Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

jancip
6. sep 2012

@ewka0012 My to máme dost podobné. Malý má 6 měsíců a od 2 měsíců jde spát kolem 20. hod a budí se mezi 5. a 6. hod ráno, někdy dříve, jednou za čas později. Když je to víc k 5. je to lepší, protože si ho vezmu do postele, nakrmím a ještě usne, když je to kolem 6., tak už je čilý a usměvavý. Už mám ale vyzkoušeno, že mu to dlouho nevydrží, protože za chvíli začne být unavený, takže si ho nechám v posteli, tak hodinku si hrajeme (tedy já se ho spíš snažím spíš uklidňovat) a ještě pak tak na hodinu až hodinu a půl usne. Pak dopoledne ještě někdy spí, někdy ne. Odpoledne někdy spí 2 hodiny někdy půl hodiny v nepravidelný čas....Vždy jsem si myslela, že by měly mít děti pravidelný režim, ale neřeším to. Když se mi zdá unavený, dám ho spát, když ne, nechám ho...On je spokojený, usměvavý, často se už zabaví sám. Nevýhoda je to akorát pro mě, že nevím, jak si mám co naplánovat.....Teď za poslední měsíc se nám akorát stává, že se občas v noci vzbudí a má den, chce si hrát, směje se, radostí kope....postupuji stejně, dám si ho do postele, trochu si sním hraji a on tak po hodině usne. Když mi někdo začne říkat něco o pravidelnosti, říkám si, že přece ani já to nemám úplně pravidelné. Někdy se mi chce spát už ve 20 hod a někdy ještě nejsem unavena ani ve 22 hod. Jediná pravidelnost je, že po 18 hod začíná být protivný, chce se víc nosit, na cizí lidi začíná natahovat, i když to jinak nedělá, ale myslím, že to taky není nic zvláštního. Co se nám akorát stává a nevím, čím to je, že při některém usínání (někdy to vypadá, že už spí) několikrát na pár vteřin zabrečí a začne se propínat a je jedno, zda ho chovám nebo leží sám. Pak hned spí.

ewka0012
6. sep 2012

ahojte baby,diki za odpovede,u nas to riadenie sa knihou nebolo nejako brutalne,vobec nie ako to tam opisuju,to by som malemu neurobila,cez den uz viem kedy asi chce spat tak ho ulozim,najlepsie sa mu spi v kociku doma,vie zaspat aj sam bez hupania,o osmej vecer zaspava sam uz asi pol roka,sam sa tak nadstavil,vobec som ho nedavala vtedy spat aby si urobil rezim.nech sme kdekolvek o osmej spi,vacsinou sme teda doma ze sa vklude napapa a okupe,o osmej ho ulozim do postielky a zaspi sam,sem tam sa podari ze sa niekde zdrzime on aj tak o osmej zaspi v aute vo vajicku a doma ho len vyzlieciem a prelozim do postielky.k tomu kroku aby zaspal sam sme pristupili kvoli tomu lebo bol zvyknuty zaspavat na rukach v zavinovacke pri hupani,a to sa mi uz zdalo na polrocne sedemkilove dieta divne,bol mi tazky a ako som ho polozila sa zobudil a takto sme sa trapili cez den i v noci,sam sa naucil zaspavat bez placu,len sa pomrvi pohra a zaspi.niekedy ked aj som pri nom je umrncany a ako odidem sa ukludni,asi potrebuje mat svoj klud a byt aj sam.pisala som ze mal uz od konca piateho mesiaca len dva spanky cez den,aj rano spal dlhsie,a teraz sa to vratilo ze rano buntosi pred siestou a za dve hodiny zaspi zasa,nechce sa ani hrat ani jest,len mrnci kym nezaspi zasa.dneska to iste,a o 7.30 zaspal znovu a pred deviatou som ho musela budit lebo sme isli k lekarovi,je to ocividne ze dohana nocny spanok,len neviem prist na to co ho budi,ked ani neplace ani nie je hladny,len sa zobudi,v izbe je tma,okolie tiche,ja tomu nerozumiem,potom spi cez den zasa 3x

tarra27
6. sep 2012

@ewka0012 je super, že to nebylo u vás drastické...a asi potřebuje víc spát...já bych ho nechala...

