Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

evamarcel
7. jún 2013

@junkfoood a co sa tyka prikrmov zatial ste len na kasi?

junkfoood
7. jún 2013

@evamarcel davame ho bez dudlika, chodi za nim manzel vecer a v noci, ja iba cez den..prideme tam, pohladkame, dame do ruky plienky, povieme mu, ze je noc, ze sa spinka, ze uz je velky a musi spat vo svojej postielke, blablabla, vzdy ked ku nemu prideme sa ukludni, alebo sa aj parkrat stalo, ze ako sme ho zacali hladkat, zaspal..co sa prikrmov tyka, kasu sme zacali davat v 5mesiaci, lebo sme mysleli, ze kvoli tomu sa v noci budi, ze je hladny, takze na nu je zvyknuty a spapa aj 120ml..a teraz sme zacali davat aj zeleninu na obed, a jemu chuti, ma dobry apetit, zje toho tiez tak okolo 100ml, a to len zaciname..

zuzanockamt
7. jún 2013

na zamyslenie 🙂

praxe běžná v Británii i jinde - že se děti jen několik týdnů staré učí spát samotné, je škodlivá, protože jakékoliv odloučení od rodičů zvyšuje hladinu hormonů jako kortizol, které se v těle vytváří v reakci na stres.

Její zjištění vychází z vědeckých studií uplynulých 20 let, zabývajících se vývojem dětského mozku a analýzách toho, jak děti reagují za určitých okolností. Například tři roky stará neurologická studie ukázala, že mozek dítěte odloučeného od rodičů vykazuje obdobnou aktivitu jako při fyzické bolesti.

"Studie z celého světa ukazují, že společné spaní do věku pěti let dítěte je pro něj velkým přínosem. Až do pěti a více let mohou děti trpět úzkostí z odloučení, což je může poznamenat v pozdějším životě. A takovou úzkost zklidňuje společné spaní," konstatuje Sunderlandová. Symptomy podle ní mohou být i fyzického rázu. Cituje v této souvislosti jednu studii, podle níž zhruba 70 procent žen, které v dětském věku při pláči nikdo nekonejšil, trpělo v dospělosti zažívacími potížemi.

miriamkac
7. jún 2013

@zuzanockamt
ja by som chcela len vysvetliť toto: čo sa myslí pod pojmom " děti jen několik týdnů staré učí spát samotné"...samotné znamená samé v postieľke kolíske...alebo samotné v miestnosti izbe???

zuzanockamt
7. jún 2013

@miriamkac ja to chapem ako same v postielke, novorodenec, pripadne aj starsie niekolkotyzdnove dieta si neuvedomuje, ze matka je hned vedla, ked ju neciti

miriamkac
7. jún 2013

@zuzanockamt kedže také malé dieťa prespí väčšinu časť dňa a keď by mala matka ležať pri ňom vždy keď spí:(....no neviem, ako matka potrebuješ aj existovať, každá žena aj matka má svoje potreby ja nevidím nič zlé na tom..keď má dieťa vyhradený svoj priestor na odpočinok 😉
Pozastavujem sa nad týmito "štúdiami" preto, že sú situácie, kedy sa ako matka netočíš len okolo jedného dieťaťa...ja osobne mám dvojičky, ktoré sa narodili 15 mesiacov po dcérke...tak fakt potom asi neviem....ako by som ich naskladala do postele k sebe, aby boli uspokojené potreby každého dieťaťa podľa danej štúdie, potom sú moje deti odsúdené na zažívacie problémy v dospelosti🙂 😀
Samozrejme, je to úplne iná kapitola, keď má matka v pozornosti jedno dieťa..a môže sa mu takýmto spôsobom plne venovať🙂

zuzanockamt
7. jún 2013

@miriamkac nemusi matka lezat pri dietati, ked spi, moze ho nosit v babysatke alebo nosici a funguvat bez obmedzenia 🙂 ... jasne, ked je viac deti, je to horsie ... ale nikto ta predpokladam nenutil mat dalsie deti tak skoro po prvom 🙂 ... ja si chcem uzit len jedno, tak som sa aj tak zariadila 🙂 ... mame vzdy moznost volby

miriamkac
7. jún 2013

@zuzanockamt áno aj tie dvojičky som mohla jedno nechať v pôrodnici....tu nejde o to, či ma niekto nútil alebo nie....ako teraz dôvod toho, keď sú deti po sebe je irelevantný...niekto to tak môže mať kvôli zdravotným problémom, veku na odporúčanie lekára,alebo proste potrebuje mať materskú "odbúchanú" v krátkom čase a nechce ostať pri jenom dieťati🙂
Ide o posúdenie situácie...a "výsledky" štúdií....ktoré neodrážajú realitu. Lebo vzorka...nie je realita🙂...to je len môj názor a zdá sa mi nanajvýš scestné prísť s výsledkom o zažívacích ťažkostiach 😀 😀 😀 dieťa sa dá utíšiť aj v postieľke...kolíske....alebo v kočíku...to je úplne jedno....

