Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

romcovaklarka
25. apr 2012

@zuzanockamt Nevím, mě až doteď nějak ani nenapadlo, že by to bylo nějak divný nebo tak 😅

No a abych byla trochu k tématu... se musím pochlubit 🙂 Prcek mi večer vždy usínal u kojení a nyní už pár dní mlíčko z prsu odmítá, takže večerní usínání byly trošku boje... ale dneska se mi povedlo ho umazlit na houpacím křesle do takové ospalosti, že jsem ho pak dala do postýlky a on si sám hezky usnul... Asi blbost, ale já mám takovou radost 😵

euka210
25. apr 2012

@zuzanockamt no ved aj som s nim aj zehlila aj varila, ale teraz ma 9,5kg a to je proste pre mna vela...tak ukurat na pol hodku ist von. Kebyze moze ist dozadu, tak by to bolo ine, no este je maly na to.

zuzanockamt
25. apr 2012

@euka210 mne syn do roka poriadne nespaval, tiez som polhodinu uspavala a polhodinu spal ... ale v nosici/satke mi spal pekne, tak som ho nosila ... ja ani teraz pri nom vsetko nestiham ... varievam kazdy den vecer a v noci a to iste upratovanie, lebo si vyzaduje, aby som sa mu venovala, prisposobujem sa jeho aktivitam, porobim si, ked spi - pocas dna ma jeden spanok, ktory trva hodinu az hodinu a pol a vela veci robievam az vecer, ked zaspi, bezne chodim spavat okolo polnoci a rano o piatej ma uz krpec budi 🙂

romcovaklarka
25. apr 2012

@euka210 Hele a nosíš v šátku, nebo čem? Já mám ergo a už nějak v těch 7m jsem (jen na doma, ne venku) dávala malého dozadu. Vepředu už se mi s ním blbě vařilo apod., ani ne kvůli váze, ale že jsem si přes něj neviděla na to, co dělám 😅 Když se mi zdálo, že usíná, tak jsem mu natáhla kapucku a bylo. Přece hlavičku už drží dobře.

euka210
25. apr 2012

@ivular ak to tak vyznelo, prepac 🙂 Len som trochu vytocena nepochopenim.

zanis
25. apr 2012

Ahojte,

ja mam knizku Kazde dieta sa vie naucit spat ako original. Ked mala dcera ca. 7 mesiacov, rozhodla som sa - napriek tomu, ze sa v noci budila 1 max. 2-krat, ze tu metodu vyskusam. Bolo hrozne pocuvat ten plac, ale musim povedat, ze to po par dnoch fungovalo. Robila som si aj ten graf, co je v knihe a ukazuje tie frekvencie spanku a prebudeni. Asi po tyzdni zacala spavat celu noc. ALE... Cez den som si zrazu vsimla, ze moje dieta, dovtedy maly smejo, sa prestala uplne smiat...Sledovala som ju par dni a okamzite som s tym prestala - resp. ked sa nahodou zobudila, isla som k nej a uz ju nenechavala plakat. Samozrejme, ze vsetko sa vratilo do starych kolaji - vstavala opat 1 az 2-krat v noci, ale cez den bola zasa vesela 🙂 Asi v 14 mesiacoch zacala prespavat celu noc... U dalsieho dietata by som tu metodu vobec neskusala...

zuzanockamt
25. apr 2012

@euka210 no s tou vahou to mas podobne ako som mala ja ... moj syn ako 4 mesacny vazil cca 8 - 8,5 kg, v roku mal takmer 11,5 kg ... teraz ma okolo 13kg ... dalo sa to zvladat, lebo som vedela, ze ina cesta nie je a predsa vecne to trvat nebude

euka210
25. apr 2012

@zuzanockamt tak to Ti zavidim 🙂 Ja mam budicek o 6. a uz musim ist veru spat, lebo ponocovanie ma nasledky potom rano 🙂 dakujem

euka210
25. apr 2012

@romcovaklarka mam Manducu

romcovaklarka
25. apr 2012

@zanis Mně stačilo, že jsem četla, že vlastně ne že se miminko "naučí spát", ale že de facto volá maminku a maminka nepřijde, tak miminko rezignuje a pochopí, že se nedovolá, že nemá ani cenu to zkoušet... tak to když jsem si přečetla s pár týdenním miminkem a rozbouřenými hormony, tak jsem to obrečela jenom nad tou představou 😅 a proto jsem ho nikdy nedokázala nechat brečet, když jsem se vžila do té jeho hlavičky, jak na mě spoléhá, že za ním přijdu, když mě volá, a jak by mu muselo být, kdybych nepřišla...

