Každé dieťa sa vie naučiť spať. Riadili ste sa knihou?

sjuze
5. nov 2007

Ahojte, chcem sa spytat, ci sa niektora z Vas uz riadila knihou o spani babatiek "Kazde dieta sa vie naucit spat".
My sme od zaciatku trvali na tom, aby mala zaspavala sama a to sa nam aj podarilo... Ale... ked uz som proste v noci nevladala vstat a kojit ju posediacky, zacala som si ju brat k sebe do postele a obe sme pri tom zaspali... stalo sa vsak, ze sa zacala budit coraz skor a plakala a plakala, az kym sme si ju nevzali k sebe do postele... chcem to zmenit, zatial som vzdy zlyhala, moja potreba spat a jej neuveritelny plac ma vzdy "zlomil"...
Chcela by som vediet, ake su Vase skusenosti a ci sa Vam podarilo nad tymito "neprijemnostami" zvitazit...

kaja73
4. feb 2011

@kubaka ja nie som proti nočnemu krmeniu-to sme sa asi nepochopili.ja len hovorim,že po 6m nie je potrebne ZAKAZDYM,kedy sa babo zobudi nukat prsnik.iste ked sa budi len1-3 krat,tak v pohode,ale moji sa budili 15-20 krat. To už ozaj prsnik davat tak často nebudem-v roku alebo dvoch-a to som prveho syna kojila 2 roky a v noci som mu dala prsnik len do cca roka-ale max raz či dvakrat za noc.Zvysok,bola voda,alebo mojkanie a nemyslim si, že som ho o niečo ochudobnila.Druheho syna som kojila 7m,sam sa potom odstavil-už dva m.pred tym som ho kojila pri chodzi-inak sat nechcel ,ale aj teraz si v noci občas popapa-ale len max.raz.proste neuznavam žiadny extrem-ani v kojeni,ani v učeni na samostatny spanok.

johanka.
4. feb 2011

dakujem @annag za upresnenie a uvedenie zdrojov.

@layla84 o tom dudliku to mam z tvojho blogu a z tvojich prispevkov v diskusii k clanku, co uviedla annag - predpokladam, si to bola ty, kto tam propagoval weissblutha, ak sa mylim a ide o inu osobu, tak prepac.

ivetkab.
5. feb 2011

@evamarcel Ahoj, veľmi dlho som tu nebola, malý nám "opravil" internetovú skrinku. Akože spanie máme naďalej pohroma. Nie že sa to nezlepšilo, ale mám pocit, že sa to zhoršuje. Ako sa zoburdí v noci okolo tej jednej, tak to ide až do rána. Vkuse mrnčí. Chce jednoznačne spinkať, len sa furt točí a skáče na štyri. Už som sa radila aj s pediatričkou a povedala mi, že to musí prejsť, že ona mi nijako nepomôže. Neviem no. Nie je to normálne budenie ako to bolo keď bol o niečo menší ... fakt som niekedy zúfala... 😢

lulubka14
5. feb 2011

@kaja73 no my uz hladame devat mesiacov...ano, poznam deti, ktore sa jednoducho sami odstavili po pol roku pripadne po osmych mesiacoch, kojenie sa obmedzilo na rano a vecer, pripadne sa vylucilo. my sme z kategorie, ze sme na prsniku zavisly. a nebojujeme s tym, jednoducho sme sa naucili s tym zit. cumel ani flasu nechceme ani vidiet, nedostaneme do neho ani kvapku vody ci caju. ale tiez si myslim, ze kazda matka si ma vyfiltrovat vsetky informacie a konat po zrelom uvazeni co by bolo pre jej dieta najlepsie a ktomu nam ten instinkt nejako vzdy dopomôze. a ten kto chce nieco zmenit tak si myslim ze sa mu to aj podari skôr ci neskôr. ale tiez si myslim ze do toho roku by som nechcela dieta vystavovat stresom z vyplakavania, len za tu cenu aby sa naucil sam zaspat. my mame skôr problem s tym, ze sa po zaspani hned po pol hodine budieva a nasledne zase po polhodine. ci uz sa uspi na rukach na prsniku alebo ho nechame sameho sa učučkať. nezabera zatial nič. ved uvidime co nam buducnost prinesie. hlavne nestresovat a nastaviť sa. žalam vam hlavne zdrave , šťastne a spiace detičky 😀

layla84
5. feb 2011

@sussanah

súhlasím

layla84
5. feb 2011

@valika_val
@bubelko

Presne tak - k tomu už niet čo dodať. 😉

layla84
5. feb 2011

@johanka.