zuzanockamt
7. jún 2013

@miriamkac vsetko sa da, zalezi od toho, co si rodic vyberie a co je pre dieta najlepsie ... pre novorodenca je najepsie byt pri matke ... na to netreba studie, to vie kazdy - aspon by mal

evamarcel
7. jún 2013

@zuzanockamt ja mam taku skusenost so starsim ze som ho nenaucila sameho zaspavat a teraz je 3,5rocny a uspavame ho tak ze pri nom lezime v noci je to ok lebo zaspi a ak sa preberie len sa ozve ci sme tam tak sa ohlasime to je ok a spinka dalej ale cez den zaspavame tak ze dokonca musim mat k nemu hlavu to je velmi milucke len horsie je ze ked si odspi svoju fazu tych50min. a ja pri nom nie som tka krici a uz nezaspi dalej aj keby este pospal a ja pri nom nemozem lezat cely ten cas lebo ma caka druha dcerka ktorej tiez po istej faze musim podavat cumel ...takze ono nieco na tom je ze najlepsie ked dieta spinka samo bez pomoci sa dokaze upokojit a ked sa nahodou aj preberie tak vie samo zaspat a nepotrebuje pomoc ja teraz takto beham za jednym aj druhym no a dost casto pocuvam od nasich babiek ze take problemy s detmi nemali a spali od krupicky co dali od pol roka celu noc

zuzanockamt
7. jún 2013

@evamarcel moj syn spava s nami v posteli od narodenia, uspim ho tak, ze pri nom lezim, zaspi a potom mozem kludne vstat z postele, nepotrebuje ma tam, pocas dna tiez si kludne spi ... v noci, ked zamrnci alebo ma nejaky problem, tak vie, ze som tam, takze nie je nepokojny a place minimalne uz od malicka ... do roka a pol bol uspavany vyhradne na rukach - neoducala som ho od toho, sam s tym prestal

evamarcel
7. jún 2013

@junkfoood a to hned na prvykrat spinkal cez den vkuse dve hodky? Mne sa mala budi ked zaspi s cumlom po 45min. a reve a ked jej podam tak pokracuje este v spani ked ju nahodou ze uplne tym ze pridem nepreberiem. To iste mam aj v noci pri uspavani dam cumel a po 45min. zas cumel podavam. A kedy prvykrat po tejto metode uz prespal vkuse 8hodin?

Predtym sa ti ako casto v noci budil stale si iba kojila? Mne sa budi tiez niekedy aj po dvoch hodkach niekedy aj po hodine a vkuse viac ako 3hodky nespala

miriamkac
7. jún 2013

@zuzanockamt to nikto nepopiera...ja len mám ten názor, že aj dieťa potrebuje svoj životný priestor tak ako ho potrebuje matka (aspoň ja som ho potrebovala a necítim sa byť preto nejakou krkavčou mamou) a nie je na tom nič zlé, pokiaľ to dieťa je pokojné a spokojné v postieľke ho tam nenechať.

evamarcel
7. jún 2013

@zuzanockamt a stale ti prespaval noc ci si ho nosila po rukach aj ked sa v noci zobudil? Ja mam asi speci pripady deti ked oni si to vyzaduju aj po zaspati znovu mala cumel alebo prsnik a maly zas moju hlavu🙂))

zuzanockamt
7. jún 2013

@evamarcel noc prespal asi az po tom roku a pol, ked sa sam oducil aj od nocneho pitia mlieka ... dovtedy, ked sa zobudil, tak len na mlieko, vypil a zaspal ... nosenie si vyzaduje este aj teraz, ked je chory, nemam s tym problem

junkfoood
7. jún 2013

@evamarcel on spal dve hodiny cez den aj predtym niekedy..a uz na druhu noc spal 8hodin vkuse