a je jasný, že skoor 8mi kg mimi nemůžeš nosit dve hodiny na rukou....naše spala na bříšku, tak jsme ji dala ruku na prdelku a trošku poplacávala nebo pohupovala a usnula taky....

evelin1982
6. sep 2012

@duratlicka Moja prvá dcérka keď mala cca 1,6 roka,sa nám raz za noc budila s neskutočným plačom.Nepomáhalo nič.Ani prihovárať sa jej,ani na ruky,ani podať kakao,dokonca ani prsník.Odtískala nás, bila nás,keď sme sa chceli k nej priblížiť.Vždy pri tom chcela ísť preč z izby.Tak sme s ňou šli do obývačky a viac menej sme s manželom dávali len pozor,aby si neublížila a prihovárali sme sa jej.Vždy sa nám zdalo,akoby nás nevidela,nevnímala,akoby spala s otvorenými očami.Po cca 10 minútach sa skľudnila,vzala prsník a spala ďalej.Trvalo to asi 2 týždne,potom to úplne vymizlo.Možno sa tvojej malej niečo sníva,inak v tej knihe o tomto píšu,o nočnom dese.Nečítala si to?Neviem Ti nejak zvlášť poradiť,možno to prejde aj u vás,aspoň vieš,že nie ste jediní.Držím palce.

lusik85
7. sep 2012

@lutia ahoj ,prosim ta mohla by si aj mne poslat tu knizku na mail?lusik85@gmail.com....dakujemmm

lutia
7. sep 2012

@lusik85 poslanee 🙂)

lucinka2ho
7. sep 2012

Ahojte kocky mohli by ste mi prosim vas niektora poslat knihu na lucia2.horvathova@gmail.com?Dakujem pekne
😉

susanerose
7. sep 2012

@duratlicka nám sa to stáva pravidelne, odkedy jej začali ísť zúbky. doteraz vždy, keď jej išiel zub, tak sa takto v noci budila a vôbec nič nepomáhalo, ani ruky, ani cici, ale ona stále spala, potom som zažala vo vedľajšej izbe, ohlasovala som ju, aby sa zobudila, potom, keď sa prebrala a videla ma, sa za chvíľu utíšila. A väčšinou na druhý deň mala zúbok prerezaný.

duratlicka
7. sep 2012

Nema nahodou niektora z vas knihu Healthy Sleep Habits, Happy Child od Dr. Weissblutha? Zatial nie je v slovencine, iba v anglictine, ale vraj pomohla uz mnohym rodicom🙂 Chcela by som si ju precitat a s Amazonom sa akosi neviem skamaratit tak, aby som si ju kupila😀

duratlicka
7. sep 2012

@annag Ahoj, minuly rok si tu pisala o metode Dr. Weissblutha, ze negativne vplyva na dojcenie. To naozaj vo svojej knihe odporuca flasu a cumel? Chcela som si jeho knihu precitat, ale v anglictine ma to az tak nelaka a v slovencine zatial nie je. Kde si ju zohnala Ty?

sirinka
7. sep 2012

@duratlicka annag napis rovno na jej stranku http://dojcenie.wordpress.com/ tu uz myslim neprispieva....