ale ja som dudlík nepropagovala ani nikomu neradila. Nie je súčasťou mojich rád, ako to prezentuješ. len v ňom, nech robím čo chcem, nevidím strašiaka. To je všetko.

annag
5. feb 2011

Pred pár dňami som si písala s mamičkou, ktorá od narodenia mala vôľu postupovať podľa WB metódy ,hoci ako sama spomína, "ju zarazili ich názory na metódu vyplakania a spánkové asociácie medzi ktoré patrí aj zaspávanie na prsníku ( do 4mes.je dovolené všetko len aby dieťa spalo a dohnalo spánk.deficit)-doslova,dieťa má uspávať aj niekto iný,aby si dieťa nespájalo matku so spánkom a uspávaním na prsníku a tak ostalo závislé " - a to ju i manžela " zmiatlo". V 3. mesiaci bábätko krásne zaspávalo samo- cez deň, ale malo fľašku a v noci ho nemala čím ukľudniť - fľaša to nedokázala.Tak mali noci, keď bývalo pravidelne hore 2-3hod. V 4mes. ju bábätko úplne odmietlo. Potom našla články o dojčení a živote s bábätkom a....citujem: "rozplakala som sa - úplne ma to šoklo a pochopila som o čom dojčenie je". Dnes má bábätko 5 mesiacov a plne ho dojčí, len má ešte cumlík, ktorý však už potrebuje čoraz menej a občas horšie noci, keď sa častejšie budí, lebo jej idú zúbky... Zvládla toto ťažké obdobie, keď sa cítila ako úplne neschopná matka, za výdatnej podpory manžela. Hoci neistota, ktorú do nej informácie WB zasiali, v nej ešte trošku driemala - lebo čo ak sa to dieťa stane závislé a od prsníka sa neodučí?

jej záver: " Dojčenie na požiadanie podľa WB narúša spánkový režim - je to blbosť...spáva nám lepšie."

a keďže WB metóda úzko súvisí s dojčením a niekoľko mamičiek ma príchodom layly84 do témy o spaní, prosilo o môj názor na túto metódu , tak tu je:

Weissbluthova metóda je veľmi zradná. Pretože ona síce pomenováva potreby, resp. jednu potrebu= spánok bábätka, ale: rodičov núti uspokojovať potreby inak než je prirodzené a než materinský inštinkt matke navráva. Dokonca ju i jej rodinu úplne zneistí, v matke vyvoláva pocit nekompetentnosti starať sa o svoje dieťa a nabáda ju prenechávať svoje úlohy na niekoho či na niečo iné. Uspávať má niekto iný, prsník (=matka) sa má nahrádzať cumľom, fľašou len preto, aby sa dieťa nemohlo bezpečne k matke pripútať, nestalo od nej závislé. Nie sme srnky, dieťa sa narodí a nevie chodiť, dostať sa z nebezpečenstva do bezpečia, nevie sa dostať k potrave ... je závislé a ešte roky bude závislé na svojej matke , či sa to niekomu páči alebo nie, vývoj dieťaťa sa nedá žiadnou metódou urýchliť.

Ono toto podceňovanie mamičky sa začína už v pôrodnici - mamičke bábo vezmú, lebo v inkubátore sa lepšie adaptuje než na jej hrudi a prsiach. Dokŕmia, lebo nie je schopná tvoriť litre kolostra. Vezmú na noc preč, lebo nie je údajne schopná o bábo sa postarať od prvých chvíľ. Sestrička okúpe lepšie, oblečie lepšie, prebalí lepšie ... a často i nakŕmi lepšie než matka. Takáto žena už domov odchádza ako totálne neschopná matka, ktorá zlyháva a nevie sa postarať o vlastné dieťa. Medzi mamičkou a bábätkom vzniká bariéra a nožnice sa otvárajú čoraz viac - mamička sa zrazu bojí bábätka správne chytiť, bojí sa ho rozbaliť, bojí sa jeho prejavov plaču a nespokojnosti a v panike ich nedokáže rozlišovať. Ak má bábätko cumeľ, tak mamička nedokáže rozpoznávať potreby bábätka o to viac a nereaguje na ne včas. Je nervózne viac a viac, pretože každý človek, ktorý nemá uspokojené svoje základné potreby , je v strese. Začína sa nekonečný kolobeh plaču, podráždenia, únavy nielen u bábätka, ale i celej rodiny, ktorá samozrejme hľadá ako z kola von a matku obviňuje z neschopnosti ... Niektorí rodičia sa vrátia o krok späť a začnú svoj inštikt intuitívne využívať , niektorí svoje kompetencie prenechajú na nalinkované metódy , ktoré ich ešte viac utvrdia v tom, že sú totálne neschopní, ak si svoje decká nevedia naučiť zvládať osamelosť a sú natoľko mäkkí, že ich nedokážu nechať "chvíľu" vyplakať. Vyplakanie je v tomto prípade už len čerešnička na torte , preventívne zásahy od narodenia nabádajú rodičov k manipulatívnym praktikám na ich vlastnom dieťatku, ktoré potláčajú jeho práva a priamo tak navádzajú rodičov k porušovaniu medzinárodnej Charty práv dieťaťa.