zuzanockamt
7. jún 2013

@junkfoood to plakal ten prvy den vkuse vyse hodiny? 😕

evamarcel
7. jún 2013

@junkfoood v akych casoch ho davas spinkat cez den aj v noci

lorreine
7. jún 2013

@evamarcel Nie, je to inak. Cumel iba na ranne spanie od desiatej (vynimocne v aute pri dlhsej ceste). Poobede v kociku zaspi bez, vecer takisto bez dudlika. My sme totiz dudel nechceli pouzivat vobec 🙂. Ma takeho "usinacka" (neviem, ako to nazvat po slovensky 🙂) a toho si vecer prituli ku ksichtiku a takto zaspava. Ked sa nahodou zobudi v noci, tak idem k nej po troch minutach, ak dovtedy nestichne (co sa stava vacsinou), poviem, ze sa spinka, dam toho usinacka zase k hlavicke, pohladkam alebo dam pusu a idem prec. Nekojim v noci nikdy. Naposledy vecer o siedmej a potom rano o pol siedmej-siedmej, ako sa zobudi. Ona nocne kojenie (ako naozaj jedlo, nie pocucanie prsnika, co chcela po chorobe furt) nevyzadovala od druheho mesiaca. Vtedy zacala spat cele noci. Preto sme si boli isti, ze jej nocne budenie je dosledok choroby, kedy som ju ukludnovala na prsniku a ona si zvykla.

lorreine
7. jún 2013

@zuzanockamt Pri vsetkej ucte, toto je diskusia pre mamicky, ktore postupuju, postupovali, alebo sa rozhoduju, ci budu postupovat podla danej knihy. Pokial s metodou nesuhlasis, nikto Ta nenuti, aby si ju aplikovala. Neviem, ci si knihu citala, ale metoda nieje o tom nechat dieta plakat a kaslat na neho. Je o tom, ze za dietatom chodis v pravidelnych intervaloch a uistujes ho, ze si ho neopustila.
Inak vseobecne panuju dva hlavne nazorove smery. Jeden ten, ktory si prezentovala Ty a potom opacny, ktory tvrdi, ze je treba dieta ucit samostatnosti. Ja niesom zastancom ani jedneho. Som za to, aby si kazdy zariadil veci tak, ako mu vyhovuje. Pokial Tvoje dieta spi s vami v posteli a vsetkym vam to vyhovuje, tak gratulujem. Nam vyhovuje, ze nasa dcera ma svoju izbicku, kde sa evidentne citi dobre.
Apropo toho vyskumu...nejak pozabudli skumat v dospelosti deti, ktore spat s rodicmi nechceli, napriklad nasa Dianka s nami spat nechcela.

zuzanockamt
7. jún 2013

@lorreine knihu som citala, samozrejme nesuhlasim s tym postupom, aj ked sa za dietatom chodi, tak je to pre neho stresujuce, ja osobne by som to na dietati nikdy nepouzila ... a samostatnosti sa da ucit aj inak ako vyplakavanim ... aj vztahova vychova napomaha samostatnosti, len to chce trpezliveho rodica, ktory nechce veci unahlit, ale nechava dieta dozriet na dolezite kroky

evamarcel
7. jún 2013

@zuzanockamt no ja neviem ktory smer by som zastavala ale nezda sa mi normalne ked dieta sa koji kazdu hodinu dve v noci ked uz ma viac ako 6m aspon u nas to funguje tak a cez den mi skoro nic neje prikrmy ked spapa dve lyzicky a rano sa vobec nechce prisat kedze asi je syta z noci...takze upkojovanie dietata kojenim povazujem za nenajlepsie riesenie a zas nosenie po rukach v noci kazdu hodku tak klobuk dole takym suprovym rodicom co to dokazu. Mne teraz mala uz tretikrat je hore co som ju ulozila spat o 19tej tak som uz poriadne na nervy samozrejme ze inak sa nevedela upokojit ako kojenim len rev a rev

zuzanockamt
7. jún 2013

@evamarcel ja som nedojciaca, takze neviem, ci je normalne, ze si vyzaduje dojcit kazdu hodinku-dve ... ale krmila som vzdy na poziadanie aj z flase, ziadne 3-hodinove intervaly ako sa odporuca

lorreine
7. jún 2013

@zuzanockamt Respektujem Tvoj nazor ako taky a nemam proti nemu nic. Nemala som v umysle Ta akokolvek napadat. Kazdy mame svoj nazor. Citala som aj knihy o kontaktom rodicovstve. Nieco som si z nich zobrala, nieco vypustila. Ohradim sa ale voci tomu, ze sme podla Teba netrpezlivi rodicia, ktori veci urychluju. Nemas pravo nas tu sudit. Vychovame vsetci deti tak, ako uznavame za vhodne. Respektujeme Teba, tak prosim respektuj Ty nas.