romcovaklarka
25. apr 2012

@euka210 Tak ta má myslím taky kapucku, že. Akorát nevím, zda se dá ta kapucka nandat, když ji máš na zádech. U erga mi to jde, i když se u toho pěkně kroutím 😅
Dobrou, taky musím jít, prcek sice už dnes spává pěkně, ale ještě budu muset 2x odsávat 😝

dusika11
25. apr 2012

mne pomohla kniha..Jak naucit dvojcata spat....zaklad je spravne nacasovanie spanku..ak dam dieta spat ktoremu sa proste nechce.tak spat nebude.alebo ak dam spat dieta ktore uz mala davno spat nastane to co aj u dospelych od unavy dietatko nezaspi..a to je cela veda okolo toho..
dalej nevyberat placuce dietatko s postielky..utisit v postielke pomasirovat brusko a vsetko urobit preto aby na ruky islo utisene dietatko..ked si dietatko vsimne ze zaplace a ide na ruky koneeec..a mozete pekne nosit do rana 🙂

baklik
25. apr 2012

@euka210 ak mozem vediet, preco ho uspavas rano? nas maly ma tiez 5 mesiacov, ale keby som od neho chcela, aby rano spal, tak to ani za svet. budi sa okolo 6.00 a potom maximalne si natahuje hrkalky na gumicke v postielke tak do siedmej. spat ide az okolo 12-tej (to mu dam mliecko v postielke, kedze uz nekojim a to ho na obed uspava), vydrzi ako kedy, niekedy hodinu, niekedy dve. no a potom zaspi az poobede v kociku, ked ideme na prechadzku a to tak na nejaku hodinku. a vecer zaspava okolo 20.30 a spi to tretej, napapa sa a potom do tej siestej. nosim ho na rukach tak chvilkovo na pomojkanie, pretoze ma uz vyse 8 kg a ked to prezeniem, tak ma bolia kolena aj podbrusie, pretoze som po sekcii. tiez by som bola radsej keby cez den viac spaval, ale hold, ked sa neda, tak sa neda. tak si navarim poobede, ked s nim ide drahy von, alebo cez obed, ak spi aspon tu hodinu, niekedy dve. ale plakanim by sa u nas nic nevyriesilo... len by bol mrzutejsi a stupnoval by plac na intenzite.

baklik
25. apr 2012

@dusika11 s tym nesuhlasim. ja ked dam maleho vecer spat a nechce sa mu a spusti mrncanie, tak ho necham, ale ked sa to vystupnuje do placu coraz intenzivnejsieho, tak nezabera ziadne ukludnovanie v postielke. jednoducho ho vyberiem a ukludni sa mi v naruci. a potom, ked ho chvilu ponosim, tak niekedy na tych rukach aj zaspi, ale to je malokedy, skor zaberie to mliecko v postielke a kedze je unaveny po celom dni, aj od mrncania, tak zaspi uz pocas cuckania.

dusika11
25. apr 2012

@baklik neviem musela by som byt pri tom..to sa v riadkoch neda to je o tych zaciatkoch..ked si ho raz vybrala pocas placu...uz bude skusat...ja uz z nemocnice som najprv ulkudnila..presne bud flasou to je jedno..a az potom zobrala..islo o to aby si nespojili plac a ruky...ale klud a ruky..ale vzdy som bola pritomna..ale ..moho ist u teba u koliky..moji mali ale vyriesila som to az po 4 vymene mlieka..

baklik
25. apr 2012

@dusika11 nie, neslo o koliky, tie sa nam nastastie vyhli. to je skor o tom, ze niekedy zareaguje v pohode, ak ho dam vecer do postielky spat a niekedy sa mu to nepaci, proste este nie je asi dostatocne unaveny alebo sa mu paci medzi nami.
tak niekedy ho necham plakat, kym urobim mlieko, ale zvacsa ho vyberiem, lebo neviem zniest ten stupnujuci sa plac a vlastne to jeho trapenie... tak preto. tiez som citala, ze by sa to nemalo robit. ale ked raz nie je unaveny, tak je to skor moja chyba, ze som ho dala do postielky. beriem to tak, ze sa snazim respektovat jeho potreby. tiez nemam rada, ak ma niekto nuti spat, ked sa mi nechce 😉
ale je pravda, ze niekedy na nom vidim, ze potrebuje spat, ale bude bojovat ako o dusu, ze nie, on nechce a premahat sa.. tak vtedy najlepsie zaberie to mlieko, aspon trochu.