Weissbluth sa snaží pomôcť rodičom, ktorí práve kvôli odcudzeniu (a to paradoxne vďaka svojim vlastným odporúčaniam, ktoré k odcudzeniu vedú) nerozumejú svojim deťom , nevedia rozlišovať ich potreby. Vyzdvihol však na úkor ostatných potrieb jedinú - spánok. No spánok je len jedna z niekoľkých základných nedostatkových potrieb . Ostatné potreby bábätka degraduje a rodičov priamo navádza ignorovať ich - napr. potrebu bezpečia a istoty. Pocit bezpečia je pre dieťa dokonca v kritickej chvíli dôležitejší než hlad . Ak sa človek cíti ohrozený - potrebuje sa v prvom rade dostať do bezpečia . Dieťa bez matky sa doslova bojí o svoj život. Jeho organizmus vynakladá všetku energiu na svoju záchranu - bezmocné bábätko na úkor zasýtenia či spánku volá plačom o pomoc . A v strese sa nedokáže najesť, pretože činnosť tráviaceho traktu je v čase stresu obmedzená. A až keď sa ocitne v bezpečí a stres z neho opadne, dokáže sa pokojne najesť, zaspať. Ak sa neocitne v bezpečí, tak zaspí až vo finálnej fáze stresovej situácie - vyčerpania. Preto sa stáva, že novorodenec, ktorého mamička nevie správne dojčiť, hoci to veľmi chce, strávi spokojne na prsníku i celé hodiny, hoci prijíma len málo mliečka a to až tak, že chudne . A preto sa stáva, že nepokojné dieťa prsník odmietne, lebo v strese nedokáže aktívne piť, ale prijme i fľašu či dve mlieka , lebo to mu do úst vtečie a reflexne ho prehĺta.

WB metóda vedie k rezignácii bábätka a cieľ sa dosiahne - prestane sa mamičky až tak dožadovať- utíši sa cumľom, fľašou, v inej náruči, vyplače sa .... a na čo pán WB nemyslí, že zároveň dieťa stráca dôveru - prvý krát v živote zažíva sklamanie a to od najbližšej osoby - mamičky . Z bábätka sa stáva "neveriacky Tomáš". V podvedomí prestáva veriť okoliu, je neustále v strehu. A to sa skôr či neskôr prejaví - bábätko začne neprirodzene lipnúť na mamičke, na prsníkoch, na cumli,palčeku, robí "cirkus" ak odchádza alebo v inej fáze je mu mamička ľahostajná .... To sa prejavuje do ďalekej budúcnosti, nemusí si vytvárať kvalitné úprimné vzťahy v dospelosti , žije v neistote a .... takýchto ľudí má Amerika viac než dosť, každý má svojho psychoterapeuta, vytvárajú sa "spánkové" centrá, ktoré učia spávať frustrované deti či dospelých ...

Preto ak sa mamička chce cumľa vzdať, môže to byť pre bábätko ťažké- je pre neho istotou, náhradou za istotu, ktorú malo dostať na prsníkoch a v náručí. Dieťa, ktorého potreby sú uspokojované včas dojčením, úzkym fyzickým kontaktom, nemá potrebu neustále visieť na prsníkoch, nemá potrebu v budúcnosti non stop kŕčovito sa držať mamičky a dožadovať sa nosenia, prehnanej pozornosti ...

