Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

usiko
19. máj 2012

@dusika11 k tvojim pripomienbkam ohladom stravy by som mozno mala vyhrady, no ale to je moj problem, nakolko ja malej varim len zdrave jedla🙂 ale plne suhlasim so vsetkym ostatnym co si napisala...samostatnost...my sme dceru od prveho dna nechavali spinkat samu v postielke: prisiel cas spanku , napapala sa, okupala dalisme do postielky, pobozkali, zhasli, odisli....dieta sa naucilo samucicke spat od prveho dna, a vysledok je, ze od 2 a pol nesiaca veku prespi celu noc...u nas nikdy nebolo take to ze nosenie, hajkanie, hojdanie, natriasanie...ja na toto nie som stavana /ani povahovo, ani fyzicky/, a naco? aby bolo dietko zavisle na tychto aktivitach? a potom sa matky stazuju ako dieta jej visi na sukni, ako nespi bez nej a podobne..u nas ked padne osma vecer, dieta v postielke spi a my sadame k telke alebo k inej cinnosti....klud pokoj a pohoda......tiez veci ohladom toho ako matka kontroluje dieta....vo vseobecnjosti plati ze dietatu sa ma zakazovat len to, co by sposobilo velke skody alebo co je nebezpecne...ostatne veci sa povoluju v ramci spoznavania,, prenho noveho sveta...a takto mame doma dietko, ktore kedykolvk necham doma s babkou jednou, druhou, odnesiem ho k jednej, druhej babke a zaspi aj u nas doma , aj u jednej a j u druhe babky a je jedno, kto ho polozi do postielky......dietko, ktore z mnou nereve, ked odchadzam na par hodin do roboty ale tesi sa, ked sa vratima a ja vidim ake je spokojnucke, s kymkolvejk ten cas stravilo....mozno mam len stastie a mozno mam zdravy rozum, ze mam take dieta......🙂

katka37
19. máj 2012

@erinbroc ráno má mlíčko až v sedm,a jak píšeš taky se už od 4h mele a včera jsem ho třeba položila až o půl deváté a stejně vstával stejně brzy jako by šel spát v 18h....

erinbrock
19. máj 2012

@katka37 ja myslim ze se to utrepe...chce to cas...asi ho boli brisko nebo mozna by si dal to mlecko uz driv...kdo vi...kdyz ctu prispevek od @usiko vys...tak si rikam kdyby vsechny deti byly stejne..nemely bychom si tu o cem povidat...🙂 holt nemame vsechny takove stesti 🙂 ale vsechny nase stesticka milujeme 🙂 a vydrzime protoze za nejaky cas budeme na vse s usmevem vzpominat...takze pevne nervy 🙂

usiko
19. máj 2012

@erinbrock no, urcite je to hlavne stesti, ze je takova..podle mne, uz nase druhe dite bude uplne jine....alespon nam to vsichni rikaji.... 🙂 🙂 🙂 🙂 a jasne ze vydrzite, protoze dite, at uz je jakekoliv, je to nejlepsi co nas mohlo v zivote potkat🙂 protoze je nase🙂

dusika11
20. máj 2012

@usiko ahoj kedze uz ani netusim k comu reagujes lebo to bolo davno 🙂 tak som rada ze mas to tak uspesne..zaspavanie sme vymakali..len to prebudzanie..raz bol v noci hladny potom brusko potom sa chcel tulit..ale na ruky..som neucila..to sa pri dvojickach neda...ja varim tiez len s toho vedu nerobim. pre nas v kuchte a detom nad parou tak ako buchty sa robia len tam dam zeleninku..a pokvapkam oljom oli.kedysi som bola na zivej strave..este pred tehu a ked som zacala studovat ze co je zdrave tak som pochopila...ze sa to neda..iba doma sadit a okopavat zeleninu..aj to je diskutabilne lebo prsi to svnstvo na polia..a dat do sklenika tiez nic moc..lebo ..by som musela zalievat vodou ktora je ..teoz nic moc..tak som sa tym prestala zaoberat... 😀 lebo..este aj oriesky striekaju sajrajtom...nehovoriac o mandiach..no co ti budem hovorit...uz sa tym nezaoberam..o bananoch..pomlcim..davaju ich zelene a striekaju proti pavukom akadecomu aby to tu doslo..no.je diskutabilne co je zdrave

