Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

anavi5
13. okt 2017

ja si musim zaklopat. u nas je to ako zazrak... zo vcera na dnes prespala celu noc, t.j. od 22.00 do 5.00. to sme uz davno nemali. a teraz som ju nakrmila a spi dalej. ja som si aj myslela, ze to u nas pojde dobre, lebo predtym spavala v noci dobre. no a u nas bol zaciatok trapenia zaspavanie... z polhodiny na dve hodiny na prsniku. no a vcera to bolo 2+5 a pri 8min intervale zaspala, takze aj to je pre mna zazrak 🙂
@saty.predaj no verim, ze kazde dieta je individualne. a kolkokrat sa ti budi teraz s tou metodou? a ked sa ti zobudi, chce spat, alebo byt hore? mozno mu staci malo spanku... moj brat nechcel spavat vobec, aj cez den aj v noci hore. plakal v noci, kym nemal program, potom ze pospal 2hod a zas hore.

saty.predaj
13. okt 2017

@anavi5 budi sa o 12 ale to sa este utisi sam. Od 4 reve celkom dost a nevie sa nijako utisit. Rozmyslam ze odidem zo spalne a necham.ho sameho cez vikend mozno sa nauci utisit.

saty.predaj
13. okt 2017

@anavi5 place a zaspi na 30 min niekedy menej a rak dookola. Mne sa zda ze chce spat. Niekedy uz nezaspi. Jemu nic nepomahalo ani spanie pri mne ani cumlik ani dojcenie. Na rukach led ho mam spi ale komu sa to chce od 4 do 6 vsakze :D

anavi5
13. okt 2017

@saty.predaj ak spi na rukach, tak potom chce spinkat... a o tej stvrtej ides presne podla navodu a nepomaha... ?
no ja musim povedat, ze dnes ani nezaplakala nasa mala a uspala sa sama. len sme sa s nou rozlucili a ostala ticho 🙂

saty.predaj
14. okt 2017

@anavi5 tak to je super 🙂 no on sa uz akoby uspi sam ale stale place. Ja neviem co by mu mohlo byt aby kazdu chvilku stonal. Ale to uz od narodenia je taky.

anavi5
16. okt 2017

@saty.predaj no ak sa uspi, ale len stona zo spanku, asi by som to neriesila. teda mozno sa to casom upravi. nasa tiez, ked prilis dlho plakala, tak fnukala a neprestala aj ked potom zaspala, ale uz place menej a uz nefnuka v spanku. no v kazdom pripade drzim palce. my sme mali dnes 5. den a celkom to zvlada. zatial plakala zakazdym az na jeden den, ale vie sa upokojit, tak uz k nej ani nestihneme prist, lebo kym prejde casovy interval, uz prestane a zacne zaspavat. a hlavne, v noci sa nam uz nebudi. len sem tam zaplace, ale to mi pripada skor tak, ze je to v spanku (zo sna)

gemelos
19. okt 2017

baby prosím vás, už som sa to tu raz pýtala, ak vám začne dieťa plakať po po prvom intervale prídete k nemu, utíšite ho a znova odídete, tak že?

a čo ak robí to čo moja, že plače veľmi a keď prídem, namiesto aby ju to ukludnilo, ešte viac sa rozplače čiže u nás neplatí že nechať plakať 3 min, potom 5, ... lebo vlastne mojim príchodom neprestáva plakať. Nechce sa upokojiť nijako, iby ju to rozčúli že som tam a že ju neberiem na ruky. Keby ju zoberiem a vyjdem z izby von, tak sa postupne utíši..ale to by som podla knihy robiť nemala. Tak čo čil??

meluela
19. okt 2017

@gemelos kasli na to, je to kravina cele. zbytocne trapis dieta aj seba

saty.predaj
20. okt 2017

@gemelos nemala by si ju brat na ruky. ani moj sa neutisil. ale zostan chvilku tam nieco jej povedz a odid. ja som to tak robila.