Tu nejde teda o cumeľ len ako kaziteľa techniky dojčenia, ale o cumeľ, ktorý vytvára bariéry a kazí vzťahy s mamičkou. Bábo si cumle cumeľ a mamička nemá šancu zistiť, čím to je - cumle si ho osamote, pri hre, počas spánku .... takéto bábätko sa viac či menej odcudzuje ten najdôležitejšej osobe na svete - svojej mamičke. Mamičky potom netušia, čo ich bábo vlastne chce. Napr. Ak by bábo mala mama na prsníku a ono by jej zaspávalo povedzme o 17.00 a takmer hneď po prisatí by len cuckalo naprázdno , logicky by každá mama zistila, že jej dieťa už má noc a potrebuje spať a zrejme by na ňom i zaspalo- nepotrebovala by sa o tom dočítať na stránkach WB. Ak ho však nemá na prsníku, dáva mu cumeľ no ten ho neuvoľní natoľko, aby zadriemalo, tak správny často prešvihne a zrazu sa dieťa nejaví ako ospalé, ale ako hyperaktívne, náročné čulé dieťa s "kolikou" , ktoré je umrnčané do polnoci hore.... Spoznávať svoje dieťa zo vzdialenosti niekoľkých metrov nie je jednoduché, ako sa tak dajú pozorovať grimasy bábätka, pohyby telíčka, očí ... ? pohľad z očí do očí neznamená veľa len milencov, ale i pre matku a dieťatko. Deti sa rodia väčšinou z lásky, i dospelý vo vzťahu ocení dotyk partnera, teplo toho druhého, pohľad, nežné slovo a pre väčšinu z nás je úžasné zaspávať s partnerom a prebúdzať sa vedľa neho. A dieťa má zaspávať samé , budiť sa samé ....

Rodičia by nikdy nemali chuť skúšať akúkoľvek metódu na uspávanie, nikdy by sa do takej situácie nedostali, ak by ich spoločnosť, ktorá "vytvorila" Dr.Weissblutha a jemu podobných expetrov, od narodenia ich dieťaťa nezneisťovala a nenavádzala vzdávať sa svojich rodičovských kompetencií a prenechávať ich na čosi umelé - na cumle, fľaše, lehátka na motorček ....

Ak by mamičky už vopred vedeli, že dojčiť veľmi často je normálne,lebo dojčenie nie je len kŕmenie, že je normálne ako prvú voľbu na tíšenie zvoliť prsník, že je normálne nosiť svoje dieťa alebo spať s ním v spoločnej posteli .... tak by svoje deti rýchlo spoznali a nemali by potrebu hľadať a skúšať rôzne "vedecké" teórie.

Pritom to vôbec nie je ťažké - keď mamičkám vysvetľujem funkcie dojčenia, tak asi takto: Bábo sa prebúdza do istoty - je blízko mamičky v šatke, v tej istej miestnosti, v kočíku, postieľke ... hocikde, ale blízko nej - nie je v strese, dokáže sa hneď počas prebúdzania prisať a pokojne najesť skôr než sa dostane od veľkého hladu do iného stresu . Až po dojčení ho mamička prebalí, pohrá sa ním .... a v tom čase sa možno i viackrát tvári nepokojne - lebo má štikútku, alebo sa ešte málo zasýtilo, alebo ho páli záha, lebo grckalo , alebo mu je smutno, alebo ho niečo nahnevalo, alebo potrebuje krátku prestávku medzi hraním .... a v tej chvíli by mala ako prvé ponúknuť prsník. Bábo ho buď vezme alebo nie, samé sa rozhodne, či to bude len pár hltov alebo i viac minút intenzívneho papania. Tomu sa hovorí dojčenie na požiadanie. A až potom skúšať čosi iné. Tu sa dostávame k WB a spánku - mamička vôbec nemusí sledovať hodiny a vedieť príčiny prečo je bábo nepokojné - stačí, že mu poskytne prsník - ono si tú svoju potrebu (alebo viacero potrieb naraz) uspokojí .... a ak je to potreba spať, tak i zaspí. No a keďže je normálne, že fáza ľahkého a hlbšieho spánku sa strieda relatívne často, môže ako sa relatívne často počas spánku nadojčiť - cucne si pár krát , uistí sa, že je v bezpečí , vyrieši si prípadne inú potrebu a spí ďalej - toto sa ani náhodou nedá považovať za prebudenie. Akonáhle začneme bábo učiť súvisle spať, tak sa to bez úplného prebratia, plaču a bez cumľa vlastne ani nedá - lebo každé bábo potrebuje nenutritívne sanie (dokonca to dokážu merať a porovnávajú, koľko krát za hodinu tak dieťa robí ) . Bábätko, ktoré sa pred spaním dojčilo, sa nebudí príliš hladné, dokáže sa lepšie prisať a pokojnejšie napapať. Výsledok je, že bábätko je oveľa spokojnejšie...

