Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

adelaida33
8. júl 2011

@medyna No ja nie som ziadna odbornicka na malinke deticky, ani skusena mamicka, ale napisem ti aj tak. U nas to zatial funguje rôzne. Maly mi casto este zaspi pri dojceni, ale najcastejsie mi zaspi na rukach, ked sedim a opieram si ho o brucho. Robim tak presne vtedy, ako si ty pisala, ked uvidim naznaky unavy..., ale nie skôr nez 1,5 hodiny od predchadzajuceho zobudenia alebo nevydareneho pokusu o uspatie... Jemnucko s nim kmitam a niekedy tiez spievam 😀, tak sa vlastne cudujem, ze zaspi. Ale vazne - potom ho prenesiem do postielky a odkedy ho do nej davam teeesne pred hlbokym zaspatim, malokedy sa mi budi s placom. Asi stihne pošmirovat, kde som ho dala. Hlavne nezufaj, urcite sa to spravi, nieco vymyslis. Lepsie obdobie sa vzdy strieda s horsim a naopak. Drzim palce.

adelaida33
8. júl 2011

@medyna A inak, my to mame tiez vselijake, mame koliku a teraz nas zacali trapit zubky, tak zasa zmena v "zabehanom" spankovom rezime... 😝. Tiez malo spim. Ja sice este len hladam ten spravny cas na nocne ukladanie pre maleho, ale tiez som ho davala teraz asi 3tyzdne spavat o pol 6 vecer a bol v klidku, az na to, ze buntosil uz od 4-5 rano. A tvoja malinka o ktorej rano vstava?

vivien6
8. júl 2011

@velrybous citala si knihu? ja si uz na tieto malickosti nepametam.. ale co som si precitala v casaku,nic tam nepisali o piti vody... ja malej nedavam,a ani som nedavala vodu,ona vlastne prvy den spala hned celu noc.a spi doteraz...ale niekedy sa mi aj moja zobudi v noci,ked len tak mrnci troska,tak nejdem ku nej,ale ked uz place,tak sa postavim,a dam jej cumel a bez slovicka odidem.... ked je chory,tak pockaj s tym este,netrap ho teraz.. neodporuca sa to ani ked je dieta chore,alebo s nim nieco je,lebo ta potrebuje....

vivien6
8. júl 2011

@michaelapillarova my mame 16 mesiacov... moja mala pila doteraz mlieko stale o 3.00.. pravidelne sa zobudila ,a nedajboze ju to odnaucit... a pritom mi jedla dobre cez den,pred spanim vypila 230 ml... takze sa mi to nezdalo.. od tej doby co som ju naucila zaspavat samu,je to uz okolo 10 dni,spi sama a mlieko v noci nepije...

medyna
8. júl 2011

@adelaida33 ahoj, no moja je uz vacsia, mame 9 a pol mesiaca a prestala mi spavat, ked sme sa zacala pretacat a potom plazit, vlasne hybat.... je velmi akcna a chce stale len lozit, teraz uz stvornozkuje a sama sedi a to su strasne cirkusy co v postielke vystraja ...... 😅 . Na nocny spanok ju davam spavat skoro, uz okolo pol siestej kupkame (to musi byt, inak nebude spat 😝 ), mliecko a ukladame. NIekedy zaspi hned a niekedy trosku pomrmle v postielke a zaspi do pol hodky. Ale sama. ZIadne uspavanie ani nic. Cize nocny spanok je OK, len ten denny je katastrofa ....... 😒 . Vstava okolo siestej, uz okolo pol deviatej sucha ocka, ked ju dam do postielky, tak to je konec, bud rev strasny alebo tam zacne stvornozkovat a po spanku ani chyru ani slychu .... A pritom veselo zíva. A tak sa to opakuje niekolko krat denne, v sportaku len cumakovat dookola ..... Ked bola taka malicka, ako tvoje babo, spinkala mi ukazkovo, 3-krat denne, a vecer sme ukladali okolo deviatej, rano vstavala okolo osmej ....... Uplne sa jej zmenil rezim ...... 😖

adelaida33
8. júl 2011

@medyna Urcite ti este napisu nejake maminy, ktore maju cca rovnako velke deticky ako to tvoje. Isto nie si sama, komu takto babo trucuje, takze ti niekto poradi. No moj maly napriek kolike spava cez den 3x pravidelne, akurat nastup na nocny spanok sa nam pokazil. Zrazu je z toho o pol6 nejako 4ty spanok denny a na ten nocny potom musim s nim cakat a pritom je placlivy... 😒 Drzim palce.