dusika11
25. apr 2012

@baklik no tiez ma napadlo...toto co si pisala..mne sa stalo ze..som dala skor ...a pototo so to ..asi do pol desietej vecer som sa s jednym hrala-..a stalo sa mi ze som presvihla a dala som do postielky priliz unavene dieta poznas to aj u seba mozno...si tak unavena ze nevies zaspat..no ..to vsetko som sa docitala v knihe ako naucit dvojcata spat..ta kniha prezentuje spravne nacasovanie..a individualnymi potrebami..asi to bude zle nacasovanim...znaky unavy kedy treba dat spat..tupy pohlad..kymacanie sa..zivanie.rev..suchanie si oci...

mamavera
25. apr 2012

@zuzanockamt mám pocit, že si mýliš pojmy - skákať celý deň podľa dieťaťa, variť v noci, uspávať dieťa na rukách - to nie je výchova, možno sú vypočuté potreby dieťaťa tie opodstatnené, aj tie menej, ale dieťa je spoľahlivo vedené k tomu, že ono potreby iných rešpektovať nemusí

mamavera
25. apr 2012

@dusika11 dávaš tu pekný návod na to, ako deti naučiť spať bez vyplakania a to máš dokonca dvojičky!!!! 🙂
Nie som zástancom toho, aby mama nechala dieťa vyplakať!! A už vôbec nie aby túto metódu skúšali matky na pár mesačných deťoch, ktoré sa budia jeden-dva krát za noc. Ale zároveň nechápem, prečo je treba dieťa uspávať na rukách, veď som pri ňom, hladkám ho, šepkám, alebo spievam mu. Uspávanie na rukách ( samozrejme nemyslím počas choroby, prerezávania zubov) je len znakom toho, že si nás deti zotročili.

dusika11
25. apr 2012

@mamavera suhlas,,dakujem za uznanie..hold viac deti na tie co nosia vo vakoch a hned pridu na rozumne napady 😀 😀 vsetko z mmierou..ako si kto nauci tak bude,,,vzdy kludne dieta na ruky,,,v ppostielke spat...ale..to je dost velka neznalost ludi..

mamavera
25. apr 2012

@dusika11 presne to si myslím aj ja, dieťa rezignuje a navždy sa naruší dôvera medzi ním a matkou. Som pedagóg, čo je vlastne diagnóza 😀 😀, vo voľných chvíľach študujem všetko okolo vývinu a výchovy detí, to je už choroba z povolania.

dusika11
25. apr 2012

@mamavera ja som kadeco...a aj pedagog.. 😝 tiez studujem kadeco ....ale over si jedno na spektre som videla studiu o vyvine mozgu...rychlejsie sa vyvijaju neurony..ak dieta spi kedy je unavene...to je jedno ci rano poobede nemalo by sa mu diktovat...lebo..vznika hyperaktivita...ja idem podla klipkajucich oci...no niekedy je to tazke...ale mam kludne deti...samozrejme ze rzoberu skrinu..vyhadzu veci. 😝 ale vyplakavanie...je vazna vec..a podla mna ..je to o dovere...presne ako pises..lebo dietatko vola...

zuzanockamt
26. apr 2012

@dusika11
@mamavera dievcata, dieta sa na ruky naucit neda a urcite tymto sposobom rodica nechce vydierat - pokial hovorime o dietati do roka, pripadne do roka a pol, psychologovia jasne uvadzaju, ze dieta do jedneho roka ani nie je mozne rozmaznat ... byt na rukach a byt noseny je prirodzena potreba dietata - tak ako jedenie, pitie, spanie, vylucovanie ... domaha sa toho kazde dieta, no kazde v inej miere, ak zisti, ze matka nereaguje, tak rezignuje skor, pripadne su typy deti, ktore nerezignuju a matke neostava nic ine, iba to respektovat alebo s dietatom bojovat a nastolit mu nasilu svoj rezim a svoje predstavy ... pre dieta je dolezite, aby do veku 2 a pol roka stravilo v naruci - pravdaze nie nonstop - zalezi od veku ... nonstop sa nosia iba novorodenci, s vynimkou nocneho spanku ... uz u novorodenca v porodnici je velmi dolezite, aby väcsinu casu stravil na matkinom tele a nie v zavinovacke v postielke ... clovek patri totiz k tym zoologickym druhom, ktore svoje mladata nosia ... chystam o tom jeden clanok, preco je to tak, ako pisem vdaka jednej publikacii, ktoru citam

romcovaklarka
26. apr 2012

@dusika11 Ahoj, myslím, že tvůj způsob uspávání dává smysl, ale nevím, jestli by se mi povedl když jsem kojila. Píšeš - uklidním v postýlce klidně i flaškou - ale přesně, někdy nepomohlo nic jiného, protože malej chtěl mlíko no a prso mu jaksi do postýlky nestrčím 😅 a dudlík, povídání, hlazení - to všechno ho akorát rozčílilo k většímu a většímu řevu, pač měl pocit, že mu nechci dát to jediný co chce - mlíko 😒
@zuzanockamt Ale třeba nezapomínat, že miminko taky musí trávit hodně času na zemi. V šátku se pást koníky, převalovat, lézt ani stát nenaučí 🙂 Já jsem se od takových 4 měsíců snažila, aby Sam byl hodně hodně moc na zemi, ale seděla jsem tam skoro pořád u něj a často jsem si ho poňuchňala 🙂 Ale každé mimčo je jiné, Sam už asi od měsíce nevyžadoval až zase tolik nošení, od malička zaspával v postýlce bez pláče, případně když začal po položení plakat, tak jsem ho ještě dokojila a pak už spinkal.