duratlicka
10. sep 2012

@sirinka Dakujem🙂

duratlicka
10. sep 2012

Po vsetkych mojich pokusoch som prisla na to, ze jediny sposob, ako dieta naucit zaspat bez placu, je ukladat ho v spravnom case. To znamena: predpokladam, ze bude unavena medzi 18tou a 20tou. O 18tej jej dam kasu, prezleciem do pyzamka, hrame sa spolu a pri prvych jasnych znamkach unavy dam do postielky (kto chce este nakoji do driemot), ale babo musi zaspavat pri ciastocnom vedomi vo svojej postielke, aby ked sa v noci zobudi, nehladalo hned mamu, ale otocilo sa na druhy bok a spalo dalej🙂 Akonahle to matka presvihne, tu unavu, dieta sa dostava do umrncaneho stavu, ze nevie same zaspat a nechavat ho plakat nema vyznam (zaspi sice, ale po 45minutach srdcervuceho revu), radsej sa s nim dalej hrat a pockat na dalsiu vlnu unavy. Ked ju dam do postielky, trochu pomrnci, ale lezi, zaspi. Akonahle sa hned posadi, urcite spat nebude.

diana_81
10. sep 2012

@duratlicka

Uplne s tebou suhlasim. Ved sme sa uz par stranok vyssie bavili, ci vyplakat alebo nie je jedna vec, nezavisle od toho druha ze babo proste potrebuje spinkat a je na nas mu pomoct. Len keby to s tym nacasovanim nebolo take tazke 🙂 ja sa fakt snazim ale niekedy mam pocit, ze nic ine nerobim len skusam ukladat dieta 🙂)) Teda cez den mame tentop problem, vecer takmer nikdy. Ale ked to vystihnem je zaspavanie na prsku super = napapa sa a potom sa velkoryso necha vlozit do postielky lebo je tak akurat grogy, ze sa jej nechce ani protestovat. Ak skusim priskoro = plac, ak neskoro ze uz zaspala = zobudi sa pri prenose a zase plac. Takze timing je vsetko u nas!

diana_81
10. sep 2012

@duratlicka

tak lenze ako to teda nacasovat cez den?

something
10. sep 2012

Ja nechapem ako moze niekto svoje dieta tyrat tym, ze ho necha aj hodinu revat...tomu sa hovori matka roka 😕

sirinka
10. sep 2012

@diana_81 ja cez den uspavam na prsniku tak, ze spolu lezime v posteli, ked zaspi, len vyberiem prsko a hotovo...ziadne prekladanie neriesim...

duratlicka
10. sep 2012

@something Nikdy som nenechala dieta same hodinu revat. Dobre vies, ze prilis unavene dieta casto place aj na rukach aj vsade. Preto pisem o tom spravnom nacasovani.

something
10. sep 2012

@duratlicka no ved hej, v tej knihe pisu nechat revat a chodit pozerat v urcitych intervaloch. Place, ale je na rukach, citi mamu, vie, ze nie je samo.
ato kniha uci deti zaspavat a spat metodou vyplakania - argumenty uvedené v knihe skutočne znejú veľmi logicky, vždy ma však mrzí, že ľudia si nepreštudujú, čo táto metóda skutočne obnáša, ale naopak, stále viac rodičov sa na túto metódu "namotáva".... Najskôr dieťa očividne dáva najavo, že potrebuje prítomnosť rodiča. Plače, ale na jeho plač nikto neodpovedá, prípadne, aj ak niekto príde, neberie ho na ruky, nepomôže mu zvládnuť stresovú reakciu, ktorá je odpoveďou na túto situáciu. Výsledkom tejto stresovej reakcie je nepravidelné dýchanie a tep srdiečka a vysoká hladina stresového hormónu kortizolu, ktorý priamo znižuje imunitu bábätka. Čím dlhšie dieťa plače, tým vyššie hladiny kortizolu má. Po pár nociach dieťa svoj boj vzdá a naučí sa, že pomoc nepríde, preto, keď ho položia samé do postieľky, neprotestuje, neplače a po čase zaspí. Navonok sa zdá pokojné, vyzerá to, že metóda zabrala. Realita je však taká, že štúdie dokazujú, že aj v čase, keď už vonkajšie prejavy stresu (plač a protest) ustali, hladina kortizolu bola stále vysoká a dokonca ešte väčšmi stúpla. Dieťa je teda v skutočnosti dlhodobo opakovane vystavené prežívaniu úzkosti z odlúčenia a výsledkom môže byť mimoriadna citlivosť na stres. Táto metóda je teda „výhrou“ z krátkodobého hľadiska, ale dôsledky tohto nácviku samostatného spánku dieťa a jeho okolie ponesie celý svoj život. Knihu rozhodne neodporúčam, resp. neodporúčam sa podľa nej riadiť aj v reálnom živote.