anavi5
21. okt 2017

@gemelos to, co pises, to bolo aj pri mojej. ked sme s manzelom prisli, zacala jacat este viac, lebo, vsak bola zvyknuta, ze sme ju hned co plakala, brali na ruky. bola to reakcia hnevu, lebo nieco nie je ako ona chce, resp je zvyknuta. no pohladkali sme ju po hlavicke, aby vedela, ze ju mame radi a prihovarala som sa jej s co najvacsou laskou a pokojom v hlase. tak ako je napisane, dieta ma citit lasku, ale nemas mu ustupovat. ono chvilku trva, kym pochopi, ze ked doteraz sme skakali, ako ono piska, zrazu prestaneme. proste uz bolo zvyknute na nieco, hlavne na to, ze placom docieli svoje. cize, ked vydrzis, mala by sa naucit upokojit. a poviem ti, ze z mojej skusenosti to islo a to ona mala take zachvaty revu, ze az lapala po dychu.

mozno tato metoda nie je pre kazde dieta, ale nam zabrala. po tyzdni malinka spi bez revu, ak tak len nesuhlasne pomrnka a ostane ticho.

janulik2306
27. okt 2017

Ahojte maminky, snažila som sa prečítať co najviac názorov a skúsenosti k tejto téme aké je toho straaaaasne veľa a keďže máme doma nespavca tak sa to nedá ani stíhať, viem že toho napíšem veľa a nebude sa vám chciet čítať ale neviem kto by mi poradil keď nie vy, ktoré máte s tým skúsenosti naša situácia je dosť komplikovana, malý ma 8 mesiacov od narodenia nikdy veľa nespal, keď bol malinký tak spal jedine vonku v kočiari a to sme s ním museli vkuse pochodovat , 2 hodiny doobeda a 2 hodiny poobede, zo začiatku sme to brali že je malinký tak čo pre neho neurobíme... Večer sa s ním už samozrejme nedalo ísť von tak sme ho naučili na hojdanie na fit lopte, len čím ďalej tým bol viac ťažší a kamoška mi poradila kúpiť závesnu kolísku hacku na začiatku to bolo super malého stačilo pokolisat a spal nie síce dlho najviac hodinu ale aspoň sme nemuseli byť stále vonku, problém však nastal asi pred 2 mesiacmi keď maly sa už tak naučil na to hombanie že spi len keď sa s ním hojda akonáhle odídem z izby prestane sa hojdat je hore spi 3 krát denne po 20-30 minút aj to sa 2 krát zobudí co je podla mňa strašne málo, môžem potom už robiť hocičo aj tak nezaspí ak chcem aby si oddýchol a pospal tak musí ísť do kočíka tam pospi aJ dve hodiny ale musím s nim vkuse chodiť a natriasat, s nikým sa nestretnut nerozprávat lebo je hneď hore no proste viem všetky jeho návyky sú zlé som už s manželom zúfalá, úplne vyčerpana cez deň som vkuse s nim venujem sa mu kojim, nosím na rukách, chodím po vonku len aby aspoň jeden spánok mal dlhší no už som zúfalá som odhodlaná vyskúšať metódu lebo nič iné my už neostáva už len kvôli tomu aby sa odnaucil od hojdania lebo viem ze to tak ďalej nemôže ísť ale viem že to bude ťažké lebo doteraz som všetko robila len aby bol malý spokojný ved on ani nevie co ma v tej postieľke robít keďže tam nikdy nespal v noci spi pri mne a budi sa tak 4-5krat na papanie s tým som sa už zmierila že vstávam ale ten deň je proste úplne vyčerpavajuci taktiež mám otázočku na maminky co metódu zvládli upravilo sa vám spanie aj cez deň? Lebo neviem co mam robiť keď malý bude plakať pred ranným spánkom trebárs hodinu a zobudí sa ako on vie po 20tich minutach co mam potom robiť? Pokračovať ďalej v chodeni k nemu v intervaloch alebo ho proste už vybrať a konec spania?? toho sa najviac obávam že bude spať zase len tak máličko poradíte mi prosím z vašich skúsenosti??? Budem vám veľmi povďačna aj keď viem ze som tu toho napísala veľa ale nikto z môjho okolia ma nechápe