Dieťa, ktorého dôvera voči mamičke sa niekedy otriasla, je v strehu a tým pádom môže mať problém so spánkom viac než dieťa, ktorému sa to nestalo. Moja 2 ročná dcérka keď ide po dojčení spať do svojej postieľky 😉 sa ma pýta ako posledné - a prídeš? Odpoviem prídem, vypijem si kávičku a prídem ... a už spí . Zaspáva do istoty, lebo vie, že akonáhle sa ohlási, tak k nej prídem - niekedy sa hlásila častejšie, dnes už väčšinou vôbec. No o polnoci sme už spolu v posteli a spíme až do rána, ale nepotrebuje už na to väčšinou prsník , až nadránom, vie, že ak bude treba tak ho dostane. Často mi je vytýkané, i tu o pár riadkov vyššie, že dieťa zakazujem dávať do postieľky. Nezakazujem, ani na to nemám právo 🙂 Ale nútiť dieťa zaspávať osamote, v postieľke... ak mu to zjavne nevyhovuje nemá zmysel. Ak sa dieťa nadojčí a spokojne zachrní bez cumľa trebárs v postieľke na viac hodín, aká chyba? Žiadna. Problém je v tom, že existuje i druhá polovica detí, ktoré toto nikdy nedokážu, resp. dokážu ak keď si prejdú tvrdým výcvikom . A umlčať plač tým, že mu strčím do pusy cumlík nie je optimálne riešenie - najmä preto, lebo sebadôvera matky (hoci len niekde hlboko v podvedomí ) sa ním podkopáva. Ak vie cumlík lepšie pomôcť ako ja, čo ešte je lepšie pre moje dieťa ako ja ? Preto mamičky, ktoré dávajú cumlík oveľa ľahšie dajú i fľašu. Z jednej fľaše je raz dva fľaší viac .... Ešte nikdy som sa nestretla so ženou, ktorá by nebola hrdá na to, že svoje dieťa dojčila. Ale stretla som sa s x ženami (mladými mamičkami i babkami), ktoré nedojčenie mrzelo.

Toto sa stáva i pri starších deťoch, ktorých mamičky sa snažia ich nasilu odstaviť a učia ich prespať celú noc, natierajú bradavky kadečím .... a čím viac im to zakazujú , tým väčšiu neistotu v bábätku vyvolávajú a tým horšie sa odstavujú .... a po odstavení aj tak na mamičke lipnú a budia sa rovnako. A tu tiež môže WB svojou metódou nastúpiť. No keďže už ide o staršie dieťa, nemá problém bez váhania navádzať matku na metódu vyplakania ....

Život bez cumľa je pre matku oveľa, oveľa jednoduchší - je to presne naopak, ako sa traduje . Pritom bábätko nie je non stop na prsníku, ale má prsník vždy, keď to potrebuje - teda pravdepodobne častejšie než raz za 3 hodiny , opakované priloženia už väčšinou nie sú dlhé, niekedy je to fakt len minútka dve a bábo zrazu zaspí alebo "ožije". Avšak život bez cumľa je ťažký, ak mamička nemá vôľu dojčiť na požiadanie. To plne chápem 😅

olifcek
5. feb 2011

@annag 😵

bleble
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
ava
5. feb 2011

@annag není co dodat....já jsem taky koketovala s různ.metodami, jak syna naučit spát. Někdy jsem už únavou nemohla ani