susanerose
10. sep 2012

@something konečne rozumné argumenty 🙂

diana_81
10. sep 2012

@sirinka

A nemas strach, ze si ublizi? Ci teda zavisi od veku... Lebo my sme takto fungovali kym neliezla a zrejme budeme ked bude vediet zliezat neskor sama z postele, ale teraz???

Ja ju radsej davam k nej do postielky, aj cez den aj vecer (cez den ked sa zobudi a neni este vyspata, tak si s nou lahnem a ponuknem opat prsko a vacsinou vydrzim pri nej ked mozem, lebo vyspane dieta je mi dolezitejsie ako ine) a vecer ked sa zobudi po polnoci a uz ideme spat resp sme v posteli tak ide k nam. Ona ked je vyspata tak bez varovania ci kriku zacne liezt po okoli, bojim sa ze mi spadne z postele... Mala obdobie, ze sa na to budila, teraz sa necha prelozit a vie, ze ked treba ja ju vyberiem a vezmem k sebe, tak to asi postupne chape, ze postielka nie je za trest... ale ked sa zobudi okamzite chce von 🙂 akceptuje ju len opita (mlieckom)

sirinka
10. sep 2012

@diana_81 samozrejme, nasa je uz vo veku, kedy v pohod zlezie s postele. inac by som ani ja neriskovala...

diana_81
10. sep 2012

@sirinka

ako ste to robili ked v tom veku nebola?

sirinka
10. sep 2012

@diana_81bojovala som ako ty a snazila som sa ju z narucia prelozit co najopatrnejsie do postielky alebo kocika...ak mas iba jedn dieta, mozes ju mat niekde pri sebe, na gauci, alebo si zdriemnut poobede s nim... 😉 aspon obcas to potesi...
inak v noci mala spi tiez s nami.

diana_81
10. sep 2012

@sirinka

chvilku to nefungovalo, a uspavanie bolo tazke, ale teraz to opat funguje relativne bez problemov, takze pokracujeme takto a zaroven ju budem ucit zliezat ritkou z postele 🙂 aj ked to asi este potrva kym sa nauci... dovtedy pomaha dobre unavit a dat vcas spinkat...

sirinka
10. sep 2012

@diana_81 neboj nic, deticky vedia prekvapit a vacsinou sa ucia narazovo... 😉 najlepsie, ked uvidi ako to robi kamarat...

zuzanockamt
27. sep 2012

@something perfektne napisane argumenty ... len v tejto teme je to ako hadzat hrach na stenu 😝

zutom78
29. sep 2012

Kočky, trocha som sa začítala do vašich riadkov. Ale ste tu väčšinou také, čo ich dieťa nevie samo zaspať. A tak používajú túto metódu. Ja by som ale potrebovala poradiť v inom. Synátor má 20 mesiacov a presne toľko som sa už nevyspala. Každú noc sa budí na mlieko (nekojím už dlho) a na čaj. Túto noc to bolo asi 10x. Už som zúfalá, nevládzem. Dá sa táto metóda (nechať vyplakať,.....) využiť aj na budenie takéhoto typu? On je schopný za noc vypiť aj liter tekutín. Keď mu nedám fľašku, tak spustí rev. Samozrejme to najskôr riešim tak, že mu strčím cumlík do pusy a rýchlo sa vzdialim do postele, ale nie vždy to stačí. Budem vďačná za akúkoľvek odpoveď.

monnaa
29. sep 2012

@zutom78 no ja by som si ho vzala k sbe do postele, keď ťa bude cítiť blízko, určite bude lepšie spať 🙂

zutom78
1. okt 2012

@monnaa ďakujem za odpoveď, ale to moju situáciu nerieši. Už sme to skúšali a bezo zmeny.