frick
3. jún 2012

Ahojte mamičky. Prosím súrne o radu nakoľko už sa asi zbláznim. 😒 môj syn má skoro 11 mesiacov.Problém sa týka zaspávania aj vstávania.Nech robím čo robím ukladám ho o 19:30 ale zaspí mi aj tak až o 21:00 a vstáva kolo 5 alebo 6 ako sa podarí.Trvá to tak už asi mesiac.Vstávanie mi nevadí len to že je umrčaný a zjavne by ešte spal ale už sa mu to nedarí tak som mu režim na základe toho posunula ale doteraz mi zaspával kolo 19:30 a zrazu je to preč.sám nezaspáva aj to sme mali že cez deň mi krásne zaspal sám v postieľke ale teraz len v kočíku sa musí drndať a večer ho uspávam tak, že stojím pri postielke nič viac no ale teraz sa tam nastojím aj hodinu a malý ako keby ožil Pri tom viem že je unavený.Síce spí 2x za deň lebo inak by sa nedalo keďže tak skoro vstáva ale najneskôr o 15:30 sa snažím aby bol hore.Knihu som čítala aj som chcela skúsiť metódu len stále je chorý asi zo zubov lebo má len 2 tak tie soplíky prikladám tomu ale nijak sa mi nedarí ten režim udržať.rosím poraďte niečo už som z toho na prášky ☹

ofelieee
3. jún 2012

@frick zkusila bych dát ho spát ještě o hodně dřív, klidně 18 - já jsem tu takovou radu dostala a tehdy to pomohlo, teď už zase usíná 19-20, ale tehdy jakoby dospal nějakej deficit, o nic dřív se neprobouzel a bylo to celý lepší. Donedávna jsme taky řešili že se budil brzo a evidentně nedospalý a klidně v 8 už zase usínal. Je léto, beru že se čas posouvá. Zatím jsme to trochu poupravili tím, že ho ještě v těch 5 kojím a nejmíň na hodinu ještě spíme. A k večeru mě napadá ještě jedna věc - já jsem odhodila všechny představy o tom, co by dítě "mělo" a dělám prostě to, co potřebuje. Někdy ho večer prostě ještě chovám, než se uklidní. Věřím, že pokud si dost neužil mojí přítomnosti a chybí mu, klidně neusne. Ale nevím, jestli s tímhle přístupem patřím do týhle diskuze 😅

frick
3. jún 2012

@ofelieee ja už privítam akúkoľvek radu. Skúsim ho teda uložiť skôr. Včera napr. poobede spal do 15: 30 tak som myslela že unavený bude dosť a bol ale zaspať nevedel a dnes spal len do 14:45 a bolo vidieť že je unavený a zaspal až o 21:00.A o 5 ráno ho na to kojenie budíš alebo sa sám zobudí a potom ešte zaspí? Mne o tej 5 pýta už mlieko (nekojím) ale následne sa preberie a už nezaspí až okolo tej 8.Ak ťa ešte niečo napadne daj mi vedieť prosím 🙂 a ďakujem

usiko
4. jún 2012

@frick nam toto mala robila, ked spala v jeho veku 2x denne.////potom ma napadlo, jeden spanok cez den jej vziat , a samozrjeme ze tyzden si zvykala,lebo chcela spat, ale vysledok bol ze spala o 3 hodiny do rana dlhsie......

katka37
4. jún 2012

holky ,můj názor ,nám teda kniha totálně rozhodila spaní ,ze začátku to vypadalo nadějně ,ale dnes se vracím ke starému modelu ...... ☹