velrybous
8. júl 2011

@zelmirka1
já vím, že to nemusí být, ale co jsem se dočetla, tak by to měl být většinou zvyk a záleží taky jestli dítě intenzivně saje, nebo jen cucá...🙂
dnes je to tak, že ty první dvě noci jsme se řídili podle knihy, ale řekla jsem ne, je nemocnej, takhle to nemůžeme dělat..tak jsme to udělali tak, že když plakal, šla jsem k němu já nebo přítel, dali jsme dudlík (i když jsem ho chtěla odbourat, ale myslím, že na usínání to až zas tak nevadí ), poplakával, ale usnul..včera usnul hned, byl unavenej a noci se probudil jen 2x dala jsem mu dudlíček a spal dál, předevčírem to samé..a dnes mu trvalo tak 10 minut, než zabral, usnul na břiše, tak jsem ho jen otočila..dala jsem mu do postýlky svoje tričko co jsem nosila a postříkala MM..🙂) dávám ho spát cca mezi 20-21 a kojím tak mezi 5-6,, což si myslím, že je super..chce to všechno čas a vím, že se vyvíjí, teď budou zoubky, separační úzkost atd.. 🙂

velrybous
8. júl 2011

@vivien6

knihu jsem přečetla, ale ne v kuse..
já si myslím, že v těch vedrech má možná žížu..máme v ložnici 25°C a víc..a když mu dám napít, tak pije..a pak hned usne..
jj už jsem psala zelmirce1, že jsme to vyřešili jinak..🙂)) hlavní je, že spí snad klidně až na tu nemoc, ale i tak..
🙂

michaelapillarova
10. júl 2011

@vivien6 aj nasa spi sama v izbe, alle este stale potrebuje v noci mlieko, aj ked uz asi druhu noc vydrzala bez mlieka,tak uvidime

emanka
16. júl 2011

Ahojte, poprosím vás o radu alebo aspoň o názor.
Malá má 2 roky aj mesiac, doteraz spávala takto : zobudila sa o 7.00 - 8.00, obedný spánok 12.00 - 15.00 až 15.30, večer o 20.00 už bola v postieľke a zaspala.
Pred mesiacom som jej zobrala dudel (mala ho len na spanie) a odvtedy to ide dolu vodou. Nebudem to tu všetko rozpisovať, je to na dlho. Ale ide o to, že už 2 týždne nespáva cez deň. Ja ju dám každý deň do postieľky, ale ona nezaspí, len sa tam hrá a potom si začne vymýšľať a vykrikuje - mám kaku, mám ciku ( týždeň je bez plienok, ale na spánok ju ešte má), je tu mucha, bolí ma brucho. Skontrolujem ju a odídem. Po cca 2 hodinách ju zoberiem, niekedy aj skôr. Potom ide spať o 19.00 - 19. 15 a spí až do 9.00 - 9.30. Je mi jasné, že keď tak dlho spí, doháňa denný spánok a samozrejme ju vtedy ukladám cez obed neskôr. Niekedy spí len do 7.00 a aj tak nezaspí cez deň. Ale, ak ju aj zobudím o 6.00 - 6.30, aj tak nezaspí cez deň. Včera večer som ju dala spať až o pol deviatej a ráno o pol siedmej som ju zobudila. Vyzivovala celé doobedie, o 12.00 som ju dala do postieľky a o 12.45 som ju bola uspať na rukách - chcela som vyskúšať, či zaspí. A zaspala. Povedala som jej rozprávku a hneď spala. Ale spala len 40 minút. Teraz večer zaspala o 20.45.
Tak sa chcem spýtať - myslíte, že potrebuje ešte ten denný spánok? Lebo je mi divné, že spávala 3 - 3,5 hodiny a zoberiem jej dudel a zrazu tie 3 hodiny nepotrebuje? Ja neviem, podľa mňa potrebuje cez deň spať, ale asi menej ako tie 3 hodiny. Lebo keď nespí, tak od 17-tej je už hrozne unavená a zlá, na nevydržanie (aj keď je pravda, že posledné dni už to celkom zvláda) a keď ideme niekam autom, tak tam zaspí.
Chcem to teraz vyskúšať tak, že ju budem každý deň budiť ako dnes - 6.30 , o 12-tej - pol jednej ju dám spať a večer cca 20.30. Možno si na to navykne, neviem.
Alebo poraďte, čo mám robiť, prosím.
Ďakujem