ava
5. feb 2011

fungovat přes den. Bylo to moc zlé a trvalo to několik měsíců, když mu lezly první zoubky. Byla jsem odhodlaná vyzkoušet všechno, jen jsem ho nikdy nedokázala nechat plakat...takže jsem stejně vždycky nakojila a upokojila ho, i když neměl hlad, ale potřeboval být v mé náruči.
Na toto období vzpomínám velmi nerada a zcela chápu, když maminky hledají všechno možné, aby jim dítě v noci spalo. My se budili až 11x za noc, pak už jsem nemohla spávat vůbec a byly noci, kdy už jsem ani nezabrala, jak byl můj spánk.režim narušený jeho buzením. Mnoho "rádců" mi tvrdilo, že se vše zlepší po odstavení - je to nesmysl. Syn se odstavil sám v 16měs., ale od 12.měs.už jsem ho kojila jen přes den - když mu bylo dobře, v noci docela spal, když ne, budil se x-krát jako dřív.
Nikdy na kojení nezapomenu a pokud jsem v životě byla někdy opravdu ŠŤASTNÁ, pak to bylo, když mi ležel u prsu. Moc bych si přála to zase zažit, je to velký dar.

layla84
5. feb 2011

@annag

jej záver: " Dojčenie na požiadanie podľa WB narúša spánkový režim - je to blbosť...spáva nám lepšie."

Weissbluth vo svojej knihe píše, že dojčenie na požiadanie nijako neohrozuje spánok, pokiaľ sa tento spánok deje v súlade s režimom. Dieťa sa samo prestane na dojčenie budiť, ak má spánkov režim v poriadku, a kedže sa nezobudí, tak ani nežiada a tak ani nijaké dojčenie mu neupieram, keďže samo prespí noc. Môj syn mal vždy režim v súlade s vnútornými hodinkami v jeho telíčku a NIKDY som mu neuprela prsník, ani jediný raz, a predsa sa sám prestal budiť naň v 8 mesiacoch. Nič som nerobila, len som ho dávala spať od malička vtedy keď som zbadala prvý náznak ospalosti - a preto mi aj vždy krásne rýchlo zaspal.
Weissbluth píše tiež, že dojčenie je to najlepšie, čo matka môže dieťaťu dať.

takže Weissbluth vraví: dojčite na požiadanie, ale aj spánok nech je na požiadanie (v súlade s biorytmom) - ak sa toto zachová, mamička sa nemusí báť, že si zdravý spánok a zdravé dojčenie budú odporovať. Je to nezmysel, prečo by si dve základné potreby dieťatka mali odporovať.

Weissbluthova metóda pri prevencii hovorí jediné (teraz nerozoberám riešenie dôsledkov pokazeného spánku a dlhodobého spánkového deficitu) a to: tak, ako dojčíte na požiadanie, tak odmalička aj dávajte spať "na požiadanie". Tož celé.
každý, kto o Weissbluthovi tvrdí niečo iné, má informácie vytrhnuté z kontextu alebo jeho metódu pozná povrchne a zle ju chápe.
A ešte: ak mi má dojčenie zasahovať do zdravého spánku, tak ho obmedzím, a toto berte ako môj osobný názor - lebo dieťa nepotrebuje len lásku, potravu, bezpečie, ale aj spánok. No a čo sa týka dojčenia - ja ani Weissbluth naozaj nie sme toho názoru, že by dojčenie na požiadanie kazilo spánok. Viem to, som s ním v osobnom kontakte.

Takže tu také nezmysly nepíšte.

sunea
5. feb 2011

@layla84, vy ste príspevok @annag zjavne nepochopili. Neviem, či sama máte deti. Ak áno, tak sa divím vašej tvrdosti a neoblomnosti pri presadzovaní jednej metódy, ktorá je ako každá podobná metóda v rozpore s prirodzenými inštinktami.
@annag ďakujem za krásny komentár a znovu obdivujem trpezlivosť a empatiu, s ktorou sú jej odpovede písané.

valika_val
5. feb 2011

Bola som velmi velkym sympatizantom vsetkych zasad, ktore siria laktacne poradkyne, mala som velmi blizko, aby som sa jedno z nich stala.
Odmietla som nielen z dovodu, ze na to nemam az tolko casu (a chuti), ale aj z dovodu, ze som prestala vidiet svet ciernobielo.
A prave to sa mi nepaci na zenach tak prudko propagujucich svoje stopercentne a neotrasitelne presvedcenie!
Myslite si, ze JEDINYM spravnym riesenim je dojcit kedykolvek a akokolvek, na verenosti, za kazdych podmienok, v spanku, cele noci, cele roky, bezvyhradne! Vy chcete, aby sa dieta stalo zavislym od prsnika a vsetko vsetko riesilo naplastou - prsnikom. Nie svojim rozumcekom (v istom veku), nie premyslanim, ale ubohym schovanim sa... Ano, do urcitej miery a v urcitych situaciach je to opravnene, ba dokonca nutne, ale zabudate dodat, ze NIE VZDY!
Takisto som vrcholne znechutena odmietanim cumlika ako niecoho, co ohrozi dieta. Detto s flasou.
Nehovoriac o satkach a "uzivani si" 15nasobneho budenia v noci len preto, lebo to moje dieta chce. A neverim ani jednej z vas, nikdy neuverim, ze myslite uprimne, ze vam to vyhovuje. Nie, nevyhovuje, ale hlasate, ze dietatu sa to nesmie odopriet! A sirite tento nazor dalej. To je skoda...