sussanah
4. jún 2012

@frick ja osobne si myslim, ze pokud spi do 15:30, tak to,z e usne kolem 21 je v podstate optimalni tomto veku. Kdyz to vezmu podle naseho maleho, tak ten taky vstava kolem 15:30 a usina kolem 20h. Ranni vstavani neporadim, to maji podle me deti v sobe proste nastavene, s tim nic neudelas.
Osobne bych se snazila ten odpoledni spanek proste presunout driv a potom davat spat kolem tech 19h. A rano fakt nevydrzi? Zkusila bych treba dat i driv obed (napr v 11) a pak spat a v 14h probudit s tim, ze zacina odpoledne. Ja jsem takto klukum rezim upravovala, kdyz si ho trochu pomichali. Prvni dny jsou narocne, ale potom se chytli a fungovalo to. Chce to holt vyzkouset. Co se tyce knihy, tak s tim opatrne, je to hrozne individualni. Nas mlady neusinal nikdy sam, naucil se to az ted v 2,5letech a i to jen obcas, zato nas maly usina v pohode sam a nijak ho to nestresuje. Je to hodne o povaze ditete, tak at zbytecne netlacis neco, na co dite proste nema.

frick
4. jún 2012

@usiko to ma tiež napadlo že jeden spánok ale s tým že vstáva o tej piatej mu ten jeden spánok nestačí lebo už o tej 8 je unavený to spí teda asi do 10 a do večera by mi nevydržal.
@sussanah no môžem to vyskúšať ale od 5 do 11 je 5 hodín myslím že to nezvládne a on už keď je moc unavený tak mi nechce ani jesť to by som docielila len to že pôjde spať hladný ale vyskúšam.Čo sa týka tej knihy čítala som ju a zatiaľ som tomu nechávala čas a nevadilo mi uspávanie i keď som bola zvyknutá pri prvom synovi že sám zaspával od 1 týždňa bez plaču a problémov a tak je to do teraz.Ale hodinu stáť pri postielke to už ma ozaj unavuje .Keď v pohode zaspával najneskôr za 15 min.bol tvrdý to bolo v pohode ale teraz ... ďakujem vám za rady skúsim mu to nejako poposúvať a ukladať ho skôr uvidím ako sa to podarí.

tortelinka
5. jún 2012

necitala som diskusiu, ale da sa ta kniha niekde stiahnut?

frick
6. jún 2012

@tortelinka skús toto http://www.mamadar.sk/fotky8875/Kazde-dieta-sa-... alebo so zadaj názov do vyhľadávača

tortelinka
7. jún 2012

@frick vdaka 😉

veronicka1901
8. jún 2012

@ofelieee A kedy rano vstavate? Ake stare je tvoje babatko? Dakujem 🙂

ofelieee
8. jún 2012

@veronicka1901 babatko ma rok a čtvrt, vstáváme mezi 6 a půl 8, oboje okraje jsou extrémy, nejčastějc v půl 7 asi...

frick
9. jún 2012

@ofelieee
@usiko
@sussanah ahojte tak som tu zase.Skúsila som ho večer skorej ukladať ale nepomohlo. ☹ Síce zaspal skôr ale aj tak po dlhom uspávaní a následkom bolo to že sa mi v noci o 3 alebo 3:30 zobudil a nemohol zase zaspať až okolo 5 zaspal a spal do 7 to som mu nechala 1 denný spánok dala obed okolo 11 a potom išiel spať a spal do 15. Potom šiel spať až večer ale to fungovalo asi 3x. Keď sa podarilo že prespal noc bez prestávky bol zase od 5 hore a jeden spánok cez deň už nehrozil. Dneska sa mi v noci zobudil o 3 a zaspal až o 5:30 ráno v kočíku som ho musela uspať inak sa nedalo bol unavený a napriek tomu nevedel zaspať.ja už neviem čo sním .prečo nevie zaspať hoci ho ukladám keď je unavený? režim úplne rozhádzaný už som z toho unavená ☹

usiko
9. jún 2012

@frick hm...no neviem...ja sa snazim potom premysliet co z toho,co sa stalo pocas dna ho mozhloz rozhodit.......napriklad nam sa nasa uz budievala na mlieko,pokym sme nezistili,ze je alergicka na BKM, odvtedy sa nebude, aj ked nevypije vecer mlieko.....od kravskeho mlieka maju deti nepokojny spanok...potom, co malo vplyv na spanok: skorica na vecer, malo jedla na vecer, ze som ukladala o pol hodinu skor ako som mala /nasledok bol ze sa v noci zobudila a aj 3 hodky bola hore/, ked bola mladsia a cez den malo jedla, vypytala si v noci.....potom este ze kolko spi cez den, potom kedy sa budi z popoludnajsieho spanku.......