zeltie
17. júl 2011

ahojte baby, prave zaciname skusat s manzelom system podla knizky "Kazde dieta.......", kedze mala stale horsie a horsie zaspava a spi ako cez den tak aj v noci. Tento tyzden dovrsila 6 mesiacov a ja som na to cakala ako na spasenie🙂 trva jej to zatial tak 30min az hodinku kym zaspi (aj cez den), skusame druhy den, ale kvari ma jeden problem. Nasa mala strasne cestuje po postielke. Snazim sa sledovat intervaly medzi tym ako ju chodime pozera, ale uz asi dva krat som ju nasla tak ze bola vytocena cez postielku uplne pri hlave postele a nevedela sa otocit naspat. Ako ste to riesili vy ked vam mali tiez cestovali? Ked sa ju totiz snazim obratit do normalnej polohy mysli si ze ju asi idem zvdihnut a pestovat ako to bolo doteraz a ked zisti ze ruky sa nekonaju tak spusti este viac. Skusali ste deticky trosku korigovat v pohyboch? Dik moc za kazdu radu.

groanka
18. júl 2011

@zeltie a kedze spava horsie - nemozu to byt zubky, ockovanie? namiesto toho aby si jej poskytla bezpecnu naruc a mojkanie tak ju nechas beznadejne revat. no neviem ci si pomozes, podla mna si to zhorsis. Skus este pockat, deti maju nezrely nervovy system a takto jej mozes velmi ublizit. A korigovat dieta? co ju priviazes? skus si ju dat k sebe do postele a 100% bude lepsie spat - potrebuje len Tvoju blizkost a lasku, to je predpoklad zdraveho emocionalneho vyvoja Tvojej malickej 🙂 6mesiacov - to je este malilinke babatko, tak skus prehodnotit svoj postoj a pocuvat svoj materinsky instinkt. myslim, ze aspon do roka toto na nu neskusaj.

zeltie
18. júl 2011

@groanka myslim ze svoj materinsky instinkt pocuvam a davam jej tolo lasky kolko jej len dat mozem, uz som pri jej spani vyskusala vselico, dokonca aj vedla mna zle spinka, stale sa prevaluje a hlada cicik a ked sa prisaje, hned ho pusta a tak to ide dokola, toto mi robila v noci uz od tretej, stvrtej rana a nesko uz skoro celu noc od polnoci a obe sme boli z toho zufale a nevyspate. Najprv spavala s nami v posteli asi do stvrteho mesiaca, a potom som ju postupne aj preto zacala davat do postielky kde teraz vydrzi cca do piatej rano o potom si ju beriem k sebe, akurat ked spinka rano vedla mna tak sa stale strasne mechri a nevie chuda v polospanku ci ma spinkat alebo dudkat, ja nemam problem jej to prsko davat do pusinky stale ked je to hodinka ale celu noc a niekolko dni za sebou - to by si aj ty urcite ani psychicky ani fyzicky nezvladala. V postielke ma svoj priestor, svojho macka a plienocku a nikto ju nerusi pohybmi, a vypozorovala som ze sa jej tam zacalo trosku lepsie spavat. Problem bol aj pri zaspavani, ked mi najprv zaspavala na prsku a potom som ju prelozila, potom som ju musela hojdat na rokach asi do desat minut aby spinkala, a v poslednej dobe to bola aj hodina a dlhsie kym spala tak ze sa nezobudila. A co je horsie, ked vidis ze tvoje babatko nemoze spinkat a potom je stale mrzute, stale placka, sucha si ocka a skutocne uz ani moja naruc nepomaha ked je taka unavena. Myslim si ze kazde babatko je ine, na kazde plati nieco ine, a preto ja urcite nebudem odsudzovat mamicky ktore skusaju rozne metody ako naucit babatko spat, ci uz pri sebe, alebo od seba. Precitala som si toho dost aj o attachemet parentingu, postielku mam hned vedla svojej postele, s malinkou sa casto mandukujeme a ona to zboznuje, cely den sa jej venujem (moja domacnost tomu nasvedcuje🙂))) neodkladam ju prec, len jej chcem dopriat ten odpocinok, ktory potrebuje. A skutocne, vcera ked rano zaspinkala, tak spala hodinu a pol co doteraz bola utopia a vzdy sa po dvadsiatich minutach zobudila a chcela by este spinkat ale uz sa jej nedalo nikdy zaspat (ci so mnou alebo bezo mna). Myslim ze par dni (2-4) s kratkym placom vynahradia potom uplne na 100% oddychnute babo, ktore nema problem spinkat. Tak asi tolko k tvojmu nazoru. a korigovat babtko? uvazovat ho? to ti ako napadlo? na take nieco som vobec nenarazala, len som sa pytala na skusenosti inych mamiciek s "cestujucimi" babatkami.