barbara_lux
27. okt 2017

@janulik2306 bozee mooj to ako keby si o mojej dcerke pisala doslova.. uplne ti rozumiem. Nasa mala nespavala dobre nikdy doma iba v kociku a co sa tyka toho nocneho budenia bolo to casom este horsie. Okolo 8ho mesiaca sa budila kazdych 40min ... bola som hore aj 10x za noc. Ja som uz bola na tom nielen fyzicky ale hlavne psychicky zle.. ked som videla ako niekto len tak sedi na lavicke pri kociku alebo poznala baby co im babo doma prespi 3hodinky same v postielke som uz rozmyslala za co ma kto tresta.. ale k veci. Tuto metodu sme skusali ale vydrzalo nam to tri noci. Mala zaspavala z vycrpania..fialova zasoplena hotova..nezlepsovalo sa to praveze naopak uz cez den nespala vobec.. ja som spravila to ze som stopla nocne kojenie. Zaspala na prsku a ked sa budila som ju celu noc tisila a hladkala bola som stale pri nej a asi za dva tyzdne to uz bolo lepsie. Budila sa stale ale stacilo pohladkat alebo dat napit a zsspinkala. Co sa tyka denneho spanku tak tam neporadim. Ja som sa s tym len zmierila. Od roka spi len raz cca hodinku denne. V kociku potoahne niekedy aj hodku a pol/dve ale ked je zle pocasie a sme doma tak max pol hodinku. Dnes spala napr. 12 minut..za cely den.. a to sme hore od 5.00.. poznam dalsie dve mamony co to maju obdobne..naozaj si nemyslim ze je to o tom ze som si babo nieco zle naucila.. kto to nezazil nepochopi..ciste zufalstvo. Ale tak snad uz len par mesiacov..verim😉

kondaska1
27. okt 2017

@janulik2306 ja ta chapem, sice s tymto sme problem nemali a ani som touto metodou neuspavala, ale skusim nieco poradit. pises ze mas nespavca od narodenia, niektore deti su proste take, s tym sa musis iba zmierit ze spi pomenej a kratsie ako ine deti. Tiez pises ze dieta ma cez 8 mesiacov a ma 3 denne spanky. Nie je to vela? Ze preto ono tak zle spi lebo vlastne ani nie je unavene? Skus zredukovat na dva denne spanky. Ja si pamatam ze maly mal rok a mal uz iba 1 denny spanok a kym som to takto nezredukovala tak bol tiez problem ho uspat... nepises kolko ti spi v noci, kolko spi celkovo? V akych casovych intervaloch ho davas spat po zobudeni?

janulik2306
27. okt 2017

@barbara_lux ach tak to teda máme deťúrence snáď z toho rýchlo vyrastú, keby aspoň nešla zima žeby sme mohli chodiť po vonku.Zatial sa to v noci ešte dá zvládnuť zaspáva okolo 21,00 prvý raz sa zobudí väčšinou po troch hodinách okolo 00.00 potom okolo 2-3a potom už asi každú hodinu ale zatiaľ mu stále sisku dám lebo cez deň už nechce tak často papať pn skôr tuhé jedlo🙂v tom sa nemôžem sťažovať spapa všetko a niekedy sa smejem že raz zje aj nás keby mal taky apetít na spánok!! Ďakujem ti za vyjadrenie

janulik2306
27. okt 2017

@kondaska1 tak malý vstava okolo 6.30 - 7.00 vydrží 2 hodiny v pohode potom už začína byť umrncany, suchá si očká tak okolo 9tej ho dám spinkať zaspí tak po 20minutach tak max. do 10tej spi o 12tej ideme vonku zaspí okolo 12.30 do 14tej 14.30 a potom ho dávam ešte okolo 17tej spi do 17. 30 a potom zaspáva okolo 21,00. Ja by som ho dala už len dvakrát spinkať keby mal doma aspoň 2 dlhšie spanky lenže on vydrží aj tri hodiny byť hore aj 4 ale aj tak to nič nepomôže aj tak sa zobudí po polhodine preto ho ukladám ešte 3krat