zuzanockamt
7. jún 2013

@lorreine ja respektujem, len nechapem jednu vec, ze preco chcu rodicia to, na co dieta este nie je zrele a pripravene ... tiez som mohla od polroka syna cvicit a trenovat na to, aby v noci nepil mlieko alebo aby spal celu noc, ale nechala som to na neho a aj tak sa k tomu dopracoval ... len teda neskor

lorreine
7. jún 2013

@evamarcel Rozumiem, tiez som bola vynervovana. Som zastancom jednoduchej rovnice:
Nespokojna, nervozna matka = nespokojne, nervozne dieta
Spokojna matka = spokojne dieta - prespane noci mi tuto rovnicu davaju 🙂.

lorreine
7. jún 2013

@zuzanockamt Mas stastie, ze sa syn sam k tomu dopracoval. Nie vzdy to tak je. U nas napriklad dcera spala celu noc od dvoch mesiacov, ppocas choroby som ju ukliudnovala na prsniku a ona si zvykla. Moja vina, uznavam. Ale neprespane noci neboli dobre pre nikoho z nas. Proste sme sa rozhodli, sli sme do toho a sme spokojni s vysledkom. A ospravedlnujem sa, ale uz o tom nechcem diskutovat. Proste mame iny nazor a hotovo. 🙂

1sylvuska
7. jún 2013

@zuzanockamt
A v tychto studiach sa nepise, ze matka dietata odchadza naspat do zamestnania po 6mesiacoch od narodenia dietatka ☹ Tento fakt je ovela dolezitejsi si myslim.

zuzanockamt
7. jún 2013

@1sylvuska Sears v kontaktnom rodicovstve riesi aj tuto situaciu, ze sa da pokracovat vo vztahovej vychove, aj ked matka nastupi skoro do prace ... len teda netreba dieta supnut do jasli, ale najst opatrovatelku, ktora je schopna a ochotna respektovat vztahovu vychovu

corny01
7. jún 2013

Ahoj holky, přídávám se do diskuse, na kterou jsem narazila náhodou při tom, co se snažím dítě naučit spát podle Estevilla. Dcerka měla od prvního dne po porodu šílené koliky, a už od porodnice v noci nespala (tehdy ještě aspoň přes den ano). Po příchodu domů už plakala přes den i v noci a jediné, kdy byla schopná na chvíli usnout, bylo po hodinách houpání, zpívání v polosedě na mém břichu. První měsíc jsem několikrát vážně uvažovala o hospitalizaci na psychiatrii (jsem od fochu, takže jsem měla na své problémy celkem náhled), až tolik se mnou to absolutní vyčerpání z téměř nulového spánku a neustálého houpání na rukách zacvičilo. V těch vzácných chvílích, kdy se nechala uložit do košíku, jsem toho využila a šla jsem spát jinam, protože při spaní vydávala takové zvuky, že bych nebyla schopná usnout ani na tu krátkou chvilku, věděla jsem, že nikdo jiný se o ni nepostará, takže se zbláznit prostě nemůžu a spaní jinde byla poslední možnost, jak se o ni zvládnout starat a nezkolabovat. Postupně se situace zlepšuje. Teď je dcerce skoro půl roku, koliky víceméně vymizely, ale zvykla si na nošení, při kterém ale není schopna usnout dřív než za dvě hodiny. Takže jsem dospěla k tomu, že po půl roce permanentního nošení dítěte na rukách a z důvodu vznikajícího tenisového lokte a bolavých kolen ( a 20 kg dole a vypadaných vlasů atd.) prostě musím naučit dítě usínat samo. Pokud bych tyhle problémy neměla, asi by mi nevadilo uspávání na rukách třeba půl nebo i hodinku - nebo v mé posteli (tam ovšem nechce spát vůbec). Co se týká výzkumů, to dělají lidé, kteří nemají vlastní praxi, vždy je to izolovaná část reality vytržená z kontextu a vzhledem k obrovskému možnému počtu vlivů na určité chování není možné říct že za bolesti žaludku může to, že dítě spalo samo, ale nejspíš mělo hostilní matku, která ho nekonejšila a i jinak se k němu nemusela chovat pěkně atd...