groanka
18. júl 2011

@zeltie ak si presvedcena, ze to je spravne tak potom OK. korigovat cestovanie - ako inak by sa dalo ako priviazanim/obmedzenim pohybu? uz davno som niekde zahliadla pri tejto metode, ze mama pridrzala dieta plachtou v postielke aby nevstavalo...drzim palce aby ste boli obe spokojne!
btw ja sama mam dieta , ktore zle zaspava/casto sa budi ale vsetko sa da zvladnut aj ked moja domacnost tiez vykazuje podobne znaky ako Tvoja 🙂

kaja73
18. júl 2011

@zeltie Skus kupit cestovnu postielku, dat tam kvalitny matrac a babeno može kludne cestovat-nikde sa neprivrzne,nezasekne.Maly mi v klasickej postielke vobec nevedel spavat,vždy niekde zostal zaseknuty,tak potom spaval 7m so mnou v posteli-do 13m a v pohode zo dna na den nasledne nabehol na cestovnu-tu zbožnuje.Peruje mu za chrbtom,ked sedi a to ho aj uspava-vie sa takto sam uspat-aj cez den,aj v noci 🙂 Inak ked das do spacieho vaku-ja som si dala ušit aj letny,len z bavlny-obmadziš trochu cestovanie.Babeno sa v tom nevie tak hybat.

zeltie
18. júl 2011

groanka priznam sa ze mi ta moznost priviazat dieta k postielke nastastie vobec nenapadla🙂 a aj keby ano tak urcite by som k tomu nepristupila🙂 to si myslim ze uz je pritiahnute za vlasy. inak tiez som dlho vahala ci pouzit tuto "metodu", dokonca som si aj kupila este inu knizku od Dr.Weisblutha - Healthy sleep habits, happy child, citala som vela na nete o metode No cry od Dr Searsa.......skratka uvazovala som co bude najlepsie, ale potom som si precitala jeden nazor ktory ma presvedcil ze to s manzelom skusime - nepamatam si kde to bolo, ale jednoducho povedane, dva ci tri negativne zazitky babatka vyvazi stonasobne x-pozitivnych. A urcite by som nesla do metod typu nechat uplne vyplakat same babo aj hodinu atd......

kaja73 dik za typ, CP mame u mojich rodicov a ked tam z casu na cas ideme tak spi v tej postielke ale vypozorovala som ze ma stres z toho ze ma nevidi cez tu sietku a to mam tu postielky tiez prirazenu k posteli. takze u nasich vacsinou spi vedla mna. Ked tam nie je manzel lepsie sa vyspime bo ju dam na jeho stranu a len sa prisuniem na kojenie a potom sa hned odsuniem 🙂, tak ma svoj priestor a nemrvi sa, ale ked tam spime vsetci traja tak je to zaberak🙂 ale co uz ved vydrzime vsetko🙂 Ale skusime ked bude starsia, mozno potom uz bude cez tu sietku lepsie vidiet na mna a bude pokojnejsia.