liduska12
27. okt 2017

@janulik2306 podla mna ako kazda mamina robis co mozes a chces mat spokojne dieta, to je podla mna fajn. Ale dolezita si aj ty, aby si bola spokojna a oddychnuta, nemozes na to zabudat. My sme tuto metodu prvykrat skusali ked mala dcerka 7 mesiacov. Dovtedy sa budila s placom milionkrat v noci, vsetci sme boli hotovi, ona, ja aj muz. Nevyspati, no cele zle. Jednu noc sa vyplakala, zaspala a spala celu noc. Dalsiu noc o polovicu kratsie plakala a opat spala celu noc. Tretiu noc plakala 5min a bolo. Na stvrtu uz vobec a odvtedy to slo. Cez den bola vesele dievcatko, sama sa vyhrala aj spala. Ale nikdy nie nejake extra dlhe spanky (vtedy mala 2 denne). S tym som sa zmierila proste. Dokonca ani spaci rezim cez den nemala, ja som ju davala spat podla toho ako bola unavena, neriadila som sa nikdy hodinkami 🙂 vonku v kociku nam spala iba od oktobra do marca, ked sa oteplilo mohli sme robit co sme chceli a nezaspala..to s tou fitloptou a natriasanim, v tichu a vozenim, ze uspavate je podla mna uz vybudovany "zlozvyk". Nemyslim to v zlom, ved aj my robime pre deti maximum, ale niekedy menej je viac. Niekedy treba viest deti k samostatnosti od mala, viac im tym date ako rodicia. To sa tyka aj spania, ale napriklad aj hrania. Ja sa niekedy nevenujem malej uplne cely den, ona sa casto hrava sama a nemam pocit ze by jej nieco chybalo. Casto si vsimnem ako rozmysla ako funguju hracky, experimentuje a tak. Teraz uspavame malu tak, ze ju po kupani dame do postielky, manzel jej da mliecko, ked vypije odovzda flasku a sama pekne zaspi. Ja sa zatial venujem jej bracekovi (ma tyzden a pol) a fungujeme dalej. V noci spime a cez den fungujeme naplno. Aj mna trapilo, ze dcerka nespala moc cez den, ale ono tie deti casto spia kolko potrebuju 🙂 ked nespi v noci, dobieha cez den a naopak 🙂

anavi5
27. okt 2017

@janulik2306 mala som uz rozpisanu spravu, ale sama som nevedela, co chcem povedat a citam lidusku12 a je to akoby mi zo srdca vravela. nam tiez metoda fungovala v noci paradne, asi takym tempom ako liduske. na denny spanok sme to nepouzivali a cez den mi aj malo spinka. viem, ze je unavena a neda sa jej spat, takze mam co zlepsovat, ale urcite netreba riesit pocet spankov, ci 1, ci 2, ci 3. to nech si rozhodne dieta. urcite ho netreba obmedzovat, ked vidis, ze je unavene. a z toho, co pises ma jeden spanok dlhsi, to podla mna staci. a to ci mu tie spanky stacia vies, podla toho, ci je este unaveny, ked sa zobudi, alebo funguje normalne. ak sa vyspi a sucha si ocka a je stale podrazdeny, tak mu to nestacilo a treba ten cas predlzit, ak nie, nemas co riesit 🙂

janulik2306
29. okt 2017

@liduska12 ďakujem za odpoveď a povzbudenie, chcem sa opýtať keď ste ju v noci nechali plakať tak ste boli pri nej že mala v postieľke a vy v posteli alebo ste za ňou chodili v nejakých časových intervaloch? Ako hovoríte sú to zlozvyky "ktoré sme ho naučili my samy a teraz s tým chceme prestať ale viem ze bez plaču to nepôjde, no nič musíme vydržať radšej pár dní plaču ako pokračovať takto ďalej

liduska12
29. okt 2017

@janulik2306 no zo zaciatku jak sme skusali tuto metodu nam mala v noci vobec neplakala, iba ked zaspavala. Ale teraz po par mesiacoch su obcas noci, ze sa zobudi a place. Spava s nami v spalni vo svojej postielke, takze to vacsinou riesime tak, ze ked uz stoji v postielke ju pohladkame, objimeme, dame jej dudel, ulozi sa a spi dalej. Nevyberame ju z postielky v noci, ale az tak rano ked sa uz mala zobudi a my si chceme este polezat v posteli ju vezmeme medzi nas a este s nami chvilu pospi. To je ale tak uz vacsinou okolo 7mej rano. Zaklad je v noci nevyberat babo z postielky, ale snazit sa ho utisit v postielke, aby to fungovalo 🙂 ono tie deti sa rychlo ucia, za par dni/noci si babo zvykne, ide vacsinou o vytrvalost rodicov 🙂