Pomaly ale isto mam dojem, ze sa z vas stava urcita komunita s diagnozou! Dovolim si povedat, a prepacte este raz za moj nazor, ze strasnym sposobom manipulujete s neskusenymi prvorodickami... Bola som stupencom mnohych veci, ktore annag prezentuje, ale stale viac a viac som otravena zo vsetkych satiek, nosenia za strasne peniaze, ekologickych plienok za este strasnejsie peniaze, octovej avivaze a miliona inych veci (nechcem viac rypat).

To si naozaj neuvedomujete, ze sebadoveru, sebavedomie a vobec cokolvek, co matka citi po porode, podkopavate prave svojimi nazormi na smrtelne hriechy lekarov - inkubator, pomoc sestriciek, ci cumel?!
Ak by ste naozaj vsetkym mamam chceli dobre, ak by ste naozaj vsetky matky a buduce matky mali rady naozaj, tak sa oslobodite od tejto davovej psychozy, tohto extremizmu a skusite propagovat a hlasat zdravy rozum!

Myslim nieco v tom zmysle:
- ano, prve prisatie je po porode velmi pekne, prijemne, odporucane, ale nie nevyhnutne!
- Ano, na klyzmu vas nikto nutit nemoze, ale ak si vyprazdnite obsah criev, urobite peknu vec pre svojho porodnika.
- Inkubator nie je rakva! Je to pomocnik modernej doby a nebojte sa ho vyuzit!
- Nedavajte detom cumel skor, nez je kojenie ustalene a vy viete spolahlivo urcit, kedy ma dietatko zaujem o prsnik. Zaroven sa nebojte cumel dietatu dat. Ulahci vam mnoho mnoho situacii a prvom rade pomoze aj dietatu... Nesnazte sa tvrdit opak.
- Nemusite ponuknut prsnik vzdy, ked ma o to dieta zaujem. Su situacie, ked sa mozte rozhodnut prsnik nedat, a nikto vas za to neukamenuje...
atd...

Prosim, porozmyslajte a budte miernejsie a pristupnejsie k vsetkym tym matkam, ktore nejdu presne podla vasich pokynov. To neznamena, ze su horsie, trapnejsie, nezodpovednejsie! Su len ine... Ale nezasluzia si taketo opovrhovanie.

Je to problematika s obrovskym zaberom, a preto veci, ktore som spomenula, nie su dovodom na to, aby ste sa ich chytili. Nemam dostatok casu, podkladov a neruseneho sukromia, aby som sa mohla vyjadrit ucelenejsie, vseobecnejsie a vecnejsie bez zbytocnych emocii. Preto sa tymto ospravedlnujem za pouzite priklady, nie prilis vhodne slova a pod. Ale dufam, ze ste pochopili zmysel toho, co som chcela napisat.

sunea
5. feb 2011

@valika_val -
Nikto nikým neopvrhuje, je na každej z nás, čo za cestu si vyberie. Tvoje dieťa je tvoje a ty si preňho najlepšia mama, ty si preňho najbližší človek a ty chceš preňho to najlepšie, a je to tvoja voľba, či bude škojiť a ako dlho, či budeš látkovať a ako dlho, je to len a len na tebe. takže trochu tolerancie treba na všetky strany. V záplave informačného boomu sa často zabúda na svoje inštinkty a na tie sa laktačné poradkyne, duly apod. odvolávajú - teda nie odvolávajú, ale vďaka, že ich pripomínajú.
Posledná poznámka - neoplatí sa tráviť čas rozčuľovaným sa na internetových diskusiách 😉 A šup k povodnej téme pre tých, ktorých sa to týka.

angellinka
5. feb 2011

@annag krasne si to napissala 🙂

valika_val
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
danu
5. feb 2011

poprosim vas rozpravajte sa na urovni, ak mate nejake spory rieste si to v ip a nie tu !