sova33
18. júl 2011

@zeltie Ahoj, my jsme na tom byli před 14 dny stejně. Malý brečel napoprvé 40 minut a navíc se mi přetáčel na bříško. Dodržovala jsem ale intervaly podle té knížky. A na přikrývání jsme začali používat dospělácký polštář, který ho trošku "zatížil" a docela to zabere. Dokáže ho sice odkopat, ale když se mu chce spát, pomáhá mu to.
Po týdnu jsme večer krásně usínali do 5 minut a hlavně bez breku. Vždycky se s ním pomazlím, dám ho do postýlky, ještě mu dám pusu, pohladím a jdu pryč. Ale podotýkám, že opravdu musí být unavený, takže kojím u sebe v posteli, nenechám ho usnout, ale když vidím, že to k tomu ještě není, chvilku mu čtu nebo mu dám hračku apod. Pak si začne mnout očička a to je signál (už je to pravidelně chvilku před půl osmou).
Usne mi i odpoledne, ale to si před tím chvíli pobrečí (max 10 minut).
Myslím si, že tohle je fakt dobrý způsob, i když jsem ten první týden skoro brečela s ním.

sova33
18. júl 2011

Ještě chci dodat, že malý je teď spokojenější, maslím si, že mým nezájmem netrpí, ale jak jsi psala, zeltie, prcek potřebuje svůj prostor a hlavně je důležité, aby uměl usínat bez pomoci druhých (já si pořád říkám, co když budu muset na operaci s "hloupým" slepákem a budu mít doma dítě, které je závislé na usínání u prsu? Nejenže přijde o kojení, ale ještě nebude moct usnout. Ať se to tedy naučí, když jsem u něj a můžu mu s tím pomoct, když má jistotu, že tu jsem)

zeltie
18. júl 2011

sova33 tak to gratulujem to ste super zvladli🙂 dufam ze aj my to budeme mat rychlo za sebou, placka cim dalej tym kratsie. Inak to s tym plakanim, ja som si to asi aj vyplakala ked som sa snazila malu uspinkat a nic sa nedarilo. mali sme takych par vecerov (zubky nam este nejdu, takze v bolesti to asi nebolo) ked som od osmej vecer skusala asi vsetko a po hodine som spustila aj ja s malou v naruci a nevedela som prestat🙂 tak mi jej bolo chudatko luto, ani prsko nezaberalo uz. Ale myslim ze mala sa tiez uz steluje do takej pokojnejsej pozy, dnes na obed sa po prikrme este nacucla z jedneho prska, skoro zaspala, ale tesne pred tym som ju polozila do postielky a vobec sa nerozplakala, lenpootvorila ocka videla ze lezka v postielke so svojou plienockou a zaspinkala🙂 a zakazdym jej tiez hovorim ze som tu nedaleko nej a ked bude plackat ze pridem🙂 a zda sa ze mi uz aj trosku rozumie🙂))))

janah9
22. júl 2011

prosim vas mamaicky kde sa da kniha stiahnut, alebo nemate ju nietora stiahnutuuu...dakujem

michaela.g
22. júl 2011

@sjuze ahoj, posles mi tu knizku prosiiim, dakujem 🙂
michaela.chvalova@gmail.com

zeltie
24. júl 2011

@janah9 ja som si to vygooglila, hod do googlu nazov knizky a najdes tam aj formt wordu aj pdf-ko (dokonca aj s grafmi a tabulkami). drzim palce🙂

janah9
26. júl 2011

okej mamickyyy dakujem vam

janah9
26. júl 2011

a dafum, ze to aj zaberie, lebo mala nemoze vecer zaspat, stale sa vrti je nekludna , sem tam zamrciii,zaplace a to jej trva aj dve hodiny dokial nezaspiiii

lucususik
28. júl 2011

ahojte moze mi niekto poradit ???? chcem naucit mojho drobca aby zaspaval sam a aby som ho nemusela cicikat na rukach. uz som to par krat skusala ale ked ho necham lezat na posteli tak strasne place ma 4 mesiace. ci myslite ze je to este skoro?? prosim o radu ako nanho??? budem vdacna za vsetky prispevky... alebo nema niekto stiahnutu knihu KAZDE DIETA SA VIE NAUCIT SPAT....

