopit ... ja som velmi rada, ze som si zvolila inu cestu

lucinkalu
24. apr 2012

A druha vec je ta ze matka zostava nadalej manzelkou a zenou! Pre svojho manzela pre seba! Vies kolko manzelstiev kvoli tomu stroskotalo????

zuzanockamt
24. apr 2012

@lucinkalu pre mna je prvorady momentalne syn, nic ine neriesim

lucinkalu
24. apr 2012

@zuzanockamt Stale neviem pochopit preco v tom vidis taku tragediu ved nase deti plakali chvilku!!! Nie nema zmysel to s tebou riesit... mas zjavne urcity komplex ktory si takto riesis. Mam spokojne usmievave dietatko, spokojneho manzela a spokojna som aj ja. Co k tomu dodat??? 😎 😀

lucinkalu
24. apr 2012

@lucinkalu Nechcem sa nikoho dotknut ale taketo keci maju opustene maminky bez partnera. Pre mna je na prvom mieste rodina = dcerka manzel a ja 😀

lucinkalu
24. apr 2012

@zuzanockamt Nechcem sa nikoho dotknut ale taketo keci maju opustene maminky bez partnera. Pre mna je na prvom mieste rodina = dcerka manzel a ja

gabika783
24. apr 2012

@lucinkalu a nešli náhodou malej zuby keď sa ti takto v noci stále budila. Ešte som nestretla maminu, ktorej by dieťa samé prespalo celú noc (či už dojčiacu alebo nedojčiacu). Jedine ak ho nechala vyplakať. Z toho usudzujem, že je to normálne, že dieťatko do určitého veku neprespí celú noc 🙂

Veľmi zaujimavé cvičenie by bolo skúsiť skontrolovať tep vášho dieťatka keď ho nechávate plakať. Myslím, že srdiečko má až v hrdle.

gabika783
24. apr 2012

Nie je umenie bábätko nechať vyplakať a počkať, kým sa nezlomí a rezignovane sa neutíši. Takých detí je veľa v detských domovoch. Sú zlomené a naučené, že plač ako volanie o pomoc nefunguje. My sme chceli bábätká, nie sú to bábiky, sú to živé tvory, ktoré sú závislé na nás. Nemôžu za to a potrebujú nás, našu náruč a pozornosť.

zuzanockamt
24. apr 2012

@lucinkalu no aby som ta vyviedla z omylu - manzela cuduj sa svete mam 😀 a komplexy cuduj sa svete nemam 😀

lucinkalu
24. apr 2012

@gabika783 Jejku ved citaj co tu pisem mne babetko plakalo prvu noc vela a druhu noc malicko a od vtedy spinka s usmevom na perach! Mozno ani zdaleka sa ty tak nevenujes dietatku ako ja! Typ zien ako si ty su lenive zenske ktore sikovnym len zavidia. TAK CO TU V TEJTO TEME DO KELU ROBIS???

lucinkalu
24. apr 2012

@zuzanockamt tak potom ked mas manzela AKO mozes napisat ze " pre mna je prvorady momentalne syn, nic ine neriesim" ???????????????????????

gabika783
24. apr 2012

Neprispievam sem pre tie maminy, ktoré už túto metódu vyskúšali (pretože tie si ju budú zákonite brániť zubami nechtami lebo iné im nezostáva)... ale chcem odradiť tie ktoré sa s touto myšlienkou pohrávajú. Dobre to zvážte stratená dôvera Vášho dieťatka sa veľmi ťažko nadobúda.

veľmi dôležité sú informácie a podpora
odporúčam tento článok
http://babatocko.blogspot.com/2011/05/nocny-spa...
a tento článok
http://dojcenie.wordpress.com/2010/05/11/o-dojc... je tam zapletené aj dojčenie.. treba čítať dokonca... 😉

zuzanockamt
24. apr 2012

@gabika783 🙂 😉

lucinkalu
24. apr 2012

@gabika783 Moje dieta ma 13 mesiacov! Nevadilo mi nespat nevadilo mi hojdat nevadilo mi srabkat nevadilo mi spievat do tej doby do kedy som nenasla svoju dcerku stat v kociku vyvlecenu z popruhov ! Precitaj si odzaciatku co som tu pisala! Moje dieta ma miluje a nas vztah je omnoho lepsi ako vtedy ked som urobila vsetko tak ako chcela! Tebe vobec nejde o nic ine ako o to ze zavidis inym maminkam ktore to zvladli.

baklik
24. apr 2012

@gabika783 tak nas maly ma 5 mesiacov a zatial sa mu podarilo 2-krat prespat celu noc, t.j. od cca 21.00 - 6.00. Vacsinou sa v noci budi raz, teda zaspi okolo 20.30, zobudi sa okolo 3.00 a potom okolo 6.00. podotykam, ze ani raz sme ho nenechali vyplakat! taketo metody neuznavam... a som toho nazoru, ze by to ani nepomohlo. nemala by som to srdce nechat ho trapit sa! radsej ho vezmem na ruky ukludnit sa, dam mu mliecko a tak. mame zaspavaci ritualik - polozim do postielky, zapnem kolotoc, ktory hra sam cca 5 min. a pritom svieti a na steny projektuje hviezdicky, pripadne ma v postielke hrkalky na gumicke. ak je nahodou aj tak mrzuty, dam mu mliecko, pustim potichu kolotoc a za chvilu zaspinka...
som rada, ze sme doma ani raz nemuseli uspavat v kociari, aj ked moj drahy mal take pokusy, ale povedala som mu, ze nie, zvykne si na to a tazko sa oduca.
ja chcem, aby moje dietatko malo pocit, ze sa moze na mna vzdy spolahnut a som tu pren, preto ho nenechavam vyplakat a urobim vsetko pre to, aby bolo pokojne a spokojne babatko.
zas nie som ani zastancom toho, aby dieta bolo nonstop zavesene na matke. nastastie, maly sa vie aj sam prehrat na nejaku polhodinku iste. teraz ho bavi prevalovat sa z chrbatika na brusko a naspat 🙂
tiez ho rada nosim, ale nemozem si to dovolit intenzivne, pretoze uz teraz ma cez 8 kg a mna nenormalne z toho bolia kolena 😒
a satkovanie som si nemohla dovolit, pretoze som bola cisarskom, rana sa mi hojila 2 mesiace a pri kazdej vacsej namahe mokvala a bolelo ma podbrusie.
tak len tolko k tejto teme... je fakt, ze kazde dietatko je individualne a kazda mama snad najde svoj sposob uspavania. ale k vyplakavaniu by som sa neuchylovala, pretoze je pravda, ze vtedy sa dietatu vyplavuje stresove hormony, ktore su toxicke a ma to neblahy vplyv na vyvoj centier mozgu. v tejto suvislosti odporucam knihu Rodicovstvo je veda - ma naozaj nieco do seba a opisuje to ako na zaklade dlhorocnych vyskumov prisli na to, ze z deti, ktore ich rodicia nechavali casto a dlhodobo vyplakat sa casto stavaju depresivny jedinci, uzavreti do seba, nevyrovnani a neschopni riesit problemy kludom a vyrovnane reagovat vo vyhrotenych situaciach.
odhliadnuc od uvedeneho, nedalo by mi to ani srdce nechat maleho trapit sa, ked nemusi...