angellinka
26. apr 2012

@euka210 mam 2 male deti s malym vekovym rozdielom,a spavali aj mne v pol hod.intervaloch,ale nevyberies si,ked mal svoje dni,sup do nosica,babyvaku,mladsi syn pri nohach a tak som varila 😝 vsetko sa da zvladnut,ked si v takej situacii,nevyberies si.Nosila som obidvoch do roka,a musim varit kazdy den,syn je celiatik,nie som super matka,len ma zivot naucil.A aj na zachod som si ho brala,ked zaspal v nosici,aj som vysavala,atd.....vsetko je uz na tebe.Ale nikdy moje deti nerevali same v postielke hodinu 😉

zuzanockamt
26. apr 2012

@romcovaklarka to mi je jasne 🙂 ... napisala som predsa, ze zalezi od veku ... dietatu, ktore sa zacina pohybovat stacia aj denne spanky v satke a prechadzka vonku ... mam vela nastudovane o problematike nosenia a aj o negativach viem

nikoleta2011
26. apr 2012

@sjuze Ahoj Sjuze, ja mam dvojicky -8mesacne a nas spanok za posledne tyzdne....takmer ziaden. Ani v noci, ani cez den. Nemohla by si mi prosim poslat do mailu tu spominanu knizku-? Velmi by si mi pomohla. Dakujem, Niki
seni@centrum.sk

zuzanockamt
26. apr 2012

@mamavera este k tomu vareniu, radsej budem mat cely den volny a pojdem s krpcom doobeda aj poobede von, na ihrisko, do materskeho centra ako stat pri hrncoch, ked sa to da aj inak zariadit 🙂

dusika11
26. apr 2012

@zuzanockamt ach jaj komu niet rady tomu niet pomoci...nos si svoje deti a potom sa cuduj ze budes opotrebovana s chrbticou v cudu...absolutne nesuhlasim.musis si odpocinut aj ty....treba ti viac deti...nielen spekulovat o jednom.mas priliz vela casu na spekulacie....dalej varenie netusim co tu tolko rozoberas..to co je za problem??ja mam v pace meso..vecer si dam ...a rychlo opeciem..alebo csetoviny...alebo nieco take...popripade si objednam pizzu.vecsinou nahadzem do zapekacej misy..a pecie sa same ci zemlovka ci cestoviny..alebo v tlakaci...ved nemusi byt neviem co...rychlo daco aj zahnetiem..nejaku babovku a potom sup s nou uz do vyhriatej rury...jedine co deti potrebuju je zdravu a odpocinutu mamku...a nie robit vedu..dietatko je spokojne aj ked je uz od malicka vedene k samostatnosti...len tak bude zvladat nastup do skolky ..a bude vediet samostatne riesit veci aj v dospelosti...mne je smiesno ked sme v materskom centre a pride monomamina..a len pocujem toto zober..tu sa zahraj...pozri tu je auticko absolutne nenechaju to dietatko same ani chvilku rieist svoju hru...a ja si sedim a moji kazdy zvlast si zoberie tu auticko tam neviem co a pekne sa vyhraju...samostatnost v rieseni problemov je to najvzacnejsie co mozem im dat..lebo nebudem tu vecne..a ver mi potlacanie samostatnosti sa zacina uz v nerespektovani oddychu dietata a vlacenim ho ako macata hore dole---

dusika11
26. apr 2012

@romcovaklarka si ma zaskocila uz som zabudla ako som to robila ked som kojila...kojila som do 6 mesiacov potom sa same odstavili..myslim ze som pustila kolotoc alebo nejako som odviedla pozornost od placu..a potom som brala na ruky,,,boze to tak leti..inac tiez suhlasim na vyvoj chrbtice musia byt deticky na zemi...my sme urobili jednoo velke letisko dala som tam hracky ..a harzdicky...a tam sa mi vyhrali...treba od zaciatku troska budovat aj samostatnost..ale vyplakavanie som nikdy nerobila..potom sa mamicky cuduje ze dieta nechce byt same...a nechaju ho vyplakavat..no...co uz k tomu..