pancake
28. júl 2011

@lucususik ja mam presne to isté čo ty pri oboch detoch. starsieho som az ked mal rok ( a ja vyčerpáná do špiku kosti,bolesti chrbtice atd...) hodila do postielky, pol hodinu poplakal a bolo dobre.
myslela som si ze to zaberie aj na malú ale uz sme to skusali dva tyzdne podla knihy ,,kazde dieta sa vie naucit spat,, a stále place. proste nedokaze zaspat sama od seba. uz som skusala ju neuspavat iba ju nechat na koberci a ona nespala cez den dva dni po sebe.proste pokial ju neuspim ja, nezaspí... zaspávanie nám trva niekedy aj dve a pol hodiny a musim sa prechádzat cez cely byt a natriasať s nou. ☹
proste tiez neviem ako dalej ale chrbát uz si necitim 😝

zeltie
28. júl 2011

@lucususik ked ma len 4 mesiace tak by som to este neskusala, predsal len je to este malicke babatko, ja som tiez priznam sa skusila jeden vecer ked mala mala tiez asi 4 mesiace a po hodine placu sa mi v naruci triasla este asi pol hodinu tak som si povedala ze jej to veru robit nemozem a skusim neskor, a aj ked po cca 2 tyzdnoch nespavame uplne podla knizky, este niekedy robi mensi cirkus, ale spinka predsa pokojnejsie, zaspi do pol hodky ked je horsi den, ked je lepsi tak do 10 minut, ale uz teraz nesledujem intervaly ale vidim ze ci ma naladu taku ze to zvladne sama, a ked nie tak sedim vedla nej na posteli a ona pokojnejsie zaspava ked neodchadzam. Ale cakala som veru kym bude mat 6 mesiacov. skus vydrzat🙂 drzim palec

vavrovae
29. júl 2011

Ahojte som tu nova a chcela by som od Vas radu. Mam trojtyzdnoveho chlapceka, s ktorym mam problemik, ze mi nechce moc spinkat cez doma. V kociku sice zasp ale akonahle sme doma musim ho vzdy nejak ucicikat a hlave sa mi ned ako zaspi prebudi do pol hodky. Nechce spinkat v postielke ale len na posteli alebo v kociku proste vsade len nie v postielke, ale cez noc tam noralne spinka. Ja nekojim len mu davame nutrilon a to co si odsajem asi jednu a pol davky na den ma moje mlieko. Poradte mi co ma robit aby spinkal. Papa kazde tri hodiny. Inak trpi aj na prdiky obcas sa stane ze cez den place aj kvoli tomu ale nie vzdy inak place vacsinou os siestej vecer do osmej do vecera a potom zaspinka. dakujem za skusenosti a este jedna otazka kolko vam spapa tak male miminko moj by jedol furt a to mu davam 100ml nutrilonu a to tie tri hdky sa vzdy zabodi na cas niekedy v noci spinka tri apol hodky a chcela by som aby spinkal viac.

zelmirka1
29. júl 2011

@vavrovae ty mas strasne malicke babo, este si len postupne vytvarate spankovy rezim, ked spi v kociku nechaj ho spinkat v kociku, chodte von na dlhe prechadzky, alebo skus dat v kociku na balkon, terasu.....casom sa nauci spinkat aj v postielke ale pokial ti tam nechce spinkat tak ho nenut lebo stresujete sa obaja a nic to neriesi. Moja znama to vyriesila tak ze zavesila plachtu do postielky a v nej babo spinkalo ako v hojdacej sieti a neskor ked bolo babo vacsie ju len povolila a sup babo bolo v postielke.
Vecer je normalne ze babo viac place, skus ho dat spinkat skor ako o osmej, proste najst cas kedy zaspi najlepsie. Ak ho trapia aj prdiky tak mozno prve tri mesiace si poplace ale uvidis ze casom najdete spravny rezim a bude spinkat. Spankovy rezim sa velmi meni v prvom roku a tiez je velmi individualny, niekomu spi babo aj niekolko hodin ale niektore babatka mamu kratsie spanky. Uvidis ze casom sama zistis co u vas funguje. V noci je normalne ze chce papat, neda sa tak ze ty chces aby spinkal viac, potrebuje papat prve tyzdne a budi sa na papanie. 😉