kondaska1
29. okt 2017

@anavi5 ano dieta neobmedzovat v spanku a ak je unavene nech spi, ale ma zmysel aby spalo 20 min 3-4xdenne? ja by som praveze pocet spankov riesila, lebo davat 8mesacne spat kazde 2 hodiny a mi pride casto. Spi okolo 30-40 min a to nie je ani jeden spankovy cyklus, zobudi sa skor ako prejde vsetkymi spankovymi fazami, z toho moze byt vlastne nevyspaty. Celkovo ked sa to zrata myslim ze spanku ma dost ale ide aj o kvalitu toho spanku. Stava sa z toho taky bludny kruh...

katkasimlkatkasimi
29. okt 2017

@janulik2306 nepoyesim vas moja saa nenaucila spat vobec.ma 2r3 m a v noci ajn5 krat hore a cez den nespi vobec....

kondaska1
29. okt 2017

@janulik2306 Celkovo spinka myslim ze dost, ako bolo spomenute jeden ten spanok ma dlhsi a dva su kratke. Mozno je to akurat take prechodne obdobie a casom sa to zlepsi. Ak po tom kratkom spanku je v pohode a nie je nervny tak neries, je proste taky a staci mu

janulik2306
29. okt 2017

@kondaska1
@kondaska1 ved to mne sa tiež nechce každé 2-3 hodiny ho ukladať späť na 20minut on si pospi raz dlhšie iba vonku ak s ním napr. nejdem napríklad ako v piatok co celý deň pršalo tak spal 3krat po 30 minút, on sa zobudí niekedy v pohode usmieva sa niekedy s plačom ale keď sa začne hrať je spokojný, býva po takej hodinke už umrncany e stále sa ho snažím nejako zabaviť, chodiť s nim ale je to vyčerpavajuce venovať sa mu vkuse celý deň a ešte v noci k nemu stavať, ale tiež nieje napísané že keď vyskúšam metódu spania v postieľke bude dlhšie späť cez deň ale aspoň by sa naučil dúfam sám zaspávať aj keď po hodine ale aspoň tu hodinku by som mohla niečo v domácnosti spraviť

janulik2306
29. okt 2017

janulik2306
29. okt 2017

Ďakujem vám maminky za vyjadrenia, a za vaše názory ste zlaté 😘

anavi5
29. okt 2017

@kondaska1 teda ja som napisala, ze ak dieta po spanku nie je v pohode, tak to treba predlzit t.z., ak ma 20 minutovy spanok a zobudi sa nevyspate (podrazdene atd.) tak ten spanok treba predlzit. ked moje dieta je hore a javi znamky unavy, nebudem ho trapit, ze vsak uz malo jeden denny spanok a to mu musi stacit. kazde dieta je individualne, niektore potrebuje spat viac ine menej a neda sa to zaskatulkovat, ze v takom veku ma mat tolko spankov, ako je predpisane. O 11:11 si napisala "Ak po tom kratkom spanku je v pohode a nie je nervny tak neries, je proste taky a staci mu. " to je v podstate to, co si myslim aj ja 🙂

krepes
28. nov 2017

Ahojte maminky, určite tuto otazku uz niekto polozil ale naozaj nemam čas čítat cez 400 stránok tak ak to nebude nikoho obtazovat prosim o radu. Riadim sa podla knizky teraz druhy den ale neviem ci mam chodit za nim v tych intervaloch odzaciatku ako ho ulozim spat alebo az potom ked zacne plakat? Lebo on si zvykne este tam rozpravkat si pre seba a mrnkat ale neplace este.

liduska12
28. nov 2017

@krepes az ked zacne plakat 🙂

krepes
28. nov 2017

Dakujem @liduska12 a este ak by si mi vedela poradit.je to ok ked on vlastne zaspinka vacsinou na ten druhy treti krat ked tam pridem ale po tom ako mu dam dudlik.alebo mu netreba nic davat mal by zaspat uplne sam?

saty.predaj
28. nov 2017

@krepes ahoj mal by zaspavat uplne sam. Aspon ja som to tak robila. 🙂