pocuvaj, aj ked sa ti zobudi o 5rano, aj tak mu nedovol viac ako jeden spanok, ono sa to upravi.....moja ked sa zobudi o piatej nazhodou, ze ju nieco vyrusi alebo tak, aj tak dam spataz o 12-13, spi 3-4 hodiny, a potom spat este vecerdam....

javiem, ze ma mozno niekto ukamenuje, ze 'nedovol muspat dvakrat',ale deti potrebuju si najstrezim a my im musime pomoct....to proste nefunguje ze dovolim mu spat vzdy kedy chce, lebo by sme sa zblaznili....by spali cez den 3x a v noci tak do polnoci a my vycerpane.....deti nechapu ze v noci sa ma prespat cely cas a cez den jeden spanok...preto ich musime k tomu viest my ....

poskusaj, podaeri sa to...mozno bude trvatdlhsie ale podari sa to...vsimaj si rozdiely v spani po urcitych jedlach, alebo po urcitych ritualoch mozno...jo a ja som si vsimla, ze ked vecer nejdeme s malou von, zle spi...ked ideme, co i len na 15 minut, spi super.....

veronicka1901
9. jún 2012

@ofelieee wow, to je super. nasa malicka ma 7 mesiacov, zaspavame okolo 19,00-20,00 a vstavame tak okolo 5,00 🙂

zabka1984
9. jún 2012

ahojte, neviem, ci je to k teme, ale my cez den spinkame na prsniku alebo v kociku. Na tom prsniku to zacina byt nepohodlne, lebo som taka vykrutena. Ked sa odpojim, o chvilu sa zobudi. Inak takto vie spat od 30 min do 2 hod. Viete mi poradit ako ho odnaucit spat na prsniku? Buduci tyzden bude mat 6 mesiacov. Dakujem.

zabka1984
9. jún 2012

Tu knizku mam aj ja a raz som sa snazilo ho uspat tak, ze som ho dala do postielky, ale ale to ho nastvalo a reval a reval a nevedela som ho utisit, az v kociku po 30 minutach :( Na prsnik vobec nechcel, co bol taky rozculeny...

dlabinecka
9. jún 2012

@zabka1984 Malá se naučila usínat tak, že jsem jí položila do postýlky a hladila jí, povídala, zpívala - zezačátku to trvalo třeba 2-3hodiny, ale NIKDY jsem neodešla..

zabka1984
9. jún 2012

@dlabinecka ako dlho to trvalo? myslim dni, tyzdnov. To cez den, ze? Nepomohlo by, keby som ho nakrmila a manzel by ho ulozil? Lebo akonahle je ho polozim do postele, ze sa ide spat, tak uz hlada... 🙂

b1105
9. jún 2012

@zabka1984 skus cumel potrebuje sa na niecom ukludnit

zabka1984
9. jún 2012

@b1105 cumel vypluva, len na noc mu ho davam. Cez den je to prenho ako urazka a rozculi ho to viac :(

dlabinecka
9. jún 2012

@zabka1984 Tak mě malá první tři měsíce jaksi nespala, prostě ne. Uspávala jsem jí v zavinovačce, v náručí na míči. Pak mi přes den spala v kočárku, s tim jsem neměla problém a neřešila jsem to. Večer jsem jí takhle uspávala. Trvalo to v podstatě docela dlouho,ale doba, kterou mě u sebe vyžadovala se hodně zkracovala. Třeba tak za měsíc usnula behěm 10-15minut, jen jsem jí držela za ruku a hladila. NAkonec jsem už viděla, že j moje přítomnost obvtěžuje. S Filípkem to bylo jednodušší, ten si mi zvykl na usínáčka. Ted ho položím do postýlky, zapnu usínáčka a odcházim 🙂

zabka1984
9. jún 2012

@dlabinecka Tomi v kociku prespi len 30-45 minut

zabka1984
9. jún 2012

@dlabinecka a v nosici 30

dlabinecka
9. jún 2012

@zabka1984 TAk ono je to asi trochu těžké, každé dítě má jinou spánkovou potřebu. Mě se prostě osvědčilo držet režim, dodržovat ho, za pár dní si děti zvykli...