valika_val
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
valika_val
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
evamarcel
5. feb 2011

@ivetkab. ahoj a cez den ako spinka? V akych casoch davas spinkat ?

katkanova
5. feb 2011

@annag stale si spominam ako sa moja mala sestra pytavala mamy ked ju uspavala : "ale ked zaspim, neodides, vsak?" a az ked jej povedala ze nie, zaspala. potom neskor sama mame hovorila : "ked zaspim, mozes odist ak chces, len zatial tu zostan". dieta sa rodi totalne zavisle na matke a len casom sa odvazuje robit postupne viac a viac malych krokov bez nej. kazda zena by si mala vopred premysliet ci okrem nakupov dupaciek a prechadzok s kocikom zvladne aj vstavanie hoci 15 krat v noci ak to dieta potrebuje. neverim ze uz kojenec "vymysla a dozaduje sa" - ked place, nieco potrebuje (a kto rozhodol o tom ze najest sa je adekvatna potreba a pomojkat, alebo zaspat na prsniku nie?) a ten kto ho na tento svet priviedol tu ma byt prenho a dat mu to. o tom ze sa nevyspime by sme mali premyslat skor nez sa s niekym vyspime ...

sussanah
5. feb 2011

@katkanova ano, k diteti patri nejen roztomile dupacky, ale i spousta povinosti. Ono ale treba rok nespat dele nez 2h v kuse ti moc na psychice neprida a ver mi, ze tohle zazit,mozna bys mluvila jinak.. Je obrovsky rozdil, jestli se bavime o vstavani k 3m miminku, ktere si opravdu nevyrvava, ale ma proste takovou potrebu a o nekolikerem nocnim vstavani k rocniku diteti, ktere muze mit spatne spaci navyky a tim zatezovat nejen sebe, ale i rodice. A mnohdy uplne zbytecne 😉

dlabinecka
5. feb 2011

😀 😀 některý těhule budou po porodu asi hooooodně překvapené, že😀 😀

sussanah
5. feb 2011

@dlabinecka to nebylo moc hezke 😉 No a budu-li uprimna, ja mela taky pred porodem o materstvi hooodne jine predstavy 😉 😀

katkanova
5. feb 2011

@sussanah samozrejme, tak ako sa musi dieta naucit napr chodit do skolky hoci sa mu tam nepaci, ak spi po roku v 2-hodinovych intervaloch, je namieste nieco s tym urobit. ja som skor hovorila o tom ako sa niektore mamy snazia ucit deti veciam pre vlastnu pohodlnost skor nez je to vobec mozne a potom to pre dieta nie je ucenie, len trapenie.

zuzana76
5. feb 2011

@annag krasne napisane, niet co dodat 😵

sussanah
5. feb 2011

@katkanova no abych rekla pravdu, tak jsem tady na teto diskuzi potkala jen opravdu mizive procento matek, ktere by ucili spat deti jen pro vlastni pohodlnost. Ono je to casto spis o tom az neskutecne castem buzeni treba i rocniho ditete, neschopnosti pres den usnout a mizerneho denniho spanku, zadani kojeni 8x za noc atd.. Opravdu tady nikdo necepuje male novorozence 😉 Jen treba podle moji zkusenosti uz ted vim, jak se da nekdy problemum v druhem pulroce vyhnout jen sledovanim par rad na zavadeni rozumneho spankoveho rezimu treba i u 3m deti (opravdu tim nemam na mysli vyplakavani). Kazdopadne ja kdybych vedela, co vim ted, tak misto reseni toho, jakou plinku koupit pro maleho a v jake poloze budu tlacit u porodu, bych si radeji precetla i par dobre mirenych rad na tema chovani ditete po narozeni, vcetne spanku 🙂

dlabinecka
5. feb 2011

@sussanah No, to mi povidej!!! 🙂 Nebylo hezké - je to pravda!!! Jasně, taky jsem byla po porodu poněkud překvapená, ale některé těhule to mají hoooodně zkreslené, tím nenarážím jenom na tuto diskuzi, ale i na jíné, setkala jsem se se zajímavými názory..😀 Jinak koukám, že čekáš druhé miminko, já nejspíš taky. a dost přemýšlím, co a jak. Dneska jsem s malou naspala tak dvě hodiny. prakticky nevím, kde je chyba...☹